Anar ŞƏMSİYEV: «Daxili emosiya sarsıntısının İdeyada tamlıq almağı gərəkdir »
Anar Şəmsiyevin cəmi 31 yaşı var. O, ruh halına və gündəlik mental yaşantılarına görə rəssamdır. Rəssamın marağının və diqqətinin mərkəzi - insandır. Bütün problemləri və yarımçıqlıqları ilə, bütün kiçik və böyük qayğıları ilə, bütün həyəcan və axtarışları ilə - insan: tutduğu yer, cari zaman strukturundakı "mən"i ilə insan... İlk baxışdan elə gələ bilər ki, niyə bu gənc psixologiya ilə və ya getdikcə gündəmi zəbt edən gestalt terapiyası və gestalt psixologiyası ilə məşğul olmasın? Hər şey sadədir. O, düşünür ki, təsviri incəsənətin insanın zəkasına və ruh halına təsiri istənilən dərmanın təsirindən daha yaxşıdır. Çünki incəsənət insanı istənilən terapiyadan heç də pis müalicə etmir. Bəlkə də daha yaxşı müalicə edir. Çünki təsviri incəsənətlə məşğul olmaq İnsanı özünə qaytarmaq gücündədir. Həm də onun ən yaxşı təzahüründə. Gənc rəssam hər şeyə özünün humanist baxışı ilə heyran edir, amma ən əsası - onun insan mənəviyyatının qorunması və inkişaf etdirilməsi ideyasına verdiyi töhfə ilə bağlıdır.
Anar. Bu ad, bəlkə də, Anlar (danışıq dilindəki «annar» variantından – red.) sözündən götürülüb. Üç saatlıq söhbətimiz də bunun tam olaraq belə olduğunu deməyə imkan verir: Anlar. Hələ erkən uşaqlıqdan qohumları deyirdilər ki, o, əlində fırça ilə doğulub və bələkdən bu yana ondan heç ayrılmayıb. Bu, əlbəttə ki, bənzətmədir, lakin onda bir gerçək var ki, həmyerlimizi fəxri bir adla çağırmağa imkan verir – o, Rəssamdır.
Anar orta məktəbi asanlıqla oxuyub. Dərs prosesinə hobbi, əyləncəli oyun kimi yanaşıb. Heç də humanitar yönümlü olmayan fənlər üzrə məktəb olimpiadalarının asanlıqla qalibi olub. Oyun kimi idi, yəni! Fizika, kimya və riyaziyyatı əsasa - təsviri incəsənətə tətbiqi incəsənət kimi qəbul etdi. Orta məktəbi bitirdikdən sonra onun seçiminin dəqiq elmlər deyil, rəssamlıq olduğunu görəndə, çoxları onu təcrübəsizlikdə qınadı. Anar seçiminə dostlarının verdiyi bu qiymətə təəccübləndi və əyləndi. O, indi də əmindir ki, insanın bir ömür boyu xidmət edəcəyi işin seçimi mütləq sevgi əsasında edilməlidir. Çünki bu həyatda hər şey, həyatın özü kimi Sevgidən başlayır. Deyəcəksiniz utopiyadır? Arxaikadır? Kim bilir! Anar idealist və romantikdir. Onun həyat fəlsəfəsi İntibah dövrünün fəlsəfəsinə bənzəyir. Xidmət etdiyi incəsənət elə bir açardır ki, insandan və onların düşüncələrindən ibarət dünyamızı tanımağa imkan verməklə yanaşı, insanın özünü tanımasına imkan yaradır.
- Hər bir insan özəl və maraqlı bir dünyadır. Mənə bu dünyanın bir hissəsi olmaq xoşdur...
