Güləşimiz “karantindən çıxa bilmir”
Macarıstanın paytaxtı Budapeştdə Tokio Yay Olimpiya Oyunlarına lisenziya xarakterli təsnifat turniri keçirilib. Təəssüf ki, bu dəfə Avropa Təsnifat turnirində ölkəmizi təmsil edən güləşçilərimizin çıxışını qənaətbəxş adlandırmaq olmaz. Budapeştə 16 güləşçiylə səfərə çıxan millimiz Bakıya cəmi 3 lisenziya ilə qayıdıb. İki il öncə baş tutan dünya çempionatındakı uğursuzluqdan sonra əsas ümid lisenziya xarakterli turnirlərə yönəlmişdi. Lakin Macarıstanda güləşimizin gerilədiyini izlədik.
Sərbəst güləş: maksimum nəticə alınmadı
Pandemiya dövründə baş məşqçi Namiq Abdullayevə tapşırılan sərbəst güləşçilərimiz Avropa təsnifat turnirində layiqli çıxış etməyi bacarmadı. Daha doğrusu, maksimum nəticə göstərmədi. Budapeştdə Tokio Olimpiadasına lisenziya qazanmaq üçün idmançılar mütləq finala qədər irəliləməli idi. Bu mənada ilk olaraq 86 kq-da çıxış edən Abubakr Abakarov sıradan çıxdı. Dörddə bir finalda uduzan təmsilçimiz turnirlə erkən vidalaşdı. Daha bir güləşçimiz 57 kq-da yarışan İslam Bazarqanov yarımfinalda məğlubiyyət acısı yaşadı. Ağır çəkili Cəmaləddin Maqomedov da 125 kq-da uduzaraq lisenziyasız qaldı.
Sərbəst güləşçilərdən yalnız Hacı Əliyev (65 kq) və Hacımurad Hacıyev (74 kq) əsas hədəfə nail oldu. Üçqat dünya və Avropa çempionu olan Hacı Əliyev o qədər də formada olmamasına baxmayaraq, finala qədər irəlilədi. Finala vəsiqə qazanması artıq Hacının Tokio Olimpiadasına vəsiqə qazanması demək idi. Güləşdə lisenziyaların idmançıya deyil, ölkəyə verilməsinə baxmayaraq Tokioya 65 kq-da ölkəmizin adından məhz Hacı Əliyevin yollanacağı gözlənilir. Bu mənada lisenziya qazanan idmançımız qarşıdakı aylarda yalnız hazırlıqla məşğul olmalıdır. Əks halda titullu idmançımızın Yaponiyaya səfəri turistik xarakter daşıyacaq.
74 kq-dakı güləşçimiz Hacımurad Hacıyev yalnız müsbət fikirlərə layiqdir. Qısa müddətdə ustalığını artıran idmançı Macarıstanda lisenziya qazandı və demək olar, millidə əsas heyət üzvü kimi özünü təsdiqlədi. Sərbəst güləşçilərimizdən Hacı Əliyev (65 kq) və Hacımurad Hacıyev (74 kq) gümüş, İslam Bazarqanov (57 kq), Cəmaləddin Məhəmmədov (125 kq) isə yarışı bürünc medalla başa vurub.
Zərif cinsin zəif mübarizəsi
Səfərə liderlərsiz yollanan qadın güləşçilərdən ibarət yığmamız Macarıstanda sevinmədi. Zərif cinsin nümayəndələrinin yekun nəticəsi cəmi bir bürünc medal oldu. 62 kq-dakı təmsilçimiz Tatyana Omelçenkonun üçüncü yeri tutması qənaətbəxş nəticə sayıla bilməz. Azərbaycanı turnirdə təmsil edən beş qadın güləşçidən heç biri Tokio-2020 Yay Olimpiya Oyunlarına lisenziya qazana bilməyib. Bütün görüşlərdə rəqiblərindən zəif mübarizə sərgiləyən xanım idmançılarımız məşqçilərin və güləş həvəskarlarının ümidini puç etdi. Belə davam edəcəyi halda Tokioda qadın güləşində yeganə təmsilçimiz titullu Mariya Stadnik olacaq.
