Xorvatiyadakı uğurlu çıxışdan sonra Azərbaycan karateçiləri Tokio Olimpiadasına hazırlaşırlar
Xorvatiyanın Poreç şəhərində 56-cı Avropa çempionatı və Para-Karateçilərin növbəti qitə çempionatı başa çatıb. Pandemiya şəraitində, nəhayət, karate üzrə yığma komandamız da mübarizəyə qoşulmağı bacardı. Tokio Olimpiadası ərəfəsində vacib yarış hesab edilən qitə birinciliyi idmançılarımızın qazandığı 7 medalla yadda qalıb. Mötəbər yarışda 47 ölkədən 513 karateçinin iştirak etdiyini nəzərə alsaq, nəticəni müsbət qiymətləndirmək olar.
Çətinliklərə rəğmən nəticə
Azərbaycan milli komandası bir qızıl, iki gümüş və bir bürünc medala, para-karateçilərin yarışında isə bir qızıl və iki bürünc mükafat sahibi olub. Karateçilərdən İrina Zaretska (-68 kq) Avropa çempionatında rəqib tanımadı. Əla formada olan xanım karateçimiz finalda da inamlı çıxış etməklə qızıl medala layiq görüldü. 75 kq-da çıxış edən karatenin canlı əfsanəsi Rafael Ağayev da qitə birinciliyinə yaxşı başladı. Ardıcıl qələbələrdən sonra yarımfinala vəsiqə qazanan dünya və Avropa çempionumuz burada da uğur əldə etdi. Qələbə seriyası yalnız finalda davam etmədi. Həlledici görüşdə ukraynalı rəqibinə uduzan 11 qat Avropa çempionumuz bu dəfə gümüş medalla kifayətləndi. Əslində, indiki məqamda Ağayevin gümüş medal qazanması belə uğur kimi qiymətləndirilməlidir. Karantinlə əlaqədar uzun müddət məşq etməyən tanınmış idmançımız çempionat ərəfəsində anasını itirib. Məhz bu itkiyə görə Rafael Ağayev bir müddət qitə birinciliyinə lazımi qaydada hazırlaşmaqda çətinlik çəkib. Xorvatiyadakı yarışda qazanılan mükafat onun üçün idmana dönüş baxımından əla stimul rolunu oynayacaq. Qeyd etmək lazımdır ki, 36 yaşlı Rafael Ağayev iki il əvvəl Avropa Oyunlarında olduğu kimi finalda Stanislav Qorunayla qarşılaşıb. Bu dəfə də ukraynalı idmançı qələbə qazanıb. Məğlubiyyətə baxmayaraq, mütəxəssislər Ağayevin finalı yüksək səviyyədə keçirdiyini bildirib.
Komandamızda daha bir gümüş medalı 84 kq-da çıxış edən Pənah Abdullayev qazanıb. Karate üzrə kumite milli komandası isə çempionatda bürünc medala layiq görülüb. Para-karate çempionatında Emilia Mitilinova birinci yeri, Sahib Əhədovla Eldar Əhmədov üçüncü yeri tutub.
Azərbaycan Milli Karate Federasiyasının prezidenti və Avropa Karate Federasiyası (EKF) İcraiyyə Komitəsinin üzvü Yaşar Bəşirov qitə çempionatının mükafatlandırma mərasimində iştirak edib. Tokio Olimpiya Oyunlarında karate yarışlarını idarə etməyə dəvət alan beynəlxalq hakim və EKF Hakimlər Komitəsinin üzvü Cahangir Babayev Avropa çempionatında final görüşlərini idarə edən referilər arasında olub. Avropa çempionatında 47 ölkədən 513 karateçi, Para-karate çempionatında isə 15 dövlətdən 49 idmançı iştirak edib.
Gərgin mübarizə gözləyərkən
Avropa çempionatı başa çatandan sonra Dünya Karate Federasiyası (WKF) Tokio Olimpiadasının təsnifat mərhələsini uğurla adlayan ilk 40 idmançının adını açıqlayıb. Onların arasında Azərbaycan karateçiləri Rafael Ağayev (-75 kq) və İrina Zaretska (+61 kq) da var. R.Ağayevin məlum rəqibləri arasında Stanislav Horuna (Ukrayna), Luici Busa (İtaliya), Bəhmən Əsgəri (İran) və Ken Nişimura (Yaponiya) var. İ.Zaretskanın rəqiblərindən isə Həmidəh Abbasəli (İran), Li Qonq (Çin), Məltəm Hocaoğlu (Türkiyə) və Ayumi Uyekusa (Yaponiya) artıq məlumdur. Siyahıda olan ən yaxşı karateçilər Tokioda çox gərgin mübarizənin şahidi olacağımızı göstərir.
İdmançılarla yanaşı olimpiadada ölkəmiz hakim qismində də təmsil olunacaq. Avropa Karate Federasiyası Hakimlər Komissiyasının üzvü Cahangir Babayev Tokio Yay Olimpiya Oyunlarını idarə edən 15 hakim sırasına daxil edilib.
Artıq iyundan etibarən karateçilərimiz Tokio Yay Olimpiya Oyunlarına intensiv hazırlığa başlayır. Milli komandamız olimpiadaya təxmini səfər proqramı da təsdiqlənib. İdmançılarımız Yaponiyaya yarışdan bir həftə əvvəl yollanmağı planlaşdırır. Pandemiya şəraitinə görə olimpiadada iştirakını başa vuracaq idmançılar 48 saat ərzində Yaponiyanı tərk etməli olacaq.