Onun bu barədə yalnız danışmaq deyil, həm də 5 yaşdan 60 yaşa qədər olan insanlarla ünsiyyət bacarıqlarını daim inkişaf etdirərək, düşünmək hüququ var. Bakıdakı Rəssamlıq Akademiyasının 2015-ci il məzunu Anar Şəmsiyevin hesabında təkcə 16 xarici və yerli sərgidə iştirak var (onlardan biri fərdi keçirilib), həm də o, 2014-cü ildən başlayaraq, ardıcıl pedaqoji fəaliyyət göstərir. O, qürurla danışır ki, məktəbdə rəsm müəllimi olub, «Yarat contemporary art space» proqramı üzrə rəssamlıq sənətindən master-klasslar keçir, "XX-XXI əsrlər Azərbaycan rəsm sənəti" Muzeyində master-klasslar keçir, qürurla deyir ki, o, hazırlıq kurslarında rəsm müəllimidir. Anar, ümumiyyətlə, “müəllim” sözünü xüsusi həyəcan və hörmətlə tələffüz edir. Düşünür ki, bu cür insanların Yer üzündə xüsusi bir missiyası var. Müəllimin bilik və bacarıqlarını insanlara harada ötürməsinin önəmi yoxdur – istər ali məktəb auditoriyasında, məktəbdə və ya studiyada olsun, isətrsə də muzeydə və ya bir sərgidə yerləşən rəsm əsərlərinin izləyiciləri dialoq qurarkən olsun. Öz baxışlarını açıqladıqdan sonra dərhal Səttar Bəhlulzadənin, Pikassonun, Tahir Salahovun əsərlərindən danışmağa başlayır. Bu tanınmış ustaların bədii üslublarındakı fərq və Anarın onların əsərlərinə olan sevgisi suala səbəb oldu:
- Təsviri incəsənətdə hansı janra üstünlük verirsiniz?
- Ayrıca üstünlük verdiyim bir janr yoxdur. Düşünürəm ki, bir rəssam öz gücünü klassik və çağdaş sənətin bütün janrlarında və istiqamətlərində sınamalıdır. Başlıcası odur ki, bu sınaq və təcrübələrdə müəllifin düşüncəsi həmişə olsun: sən bunu niyə edirsən, kimə ünvanlayırsan və öz izləyicinlə nə barədə danışırsan?
- İncəsənət Akademiyasının və Ə.Əzimzadə adına Rəssamlıq Kollecinin müəllimləri sizdə və tələbə yoldaşlarınızda hər şeydən öncə nəyi inkişaf etdirirdilər?
- Üslub, janr, mövzu seçimində azadlıq, fantaziya coşqusu... Azad yaradıcılıq həm təşviq edilirdi, həm də alqışlanırdı. Həmişə. Artistlər kimi bizi də öyrədirdilər ki, izləyici ilə yalnız ruh olan zaman danışmaq lazımdır və mümkündür. Əsərdə ruh yoxdursa - söhbət də yoxdur. Əks təqdirdə, rəssam olmaq mümkün deyil. Mən həm də sənətkarlığın texniki bacarıq səviyyəsini nəzərdə tuturam.
Rəsm
Kiçik emalatxanada onun yetərincə çox əsəri var: natürmortlar, peyzajlar, portretlər, süjet rəsmi və hətta tamamlanma mərhələsində olan avtoportret. Bir həvəskarın - sənətşünasın deyil, həvəskarın nəzər nöqtəsinə görə - əsərləri çox maraqlıdır: həm icra texnikasında, həm də əsərlərdə ifadə olunmuş müəllif düşüncəsinə görə. Məsələn, «Müdrik» adlı əsərə baxaq. Kədərdən yanan və nəsə dramatik bir şey baş verəcəyinin əndişəsi duyulan bu gözlərə baxın! Nə qədər uzun müddət onlara baxsanız, bir o qədər aydın başa düşəcəksiniz: onlar Zamandan kəsdirmə baxırlar və bizim hələ görmədiklərimizi görürlər. İstər-istəməz pandemiya haqqında düşünürsən. Görəsən, əsərin nə vaxt çəkildiyini soruşmağa dəyərmi? Nəyə görə? Ondan mümkün olan hər şey anlaşılıb. Hər kəsin öz bildiyi kimi anlamağa hüququ var.
Pedaqogika dialoqda
- Bu nəyinizə lazımdır?
- Nə?
- Dərs keçmək. Emalatxanada kətanla, düşüncələriniz və hisslərinizlə baş-başa qalaraq studiyada tənhalığa çəkilmək daha maraqlı deyilmi?
