ANLAMALI VƏ QƏBUL ETMƏLİ
Azərbaycan Prezidenti regionda müharibədən sonra yaranmış vəziyyəti xarici jurnalistlər üçün ətraflı təhlil edib
Dünyanın 35-dən artıq kütləvi informasiya vasitəsinin 50-dən artıq sualı. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Xocalı soyqırımının 29-cu ildönümü ilə bağlı Bakıya gəlmiş əcnəbi jurnalistlərin suallarını birnəfəsə cavablandırıb. Üstəlik, o, hər suala səsləndirildiyi dildə cavab verib. Bu məqam, təbii ki, qələbə ustalarının diqqətindən yayına bilməzdi. Odur ki, mətbuat konfransının iştirakçıları təəccüblərini gizlətmirdilər. «Düşünürəm ki, mətbuat konfransının uzunluğuna görə Siz artıq dünya rekorduna imza atmısınız. Mən 25 ildir jurnalistika ilə məşğul oluram, ancaq hər hansı bir Prezidentin 4 dildə bu cür mətbuat konfransı aparmasının şahidi olmamışdım», - deyə Böyük Britaniyadan olan müstəqil jurnalist bildirib.
«Xüsusilə Sizin dil qabiliyyətinizi qeyd etmək istərdim. Bizdə İspaniyada siyasətçilər bunu edə bilmir», - deyə İspaniyanın «La Vanguardia» qəzetinin müxbiri britaniyalı həmkarının fikirlərini təsdiqləyib.
Amma burada təəccüblü heç nə yoxdur. 44 günlük İkinci Qarabağ müharibəsinin gedişində İlham Əliyev dünyanın aparıcı mətbuat orqanlarına elə öz dillərində 30-dan artıq müsahibə vermişdi. «Mən dünyaya mesajımızı çatdırmaq istəyirdim, mən həqiqəti və mövqeyimizi dünyaya çatdırmaq istəyirdim. Hər gün mən bəyanatlar verirdim, Azərbaycan xalqına müraciətlər edirdim. Çünki buna ehtiyac var idi, xalqımızın buna ehtiyacı var idi, ordumuzun buna ehtiyacı var idi. Bilirəm ki, mənim həmin o müraciətlərim və mesajlarımın ümumi qələbəmizdə böyük rolu olub», - deyə dövlət başçısının özü bu haqda danışarkən bildirib.
İndi isə o, regionda müharibədən sonra yaranmış vəziyyəti təhlil edirdi və bunu yenə də jurnalistlərin anlayacağı dildə, ibarəli diplomatik formullara girmədən edirdi.
Yeni reallıqlar
İlham Əliyev bildirib ki, Azərbaycanın öz torpaqlarını işğaldan azad etməsi əməkdaşlıq, qarşılıqlı ticarət, kommunikasiyaların açılması, yeni nəqliyyat dəhlizlərinin yaradılması üçün unikal imkanlar açıb. Və bu mövqeyi regionun, demək olar ki, bütün dövlətləri bölüşür. Ən azı, Azərbaycan və Rusiyadan başqa, yeni reallıqların yaratdığı böyük imkanlardan maksimum yararlanmağa Türkiyə ilə İran da maraq göstərirlər. «Gələcəkdə belə bir istək olarsa, Gürcüstan ümumi platformaya qoşula bilər», - deyə Azərbaycan Prezidenti qeyd edib.
Bu gün söhbət, məsələn, Zəngəzur dəhlizindən gedir. O, Avrasiyada yeni nəqliyyat arteriyasının yaradılmasına imkan verəcək. Ermənistandan keçəcək bu dəhlizin açılması Azərbaycan, Rusiya və Ermənistan rəhbərlərinin 2020-ci il noyabrın 10-da imzaladıqları birgə bəyanatında da əksini tapıb. Amma Ermənistan sözdə bu razılaşmaya sadiq olduğunu desə də, məsləhətləşmələrin gedişində sanki ondan yayınmağa çalışır. Odur ki, İrəvan bu tarixi imkanı qaçırmaq riski ilə üz-üzədir. Bu halda o, regional əməkdaşlığın növbəti, keyfiyyətcə yeni mərhələsindən də kənarda qalacaq.
