FƏRSİZ ŞAGİRDİN EV TAPŞIRIĞI
ATƏT-in Minsk qrupunun fəaliyyət gündəliyini xatırlamaq kifayətdir ki, 44 günlük müharibənin regionda siyasi reallığı tam dəyişdiyinə dair tezisin doğruluğuna bir daha əmin olasan. Bu gün müharibəyədək Minsk qrupunun diqqət mərkəzində olmuş bütün aktual məsələlər keçmişdə qalıb. Bu, regionda və ondan kənardakı müxtəlif siyasi dairələrin ürəyincə olsa da belədir, olmasa da. Amma təəssüf ki, bu şəraitdə belə, «palçığa iki dəfə batmazlar» prinsipi ilə hamı razı deyil. Onlar hələ də vəziyyəti 27 sentyabr 2020-ci ilə qədərki dövrə qaytarmaq ümidi ilə yaşayırlar. Məhz onlar artıq aktuallığını itirmiş və heç vaxt geri qayıtmayacaq mövzuların müzakirə olunmasını təklif edirlər.
Yaranmış vəziyyət
Azərbaycan tərəfi real vəziyyətə əsaslanan mövqeyindən geri çəkilmək niyyətində olmadığını bu qüvvələrin nəzərinə dəfələrlə çatdırıb. Belə mesajlardan növbətisini Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev aprelin ortalarında səsləndirib. O, bildirib ki, Azərbaycan tərəfinə Minsk qrupunun nə ilə məşğul olacağı, hələ ki, məlum deyil. Bununla yanaşı, dövlət başçısı onlardan kreativ ideyalar gözlədiyini söyləyib. Minsk qrupu İlham Əliyevin bu bəyanatına cəmi bir gün sonra reaksiya verib. Ümumi fikirlərdən ibarət reaksiyanın məqsədi Bakının mesajının alındığını göstərmək olub.
Bununla yanaşı, qarşı tərəf hər hansı kreativlik nümayiş etdirməyib. Bəyanatda yalnız ortada olan faktlar sadalanıb və həmsədrlərin mövcud vəziyyətə verdikləri qiymət əks olunub. Eyni zamanda hələ də köhnə yanaşmanın əlamətləri, münaqişə tərəflərinə münasibətdə fərqin olmadığı da ortadadır. Məsələn, vasitəçilər Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərində 10 noyabr bəyanatından sonra saxlanılmış şəxslərin münaqişənin gedişində ələ keçirilmiş insanlarla bir tutulması cəhdi aşkar görünür. Həmsədrlər hesab edirlər ki, «bütün hərbi əsirlər və digər saxlanılmış şəxslər beynəlxalq humanitar hüququn prinsipləri əsasında» azad edilməlidir. Onların fikrincə, burada saxlanılmış şəxslərin hərbi əməliyyatların gedişində, yoxsa müharibədən sonra diversiya aktı törətməyə çalışarkən ələ keçmələrinin fərqi yoxdur.
Halbuki Azərbaycan üçün, eyni zamanda elə həmin beynəlxalq hüquqa görə onlar Azərbaycan ordusunun arxa cəbhəsinə hərbçilərə və mülki şəxslərə qarşı terror aktları törətmək məqsədi ilə atılmış diversantlardır. Başqa sözlə, burada söhbət «hərbi əsir»lərdən yox, «terrorçu»lardan gedir. Daha da dəqiq desək, onlar konkret separatçı hədəfləri olan millətçi terrorçulardır. Beynəlxalq humanitar hüquq terrorçulara şamil oluna bilərmi? Ciddi sualdır.