- Baxır, kimə necədir. Mənim üçün pedaqogika yaradıcılığın davamıdır. Bu, öz qanunları olan özünəməxsus incəsənətdir. İnsanlıq və etibar qanunları. Düşünürəm ki, pedaqogikada mənim taleyimdir. Birgə yaradıcılıq prosesi kimi təşkil etdiyim dərs prosesi mənim xoşuma gəlir. Məndə elə hiss var ki, mənim tələbələrim, yaşlarından asılı olmayaraq, dərs prosesindən sadə həzzdən daha çox şey alırlar. Və mən onların həyatlarının necə tədricən dəyişdiyini, daha parlaq və daha yaxşı olduğunu görürəm.
- Sizin üçün harmoniya qanunu nədə əks olunur?
- Bu barədə düşünməmişəm. Bəlkə də, onu özüm yaratmağımda.
- İncəsənətin vasitəsi ilə. O, mənə özümü və ətrafımdakı insanları başqa tərəfdən görməyimə kömək etdi. Müəllimliklə məşğul olaraq mən başqalarına özlərini görməkdə və tanımaqda kömək edirəm.
- Nə isə, həddindən çox gözəl səslənir. Bunun arxasında nə dayanır?
- Təcrübə. Mənim praktiki təcrübəm. Bunu anlamaqdan öncə, mən özümün təşkil etdiyim "universitetlər"imdən keçdim. Tamamilə fərqli sahələrdə, incəsənətdən uzaq sahələrdə işləməyi bacardım. Hətta dövr var idi ki, barmen idim! Anladığım gerçək primitivliyə qədər sadə oldu. Mən bir şeyi başa düşdüm: nə edirsən, et, bu həyatda nəylə məşğul olursan, ol, məşğul olduğun işi sevməlisən, bu gün, burada və indi. Yalnız bu cür sən öz ahəngdar həyatının yaradıcısı ola bilərsən. İndiyədək etdiyim və indi etdiyim hər şeyi sevmişəm və indi də sevirəm. Bu sevgi mənə sevinc bəxş edir və baş verənlərin hamısına məna verir. Harmoniya hissi sizin qazandığınız pulun miqdarından asılı deyil. Bu, sevgidən asılıdır. Mən bununla yaşayıram...
Həyat improvizasiya kimidir.
- Uzun sürən pandemiya dövrü həyatınızın gedişatına təsir etdi?
- Təəssüf ki, bəli. Mən çox insanı əvvəllər heç tanımadığım şəkildə tanıdım və gördüm.
- Bu, sizi incitdi?
- Məyus etdi. Ancaq bu, insanın ruhu ilə bağlı başqa bir önəmli məqamı anlamağa kömək etdi: sən başında “gəzdirdiyin” düşüncələrin bir əksisən. Bizə sınaq olaraq göndərilən çətin anlar onu çılpaqlaşdırır. Öncə gizli olanlar açığa çıxır. Kimlərsə bu sınaqlardan ləyaqətlə keçir, bəziləri isə keçmir.
- Bəs, müharibənin 44 günü?
- Onlar bizi təmizlədi, özümüzə və çiban kimi yetişmiş problemə qarşı münasibətdə daha təmiz və dürüst etdi. Bizi 30 ilə yaxındır ki, əzab verən yaradan qurtardıq. Artıq indi hər şey fərqlidir.
- Bu, bədii tədqiqatınız üçün yeni mövzu olacaq?
- Tamamilə mümkündür. Amma indi deyil. Mən hələ hazır deyiləm. Bu, mənim şagirdlərimin işləri üçün mövzu oldu. Onlar öz düşüncələrini və hisslərini kətana köçürdülər. Amma mən içimdə hələ tam yetişməmiş olanı üzə çıxarmağa hazır deyiləm. Zaman keçməlidir. Düşüncələrimdə bu müharibənin bədii obrazı yaranmalıdır. Ancaq obraz hələ yoxdur. Düşüncə parçaları və güclü duyğular - təsirli deyil. İçimdəki emosional titrəmənin İdeyada tamlıq qazanması lazımdır. Müharibəni yalnız belə təsvir etmək olar - hiss etdiyin və anladığın kimi.
- “Xoşbəxt olmaq” ifadəsi sizin üçün nə deməkdir?
