İRANIN SƏKKİZİNCİ RƏİSİ
İyunun 18-də İranda keçirilən prezident seçkilərində Seyid İbrahim Rəisi qalib gəldi. Onun qalib gələcəyi bir çox ekspertlər tərəfindən əvvəldən proqnozlaşdırılmışdı. Seçki gününə qədər baş verən bir sıra hadisələr İran məhkəmə sisteminin 60 yaşlı rəhbərinin qalib gələcəyinə açıq işarə idi.
İndi artıq seçki prosesi arxada qalıb və 48 faizlik ümumi seçki aktivliyi fonunda 62 faiz səs qazanan Seyid İbrahim Rəisi İslam Respublikasının 8-ci prezidenti seçilib. Seçkilərdə İbrahim Rəisinin rəqibləri ondan çox geridə qaldı. “İslahat” qanadının əsas namizədi, Milli Bankın keçmiş sədri Əbdünnasir Himməti Rəisidən 7 dəfə az, cəmisi 2,4 milyon səs ala bildi.
Daha əvvəldən də məlum olduğu kimi, İranın 8-ci prezidenti “mühafizəkar” qanadı təmsil edir. İranda son 30 ilə yaxın vaxtda ilk dəfə olaraq hakimiyyətin bütün qolları mühafizəkar qrupun əlində cəmlənmiş oldu. Yeri gəlmişkən, İranın ali dini lideri və İbrahim Rəisi hər ikisi Məhəmməd Peyğəmbərin (s.a.s) soyundan gəlir, yəni seyiddirlər.
Buna qədər İranda, bir qayda olaraq, hökumət, parlament və ya məhkəmə sistemi kimi hakimiyyət qolları “islahatçılar” və “mühafizəkarlar” arasında bölünürdü. İndi isə ötən il fevralın 21-də parlament seçkilərində qanunverici məclisin 70 faizinə nəzarəti ələ keçirən mühafizəkarlar indi də prezident hakimiyyətini aldılar. Qarşıdakı illər İranda mühafizəkar xəttin təkbaşına hakimiyyəti dövrü olacaq. Bu isə bir sıra səbəblərə görə hazırkı İran hakimiyyəti üçün vacibdir. Bu barədə bir qədər sonra.
O kimdir?
İranın yeni prezidenti Seyid İbrahim Rəisi və ya əsl adı ilə İbrahim Rəis əs-Sadati 1960-cı il dekabrın 14-də Məşhəd şəhərində ruhani ailəsində dünyaya gəlib. Atası din xadimi olub. İ.Rəisi ilk təhsilini Məşhəddə aldıqdan sonra Quma köçüb və burada İranın nüfuzlu islam alimləri Ayətullah Seyid Hüseyn Burucerdi, Mürtəza Mütəhhəri, Əbülqasim Xəzali, Ayətullah Hüseyn Nuri Həmədani, Ayətullah Əli Meşkini, Mürtəza Pəsəndidən din dərsləri alıb. Rəisinin adı bəzi mənbələrdə Höccət əl-İslam, bəzi yerlərdə isə daha üstün olan Ayətullah ünvanı ilə qeyd olunur.
Tələbə olduğu zaman Qumda Şaha qarşı etirazlara qoşulan İbrahim Rəisi inqilabçı ruhanilərə yaxın olub. Onun inqilabdan sonra məhkəmə sisteminə daxil olması da məhz bununla izah olunur.
İranda İslam inqilabı qalib gəldikdən sonra Rəisi məhkəmə-hüquq sistemində çalışıb, ilk iş yeri Abadan vilayətində Məscidi Süleyman qəsəbəsi olub. Ancaq sonrakı illərdə vəzifə pillələrində sürətlə irəliləyib. 1981-ci ildə Kərəc (Tehran yaxınlığında şəhər – K.R.) şəhərində və ardınca Həmədanda prokuror işləyib. 1985-ci ildə Tehran şəhər prokurorunun müavini təyin olunan İbrahim Rəisi 4 il sonra 1989-cu ildə Tehran şəhər prokuroru təyin olunub.
