ƏLAQƏ DİSBALANSINI TARAZLAMAQ
ABŞ-da yeni administrasiyasının fəaliyyətə başlması ilə Avratlantik məkanın birliyi perspektivi xüsusi aktuallıq qazanıb. Qərb mərkəzləri arasında əməkdaşlıq hansı formanı alacaq və o, qlobal siyasət üçün nələr vəd edir? Dünya arenasında proseslərin gələcək inkişaf perspektivi kontekstində ən əhəmiyyətli məsələlərdən biri məhz budur.
«Dəyişikliklər»lə üz-üzə
Qərbdaxili dialoq Donald Trampın prezidentliyi dövründə ciddi imtahanla üz-üzə qalmışdı. Onun Birləşmiş Ştatların izolyasionizm siyasəti yürütməsini istəməsi, ən yaxın müttəfiqlərlə belə, münasibətləri sırf Amerika millətçiliyi maraqları əsasında qurmağa çalışması Avropa İttifaqı tərəfindən nəinki anlayışla qarşılanmır, hətta rədd olunurdu. Bütün bunlar trans-Atlantik bağların bir qədər zəifləməsilə nəticələnib.
Bütün sadalananları nəzərə alsaq, Avropanın aparıcı paytaxtlarında «trampizm»in məlubiyyətinin, ABŞ-da Co Baydenin başçılıq etdiyi demokrat administrasiyanın hakimiyyətə gəlişinin ümumilikdə məmnunluqla qarşılanması təsadüf deyil. Dünyanın ən qüdrətli fövqəldövlətinin yeni prezidentinin xarici siyasətinin prioriteti kimi trans-Atlantik birliyin bərpasını göstərməsi də təsadüf sayılmamalıdır.
İndi ABŞ-ın yeni administrasiyası avropalı müttəfiqlərinə kifayət qədər aşkar siqnallar göndərir. Yeni hakimiyyət bütün gedişlərilə göstərir ki, Ağ Evdə radikal respublikaçılar əyləşməsəydilər, Birləşmiş Ştatlar beynəlxalq arenada Brüssel üçün gözlənilməz addımlar atmazdı. Söhbət qlobal strateji təhlükəsizlik müqaviləsinin əngəllənməsindən, Paris İqlim Sazişindən və İranın nüvə proqramı ilə bağlı razılaşmadan imtinadan gedir. Siyahını uzatmaq da olar. Vaşinqtonun Trans-Sakit okean Tərəfdaşlığı paktından çıxması, Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının fəaliyyətinə əngəllərin yaradılması və s. də bu qəbildən olan qərarlardır. Tramp bütün bunları ABŞ-ın maraqları naminə etdiyini deyirdi. Donald Trampın Aİ məhsullarına rüsum tətbiqi qərarı da öz yerində. Xatırladaq ki, Brüssel öz növbəsində, bu qərara cavab olaraq ABŞ-dan idxal edilən kənd təsərrüfatı və sənaye məhsullarına rüsum tətbiq edib.
Bayden administrasiyası Aİ-yə qarşı gömrük siyasətinə də yenidən baxa biləcəyinə eyham vurur.
Yalnız Vaşinqtonun deyil, Brüsselin də Avro-Atlantik müttəfiqliyi gücləndirmək əzmində olduğunu «Köhnə Dünya» liderlərinin bəyanatları da təsdiqləyir. Məsələn, Avropa İttifaqı Şurasının rəhbəri Şarl Mişel Aİ ilə ABŞ arasında yeni münasibətlərin qurulacağına ümidini ifadə edərək bildirib ki, «daha güclü Amerika, daha güclü Avropa İttifaqı və daha yaxşı dünya üçün» bu, vacibdir. Fransa prezidenti Emmanuel Makron isə ABŞ-ın yeni rəhbərinin trans-Atlantik birliyin gücləndirilməli olduğuna dair fikrini bölüşdüyünü söyləyib, Vaşinqtonla əməkdaşlığa tərəfdar olduğunu deyib. Bu, xarici siyasətin xüsusilə Çin, Rusiya və Yaxın Şərq kimi prioritet istiqamətlərinə aiddir.
