Azərbaycanlı gimnastların son beş ildə əldə etdikləri nailiyyətlər gələcəyin ümidverici olduğunu təsdiqləyir
Milli Gimnastika Arenasında Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının (AGF) 11-ci ümumi yığıncağı və İcra Komitəsinin 37-ci iclası keçirilib. Federasiyanın Nizamnaməsinə əsasən, builki yığıncaq hesabat-seçki xarakteri daşıyıb.
Əvvəlcə federasiyanın son beş ildəki fəaliyyətinə dair hesabat məruzəsi ilə çıxış edən federasiyanın vitse-prezidenti Altay Həsənov Olimpiya Oyunlarında, dünya və Avropa çempionatlarında, o cümlədən mötəbər yarışlarda gimnastika üzrə əldə olunan nailiyyətlər və AGF-in beynəlxalq arenadakı uğurları barədə məlumat verib.
Hesabatın sonunda Altay Həsənov görülən bütün işlərin, əldə olunan nailiyyətlərin ölkəmizin Birinci vitse-prezidenti, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının prezidenti Mehriban Əliyevanın rəhbərliyi və tövsiyələrinin bəhrəsi olduğunu vurğulayıb və Mehriban xanıma gimnastika ictimaiyyəti adından təşəkkür edib.
Sonra seçkilər keçirilib. Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva yenidən Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının prezidenti seçilib. Səsvermənin yekunlarına əsasən, Mehriban Əliyeva növbəti beş il müddətində federasiyaya rəhbərlik edəcək.
Səsvermə nəticəsində Altay Həsənov federasiyanın vitse-prezidenti seçilib. Həmçinin Milli Məclisin deputatı Rauf Əliyev, Heydər Əliyev adına İdman-Konsert Kompleksinin direktoru Rafiq Behbudov və bədii gimnastika üzrə Azərbaycan yığma komandasının baş məşqçisi Mariana Vasilyeva federasiyanın İcra Komitəsinin üzvü seçiliblər. Ümumi yığıncaqdan sonra AGF-in yeni seçilən İcra Komitəsinin 2021-ci ilin ilk, ümumiyyətlə isə 37-ci iclasını keçirib. İclasda son üç ildə AGF-in baş katibi olan Nurlana Məmmədzadə yenidən bu vəzifəyə təyin olunub.
Favoritlər sırasında
Sirr deyil ki, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının son illərdə əldə etdiyi uğurlar ölkədə gimnastikaya olan marağı artırıb, gimnastlarımızın mötəbər yarışlarda favoritlər sırasında olmasına səbəb olub. Son beş il Azərbaycanda gimnastika əlamətdar hadisələrlə yadda qalıb.
2016-cı ildən etibarən müxtəlif gimnastika növləri üzrə irimiqyaslı yarışların paytaxtımızda keçirilməsi, sanki gimnastikaya yeni nəfəs gətirdi. Son beş il ərzində federasiya tərəfindən öz müasirliyi ilə seçilən Milli Gimnastika Arenasında Olimpiya növləri olan bədii gimnastika, idman gimnastikası və batut gimnastikası üzrə ümumilikdə 13 Dünya Kuboku təşkil olundu. Onlardan dördü Tokio-2020 Olimpiya Oyunlarının idman gimnastikası və batut gimnastikası üzrə yarışlarına təsnifat xarakteri daşıyırdı. Daha bir Dünya Kuboku 2018-ci ildə qeyri-Olimpiya növü olan akrobatika gimnastikasına aid oldu.
2016-cı ildə Azərbaycanın gimnastika tarixində ilk dəfə olaraq batut gimnastikası, tamblinq və ikili mini-batut üzrə Avropa Çempionatı da keçirildi. Bu çempionatda gimnastımız Mixail Malkin tamblinq üzrə yarışlarda qızıl medala, qadınlardan ibarət sinxron cütlüyümüz - Svetlana Makştaryova və Veronika Zemlyanaya isə gümüş mükafata layiq görüldülər.