5 il Tehran prokuroru işləyən Rəisi 1994-cü ildə dövlət nəzarəti qurumuna rəhbərlik edib. 10 il bu vəzifədə çalışdıqdan sonra 2004-cü ildə Ali Məhkəmə sədrinin müavini təyin olunub. 2012-ci ildə isə İbrahim Rəisi, eyni zamanda İranda (Qumda) fəaliyyət göstərən yalnız din xadimlərinin mühakiməsini həyata keçirən dini məhkəmənin hakimi (hazırda da bu postu tutur) seçilib.
2014-cü ildə İranın baş prokuroru olan İbrahim Rəisi 2016-cı ildə dini lider tərəfindən Astani Qüdsi Rəzəvi vəqfinin rəhbəri vəzifəsinə təyin olunur. Xalq arasında İmam Rza (ə) Hərəmi adlandırılan bu vəqf (Bonyad) İranda və ümumiyyətlə, Yaxın Şərqdə ən böyük dini vəqflərdən biri hesab olunur, milyard dollarla büdcəsi, istehsal müəssisələri, xəstəxana və yardım qurumlarından ibarətdir.
2017-ci ilə seçkilərində prezidentliyə namizəd olsa da, Həsən Ruhaniyə məğlub olan İbrahim rəisi 2 il sonra İran məhkəmə sisteminin rəhbəri vəzifəsinə gətirildi.
Bu da ona ölkənin ali rəhbəri tərəfindən xüsusi dəstək və etimadın göstəricisi idi. Sərt xarakterli şəxs kimi tanınan İbrahim Rəisi yüksək dövlət vəzifələrində olduğu müddətdə hökuməti tez-tez tənqid edib, Ali Məhkəmənin sədri olduqdan qısa müddət sonra isə fəaliyyətdə olan prezident Həsən Ruhaninin qardaşı Hüseyn Feridunu korrupsiya ittihamı ilə həbs etdirib.
2019-cu ilin noyabrında ABŞ hökuməti İbrahim Rəisinin adını sanksiya siyahısına daxil edib. İranın 8-ci prezidenti dini liderin yaxın adamı, mühafizəkar xəttin adamı və Qərbə qarşı sərt fikirləri ilə tanınır. Beynəlxalq insan haqları təşkilatları isə Rəisini 1988-ci ildən sonra müxalifətə qarşı kütləvi cəza verilməsində iştirakı və 2009-cu il prezident seçkilərindən sonra etirazların yatırılmasında sərt mövqeyinə görə ittiham edir.
İran-ABŞ münasibətləri necə olacaq?
İndi hər kəsi bu sual düşündürür. ABŞ-la nüvə sazişi bağlayan və bu xəttin tərəfdarı olan Həsən Ruhanidən sonra İbrahim Rəisi necə hərəkət edəcək? Yeri gəlmişkən, İranda seçkilər keçirilərkən Avstriyanın paytaxtı Vyana şəhərində İran və “altılıq” ölkələri təmsilçiləri arasında Avropa İttifaqının vasitəçiliyi ilə nüvə müzakirələri davam edirdi.
Lakin nüvə danışıqlarının bundan sonra necə olacağı şübhə altındadır. Seçkilərdən sonra keçirdiyi ilk mətbuat konfransında İbrahim Rəisi ABŞ prezidenti ilə görüşmək istəmədiyini bildirdi. Jurnalistlərin “sanksiyalar götürülərsə ABŞ prezidenti ilə görüşməyə hazırsınızmı?” sualına İbrahim Rəisi “xeyr” cavabını verib.
