YAŞAMAQ ÜÇÜN TEATRA GƏLMƏK
Həmsöhbətinə yönələn tünd qonur gözlərin titrəyən baxışları onun diqqətli və həssas bir insan olduğunu göstərir. Rəvan emosional fon, ruhi rahatlıq vəziyyəti Azərbaycanın əməkdar artisti Rita Əmirbəyova ilə rahat söhbət üçün imkan yaradır. Onun qəhrəmanlarını xatırlayıram - kövrək, tez qırılan və çılğındırlar: Nelku ("Qəddar oyunlar", A.Arbuzov), Gelmanın eyniadlı pyesində Zinulya, Lidka ("Sıravilər", Aleksey Dudarev), utancaq, qorxu içində yaşayan və bundan əziyyət çəkən Stella («Arzular tramvayı», Tennesi Uilyams) və başqaları.
Aktrisa ilə birlikdə onun qəhrəmanları da böyüyüb. Beləliklə, "Evlilik Agentliyi 1 + ... "da Marqo ("Cehizsiz gəlin", Lüdmila Razumovskaya), "Nonsens"də falçı qadın (Natiq Rəsulzadə), Blanş Dübua elə həmin "Arzular tramvayı" pyesində, sonra "Bliss ailəsi"də xanım Bliss ("Samanlıq qızdırması", Noel Koard), Vaqif Səmədoğlunun "Yayda qartopu oyunu" pyesində Adilə xanım... Onlar çox olub: nağıl personajları, melodram, dram və ... komediya, kəskin süjet qəhrəmanları.
Teatrda 43 illik fasiləsiz iş ərzində (M.Əliyev adına İncəsənət İnstitutunun - indiki Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin üçüncü kursunda başlayan tələbə təcrübəsi dövrü nəzərə almadan) aktrisa Əmirbəyova səhnədə nəhəng sayda qadın obrazları oynayıb, çox sayda qadının taleyini yaşayaraq, çox sayda fərqli obrazlar yaradıb.
Əlbəttə, hamı bilir ki, öz-özünə oynanan tamaşalar olmadığı kimi, öz-özünə oynayan aktyorlar da yoxdur! Əgər bir aktyor "öz" rejissorunu, bir rejissor da "öz" aktyorunu taparsa, yaradıcılıq və peşə taleyində böyük xoşbəxtlik yaşanır. Bəs, "öz" nə deməkdir? Ustaların bu cür uyğunlaşması heç bir halda qarşılıqlı faydalı mübadilə prinsipi kimi başa düşülməməlidir: "sən - mənə, mən - sənə". Söhbət psixoloji uyğunluqdan, peşə estetikasından və münasibətlərin üst-üstə düşməsindən gedir. Bir sözlə, ümumi uğurun açarı etibar, eyni peşə dilində ünsiyyət qurmaq bacarığı, personajın xarakterində təcəssüm olunan insan ruhunun psixoloji incəliklərini analitik öyrənməyə meyil, rejissorun aktyora böyük dözümü və sevgisidir. Çünki aktyorlar körpə uşaqlar kimidir. Onlar insan həyatı barədə birlikdə səhnə hekayələri qurduqları rejissorun diqqətinə və sevgisinə ehtiyac duyurlar. Quruluşçunun inamı və sevgisi onlarda öz peşə bacarıqlarına inam yaratmaqla yanaşı, yaradıcılıq axtarışlarını da keyfiyyətcə yaxşılaşdırır.
Tez-tez öz-özümə sual verirəm: niyə qızlar və oğlanlar bu qədər asılı və həddən artıq emosional yüklənmiş peşəyə - aktyor peşəsinə belə can atırlar? Bu necə olur və bu istək onlara neçə yaşlarında və nə üçün gəlir? Bu barədə əməkdar artist Rita ƏMİRBƏYOVAdan soruşuram:
- Hərədə bir cür olur. Mən özüm haqqında deyə bilmərəm ki, erkən uşaqlıqdan aktrisa olmaq arzusunda idim. Uşaqlıqda çoxları kimi mahnı oxuyur, rəqs edir və şeir oxuyurdum. Hə, ümumiyyətlə çox oxuyurdum. Valideynlərimin evində bu qəbul edilən idi. Anamın boş vaxtını kitab oxumağa sərf etdiyini görürdüm və mən də elə etməyə başladım. Valideynlərim, ümumiyyətlə qardaşımla mənim inkişafıma böyük əhəmiyyət verirdilər. Buna görə yay aylarında bizi həmişə başqa iqlim zonalarına dincəlməyə aparırdılar. Amma anam istirahəti təhsil və maarifçilik xarakterli əyləncələrlə necə birləşdirəcəyini bilirdi.
