İRANIN SƏKKİZİNCİ RƏİSİ
İyunun 18-də İranda keçirilən prezident seçkilərində Seyid İbrahim Rəisi qalib gəldi. Onun qalib gələcəyi bir çox ekspertlər tərəfindən əvvəldən proqnozlaşdırılmışdı. Seçki gününə qədər baş verən bir sıra hadisələr İran məhkəmə sisteminin 60 yaşlı rəhbərinin qalib gələcəyinə açıq işarə idi.
İndi artıq seçki prosesi arxada qalıb və 48 faizlik ümumi seçki aktivliyi fonunda 62 faiz səs qazanan Seyid İbrahim Rəisi İslam Respublikasının 8-ci prezidenti seçilib. Seçkilərdə İbrahim Rəisinin rəqibləri ondan çox geridə qaldı. “İslahat” qanadının əsas namizədi, Milli Bankın keçmiş sədri Əbdünnasir Himməti Rəisidən 7 dəfə az, cəmisi 2,4 milyon səs ala bildi.
Daha əvvəldən də məlum olduğu kimi, İranın 8-ci prezidenti “mühafizəkar” qanadı təmsil edir. İranda son 30 ilə yaxın vaxtda ilk dəfə olaraq hakimiyyətin bütün qolları mühafizəkar qrupun əlində cəmlənmiş oldu. Yeri gəlmişkən, İranın ali dini lideri və İbrahim Rəisi hər ikisi Məhəmməd Peyğəmbərin (s.a.s) soyundan gəlir, yəni seyiddirlər.
Buna qədər İranda, bir qayda olaraq, hökumət, parlament və ya məhkəmə sistemi kimi hakimiyyət qolları “islahatçılar” və “mühafizəkarlar” arasında bölünürdü. İndi isə ötən il fevralın 21-də parlament seçkilərində qanunverici məclisin 70 faizinə nəzarəti ələ keçirən mühafizəkarlar indi də prezident hakimiyyətini aldılar. Qarşıdakı illər İranda mühafizəkar xəttin təkbaşına hakimiyyəti dövrü olacaq. Bu isə bir sıra səbəblərə görə hazırkı İran hakimiyyəti üçün vacibdir. Bu barədə bir qədər sonra.
O kimdir?
İranın yeni prezidenti Seyid İbrahim Rəisi və ya əsl adı ilə İbrahim Rəis əs-Sadati 1960-cı il dekabrın 14-də Məşhəd şəhərində ruhani ailəsində dünyaya gəlib. Atası din xadimi olub. İ.Rəisi ilk təhsilini Məşhəddə aldıqdan sonra Quma köçüb və burada İranın nüfuzlu islam alimləri Ayətullah Seyid Hüseyn Burucerdi, Mürtəza Mütəhhəri, Əbülqasim Xəzali, Ayətullah Hüseyn Nuri Həmədani, Ayətullah Əli Meşkini, Mürtəza Pəsəndidən din dərsləri alıb. Rəisinin adı bəzi mənbələrdə Höccət əl-İslam, bəzi yerlərdə isə daha üstün olan Ayətullah ünvanı ilə qeyd olunur.
Tələbə olduğu zaman Qumda Şaha qarşı etirazlara qoşulan İbrahim Rəisi inqilabçı ruhanilərə yaxın olub. Onun inqilabdan sonra məhkəmə sisteminə daxil olması da məhz bununla izah olunur.
İranda İslam inqilabı qalib gəldikdən sonra Rəisi məhkəmə-hüquq sistemində çalışıb, ilk iş yeri Abadan vilayətində Məscidi Süleyman qəsəbəsi olub. Ancaq sonrakı illərdə vəzifə pillələrində sürətlə irəliləyib. 1981-ci ildə Kərəc (Tehran yaxınlığında şəhər – K.R.) şəhərində və ardınca Həmədanda prokuror işləyib. 1985-ci ildə Tehran şəhər prokurorunun müavini təyin olunan İbrahim Rəisi 4 il sonra 1989-cu ildə Tehran şəhər prokuroru təyin olunub.
5 il Tehran prokuroru işləyən Rəisi 1994-cü ildə dövlət nəzarəti qurumuna rəhbərlik edib. 10 il bu vəzifədə çalışdıqdan sonra 2004-cü ildə Ali Məhkəmə sədrinin müavini təyin olunub. 2012-ci ildə isə İbrahim Rəisi, eyni zamanda İranda (Qumda) fəaliyyət göstərən yalnız din xadimlərinin mühakiməsini həyata keçirən dini məhkəmənin hakimi (hazırda da bu postu tutur) seçilib.
2014-cü ildə İranın baş prokuroru olan İbrahim Rəisi 2016-cı ildə dini lider tərəfindən Astani Qüdsi Rəzəvi vəqfinin rəhbəri vəzifəsinə təyin olunur. Xalq arasında İmam Rza (ə) Hərəmi adlandırılan bu vəqf (Bonyad) İranda və ümumiyyətlə, Yaxın Şərqdə ən böyük dini vəqflərdən biri hesab olunur, milyard dollarla büdcəsi, istehsal müəssisələri, xəstəxana və yardım qurumlarından ibarətdir.
2017-ci ilə seçkilərində prezidentliyə namizəd olsa da, Həsən Ruhaniyə məğlub olan İbrahim rəisi 2 il sonra İran məhkəmə sisteminin rəhbəri vəzifəsinə gətirildi.
