Artıq qapadılmış məsələni ümidsizcəsinə yenidən qaldıran Ermənistanı əslində nə narahat edir?
Qarabağ probleminin nizama salınması ilə bağlı diplomatik səylərin ağırlıq mərkəzi yenə də Moskvadır – yanvarın 11-də burada Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev, Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyan və Rusiyanın dövlət başçısı Vladimir Putin arasında görüş keçirilib. Görüşün yekununda tərəflər birgə bəyanat imzalayıb. Sənəddə əsas diqqət kommunikasiyaların açılması məsələsinə yönəldilib və bununla bağlı konkret «yol xəritəsi» də imzalanıb. 10 noyabr bəyannaməsində olduğu kimi, bu sənəddə də Qarabağın statusu haqda bir kəlmə belə, yoxdur. Bu, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin status məsələsinin tarixin zibilliyinə atıldığına dair bəyanatının daha bir təsdiqi sayıla bilər.
Lakin Nikol Paşinyan Moskva görüşünün yekunundakı çıxışında məsələni yenidən gündəmə qaytarmağa çalışıb. «Təəssüf ki, bu münaqişə hələ nizamlanmayıb. Münaqişə qalır. Əlbəttə, biz atəşkəs rejimini təmin etməyə nail olmuşuq, lakin hələ həll edilməli olan çox məsələ qalır. Bu məsələlərdən biri Dağlıq Qarabağın statusu məsələsidir», - deyə Ermənistanın baş naziri bildirib. O, ölkəsinin ATƏT-in Minsk qrupu çərçivəsində, o cümlədən status məsələsinə dair danışıqları davam etdirməyə hazır olduğunu da söyləyib.
Bəs, bu, necə başa düşülməlidir? Status məsələsi nə yerdədir?
Azərbaycanın hüquq qovluğu…
Ermənistantərəfininstatusməsələsini «gündəmdə saxlamaq» cəhdləri ümumilikdə anlaşılanvə izaholunandır.
2020-ci ilin sentyabrınadək Ermənistan özünə «müharibənin qalibi» olması ilə təskinlik verir, hər şeyin kağız üzərində rəsmiləşməsinin 10-cu dərəcəli məsələ olduğunu düşünürdü. İndisə onlar anlayır ki, hüquqi əsas olmadan, «güllə ilə səsvermənin» heç bir perspektivi yox imiş. Artıq status məsələsi birdəfəlik qapadılıb.
Əvvəlcə, gəlin, hüquqi və diplomatik «qovluq»a nəzər salaq. Beynəlxalq hüquqa və dünya tərəfindən tanınan sərhədlərə görə, Qarabağ Azərbaycan ərazisinin bir hissəsidir. Onun hər hansı fərqli statusu haqda nə BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrində, nə də ümumilikdə beynəlxalq hüquqda hər hansı fikrə rast gəlinir. Bu haqda Azərbaycan Prezidentinin fikri də birmənalıdır. O, işğaldan azad olunmuş Şuşaya bu günlərdə etdiyi səfər zamanı xatırladıb ki, Ermənistan işğal olunmuş Azərbaycan torpaqlarında qurduğu qondarma rejimin «parlament»ini cəmi bir neçə ay əvvəl buraya köçürməyə hazırlaşırdı: «Qondarma rejim bəyan etmişdi ki, «Dağlıq Qarabağ Respublikası»nın «parlament»ini Şuşa şəhərinə köçürəcək. Beləliklə, Şuşa şəhərini erməniləşdirmək üçün növbəti cəhd edilməli idi. Bax, bu binanı onlar «Dağlıq Qarabağ Respublikası»nın “parlament” binası kimi inşa etməyə başlamışdılar. Ancaq çatdıra bilmədilər. Biz gəldik, bu torpağın sahibləri gəldi, onları buradan qovdu və beləliklə, onların bu çirkin əməlləri həyata keçmədi. «Parlament» də gorbagor oldu, status da gorbagor oldu, cəhənnəmə getdi. Qarabağ Azərbaycandır!».