2019-cu ildə paytaxtımızda bədii gimnastika üzrə Avropa Çempionatı ilə yanaşı, ilk dəfə aerobika gimnastikası üzrə qitə бirinciliйи təşkil olundu. Aerobikaya aid “aerodans” proqramında idmançılarımız qızıl medala layiq görüldü. 2019-cu ilin gimnastika üzrə Bakıdakı beynəlxalq yarışlarına Tokio-2020 Olimpiya Oyunlarına təsnifatın keçirildiyi bədii gimnastika üzrə Dünya Çempionatı yekun vurdu. Burada gimnast Zöhrə Ağamirova Tokio-2020 Olimpiya Oyunlarına vəsiqə qazandı. Beləliklə, Zöhrə Olimpiadada ölkəmizi təmsil edəcək Azərbaycanda doğulmuş və idmançı kimi yetişdirilmiş ilk fərdi gimnast olacaq. Bundan əlavə, qrup hərəkətləri komandamız 13 ildən sonra Tokio-2020-yə lisenziya qazanmaqla, yenidən Olimpiya Oyunlarına qayıtdı.
2017-ci ildə İslam Həmrəyliyi Oyunlarında bədii gimnastika, kişi və qadın idman gimnastikası üzrə təmsilçilərimiz ümumilikdə 20 medal qazandı. 2019-cu ildə Bakıdakı Avropa Gənclər Yay Olimpiya Festivalında kişi idman gimnastikası üzrə yarışlarda gimnast Səməd Məmmədli dəstəli at proqramında gümüş medal əldə etdi.
Ölkəmizin hüdudlarından kənarda keçirilən yarışlarda da gimnastlarımız öz çıxışları ilə fərqləndi. Belə ki, Rio-de-Janeyroda keçirilən Olimpiya Oyunlarında Azərbaycanın kişi idman gimnastikası tarixində ilk dəfə olaraq, ölkəmiz 2 gimnastla təmsil olundu. Təmsilçilərimizdən biri – Oleq Stepko təsnifat mərhələsində 6 çıxış üzrə toplanan xalların cəminə əsasən, yenə də tariximizdə ilk dəfə olaraq, Rio Olimpiadasının çoxnövçülük finalında 24 ən güclü idmançılarla bərabər iştirak etmək hüququ qazandı. Həmin Oyunlarda bədii gimnast Marina Durunda dünyanın 10 ən güclü idmançıları sırasında çoxnövçülük finalında çıxış etdi.
2019-cu ildə Ştutqart şəhərində keçirilən Dünya Çempionatında kişi idman gimnastı İvan Tixonov çoxnövçülük nəticələrinə əsasən Tokio-2020 Olimpiya Oyunlarına vəsiqə qazandı. Elə həmin çempionatda müstəqil Azərbaycanın qadın idman gimnastikası tarixində ilk dəfə olaraq, Marina Nekrasova çoxnövçülük nəticələrinə əsasən Tokio-2020 Olimpiya Oyunlarına lisenziya əldə etdi.
Pandemiyaya rəğmən
2020-ci ildə “COVID-19” xəstəliyi ilə əlaqədar bütün dünyada elan olunan pandemiyanın yaratdığı çətinliklər və məhdudiyyətlərə baxmayaraq, bədii gimnastlarımızın Milli Gimnastika Arenasında qapalı şəraitdə keçirdikləri intensiv məşqlər öz bəhrəsini verdi. Kiyevdə keçirilən bədii gimnastika üzrə Avropa Çempionatında qrup hərəkətləri komandası çoxnövçülükdə gümüş, 3 halqa və 2 cüt gürzlə isə bürünc medal qazandı. Daha bir bürünc medalı isə qrup hərəkətləri komandası və fərdi proqramda çıxış edən gənc gimnastlarımız komanda hesabında əldə etdilər. Sevindirici haldır ki, dörd gənc gimnastımızdan üçü paytaxtımızın deyil, ölkəmizin digər şəhərlərinin yetirməsidir.