- Bu, o deməkdir ki, anamın seçdiyi hansısa bir istirahət yerinə gedərkən biz bir neçə günlüyə mütləq Moskvada dayanardıq. Orada isə muzeylərə və teatrlara məcburi baş çəkərdik. Mən teatrda nağıllara baxmağı xoşlayırdım. Artistlərə baxmaq xoşuma gəlirdi. Ümumiyyətlə, teatrla bağlı hər şey xoşuma gəlirdi. Məni teatrla bağlı nəsə xüsusi bir şey cəlb edirdi.
- Nə idi ki?
- Onda bunu başa düşə bilmirdim, amma indi geriyə baxaraq düşünürəm ki, mən bu peşənin yaydığı mediativ başlanğıcın varlığını intuitiv olaraq “tuturdum”.
- Düzü, bunu anlamaq mənim üçün çox çətindir.
- Mən daxili təlqindən bəhs edirəm, bu, rolun sadə bir analitik araşdırma ilə heç də həmişə müəyyənləşdirilə bilməyən məqamlarını görməyə və hiss etməyə kömək edir...
- Siz şüuraltı ilə iş barədə danışırsınız?
- Aktyorun rol üzərində işinin buddist rahiblərin meditasiyasına bənzəməsindən danışıram. Əgər mən aktrisa oldumsa, bu, mənəvi inkişafım da daxil olmaqla öncədən təyin olunmuş yoldur; öz Yoluna yenidən baxmaq üçün...
- Bəs, aktrisa olmaq istəyiniz necə yarandı?
- Sinifimizə Olya adlı yeni bir qız gəlmişdi. Şən, ünsiyyətcil, cazibədar idi. Hamı onu bəyənirdi. Ancaq ən əsası – o, teatr dərnəyinə gedirdi, bu barədə durmadan və həvəslə hər kəsə danışırdı, hətta bir qədər özünü dartırdı ki, aktrisadır.
- Beləcə, istək yarandı?
- Hə! Onun şən xasiyyətini və cazibəsini qiymətləndirib, bunu Olyanın teatr dərnəyində iştirakı ilə bağladım. Çıxardığım nəticə sadə idi: aktyorlar yalnız şən deyil, həm də xüsusi insanlardır. Mən də 7-ci sinifdə elə olmaq istəyirdim.
- Yeddinci sinif şagirdi Rita üçün bu özəllik özünü necə göstərirdi?
- Seçilmiş olmaqda, yəqin ki. Bir müddət sonra anama artist olmağın maraqlı olduğunu və artist olmaq istədiyimi söylədim. Anam cavab verdi ki, başlanğıc üçün peşənin özü haqqında daha çox məlumat əldə etmək yaxşı olardı, ona görə xalq teatrına yazılmağımı məsləhət gördü. Beləliklə, Semyon Şteynberqin gənclər teatrına qatıldım. Sonra M.Əliyev adına İnstitut, sonra isə Rus Dram Teatrı gəldi.
- Teatrın səhnəarxası “universitetləri” sizə nə verdi?
- Teatrı iddiaların döyüş meydanı kimi qəbul etsək, belə vəziyyətdə bu "universitetlər" çox faydalı şeylər verib.
- Məhz nələr?
- Özünü, baxışlarını, prinsiplərini qorumaq, həyatı dərindən anlamaq üsulu kimi peşənin rolunu özünəməxsus başa düşmək bacarığını; bu, xarakteri formalaşdırdı və möhkəmləndirdi, bu həyatda nəyin doğru, nəyin yalan olduğunu anlamağa imkan verdi.
- Yəni nə?
- Yeni heç bir şey deməyəcəm. Gerçəklik aktyorluq peşəsində quraşdırılmış anlayış ola bilməz. Gerçəklik – sənin sənətində özünün müəyyənləşdirdiyin və peşəkar olmanıza imkan verən doğrulardır. Bu zaman inam, ümid və sevgi böyük önəm kəsb edir: məkana və bu məkanın insanlarına, seçdiyiniz peşəyə, yaşadığınız, nəfəs aldığınız və bu yer üzündə gəzdiyiniz müddət ərzində özünüzü həsr etdiyiniz işə sevgidən söhbət gedir.