Eyni zamanda İranın 8-ci prezidenti ABŞ rəhbərliyini 2015-ci ildə imzalanmış sazişə sadiq olmağa çağırıb. O, ABŞ prezidentinin sələfi tərəfindən imzalanmış nüvə sazişinə sadiq olmalı, sanksiyaları ləğv etməyə çağırıb. Eyni zamanda İbrahim Rəisi Vaşinqtonun nüvə sazişi ilə bağlı iki əsas şərtinin – ballistik raket istehsalı və Yaxın Şərqdə silahlı qruplara yardımın dayandırılması – qəbuledilməz olduğunu da ayrıca vurğulayıb.
Bu, əslində, “mühafizəkar” prezident üçün gözlənilən açıqlama idi. Çünki İranın dini lideri bu barədə mövqeyini daha əvvəl elan edib. İndi isə prezident Rəisinin oxşar mövqe nümayiş etdirəcəyi gözlənilən idi. Lakin bu açıqlama həm də o deməkdir ki, Vaşinqtonun Tehranla yaxın zamanda dil tapması real deyil. Çünki Tehran Vaşinqtonun yeni nüvə sazişi ilə bağlı iki əsas şərtini qəbul etməyəcək. Bunlar, ballistik raket istehsalı və Yaxın Şərqdə silahlı qruplara dəstəyin dayandırılmasıdır.
Məlum olduğu kimi, daha əvvəl 2018-ci ildə ABŞ-ın ozamankı prezidenti Donald Tramp İranla nüvə sazişindən çıxanda və Tehrana qarşı yeni sanksiyalar imzalayanda əsas şərt kimi məhz ballistik raket istehsalı və silahlı qruplara yardımın dayandırılmasını irəli sürmüşdü. Bir çox müşahidəçilərə görə, Vaşinqtonu nüvə məsələsindən daha çox narahat edən məhz bu iki mövzudur. Lakin İranın mühafizəkar dairələri üçün silahlı islamçı qruplara yardım inqilabın yayılması ideologiyasının əsas sütunlarından biridir. Buna görə də, xüsusən də dini lider də daxil olmaqla, mühafizəkar qanadın bundan çəkilməsi inandırıcı deyil.
Bundan sonra Vaşinqton-Tehran danışıqları yalnız nüvə mövzusu ətrafında davam edə bilər. Burada isə Vaşinqtonun nə qədər qane olacağını zaman göstərəcək.
Yeni ali dini lider
Lakin İbrahim Rəisi üçün qarşıda heç də asan günlər olmayacaq. Məlumdur ki, mühafizəkar qanadın məhz Rəisi üzərində dayanmasının xüsusi səbəbi var. Qarşıdakı illər İran üçün həlledici əhəmiyyət daşıya bilər. Söhbət ölkənin yeni dini liderinin seçilməsi ehtimalından gedir. İran dövlət rəhbərliyi Rəisini məhz bu keçidi həyata keçirmək üçün seçib. Yeri gəlmişkən, İslam Respublikasının potensial dini liderliyə namizədləri arasında adı hallanan şəxslərdən biri də İbrahim Rəisidir. Ancaq hətta bu olmasa belə, Rəisi İslam hüququnun dərin bilicisi, məhkəmə sistemindən gəlmiş və mühafizəkar xəttin – inqilab ideologiyasının sadiq nümayəndəsi kimi ölkənin birinci şəxsinin seçimini, yəni başqa sözlə dini-siyasi hakimiyyət keçidini təşkil etməli ola bilər.