Bəs 4 illik Tramp dövrünün Avro-Atlantik birlik üçün heç bir iz buraxmadığını əminliklə söyləmək olarmı? Hər halda, Avropa üçün ABŞ-ın qeyd-şərtsiz hərbi havadarlığı məsələsi belə, sual altına düşmüşdü.
Bu suala cavab vermək üçün Şarl Mişelin Baydenin ABŞ prezidenti seçilməsilə bağlı dediyi daha bir fikrə diqqət yetirmək lazımdır: «Göründüyü kimi, Amerika dəyişib. Amma dünya da dəyişib. Güman ki, Avropa İttifaqı da dəyişməlidir. Aİ qərar vermək üçün şeç kimdən icazə almamalıdır».
Mişel «Amerikanın dəyişdiyi»ni deyən zaman güman ki, Trampın dövrünə aid xarici siyasi tendensiyaları nəzərdə tutur. Bununla yanaşı, son dövrlərdə ABŞ-ı sarsıtmış hadisələr indi olmasa da, gələcəkdə davam edə bilər və bu, Aİ üçün çox xoşagəlməz proqnozdur. Trampın 2024-cü ildə revanş almaq niyyəti də öz yerində. Bir sözlə, Baydendən sonra ABŞ-ın öz maraqlarını qorumaq təcrübəsinə dönməyəcəyinə zəmanət varmı? Belə olan təqdirdə isə Aİ-nin beyin mərkəzlərinin Amerikanın strategiyasını dəyişməsi nəticəsində işləyib hazırladığı yeni siyasətdən imtina etməsinə dəyərmi? Söhbət Brüsselin beynəlxalq arenada ABŞ-dan azadlığını gücləndirməyə hesablanmış siyasətdən gedir.
Bu mənada, Makronun bir fikri də maraqlıdır: «Brüssel tamamilə Amerika silahlarından asılı olursa, bu, Avropa İttifaqının strateji müxtariyyəti ilə trans-Atlantik münasibətlər arasında uyğunsuzluq yaradır». Fransa liderinin fikrincə, «avropalılar təhlükəsizlik sahəsində öz maraqlarından çıxış etməlidir». Makron hesab edir ki, onlar «ABŞ-ın müdafiəsi altında olan zaman əvəzində Vaşinqtondan hərbi texnika almaq məcburiyyətində qalırlar». Məhz bu arqumentə əsaslanan Emmanuel Makron deyir: «Odur ki, «Aİ-nin strateji muxtariyyəti» trans-Atlantik münasibətlərə maneə yox, onun üçün yaxşı xəbər olacaq».
Amma belə bir şəraitdə də Aİ-də «Amerikadan muxtariyyət» heç də hamının ürəyincə deyil. Məsələn, Avrointeqrasiyanın «ağır çəkililəri» kimi tanınan Fransa və Almaniyadan fərqli olaraq, onların «balaca tərəfdaşları» - bir sıra Şərqi Avropa ölkəsi (məsələn, Polşa və Baltikyanı dövlətlər) Aİ institutlarının onların amerikapərəst səylərinə təsir göstərmək cəhdlərindən narazıdır. Almaniyanı Rusiyanın iştirak etdiyi «Şimal axını-2» qaz layihəsində iştiraka görə məhz Şərqi Avropa ölkələri tənqid atəşinə tutur. Almaniya isə öz növbəsində, Amerikanın layihə iştirakçılarına sanksiyalar tətbiq etməsini pisləyir. Berlində hesab edirlər ki, bu, «Avropanın enerji suverenliyinin pozulmasıdır».
Bir də avroskeptiklər amili var. Onlar Trampın «milli yönümlü» siyasəti dövründə özlərini daha rahat hiss edirlər. Bayden administrasiyasının qlobalizm yoluna qayıtmaq niyyəti, şübhəsiz ki, onların ürəyincə deyil.
Amma ən əsası, bir də Avropa İttifaqından ayrılmış Britaniya var. Okeanın hər iki tərəfində geosiyasi konfiqurasiya həm də onun mövqeyindən asılı olacaq.
