Qırğızıstanda baş vermiş «üçüncü inqilab»ın məntiqi nəticələri ölkəni haraya aparacaq?
Beş ilin diskussiya, mübahisə və ictimaiyyətdaxili müzakirələrdən sonra Qırğızıstan yenidən prezident idarəçiliyinə qayıdır. Yenidən ölkəyə seçicilərin əksəriyyətinin səsini qazanmış dövlət başçısı rəhbərlik edəcək.
Qırğızıstan Respublikasında növbədənkənar prezident seçkisi ilə idarəçilik formasına dair referendum eyni gündə – yanvarın 10-da keçirilib. Prezident seçkisini Sadır Japarov, referendumu isə prezident üsul-idarəsi qazanıb.
«Üçüncü qırğız inqilabı»nın ideyaları
Bu seçki (növbədənkənar) və onunla eyni vaxtda təşkil olunmuş referendum ölkəni 2020-ci ilin payızında silkələmiş və «üçüncü qırğız inqilabı» adlandırılan hadisələrin birbaşa nəticəsi idi. Məlum olduğu kimi, Qırğızıstanda ilk iki inqilab 2005 və 2010-cu illərdə baş vermiş, müvafiq olaraq prezidentlər Əsgər Akayev və Kurbanbek Bakiyevin devrilməsilə nəticələnmişdi. Qırğızıstan ictimaiyyətinin hər dəfə etirazına səbəb rəhbərlərin hakimiyyətdən sui-istifadəsi idi. Bununla yanaşı, həmin illərdə ölkədə hakimiyyətin bir əldə – prezidentin əlində cəmləşməsindən də narazılıq var idi. Sonda onları əvəzləmiş qüvvələr dövlətin idarəçilik sistemilə bağlı referenduma getmişdilər. 27 iyun 2010-cu ildə keçirilmiş referendumda qırğızlar Konstitusiya dəyişikliyinə səs vermiş, bununla da, ölkədə parlament idarəçiliyi formasına keçilmişdi.
Məlum olduğu kimi, klassik parlament üsul-idarəsində prezidentin dövlət başçısı kimi, yalnız nominal, məhdud səlahiyyətləri olur. O, sadəcə, baş nazirin verdiyi qərarları təsdiqləyir. Bəs, Qırğızıstanda real olaraq nə baş verirdi?
Ekspertlər hesab edir ki, ölkədə əslində prezident və parlament üsul-idarəsinin birləşdiyi hibrid sistemi yaranmışdı. Bu sistemə görə, bütün qərarlar baş nazir tərəfindən qəbul olunurdu. Amma parlamentdə çoxluğa malik hakim partiyanın lideri olan prezident kadr məsələlərinə dolayı və birbaşa yolla təsir göstərə bilirdi.
Prezident Almazbek Atambayev də bu imkandan yararlanaraq, V və VI çağırış parlamentdə çoxluğa nəzarət edirdi. Atambayevin fəaliyyətinə tənqidi yanaşan qırğızıstanlı ekspertlər bu vəziyyəti «demokratiya oyunu» kimi qiymətləndirir, bunun ölkənin siyasi elitasını məhv etdiyini, oliqarxların yolunu açdığını, bürokratiyanı gücləndirdiyini deyirdilər. Onların fikrincə, nəhəng xarici borcun yığılması, siyasi partiyaların vəziyyətinin acınacaqlı vəziyyətə düşməsi də bu sistemin «əl işi»dir. Bundan başqa, ölkədə artıq hakimiyyətin effektivliyi də əhəmiyyətli dərəcədə azalmışdı. Çünki parlament üsul-idarəsinin hökm sürdüyü şəraitdə bir çox hallarda qəbulu təcili olan qərarların razılaşdırılmasına aylar, hətta illər sərf olunurdu – müzakirələr, məsləhətləşmələr bitmək bilmirdi.