Ermənistan hazırdırmı?
Amma bir məsələ də var ki, Ermənistan əvvəlcə dərin daxili siyasi böhrandan qurtulmalıdır. Bu ölkə Azərbaycanla müharibədə üzləşdiyi məğlubiyyətdən sonra qarışıb və hələ də özünə gələ bilmir. İlham Əliyev isə bildirir ki, Ermənistanın üzləşdiyi tragikomik vəziyyət Bakını da narahat edir. Ən azı ona görə ki, bu vəziyyət regionda sülhün irəli aparılmasını ləngidir. «Amma bu, bizim planlarımıza təsir edə bilməz... Müəyyən geriləmələr, müəyyən təxirə salınmış tədbirlər ola bilər. Ancaq ümumiyyətlə, mən hesab edirəm ki, Ermənistanda siyasi hakimiyyətdə kimin olmasından asılı olmayaraq, Ermənistan buna böyük mənada təsir edə bilməz və etməməlidir də», - deyə İ.Əliyev bildirib.
Bu gün bütün regional güclərin bölgədə sabitlikdə, dayanıqlı sülhdə maraqlı olduğu ortadadır. Bunun qarantı isə yalnız hərtərəfli əməkdaşlıq ola bilər. Odur ki, radikal erməni dairələrinin istənilən revanşist cəhdləri apriori iflasa məhkumdur. Birincisi, çünki Ermənistanın özü revanş haqda düşünəcək halda deyil. İkincisi, kimsə bu fikrə gələrsə belə, Azərbaycanın daha sərt cavabı ilə qarşılaşacaq. Rusiya prezidenti Vladimir Putinin də dediyi kimi, İrəvan üçün birgə bəyanatın icrasından imtina cəhdi intihar olacaq.
Odur ki, Bakıda Ermənistanda baş verəcək hansısa dəyişikliklərin üçtərəfli bəyanatın icrasına mane olacağı ilə bağlı narahatlıq yoxdur. «İlk olaraq, ona görə ki, bu, artıq rəsmi imzalanmış sənəddir. İkincisi isə ona görə ki, burada Rusiya prezidentinin də imzası var. Bu gün Ermənistanın Rusiyadan asılılığı müharibədən qabaqkı dövrdən 10 dəfə artıqdır. Müharibədən əvvəl də Ermənistan Rusiyadan asılı olan bir ölkə idi. Mən bununla Ermənistanı ittiham etmirəm, bu, reallıqdır, yəni o asılılıq müharibədən sonra 10 qat artıb. Yəni Ermənistanın cəsarəti çatacaqmı ki, Rusiya Prezidentinin imzasına bu cür yanaşsın? Burada, sadəcə, o bəyanatdan söhbət getmir, bu söhbətin mahiyyəti ondan ibarətdir ki, orada Rusiya prezidentinin imzası var və o, bu sənədin qarantı kimi çıxış edir. Yəni mən tövsiyə edərdim onların hər hansı bir gözləntisi olmasın. Ermənistanda tarix sübut edib ki, orada siyasətçilər hər zaman hakimiyyətə gəlmək üçün populist çıxışlar ediblər, sonra real vəziyyətlə üzləşəndə onlar bunun əziyyətini çəkiblər. Ona görə mən istisna etmirəm ki, hər hansı revanşist bəyanatlar olsun. Amma onlar bundan çəkinməlidirlər», - deyə Azərbaycan Prezidenti bildirib.