Həmsədrlərin bəyanatında «dini və mədəni irsin qorunub saxlanması və mühafizəsi» məsələsinə də diqqət ayrılıb ki, bu da Azərbaycan tərəfində anlaşılmazlığa, hiddətə səbəb olub. Məsələ ondadır ki, son müharibəyədək Minsk qrupu heç zaman Azərbaycanın işğal altındakı ərazilərində yerləşən abidələrin vəziyyətinə xüsusi diqqət göstərməyib. Halbuki həmin illər ərzində Bakı beynəlxalq humanitar strukturlara bununla bağlı dəfələrlə müraciət edib, lakin hər dəfə onun müraciətləri qulaqardına vurulub. Minsk qrupu Ermənistanı işğal altındakı ərazilərdəki Azərbaycan abidələrinin, dini obyektlərinin dağıdılmasından çəkinməyə çağırmağı belə, lazım bilməyib.
Bu gün işğaldan azad edilmiş ərazilərdə bir dənə də müsəlman abidəsi qalmayıb və bu vəziyyətin yaranmasında bu münasibətin də rolu az deyil. Əvəzində ermənilərin həmin torpaqların özlərinə aid olduğunu göstərmək üçün tələm-tələsik yaratdıqları yeni «abidələr»in qorunması, mühafizə edilməsi tələb olunur. Görünür, məqsəd separatçıların uyğun bildikləri vaxtda yenidən «xoşbəxtliyə can atması»na zəmin yaradılmasıdır.
Erməni arzuları
Bakının Minsk qrupunun son açıqlamasını (sənəddə bəzi praqmatik çağırışlara da rast gəlinir) təhlil etməklə məşğul olduğu vaxtda, Ermənistan tərəfi bir neçə tələsik bəyanat səsləndirməyi lazım bilib. Erməni tərəfi deyir ki, guya həmsədrlər son bəyanatlarında Bakını «destruktiv siyasətdən imtinaya» çağırıblar. İrəvanın Azərbaycanın hansı addımını «destruktiv» saydığı bəlli olmasa da, məsuliyyəti qarşı tərəfin üzərinə atmaq cəhdi açıq-aydın görünür. Görünən odur ki, erməni tərəfi həmsədrlərin regionun minalardan effektiv təmizlənməsi üçün bütün məlumatların qarşılıqlı mübadiləsinin vacibliyi, icmalar arasında birbaşa əlaqə və əməkdaşlığın qurulması və s. tədbirlərin önəmi haqda dediklərinə əhəmiyyət vermir. Qeyd olunan tələblərlə məhz Bakı çıxış edir. Demək, Minsk qrupu faktiki olaraq, Azərbaycan tərəfinin bu təklifləri ilə tam razı olduğunu bildirir.
Ermənistanın xarici işlər naziri Ara Ayvazyan isə hesab edir ki, Qarabağ probleminin birdəfəlik həlli yalnız bölgənin statusunun müqəddəratı təyin etmə prinsipi əsasında müəyyənləşdiriləcəyi təqdirdə mümkündür. Bu yerdə postmüharibə dövrünün geosiyasi reallıqları erməni arzularını darmadağın edir – indi bütün əsas regional aktorlar Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi səhifəsinin birdəfəlik qapadılmalı olduğunu düşünür.
Beləliklə, Minsk qrupu faktiki seçim qarşısında qalıb. O, ya İrəvanın dediklərini əsas götürərək, yeni şəraitə köhnə gündəmlə qatılmalı, ya da postmüharibə reallıqlarını qəbul edərək, digər regional oyunçuların da gözləntilərinə uyğun daha realist gündəm müəyyənləşdirməlidir.
Yeri gəlmişkən, Minsk qrupunun son bəyanatında status məsələsinə eyham belə, yoxdur. Bu fakta əsasən düşünmək olar ki, artıq bu struktur keçmişdə qurdalanmağı deyil, gələcəyə hesablanmış addımlar atmağı üstün tutur.