Batut gimnastikasında nailiyyətlərə gəlincə isə, 2016-cı ilin İspaniyanın Valladolid şəhərində keçirilmiş Avropa Çempionatında ölkəmizin debüt etdiyi ikili mini-batut üzrə yarışlarda təmsilçimiz Dmitriy Fedorovskiy bürünc medal əldə etdi. 2017-ci ildə Polşanın Vroslav şəhərindəki Ümumdünya Oyunlarında sinxron proqramda çıxış edən Veronika Zemlyanaya və Svetlana Makştarova cütlüyü ölkənin gimnastika tarixində ilk dəfə olaraq gümüş medal əldə etdi. Artıq bu gimnastika növündə kiçik yaş qruplarına aid batutçularımız da uğurlara imza atırlar. 2019-cu ildə Yaponiyanın Tokio şəhərində təşkil olunmuş batut gimnastikası üzrə 27-ci Dünya Yaş Qrupları Yarışlarında 11-12 yaş kateqoriyasında fərdi proqramda çıxış edən Maqsud Maгsudov Azərbaycanın gimnastika tarixində ilk dəfə olaraq qızıl medala layiq görüldü. Sinxron proqramda da komanda yoldaşı Hüseyn Abbasovla birgə yarışan Maqsud Maгsudov gümüş medal əldə etdi. Elə həmin yaş kateqoriyasında tamblinq üzrə yarışlarda ölkəmizi təmsil edən Aleksey Karataşov qızıl medal qazandı.
Gimnastlarımızın beynəlxalq arenadakı uğurları ilə yanaşı, AGF-nin beynəlxalq gimnastika aləmindəki nailliyyətləri də bizi sevindirdi. AGF 6 il ardıcıl olaraq fəaliyyəti Beynəlxalq Gimnastika Federasiyası tərəfindən mükafatlandırılan federasiyaların siyahısına daxil olur və son 3 ildə həmin siyahıya liderlik edir. 12 il ərzində AGF-nin Baş katibi olan Fərid Qayıbov 2017-ci ildə Avropa Gimnastikasının seçki xarakтerli Konqresində həmin quruma Prezident seçildi.
Ümumilikdə gimnastlarımız bütün yarışlarda ölkəmizin idman şərəfini layiqincə qoruyub. Regionlarda gimnastika məktəblərinin sayının artması paytaxtdan kənarda da istedadlı idmançıların üzə çıxmasına kömək edib. Qarşıda gimnastlarımızı Avropa və dünya çempionatları, o cümlədən Tokio Yay Olimpiya Oyunları gözləyir. İnanırıq ki, olimpiadadan sonra da federasiya yeni nəsil gimnastların hazırlanmasında lazımi işləri həyata keçirəcək.

Accomplishments of Azerbaijani gymnasts in the past five years are promising
The 11th General Convention of the Azerbaijan Gymnastics Federation (AGF) and the 37th meeting of its Executive Committee were held at the Baku National Gymnastics Arena to report on achievements of past years and to elect new members, in accordance with the charter of the Federation.
Altay Hasanov, Vice-President of AGF, made a report on the activities of AGF over the past five years, particularly the achievements of the federation at the Olympic Games, world and European championships, as well as other important competitions. He informed about the licenses received for the Tokyo Olympic Games-2020, international competitions and events held in Baku, the development of new types of gymnastics, as well as the successes of AGF on international arena. Mr. Hasanov said praised the management of the federation and the First Vice President of Azerbaijan, President of AGF Mehriban Aliyeva, thanking her on behalf of the gymnastics community of Azerbaijan.
Also, the First Lady of Azerbaijan, Mehriban Aliyeva, was re-elected as the President of the Azerbaijan Gymnastics Federation for the next five-year term.
According to the vote, Altay Hasanov was elected Vice-President of AGF, while the member of parliament Rauf Aliyev, Director of the H. Aliyev Sports and Concert Complex Rafig Behbudov and head coach of the Azerbaijani rhythmic gymnastics team Mariana Vasileva were re-elected as members of the Executive Committee. The convention was followed by the 37th general meeting of the newly elected AGF Executive Committee. Nurlana Mammadzade, who has been the Secretary General of AGF for the last three years, was re-approved on her position.
Among the favourites
It is no secret that the accomplishments of AGF in recent years have increased the interest in gymnastics in the country, making it one of the favourites of prestigious competitions.
