Azərbaycanın tanınmış uşaq və yeniyetmə rəqs kollektivləri formalarını itirsələr də, yaxın zamanlarda öz seksiyalarının açılacağına ümidlərini itirmirlər
Müəllif: Nigar ƏLİYEVA
Koronavirus pandemiyası və karantinlə bağlı yaranmış durum üzündən uşaq və yeniyetmə rəqs qrupları da çətin vəziyyətə düşüb. Əlbəttə, müəllimlər və uşaqlar bu vəziyyətdə "üzdə qalmağa" çalışdılar - videorabitədən istifadə edirdilər və evdə məşğul olurdular, amma... Rəqqaslara məkan lazımdır, istənilən bir hərəkət nəzarət altında olmalı və ansamblla birgə, sadəcə, ahəngdar hərəkət etməlidir. Peşəkar rəqslə məşğul olan bir insan idmançı kimi yaxşı fiziki formada olmalıdır, çünki bədən onun alətidır. Müxtəlif səviyyəli müxtəlif beynəlxalq tədbirlərdə Azərbaycanın vizit kartı olan tanınmış uşaq rəqs qruplarımız işlərin öhdəsindən necə gəlir?! Həmsöhbətlərimiz rəhbərlər və müəllimlərdir – təcrid şəraitində yaradıcılıqdan danışdılar və cari il üçün planlarını bölüşdülər.
«Asiman» ansamblı
1996-cı ilin martında yaradılıb. Bu il 25 yaşı tamam olur. Kollektivin ilk konserti yaradıldıqdan bir il sonra baş tutub və ilk qastrolu 1998-ci ildə Xarkovda (Ukraynada) baş tutub. "Asiman"ın bir neçə yaş qrupundan ibarət kollektivi yaxşı günlərdə, demək olar ki, 120 nəfərdən ibarət olub. Böyük yaşlı qrupun artıq peşəkar olan artistləri öz yolların hələ məktəbəqədər yaşda ikən "Asiman"da başlayıblar.
Öz yaradıcılıq fəaliyyəti dövründə "Asiman" Heydər Əliyev Sarayının səhnəsində 20 solo konsert keçirib. Kollektivin ehtiyatında ən azı 15 müxtəlif quruluşlu rəqs var – çağdaş xoreoqrafiya, dünya xalqlarının rəqsləri, Qafqaz və əlbəttə ki, Azərbaycan rəqsləri, bununla belə, repertuar hər il yenilənir. Ansamblın yaradıcıları Vahid SƏLİMOV – direktor və oğlanlar üçün müəllimdir, həmçinin Rasita ƏLİYEVA - bədii rəhbər və qızlar üçün müəllimdir.
Bildirmək gərəkdir ki, ansambl, demək olar ki, bütün dünyanı gəzib. 1998-ci ildən bəri beynəlxalq müsabiqə və festivallarda iştirak edən kollektiv dəfələrlə mükafat qazandı. Səfərlərin geniş coğrafiyasına Türkiyə şəhərlərinə turne, Bolqarıstanda «Qara dəniz» festivalının Qran Prisi, Yunanıstanda birinci yer, İspaniyada ikinci yer, İtaliyada festivalın diplomu, Avstriya, Misir, Rusiya və Ukraynada çıxışlar daxildir. 2016-cı ildən bəri kollektiv Azərbayan Rəqs Assosiasiyasının keçirdiyi respublika müsabiqələrində iştirak edir və onların hər birində Qran Pri qazanır. Həmçinin ansambl paytaxtın əsas səhnəsində Yeni il və Novruz bayramına həsr olunmuş tamaşaların daimi iştirakçısıdır.
- Rasita xanım, “Asiman” ansamblının məşq prosesini nə vaxt dayandırmağa məcbur oldunuz?
- Məşğələlər 2020-ci il mart ayının əvvəlində orta məktəblər bağlandıqdan sonra dayandı.
- Karantin üzündən hansı plan və layihələriniz dayandı?