Sülhməramlı mandatı ilə
Bütün bunlarla yanaşı, Azərbaycan Ermənistanın əngəllənməsi mexanizmlərinin tətbiqini də vacib sayır. Bu işdə əsas rol, əlbəttə ki, qarant ölkənin üzərinə düşür. Prezident İlham Əliyev deyib: «Ermənistana «İsgəndər» raketləri veriləndə mən bunu Rusiya rəhbərliyinə demişdim. Mən demişdim ki, bu, düzgün addım deyil, bu addım sabitliyin möhkəmlənməsinə yönəlməyib, bu, bizi heç nədən çəkindirməyəcək. Yeri gəlmişkən, müharibə dövründə də demişəm və Rusiya tərəfinə «İsgəndər» raketlərinin geri almalarını təklif etmişəm. Bəli, demişəm, bu gün də fikrim belədir ki, regionlarda hadisələrin belə faciəli inkişafının qarşısını ala biləcək yeganə yol bu silahları geri almaq və ermənilərə bir daha pulsuz silah verməməkdir. Mən bunu həmişə deyirəm. Təəssüf ki, belə olub. Müharibədən sonra belə hallar yoxdur. Biz bunu müsbət addım kimi qiymətləndiririk».
Eyni zamanda dövlət başçısı Ermənistanın müdafiə naziri və Rusiyanın İrəvandakı səfirinin Moskvanın Ermənistan ordusunun müasirləşdirilməsində iştirak etmək niyyəti haqda fikirlərinə də münasibət bildirib: «Nə üçün? Nə məqsədlə? Buna heç bir zərurət yoxdur. Əgər biz sülh, uzunmüddətli sülh istəyiriksə, məsuliyyətsiz adamların əlində bu cür məhvedici vasitələr olmamalıdır. Hərc-mərclik hökm sürən, ordunun rəhbərliyə tabe olmadığı, onların hərbi çevriliş etdiyi və ya etmədiyi ölkədə bu da tragikomediyanın bir hissəsidir. Axı, hərbi çevrilişi ya edirlər, ya da etmirlər. Əllərində meqafonlar tutmuş, küçələrdə gecə çadırları qurmuş, hansısa bomjların yürüşləri tragikomik təsir bağışlayır. Bu, sadəcə, biabırçılıqdır. Bütün dünya onlara gülür, həm iqtidara, həm də müxalifətə. Ona görə də, belə adamların əllərinə təhlükəli silah vermək olarmı?!»
Regionda postmüharibə dövründə təhlükəsizlik kontekstində Azərbaycan ərazisindəki sülhməramlıların fəaliyyəti də vacib məqamlardandır. Mətbuat konfransında səsləndirilən suallarda xarici jurnalistlər Rusiya hərbçilərinin Qarabağda mandatlarını aşan hərəkətlər etməsinə də diqqət çəkiblər. Prezidentin bu haqda suallara cavabı isə narahatlıqların əsassız olmadığını təsdiqləyib: «Biz hazırda orada nələr baş verdiyini bilirdik və indi də bilirik. Müharibə vaxtı da bilirdik, müharibədən əvvəl də bilirdik. Əlbəttə, bu, bizə o vaxt da kömək edirdi, indi də kömək edir. Buna görə də indi rusiyalı sülhməramlılar tərəfindən əcnəbilərin gizlicə Dağlıq Qarabağa buraxılması ilə bağlı anlaşılmaz hərəkətlər bizi heyrətləndirir. Biz Rusiya tərəfi ilə razılığa gəlmişik ki, əcnəbilər oraya yalnız bizim icazəmizlə daxil ola bilərlər. Lakin razılaşma pozulur. Hələlik bu barədə daha danışmayacağam. Ola bilsin, bu mövzunu bir daha şərh etmək lazım gələcək, lakin bu, faktdır. Yəni demək istəyirəm ki, biz praktiki olaraq kimin oraya gəlməsini və kimin oradan getməsini adbaad bilirik. Buna görə də belə imkanlara malik olduğumuz bugünkü şəraitdə biz, əlbəttə, hər şeyi izləyirik və izləyəcəyik».
