Reza DEQATİ: «Mən çox müharibədən fotolar çəkmişəm, amma Qarabağda baş verənləri heç zaman və heç yerdə görməmişəm»
O, artıq 40 ildir ki, müharibələri çəkir! Onlar haqda hər şeyi bilir. Gözləri və obyektivi çox dağıntı, müharibələrin şikəst etdiyi çox tale görüb. Onun şəkilləri dünyanın «National Geographic», «GEO», «Time Photo» kimi nəşrlərinin cildində yer alıb. Azərbaycan əsilli fransalı fotoqraf, dünya vətəndaşı, «National Geographic» cəmiyyətinin tədqiqatçısı, «Ashoka» fondunun baş mütəxəssisi Reza Deqatini Azərbaycanda yaxşı tanıyırlar. Dünya müstəqil Azərbaycan tarixinin ən qorxulu səhifələrinə də, qəhrəmanlıq salnamələrinə də Deqatinin obyektivindən baxıb: 20 Yanvar faciəsi, Xocalı soyqırımı, erməni terrorçularından müdafiə olunan Şuşa, qaçqın və məcburi köçkünlərin çadır şəhərcikləri və s.
Vətən müharibəsinin getdiyi günlərdə Reza Deqatidən müsahibə almaq asan iş deyildi – 30 il sonra o, yenidən ön cəbhədə idi. Bu dəfə yalnız bir fərq var idi – indi Deqati Azərbaycan Ordusunun zəfər yürüşünü lentə alırdı. Qarış-qarış azad olunan torpaqlar: məhv edilmiş Ağdamın fotoları, yer üzündən silinmiş Azərbaycan qəbiristanlıqlarının, güllələnmiş abidələrin, təhqir olunmuş məscidlərin əksi. İndi bütün bunlar 30 illik salnamədir.
Qələbədən sonra Reza Deqati Parisə yollanmış, bir də Azərbaycana 20 Yanvar matəmi ərəfəsində qayıtmışdı. Onun qrafiki bu dəfə də sıx idi. Lakin «Region plus»un redaksiyasına gəlməyə lütfkarlıqla razılıq verdi.
- Azərbaycana xoş gəlmisiniz! Bakıya 20 Yanvar şəhidlərinin xatirəsini yad etmək üçün, ağrımızı, kədərimizi bölüşmək üçün gəldiyinizi bilirik. Qələbədən sonra Şəhidlər xiyabanına üz tutmuş insanlarda hansısa dəyişiklik hiss etdinizmi?
- Əvvəlcə öz təəsüratımı bölüşmək istərdim. 20 Yanvar şəhidlərini anmaq üçün Azərbaycana hər il gəlirəm. Amma bu dəfə hər şey fərqli idi. Ən böyük dəyişiklik ürəklərdə baş verib. Şəhidlər xiyabanında insanların gözlərində fərqli ifadə var idi – sevinc, rahatlıq. Şəhidlər qarşısında böyük borcumuz var idi – torpaqlarımızın geri qaytarılması. Biz bunu etdik.
- 1990-cı il yanvarın 20-də də, Xocalı faciəsi zamanı da, Vətən müharibəsinin gedişində də yanımızda olmusunuz. Bu, daha çox nədən irəli gəlir – vəzifə borcundan, yoxsa Azərbaycana sevgidən?
- (fikrə gedir) Hər ikisi. Amma mən üçüncü səbəb də deyə bilərəm. Uzun illər Azərbaycana qarşı saysız-hesabsız ədalətsizlik, təcavüz görmüşəm. Dünya Azərbaycan xalqının nə çəkdiyini anlamır, üzləşdiyi ədalətsizliyi görmürdü. Çünki tərəzinin digər gözündə yüz il əvvələ də hesablanmış, detallarına qədər sistemləşdirilən erməni informasiyası dayanırdı. Bu savaşda onlar güclü idi. Təcavüzə məruz qalan Azərbaycan xalqı idi, amma dünyaya bunun tam əksi göstərilirdi. Təbii ki, bu, bir insan kimi mənə təsir etməyə bilməzdi. Fotojurnalist olaraq, bütün bu hadisələrin şahidi idim. Borcum gördüklərimi dünyaya çatdırmaq, yalanı, mifi yaddaşlardan silməli idim.