Təmizə çıxmaq üçün tarixi şans
Məlum olduğu kimi, ötən illərdə Minsk qrupu fəaliyyətində çox sayda yanlışlığa yol verib və bu səhvlər onun faydalı iş əmsalına və ümumilikdə imicinə son dərəcə mənfi təsir göstərib. Hər halda, bu strukturun fəaliyyəti çərçivəsində müzakirə olunmuş heç bir əhəmiyyətli məsələnin məntiqi sonluğuna çatmaması təsadüf deyil. Həmsədrlərin fəaliyyətini 5 ballıq şkala ilə qiymətləndirsək, ona tərəddüd etmədən «2» yaza bilərik. Doğrudur, bu fəaliyyəti daha aşağı – «1» ilə qiymətləndirənlər də var, amma bu, ümumi mənzərəni dəyişməyən nüanslardır. Beləliklə, bu gün həmsədrlərin «ev tapşırığı»nı uğurla həll edərək, aldıqları «2»ni düzəltmək şansı yaranıb. Necə deyərlər, onlar özlərini təmizə çıxara bilərlər.
Rusiya xarici işlər nazirinin müavini Andrey Rudenko hələ bu ilin fevralında bildirmişdi ki, indiki mərhələdə ATƏT-in Minsk qrupu və onun həmsədrləri «fəaliyyətlərini ermənilərlə azərbaycanlılar arasında inamın güləndirilməsi işinə yönəldə bilər». Onun fikrincə, «məhz vətəndaş cəmiyyətləri arasında dialoqun inkişafı regionda vəziyyətin sağlamlaşdırılmasına imkan verəcək, siyasi müstəvidə gələcək addımların atılmasına zəmin yaradacaq».
Ümumiyyətlə, Minsk qrupu ATƏT-in ona verdiyi mandata uyğun fəaliyyət göstərməlidir. ATƏT-in əsas prinsiplərindən biri isə məlum olduğu kimi, üzv dövlətlərin suverenliyinə, sərhədlərinin toxunulmazlığına hörmətdir. Minsk qrupunun həmsədrləri başda olmaqla, üzv dövlətlərin mütləq əksəriyyəti isə Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tanıyır. Elə 44 günlük müharibənin gedişində də həmsədr ölkələrdən olan Rusiya və Fransanın prezidentləri hərbi əməliyyatların Azərbaycan ərazisində aparıldığını dəfələrlə dilə gətirmişdilər. O zaman Türkiyə, Belarus və İtaliya Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə açıq dəstək vermiş, Almaniya kansleri Angela Merkel isə AŞPA-nın son sessiyasındakı çıxışı zamanı mövqeyini kifayət qədər açıq ifadə etmişdi: «Birlikdə qəbul edilmiş qanunlara əməl olunması vacibdir. Dövlətlərin suverenliyinə, ərazi bütövlüyünə hörmət olunmadığı hallarda bu qanunlardan istifadə edilməlidir. Qarabağı misal göstərmək olar». Merkel bununla Qarabağ münaqişəsinə Azərbaycanın suverenliyinin pozulmasının səbəb olduğunu təsdiqləyib.
İrredentizm və separatizmin həvəsləndirilməsinə istənilən cəhd suverenlik və ərazi bütövlüyünə hörmətsizlik kimi qiymətləndirilə bilər, deməli, ATƏT-dən belə cəhdlər üçün istifadə etmək yolverilməzdir. 2020-ci il noyabrın 10-da imzalanmış üçtərəfli bəyanatın reallaşdırılması ilə regionda möhkəm və uzunmüddətli sülhün bərqərar olunması istiqamətində işlərin görüldüyü bir vaxtda, ATƏT-in Minsk qrupu son hədəfə çatılması üçün effektiv şəraitin qurulması üçün institusional alətə çevrilə bilər. Məsələn, nəinki Qarabağın azərbaycanlı və erməni əhalisinin, ümumiyyətlə ermənilərin və azərbaycanlıların sülh şəraitində yaşamının təmini istiqamətində İrəvan və Bakı ilə işləməyin böyük perspektivləri var. Bakının illərdir tələb etdiyi icmalararası dialoqun yeni reallıqlar fonunda baş tutması vacibdir. Elə etmək lazımdır ki, regiona sülhün qayıtması prosesi daha sürətlə getsin. Bunun üçün isə minalanmış ərazilərin xəritələri Azərbaycana təqdim olunmalıdır. Bu, artıq siyasi deyil, vacib humanitar addım olardı.
