Güləşimiz “karantindən çıxa bilmir”
Macarıstanın paytaxtı Budapeştdə Tokio Yay Olimpiya Oyunlarına lisenziya xarakterli təsnifat turniri keçirilib. Təəssüf ki, bu dəfə Avropa Təsnifat turnirində ölkəmizi təmsil edən güləşçilərimizin çıxışını qənaətbəxş adlandırmaq olmaz. Budapeştə 16 güləşçiylə səfərə çıxan millimiz Bakıya cəmi 3 lisenziya ilə qayıdıb. İki il öncə baş tutan dünya çempionatındakı uğursuzluqdan sonra əsas ümid lisenziya xarakterli turnirlərə yönəlmişdi. Lakin Macarıstanda güləşimizin gerilədiyini izlədik.
Sərbəst güləş: maksimum nəticə alınmadı
Pandemiya dövründə baş məşqçi Namiq Abdullayevə tapşırılan sərbəst güləşçilərimiz Avropa təsnifat turnirində layiqli çıxış etməyi bacarmadı. Daha doğrusu, maksimum nəticə göstərmədi. Budapeştdə Tokio Olimpiadasına lisenziya qazanmaq üçün idmançılar mütləq finala qədər irəliləməli idi. Bu mənada ilk olaraq 86 kq-da çıxış edən Abubakr Abakarov sıradan çıxdı. Dörddə bir finalda uduzan təmsilçimiz turnirlə erkən vidalaşdı. Daha bir güləşçimiz 57 kq-da yarışan İslam Bazarqanov yarımfinalda məğlubiyyət acısı yaşadı. Ağır çəkili Cəmaləddin Maqomedov da 125 kq-da uduzaraq lisenziyasız qaldı.
Sərbəst güləşçilərdən yalnız Hacı Əliyev (65 kq) və Hacımurad Hacıyev (74 kq) əsas hədəfə nail oldu. Üçqat dünya və Avropa çempionu olan Hacı Əliyev o qədər də formada olmamasına baxmayaraq, finala qədər irəlilədi. Finala vəsiqə qazanması artıq Hacının Tokio Olimpiadasına vəsiqə qazanması demək idi. Güləşdə lisenziyaların idmançıya deyil, ölkəyə verilməsinə baxmayaraq Tokioya 65 kq-da ölkəmizin adından məhz Hacı Əliyevin yollanacağı gözlənilir. Bu mənada lisenziya qazanan idmançımız qarşıdakı aylarda yalnız hazırlıqla məşğul olmalıdır. Əks halda titullu idmançımızın Yaponiyaya səfəri turistik xarakter daşıyacaq.
74 kq-dakı güləşçimiz Hacımurad Hacıyev yalnız müsbət fikirlərə layiqdir. Qısa müddətdə ustalığını artıran idmançı Macarıstanda lisenziya qazandı və demək olar, millidə əsas heyət üzvü kimi özünü təsdiqlədi. Sərbəst güləşçilərimizdən Hacı Əliyev (65 kq) və Hacımurad Hacıyev (74 kq) gümüş, İslam Bazarqanov (57 kq), Cəmaləddin Məhəmmədov (125 kq) isə yarışı bürünc medalla başa vurub.
Zərif cinsin zəif mübarizəsi
Səfərə liderlərsiz yollanan qadın güləşçilərdən ibarət yığmamız Macarıstanda sevinmədi. Zərif cinsin nümayəndələrinin yekun nəticəsi cəmi bir bürünc medal oldu. 62 kq-dakı təmsilçimiz Tatyana Omelçenkonun üçüncü yeri tutması qənaətbəxş nəticə sayıla bilməz. Azərbaycanı turnirdə təmsil edən beş qadın güləşçidən heç biri Tokio-2020 Yay Olimpiya Oyunlarına lisenziya qazana bilməyib. Bütün görüşlərdə rəqiblərindən zəif mübarizə sərgiləyən xanım idmançılarımız məşqçilərin və güləş həvəskarlarının ümidini puç etdi. Belə davam edəcəyi halda Tokioda qadın güləşində yeganə təmsilçimiz titullu Mariya Stadnik olacaq.
Yeganə qızıl
Budapeştdə son olaraq yunan-Roma güləşçiləri mübarizəyə qoşuldu. Altı idmançımızdan beşi yarışda iştirak etdi. Ağır çəkidə çıxış edən Beka Kandelakinin zədə səbəbindən turnirdə iştirakı mümkün olmadı. Digərləri arasında yalnız İslam Abbasovun (87 kq) nəticəsi sevindiricidir. Abbasov həm turnirin qalibi oldu, həm də Tokio Olimpiadasına lisenziya qazandı. Yarışda özünə rəqib tanımayan, finalda mübarizəsiz qalib elan olunan (rəqibi finaldan imtina etdi) İslam Abbasov lisenziyaya layiq mübarizə nümayiş etdirdi. Amma bu mübarizəylə Yaponiyada mükafatçılar sırasına düşmək mümkün olmayacaq. Budapeştdən fərqli olaraq, Tokioya planetin ən güclü güləşçiləri toplaşacaq. Ona görə olimpiadaya xüsusi proqramla hazırlaşmaq mütləqdir.