Amma bu keçid və ümumiyyətlə, mövcud çətin vəziyyətdən çıxmaq üçün İbrahim Rəisi qarşısında ciddi çətinliklər var. ABŞ-ın ağır sanksiyaları nəticəsində İranın iqtisadiyyatı ağır zərbələr alıb, ölkənin milli valyutası kəskin şəkildə ucuzlaşıb. Əhalinin sosial-iqtisadi vəziyyəti pisləşib. Seçkilərdə iştirak faizinin (ölkə üzrə ümumi olaraq 48 faiz, bəzi regionlarda, o cümlədən paytaxt Tehranda daha aşağı – K.R.) aşağı olması bununla izah olunur. Düzdür, İbrahim Rəisi sələfi Həsən Ruhani kimi böyük iqtisadi yüksəliş (seçki vədləri sırasında əhaliyə birbaşa maddi yardım, yerli valyutanın dəyərinin dollara nisbətdə sabitləşməsi və sair – K.R.) vəd etməyib, amma istənilən halda hər kəs başa düşür ki, yaxın iki ildə ölkə iqtisadiyyatında durğunluq aradan qalxmasa, sosial vəziyyət yaxşılaşmasa ən yaxşı halda mühafizəkar qanad nüfuzunu itirəcək. Üstəlik, narazılığın daha da artması, kütləvi etirazlara səbəb olması riski də yüksək olaraq qalacaq. Bu səbəbdən, indi cənab Rəisi üçün əsas hədəf yaxın aylarda ölkə daxilində sosial-iqtisadi vəziyyəti düzəltməkdir. Bunun üçünsə, güman ki, o, “ən yaxşı bildiyi” sahədən, yəni korrupsiya ilə mübarizədən başlayacaq. Bu, yaxın bir dövr ərzində sosial-iqtisadi narazılığı yatırmaq, büdcə oğurluğunun qarşısını almaq üçün vacib amildir. Seçki debatlarında da Rəisi məhz bu istiqamətə daha çox vurğu edib.
Bundan başqa, əsasən yeri istehsalın inkişafı və yeni bazarlara çıxışı əsas iqtisadi inkişaf prioriteti elan edən mühafizəkar baxış indi Cənubi Qafqazda, xüsusən də Azərbaycanla əlaqələrin yaxşılaşmasına çalışacaq. Çünki ortada Şimal-Cənub dəhlizi layihəsi, həmçinin işğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpasında İran şirkətlərinin iştirakı kimi, rasional iqtisadi layihələr var. Tehran Cənubi Qafqazda yeni hərbi-siyasi reallıqda Türkiyə və Azərbaycan ittifaqına yaxınlaşacaq, birgə iqtisadi layihələrə qoşulacaq.
Əlbəttə, mühafizəkar Rəisinin zamanında İsraillə münasibətlər daha da gərginləşə və bu regiona öz təsirini göstərə bilər. Amma yuxarıda qeyd olunan praqmatik iqtisadi maraqlar və yeni reallıqlar özünü qabarıq göstərəcək.

После практически 30 лет все ветви власти в Исламской Республике Иран переходят в руки консерваторов
Очередные президентские выборы в Иране, прошедшие 18 июня, выиграл Сейид Ибрагим Раиси. Его победа изначально предсказывалась многими экспертами, а предшествовавшая дню выборов череда событий явно указывала на то, что кресло президента Исламской Республики Иран (ИРИ) займет шестидесятилетний глава судебной власти страны.
Уже позади избирательный процесс, в результате которого Ибрагим Раиси был всенародно избран восьмым по счету президентом страны, существенно опередив своих соперников по гонке с 62% голосов при 48-процентной явке избирателей. Основной соперник от реформаторов - бывший председатель Национального банка Абдул Насер Хеммати получил всего 2,4 млн. голосов, что в 7 раз меньше, чем у Раиси.
Как сообщалось ранее, восьмой президент Ирана представляет консервативное крыло политической власти страны. Теперь, впервые за почти 30 лет, все ветви власти в Иране сосредоточены в руках консерваторов. Кстати, и верховный руководитель Ирана Али Хаменеи, и Ибрагим Раиси являются потомками пророка Мухаммеда, что позволяет называть их сейидами.
До этого все ветви иранской власти (правительство, парламент и судебная власть), как правило, делились между условными реформаторами и условными консерваторами. В настоящее время консерваторы, взявшие под контроль 70% законодательного собрания на прошедших 21 февраля парламентских выборах, добились и поста президента. Можно с уверенностью сказать, что ближайшие годы станут периодом независимого правления в Иране сторонников консервативной линии. Это важно для нынешнего иранского правительства по ряду причин, к которым мы еще вернемся.
Кто он?