Yeri gəlmişkən, prezidentin mətbuat konfransından cəmi bir gün sonra Azərbaycanın Xarici İşlər Nazirliyi bəyanatla çıxış edərək, Ermənistanı üçtərəfli bəyanata zidd olaraq, Qarabağa hərbçilər göndərməkdə günahlandırıb. Nazirlik bildirir ki, Ermənistanda fəaliyyət göstərən xarici KİV Ermənistan silahlı qüvvələrinin şəxsi heyətinin ya aldadılaraq, ya da zorla Qarabağa göndərildiyini yazır. Bu isə istər əsgərlərdə, istərsə də onların ailələrində narazılığa səbəb olur.
Bakı xatırladır ki, 10 noyabr bəyanatı Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycan ərazilərindən rusiyalı sülhməramlıların oraya yerləşdirilməsilə paralel çıxarılmasını nəzərdə tutur. Eyni zamanda, sənəd Laçın dəhlizi ildə hər iki istiqamətdə hərəkət edən vətəndaşların, nəqliyyat vasitələri və yüklərin təhlükəsizliyinə zəmanət verir.
«Bu dəhlizin hərbi məqsədlər üçün istifadə olunması, xüsusilə gizli şəkildə, mülki formada və mülki nəqliyyat vasitələrində gizlədilməklə şəxsi heyətin ərazilərimizə yeridilməsi Laçın dəhlizi üzrə hərəkət rejiminin kobud şəkildə pozuntusudur. Bu, sülhməramlı kontingentin nəzarət mexanizmlərinin pozulması olmaqla, kontingentin bölgədə vəziyyətin sabitləşdirilməsi səylərinə zərbə vurur», - deyə nazirliyin bəyanatında bildirilir.
Əlbəttə ki, rusiyalı sülhməramlıların susqunluğu fonunda Ermənistanın destruktiv addımları Bakını narahat etməyə bilməz. Ümumilikdə isə Prezident İlham Əliyevin də qeyd etdiyi kimi, Azərbaycan ərazisindəki sülhməramlıların fəaliyyəti qənaətbəxş sayılır.
Sülhməramlı missiyanın təmin edilməsində Türkiyə-Rusiya Birgə Monitorinq Mərkəzi də vacib rol oynamalıdır. İstənilən halda, Azərbaycan ərazisində xarici hərbçilərin mövcudluğu müvəqqəti xarakter daşıyır. Başqa sözlə, Qarabağdakı sülhməramlıların hərbi bazası kimi qəbul oluna bilməz və onlar bu əraziyə müvəqqəti yerləşdiriliblər.
Böyük qayıdış
Azərbaycan artıq işğaldan azad olunmuş ərazilərinin bərpasına başlayıb. Nəzərə alsaq ki, söhbət darmadağın edilmiş 10 min kvadrat kilometrədək ərazidən gedir, görülməli olan işlərin miqyası çox böyükdür. Bu məqsədlə dövlət büdcəsindən 2,2 milyard manat ayrılıb. Bununla yanaşı, artıq potensial investorlarla danışıqlar da aparılır. Azərbaycan bəyan edib ki, böyük qayıdış prosesində dost ölkələrin şirkətləri də iştirak edə bilər.
İlk iş təbii ki, ərazinin minalardan təmizlənməsidir. Üstəlik, bu, çox riskli, çox təhlükəli işdir. Ermənistan tərəfi minalı ərazilərin xəritəsini Azərbaycana verməkdən boyun qaçırır ki, bu da hərbi cinayət sayıla bilər.
Ərazilərin minalardan təmizlənməsi prosesini sürətləndirmək üçün Azərbaycan Ordusunda yeni mühəndis-istehkamçı bölüklər yaradılır, Minatəmizləmə Agentliyinin fəaliyyəti genişləndirilir. Bu işdə Rusiya Fövqəladə Hallar Nazirliyi və Türkiyə hərbçiləri ilə əməkdaşlıq da edilir, özəl şirkətlərlə danışıqlar aparılır.
