NÖVBƏTİ STANSİYA - «MİNCİVAN»
Bu yolu son dəfə lap çoxdan – uşaq vaxtı getmişdim. Onda yola Bakıdan yox, doğulub boya-başa çatdığım Xankəndi şəhərindən çıxmışdıq. Əvvəlcə ata yurdum Laçına, oradan Qubadlı, Zəngilan və Cəbrayıl vasitəsilə Füzuliyə. Geri – Xankəndinə isə daha qısa yolla – Xocavənddən qayıtmışdıq.
Yol boyu atam bu yerlərdən Ermənistanın həmsərhəd rayonlarına qaz kəmərini neçə çəkdikləri haqqında danışırdı… Gorus, Qafan – uşaq üçün adları yad olan bu şəhərlərin erməni sakinləri Azərbaycan qazı ilə isinirlərmiş. Yolumuz Zəngilandan keçirdi. Onun Mincivan qəsəbəsində dəmir yolu stansiyası var idi. Onda öyrəndim ki, sən demə, Azərbaycandan qatarlar bu stansiyadan yola düşür, Ermənistan ərazisindən keçərək Naxçıvana və geri hərəkət edirmiş. Uşaq ağlımla Azərbaycandan Azərbaycana qatarların niyə Ermənistan vasitəsilə getdiyini anlamırdım. Yəqin ki, tarix dərsində hələ o yerə çatmamışdıq. Elə həmin vaxt ilk dəfə bildim ki, Arazın o tayında da azərbaycanlılar yaşayır və orada onların sayı bizdən çoxdur. Amma bu, artıq SSRİ yox, İran ərazisidir. Və yenə də tarix dərsini xatırlayıb rus dilində məşhur Antoşka haqda mahnını zümzümə edirəm: «Это мы не проходили, это нам не задавали...» (“biz bunu hələ keçməmişik, bunu bizə hələ tapşırmayıblar”).
O qayğısız günlərdə biz hələ bilmirdik ki, Ermənistanın başlayacağı işğalçı müharibə nəticəsində Xankəndidə etnik təmizləməyə məruz qalmış ailəmiz məcburi köçkün həyatı yaşamalı olacaq. Sonradan Laçında yaşayan qohumlarımızın da, Zəngilandakı dostlarımızın da həyatını Araz çayı boyunca uzanan bu yol xilas edəcəkdi. O qədər zəngilanlı ailə yolda ermənilərin əlinə keçməmək üçün Araz çayından İran ərazisinə keçməli olacaqdı ki. Çünki ermənilərin artıq Horadizi ələ keçirdiyi və İran sərhədinə doğru hərəkət edərək yolu bağladığı deyilirdi...
Yandırılmış torpaqlar
Təxminən, 30 il sonra qayğısız uşaqlıq illərimdə getdiyim yolu təkrar gedirdim. Təhlükəsizlik səbəbindən hələ ki, Laçına getməyə icazə verilmir. Zəngilana isə olar. Yenə də beynimdə çoxlu suallar var. Amma bu artıq hər şeyi bilmək istəyən bir uşağın sualları deyildi. İndi jurnalist olaraq, Azərbaycanın bu torpaqları işğaldan azad etmək üçün hansı əziyyəti çəkdiyini öyrənmək, buradakı dağıntıların miqyasını çəkərək dünyaya göstərmək və oxuculara çatdırmaq istəyirdim.
Yolboyu maşının pəncərəsindən xarabalıqlardan başqa nəsə görmək mümkün deyil. Bir vaxtların isti, rahat kənd evləri indi yerlə-yeksan edilib, həmin kəndlərin yerində, sözün əsl mənasında xarabalıq yaranıb. Tikinti materialı kimi istifadə oluna biləcək nə vardısa, qonşu Ermənistana və ya Qarabağın ermənilər yaşayan rayonlarına daşınıb. Bəzi kənd qəbiristanlıqları amansızcasına yer üzündən silinib. Bu mənzərəyə, həqiqətən də, ürəkağrısız baxmaq olmur… Bir vaxtlar buralarda yaşamış insanların xoşbəxt uşaqlıqlarının keçdiyi evlərin dağıntılarını foto və videogörüntülərdən niyə tapa bilmədiklərini indi anlayıram.