During the previous five years, we have observed significant events in the history of Azerbaijani gymnastics. Major competitions in various types of gymnastics, which have been held in Baku since 2016, have boosted the development of gymnastics in the country. A total of 13 world cups in rhythmic gymnastics, artistic gymnastics and trampoline jumping (Olympic sports) have been organized at the National Gymnastics Arena over the past period. Four of them were licensed for the Tokyo 2020 Olympics in artistic gymnastics and trampoline. In 2018, Baku hosted the World Cup in acrobatic gymnastics, which is not an Olympic sport.
In 2016, for the first time in the history of Azerbaijani gymnastics, Baku also hosted European championships in trampoline jumping, tumbling and double mini-trampoline, with Azerbaijani gymnast Mikhail Mankin winning the gold medal in tumbling competitions, and Svetlana Makshtareva and Veronica Zemlyanaya becoming the silver medallists in synchronized jumping.
In 2019, European Rhythmic Gymnastics Championship and aerobics championship were also held in Baku. Our athletes were awarded a gold medal for the aerodance program. The final international competition in 2019 was the World Championship on Rhythmic Gymnastics with qualifications for the Tokyo Olympic Games, with the Azerbaijani athlete Zohra Agamirova qualified for the most prestigious international competition. After 13 years, our national team was also qualified to represent Azerbaijan at the Tokyo Olympics in group exercises.
In 2017, in rhythmic, men’s and women’s artistic gymnastics, our representatives won 20 medals at the Islamic Solidarity Games. At the 2019 European Youth Summer Olympic Festival held in Baku, Samed Mammadli from Azerbaijan won a silver medal of the tournament.
Our athletes have also showed their skills at competitions outside Azerbaijan. Thus, at the Rio Summer Olympic Games, for the first time in the history of Azerbaijani men's gymnastics, Azerbaijan was represented by two athletes. One of them, Oleg Stepko won the right to participate in the all-around final among 24 athletes, according to the sum of points scored in six exercises of the qualifying stage. At the same tournament, Marina Durunda competed with ten strongest athletes in the all-around finals in rhythmic gymnastics.
According to the results of the 2019 all-around at the World Championship in Stuttgart, Ivan Tikhomirov won a ticket to the Tokyo Olympic Games. For the first time in the history of women's artistic gymnastics in Azerbaijan, Marina Nekrasova earned a license for Tokyo 2020 based on the results of the all-around exercises.
Despite the difficulties and restrictions due to the coronavirus pandemic, our athletes were able to achieve great results thanks to intensive indoor training at the National Gymnastics Arena. At the European Rhythmic Gymnastics Championship held in Kiev, our team won silver medals in the all-around and bronze medals in the program with 3 hoops and 2 pairs of clubs in group exercises. The youth team of Azerbaijan won another bronze medal for the country. It is nice to see that three of four junior athletes represented sport clubs of various cities of Azerbaijan.
In trampoline jumping, Dmitry Fedorovsky of Azerbaijan won a bronze medal at the 2016 European Championship held in Valladolid, Spain with his debut in the double mini-trampoline competition. In 2017, at the World Games in Wroclaw, Poland, Veronika Zemlyanaya and Svetlana Makshtareva became silver medallists in synchronized jumping for the first time in the history of Azerbaijani gymnastics. In 2019, in Tokyo, at the 27th World Age Group Trampoline Competition, Magsud Magsudov was awarded a gold medal for the first time in Azerbaijan’s history in the individual program (age group 11-12). In the synchronous program, Magsud won a silver medal, competing with his teammate Huseyn Abbasov. Alexei Karatashev representing Azerbaijan in the same age category was awarded the gold medal in tumbling.
Along with the achievements of Azerbaijani gymnasts in the international arena, we are also pleased with the successes of AGF in the sports world. For the sixth year in a row, AGF has been one of the federations awarded by the International Gymnastics Federation, and has been leading in it for the last three years. In 2017, at the congress of the European Gymnastics Union, Farid Gayibov, who was the Secretary General of AGF for 12 years, was elected president of this organization.
In general, our athletes have demonstrated good results in all competitions. The growing number of gymnastics schools in different parts of the country helps to discover new talented athletes in  regions. Our athletes are now preparing to take part at European and world championships, as well as the Tokyo Summer Olympic Games. Even after the Olympic Games, AGF will do its best to train a new generation of athletes for Azerbaijan.