Paralel olaraq, Şuşaya avtomobil yolunun çəkilməsinə, Füzulidə beynəlxalq aeroportun tikintisinə başlanılıb, artıq təmizlənmiş 7 min hektarlıq ərazidə kənd təsərrüfatı işlərinə start verilib. Zəngilan rayonunda «ağıllı kənd» layihəsinin reallaşdırılmasına da başlanılıb. Bu gün bütün bu işlərin başa çatdırılmasına nə qədər zamanın tələb olunduğunu söyləmək çətindir. Bir fakt aydındır ki, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan quruculuq işləri Xankəndi və erməni əhalinin yaşadığı digər yaşayış məntəqələrinin də inteqrasiyasını qaçılmaz edir. Əsas odur ki, bunu Ermənistanda da başa düşsünlər və Qarabağ ermənilərinin tarixi perspektivi dərk və qəbul etməsinə mane olmasınlar. «Yeri gəlmişkən, mən bu barədə müharibədən əvvəl demişəm. Yəni əgər Ermənistan rəhbərliyi qüvvələrin – həm hərbi, həm siyasi, həm iqtisadi, həm demoqrafik qüvvələrin nisbətini ayıq başla qiymətləndirsəydi, düzgün qərar qəbul edərdi. Bizim qüvvəmiz isə yalnız artacaq. O cümlədən, əhalimiz də. Ermənistan isə əməkdaşlıq etməsə yalnız zəifləyəcək. Burada obyektiv olaraq başqa hal, sadəcə, mümkün deyil. Azərbaycan və Türkiyə ilə əməkdaşlıq olmasa, Ermənistanın bərpa üçün sadəcə, resursu yoxdur. Onlar hər tərəfdən sıxılmış vəziyyətdə necə yaşayırdılarsa, elə də yaşayacaqlar. Lakin indi həmin kisə, deyərdim ki, balaca bir torbaya çevrilib. Vəssalam», - deyə İlham Əliyev bildirib.
Dövlət başçısı bildirib ki, onilliklər boyu aparılmış sülh danışıqlarında beynəlxalq vasitəçilər Azərbaycana mövcud reallıqlara uyğun, faktiki olaraq, pislə daha pis arasında seçim etməyi təklif edirlərmiş. Azərbaycanın öz ərazilərini güc yolu ilə azad etməsindən sonra isə Ermənistan və himayədarlarının yeni reallıqla barışmaqdan başqa yolu yoxdur.

TO UNDERSTAND AND TO ACCEPT
President of Azerbaijan makes a detailed analysis of the post-war situation in the region for foreign journalists
Author: Namig MAYILOV
At least 50 questions from more than 35 global media outlets. It took the President of Azerbaijan four hours to answer the questions of foreign journalists covering in Baku the 29th anniversary of the Khojaly Genocide. Moreover, Mr. Aliyev answered each question in the language it was asked.
Participants of the press conference did not hide their surprise. “I think that you have already set the world record for the duration of the press conference. I have been a journalist for 25 years but I have never seen a president holding a press conference in four languages,” an independent journalist from the UK said.
“I would like to mention your aptitude for languages. In Spain, our politicians cannot do this,” the representative of the Spanish La Vanguardia said.
In fact, it should not be surprising. During 44 days of the Second Garabagh War, Ilham Aliyev gave more than 30 interviews to the leading media outlets in the languages the questions were asked. “I would like to convey our message, the truth and our position to the world. I made statements and addressed the Azerbaijani people every day, because our people and army needed this. I know that my messages played a big role in our common victory,” President Aliyev said.
In fact, the event was a scrupulous analysis of the post-war development of the region explained in the language that the journalists would understand easily, without complex diplomatic wordings.
New realities
Ilham Aliyev said that the liberation of Azerbaijan's territories created unique opportunities for cooperation, mutual trade, communications, as well as the development of new transport corridors. Almost all states of the region share Mr. Aliyev’s opinion. Apart from Azerbaijan and Russia, Turkey and Iran also show great interest in taking the advantage of the new realities. “In the future, Georgia is also welcome to join the common platform,” Mr. Aliyev said.