30 il əvvəl bu kəndlərdə toylar çalınıb, Novruz tonqalları qalanıb. Bu gün isə burada yandırılmış torpaqlardan başqa heç nə yoxdur. Halbuki, 1977-ci il Cenevrə Konvensiyası «yandırılmış torpaqlar» taktikasını qadağan edir. Amma Ermənistan bu torpaqları işğal edilən zaman hansı konvensiyaya məhəl qoyub ki? Bütün bu illərdə o, BMT Təhlükəsizlik Şurasının işğal edilmiş Azərbaycan torpaqlarının «dərhal, tam və qeyd-şərtsiz boşaldılması»nı tələb edən qətnamələrinə əhəmiyyət verirdimi ki? Yoxsa Ermənistan «Transsərhəd suları haqqında» konvensiyanı ratifikasiya edib? Çaylarla içərisinə partladıcı quraşdırılmış oyuncaqlar axıdan həmin ermənilər deyildimi?
Emosiyaları cilovlamaq çox çətindir. Artıq doğma torpaqlara aparan yolları hərbi blokpostların bağlamayacağını düşünəndə insanın hansı hisslər keçirdiyini sözlə ifadə etmək mümkünsüzdür. Hələlik isə ərazilər minalardan təmizlənir, azad olunmuş ərazilərin bərpası işləri aparılır.
Yoxdan var etmək
Füzuli rayonunun Horadiz şəhəri. 2016-cı il aprel şəhidlərinin xatirəsinə ucaldılmış abidə. Bakı məhz həmin vaxt bir neçə min hektar ərazisini azad etməklə, İrəvana, həmçinin beynəlxalq vasitəçilərə mesajını vermiş, işğal altındakı torpaqlarını hərbi yolla azad etmək hüququnun və imkanının olduğunu hər kəsə göstərmişdi. O vaxt mesaj hər kəsə çatmışdı. Lakin vasitəçi ölkələr işğalçı tərəfə təzyiqləri artırıb problemin sülh yolu ilə həllini sürətləndirməkdənsə, yenə də status-kvonun qorunub saxlanmasına üstünlük vermişdilər. Amma bu, artıq keçmişdə qalıb. Ötən ilin payızında Azərbaycan cəmi 44 gün ərzində işğal altındakı ərazilərini geri qaytardı və öz sərhədlərini bərpa etdi. İndi bu torpaqlar hər bir azərbaycanlı üçün ikiqat müqəddəsdir. Çünki onun hər bir qarışı uğrunda Azərbaycanın qəhrəman oğullarının qanı axıdılıb.
İndi Horadizdə aprel şəhidləri abidəsinin yanında azad olunmuş ərazilərə səfər edən insanların yoxlandığı ilk post qurulub. Lakin yaxın vaxtlarda bu torpaqlarda müharibəni yalnız muzeylər və abidələr xatırladacaq.
«Hansı şirkətdənsiniz?» - deyə əlində siyahı tutmuş polis əməkdaşı soruşur. «Jurnalistəm» deyirəm və bununla da, adımın hansı siyahıda axtarılmalı olduğuna işarə vururam. Yanımda «Azərişıq»ın əllərində şəxsiyyət vəsiqələrini tutmuş əməkdaşları dayanıb. Onları, o cümlədən digər kommunal xidmət əməkdaşlarını çətin, bəzən hətta təhlükəli, amma eyni zamanda xoş iş gözləyir. İnsan minalardan yenicə təmizlənmiş, hələ də müharibə qoxan ərazilərdə işləməyə gedir. Amma simasında elə bir sevinc ifadəsi var ki, sanki indicə kurorta göndəriş alıb. Adamlar o yerləri görmək üçün səbirsizlənir.