- Bəs, yalan?
- Siz gözləyirsiniz ki, mən dedi-qodulardan, intriqalardan və məkrlərdən danışım? Söhbət bundan getmir. Bizim peşədə yalan, əslində, doğrunu danışmaq istəməmək və ya bacarmamaq, ya da danışmağa qorxmaqdır: istər istedadlı ol və ya olma, peşənə uyğun gəl və ya gəlmə, peşəkar baxımdan ardıcıl yenilənmə prosesinə uyğun gəl və ya gəlmə. Yalan – sənin inkişafdan qaldığın andan başlayır. Ən nəhayət, yalan sənin özünə doğruyu söyləyə bilməməyindir: sən tamaşaçıya və teatra bu gün olduğun kimi, burada və indi gərəksənmi? Teatra və tamaşaçıya bir şəxsiyyət kimi maraqlısanmı?
- Bu gün bu suallara cavab verərkən, özünüzə nə deyirsiniz?
- Gerçəkliyin “üzünə” baxaraq, özümə və sizə deyirəm: həyatı oyun kimi yenidən udmaq və yenidən yaşamaq mümkün deyil. O necədir, elə də var. Əsas - vaxtında anlamaqdır. Keçmişə görə kin saxlamağın heç bir mənası yoxdur. Öz uğursuzluğuna görə kimisə günahlandırmağın heç bir mənası yoxdur. Yalnız yaşamaq lazımdır. Burada və indi. Həm də Teatr adlı ideyaya vicdanla xidmət etməlisən. Önəmli olan tək şey budur.
- Demək istəyirsiniz ki, artıq peşə arzu və istəkləriniz yoxdur?
- Tam əksinə. Demək istəyirəm ki, istənilən ampluada, istənilən janrda, istənilən rolda peşəmə və teatrıma xidmət etməyə hazıram. Artıq peşəkar müdriklik, yetkinlik və peşəkar dəyərlərin yenidən qiymətləndirilməsi dövrü başlayıb. Bu, inanılmaz dərəcədə ahəngdar bir dövrdür! Sanki, birdən gözüm açılıb və əvvəllər ucuz bər-bəzək saydığım gerçək zinət əşyalarının düz yanımda olduğunu görməyə başlamışam. Peşəkar həyatda elə bir dövr başlayıb ki, kiçik rollar son dərəcə cəlbedici və maraqlı görünməyə başlayıb. Peşə sayəsində Faina Ranevskayanı niyə epizodun kraliçası adlandırdıqlarını anlamağı öyrəndim: Stanislavski kiçik rolların olmadığını, ancaq kiçik aktyorların olduğunu deyərkən, tamamilə haqlı imiş! Bu, yalnız gənclikdə elə gəlir - rol nə qədər böyükdürsə, bir o qədər yaxşıdır. Peşəkarlığı baş rollar olmadan da cilalamaq olar...
- Beləliklə, siz Teatra niyə gəlmisiniz?
- İlk dəfə bu sualı mənə üçüncü kursda vermişdilər ...
- Bəs, onda nə cavab vermişdiniz?
- Eyni cavabı bu gün də verəcəyəm. Teatra yaşamaq üçün gəldim...
Bunu repertuar siyahısına maraq və hörmət bəslənən aktrisa söyləyir. Çünki onun siyahısında – çox sayda tanınmış qadın qəhrəman obrazı var ki, o, fərqli janrlarda həmin obrazları canlandırmağa nail olub. Buna görə də mən bu gün deyə bilmərəm ki, o, bir aktrisa kimi mənim üçün hansı janrda daha inandırıcı görünür. Çünki o, peşəkar və insani yetişməsinin hər mərhələsində, sanki özündə əlavə imkanların sərhədini açıb, lirik-dramatik və dramatik qəhrəmanlardan asanlıqla kəskin xarakterli obrazlara, yaxud komediya obrazlarına keçib. Onun qəhrəmanlarının səhnə həyatının necə inkişaf etdiyini müşahidə etmək həmişə son dərəcə maraqlı olub.