- Demək istəyirsiniz ki, müharibəni udsaq da, torpaqlarımızı azad etsək də, informasiya savaşını hələ də uduzuruq?
- Təəssüf ki, bəli. Döyüşlər bitər-bitməz, mən Parisə getdim və təxminən, iki həftə orada qaldım. Fransa telekanallarında 2 dəfə Qarabağ haqda danışdım. Biz dünyanın inamını qazanmalıyıq. 30 il bu müharibəni ən qaynar nöqtələrdə müşahidə etmişəm və görürəm ki, uduzuruq. Niyə? Məsələn, internetdə yayılmış videolardan birində azərbaycanlı əsgərin erməni məzarını təpikləyərək dağıtdığı görünür. Mən Azərbaycan əsgərinin bunu edə biləcəyinə inana bilmirdim. Bir müddət sonra Qarabağda ermənilərin tərk edib getdikləri bazalarında oldum və orada gördüklərimi lentə aldım. Bilirsiniz orada nə qədər Azərbaycan hərbi geyimi var idi? Hamısı da əla vəziyyətdə. Gördüklərimdən belə qənaətə gəldim ki, həmin məzarı dağıdan Azərbaycan hərbçisinin formasını geymiş düşmən də ola bilər. Amma nə olsun? Ermənilər həmin videonu bütün dünyaya yayıblar. Halbuki işğal illərində erməni silahlı qüvvələri on minlərlə azərbaycanlı məzarını nəinki uçurub, həm də tar-mar edib. Onlar bunu meyitlərdən qızıl dişləri sökmək üçün ediblər. Bu səbəbdən, məzarlıqların ətrafı insan sümükləri ilə doludur. Mən bütün bunları öz gözlərimlə görmüşəm. Dünya isə görmür. Onlar həmin əsgərin videosunu yayır, biz isə onların hər yanda törətdikləri vəhşiliyi, barbarlığı sübut edən görüntüləri dünyaya göstərmirik. Bu işi onlar qədər qlobal miqyasda görə bilmirik. Amma inanıram ki, dünya bizə inanacaq. Çünki məzarların təhqir olunması bütün dinlərdə günahdır. Bu, həm də beynəlxalq hüquq normalarına ziddir.
Mən çox müharibədən fotolar çəkmişəm, amma Qarabağda olanları heç zaman və heç yerdə görməmişəm. Bu torpaqlarda bir dənə də salamat azərbaycanlı qəbri qalmayıb! Gördüyünüz kimi, bununla bağlı əlimizdə bütün sübutlar var. İndi bunların dünyaya çatdırılması növbəsi bizdədir.
- Qarabağın azad olunduğu günlərdə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin çıxışları, dünyanın nüfuzlu nəşrlərinə müsahibələri həqiqətin dünyaya çatdırılması işində böyük rol oynayırdı. Bunu informasiya müharibəsində dönüş nöqtəsi saymaq olarmı?
- Müharibənin 3 istiqaməti olur: hərbi, siyasi və informasiya. Hər bir dövlətdə bu xəttin hər birinə hakimiyyətin müvafiq qanadı cavabdehdir və onların hər birinə ayrı şəxs rəhbərlik edir. İlk dəfə görürdüm ki, hər üç xətti bir nəfər idarə edir – Prezident İlham Əliyev. Onun əcnəbi jurnalistlərə verdiyi bütün müsahibələrə baxırdım. İndi əsas vəzifə bütün jurnalistlərin, fotoreportyorların, nəşrlərin, telekanalların bir yumruq olması, mümkün qədər çox materialı maksimum yaymasıdır. Belə materiallar əlimizdə kifayət qədərdir.
- Biz həqiqətin tərəfimizdə olduğunu biliriksə, dünyanın nə dediyindən narahat olmalıyıqmı? BMT TŞ-nin qətnamələrində belə, torpaqlarımızın azad olunması tələb edilirdi. Lakin buna dinc yolla nail ola bilmədik. Dünya isə bütün bu illər ərzində susmaqla məşğul oldu. Belə vəziyyətdə dünyanın nə deyəcəyini düşünməliyik?