Beləliklə, idarəçilik sistemi effektivliyini itirmiş, siyasi sistemdə böhran yaranmışdı. Belə vəziyyətdə prezident Atambayevin gedişi və onun yerinə partiyadaşı olan Sooronbay Jeenbekovun gəlişi də heç nəyi dəyişmirdi.
Qırğızıstanda parlamentarizmin iflası
Jeenbekov hakimiyyətə 2017-ci ildə Atambayevin demokratik yolla seçilmiş varisi və onun siyasətinin davamçısı kimi gəlmişdi. Lakin tezliklə onların yolu ayrılmışdı. Yeni prezident sələfinin təsirindən qurtulmaq üçün tələsik addımlar atmağa başlamışdı. Müşahidəçilərin firkincə, əslində hər şey elə onların şəxsi münaqişəsilə başlamışdı.
İddialı Atambayev prezident səlahiyyətlərini «yerə qoysa» da, hələ də Qırğızıstanın hakim Sosial-Demokrat Partiyasının lideri olaraq qalırdı. Odur ki, ölkənin gizli rəhbəri olmağa, əsas qərarların qəbuluna təsir etməyə çalışırdı. Jeenbekov isə müstəqil siyasətçi imiş – o, mövqelərini qorumaq üçün keçmiş liderilə qarşıdurmaya geğtməkdən çəkinmirdi. Üstəlik, yeni prezidenti ətrafında cəmləşmiş müxtəlif siyasi qruplar və klanlar da dəstəkləyirdi. Artıq Atambayevin komandasının nümayəndələri yeni dövlət başçısının xəttinə qarşı olduqlarını gizlətmir, açıq mübarizə aparırdılar.
Atambayevin komandasından bir neçə nəfərin həbsi və barələrində cinayət işinin açılmasından sonra isə qarşıdurma tam açıq müstəviyə keçmişdi. Həbs olunanlar arasında ölkənin iki sabiq baş naziri də var idi…
Bu da son deyil. Bir müddət sonra Jeenbekov sabiq prezidentlərin cinayət məsuliyyətinə cəlbinə imkan verən qanunu imzalamış və artıq Atambayevin özünün də başının üstünü qara buludlar almışdı.
Çox keçmir, ona qarşı korrupsiya ittihamları irəli sürülür, parlament sabiq prezidentin toxunulmazlığını ləğv edir və o, şahid kimi ifadə verməyə çağırılır. Atambayev ittihamları absurd sayır, baş verənlərin siyasi motivlərlə bağlı olduğunu deyirdi. Hər halda, Atambayevin işi Qırğızıstanda son onilliyin ən səs-küylü siyasi qalmaqalı idi. Proses bir vaxtlar son dərəcə nüfuzlu məmurlar olmuş şəxslərin bir-birinin ardınca ifşa edilməsilə müşahidə edilirdi. Nəhayət, sonda eks-prezident, ardınca isə bəzi yaxın silahdaşları həbs olunur.
Atambayev üzərində proses Jeenbekovun mövqelərinin möhkəmlənməsinə imkan versə də, hakimiyyətin özünün nüfuzuna ciddi zərbə vurmuşdu. Artıq siyasi sistemə inam da ciddi şəkildə sarcılmışdı. Bunun nəticəsi idi ki, 2020-ci ilin payızında Qırğızıstanda növbəti etiraz dalğası başlayan zaman insanlar həm hakimiyyətin aparıcı simalarına, həm də bütünlükdə siyasi sistemə etiraz edirdilər.
Böhran şəraitində yeni islahatlar
Siyasi sistemdə getdikcə dərinləşən böhran ölkə iqtisadiyyatına da öz mənfi təsirini göstərmişdi. Pandemiya və onun mənfi fəsadları isə onsuz da çətin olan vəziyyəti daha da ağırlaşdırırdı.