Xatırladaq ki, Tokio Olimpiadasına 32 vəsiqə 8 olimpiya kateqoriyasında reytinq cədvəlinin ilk dördlüyünə, 8 yer isə təşkilatçı ölkə kimi yapon idmançılarına ayrılıb.  Ümumilikdə Tokio 2020-də 80 karateçi yarışacaq, onlardan 60 nəfəri kumitedə, 20 idmançı isə kata çıxışlarında mübarizə aparacaq.
Daha 24 idmançı 11-13 İyun tarixlərində Parisdə xüsusi olimpiya lisenziya turnirində vəsiqə qazanmağa çalışacaq. 12 əlavə olimpiya lisenziyası müvafiq olaraq qitə nümayəndəliklərinə veriləcək. Digər 4 karateçiyə olimpiya vəsiqələri üçtərəfli komissiyanın dəvəti ilə (wild card) təqdim ediləcək. Tokio Olimpiadasında karate yarışları 5-7 Avqustda Nippon Budokan mərkəzində keçiriləcək.

Azerbaijani karatekas prepare for the Tokyo Olympics after a successful performance in Croatia
The 56th European Karate Championship and the next championship of the continent in para-karate ended in Porec, Croatia. The Azerbaijani national team also took part in the competition. The continental championship, which is considered one of the most important tournaments before the Tokyo Olympics, was remembered by seven medals of our athletes. Since the prestigious event was attended by 513 karatekas from 47 countries, the result of the national team can be considered positive.
Results despite difficulties
The national team of Azerbaijan won 1 gold, 2 silver and 1 bronze medals, while the para-karate team of the country won 1 gold and 2 bronze medals. Among the karatekas, there was no equal to Irina Zaretskaya (68 kg). Our athlete was in excellent shape, hence she performed confidently, eventually winning a gold medal. The living legend of karate Rafael Aghayev also started well at the continental championship. Having made it to the semifinals after several consecutive victories, our world and European champion proved to be on top as well. His triumphant march was interrupted only in the final stage of the tournament. Having lost only in the final battle, the 11-time European champion won a silver medal this time. In fact, Aghayev’s medal can be regarded as a success. Our renowned athlete have not been able to train properly for a long time due to quarantine, and lost his mother just before the championship. That is why Rafael Aghayev faced difficulties in training on the very eve of the continental championship. His medal in the competition in Croatia will be a great incentive for him to return to the tatami.
It should be noted that, like two years ago at the European Games, the 36-year-old athlete was again opposed in the final by Stanislav Goruna. This time the Ukrainian athlete was more successful. However, despite the defeat, experts note the high level demonstrated by Rafael Aghayev in the final battle.
Another silver medal of the national team was won by Panah Abdullayev (84 kg). The Azerbaijani kumite team won bronze medals in the championship. In the competition among para-karate fighters, Emilia Mitilinova took first place, while Sahib Ahadov and Eldar Ahmedov both shared the third places. In total, 49 athletes from 15 countries took part in the para-karate competitions.
President of the Azerbaijan Karate Federation and member of the Executive Committee of the European Karate Federation (EKF) Yashar Bashirov took part in the awards ceremony at the continental championship. Jahangir Babayev, the future referee of the Tokyo Olympics, a member of the EKF Referees Committee, was among the referees of the final bouts.
Waiting for a tense fight
After the end of the European Championship, the World Karate Federation (WKF) announced the names of 40 athletes who successfully passed the qualifying stage of the Tokyo Olympics. Among them are Azerbaijani karate fighters Rafael Aghayev (-75 kg) and Irina Zaretskaya (+61 kg). Among the well-known rivals of Aghayev in this list are Stanislav Goruna (Ukraine), Luigi Busa (Italy), Bahman Askeri (Iran) and Ken Nishimura (Japan). The rivals of Zaretskaya will be Hamida Abbasali (Iran), Gong Li (China), Meltem Hocaoglu (Turkey) and Ayumi Uekusa (Japan). The list includes the names of the best karate fighters, which means that at the Olympics we will see a tense competition.
Along with athletes, Azerbaijan will be represented at the Olympics by a team of refeers. Thus, Jahangir Babayev, a member of the Referees Commission of the European Karate Federation, is also included in the number of 15 referees to judge karate competitions.
Since June, Azerbaijani karatekas have begun intensive preparations for the Olympic Games in Tokyo. The approximate program of the national team's trip to the Olympics has also been approved. Athletes will travel to Japan one week before the start of the competition. According to the established rules due to the pandemic, upon completion of the Games, athletes must leave Japan within 48 hours.
32 licences to the Tokyo Olympics were designated for the first four places of the rating table in eight categories, and 8 places were given to the athletes of the host country. In total, 80 karatekas will compete in Tokyo (60 in kumite, and 20 in kata competitions).
Another 24 athletes will compete for licences to the Olympic Games at a special licensed tournament in Paris on June 11-13. 12 additional Olympic licenses will be awarded respectively to continental representations. The remaining four Olympic licences will be awarded based on the invitations of the Trilateral Commission (wild card). The karate competitions at the Tokyo Olympic Games will be held on August 5-7 at the Nippon Budokan Arena.