- Yaşadığımız dövrdə hər şey bir-birinə bağlıdır. Müəyyən proseslərdən kənarda qala bilmərik. Məsələn, fransızlarla əlaqələri inkişaf etdirmək üçün düşmənin yalan təbliğatı onların beynindən silinməlidir. Yalnız Fransada 500 minlik erməni lobbisi var. Onlar fransız xalqının şüurunu «girov götürüblər». Fransızlara erməni miflərinin onların gözünü tutduğunu göstərmək istəyirəm. İstəyirəm onlar reallığı, həqiqəti görsünlər. Müharibədən sonra 15 nazir və deputatla görüşmüş, çəkdiyim fotoları onlara göstərmişəm. Onların heyrətinin həddi-hüdudu yox idi! Əvvəlcə müharibədən, demək olar ki, zərər görməmiş Xankəndinin fotosunu, ardınca isə Ağdamda çəkdiklərimi göstərirdim. Ah çəkirdilər. Təəccüb içərisində «Bu haradır? Hiroşimadır?» soruşurdular. Deyirdim ki, «yox, bu, Ağdamdır. Son günlərədək erməni silahlı qüvvələrinin işğalı altında olmuş Ağdam. Bir vaxtların çiçəklənən şəhərini sizin iztirab çəkən xalq adlandırdığınız insanlar bu hala salıb!» Məlum olur ki, onların bu haqda məlumatı yox imiş. Göstərdiyim fotolar sayəsində gerçəkliyi bildilər.
30 il əvvəl Ağdam məscidində bir qadının şəklini çəkmişdim. Ailəsində faciə yaşanmışdı. Əllərini göyə qaldıraraq fəryad edirdi. Məscidə Xocalı soyqırımı qurbanlarının cəsədlərini gətirirdilər. Həmin foto çoxlarını həyəcanlandırdı. Fotonun səsi yoxdur, amma o, insana həmin qadının fəryadını çatdırır. Soruşurdular ki, «o, niyə ağlayır?». Mən də səbəbi deyirdim.
Bilirsiniz, təsir metodlarını yaxşı bilən erməni lobbisi uzun illər Fransa ictimaiyyətinin və bütün dünyanın, demək olar ki, bütün sahələrinə soxulub – yuxarıdan aşağıyadək. Biz də bu işi öyrənməliyik. İnformasiya müharibəsi mütəşəkkil, dəqiq və davamlı aparılmalıdır. Həqiqət bizim tərəfimizdədir.
- Dinc şəhərlərin – Bərdə və Gəncənin atəşə tutulduğu, heç bir günahı olmayan insanların öldüyü ağır günlərdə orada idiniz. Məgər, bu, düşmənimizin namərd olduğunu, şərəfdən, ləyaqətdən uzaqlığını sübut etmir? Dünyaya başqa nə lazımdır?
- Dinc şəhərləri atəşə tutmaq, mülki insanları, o cümlədən uşaqları öldürmək vəhşilikdir. Bu, Cenevrə Konvensiyasının normalarına da ziddir. Həmin sənəddə bildirilir ki, hərbi əməliyyatların gedişində dinc insanlar hədəf ola bilməz. Eyni zamanda sənəd həmin şəhərlərə atılmış kasetli bombalardan istifadəni də qadağan edir. «Instagram» səhifəmdə alış-verişə çıxmış ailə haqda yazmışam. Ata, ana, gəlin və uşaqlar mağazada idilər, oğul isə avtomobildə gözləyirdi. Bomba düz həmin maşının üzərinə düşmüşdü. Ailə mağazadan çıxan zaman dəhşətli mənzərə ilə qarşı-qarşıya qalmışdı – doğma adamlarının içərisində olduğu avtomobil yanırdı. Artıq onu xilas etmək mümkün deyildi. İnanın ki, oradakı fotoların çoxunu hönkürtümü boğa-boğa çəkmişəm. Belə faciələri çəkən zaman insanın ürəyi titrəyir. Amma peşəkarlıq işini davam etdirməni, gördüklərini lentə almanı tələb edir.
- «Şuşada son çay» fotosunu 1992-ci ildə çəkmisiniz. Şəkildə çayla dolu 3 armudu stəkan, arxada isə 2 əsgərin silueti görünür. Maraqlıdır, çayı kiminlə içirdiniz və nə haqda danışırdınız?