Qarabağın Azərbaycan olduğunu dəfələrlə Rusiya prezidenti Vladimir Putin, bu ölkənin xarici işlər naziri Sergey Lavrov, Rusiya prezidentinin mətbuat katibi Dmitri Peskov da dilə gətiriblər.
İrəvanın status məsələsini gündəmə qaytarmaq üçün Minsk qrupu meydançasından istifadə cəhdləri də boş xülyadan başqa bir şey deyil. Bəli, Azərbaycanın Qələbəsindən sonra ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrləri regiona səfər ediblər. Lakin onların səfərin nəticələrinə dair yekun bəyanatında da status məsələsinə toxunulmayıb. Rusiyanın dövlət başçısı V.Putin isə ölkəsinin digər həmsədrlərlə sıx koordinasiya şəraitində işlədiyini deyib.
Beləliklə, bu gün Qarabağın statusu müzakirə predmeti deyil. Bunu 10 noyabr və 11 yanvar tarixli üçtərəfli bəyanatlar da qəti şəkildə təsdiqləyir: Dağlıq Qarabağın statusu artıq heç bir variantda danışıqlar mövzusu deyil. Paşinyan, Ayvazyan və digərlərinin bəyanatları ilə danışıqların gündəliyi arasındakı ciddi fərq də ortadadır. Məsələnin müzakirəsi üçün ən azı başqaları da bu haqda danışmalıdır. Azərbaycan isə mövzunu qapanmış hesab edir.
Bir sözlə, erməni liderlər 100 il əvvəl «Qərbi Ermənistan», Van gölü və s. haqda danışdıqları kimi, indi də «Qarabağın statusu», Şərqi Anadolunun «altı vilayəti» məsələsini qaldıra bilər. Lakin bu bəyanatlar heç bir halda Qarabağın statusu məsələsini yenidən danışıqlar mövzusuna çevirməyəcək.
…Ermənistanın status planları…
Belə bir şəraitdə İrəvanın israrla Qarabağın statusu məsələsinə qayıtmaq cəhdlərini necə izah etmək olar? Ermənistan diplomatik müstəvidə nələrin baş verdiyini anlamaya bilməz, axı. Odur ki, erməni siyasətçilərin bu inadkarlığının səbəbi başqadır. Qarabağın statusu bəlli səbəblərdən vacib məsələdir. Əlbəttə, bu bəyanatlara laqeyd yanaşmaq, onun «daxili auditoriyaya» hesablandığını söyləmək olar. Düşünmək olar ki, erməni liderlər bu bəyanatlarla öz vətəndaşlarına hələ hər şeyin itirilmədiyini göstərməyə çalışır. Lakin realist olmaq lazımdır: «status məsələsinin hələ də həll olunmadığını» Ermənistanın baş naziri və XİN başçısı bəyan edirsə, demək, İrəvan Qarabağ probleminin bitdiyini düşünmür və qisasa ümid bəsləyir. Amma məsələnin daha bir tərəfi var: Ermənistan indi Qarabağ üçün hansı statusu tələb edir?
Erməni diplomatiyasının veteranı Jirayr Liparityan BBC-yə müsahibəsində kifayət qədər açıq danışıb: «Atəşkəs razılaşması əldə olunandan bu yana beynəlxalq birlik bizə Qarabağın müstəqilliyini tanımayacağını deyirdi. Nəzəri cəhətdən onlar bunu o vaxt edə bilərdilər ki, əvvəlcə bu addımı Azərbaycan atsın. Lakin Rusiya, Türkiyə, İran, ABŞ və Fransanın təklif etdikləri bütün variantlar Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə əsaslanırdı. Bu, aydın idi. Onlar son 30 ildə bizə yalnız bunu deyiblər».