İslahatlar qaçılmazdır
Beləliklə, səfərə ümumi 16 güləşçiylə yollanan milli komandalarımızda yalnız 3 pəhləvan lisenziya qazandı. Digərlərinin yarışa hazır olmadığı məlum oldu. Zəif nəticəni pandemiya və karantin qaydalarıyla əsaslandırmaq doğru deyil. Hazırda təkcə ölkəmiz deyil, bütün dünya karantindədir. Koronavirus bütün ölkələrdə həyatı çətinləşdirib. Azərbaycan güləşinin gerilədiyi dəqiqdir. Sərbəst güləşdə baş məşqçi Namiq Abdullayev, yunan-Romada söz sahibi Aleksandr Tarakanov, qadın yığmasının çalışdırıcısı Aslan Ağayev real vəziyyəti düzgün qiymətləndirməlidir. Məşqçilər federasiyadan gələn təklifi qəbul edəndə Tokio Olimpiadasına az vaxt qaldığından xəbərdar idi. Ona görə vəziyyəti dəyişdirməyə çalışmalıdırlar. Budapeştdə Avropa təsnifat turnirində lisenziya qazana bilməyən komanda Yaponiyada medala iddialı ola bilməz. Güləş hər zaman Azərbaycanın fəxri sayılan idman növü olub. Bütün olimpiadalardan ölkəyə medal gətirən yeganə idman növündə təcili islahatlara ehtiyac var.
Digər problem heyətdə çoxlu sayda milliləşdirilmiş legionerlərin olmasıdır. Budapeştə yollanan 16 pəhləvandan 11-i milliləşdirilmiş idmançılar sayılır. Bütün dünyada rast gəlinən milliləşdirməyə qarşı çıxmırıq. Sadəcə, əgər milliləşdirilmiş güləşçi təsnifat turnirində ikinci görüşdə uduzursa, onun olimpiadaya aparılması artıq xərcdir.
Son şans
Hazırda Azərbaycan güləşçilərinin ümumilikdə beş lisenziyası var. Hacı Əliyev, Hacımurad Hacıyev, Cəmaləddin Məhəmmədovdan əvvəl Mariya Stadniklə Şərif Şərifov Tokioya vəsiqə qazanıb. İdmançılarımız üçün son şans 6-9 mayda Bolqarıstanda keçiriləcək dünya təsnifat yarışı olacaq. Macarıstanda yalnız Avropadan güləşçilər olduğu halda Sofiyada bütün dünyanın lisenziya qazana bilməyən pəhləvanları yarışacaq. Deməli, işimiz daha çətin olacaq. Bununla belə, Bolqarıstanda lisenziya sayımızı artırmağa borcluyuq.
Sonda 2016-cı ildə Braziliyada təşkil olunan olimpiadanı xatırlatmaq istərdik. Rioda ölkəmizi 14 güləşçi təmsil edib. Tokioda pəhləvanlarımızın sayının az olacağı artıq dəqiqdir. Rioda güləşçilərimiz 3 gümüş və 6 bürünc medal qazanıb. Rəqəmləri xatırlayaraq düşünməyə dəyər.

ВЫСТУПЛЕНИЕ НА «НЕУД»
В столице Венгрии состоялся квалификационный турнир лицензионного характера в преддверии летних Олимпийских игр в Токио. На этот раз, к сожалению, удовлетворительным выступление борцов, представлявших нашу страну на европейском квалификационном турнире, назвать нельзя. Отправившаяся в Будапешт с 16 борцами сборная вернулась домой всего с 3 лицензиями. Хотя главная надежда после неудачи на чемпионате мира двухгодичной давности и была связана с турнирами лицензионного характера, в Венгрии мы стали свидетелями очередного регресса в нашей борьбе.
«Вольники» без максимума
Переданные в период пандемии под опеку главного тренера Намика Абдуллаева азербайджанские борцы вольного стиля не сумели достойно выступить на европейском квалификационном турнире. Точнее, не был достигнут максимальный результат. Для завоевания в Будапеште лицензии на Олимпиаду в Токио спортсмены должны были обязательно дойти до финала. Первым выбыл из борьбы выступавший в весе 86 кг Абубакр Абакаров. Уступив в четвертьфинале, наш представитель распрощался с турниром уже на начальном этапе. Вкусил горечь поражения в полуфинале и другой наш борец, выступавший в категории 57 кг, Ислам Багиров. Остался без лицензии и тяжеловес (125 кг) Джамаледдин Магомедов.