İndi, uzun illər sonra yetkin bir ustaya çevrildikdən sonra o düşünür ki, ovaxtkı üçüncü kurs tələbəsi Rita Əmirbəyova suala o cür cavab verməklə öz bütün gələcək taleyini təyin etmişdi. Çünki o andan etibarən Teatr və Həyat, Həyat və Teatr bir-birinin tamamlayıcısına çevrilmişdi. Həyatında əskik olan hisslər, yaşantılar, sarsıntıları o, səhnədə tapırdı. Ona görə yox ki, həyatında müxtəlif cür ehtiraslar yox idi. Onun şəxsi həyatı da romantik bir dramın bütün qaydalarına uyğun olaraq inkişaf edirdi. Ancaq məhz peşəsi bu anlayışların arasında bərabərlik işarəsi qoymaq üçün misilsiz fürsət yaradırdı. Yəni belə alınıb ki, onun bütün həyatı bütün gözlənilməzliklərə baxmayaraq, özü tərəfindən proqramlaşdırılmış sadə bir düstura uyğun olub: "Mən Teatra yaşamaq üçün gəlmişəm ..."

I CAME TO THEATRE TO LIVE...
The flickering gaze in her dark brown eyes shows how attentive to details and emphatic she can be. Well-toned emotional background coupled with a state of tranquillity provide the necessary ambience for our conversation with the Honoured Artist of Azerbaijan Rita Amirbeyova. I remember her characters as fragile, easily vulnerable and impetuous: Nelka (Cruel Intentions by A. Arbuzov), Zinulya in the eponymous play by Gelman, Lidka (Privates by Alexei Dudarev), Stella who lives in fear and suffers from her own timid character (A Streetcar Named Desire by Tennessee Williams) and many others.
Her characters grew up together with the actress. Margo of the Marriage Agency 1+... (Dowerless by Lyudmila Razumovskaya), Fortune Teller in Nonsense by Natig Rasulzade, Blanche Dubois in A Streetcar Named Desire, Mrs. Bliss in the Bliss family (Hay Fever by Noël Coward), Adila-khanim in Vagif Samedoglu's play Playing with Snowballs in Summer... There were many of them: fairy-tale, melodramatic, dramatic and comedic, spicy characters.
During 43 years of continuous work in the theatre (excluding the period of acting as a student, which began when she was in her third year at the M. Aliyev Institute of Arts, now the University of Culture and Arts), Amirbeyova has played a huge number of female characters on the stage, hence having lived more than one female destiny.
Everyone knows that there are no self-acting plays, just as there are no self-performing actors! It is a bliss and happiness when an actor and director find each other. What does it mean? By no means this coincidence should be understood as a principle of mutually beneficial exchange of values when one of the masters scratches the back of the other expecting the latter to do the same in return. Rather it is about a psychological compatibility, about the aesthetics of the profession, coincidence of attitudes. In short, a key to overall success is trust, ability to communicate in the same professional language, a tendency to analytically study the psychological subtleties of the human spirit in the character, the director's patience and love for the actor. Because actors are like little children. They need attention and love of the director, with whom they build a story of human lives on the stage. Director's faith and love give them not only confidence in their professional abilities, but also improves their creative searches.
I often ask myself: why are girls and boys so eager to engage in acting, which is so dependent and so emotionally overloaded? How does it happen? When do they feel that they want to be actors and why? I ask the same questions to the Honoured Artist Rita AMIRBEYOVA as well:
"Everyone has different experiences. I cannot say that I was dreaming of becoming an actress when I was a child. But like many children, I sang, danced, and recited poems. I was reading a lot. It was our family tradition. I saw that my mother spent her free time reading books, and I did the same. My parents did care about our development, my brother’s and mine. Therefore, they would always take us to the countryside in the summer to take some rest. Mom knew well how to rest without impeding education and enlightenment of her children."
"Meaning..."
"… that on our way to some place for vacation chosen by my mother, we would definitely stop in Moscow for a few days. There we would always visit museums and theatres. I liked watching fairy tales in the theatre. I liked looking at the artists. In general, I liked everything associated with theatre. There has always been something special about the theatre."
"Special? What?"
"I did not understand this, but now, looking back, I think that I intuitively felt the presence of a meditative essence inspired by acting."
"Oh, this seems too difficult for me."
"It is about inner contemplation, which helps to see and feel the moments that are impossible to determine simply through the analytical study of your character..."
"Do you mean working with the subconscious?"