Zəngilana çatanadək yol boyu yanımızdan müxtəlif şirkətlərə məxsus pikaplar, mikroavtobuslar keçir. Ətraf minalardan təmizlənir, ardınca isə ekskavatorlar yolu düzəldir, yaxud xəndəklər qazır. Amma artıq müharibə üçün yox, dinc dövr üçün infrastrukturun qurulması məqsədilə.
Kənd xarabalıqlarını on hektarlarla şumluqlar əvəzləyir. Görünür ki, bu ərazilərdə əkin-biçin işləri aparılırmış. Bəli, Ermənistan işğal illərində taxıla olan tələbatının düz yarısını məhz bu torpaqların amansızcasına istismarı ilə təmin edib. Burada məşhur “Çəkməli pişik”dəki «Markiz Karabasın təsərrüfatlarına» - erməni oliqarxlarının istixanalarına da rast gəlmək olur.
Zəngilana girişdə daha bir post var. «Xoş gəlmisiniz», - deyə gülərüz polis əməkdaşı avtomobilimizin pəncərəsindən bizi salamlayır. Mincivan qəsəbəsinə aparan ən yaxın yol düz Araz çayının sahili ilə gedir. Eyniadlı stansiyaya aparan dəmir yolu da, güman ki, buralardan keçib. Sonuncu posta çatırıq. Burada yerli polis əməkdaşları bizə böyük məmnuniyyətlə yolu izah edir. Onlardan biri məni tanıyır: «Mən Fazilin oğluyam, xatırlayırsız? Xırdalanda yarımçıq tikilidə qonşu olmuşuq». Əlbəttə, xatırlayıram. Zəngilandan məcburi köçkün düşmüş bir ailənin Bakıda doğulmuş oğlu indi doğma rayonunda xidmət edir və öz torpaqlarını azad etmiş digər həmyaşıdları kimi, bununla qürur duyur.
Bu yerdə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin işğaldan azad olunmuş Şuşaya bu yaxınlarda etdiyi səfər zamanı dediyi sözlər yadıma düşür. «Mən çox şadam ki, son illər ərzində Azərbaycanda vətənpərvər, güclü, milli ruhda tərbiyə almış gənc nəsil yetişib. On yeddi ildir ki, mən Azərbaycanın rəhbəriyəm. Bu illər ərzində yetişən insanlar bu torpaqları azad etdilər. Bütün nəsillərdən olan vətəndaşlarımızın bu Qələbədə böyük zəhməti var, payı var. Ancaq onu da bildirməliyəm ki, əsas yükü, əsas vəzifəni gənc nəsil yerinə yetirdi. 2003-cü ildə 10 yaşı, 15 yaşı olanların bu gün 27-32 yaşı var. Onların məhz vətənpərvərlik ruhunda tərbiyə alması, düşmənə nifrət hissi bizi Qələbəyə apardı və Azərbaycan tarixi ədaləti bərpa etdi. Gənc nəsil, yaşlı nəsil, təcrübəli insanlar, bütün xalqımız, bütün etnik qrupların nümayəndələri, bütün dinlərin nümayəndələri bir yumruqtək birləşib. Qələbəmizin rəmzi təsadüfən yumruq seçilməyib», - deyə İlham Əliyev məşhur Cıdır düzündəki çıxışında bildirib. Bu, həmin Cıdır düzüdür ki, hələ Qarabağ xanlarının dövründə at yırışları, konsertlər keçirilir, yerli əhali Novruz bayramını qeyd edirdi.
Üç tonqal qalamağın vaxtıdır
Yeri gəlmişkən, Novruz bayramına az qalıb. İndi Şuşada, Laçında, Kəlbəcərdə, Zəngilanda və işğaldan azad olunmuş digər rayonlarımızda yenidən bayram tonqalları qalanacaq. Lap Dədə Qorqud dastanında olduğu kimi. Dağıdıcı müharibədən sonra Dədə Qorqud Qaraca çobana necə deyirdi? «Qalx dağın başına, üç tonqal qala. Bir tonqal qalayanda elimiz şənliyə toplaşır, iki tonqal qalayanda basqınlardan qorunmağa yığışır. Qoy, indi üç tonqal görəndə hamı cütlə, xışla gəlsin, bilsinlər ki, işləməyə gəlirlər».