Başqa sözlə, Ermənistan özü üçün ən yaxşı halda, yalnız muxtariyyətə ümid edə bilərdi. Amma bu, onsuz da Ermənistan üçün məğlubiyyət demək idi. Çünki Qarabağ əvvəllər də Azərbaycanın tərkibində muxtariyyət olub. Müharibədən sonra da hər şeyin əvvəllər olduğu kimi qalması, əlbəttə ki, irəvanlı siyasətçilər üçün yaxşı variant sayıla bilməzdi. Nəticədə, Ermənistan Qarabağa müstəqillik verilməsindən başqa heç bir variantla razılaşmır.
İndisə status mövzusuna ərazi məsələsi də «qoşulub». Ermənistanın xarici işlər naziri Ara Ayvazyan hətta «Artsax ərazisinin işğaldan azad olunması»ndan danışır. Erməni siyasi dilindən tərcümədə bu, Azərbaycanın 44 günlük müharibə nəticəsində azad olunmuş ərazilərinin yenidən işğalı deməkdir. Söhbətin hansı ərazilərdən getdiyi də tam aydın deyil. Erməni işğalçıları Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin də dediyi kimi, Azərbaycanın keçmiş DQMV-yə aid olmamış rayonlarına da «eybəcər adlar» qoyublar. Məsələn, onlar Ağdamı «Akna», Füzulini «Varanda», Kəlbəcəri «Karvaçar» adlandırırlar. Ermənistanın işğal edilmiş Azərbaycan torpaqlarının da daxil edildiyi xəritəsini Avrasiya İqtisadi Komissiyasının məcmuəsinə belə, salmışdılar.
…və məğlubiyyətin qiyməti
Bütün bu təhlükəli planlar kifayət qədər nümunəvi fonda səsləndirilir. Ermənistan da daxil olmaqla, dünyanın hər hansı ölkəsinin, yaxud hər hansı beynəlxalq təşkilatın Azərbaycandan mədəni muxtariyyətdən (məktəblər, qəzetlər, kilsə və s.) başqa nə isə tələb etməsi üçün heç bir hüquqi əsas yoxdur. Bütün bu illər ərzində İrəvan keçmiş DQMV ətrafındakı 7 rayonun işğaldan azad olunması qarşılığında Qarabağ üçün status «qoparacağına» ümid edib. Lakin birincisi, Azərbaycan Qarabağın müstəqilliyinə heç bir halda razılaşmayacaqdı. İkincisi, ermənilər həmin 7 rayondan da çıxıb getmək niyyətində deyildilər.
İndisə ekspertlərin də dediyi kimi, Ermənistanın əlində «sövdələşməyə getmək» üçün heç bir vasitə qalmayıb. 2020-ci ilin sentyabrınadək onlar «hərbi təzyiq»ə arxalanırdılar. Payız məğlubiyyətindən sonra isə ekspertlər artıq Ermənistanda ordunun dövlət institutu kimi qalıb-qalmadığını müzakirə edir. İstənilən halda, artıq Azərbaycanı «razılaşmasanız, yenə işğal edəcəyik» tipli hədələrlə qorxutmaq mümkün deyil.
Bütün bunlarla yanaşı, Ermənistan postmüharibə dövrünün iqtisadi reallıqlarını da nəzərə almalıdır və bu, bəlkə də ən önəmli məsələdir. Müasir dünyada müharibə çox bahalı işdir. İndi Ermənistan ordusunda yaranmış yırtıqları yamamalı, sərhədlərini qurmalı, müharibədə həlak olmuş və əlilə çevrilmiş hərbçilərin ailələrinin sosial vəziyyəti haqda düşünməlidir. Üstəlik, İrəvan büdcəyə Azərbaycanın işğal olunmuş torpaqlarından gələn gəlirdən də məhrum olub. Doğrudur, Ermənistan iqtisadiyyatı Paşinyan və komandasının səsləndirdiyi yalan rəqəmlərə baxmayaraq, heç 44 günlük müharibədən əvvəl də yaxşı vəziyyətdə deyildi. İndisə o, sosial-iqtisadi fəlakətin astanasındadır.