- İnsanlara kömək etmək və ehtiyacı olanları dəstəkləmək üçün sağlam olmaq. Müharibə zamanı etdiyimiz kimi. İstənilən halda pozitivliyi və yaxşı əhval-ruhiyyəni qorumaq...
- Bu gün və gələcəkdə həyatdan nə gözləyirsiniz?
- Gözləmirəm. Mən sadəcə yaşayıram. Heç bir şey planlaşdırmıram. Sadəcə yaşayıram! Bu gün, dünən və sabah – bu, öncədən görməyin mümkün olduğu bir həyatdır. Planlaşdırmaq da mümkün deyil. Pandemiya və müharibə buna sübutdur. Ancaq mən bilirəm ki, baş çəkdiyim və mənə ehtiyacı olan insanlar var. Bu onların həyatıdır, mən də bu həyatın bir parçasıyam. Onların və özüm qarşısında öhdəliklərim var. Mənim götürdüyüm hədəflər var. Ancaq hədəf - bir İdeyadır, ancaq praktiki həyata keçirmək üçün bir plan deyil.

Anar SHAMSIYEV: "It is necessary to transform the emotional upsurge into a finite Idea"
Anar Shamsiyev is only 31 years old. He is an artist by passion, state of mind and daily mental process, which, in addition to the ‘usual suspects’ received from his ancestors manifests new and independently developed aspects. They are a product of rethinking the phenomena of the modern world. In the focus of his interest as an artist is a person; a person with all his problems and imperfections, with all the small and big worries, with all the experiences and searches: his place under the sun, his own self in the structure of contemporary times... Why does not he become a psychologist or becomes a specialist in the increasingly popular gestalt-therapy and gestalt-psychology? Because he strongly believes that fine art influences our state of mind and soul more than any medicine. Because art can heal us no worse than any traditional therapy. And maybe even better. Because it is the visual arts that can make humans more humane, better in quality and manifestation. It is amazing to learn about the humanistic view of our compatriot on the essence of things and his practical contribution to the idea of preserving and developing spirituality in humans.
In Azerbaijani, ‘Anar’ means an intelligible, wise person. After three hours of conversation, we can confirm that this is true. From early childhood, his relatives told him that he was born with a brush in his hand. Since then, he’s almost never parted with his brush. This, of course, is an allegory, yet it allows us to award Anar with an honorary title of Artist.
Education in high school was easy for Anar. He treated the learning process as a hobby, an exciting game. He could easily champion the school competitions in subjects that were far from humanitarian. It was a game! For Anar, physics, chemistry and mathematics were the practical manifestation of the main and only true discipline – fine art. After graduating from high school, he nevertheless opted not for the exact sciences but on painting. Many blamed him for being impractical. Anar was surprised and amused by this criticism coming from his friends. He firmly believes that the love should determine the choice of a job of life for any person. Because everything in this life, like life itself, begins with Love. Utopia, you say? Sounds archaic? Who knows?! Anar is an idealist and romantic. His philosophy of life resonates with the Age of Renaissance. He regards his art as a tool that makes him perceive not only the surrounding world consisting of people and their ideas, but also oneself.
"Each person is a special and interesting world. I like being a part of this world..."
He has the right not only to make such a statement but also to reflect on it, constantly improving his communication skills with people aged 5 to 60 years. Anar Shamsiyev, a graduate of the Baku Academy of Arts (2015), has so far had 16 foreign and domestic exhibitions (one of them is his personal). Since 2014, he has also worked as a teacher. He proudly says that he was a teacher of drawing at school, that he conducts master classes for the Yarat contemporary art space program, as well as master classes at the Museum of Azerbaijani Painting of the 20th-21st centuries, that he is teaches drawing at preparatory courses. He even pronounces the word ‘teacher’ with special trepidation and respect. He believes that teachers have a special mission on Earth. And it doesn't matter where the teacher transfers his knowledge and skills to people - in the university’s lecture hall, high school, studio, or through a dialogue with his audience using his canvases exhibited in a museum. Confirming his point of view, he immediately began to talk about the works of Sattar Bahlulzade, Picasso and Tahir Salahov. The difference in the artistic styles of famous masters and Anar's love for their work prompted the following question:
"What’s your favourite genre in visual arts?"