Новый президент Ирана Сейид Ибрагим Раиси, или Ибрагим Раис ас-Садати, родился 14 декабря 1960 года в городе Мешхед в семье священнослужителя. После первоначального образования в Мешхеде Раиси переехал в Кум, где получил религиозное образование от известных шиитских богословов. В некоторых источниках Раиси упоминается как худжат аль-ислам, а в других его титул значится более высоким званием аятоллы.
Примкнув к протестам против шаха во время учебы в Куме, Ибрагим Раиси был в близких отношениях с революционным духовенством. Этим и объясняется его приход в судебную систему после победы исламской революции.
В начале своей карьеры Раиси работал в поселке Месджид Сулейман, что в провинции Абадан. Однако в последующие годы он быстро продвигается по служебной лестнице. В 1981 году становится прокурором в городе Карадж недалеко от Тегерана, а затем в Хамадане. Был назначен заместителем прокурора Тегерана в 1985 году, а четыре года спустя - прокурором Тегерана.
В 1994 году Раиси возглавил Главное инспекционное управление ИРИ. Проработав на этой должности десять лет, в 2004 году Раиси был назначен заместителем председателя Верховного суда страны. В 2012 году был также избран судьей расположенного в Куме религиозного суда Ирана - органа, уполномоченного судить только религиозных деятелей страны.
С 2014 года Раиси занимал пост генерального прокурора Ирана. Два года спустя решением верховного руководителя Али Хаменеи Раиси был назначен главой Фонда Астани Кудси Разави. Более известный среди населения как Боньяд, фонд является одной из крупнейших религиозных организаций в Иране и на Ближнем Востоке благодаря многомиллиардному бюджету, производственным объектам, больницам и агентствам по оказанию помощи.
Во время проходивших в 2017 году выборов Раиси выставил свою кандидатуру на пост президента страны, но уступил Хасану Рухани, а два года спустя был назначен главой судебной системы Ирана. Это свидетельствовало об особой поддержке и доверии ему верховного руководителя ИРИ. Известный своим жестким характером, Раиси часто критиковал правительство, когда занимал высокие государственные должности. Вскоре после назначения председателем Верховного суда решением Раиси по подозрению в коррупции был арестован Хусейн Феридун, брат действующего президента Хасана Рухани.
В ноябре 2019 года правительство США добавило Ибрагима Раиси в санкционный список. Восьмой президент Ирана входит в близкое окружение верховного духовного руководителя страны, а также известен как консерватор и сторонник жесткой линии против Запада. Международные правозащитные организации обвиняют его в сопричастности к массовым казням представителей оппозиции в 1988 году и в его жесткой позиции по отношению к протестам после президентских выборов 2009 года.
Какими будут отношения между Ираном и США?
Этот вопрос сейчас интересует многих. А именно, как Ибрагим Раиси будет действовать после Хасана Рухани, подписавшего ядерную сделку с США и поддерживающего соответствующую внешнеполитическую линию?
Во время выборов в Иране при посредничестве Евросоюза в Вене велись ядерные переговоры между Ираном и представителями стран «шестерки». Однако судьба переговоров по ядерной программе Ирана до сих пор весьма сомнительна. Во время своей первой пресс-конференции после выборов Раиси на вопрос «Готовы ли вы встретиться с президентом США, если санкции будут сняты», ответил отрицательно.
В то же время новоизбранный иранский президент призвал руководство США придерживаться выполнения обязательств по ядерному соглашению, подписанному в 2015 году своим предшественником, и отменить санкции. Он также подчеркнул, что два основных условия Вашингтона по ядерной сделке - прекращение производства баллистических ракет и помощи вооруженным группировкам на Ближнем Востоке - неприемлемы.
По сути, подобное заявление от консервативного президента было ожидаемо, поскольку в том же ключе и по этому же вопросу ранее озвучил свою позицию верховный руководитель Ирана. И аналогичная позиция Раиси вполне естественна. Однако это заявление также означает, что Вашингтону не светит достижение соглашения с Тегераном в ближайшее время, так как последний не примет два упомянутых выше основных условия США по новой ядерной сделке.