«İstehlakçıların konsultasiyası mərkəzi» qeyri-hökumət təşkilatının sədri Karen Çilinqryan etiraf edir ki, Ermənistanda Yeni ilədək günəbaxan yağı, un (hərəsi 30-40%), çörək və qənd bahalaşmışdı. «Sitrus məhsullarında da bahalaşma var. Səbəblərdən biri dramın devalvasiyasıdır. Unun bahalaşması fonunda təsərrüfat subyektləri çörəyin bahalaşmasına imkan verməmək üçün onun çəkisini azaldır», - deyə o, bildirib.
Sitrus bitkilərini «çərəz» adlandırmaq, onların bahalaşmasından ciddi narahat olmamaq olar. Hər halda, qreyfrut yemədən də yaşamaq mümkündür. Un, çörək və qənd isə artıq ciddi məsələdir.
Ermənistanın sabiq baş naziri Qrant Baqratyanın proqnozu isə daha qorxuludur: «Ölkədə artıq martda, apreldə, mayda aclıq başlaya bilər. Mən hələlik yaxşı heç nə görmürəm». Sabiq baş nazir proqnozunu Ermənistanın «min hektarlarla şumluq torpaq, otlaq və taxıl zəmisi itirməsi»lə əsaslandırıb. Amma ölkədə sadəcə, debetlə kredit uyğun gəlmir.
İrəvanın bu «çuxur»dan çıxmasına kommunikasiyaların açılması, iqtisadi reinteqrasiya və qonşularla normal münasibətlər yardım edə bilərdi. Bu halda onun iqtisadiyyatına investisiya axını da başlaya bilər. Lakin İrəvan bunun əvəzinə hələ də status məsələsinə «ilişib qalıb». Bu isə yeni gərginlik deməkdir. Bir sözlə, hazırda Ermənistanın əlində nə kozır var, nə rıçaq. Demək, bu dəfə məğlubiyyət daha baha və daha acı olacaq.

Что в действительности волнует Армению, которая поднимает безнадежно закрытую тему?
Центр тяжести дипломатических усилий по карабахскому урегулированию вновь в Москве - 11 января здесь прошли переговоры Президента Азербайджана Ильхама Алиева, премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента России Владимира Путина. По ее итогам появилось совместное заявление, где основное внимание было уделено вопросу разблокирования коммуникаций и где прописана конкретная «дорожная карта». И, так же как в заявлении от 10 ноября, не было сказано ни слова о статусе Карабаха. Еще одно и весьма красноречивое подтверждение слов Президента Азербайджана Ильхама Алиева, что вопрос этот уже отправлен на свалку истории.
Но выступая по итогам московской встречи, Никол Пашинян вновь попытался «реанимировать вопрос». И заявил: «К сожалению, этот конфликт остается неурегулированным. Конечно же, нам удалось обеспечить прекращение огня, но еще остается очень много вопросов, которые должны решаться. Один из этих вопросов - статус Нагорного Карабаха», - добавив, что Армения готова продолжать переговоры в рамках сопредседательства в Минской группе ОБСЕ, в частности по вопросу определения статуса региона. Как это понимать? Что на самом деле происходит со статусом?
Правовая папка Азербайджана…
Стремление армянской стороны «держать на плаву» вопрос статуса, в общем-то, понятно и объяснимо. До сентября 2020 года в Армении еще могли тешить себя надеждами, что «выиграли войну», а оформление всего этого на бумаге - дело десятое. Теперь же там убедились, что «голосование пулями» без юридического оформления - вещь неперспективная. И вопрос статуса уже безнадежно закрыт.