Today the parties discuss the opening of the Zangezur corridor, which may well become a new transport corridor in Eurasia. Construction of this corridor is also supposed in the joint statement of the leaders of Azerbaijan, Russia and Armenia signed on November 10, 2020. Although Armenia verbally demonstrates its commitment to the agreement, it nevertheless tries to avoid the agreed actions during consultations. At the same time, Yerevan risks missing this historical opportunity, isolating itself again from the next, qualitatively new stage of regional cooperation.
Is Armenia ready?
But initially Armenia must recover from the deep internal political crisis following the defeat of the country in the war with Azerbaijan. As Ilham Aliyev noted, Baku is also concerned about the tragicomic situation in Armenia too. Because it slows down the progress of the post-war world. “But this cannot affect our plans. There may be certain delays and postponed measures. But in general, I think that regardless of political power in Armenia, it will not be able to significantly influence the ongoing process. It should not,” Mr. Aliyev said.
There is an obvious interest of all regional forces in the establishment of a stable and sustainable peace. This can only be guaranteed by full cooperation. Therefore, any revanchist attempts by radical Armenian circles are a priori doomed to failure. First, because Armenia is not in a position to think about revenge. Secondly, even if someone thinks about the revenge, they will get even a tougher response from Azerbaijan. In other words, according to the Russian President Vladimir Putin, any attempt to evade the implementation of the joint statement would be suicide for Yerevan.
Therefore, Baku is not worried that any changes in Armenia may hinder the implementation of the trilateral statement. “First, because it is already an officially signed document. Secondly, it was signed by the President of Russia. Armenia's dependence on Russia is ten times greater than before the war. Armenia has depended on Russia even before the war. I do not blame Armenia for this; just facts. After the war, this dependence increased ten times. Will Armenia dare mistreat the signature of the Russian president? It is not just about the declaration. Again, the document was signed by the President of Russia. He is the guarantor of this document. I would recommend them not to have any expectations. The flow of events demonstrated that the only thing Armenian politicians know is how to come to power, to make populist speeches, and then, challenged with the real situation, to suffer from it. Therefore, I do not exclude revanchist statements. But they should refrain from making such statements,” I. Aliyev said.
By the mandate of the peacekeeper
For Azerbaijan, it is important to use mechanisms to contain Armenia. And it is the guarantor of peace in the region, which plays an instrumental role in this issue. “By the way, I have told to the Russian leadership, when they handed over the Iskander missiles to Armenia, that this was a wrong step. I told them that it was not going to strengthen stability, nor to deter us from anything. I said the same during the war, and I suggested that they take the Iskanders back. Yes, I did. And I still hold the same opinion that the only way that could prevent such a tragic turn of events in the region was to take the missiles back and no longer give Armenians weapons for free. I say this all the time. And, unfortunately, it happened. This no longer happens after the war. We regard it as a positive step,” President of Azerbaijan noted.
At the same time, Mr. Aliyev drew attention to the statements of the Armenian Minister of Defense and the Russian Ambassador to Armenia that Russia intended to get involved in the modernization of the Armenian army. "Why? There is no need for this. If we all want long-term peace, then the irresponsible people cannot have such means of destruction. It is a country gripped by chaos, where the army does not obey the leadership of the country, where a military coup either happened or not. This is so tragicomic because you either have a military coup or you do not. There are people walking with loudspeakers, night tents; hooligans on the streets. What a shame! The whole world is laughing at both the Armenian authorities and opposition. How can one give weapons to such people?!" Mr. Aliyev said.