- (gülümsəyir) 1992-ci ildə Xocalıdan, Zəngilandan, Cəbrayıldan sonra asta-asta Şuşaya tərəf yol almışdım. Deyirdilər ki, oraya aparan yol erməni snayperlər tərəfindən atəşə tutulur. Yeganə yol dağlarla idi. O vaxt artıq Əfqanıstanın dağlarında olmuşdum (gülümsəyir). Bu, məni qorxutmurdu. Bütün aparatlarım, Xocalıda (1 ay orada olmuşdum) və digər yerlərdə çəkdiyim plyonkalarım üzərimdə idi. Fotoarxivi tam, sağ-salamat Parisə aparmalı idim. Yola çıxdım. Üç dəfə snayperin hədəfinə çevrildim: güllələrdən biri qulağımı sıyıraraq keçmişdi. Kəskin yanğı hiss edirdim. İkinci güllə şlyapamın altından keçib getdi, üçüncüsü isə ayağımın yanına, torpağa dəyərək istiqamətini dəyişdi. Açıq deyim ki, erməni snayperlər nadir hallarda hədəfdən yayınır. Onlara demişəm ki, məni vurmaq üçün 3 cəhd ediblər və heç biri alınmayıb (gülür).
Beləliklə, Şuşaya çatdım. Orada komandir Ramiz Qəmbərovla tanış olmuş və dostlaşmışdım. Qəmbərov məni bir əsgərlə də tanış etmişdi. Şuşada olduğum son gün, işğaldan əvvəl onlara Mədəniyyət Evinin qarşısında şəkil çəkdirmələrini təklif etdim. Sonradan o bina ermənilər tərəfindən dağıdılıb. Sonda isə çay içdik – fotodakı çay süfrəsi odur.
Sabah nə olacağını bilmirdik: bəlkə, snayper bu dəfə hədəfi düz nişan alacaq? Yoldaşlarımı da nəyin gözlədiyi bəlli deyildi. Hər halda, müharibə gedirdi. Lakin o anda hər şeyi unutmaq, iki səmimi dost kimi, çay içmək qərarına gəlmişdik. O zaman sülhün əldə olunmasından sonra Şuşada yenə çay içəcəyimə söz vermişdim…
- Və sözünüzə əməl etdiniz…
- Bəli, Azərbaycan torpaqlarının işğaldan azad olunmasından sonra ilk çayımı Xankəndiyə gözəl mənzərənin açıldığı dağda içdim!
- Sizi belə təhlükəli işin dalınca təkrar-təkrar getməyə nə məcbur edir? Heçmi qorxmursunuz?
- Elə yerlərdə olmuş, elə vəziyyətlərlə üzləşmişəm ki, gözlərimi yumaraq özümə «Əlvida, Reza!» demişəm (gülür). Gözlərimi açmışam ki, ətrafımda çox sayda ölü və yaralı var, amma mən sağ qalmışam. Ölümlə üz-üzə qalan zaman hər şeyi unudursan. Qorxmaq lazım deyil. Hamımız nə vaxtsa öləcəyik. Heç kim iki dəfə ölmür.
- 40 ildir dünyanın ən qaynar nöqtələrində müharibələri çəkirsiniz: Əfqanıstan, Cənubi Afrika ölkələri, İraq. Sizinlə kameranız arasında sirr olaraq qalacaq kadrlarınız varmı?
- (düşünür) Bilirsiniz, jurnalistlər və hakimlər kimi, fotoqraflar da «peşəkar andı» içir, sirləri qoruyacaqlarına, lazımsız şeyləri danışmayacaqlarına söz verirlər. Dünya miqyaslı bir çox şəxsiyyətlə dost olmuşam, uzun illər prezidentlərlə söhbətləşmişəm. Ən müxtəlif xalqlardan olan insanlarla birlikdə olmuş, onların tarixinin ən çətin dəqiqələrini həmin insanlarla birgə yaşamışam. İnanın ki, bütün bu dövr ərzində çox sirlər yığılıb və onları özümdə saxlayıram. Məndə çox şəkil var, amma hələ onları üzə çıxarmağın vaxtı çatmayıb. Bəlkə, onların vaxtı 20 il sonra, bəlkə də, mən həyatda olmayanda çatacaq (gülümsəyir).