Albiondakı duman
Təxminən, yarım əsr Aİ-nin tərkibində olmuş Böyük Britaniya yenidən sərbəstliyə qovuşub. 2021-ci ilin əvvəlindən Londonla Brüssel arasında ticarət və əməkdaşlıq sazişi qüvvəyə minib və bununla da «Brexit» məntiqi sonluğuna çatıb. İndi Qərbin proseslərdə böyük maraqları olan paytaxtlarını bir məqam düşündürür: hətta Aİ üzvü olarkən belə, ABŞ-ın əsas müttəfiqi kimi çıxış etmiş, lakin eyni zamanda prinsipial əhəmiyyətli beynəlxalq problemlərdə xüsusi mövqeyilə seçilmiş Britaniya indi dünya arenasında hansı pilləni tutacaq? Bununla yanaşı, Böyük Britaniyanın avrozonaya və Şengen zonasına daxil olmaqdan imtinasından, indisə ümumiyyətlə Aİ-ni tərk etməsindən sonra Aİ-də əsas rola yiyələnmiş Fransa ilə Almaniya ABŞ-ın əsas müttəfiqləri kimi də önə çıxıblar. Bəs, indi London daha çox amerikapərəst siyasət yürüdəcək, yoxsa avropapərəst? Yoxsa o, son illər bir qədər zəifləmiş transatlantik birliyin möhkəmlənməsi üçün körpü rolu oynamağa çalışacaq?
Yeri gəlmişkən, Fransa prezidenti bu məsələyə dərhal aydınlıq gətirilməsi tələbilə də çıxış edib. O, Britaniyanı «Brexit»dən sonra ABŞ-a, yoxsa Aİ-yə daha çox meyillənəcəyini müəyyənləşdirməyə çağırıb. Bununla yanaşı, Makron bildirib ki, Böyük Britaniya Birləşmiş Ştatlara tərəf meyillənərsə, bu, onun Aİ ilə ilk növbədə iqtisadi məsələlərdə ziddiyyət yaşaması ilə nəticələnə bilər. Çünki bu halda London Aİ-nin bazar qaydalarına zidd davranacaq.
Lakin Britaniyanın sərbəstliyi haqda danışarkən onu da nəzərə almaq lazımdır ki, artıq praktik olaraq başa çatmış «Brexit» prosesilə London yalnız Brüsselin təzyiqlərindən qurtulmağa çalışmırdı. Onun məqsədləri arasında o cümlədən ABŞ ilə münasibətlərdə tam iqtisadi və siyasi suverenlik qazanmaq idi. Britaniyanın əsas hədəfləri məhz budur. Demək, o, beynəlxalq arenada tam müstəqil, sərbəst oyunçuya çevrilmək istəyir.
Böyük Britaniyanın Avro-Atlantik məkanda ortaya «xüsusi» mövqe qoymağa çalışdığını göstərən nümunələrdən biri onun Türkiyə ilə münasibətləridir. ABŞ və Aİ-nin aparıcı dövlətləri, ilk növbədə Fransanın Türkiyə ilə münasibətlərdə gərginləşməyə gedirsə, hətta Ankaranı NATO üzvlüyündən kənarlaşdırıla biləcəyilə hədələyirsə, London onunla münasibətləri strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə qaldırmağa çalışır. Bunu iki dövlət arasında azad ticarət haqqında 2021-ci il ərəfəsində imzalanmış saziş də təsdiqləyir.
Çin, Rusiya…
Bütün bunlarla yanaşı, Qərbin ümumi mövqedən çıxış etməsinə mane olan bir sıra digər məqamlar da var. Onların arasında «Çin məsələsi» xüsusi qeyd olunmalıdır. Aİ ABŞ ilə aralarındakı razılaşmaya rəğmən, Çin ilə təxminən 7 il davam etmiş danışıqların sonunda ikitərəfli münasibətlərdə işgüzar fəallığın artırılması haqda razılığa gəlib. Brüsseldə etiraf edirlər ki, Bayden administrasiyası Avropa-Çin investisiya sövdələşməsindən narazıdır. Amerikalılar bildirir ki, «məsələyə trans-Atlantik əməkdaşlıq nöqteyi-nəzərindən yanaşılarsa, bu razılaşma sərfəli olmayacaq». Buradan da belə məlum olur ki, Bayden administrasiyası dövründə Vaşinqtonun «Çin siyasəti» bir qədər yumşalacaqsa belə, Pekin yenə də ABŞ-ın əsas geosiyasi və iqtisadi rəqibi olaraq qalacaq – Donald Trampın vaxtında olduğu kimi.