Достичь главной цели смогли только Гаджи Алиев (65 кг) и Гаджимурад Гаджиев (74 кг). Несмотря на то, что трехкратный чемпион мира и Европы Гаджи Алиев был далек от своей лучшей формы, он все же сумел дойти до финала, что обеспечило ему лицензию на Олимпийские игры. Хотя в борьбе лицензия предоставляется не спортсмену, а стране, ожидается, что в весе 65 кг нашу страну будет представлять именно Гаджи Алиев. Поэтому в предстоящие месяцы наш титулованный спортсмен должен будет сосредоточиться только на тренировках. В противном случае его поездка в Японию будет носить туристический характер.
А борец в весе 74 кг Гаджимурад Гаджиев достоин лишь похвал. Повысив в кратчайшие сроки свое мастерство, спортсмен завоевал в Венгрии лицензию и, можно сказать, утвердился в качестве члена основного состава сборной.
Таким образом, у азербайджанских борцов вольного стиля Гаджи Алиева (65 кг) и Гаджимурада Гаджиева (74 кг) в активе серебряные, а у Ислама Базарганова (57 кг) и Джамаледдина Магомедова (125 кг) - бронзовые награды.
Слабая борьба слабого пола
Результаты нашей женской сборной не нуждаются в каких-то особых комментариях.  Отправившиеся в Будапешт без своих лидеров, спортсменки фактически ничем не порадовали. Итогом встреч представительниц слабого пола стала всего одна бронзовая медаль, завоеванная Татьяной Омельченко в весе 62 кг. Удовлетворительным, конечно, такой результат считать нельзя. Завоевать лицензию на летние Олимпийские игры-2020 в Токио не смогла ни одна из представлявших нашу страну пяти спортсменок. Продемонстрировав во всех схватках слабую борьбу, они не оправдали надежд тренеров и поклонников этого вида спорта. В случае сохранения нынешнего статус-кво единственной представительницей Азербайджана в Токио будет титулованная Мария Стадник.
Единственное «золото»
Последними в борьбу в Будапеште включились спортсмены греко-римского стиля. Участие в турнире приняли только 5 из 6 борцов сборной - в тяжелом весе не смог побороться травмированный Бека Канделаки. Из остальных же порадовал лишь Ислам Аббасов (87 кг), который стал победителем турнира и завоевал лицензию. Не знавший в Будапеште себе равных и объявленный в финале победителем без схватки (соперник отказался выйти на ковер), Ислам Аббасов продемонстрировал достойную борьбу. Однако попасть в Токио в число призеров с таким уровнем будет все же невозможно. В отличие от Будапешта там соберутся сильнейшие борцы планеты. Поэтому готовиться к Олимпиаде надо по специальной программе.
Нужны реформы
Итак, из 16 членов сборной лицензии в активе только трех спортсменов. Выяснилось, что остальные к соревнованию готовы не были. Оправдывать столь слабый результат пандемией и карантином будет неверно. На карантине находится не только наша страна, но и весь мир. Коронавирус осложнил жизнь во всех странах. То, что азербайджанская борьба скатилась вниз, несомненно. Главный тренер по вольной борьбе Намик Абдуллаев, наставник сборной греко-римского стиля Александр Тараканов и главный тренер женской сборной Аслан Агаев обязаны верно оценить реальное состояние дел. До Олимпиады в Токио осталось совсем немного, поэтому они должны приложить максимум усилий для изменения ситуации. Команда, не сумевшая завоевать на европейском квалификационном турнире лицензии, не может претендовать на медали в Японии. Спортсмены-борцы всегда считались гордостью Азербайджана. Необходимы срочные реформы в этом виде спорта, единственном, который приносил медали стране на всех олимпиадах.
Другая проблема - наличие в составе многочисленных натурализованных легионеров. Из отправившихся в Будапешт 16 спортсменов 11 были именно из их числа. Мы не против встречающейся по всему миру натурализации. Просто если натурализованный борец проигрывает уже во второй схватке квалификационного турнира, брать его на Олимпиаду - только лишние расходы.
Последний шанс
В данный момент у азербайджанских борцов всего 5 лицензий. До Гаджи Алиева, Гаджимурада Гаджиева и Джамаледдина Магомедова обладателями лицензий стали Мария Стадник и Шариф Шарифов. Последним шансом для наших спортсменов будет предстоящий 6-9 мая в Болгарии мировой квалификационный турнир. Если в Венгрии были борцы только из Европы, то в Софию съедутся атлеты со всей планеты. Значит, будет еще тяжелее. Тем не менее, в Болгарии азербайджанской сборной необходимо увеличить количество лицензий.
Вспомним состоявшиеся в 2016 году в Бразилии летние Олимпийские игры. В Рио нашу страну представляли 14 борцов, и они завоевали 3 серебряные и 6 бронзовых медалей. В Токио наших богатырей будет, несомненно, меньше. Есть над чем задуматься, учитывая эти цифры.