- Reza bəy, Qarabağda fotosərgi keçirmək istərdinizmi?
- Şübhəsiz! Ümumiyyətlə, hesab edirəm ki, Şuşa yalnız Azərbaycanın deyil, bütün dünyanın mədəniyyət mərkəzi olmalıdır. Bunun üçün onun nəhəng humanitar potensialı var. Bizim borcumuz bu şəhərin ayağa qalxmasına, canlanmasına, keçmiş mədəni gücünü üçqat artırmasına yardım göstərməkdir.

Он снимает войны уже 40 лет! Он знает о них все. Его глаза и объектив видели много разрухи, много судеб, покалеченных войной. Его снимки смотрят на нас с обложек мировых изданий National Geographic, GEO, Time Photo. Всемирно известного фотографа из Франции, азербайджанца по происхождению, гражданина мира, исследователя общества National Geogra-phic, главного специалиста фонда Ashoka Резу Дегати в Азербайджане знают не понаслышке. Ведь именно из объектива Дегати мир увидел самые страшные и героические страницы истории независимого Азербайджана: трагедию 20 Января, геноцид азербайджанцев в Ходжалы, обороняющуюся от армянских террористов Шушу, палаточные лагеря беженцев и вынужденных переселенцев, а также многое другое.
Договориться об интервью с Резой Дегати во время Отечественной войны было делом непростым - спустя 30 лет он вновь находился на передовой. С одной лишь разницей - теперь он снимал триумфальное шествие Азербайджанской Армии.
Дюйм за дюймом освобожденных территорий: фотокадры уничтоженного Агдама, стертых с лица земли азербайджанских кладбищ, обстрелянных памятников, оскверненных мечетей. Теперь все это летопись длиною в 30 лет.
После Победы Реза Дегати ненадолго отправился в Париж и вернулся в Азербайджан накануне Дня скорби 20 Января. Несмотря на загруженный график, он любезно согласился стать гостем редакции Region Plus.
- Добро пожаловать в Азербайджан! Вы приехали в Баку, чтобы почтить память жертв 20 Января, разделить с нами боль и скорбь. Какие изменения вы заметили в людях, почтивших Аллею шехидов после завоеванной Победы?
- Вначале скажу о своих чувствах. Я приезжаю в Азербайджан, чтобы почтить память погибших 20 Января, каждый год. Но на этот раз все было по-другому. Самые большие изменения произошли в сердцах. В глазах людей в Аллее шехидов я заметил нечто иное - чувство радости и облегчения. У нас был большой долг перед шехидами - вернуть наши земли. И мы выполнили его.
- Вы были рядом с нами 20 Января 1990 года, когда случилась трагедия в Ходжалы, а также во время Отечественной войны. Что вами движет больше - профессиональный долг или любовь к Азербайджану?
- (задумался). Оба варианта уместны. Но я бы привел и третью причину. Долгие годы я наблюдал много агрессии и несправедливости по отношению к Азербайджану. Но мир не понимал страданий азербайджанского народа, он не видел той несправедливости, которой он подвергся. Потому что на другой чаше весов стояла армянская информация, которая была схематизирована в мельчайших подробностях на сотни лет вперед. Они были сильны в той войне. Несмотря на то, что азербайджанский народ подвергся агрессии, миру показали обратное. Естественно, это не могло не задеть меня как человека. Как фотожурналист я был свидетелем всех этих событий, и моим долгом было донести все увиденное миру, стереть с умов всю ложь и мифы пропаганды.
- То есть, судя по вашим словам, мы выиграли войну, отвоевали свои земли, но в информационной войне мы все еще проигрываем?