Для начала вспомним правовую и дипломатическую «папку». Согласно международному праву и признанным границам, Карабах - это часть территории Азербайджана. Никакой другой его статус не прописан в международном праве вообще и резолюциях Совета Безопасности ООН в частности. Президент Азербайджана высказался на этот счет без обиняков. В ходе своей недавней поездки в освобожденную Шушу глава государства коснулся еще недавних планов Армении перенести сюда «парламент» созданного на оккупированных азербайджанских землях незаконного режима. «Пресловутый режим заявил, что перенесет «парламент» «Нагорно-Карабахской республики» в город Шуша. Таким образом, должна была быть предпринята очередная попытка арменизировать Шушу. Вот это здание они начали строить как здание «парламента» «Нагорно-Карабахской республики». Но не успели. Мы пришли, пришли хозяева этой земли, изгнали их отсюда, и, таким образом, их грязные намерения не осуществились. Ко всем чертям, в ад пошли и «парламент», и статус. Карабах - это Азербайджан!» - сказал Ильхам Алиев.
То, что Карабах - это территория Азербайджана, не раз заявляли и президент РФ Владимир Путин, и глава МИД России Сергей Лавров, и пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
Столь же иллюзорны попытки Еревана использовать для реанимации вопроса о статусе такую площадку, как Минская группа. Да, уже после Победы Азербайджана сопредседатели МГ ОБСЕ посетили регион, но в своем итоговом заявлении вопрос статуса не упомянули никоим образом. Не говоря о том, что и президент России Владимир Путин отметил, что его страна действует в четкой координации с другими сопредседателями.
Тем более понятно, что статус Карабаха сегодня не является предметом переговоров. Трехсторонние заявления от 10 ноября и 11 января - четкое тому подтверждение: статус Нагорного Карабаха более не является предметом переговоров, ни в каком варианте. А между заявлениями Пашиняна, Айвазяна и т.д., с одной стороны, и повесткой дня переговоров - с другой, есть существенная разница. Обсуждение вопроса предполагает, по меньшей мере, согласие еще кого-то об этом говорить. А тут у Армении «напряженка». В Азербайджане вопрос статуса считают закрытым.
Словом, армянские лидеры могут поднимать вопрос «статуса Карабаха», «шести вилайетов» Восточной Анатолии, из которых сто лет назад собирались выкраивать «Западную Армению», озера Ван или еще чего-нибудь. Но все эти заявления, ни в коей мере, не возвращают Карабах в повестку дня переговоров.
…Статусные планы Армении…
Как же тогда объяснить настойчивое стремление Еревана вновь «вбросить» вопрос статуса Карабаха? Вряд ли там просто не разобрались, что происходит на дипломатическом поле. Упорство армянских политиков имеет совсем другое объяснение. Статус Карабаха - это, по понятной причине, ключевой вопрос. Можно, конечно, отмахнуться и заявить, что эти заявления делаются, скажем так, «на внутреннюю аудиторию». Таким образом граждан Армении хотят убедить, будто бы еще не все потеряно. Но будем реалистами: если о «нерешенности статуса» заявляют премьер-министр и глава МИД Армении, это означает, что Армения не считает конфликт в Карабахе решенным и еще рассчитывает на реванш. К тому же есть и еще одна сторона вопроса. Какой именно статус Армения намерена по-прежнему требовать для Карабаха?
Ветеран армянской дипломатии Жирайр Липаритян в интервью Би-би-си в который уже раз заявил прямо: «С момента перемирия международное сообщество говорило нам, что не признает независимость Карабаха. Теоретически они могли бы это сделать, если бы Азербайджан пошел на это. Но в целом Россия, Турция, Иран, США и Франция предлагали варианты, основанные на территориальной целостности Азербайджана. Это было ясно. Они говорили это нам последние 30 лет». Иначе говоря, в самом лучшем для себя варианте Армения могла бы рассчитывать только на автономию Карабаха. Но это для Еревана уже означало поражение, ведь Карабах и так располагал автономией в составе Азербайджана. И если после войны все вернулось к тому, с чего начиналось, - для ереванских политиков это был далеко не лучший вариант. Другими словами, на меньшее, чем независимость, в Армении не соглашаются.