Beynimdə bu fikirlərlə «Yeni Müsavat» qəzetindən olan həmkarımla Mincivan qəsəbəsinə necə çatdığımızı hiss etmədim. İndiki dağıntılara rəğmən, vaxtilə buraların necə gözlə olduğunu hiss etməmək mümkün deyil. Şəhər tipli qəsəbə Azərbaycan-İran sərhədində, kifayət qədər mənzərəli yerdədir. İndi burada Azərbaycan Sərhəd Xidmətinin zastavası yerləşir. Mərkəzi yolun kənarı ilə uzanan arxla tər-təmiz, buz kimi soyuq su axır. Burada düşmən əlindən sağ çıxa bilmiş məşhur Zəngilan çinarlarını hələ də görmək mümkündür. Amma vaxtilə buralarda böyük çinar meşələri olub. Onlar müharibəyədək dövlət tərəfindən qorunurdu.
Dağılmış evlərin arası ilə kol basmış ensiz yol bizi Mincivan dəmir yolu stansiyasına aparır. Daha doğrusu, stansiyanın qalıqlarının olduğu yerə. Bir vaxnlar bu stansiyadan cəmi bir neçə dəqiqə intervalla sərnişin və yük qatarları keçərdi. Onlar Bakıdan Naxçıvan üzərindən İrəvana və geri, həmçinin Ermənistanın Qafan stansiyasına hərəkət edərdilər. Bu stansiyanın region ölkələrinin iqtisadiyyatı üçün hansı əhəmiyyəti daşıdığını anlamaq çətin deyil. Azərbaycan üçün isə o, həm də ölkənin əsas hissəsini Naxçıvanla birləşdirən həyat yolu idi.
Həmin ərazidə nə vaxtsa stansiyanın yerləşdiyini bu gün yalnız onun dağıntılarından anlamaq olur. Stansiyanın binasından fotoda gördüyünüz xarabalıq qalıb. Buradan nə vaxtsa dəmir yolunun keçdiyini isə yalnız şpal izləri «xəbər verir». Şpalların özünü və relsləri daşıyıb aparıblar.
Yeri gəlmişkən, tərəflərin müharibədən sonra regional kommunikasiyaların açılmasına dair razılaşmalarında Mincivan da xüsusi yer tutur. Azərbaycan, Rusiya və Ermənistan liderlərinin 44 günlük İkinci Qarabağ müharibəsindən sonra imzaladıqları hər iki üçtərəfli bəyanatda bu məsələ prioritetlər sırasındadır.
«Bu sahə regionun inkişafına böyük dinamizm gətirə, təhlükəsizliyi möhkəmlədə bilər. Ona görə ki, nəqliyyat kommunikasiyalarının açılması Azərbaycan, Ermənistan, Rusiya xalqlarının, bizim qonşularımızın mənafelərinə cavab verir. Əminəm ki, qonşu ölkələr də bizim regionda nəqliyyat dəhlizlərinin və nəqliyyat arteriyalarının şaxələndirilmiş şəbəkəsinin yaradılmasına fəal qoşulacaqlar», - deyə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Moskvada keçirilmiş 11 yanvar görüşündən sonra mətbuata bəyanatında bildirib.