Asiya İnkişaf Bankı, BMT-nin İnkişaf proqramı və İqtisadi Siyasətin Araşdırılması İnstitutunun birgə apardığı araşdırmanın hələ ötən il açıqlanmış nəticələri göstərirdi ki, Qırğızıstan iqtisadiyyatının inkişafı ilə bağlı proqnozlar son dərəcə bədbindir. Sənəddə bildirilirdi ki, ən pis ssenarinin gerçəkləşəcəyi təqdirdə ölkədə işsizlik səviyyəsi 21%-ə çata bilər. İqtisadiyyatın turizm, ticarət, istehlak xidmətləri və inşaat kimi əsas sahələrində proqnozlaşdırılan əhəmiyyətli geriləmələrin qeyri-formal sektorda çalışanlara ciddi təsir göstərəcəyi gözlənilir. Çünki onların əksəriyyətinin hansısa formada sosial müdafiəsi yoxdur.
Araşdırmalar onu da göstərib ki, kiçik sahibkarlar, imkanları məhdud olan insanlar və çoxuşaqlı ailələr pandemiyanın sosial-iqtisadi fəsadlarından xüsusi əziyyət çəkən təbəqədir.
Amma hökumət bu çağırışlara hələ də adekvat cavab tapa bilmir. Yeni prezident Sadır Japarov seçkinin nəticəsinin elan olunmasından sonra keçirdiyi mətbuat konfransında bildirib ki, o, «miqrantları evlərinə qaytarmağa» hazırlaşır. Dövlət başçısı Qırğızıstanı yaxın 3 ildə iqtisadi böhrandan çıxaracağını da vəd edib.
Qeyd edək ki, hazırkı prezident əvvəlki hakimiyyətlərin dövründə həbsdə olub. İndi o, parlament üsul-idarəsinin bütün fəsadlarını ən qısa zamanda aradan qaldırmaq fikrindədir. O, hakimiyyətdə prezident idarəçiliyi xəttini gücləndirməyə çalışır. Yeni prezident yeni Konstitusiyanın qəbulu üçün referendumun keçiriləcəyini də bəyan edib. «Konstitusiya islahatlarından sonra yeni hökumət, yeni parlament olacaq. O, qarışıq sistemlə – həm partiya siyahıları, həm də təkmandatlı dairələr vasitəsilə seçiləcək», - deyə Japarov qeyd edib. Plana görə, bütün islahatlar iyunun 1-dək başa çatdırılmalıdır.
Qırğızıstan ictimaiyyətisə, deyəsən, bitmək bilməyən siyasi kataklizmlərdən bezib. Bu kataklizmlərin yaratdığı qeyri-müəyyənlik isə insanları daha çox bezdirib. İndi bütün ümidlər yeni hakimiyyətə və yeni perspektivlərədir. Onların sevindirici olub-olmayacağını, milyonlarla qırğızın ümidlərini doğruldub-doğrultmayacağını görəcəyik.

What will be the logical outcome of the third ‘revolution’ in Kyrgyzstan?
After ten years of discussions, polemics and intra-social debates, Kyrgyzstan returns to a presidential form of government with the head of state receiving the largest vote of confidence.
Early presidential elections in the Kyrgyz Republic and a referendum on the form of government took place on the same day, January 10. As a result, Sadyr Japarov won the election, with the new form of government in Kyrgyzstan be presidential.
Ideas of the ‘third Kyrgyz revolution’
The (early) elections and referendum were a direct consequence of the events that shocked the country in the fall of 2020 called the ‘third Kyrgyz revolution’, while the first two occurred in 2005 and 2010 and led to the change of two presidents – Askar Akayev and Kurmanbek Bakiyev. On both occasions, it was the abuse of power by former leaders, such as the concentration of political power under a single official – the president of the country, that caused public discontent in Kyrgyzstan. Ultimately, the successors had to hold a referendum on the form of governance. On June 27, 2010, at the referendum held in Kyrgyzstan, citizens voted for the introduction of a parliamentary form of governance.
Under the classical parliamentary form of government, the president, as the head of state, has only nominal, representative power. He only approves the decisions approved by the Prime Minister. What did happen in practice in Kyrgyzstan?