- 2020-ci ilin ikinci yarısı üçün bizim böyük planlarımız var idi: biz ansamblın rəhbərləri olmaqla yanaşı, həm də «KhazarFolk» beynəlxalq festival-müsabiqəsinin təşkilatçılarıyıq. 2019-cu ildə birinci festival baş tutmuşdu və Heydər Əliyev Sarayının səhnəsində çox yüksək səviyyədə keçirilmişdi. İştirakçılar Rusiya, Gürcüstan, Latviya, Bolqarıstan və başqa ölkələrdən gəlmişdilər. Müsabiqənin münsiflər heyətinin üzvləri dünyanın müxtəlif ölkələrinin nüfuzlu və hörmətli nümayəndələri idilər. Festivalın Qran Pri mükafatı "Asiman" ansamblının böyüklər qrupuna Üzeyir Hacıbəyovun musiqisi altında "Azərbaycan suitası" rəqsinə verildi. 2020-ci ilin iyun ayında bu festivalın daha geniş miqyaslı keçirilməsi düşünülürdü, daha çox komanda və qonaq iştirak edəcəyini bəyan etmişdi. Mart ayında ənənəvi olaraq Novruz bayramını qeyd etməyə hazırlaşdıq və aprel ayında kollektiv Antalyada (Türkiyə) beynəlxalq "23 Nisan" festivalında iştirak etmək üçün toplanmışdı. Ancaq yenə də ən böyük zərbə bizim «KhazarFolk» festivalımızın pozulması oldu – ona 500-dən çox insan gəlməli idi. Bunlar Başqırdıstandan dörd kollektiv, Baltikyanı ölkələrdən, Rusiyadan, Bolqarıstandan gələn ansambllar olmalı idi. Bizim uşaqlarımız kollektivdə baş verənlərlə yaşamağa, yarışlarda iştirak etməyə, səhnədə çıxış etməyə alışmışdılar. Birdən birə hər şey bitdi!
Məşq prosesinin dayandırılması, çıxışların ləğvi - bütün bunlar uşaqlarda stress yaratdı. Əlbəttə ki, biz distansion məşğul olmağa çalışırdıq ki, aritstlərimiz formadan düşməsin. Ancaq məktəblərdə onlayn dərslər çox vaxt uşaqların vaxtilə üst-üstə düşmür, fərqli dərs cədvəlləri sistemli dərslərin aradan qalxmasına gətirdi. Çox sayda uşağın sadəcə kompüteri, interneti və lazımi şəraiti olmadığından evdə distansion məşğul olmağa imkanı yox idi.
- Başqa rəqs qrupları karantini necə keçirirdilər, məlumatınız varmı?
- Bizim hamımızda oxşar vəziyyətdir. Başqa kollektivlərin uşaqları və müəllimləri də tam olaraq eyni psixoloji stresi də yaşadı: sadəcə, bu qeyri-müəyyənlik, virusun özü barədə məlumatlar, sevdiyin işlə məğul ola bilməmək, səhərlər sevdiyiniz işə gedə bilməmək. yeni bir rəqsə köklənə bilməmək qorxu doğurur. Bizim kimi bir çox qrup da aprel ayında Türkiyədə beynəlxalq festivala hazırlaşırdı, bizim «KhazarFolk»da iştirak etməyi planlaşdırdılar və onların planları da pozuldu. Bəli, yəqin ki, kollektivlərin karantin dövründə qarşılaşdığı maddi problemləri də yada salmaq lazımdır.
- Açıq havada məşq etməyi necə, yoxlamısınızmı?
- Çalışdıq - parklarda, açıq meydançalarda sınadıq. Ancaq bu dərslərə, sözün əsl mənasında, gəlməyə cürət edən az sayda uşaq qatıldı. Bir çox valideynlər başqa uşaqlarla görüşməmələri üçün virusa görə övladlarını buraxmağa qorxurdular. Beləcə, bir neçə ay məşq etdik, sonra hava pisləşəndən sonra dərsləri dayandırmaq məcburiyyətində qaldıq. Biz səbirsizliklə idman salonlarının açılmasını gözləyirik ki, uşaqlarımızın alışılmış həyat tərzi qayıtsın.
- Məşğələlərdəki bu qədər uzun fasilə gənc artistlər üçün necə nəticələnə bilər?