Azərbaycan lideri nəqliyyat arteriyalarının açılmasının region üçün hansı faydalar verəcəyini qısa şəkildə belə izah edib: «Bizim üçün bu, böyük əhəmiyyət kəsb edir, çünki beləliklə, 30 ildən artıq müddətdən sonra Azərbaycan Ermənistan ərazisindən keçən nəqliyyat kommunikasiyaları vasitəsilə Azərbaycan Respublikasının Naxçıvan Muxtar Respublikası ilə əlaqə imkanına, Ermənistan da Azərbaycan ərazisindən keçməklə Rusiyaya, İrana dəmir yolu çıxışı imkanına malik olacaq. Biz, həmçinin Naxçıvan Muxtar Respublikası ərazisindən keçməklə Türkiyə bazarına çıxış əldə edəcəyik, Türkiyənin və Rusiyanın dəmir yolu arteriyaları birləşəcək. Yəni bu Bəyanat çox böyük perspektivlər açır».
Hazırda bu məsələ Bəyanatı imzalamış tərəflərin baş nazirlərinin müavinləri səviyyəsində yaradılmış işçi qrupda müzakirə olunur. Jurnalımız çapa hazırlanan vaxt işçi qrupun iclasının yanvarın 30-da keçiriləcəyi bildirilirdi.
«Mövzular Rusiya prezidenti Vladimir Putin, Azərbaycanın dövlət başçısı İlham Əliyev və Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın birgə bəyanatında müəyyənləşdirilib. İlk növbədə, nəqliyyat infrastrukturunun bərpası və inkişafı ilə bağlı problemlərə baxacağıq», - deyə Rusiya baş nazirinin müavini Aleksey Overçuk bildirib.
Siyasətçilərin hansı qərarı qəbul edəcəklərindən asılı olmayaraq, bir məsələ aydındır: Azərbaycanın Qələbəsi və Ermənistanın kapitulyasiyasından sonra regionda kommunikasiyaların bərpası prosesi dönməz xarakter alıb. Demək, həm Mincivan dəmir yolu stansiyası, həm bütünlükdə Azərbaycanın Zəngilan rayonu bölgə üçün strateji əhəmiyyətini özünə qaytaracaq. Tezliklə burada yenidən qatarlar fit verəcək, Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş bütün rayonları kimi, Mincivanda da həyat qayıdacaq.

NEXT STOP IS MINJIVAN
I remember the last time I travelled along this road when I was a child. I was travelling not from Baku, but from Khankendi – the city where I was born and raised. We first stopped in Lachin, where my relatives lived. From there, we reached Fuzuli through Gubadli, Zangilan and Jabrayil. Back to Khankendi, we took another, shorter route through Khojavend.
All the way from Lachin to Gubadli, my father was talking to me about a gas pipeline they had constructed from Garabagh to the border regions of Armenia – Goris, Kafan – the unknown to me names of Armenian cities, whose residents were warming their homes using the Azerbaijani gas. Zangilan was our next stop. Here, in the village of Minjivan, there is a railway station, where trains from Azerbaijan used to go to Nakhchivan and back through the territory of Armenia. I was too young to understand why trains from Azerbaijan to Azerbaijan had to travel through Armenia. Apparently, I missed something in my history class. I also learned that Azerbaijanis also lived on the other side of the Araz River, and there are even more of them than us, living in the north. But they lived not in the USSR, but in a different country named Iran. And again, I had to rewind my memories to recall my history class, which didn’t do the trick though.
Back in those carefree days, I did not yet know that there would be a time, when my family would hardly escape ethnic cleansing in Khankendi and would be called internally displaced persons, as a result of the Armenian occupation. Families of my relatives from Lachin, friends from Zangilan were also forced to save their lives through the same road along the Araz River. Whole families from Zangilan had to cross the river in search for salvation in Iran. They have been informed that Armenians had already captured Horadiz and blocked the road, approaching the Iranian border.
Scorched earth
Almost 30 years later, I had a chance to drive along the road of my carefree childhood. For security reasons, it is not yet possible to visit Lachin, but Zangilan. I have many questions again, but not because of childish curiosity. As a journalist, I would like to learn and write everything about the efforts that Azerbaijan put to liberate its lands from occupation, showing the scale of devastation in the region.