- К сожалению, да. Как только бои закончились, я уехал в Париж и где-то две недели пробыл там. Дважды я выступил на французских телеканалах по теме Карабаха. Мы должны завоевать мысли и веру мира. 30 лет я наблюдаю эту войну в самых горячих местах и вижу, что мы проигрываем. А почему? В Сети, например, появилось видео, где азербайджанский солдат, пнув ногой надгробье армянской могилы, сносит ее. Я даже не поверил, что это может сделать азербайджанский солдат. Мне удалось побывать на базах Армении в Карабахе после того, как они были покинуты, и я фотографировал все, что там осталось. Так вот на базах было очень много формы азербайджанских военнослужащих в отличном состоянии. Увиденное навело меня на мысль, что это вполне мог сделать и солдат противника, облачившись в азербайджанскую форму. Это видео армянская страна начала распространять по всему миру. Хотя за все годы оккупации армянские вооруженные силы не только снесли, но и разгромили десятки тысяч азербайджанских могил. Они искали золотые зубы усопших, и поэтому вся земля вокруг могил была в человеческих костях. Я все это видел своими глазами. Но мир этого не видел. Они показывают это видео солдата, а мы не показываем доказательства их зверств и варварства, которые везде. Мы не делаем это глобально, как это делают они. Но я верю, что мир поверит нам, потому что во всех религиях осквернение могил является грехом и противоречит нормам международного права. Я фотографировал многие войны, но такого, как в Карабахе, не встречал нигде и никогда. Здесь не осталось ни одной уцелевшей азербайджанской могилы! Как видите, мы обладаем всеми необходимыми доказательствами. Теперь наш черед донести это до всех.
- В дни освобождения Карабаха речи Президента Азербайджана Ильхама Алиева и его интервью авторитетным мировым изданиям сыграли огромную роль в доведении правды до мира. Можно ли назвать это переломным моментом в информационной войне?
- Война имеет три направления: военная, политическая и информационная линии. В любой стране за каждую линию отвечает соответствующая ветвь власти или подразделение, которым руководит определенный человек. Это первая война, где я стал свидетелем того, что все три линии вел один человек - Президент Ильхам Алиев. Я отслеживал каждое его интервью иностранным журналистам. Сейчас главная задача состоит в том, чтобы все журналисты, фоторепортеры, издания, телеканалы собрались в один кулак и распространили как можно дальше и больше материалов, которых у нас очень много.
- А должно ли нас тревожить, что скажет мир, если мы знаем, что правда на нашей стороне? Наши земли не были освобождены мирным путем, как того требовали резолюции Совбеза ООН. Но мир все эти годы молчал. Должны ли мы, в таком случае, думать о том, что скажет мир?
- Мы живем в таком веке, где все взаимосвязано. Мы не можем находиться в стороне от определенных процессов. Для того чтобы в дальнейшем развивать связи с французами, например, надо вытащить из их головы лживую пропаганду врага. В одной только Франции действует 500-тысячное армянское лобби, которое буквально захватило мысли французского народа «в заложники». Я хочу показать им, что они ослеплены армянскими мифами, что есть реалии и другая правда. После войны я встречался с 15 министрами и депутатами и показывал фотографии. Их изумлению не было предела! Сначала я продемонстрировал фотографию Ханкенди, который почти не пострадал от войны. Затем показал фотографию Агдама. Они ахнули. «Это что? Хиросима?» - спросили удивленно. «Нет, это - Агдам. Он до недавних дней находился под оккупацией армянских вооруженных сил. Это те самые страдальцы - как вы их называете, уничтожившие целый, некогда цветущий город!» - пояснил я. И, как оказалось, они не знали об этом. Но благодаря методу воздействия через фотографию - узнали.
30 лет назад я сфотографировал женщину у агдамской мечети - она кричала, воздев руки к небу, в ее семье было горе. К этой мечети подвозили трупы жертв Ходжалинского геноцида. Эта фотография для многих стала эмоциональным вызовом. Фотография беззвучна, но она кричала воплем этой женщины: «Почему же она плачет?» - спрашивали у меня, и я рассказывал причину.
Понимаете, за долгие годы армянское лобби, прекрасно осведомленное о соответствующих методах воздействия, проникло во все сферы французского общества и всего мира, начиная с верхов и заканчивая низами. И мы должны учиться этому. Информационная война должна вестись организованно, четко и постоянно. Правда за нами.
- В тяжкие дни обстрелов мирных городов - Барды и Гянджи и гибели десятков ни в чем не повинных людей вы были там. Разве это не есть доказательство, что наш противник вероломен и лишен чести и достоинства? Что еще нужно миру?