- Mən bu barədə birmənalı hökm verə bilmərəm, problemin bir çox amilləri var, amma bir şeyi dəqiq bilirəm: itkiləri bərpa etmək çox çətindir. Bu, kollektivin hər bir artistinin fərdiliyindən asılıdır: bəziləri üçün 3-4 ay gərgin zəhmət yetərlidir, bəziləri üçün yarım il lazımdır, çünki bizim proqramımız çox mürəkkəbdir. Məsələn, ansamblın orta yaş qrupu üçün quruluşlar daha mürəkkəbdir ki, bunun üçün klassik məşq, yaxşı fiziki forma gərəkdir. Bu, bəziləri üçün yeri dolmayan bir itki olaraq qala bilər. Əgər fiziki amil bir kənara qoyulsa belə, buna əlavə psixoloji amil də var. Uşaqların çoxu sadəcə tənbəlləşib, həvəsləri sönüb və karantindən əvvəl məşğul olduqları artıq onları maraqlanlırmır. Bəlkə də, bu müddət ərzində başqa bir şeylə maraqlanıblar. Konsertlər, müsabiqələr, məşqlər uşaqları əlverişli bir gərginlikdə saxlayırdı, onlar yaşantıları, duyğuları ilə alışırdılar, boş vaxtları az olurdu. Birdən birə hər şey bitdi. Buna görə rəqslə, gimnastika ilə və digər idman növləri ilə məşğul olan uşaqların otuz faizi studiyalarına və ya seksiyalarına qayıtmırsa, mən buna təəccüblənmərəm. Ancaq nikbin olmaq istəyirəm, inanıram ki, biz kollektivimizi yenidən bir araya yığa biləcəyik, köhnə kompozisiyalarımızı xatırlayacağıq, yeni rəqslər qoya bilərik.
- Kollektivin bu il üçün nə kimi planları var?
- Bu il bizim ansamblımızın 25 yaşı tamam olur, bununla bağlı möhtəşəm planlarımız var idi. Hətta indinin özündə də ümid edirik ki, yaz aylarında zallar açılacaq və üç aydan sonra əvvəlki formamızı bərpa edə biləcəyik, bizim rəqs quruluşlarını bərpa edəcəyik. Bizim böyük yaradıcılıq düşüncələrimiz var, amma bütün bunlar məşğələ üçün fürsət olmamasına görə dirənib. Biz tez-tez başqa ölkələrdən olan həmkarlarımızla danışırıq, onlarda da vəziyyət oxşardır, hardasa daha yaxşı, hardasa daha pisdir, amma onların hamısı yubileyimiz, «KhazarFolk 2021» festivalı üçün Bakıya gəlməyi arzu edir. Yalnız planlarımızı gerçəkləşdirə biləcəyimizə inanmaq qalır. Ən yaxşısına ümid edəcəyik!
«Zirvə» ansamblı
Azərbaycan Təhsil Nazirliyi yanında 5 saylı Uşaq və Gənclər Yaradıcılıq Mərkəzinə bağlıdır. Kollektivin müəllimləri: Azərbaycanın xalq artisti Cəmilə Bayramova, Natəvan Musayeva və Natella Həsənova. Natella xanım HƏSƏNOVAnın dediyinə görə, ansambl 2005-ci ildə qurulub.
- "Zirvə" ansamblının karantindən əvvəlki həyatı necə idi və qapanma dövründə necə məşq etdiniz?
- Bildiyiniz kimi, kollektivimizin yaşı çoxdur, bu müddət ərzində uşaqlarımız çox çıxış ediblər, həm respublikada, həm də xaricdə müxtəlif müsabiqələrə qatılıblar: Gürcüstanda, Türkiyədə, Rusiyada və başqa ölkələrdə çıxış ediblər. Ansambl həmişə priz yerləri qazanıb. Məşğələlər mart ayının əvvəlində dayandı, baxmayaraq ki, mərkəzimizin əsaslı təmirdən sonra açılışın fəal hazırlaşırdıq. Kollektiv Təhsil Nazirliyinə məxsus olduğundan, qurumun müəyyən bir sərəncamına qədər uşaqlarla açıq havada işləmək bizə qəti qadağan edildi. Hətta ötən ilin sentyabrından məktəblər işə başlamasına baxmayaraq, uşaq yaradıcılıq mərkəzləri bağlanmışdı və pandemiya ilə bağlı vəziyyətin necə inkişaf edəcəyini gözləyirdilər. Daha sonra ərazilərimizin işğaldan azad edilməsi üçün müharibə başladı, bu səbəbdən hər hansı bir məşğələdən, işğaldan söhbət gedə bilməzdi. Daha sonra pandemiya sürət almağa başladı, buna görə dərslər heç cür başlaya bilmədi.