Yeganə qızıl
Budapeştdə son olaraq yunan-Roma güləşçiləri mübarizəyə qoşuldu. Altı idmançımızdan beşi yarışda iştirak etdi. Ağır çəkidə çıxış edən Beka Kandelakinin zədə səbəbindən turnirdə iştirakı mümkün olmadı. Digərləri arasında yalnız İslam Abbasovun (87 kq) nəticəsi sevindiricidir. Abbasov həm turnirin qalibi oldu, həm də Tokio Olimpiadasına lisenziya qazandı. Yarışda özünə rəqib tanımayan, finalda mübarizəsiz qalib elan olunan (rəqibi finaldan imtina etdi) İslam Abbasov lisenziyaya layiq mübarizə nümayiş etdirdi. Amma bu mübarizəylə Yaponiyada mükafatçılar sırasına düşmək mümkün olmayacaq. Budapeştdən fərqli olaraq, Tokioya planetin ən güclü güləşçiləri toplaşacaq. Ona görə olimpiadaya xüsusi proqramla hazırlaşmaq mütləqdir.
İslahatlar qaçılmazdır
Beləliklə, səfərə ümumi 16 güləşçiylə yollanan milli komandalarımızda yalnız 3 pəhləvan lisenziya qazandı. Digərlərinin yarışa hazır olmadığı məlum oldu. Zəif nəticəni pandemiya və karantin qaydalarıyla əsaslandırmaq doğru deyil. Hazırda təkcə ölkəmiz deyil, bütün dünya karantindədir. Koronavirus bütün ölkələrdə həyatı çətinləşdirib. Azərbaycan güləşinin gerilədiyi dəqiqdir. Sərbəst güləşdə baş məşqçi Namiq Abdullayev, yunan-Romada söz sahibi Aleksandr Tarakanov, qadın yığmasının çalışdırıcısı Aslan Ağayev real vəziyyəti düzgün qiymətləndirməlidir. Məşqçilər federasiyadan gələn təklifi qəbul edəndə Tokio Olimpiadasına az vaxt qaldığından xəbərdar idi. Ona görə vəziyyəti dəyişdirməyə çalışmalıdırlar. Budapeştdə Avropa təsnifat turnirində lisenziya qazana bilməyən komanda Yaponiyada medala iddialı ola bilməz. Güləş hər zaman Azərbaycanın fəxri sayılan idman növü olub. Bütün olimpiadalardan ölkəyə medal gətirən yeganə idman növündə təcili islahatlara ehtiyac var.
Digər problem heyətdə çoxlu sayda milliləşdirilmiş legionerlərin olmasıdır. Budapeştə yollanan 16 pəhləvandan 11-i milliləşdirilmiş idmançılar sayılır. Bütün dünyada rast gəlinən milliləşdirməyə qarşı çıxmırıq. Sadəcə, əgər milliləşdirilmiş güləşçi təsnifat turnirində ikinci görüşdə uduzursa, onun olimpiadaya aparılması artıq xərcdir.
Son şans
Hazırda Azərbaycan güləşçilərinin ümumilikdə beş lisenziyası var. Hacı Əliyev, Hacımurad Hacıyev, Cəmaləddin Məhəmmədovdan əvvəl Mariya Stadniklə Şərif Şərifov Tokioya vəsiqə qazanıb. İdmançılarımız üçün son şans 6-9 mayda Bolqarıstanda keçiriləcək dünya təsnifat yarışı olacaq. Macarıstanda yalnız Avropadan güləşçilər olduğu halda Sofiyada bütün dünyanın lisenziya qazana bilməyən pəhləvanları yarışacaq. Deməli, işimiz daha çətin olacaq. Bununla belə, Bolqarıstanda lisenziya sayımızı artırmağa borcluyuq.
Sonda 2016-cı ildə Braziliyada təşkil olunan olimpiadanı xatırlatmaq istərdik. Rioda ölkəmizi 14 güləşçi təmsil edib. Tokioda pəhləvanlarımızın sayının az olacağı artıq dəqiqdir. Rioda güləşçilərimiz 3 gümüş və 6 bürünc medal qazanıb. Rəqəmləri xatırlayaraq düşünməyə dəyər.

Azerbaijani wrestlers yet to recover from the lockdown
The licensed qualifying tournament was held in Budapest just before the Tokyo Summer Olympic Games. Unfortunately, the performance of Azerbaijani wrestlers cannot be called satisfactory. The national team was represented by 16 wrestlers but returned home with only 3 licenses. Although we had great hopes for this tournament after the failure at the 2019 world championship, we had another failure in Hungary as well.