Более того, к теме статуса «пристегнут» и вопрос территории. Министр иностранных дел Армении Ара Айвазян заговаривает даже о «деоккупации территорий Арцаха». В переводе с ереванского политического сленга это должно означать новую оккупацию азербайджанских земель, освобожденных в ходе 44-дневной войны. Нет и полной ясности, о каких территориях идет речь. Армянские оккупанты придумывали, как выразился Президент Азербайджана Ильхам Алиев, свои «уродливые названия», в том числе и азербайджанским городам за пределами бывшей НКАО. Так, Агдам переименовали в «Акна», Физули - в «Варанда», Кяльбаджар - в «Карвачар». Карту Армении с включением оккупированных азербайджанских земель умудрились протащить даже в вестник Евразийской экономический комиссии.
…И цена поражения
Озвучиваются все эти опасные планы на весьма показательном фоне. Никаких правовых оснований требовать от Азербайджана чего-то большего, чем культурная автономия, то есть школы, газеты, церковь и т.д., нет ни у одной международной организации или страны мира, включая также Армению. У Еревана были надежды «обменять» освобождение семи окружающих бывшую НКАО районов на какие-то гарантии по статусу Карабаха. Но, во-первых, на его независимость в Азербайджане в любом случае не соглашались. А во-вторых, никакого желания убираться из этих районов в Армении не выказывали.
Но теперь Армении, напоминают эксперты, нечем торговаться. До сентября 2020 года здесь рассчитывали на «военное давление». Но теперь эксперты весьма уклончиво отвечают на вопрос, есть ли у Армении после осеннего разгрома армия как государственный институт. Во всяком случае, грозить Азербайджану военной дубиной в стиле, «если вы не согласитесь, мы еще что-нибудь захватим», уже не получится.
Вместе с тем, и это главное, Армении стоит учесть послевоенные экономические реалии. Война в современном мире - дело дорогостоящее. Армении надо латать дыры в армии, обустраивать границы, выплачивать «социалку» семьям погибших и солдатам, ставшим инвалидами. К тому же Армения лишилась такой подпитки бюджета, как грабеж оккупированных азербайджанских земель. Хотя армянская экономика и до 44-дневной войны находилась в далеко не лучшем состоянии. И это несмотря на желание Никола Пашиняна и его команды рисовать в экономической статистике бодрую цифирь. Теперь же страна оказалась на грани социально-экономической катастрофы.
Председатель НПО «Центр консультаций потребителей» Карен Чилингарян вынужден признать, что в Армении еще до Нового года подорожали подсолнечное масло, мука (оба на 30-40%), а также хлеб и сахар. «Зафиксирован рост цен также на цитрусовую продукцию. Одной из причин роста цен является девальвация драма. На фоне роста цен на муку хозяйствующие субъекты в целях удержания цены на хлеб снизили его вес», - цитируют его информагентства. Цитрусовые еще можно объявить «лакомством» и съязвить, что без грейпфрутов и лайма вполне можно прожить, а вот мука, хлеб и сахар - это серьезно.
Бывший премьер-министр Армении Грант Багратян озвучил пугающий прогноз: «У нас может случиться голод в марте, апреле, мае. Ничего хорошего я пока не вижу». Он увязал свой прогноз с тем, что Армения утратила «тысячи гектаров пахотных земель, пастбищ, пшеничных полей». Хотя у страны просто не сходится дебет с кредитом.
Выбраться из такой «ямы» Еревану могли бы помочь разблокирование коммуникаций, экономическая реинтеграция и нормальные отношения с соседями, что предполагает также инвестиции в ее экономику. Но если вместо этого в Ереване будут педалировать вопрос статуса, это означает новый виток противостояния. Это ситуация, когда у Армении нет ни козырей, ни рычагов.