- İmtina etməli olduğunuz planlardan danışın.
- Plan çox idi. Aprel ayında biz Antalyadakı beynəlxalq "23 Nisan" festivalına getməliydik. Məsələ burasındadır ki, fasilə ilə bağlı yuxarı sinif şagirdlərindən ibarət böyük qrupumuz, yəqin ki, ansambla qayıtmayacaq. Bu da başa düşüləndir, məktəbi bitirəcəklər və universitetlərə gedəcəklər. Ancaq ümid edirik ki, orta qrup heyətinin ən azı 90%-i ansamblda məşqlərə davam edəcək. Yeni qəbul bütün yaş qruplarında həyata keçiriləcək.
Karantin mənəvi və psixoloji baxımdan uşaqlara, xüsusilə yaradıcı şəxslərə çox güclü təsir edir. Çəkiləri artır, formalarını itirirlər, bu, kədərlidir.Bu, rəqqaslar üçün inanılmaz dərəcədə çətin olsa da, onlayn işləməyə davam etdik: məkan, hərəkət sərbəstliyi üçün şərait lazımdır, bəzi uşaqlarda isə məşğələ üçün şərait yoxdur. Buna görə alışılmış formaya qayıtmaq çətin olacaq. Bununla belə, uşaqlar davam etmək üçün kollektivə qayıtmağı səbirsizliklə gözləyirlər. Düzdür, keçən il bir neçə onlayn tədbirdə iştirak etdik və fəxri yerlər tutduq. Təmsilçimiz Mədinə Səmədova "Üç Alov" beynəlxalq festivalında 250 iştirakçı arasında 3-cü yeri tutdu, böyüklər yaşlı qrupun üzvü Səma Hüseynzadə isə "Rəqs" nominasiyasında respublika onlayn müsabiqəsində birinci oldu.
"Alov" ansamblı
Qara Qarayev adına İncəsənət Məktəbinin müəllimi Emil PƏNAHOV bildirib ki, təhsil ocağında yaradılan "Alov" ansamblı 8 yaşındadır. Komanda dərhal müsabiqələrdə, festivallarda və dövlət tədbirlərində iştirak etməyə başlayıb. Uşaqlar dəfələrlə Azərbaycanda və xaricdə Qafqaz Kubokunun müxtəlif nominasiyalarında çempionları və mükafatçıları olublar.
Kollektivin tarixində MDB ölkələrinə və uzaq xaricə çox sayda qastrol, səyahət olub. Ancaq mart ayında Novruz bayramı ilə bağlı tədbirləri, məşğələlər ləğv edilməli oldu və bundan uşaqları üçün öz hesablarına paltar tikən valideynlər zərər çəkdi. E.Pənahovun sözlərinə görə, onlar yenidən yaratmaq lazım gələcək. Fiziki forma baxımından hər şey o qədər də pis deyil. Kollektiv imkan daxilində formanı qoruyur, açıq havada məşğul olmasa da, videorabitə ilə məşq edir. Yeri gəlmişkən, «Alov» kollektivinin üzvləri onlayn müsabiqələrdə iştirak ediblər.
Məsələn, Moskvada "Sağ ol deyək -2020" beynəlxalq gənclik yaradıcılıq festival-müsabiqəsində Amal Əhmədulin solo rəqsi ilə birinci yer tutub. Bundan əlavə, İsrailin «Holy Land» festivalında Amal Əhmədulin və Eliana Pənahova "Xalq rəqsinin stilizasiyası" nominasiyasında müsabiqənin ən yaxşı dueti kimi tanınıblar. Müharibə zamanı kollektiv Azərbaycanın parlaq qələbəsinə həsr olunmuş kiçik videoçarxlarda çəkiliblər, bundan başqa, kiçik yaradıcılıq layihələrində rəqqas kimi iştirak ediblər. Eliana Pənahovanın sözlərinə görə, üzücü olan yeganə şey pandemiya ilə bağlı vahimədir, çünki valideynlər kütləvi məşqlərdən qorxurlar. Uşaqlar isə darıxır və məşğələlərin bərpasını səbirsizliklə gözləyirlər.