Looking outside from my car, I can see the ruins of the once warm and cosy rural houses. Many of them are completely destroyed. The invaders have moved to the neighbouring Armenia or the Armenian-populated regions of Garabagh everything that could be taken out as building materials. Rural cemeteries were mercilessly razed to the ground. The picture is heartbreaking. Now I understand why the former residents looking at photos and watching the video footage of these places cannot find the houses where they spent their happy childhood.
Thirty years ago, the villagers were rejoicing wedding parties and bonfires at the Novruz holidays. Now all it remains is the scorched earth. Indeed, the scorched-earth campaign is prohibited by the 1977 Geneva Convention. But did Armenia observe any conventions when it occupied these lands? Has Armenia fulfilled the UN Security Council resolutions on the immediate, complete and unconditional liberation of the occupied territories of Azerbaijan? Has Armenia ratified the Convention on Transboundary Waters? Weren’t it Armenians who tossed toys filled with explosives in the rivers?
My emotions go wild. It is difficult to express my feelings when I realise that now the roads to our native lands are not blocked by military checkpoints any more. Temporarily, until demining operations and the restoration of the liberated territories are over.
Rise from the ashes
The city of Horadiz, Fuzuli. There is a monument to Azerbaijani soldiers who fell in the April 2016 battles. Having liberated several thousand hectares of its territories, Baku sent a clear message to Yerevan and international mediators that it had both a sovereign right and all the means to liberate these lands. The message, of course, was heard, but the mediating countries, instead of speeding up the process of a peaceful settlement by putting pressure on the aggressor, preferred to preserve the status quo again. But this is already in the past. Last autumn, it took Azerbaijan only 44 days to liberate the occupied lands and restore its borders. Now these lands are double as sacred for every Azerbaijani, because every inch of it is watered with the blood of valiant soldiers.
Next to the monument to the April Martyrs in Horadiz is the first checkpoint, where everyone who travels to the liberated territories on duty is checked. Temporarily, of course. In the coming years, only museums and monuments will remind of the war on these lands.
"Which company do you work for?" the police officer asks me going through his lists. “I’m a journalist,” I answer, hinting which list to look for my name. Employees of Azerishig are standing nearby, holding their identity cards. They and other employees of public utilities will face difficult, sometimes even dangerous, situations. Nevertheless, they seem happy to work in areas that have just been cleared of mines, where it still smells of war, as if they have just received lucky tickets to spend a couple of weeks in a resort. They can't wait to see the liberated lands.
All the way to Zangilan, we can see pick-ups and minibuses of various companies go by. There are still many military vehicles. The roads are still cleared of mines. After the sappers finish their work, excavators are levelling the terrain, digging trenches – not for war this time, but for peaceful infrastructure.
There are tens of hectares of arable fields all around the ruins of villages. It can be seen that the land was cultivated. These are the same fields, which Armenians have exploited for years and which provided exactly half of its own grain harvest during the years of occupation. Here you can also find the feuds of Armenian oligarchs – greenhouses with a relatively fresh plastic cover.
There is one more checkpoint at the entrance to Zangilan. “Welcome,” the policeman smiles at us through the car’s window. The closest way to the Minjivan settlement goes right along the Araz River. Apparently, once there was running a railway with trains stopping at the station of the same name. At the last checkpoint local police officers kindly help us with navigating the rough terrain. One of them recognises me: "I am Fazil’s son. Remember me, we lived next door, in an unfinished building in Khirdalan?" Of course, I remember him. The boy born in Baku to a family of migrants from Zangilan now serves in his native district and is proud of it, like the rest of his peers who liberated these lands.
Then I remembered the words of President Ilham Aliyev, which he said during his recent trip to the liberated Shusha. “I am very glad to see in Azerbaijan strong young generation raised in patriotic and national spirit. These lands have been liberated by the generation of young people, which has grown over the years I have been the president of Azerbaijan, that is in the last seventeen years.  Nationals of Azerbaijan from all the generations have made a great contribution to our common victory. But it is the younger generation that carried the major burden of fulfilling this mission. Those who were 10 or 15 years old in 2003 are now 27-32 years old. Thanks to their patriotism, hatred for the enemy, we could make this victory happen and restored the historical justice. The younger generation, the older generation, the experienced people, entire nation, as well as the representatives of all ethnic groups living in Azerbaijan came together as a single fist. It is no surprise that a fist was chosen as a symbol of our victory,” Ilham Aliyev said at the Jidir Düzü famous for horse races and concerts held there since the time of the Garabagh khans, as well as Novruz celebrations.