Free-stylers without maximum
Azerbaijani freestyle wrestlers trained by the head coach of the national team Namig Abdullayev could not adequately perform at the European qualifying tournament during the pandemic. They could not get the maximum scores. To win a license for the Tokyo Olympics, athletes had to reach the final stage of the tournament. Abubakr Abakarov (86 kg) was our first athlete to drop out of the competition after losing in the quarterfinals. Islam Bagirov (57 kg) also tasted the bitterness of defeat in the semifinals. Heavyweight Jamaleddin Magomedov (125 kg) was also left without a license.
Only Haji Aliyev (65 kg) and Hajimurad Hajiyev (74 kg) were able to reach the main goal. Although the three-time world and European champion Haji Aliyev was far from being in his best shape, he could reach the final stage of the tournament and qualified for a license to the Tokyo Olympic Games. Although the license is awarded not to the athlete, but to the country, it is expected that Haji Aliyev will represent Azerbaijan in his weight category. Therefore, in the coming months, our award-winning athlete will have to focus only on training. Otherwise, his trip to Japan will be only touristic.
We can also praise Hajimurad Hajiyev. Having improved his skills in the shortest possible time, he won a license in Hungary and was included in the main national team.
Thus, Azerbaijani freestyle wrestlers Haji Aliyev and Hajimurad Hajiyev won silver medals, while Islam Bazarganov (57 kg) and Jamaleddin Magomedov won bronze medals.
Weak performance of women athletes
Results of our women's team do not need any special comments. Having visited Budapest without the leaders of the team, they could not actually please the fans. As a result, they have only one bronze medal won by Tatyana Omelchenko (62 kg). This result cannot be considered satisfactory. None of the five athletes representing Azerbaijan were able to win a license for the 2020 Summer Olympic Games in Tokyo. Demonstrating weak performance in all stages of the tournament, they could satisfy neither their coaches nor fans. With the current status quo, Maria Stadnik seems to be the only representative of Azerbaijan in Tokyo.
The only gold medal
Greco-Roman athletes were the last to join the competition in Budapest. Only 5 of 6 wrestlers of the national team took part in the tournament, as the injured Beka Kandelaki could not compete in the heavy weight. Thus, only Islam Abbasov (87 kg) became the winner of the tournament and won a license to Tokyo. With no equal in Budapest and declared the winner in the final stage without competing (the opponent refused to fight), Islam Abbasov demonstrated a worthy performance. However, he still will not be able go to Tokyo in this status. Unlike Budapest, the strongest athletes of the planet will gather there. Therefore, it is necessary to prepare for the Olympics according to a special program.
We need reforms
So, only 3 of 16 members of the national team received licences. It turned out that the rest of the team was not ready for the competition. It would be wrong to justify their weak performance with a pandemic and lockdown, as not only Azerbaijan but the whole world is suffering from the lockdown. We have to admit that wrestling is Azerbaijan has weakened. The head coach of freestyle wrestling Namig Abdullayev, the coach of the Greco-Roman style team Alexander Tarakanov and the head coach of the women's team Aslan Aghayev have to correctly assess the real state of affairs. There is very little time left before the Tokyo Olympics, so they must make every effort to change the situation. A team that fails to win a license in the European qualification round will not be able to get medals in Japan. Wrestlers have always been considered the pride of Azerbaijan. Therefore, we need urgent reforms in this area, the only one that has brought medals to Azerbaijan at all Olympiads.
Another problem is the presence of numerous naturalized legionnaires in the national team. Of the 16 athletes going to Budapest 11 were naturalised athletes. We do not mind naturalization at all. But if a naturalized wrestler loses in the second bout of a qualification tournament, taking him to the Olympics means just extra expenses.
The last chance
Currently, Azerbaijani wrestlers have only 5 licenses. Maria Stadnik and Sharif Sharifov became the license holders before Haji Aliyev, Hajimurad Hajiyev and Jamaleddin Magomedov,. The last chance for our athletes will be the upcoming world qualification tournament on May 6-9 in Bulgaria. This tournament will be attended by the athletes from all over the world. This means it will be even harder. Nevertheless, in Bulgaria, the Azerbaijani national team needs to increase the number of licenses.
Back in the 2016 Summer Olympics in Rio de Janeiro, Azerbaijan was represented by 14 wrestlers, who won 3 silver and 6 bronze medals. In Tokyo, Azerbaijan will be represented by less number of athletes. With these facts in mind, there is definitely something to think about.