"Nothing specific. I think that an artist should try his hand in all genres and trends of classical and contemporary art. The main thing is to materialise your thoughts during these trials and experiments by answering the questions ‘why am I doing this?’, ‘what’s my message to the audience?’, ‘who is my audience?’."
"What kind of artists did you teachers try to make you and your fellow students at the Azim Azimzade Academy of Arts?"
"Making us free to choose our own style, genre and theme, be creative... Creativity was both encouraged and welcomed. Always. We were taught that it is possible and necessary to speak with the audience only if we have a soul. No soul – no conversation. It’s impossible to become an artist otherwise. In addition to other skills, including the technical skills."
Painting
There are quite a few of his works in the tiny workshop: still-life paintings, landscapes, portraits, even a self-portrait, which is a work in progress. From an amateur’s perspective, Anar’s works are very interesting from the technique of performance and his thoughts expressed in the works. Let’s take, for example, The Sage. Eyes burning with sorrow and a presentiment of something dramatic! The longer one looks in these eyes, the more clearly he sees through time. Involuntarily, I thought about the pandemic. Should I ask when Anar completed this work? Why? I interpret it as much as I can. Everyone has a right to his own interpretation anyway.
Teaching in dialogue
"Why do you do this?"
"Do what?"
“I mean teaching. Isn't it more interesting to retire in the studio, alone with the canvas, with your thoughts and feelings?”
"It's not the same for everybody. For me, teaching means the continuation of the creative process. Kind of art with its own laws. The laws of humanity and trust. I believe that teaching is my passion. I like my teaching approach, which is a process of collaborative creation. I feel that my students, regardless of their age, get more from the learning process than pleasure. And I see how their lives are gradually changing, becoming brighter and better."
"What’s the law of harmony for you?"
"I haven’t thought about it. Perhaps because I create the harmony myself."
"How?"
"Through art. It helped me see myself and the people around me from a different angle. Through teaching, I help other people see and know themselves."
"It sounds too beautiful. Can you expand what you mean?"
"My practical experience. Before realising this, I went through my own ‘universities’, the ones that I organised for myself. I have worked in completely different areas, which were far from art. I have even worked as a bartender! Then I realised the primitive truth: whatever we do in this life, we must love what we do today, here and now. This is the only way to create our own harmonious life. I loved and still love everything I did, and everything that I do. This love gives me joy and meaning to everything that happens. The feeling of harmony does not depend on the amount of money one has earned. It depends on love. I live with this..."
Life is like improvisation
"This period of pandemic, did it affect the course of your life?"
"Alas. I got to know and saw in many people what I have never known before."
"Did it upset you?"
"I felt disappointed. But it helped me understand another important point related to human soul: we are a reflection of thoughts we ‘carry’ in our head. Apart from being a test, difficult times such as this one help reveal this simple truth. Nothing is secret any more. Someone can pass these tests with dignity, while others cannot."
"What about the 44 days of the war?"
"They made us cleaner and more honest in relation to ourselves. It put an end to the long-standing and rotting problem. We got rid of a pain that tormented us for almost thirty years. But now everything is different."
"Are you going to use this as a new topic in your artistic research?"
"Quite possible. But not right now. I'm not ready yet. This was a theme for my students. They depicted their thoughts and feelings on the canvas. I am not yet ready to take out what has not yet matured in me completely. I need some time. The war should materialise itself in my artistic thoughts. But I can see no image yet. Some scattered thoughts here and there plus strong emotions are not effective. It is necessary to transform the emotional upsurge into a finite Idea. This is the only way to depict the war the way I feel and understand it."
"What does ‘being happy’ mean to you?"
"It means being healthy to be able to help other people and support those who need it. The way we did it during the war. Happiness means an ability to maintain positive and good mood under any circumstances..."
"What do you expect from life today and in the future?"
"I'm not expecting anything. I live a simple life. I'm not planning anything. Just living! I could not predict my life yesterday, nor can I do it today and tomorrow. The pandemic and the war are proof of this. But I know that there are people whom I visit and who need me. This is their life, and I am a part of this life. There are my obligations to them and to myself. I have my own goals in this life. But the goal is an Idea, not a plan for practical implementation."