Time to start three fires
By the way, Novruz is coming soon. Now we will be able to see the Novruz fires in Shusha, Lachin, Kalbajar, Zangilan and other liberated regions. Just like in the ancient Turkic epic about Dede Gorgud. Remember what he said to Garaja Choban after the devastating war?: “Climb up the mountain and start three fires on top of it. One fire will be a sign that the people should gather for a feast; two fires will call them to defend against the enemy. Let them see three fires now to gather with their ploughs."
With these thoughts in mind, I did not notice how my colleagues from the newspaper Yeni Musavat and I reached the village of Minjivan. Even after the devastation, one can see how beautiful the settlement once was. It is located on a beautiful landscape very close to the Azerbaijani-Iranian border. Now there is a post of the border service of Azerbaijan. Along the main road, there is a ditch with crystal clear and icy cold water. You can still see the famous Zangilan plane trees that survived the war. But before the war, the area around the settlement was covered with large forests under state protection.
A narrow road between the ruins of houses takes us to the Minjivan railway station, that is what is left of it. In the past, it served numerous passenger and freight trains going from Baku to Yerevan and back through Nakhchivan, as well as to the Armenian station of Kafan. It is not difficult to imagine the significance of the station for the economies of regional countries. For Azerbaijan, it was also the road of life, connecting the mainland with the enclave of Nakhchivan.
One can only guess that there was once a railway station. You can see the ruins of the building on the photograph. And you can notice the railway itself looking at traces left from the sleepers. The sleepers and rails have been dismantled and taken away long ago.
Nevertheless, Minjivan is going to play an instrumental role in the implementation of the post-war agreements of the parties to unblock regional communications. This issue is one of the priorities confirmed in the trilateral statements signed by the leaders of Armenia, Azerbaijan and Russia right after the 44-day Second Garabagh War.
“This area can boost the development of the region, as well as strengthen its security. Unblocking of transport communications meets the interests of the peoples of Armenia, Azerbaijan, Russia, and our neighbours. I am sure that neighbouring countries will also actively participate in the development of transport corridors and an extensive network of transport infrastructure in our region,” President Aliyev said in his press statement after the January 11 meeting in Moscow.
Mr. Aliyev also briefly explained the benefits of the rehabilitation of transport infrastructure for the region. “This is of great importance for us, because after more than 30 years, Azerbaijan will have communication with the Nakhchivan Autonomous Republic through transport communications through the territory of Armenia. Armenia will have a railway connection to Russia and Iran through the territory of Azerbaijan. Also, through Nakhchivan, we will have access to the Turkish market. Turkish and Russian railway infrastructures will be connected too. In other words, the trilateral statement opens up great prospects,” Ilham Aliyev said.
Now this issue is under consideration by a trilateral working group led by the vice-prime ministers of the signatory countries. It is expected that a working group meeting will take place on January 30.
“All topics of discussions are defined in the statement signed by the Russian President Vladimir Putin, Azerbaijani President Ilham Aliyev and Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan. At the first stage, we’ll try to solve the problems of development and restoration of transport infrastructure,” Russian Deputy Prime Minister Alexei Overchuk said.
Whatever the decisions of politicians are, it is clear that after the victory of Azerbaijan and the surrender of Armenia, the process of unblocking communications in the region has become irreversible. This means that both the Minjivan railway station and the Zangilan region of Azerbaijan will regain their strategic importance for the entire region. We will soon see the trains running here again, and life in Minjivan, as well as in all the de-occupied territories of Azerbaijan, will restart.