- Подвергать обстрелу мирные города, уничтожать мирное население, в том числе детей, - бесчеловечно. Это противоречит нормам Женевских конвенций, которые гласят, что мирное население в ходе боевых действий не может быть мишенью, равно как и недопустимо использовать кластерные ракеты, которыми бомбили эти города. Я писал в своем инстаграм-аккаунте о семье, которая совершала покупки. И пока отец, мать, жена и дети зашли в магазин, сын ждал в автомобиле. Бомба попала в эту машину. Когда семья вышла из магазина, перед ними предстала страшнейшая картина - тлеющий автомобиль с родным человеком внутри. Спасти его уже было невозможно. Поверьте, многие фотографии, сделанные там, я снимал, подавляя в себе подкатывавшее к горлу рыдание. Невозможно снимать такое горе без содрогания души и сердца. Но профессиональный долг вынуждает продолжать работу и снимать.
- Фотография «Последний чай в Шуше», сделанная в 1992 году. На снимке три армуды - три стакана чая, вдали видны силуэты двух солдат. Интересно, с кем вы пили чай и о чем шла беседа между вами?
- (улыбается) В 1992 году после Ходжалы, Зангилана, Джебраила я потихоньку стал двигаться в сторону Шуши. Мне сообщили, что дорога туда обстреливается армянскими снайперами. Был лишь единственный путь - через горы. Мне к тому времени уже довелось побывать в горах Афганистана (улыбается). Этим меня не запугать. Вся аппаратура и пленки из Ходжалы (там я пробыл месяц) и других местностей были при мне. Фотоархив надо было в целости и сохранности довезти до Парижа. Я пустился в путь. Три раза попадал под прицел снайпера: одна пуля просвистела под ухом, задев его. Я почувствовал резкое чувство жжения. Вторая пролетела над шляпой, а третья отрикошетила, попав в землю у ног. Скажу откровенно: армянские снайперы редко промахиваются. Я им говорил, что они трижды промахнулись, желая попасть в меня (смеется). Так я дошел до Шуши. Познакомился и подружился с командиром Рамизом Гамбаровым и еще одним солдатом, которого Гамбаров приставил ко мне. В последний день моего пребывания в Шуше перед оккупацией я предложил им сделать фотографию на фоне Дома культуры, позже уничтоженного армянами. А напоследок мы выпили тот самый чай, изображенный на снимке. Мы не знали, что будет завтра: может, на этот раз снайперы не промахнутся, да и жизнь моих попутчиков неизвестно как сложится. Как-никак война. Но в эти мгновения мы решили забыть обо всем и просто выпить чаю как три закадычных друга. Тогда я дал себе слово еще раз выпить чай в Шуше, когда наступит мир…
- И вы сдержали свое слово…
- Да, в горах с прекрасным видом на Ханкенди я выпил свой первый чай после освобождения азербайджанских земель!
- Что же вас заставляет вновь и вновь идти по опасному пути своей работы? Неужели вам неведомо чувство страха?
- Я был в таких местах и попадал в такие ситуации, при которых закрывал глаза и говорил себе: «Прощай, Реза!» (смеется) Открывал глаза: вокруг много раненых, погибших, но я живой. Когда ты сталкиваешься лицом к лицу со смертью, ты забываешь обо всем. Да и чего бояться?! Мы все однажды умрем. Никто не умирает дважды.
- Вы 40 лет фотографируете войну в горячих точках мира: в Афганистане, странах Южной Африки, Ираке. Есть ли кадры, которые останутся тайной между вами и вашей камерой?
- (задумался) Знаете, фотографы наравне с журналистами и врачами дают профессиональную «клятву» перед собой, что будут хранить тайны и не будут говорить о ненужных вещах. Я был другом многих известных мировых личностей, общался на протяжении многих лет с президентами. Я был рядом со многими людьми из разных народов в самые трудные минуты их истории. И поверьте, за все это время накопилось достаточно тайн, которые я несу в себе. У меня есть много фотографий, но их время еще не настало. Может, настанет лет через 20, а может тогда, когда меня не станет (улыбается).
- Реза бей, хотели бы провести фотовыставку в Карабахе?
- Несомненно. В целом считаю, что Шуша должна быть центром культуры не только Азербайджана, но и всего мира. На это у нее есть огромный гуманитарный потенциал. Наш долг - помочь этому городу встать на ноги, воспрянуть духом и утроить былую культурную мощь.