IN RHYTHM WITH LOCKDOWN
Due to the pandemic and lockdown restrictions, children and youth dance groups have found themselves in a difficult situation. Instructors and children tried to ‘survive’ using online video communication and studying at home, but... Dancers need space, where any movement must be controlled to be as smooth as possible. A professional dancer, like an athlete, must be in good physical shape, because the body is his instrument. How do our famous children dance groups, which represent Azerbaijan at various international events, cope with the new situation?! With our guests – leaders and instructors of such groups – we talk about creativity in isolation and their plans for the current year.
Asiman Ensemble
The ensemble was created in March 1996, celebrating its 25th anniversary this year. They gave the first concert a year after the inception, with the first tour in Kharkov (Ukraine) back in 1998. Asiman consists of children of different age groups, with almost 120 children in good old times. Artists of the older group, already professionals, started their career in Asiman in the preschool age.
So far, Asiman has given 20 solo concerts at the Heydar Aliyev Palace. There are at least 15 diverse types of dances (modern choreography, dances of the peoples of the world), Caucasian and Azerbaijani dances, etc.) in the repertoire of the ensemble. But it is updated annually. The founders of the ensemble are Vahid SALIMOV, director and instructor for boys, and Rasita ALIYEVA, artistic director and instructor for girls.
The ensemble has travelled almost the whole world. Having participated in international competitions and festivals since 1998, the team has repeatedly won prizes. The extensive geography of trips included tours in the cities of Turkey, the Grand Prix of the Black Sea festival in Bulgaria, tours in Greece (first place), in Spain (second place), a diploma of an Italian festival, performances in Austria, Egypt, Russia, and Ukraine. Since 2016, the ensemble has taken part in republican competitions held by the Azerbaijan Dance Association, winning the Grand Prix in each of them. Also, the ensemble is a regular of the New Year and Novruz Bayram performances held on the main stage of Baku.
“Rasita-khanim, when did you have to suspend the rehearsals of the ensemble?”
“At the beginning of March 2020 when the secondary schools closed.”
“What plans and projects did you have to cancel due to the lockdown?”
“We had big plans for the second half of 2020: in addition to being the leaders of the ensemble, we are also the organizers of the international festival KhazarFolk. The first festival, which took place in 2019 and was held at the Heydar Aliyev Palace, was very successful. We had attendants from Russia, Georgia, Latvia, Bulgaria and other countries. The prestigious jury of the competition consisted of the representatives from different countries of the world. The Grand Prix of the festival was awarded to the senior group of our ensemble for the Azerbaijan Suite dance by Uzeyir Hajibeyov. In June 2020, the festival was supposed to take place on an even larger scale, with a large number of teams and guests willing to take part in the event. In March, we traditionally prepared for the celebration of Novruz Bayram, and in April our team gathered in Antalya (Turkey) to participate in the international 23 Nisan Festival. But the biggest hit was the suspension of our KhazarFolk festival, which was supposed to have more than 500 attendants, including four ensembles from Bashkortostan, ensembles from the Baltic countries, Russia and Bulgaria. Our children are used to participate in competitions, performing on stage. And suddenly it was all over!
“Suspension of rehearsals and cancelling the performances caused stress for the children. Of course, we tried to study remotely to keep them fit. But online classes in schools, which often do not match our rehearsal schedule, as well as different schedules led to a lack of systematic classes. Many children simply did not have the opportunity to study remotely at home due to the lack of a computer, the Internet, and the necessary conditions.”
“How did other dance groups survive the lockdown? Do you have any information?”
“We all have a similar situation. Children and instructors from other teams experienced exactly the same psychological stress: uncertainty is the biggest problem scaring us, from the information about the virus itself to inability to do what you love, to do your favourite job in the morning, to actively engage in the production of new dances. Many bands gathered in April in Turkey for an international festival, planning to take part in the KhazarFolk, but everything failed. It is also worth mentioning the financial problems that we faced during the lockdown.”
“Have you tried to practice outdoors?”
“We tried to do in the parks and other open areas. But the classes were attended by literally a handful of children. Many parents were afraid to let their children go because of the virus. That’s why we worked for a couple of months, then, when the weather worsened, we had to stop classes completely. We are looking forward to the opening of the same gyms to return our children to the rhythm they once used to live in.”
“What will be the implication of such a long break on young artists?”