Напомним, что эти же условия были выставлены перед Ираном еще в 2018 году, в бытность президента США Дональда Трампа, который и вовсе отказался от ядерной сделки, вместо этого подписав новые санкции против Тегерана. По мнению многих наблюдателей, именно эти два вопроса больше всего беспокоят Вашингтон в отношении ядерной программы ИРИ. Однако для консервативных кругов Ирана помощь вооруженным исламистским группировкам за рубежом является одним из основных лейтмотивов идеологии распространения революции. По этой причине кажется невероятным, что консервативное крыло иранских политических деятелей, в частности верховный руководитель Хаменеи, откажется от этой позиции.
После этого переговоры между Вашингтоном и Тегераном могут продолжаться только по ядерной проблеме. А здесь время покажет, насколько довольным итогами переговоров останется Вашингтон.
Новый верховный лидер
Впрочем, новоизбранного президента ИРИ ждут нелегкие дни. У консерваторов были особые основания остановить свой выбор именно на Раиси, так как ближайшие годы могут оказаться решающими для Ирана. Речь идет о возможности избрания нового верховного лидера страны. Именно для осуществления такого перехода правительство Ирана, скорее всего, и выбрало Раиси в качестве президента, который является одним из возможных кандидатов на должность верховного духовного руководителя Исламской Республики. Но даже если этого не произойдет, президенту, возможно, придется организовать выборы первого лица страны. Иными словами, передачу религиозно-политической власти лучше поручить глубокому знатоку исламского права, человеку из судебной власти и лояльному представителю консервативной революционной идеологии.
Но Ибрагим Раиси сталкивается с серьезными трудностями в осуществлении этой миссии и выходе из нынешней сложной ситуации в целом. В результате жестких санкций США иранская экономика сильно пострадала, а курс национальной валюты резко упал. Ухудшилось социально-экономическое положение населения. Этим объясняется и низкая явка (48% в целом по стране, а в некоторых регионах, в том числе в Тегеране, еще ниже) на выборах. Правда, Раиси, как и его предшественник Рухани, не обещал большого экономического роста вроде прямой финансовой помощи населению, стабилизации обменного курса местной валюты и т.д. Но в любом случае все понимают, что если экономический застой не будет преодолен и социальная ситуация не улучшится в ближайшие два года, консервативное крыло власти в лучшем случае потеряет престиж. Более того, возрастут риски, связанные с ростом общественного недовольства и массовых протестов. Поэтому главной целью президента Раиси сейчас является улучшение социально-экономической ситуации в стране в ближайшие месяцы. А для этого он, вполне вероятно, начнет с той области, которую знает лучше всего, - борьбы с коррупцией. На ближайшее будущее выполнение этой задачи будет иметь существенное значение для подавления социально-экономического недовольства среди населения и предотвращения «распила» бюджета. В ходе предвыборных дебатов Раиси делал упор именно на этот аспект своей будущей деятельности в качестве президента страны.
Кроме того, сделав ставку на развитие местного производства и выход на новые рынки сбыта в качестве ключевого приоритета экономического развития страны, иранские консерваторы направят часть своих усилий на улучшение отношений со странами Южного Кавказа, особенно с Азербайджаном. Весомой причиной тому также является рациональный взгляд на осуществляемые в регионе экономические проекты, включая строительство Международного транспортного коридора «Север-Юг», а также участие иранских компаний в восстановлении освобожденных территорий Азербайджана. В новой военно-политической реальности, складывающейся на Южном Кавказе, Тегеран захочет сблизиться с Анкарой и Баку, включившись в совместные экономические проекты вместе с этими давними союзниками.
Конечно, при президенте-консерваторе отношения Ирана с Израилем могут стать еще более напряженными, что отразится на ситуации в регионе в целом. Но больше всего проявят себя упомянутые выше прагматические экономические интересы и новые реалии.