ABŞ ilə Aİ arasında «Rusiya məsələsi»lə bağlı artan gərginlik də eyni nəticələri vəd edir. Hər halda, Bayden administrasiyası Kremlə qarşı sərt siyasət yürütmək niyyətini gizlətmir. Əvəzində, Aİ və onun liderlər tandemi – Fransa ilə Almaniya Moskva ilə aralarındakı problemlərin həllinə yönələcək dialoqu vacib sayır. Yeri gəlmişkən, o da nəzərə alınmalıdır ki, «Rusiya məsələsi»ndə ABŞ ilə Böyük Britaniyanın yanaşması demək olar ki, tam üst-üstə düşür. Londonda da hesab edirlər ki, bu ölkə ilə siyasi dialoq məhdudlaşdırılmalı, ona qarşı iqtisadi sanksiyalar isə sərtləşdirilməlidir.
Beləliklə, qərbdaxili dialoq əsasən bu beynəlxalq problemlər ətrafında gedəcək. Trans-Atlantik birliyin güclənməsi perspektivi bu dialoqun gedişindən çox asılıdır. Qərbin bugünkü və gələcək liderliyi isə məhz bu amilə bağlıdır.

RE-BALANCING THE RELATIONS
With the new US administration in power, discussions about the prospects for Euro-Atlantic unity has become particularly relevant. How will the Western power centres interact with each other and what does this interaction promise for global politics? This is one of the most significant issues on international agenda in terms of the further development of global processes.
Challenged by changes
Donald Trump’s presidency has been a serious test for the dialogue between the Western states. Obviously, European Union did not approve and even rejected his attempts to isolate the United States through building relations even with the closest allies solely on the basis of the interests of American nationalism. This has shaken, to a certain extent, the power of transatlantic bonds.
It is no coincidence that the leading European states have generally welcomed the defeat of Trumpism and Joe Biden’s Democratic administration in Washington, especially when Mr. Biden declared the intention of his administration to restore the transatlantic unity as a priority of its foreign policy.
Apparently, the new US administration sends quite explicit signals to its European allies, meaning that the US would have refrained from making ambiguous steps, such as torpedoing treaties on global strategic security, withdrawing from the Paris Climate Accord, and breaking up the deal on the Iranian nuclear program, had it not been for the rule of radical Republicans in the White House. This list also includes a number of other measures, such as the withdrawal from the Trans-Pacific Partnership, blocking the activities of the World Health Organization, etc., which Trump explained by absolute adherence to the interests of the United States. Not to mention the tariffs imposed by Trump on EU products, in response to which Brussels had to impose tariffs on agricultural and industrial goods from the United States. The Biden administration, however, made it clear that it is considering revising the customs policy towards the European Union.
Brussels has clearly expressed its interest to improve the Euro-Atlantic alliance through the statements of various EU leaders. Thus, President of the European Council Charles Michel hopes to build new relations between the EU and the United States, arguing that it is necessary to achieve this "for the sake of a stronger America, a stronger European Union and a better world." French President Emmanuel Macron expressed solidarity with his American counterpart on the importance of strengthening transatlantic unity and agreed to cooperate with Washington on this issue, in particular on foreign policy issues concerning China, Russia and the Middle East.
However, is it safe to assume that the four years of Trump's rule, when even the unconditional military patronage of the US was questionable in Europe, has left no trace in the context of the transatlantic unity preached by Biden?
To answer this question, it is worth considering another quote by Charles Michel said on the occasion of Biden's assumption of the presidency: “America seems to have changed … and the rest of the world has also changed. Likewise, the way the United States views the European Union may also have to change. The EU … does not wait for permission to take its own decisions.”
Apparently, the EU leadership means that the foreign policy trends initiated under the Trump administration, as well as the shocking events of recent years in the US may continue. Disappointingly for the EU, it is possible to assume this turn of events, given Biden's thorny path to power, let alone Trump's plans to take revenge in the 2024 election. In other words, is Europe safe from the same Trumpian practice of neglecting its interests under the Biden administration? Should the EU, given the validity of such fears, abandon the plans developed by its think tanks (under the influence of the American strategy) to strengthen its independence from the US on international arena?