"I mean acting is like a Buddhist meditation. I became an actress because this was predetermined, like my spiritual development, rethink my destiny..."
"But how did decide to be an actress after all?"
"One of our new classmates was a girl named Olya. She was cheerful, sociable and charming. Everyone liked her. But most importantly, she was a member of a theatrical group. She used to tell us about every time and with delight. She was even boasting a little being proud to be an acctress."
"Then you came up with an idea..."
"Yes! I thought that Olya’s cheerful character and charm was because she was studying acting at the theatre. My conclusion was simple: actors are not only funny, but also special people. I wanted to be one of such people when I was in the 7th grade of the school."
"What did you find so special about actors?"
"Perhaps I thought they were exclusive. After some time I told my mother that it was interesting to be an actor and I would like to become one. Mom advised me to learn more about the profession before I make a final decision. That’s how I found myself enrolled in the folk theatre, the Semyon Steinberg Youth Theatre. Then I studied at the M. Aliyev Institute of Arts followed by permanent workplace, the Russian Drama Theatre."
"What did the ‘universities’ of theatrical backstage give you?"
"If we think of a theatre as a battlefield of ambitions, then these ‘universities’ have given me a lot of useful things."
"What exactly?"
"Ability to preserve myself, views, my principles, my understanding of the role of my profession as a way know the life deeper; this formed my character, made it possible to understand the true and false values in this life."
"Like?"
"I won't say anything new. Truth in acting cannot be set beforehand. Truth is in your craft is what you define yourself. It allows you to be a professional. At the same time, faith, hope and love play important roles in this case. Love for the space and the people living in it, to the chosen profession and the cause you have dedicated yourself to in order to serve while you are alive, while you can breathe and walk."
"What about lie?"
"Do you expect me to talk about gossips, intrigues and conspiracy theories? Not at all. Lying in our profession is the inability or unwillingness, or the fear of telling yourself the truth. Truth about how talented or ungifted you are, how much you fit your profession, how much you fit into the constant process of professional renewal. You become a liar when you stop developing. Finally, a lie is the inability to tell oneself this simple truth: do the audience and theatre need you the way you are today, here and now? Are you interesting as a person for the theatre and the audience?"
"How do you answer these questions yourself today?"
"One cannot replay the life to live it again. That’s how it is. The key is to understand everything in a timely manner. It is absurd to get mad at the past. There is no point in blaming anyone for your failures. You just have to live. Here and now. And honestly serve the idea called the theatre. This is the only thing that matters."
"Do you mean you no longer have professional dreams and desires?"
"Quite the opposite. I am ready to serve my profession and my theatre in any role, in any genre. I enjoy the period of professional wisdom, maturity and reassessment of professional values in my life. This is an amazingly harmonious period! As if I suddenly opened my eyes and value the cheap jewellery next to me as something more valuable that I thought it was. It is a period in my professional life when small roles seem extremely attractive and interesting. Thanks to my profession, I now understand why the great Faina Ranevskaya was called the Queen of Episodes: Stanislavsky was absolutely right, asserting that there were no small roles, but small actors! It is the opposite feeling when you are young – you think that the bigger the role, the better. But one can grow professionally even playing the minor roles..."
"Why did you come to theatre then?"
"I was asked the same question when I was in my third year as a student..."
"What was your answer then?"
"The same that I will tell you today. I came to the Theatre to live..."
These words belong to an actress whose record of roles deserves huge interest and respect. She has played a large number of living recognizable characters, which she had a chance to perform in different genres. Today I cannot say in which genre she looks the most convincing for me as an actress. Because at each stage of her professional and human maturation, she found in herself a set of additional capabilities, which helped her to easily switch from lyric-dramatic and dramatic roles to heroines with sharp character, even the comedic ones. It was extremely interesting to observe how the stage lives of her characters developed.
Now, many years later, she thinks that she determined her own destiny when she was a third-year student Rita Amirbeyova. Because from that moment one Theatre and Life, Life and Theatre became mutually complementary conceptions for her. And she could experience the feelings, emotions and suffering that she lacked in life on the stage. Not because she lacked all kinds of passions in her life at all. Her personal life has also developed in line with all the canons of a romantic drama. However, it was her profession that provided her with a unique chance to equate these concepts. It turned out that her entire life, with all the twists and turns, fit into a simple formula defined by herself: "I came to the theatre to live..."