Qeyd edək ki, Minsk qrupu ATƏT-in Minsk qrupunun həmsədrlərinin fəaliyyətinin bərpasını istəyir. Lakin həyat göstərib ki, «heç nə görmürəm, heç nə eşitmirəm, heç kimə heç nə deməyəcəm» prinsipinə əsaslanan xüsusi nümayəndə fəaliyyəti bu təşkilatın işinin heç də ən uğurlu mərhələsi olmayıb. Effektivlikdən danışırıqsa, yəqin ki, ən yaxşısı köhnə vərdişlərdən imtina olardı. Minsk qrupunun bunu bacarıb-bacarmayacağını isə yaxın gələcəkdə görəcəyik.

HOMEWORK FOR A FLUNKER
It is enough to recall the agenda of the OSCE Minsk Group to be convinced that the 44-day war in Daghlig Garabagh completely changed the political reality in the region. Regardless of intentions of various political circles in the region and outside it, all issues that had once been in the focus of the Minsk Group before the war are now the artefacts of the past. But even under these conditions, unfortunately, not everyone agrees with the current state of affairs. They still cherish the idea of bringing political reconciliation back to September 27, 2020. They propose to discuss the topics that have lost their relevance and under no circumstances will be revived.
The situation as it is
Azerbaijani authorities have repeatedly made these forces know that they were not willing to obey external instructions and will defend their own position based on the real state of affairs. One of the last such messages came from the President of Azerbaijan Ilham Aliyev in mid-April, when he said that Azerbaijan did not yet know what the Minsk Group would be doing. He added that he was expecting creative ideas from the group. The next day, the Minsk Group reacted to Mr. Aliyev’s statement by limiting themselves to general phrases, as if making it clear that they had heard the message of the Azerbaijani side.
The statement of the OSCE Minsk Group only contained obvious facts, providing a general assessment of the situation. At the same time, the statement showed the signs of previous approaches of the group to the settlement of the conflict, as well as the absence of a differentiated attitude towards the parties to the conflict. In particular, the group apparently puts an equality sign between the persons detained in the liberated territories after the signing of the November 10 trilateral statement and those detained before the end of the conflict. Co-chairs drew attention to the need to return “all prisoners of war and other detainees in accordance with the provisions of international humanitarian law”, regardless of whether they were detained during the military campaign or were captured as a result of sabotage after the war.
For Azerbaijan, in accordance with the same international law, all of them are saboteurs deployed in the rear of the Azerbaijani army to carry out terrorist operations against both military and civilians. They do not fall under the category of prisoners of war, but terrorists. And to be even more precise, the definition of ‘nationalist terrorists’ pursuing specific separatist goals can be safely applied to them. And it is a big question if international humanitarian law can be applied to these terrorists.
The same statement also mentions the "preservation and protection of religious and cultural heritage", which also causes confusion in Azerbaijan. Before the war, the OSCE Minsk Group did not particularly care about the state of monuments in the occupied Azerbaijani territories. Baku's repeated appeals to international humanitarian institutions had been completely ignored. The Minsk Group did not even attempt to force Armenia to abandon the destruction of Azerbaijani monuments and religious sites in the occupied lands.
And also because of such a silent agreement, not a single Muslim monument remained in the liberated territories. But the Armenian monuments hastily created by the invaders to confirm the alleged authenticity of their territorial claims are proposed to be protected. Apparently, the objective is to give the separatists a chance to "try their luck" again.
Armenian dreams
While Baku was analysing the essence of the statement made by the Minsk Group, which, by the way, also contained pragmatic appeals, the Armenian side preferred to make a number of hasty statements. In essence, these were appeals to the Minsk Group to demand Azerbaijan abandon its "destructive policy". It is unclear what Yerevan meant by "destructive" behaviour of Azerbaijan, but there clearly was an attempt to lay the blame on Azerbaijan. For example, the Armenian leadership turned a blind eye to the direct hints of the co-chairs urging to exchange all the data necessary for effective demining of regions, as well as to promote direct contacts and cooperation between communities, and other measures to build confidence between people. In both cases, Baku has been insisting on such proposals. And the Minsk Group actually confirmed that it fully agrees with the proposals of Azerbaijan.