Remarkably, Emmanuel Macron stated that "the strategic autonomy of the European Union will level the balance in transatlantic relations, when Brussels is completely dependent on American weapons... Europeans must be in charge of their own security interests and put an end to the progressively insane relationship when we were under the protection of the US army but in exchange had to buy military equipment from Washington." Based on these considerations, Macron makes a dominant statement: "The strategic autonomy" will not be an obstacle, but "good news for transatlantic relations."
But even this wording has a certain degree of inconsistency, as not everyone in the European Union likes the idea of "autonomy from the US." Thus, unlike the European heavyweight players – France and Germany – their “junior partners” from Eastern Europe (in particular Poland and the Baltic states) do not hide their discontent with the attempts of supranational EU institutions to influence their clearly pro-American aspirations. By the way, it is the Eastern European countries that criticize Germany for its support of the Nord Stream 2 gas project initiated by Russia, while Germany protests against the US sanctions against the project participants, claiming that they "violate the energy sovereignty of Europe."
In addition, there is a factor of Eurosceptics, who had felt much more comfortable under the “nationally oriented” Trump than Biden’s proclaimed return of American globalism.
But, most importantly, there is also Great Britain, which has recently left the EU. In fact, geopolitical configuration on both sides of the Atlantic will also largely depend on the British position.
Foggy Albion
After almost half a century as part of the EU, UK has set out on a free voyage. In January 2021, Brexit culminated in the ratification of the trade and cooperation agreement between London and Brussels. Now the interested Western capitals are wondering about Britain’s position on the world stage. It is worth mentioning that even before the Brexit, Britain had been the main ally of the United States, but remained committed to its own interests on a number of fundamentally important international problems. However, in recent years, France and Germany have improved their leading positions in the EU amid Britain's refusal to enter the Euro and Schengen zones, and have significantly raised their standards as leading American allies after the launch of Brexit.
Which course – pro-American or pro-European – will London stick to? Will it prefer to take on a role of the bridge between the EU and the US in the transatlantic unity, which has somewhat weakened in recent years?
French president demanded immediate clarity on this issue as well, urging the UK to decide whether it will focus on the US or the EU. At the same time, Macron warned that if the UK takes a course towards the United States, this could lead to disagreements with the European Union, primarily in economic terms, since it would contradict the EU market rules.
However, we should bear in mind that even when Britain was approaching the finish line with the Brexit, it was driven by the desire not only to get rid of pressure from Brussels, but also to achieve full economic and political sovereignty, including in relations with the United States. Therefore, London expects to become a completely self-sufficient and independent player in the international arena.
A striking example of the ‘special’ position of UK in Euro-Atlantic community is its relationship with Turkey. While the United States and the leading EU states, primarily France, promote the aggravation of relations with Turkey, which threatens even its membership in NATO, London is developing a strategic partnership with Turkey. As a proof, UK and Turkey concluded a free trade agreement just before 2021.
China, Russia...
Meanwhile, there are a number of other issues impeding the development of a common position of the West. One of them is the issue of China. Thus, contrary to the consent of the US and after almost seven years of negotiations, EU has reached an agreement with China, which is expected to strengthen business activities in bilateral relations. Brussels acknowledged that the Biden administration is unhappy with the European-Chinese investment deal, allegedly because it "will not be useful in terms of transatlantic cooperation." It implies that, despite the expected softening of Washington's "Chinese policy" during the Biden administration, the US will continue to consider China as its main geopolitical and economic enemy, same as during the Trump administration.
Likewise, we can expect a possible rise of contradictions between the US and the EU regarding Russia, given the intention of the Biden administration to engage in "tough containment of the Kremlin." Although the EU, and particularly France and Germany, declare the need to maintain a dialogue with Russia to solve, but not worsen the problems. It is also worth mentioning that the American and British approaches on Russia follow the same line, which is to limit the political dialogue with and tighten economic sanctions against the Russian Federation.
It is likely that the main scope of international problems outlined above will determine the dialogue between the Western states in the coming months. It is the progress of this dialogue that will largely indicate how well the transatlantic unity develops to ensure the leadership of the West currently and, possibly, in the future.