“I cannot say anything special, as the problem has many factors, but one thing I know for sure: it is very difficult to recover. It depends on the individuality of each artist: for someone 3-4 months of hard work is enough, yet for others it may take half a year, because we have a complex program. For example, the middle age group has the most difficult level of performance, which requires classic warmups and good physical shape. It is also possible that for some it will remain an irreparable loss. There is also a psychological factor. Many children are simply lazy, exhausted, and not interested in doing what they devoted time to before the lockdown. Perhaps during this long pause they have become interested in something else. Concerts, competitions, rehearsals kept the children in good tension, when they could get experience using emotions, and they had little free time. And suddenly it was all over. Therefore, I would not be surprised if 30% of the children who were engaged in dancing, gymnastics, and other sports simply do not return to their studios and sections. But I remain an optimist, and I believe that we will be able to reassemble our team, remember our old compositions and produce new dances.”
“What are your plans for the team this year?”
“This year our ensemble turns 25 years old. We have great plans indeed. Even now, we hope that the halls will open in the spring, and in three months we will be able to return to our former shape, restore our ‘supplies’. We have big creative ideas, but all this depends on rehearsals, which are very limited now. We often communicate with colleagues from other countries. They have a similar situation, better or worse, but they all dream of coming to Baku for our anniversary, for our KhazarFolk 2021 festival. We believe that we will be able to make our plans a reality. Let us hope for the best!”
Zirvə Ensemble
The ensemble belongs the Centre for Children and Youth Creativity No. 5 under the Ministry of Education of Azerbaijan. According to instructors, People's Artist of Azerbaijan Jamila Bayramova, Natavan Musayeva and Natella Hasanova, the ensemble was founded in 2005.
“What was the life of Zirvə before the lockdown? How did you practice during the period of isolation?”
“As you know, our team is many years old. During this time, our children have performed a lot, participated in various competitions both in the republic and abroad: in Georgia, Turkey, Russia and other countries. The ensemble constantly won prizes. Classes stopped at the beginning of March, although we were actively preparing for the opening of our centre after a major overhaul. Since the team belongs to the Ministry of Education, we were strictly forbidden to work with children in the open air until the ministry instructed us to do so. Even though schools started work in September last year, creativity centres for children were closed, waiting for the recovery of the situation after the pandemic. With the start of the Patriotic War in September, we could not do any rehearsals. And then the pandemic began to gain momentum, so classes did not resume.”
“Tell us about the plans you had to cancel due to the pandemic.”
“We had many plans. In April we were supposed to take part at the international festival in Antalya – 23 Nisan. The problem is that due to a long pause, our senior group made up of high school students, will probably not return to the ensemble. This is understandable, as they graduate from school and prepare for college. But we hope that the middle group, at least 90% of the team, will continue to train in the ensemble. We will have to recruit more students for all age groups.
“Morally and psychologically, the lockdown has a very strong hit on children, especially on creative ones. They are gaining weight, losing their shape, it's sad. We continued to work online, although it is incredibly difficult for dancers, as they need space, freedom of movement, but some children do not have such conditions. Therefore, returning to the usual form will be difficult. Nevertheless, children are looking forward to returning to the team. Last year we took part in several online events and took awards. Our student Medina Samedova was the 3rd among 250 participants at the international festival Üç Alov. Another member from the older group, Sama Huseynzade, was the first in the republican online competition.
Alov Ensemble
Emil Panahov, a teacher of the Gara Garayev School of Arts, said that Alov is 8 years old. The team immediately began to take part in competitions, festivals, and state events. Children have repeatedly become champions, winners of prizes in various nominations of the Caucasus Cup, in Azerbaijan and beyond. The team has travelled a lot, including trips to the CIS countries and far abroad. But in March, the classes had to be stopped. The events related to the celebration of the Novruz Bayrami had to be cancelled. According to Panahov, they will have to create the ensemble anew. In terms of fitness, it's not so bad. The team, if possible, keeps fit, does not work out in the open air, but continues rehearsals via video communication. By the way, the guys from Alov took part in online contests. For example, at the international festival-competition of youth creativity Thank You-2020 held in Moscow, Russia, Amal Akhmadulin took first place with his solo dance. Further, at the Holy Land festival in Israel, Amal Akhmadulin and Eliana Panahova were recognized as the best duo of the competition in the nomination Folk Dance Styling. During the war, the ensemble starred in small videos dedicated to the brilliant victory of Azerbaijan. In addition, they participated as dancers in small creative projects. The only thing that is depressing is the panic over the pandemic, as parents are afraid of mass rehearsals. Children are bored and eagerly await resumption of classes.