Experts believe that a hybrid system has actually developed in the country, which combines the presidential and parliamentary forms of governance. Under this system, all decisions are made by the prime minister. But the president, being the leader of the ruling party with a parliamentary majority, could indirectly and even directly influence personnel decisions in the country.
President Almazbek Atambayev, who controlled the majority in the parliament (Jogorku Kenesh) of the 5th and 6th convocations, used this for his own advantage. Kyrgyz experts critical about Atambayev's policy regarded the situation as a "game of democracy" that led to the destruction of the country's political elite, strengthening of oligarchs and bureaucrats, increase of foreign debt, and damaged the political party. In addition, the effectiveness of power has dropped significantly. Indeed, in the conditions of parliamentarism, the adoption of urgent decisions as a result of various approvals and consultations took months and years.
Thus, the management system has become ineffective, with the political system becoming prone to crisis phenomena. In this situation, even the departure of President Atambayev and his succession by the fellow party member Sooronbai Jeenbekov did not and could not change anything.
Collapse of Kyrgyz parliamentarism
Jeenbekov came to power in 2017 as the democratically elected successor to Atambayev and the successor to his policies. But they soon parted ways. The new president began to get rid of the influence of his predecessor. Observers claim that it all started with a personal conflict between the two presidents.
Ambitious Atambayev resigned as president, but remained the leader of the ruling Social Democratic Party of Kyrgyzstan. He tried to remain the shadow leader of the country and influence the main decisions made in the country. Meanwhile, Jeenbekov turned out to be an independent politician and, in defending his positions, went to confrontation with his ex-boss. He was supported by political groups and tribal clans. At the same time, representatives of Atambayev's team have explicitly opposed the line of the new head of state.
The conflict escalated into open confrontation after several people from Atambayev's team were arrested on criminal charges, including two former prime ministers of the country.
Then Jeenbekov signed a law allowing him to hold former presidents accountable for indicted criminal charges. Soon Atambayev faced charges of corruption.
The parliament deprived Atambayev of immunity, and he was summoned for interrogation as a witness. Atambayev called the accusations absurd and politically motivated. His trial has become one of the loudest political scandals of the decade accompanied by high-profile exposures of influential Kyrgyz officials. As a result, the ex-president was taken into custody together with his associates.
Although the trial of Atambayev strengthened Jeenbekov's power, it was an irreparable blow to the reputation of the authorities. The credibility of the political system was severely undermined. Therefore, in the fall of 2020, during the development of the next protest movement in Kyrgyzstan, citizens protested against the key people in Kyrgyz leadership and the political system of the country.
New reforms in a crisis
Meanwhile, an economic crisis had been growing in the country amidst the turbulent political system of Kyrgyzstan. The pandemic and its implications have only exacerbated the difficult situation.
A joint study by the Asian Development Bank, the UN Development Program and the Institute for Economic Policy Research published last summer contains a disappointing forecast for the development of the Kyrgyz economy. Thus, according to the worst-case scenario, the unemployment rate in Kyrgyzstan can reach 21%, with significant decline in key sectors of the economy, including tourism, trade, consumer services and construction. Many of informal employees are not covered by social protection.
The study also shows that small-size businesses, people with disabilities and large families are particularly vulnerable to the socio-economic impact of the pandemic.
At the same time, the country's government does not yet have an adequate response to these challenges. At a press conference after the election, new president Sadyr Japarov said that he was going to "bring migrants home" and promised to bring Kyrgyzstan out of the economic crisis in the next three years.
Under the previous government, Japarov was in prison. He decided to fix all the flaws in the parliamentary form of government as soon as possible. For the time being, he is going to strengthen the presidential power and has already announced a constitutional reform. "After the constitutional reform, there will be a new government, a new parliament, which will be elected by a mixed system – by party lists and single-mandate constituencies," Japarov said. According to the plans, all reforms should be completed by June 1.
Kyrgyz society seems to be tired of frequent political upheavals and the uncertainty caused by them. It cherishes hopes for a new government and new perspectives. Time will show whether they are rosy or meet the expectations of millions of Kyrgyz.