An important aspect of security in the post-war region is the activity of peacekeepers in Azerbaijan. Foreign journalists also asked the president about the cases when the Russian peacekeepers violated their mandate in Garabagh. Mr. Aliyev’s response showed that their fears were ungrounded. “We knew and know what is happening there now. We knew that during the war, and even before. This helped us a lot during the war. It helps us now. Now, the facts of Russian peacekeepers permitting the secret entry of foreign nationals to Daghlig Garabagh contribute to our confusion. We have agreed with the Russian side that foreign nationals can enter Garabagh only with our permission. But the agreement is violated. I will stop here for now. Maybe I'll have to comment on this issue again. But this is a fact. We know the names of all individuals entering and exiting Garabagh. Of course, we will follow the situation,” Ilham Aliyev said.
By the way, the day after the President's press conference, the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan accused Armenia of dispatching its military to Garabagh in spite of the trilateral statement.
The ministry notes that according to international media reporting from Armenia, Armenian troopers were deceived or forcibly recruited to carry out military service in Garabagh, which caused protests from both the military and their family members.
Baku emphasizes that the November 10 statement provides for the withdrawal of the Armenian armed forces from the territory of Azerbaijan in parallel with the deployment of Russian peacekeeping forces, guarantees the safety of citizens, vehicles and cargo in both directions of the Lachin corridor.
“The use of this corridor for military purposes, especially secretly, using civilian vehicles, is a grave violation of the regime agreed and set for the Lachin corridor. This is a violation of control mechanisms of the peacekeeping contingent and undermines their efforts to stabilize the situation in the region,” Azerbaijani Foreign Ministry said.
Obviously, destructive activities of Armenia with the tacit consent of Russian peacekeepers worries Baku. In general, as President Aliyev noted, the activities of peacekeeping forces in Azerbaijan are considered satisfactory. Turkish-Russian Joint Monitoring Centre is supposed to play an instrumental role in supporting the peacekeeping mission. Either way, the presence of foreign military personnel on the territory of Azerbaijan is temporary. Peacekeepers in Garabagh is a temporary phenomenon and cannot be considered a military base.
Grand recovery
Meanwhile, Azerbaijan has already begun the restoration of the liberated territories. We expect large scale works, given that the area of the liberated but completely ruined territory is about 10,000 sq.km. For this purpose, the government of Azerbaijan provided ₼2.2b from the state budget. Authorities continue to hold negotiations with potential investors. Earlier Azerbaijan announced that companies from friendly countries might take part in the big reconstruction initiative.
Obviously, the first priority is the demining process. It's a risky business, a dangerous job. Moreover, Armenian authorities refuse to provide Azerbaijan with the maps of minefields, which can also be considered a war crime. To speed up the process of demining, new engineering units are created in the Azerbaijan Army. National Agency for Demining expands its coverage and cooperates with the Russian Ministry of Emergencies and the Turkish military. Negotiations are underway with private companies too.
At the same time, the relevant authorities started the construction of the Shusha highway and an international airport in Fuzuli, as well as agricultural works on 7,000 hectares of arable land already cleared of mines. They also launched a series of ‘smart village’ projects in the district of Zangilan. It is difficult to forecast the period of these operations. But it is clear that, in general, the constructive process in the liberated territories will also make the integration of Khankendi and other Armenian-populated areas inevitable. It is important that Armenia itself understands the ongoing process and does not prevent the Armenians of Garabagh from understanding and accepting the historical perspective. “By the way, I have mentioned this even before the war. Had the Armenian leadership assessed the balance of military, political, economic and demographic forces rationally, it would make the right decision. Our strength and population will increase, while Armenia will get weak without cooperation. Objectively, there is no other way. Armenia does not have resources for recovery without cooperation with Azerbaijan and Turkey. Otherwise, they will continue to live in isolation, in a sack. But this sack is much smaller than before. That's all it has,” Mr. Aliyev said.
He noted that over the decades of peace negotiations, international mediators have actually offered Azerbaijan to choose either one of the two real options – a bad or a very bad option. But now, after Azerbaijan liberated its territories on its own, Armenia and its patrons have no choice but to deal with the new reality.