But the Armenian Minister of Foreign Affairs Ara Ayvazyan believes that the final solution to the Garabagh conflict is possible only with the determination of the status of the region based on the principle of the right to self-determination.
But apparently the Armenian dreams cannot go beyond the post-war geopolitical realities dictated by the intention of all the main regional actors to finally close the page of the Armenian-Azerbaijani Daghlig Garabagh conflict.
Thus, the Minsk Group faced a dilemma. They need either follow Yerevan's lead and implement the old agenda in new conditions, or agree with post-conflict realities, proposing a more realistic agenda that meets the expectations of other regional players.
By the way, there was not even a hint of the status of the region in the latest statement of the Minsk Group. This can be considered an encouraging evidence that the group has perspectives for better future and does not want to look back.
A historic chance for rehabilitation
In the past, the Minsk Group has made many mistakes, which later had a very negative impact on its efficiency and reputation as a whole. It is not surprising that none of the significant issues discussed with this structure have materialised. If we assess the activities of the co-chairs on a five-point scale, rest assured it can get two points only. There are those who would give them even a lower mark but these are nuances that do not change the overall picture. Today the group has a real chance to correct its “bad” by successfully completing the homework assignment to save its face.
Back in February 2021, Russian Deputy Foreign Minister Andrei Rudenko suggested that at the current stage the OSCE Minsk Group and its co-chairs "could be active in strengthening confidence-building measures between Armenians and Azerbaijanis." In his opinion, only "a dialogue with the civil society can contribute to the overall improvement of the situation in the region and create prerequisites for further steps on the political track."
By definition, the Minsk Group should proceed with its mandate given by the OSCE. And one of the important principles of the OSCE is the principle of respect for the sovereignty and inviolability of the borders of the member states. Inside the Minsk Group these include not only three co-chairing countries, but also other states, the overwhelming majority of which support the territorial integrity of Azerbaijan. It is suffice to recall that during the 44-day war the presidents of Russia and France repeatedly confirmed that military operations were taking place on the territory of Azerbaijan. Turkey, Belarus and Italy openly supported the territorial integrity of Azerbaijan. German Chancellor Angela Merkel, speaking at the last PACE session, openly said that “it is important to observe the laws adopted jointly. These laws should be applied in the event of a threat to peace. These laws should be applied when there is no respect for the sovereignty and territorial integrity of states. For example, in Garabagh.” Thus, she confirmed that it was the violation of Azerbaijan's sovereignty that led to a conflict in Garabagh.
Since any attempt to encourage irredentism and separatism can be qualified as a lack of respect for the sovereignty and territorial integrity of states, then the use of the OSCE as a platform for such attempts is unacceptable. And since the signing implementation of the trilateral statement on November 10, 2020 triggered a series of processes aiming at establishing a lasting and long-term peace in the region, OSCE Minsk Group can become an institutional instrument for creating effective conditions for establishing such a peace in the region.
For example, there are great prospects for working with Yerevan and Baku in matters related to ensuring a peaceful life not only and not so much for the Azerbaijani and Armenian population of Garabagh, but for Armenians and Azerbaijanis in general. It is important that the dialogue, to which Baku has been tirelessly repeating for so many years, takes place in new realities. It is important to ensure that the processes aimed at bringing peace to the region to are implemented at a faster pace. Therefore, the provision of Azerbaijan with a map of minefields turns from a political issue to an important humanitarian step.
The Minsk Group insists on the resumption of the activities of the OSCE MG Special Representative. Meanwhile, life has shown that the mission of the special representative, who is only committed to "see nothing, hear nothing, not telling anyone", is not the most successful period in the activity of this organization. If we want to ensure efficiency, then it is probably better to start getting rid of old habits. Whether the Minsk Group will be able to fulfil this task, we will see in the future.