Bu da ona ölkənin ali rəhbəri tərəfindən xüsusi dəstək və etimadın göstəricisi idi. Sərt xarakterli şəxs kimi tanınan İbrahim Rəisi yüksək dövlət vəzifələrində olduğu müddətdə hökuməti tez-tez tənqid edib, Ali Məhkəmənin sədri olduqdan qısa müddət sonra isə fəaliyyətdə olan prezident Həsən Ruhaninin qardaşı Hüseyn Feridunu korrupsiya ittihamı ilə həbs etdirib.
2019-cu ilin noyabrında ABŞ hökuməti İbrahim Rəisinin adını sanksiya siyahısına daxil edib. İranın 8-ci prezidenti dini liderin yaxın adamı, mühafizəkar xəttin adamı və Qərbə qarşı sərt fikirləri ilə tanınır. Beynəlxalq insan haqları təşkilatları isə Rəisini 1988-ci ildən sonra müxalifətə qarşı kütləvi cəza verilməsində iştirakı və 2009-cu il prezident seçkilərindən sonra etirazların yatırılmasında sərt mövqeyinə görə ittiham edir.
İran-ABŞ münasibətləri necə olacaq?
İndi hər kəsi bu sual düşündürür. ABŞ-la nüvə sazişi bağlayan və bu xəttin tərəfdarı olan Həsən Ruhanidən sonra İbrahim Rəisi necə hərəkət edəcək? Yeri gəlmişkən, İranda seçkilər keçirilərkən Avstriyanın paytaxtı Vyana şəhərində İran və “altılıq” ölkələri təmsilçiləri arasında Avropa İttifaqının vasitəçiliyi ilə nüvə müzakirələri davam edirdi.
Lakin nüvə danışıqlarının bundan sonra necə olacağı şübhə altındadır. Seçkilərdən sonra keçirdiyi ilk mətbuat konfransında İbrahim Rəisi ABŞ prezidenti ilə görüşmək istəmədiyini bildirdi. Jurnalistlərin “sanksiyalar götürülərsə ABŞ prezidenti ilə görüşməyə hazırsınızmı?” sualına İbrahim Rəisi “xeyr” cavabını verib.
Eyni zamanda İranın 8-ci prezidenti ABŞ rəhbərliyini 2015-ci ildə imzalanmış sazişə sadiq olmağa çağırıb. O, ABŞ prezidentinin sələfi tərəfindən imzalanmış nüvə sazişinə sadiq olmalı, sanksiyaları ləğv etməyə çağırıb. Eyni zamanda İbrahim Rəisi Vaşinqtonun nüvə sazişi ilə bağlı iki əsas şərtinin – ballistik raket istehsalı və Yaxın Şərqdə silahlı qruplara yardımın dayandırılması – qəbuledilməz olduğunu da ayrıca vurğulayıb.
Bu, əslində, “mühafizəkar” prezident üçün gözlənilən açıqlama idi. Çünki İranın dini lideri bu barədə mövqeyini daha əvvəl elan edib. İndi isə prezident Rəisinin oxşar mövqe nümayiş etdirəcəyi gözlənilən idi. Lakin bu açıqlama həm də o deməkdir ki, Vaşinqtonun Tehranla yaxın zamanda dil tapması real deyil. Çünki Tehran Vaşinqtonun yeni nüvə sazişi ilə bağlı iki əsas şərtini qəbul etməyəcək. Bunlar, ballistik raket istehsalı və Yaxın Şərqdə silahlı qruplara dəstəyin dayandırılmasıdır.
Məlum olduğu kimi, daha əvvəl 2018-ci ildə ABŞ-ın ozamankı prezidenti Donald Tramp İranla nüvə sazişindən çıxanda və Tehrana qarşı yeni sanksiyalar imzalayanda əsas şərt kimi məhz ballistik raket istehsalı və silahlı qruplara yardımın dayandırılmasını irəli sürmüşdü. Bir çox müşahidəçilərə görə, Vaşinqtonu nüvə məsələsindən daha çox narahat edən məhz bu iki mövzudur. Lakin İranın mühafizəkar dairələri üçün silahlı islamçı qruplara yardım inqilabın yayılması ideologiyasının əsas sütunlarından biridir. Buna görə də, xüsusən də dini lider də daxil olmaqla, mühafizəkar qanadın bundan çəkilməsi inandırıcı deyil.
Bundan sonra Vaşinqton-Tehran danışıqları yalnız nüvə mövzusu ətrafında davam edə bilər. Burada isə Vaşinqtonun nə qədər qane olacağını zaman göstərəcək.
Yeni ali dini lider
Lakin İbrahim Rəisi üçün qarşıda heç də asan günlər olmayacaq. Məlumdur ki, mühafizəkar qanadın məhz Rəisi üzərində dayanmasının xüsusi səbəbi var. Qarşıdakı illər İran üçün həlledici əhəmiyyət daşıya bilər. Söhbət ölkənin yeni dini liderinin seçilməsi ehtimalından gedir. İran dövlət rəhbərliyi Rəisini məhz bu keçidi həyata keçirmək üçün seçib. Yeri gəlmişkən, İslam Respublikasının potensial dini liderliyə namizədləri arasında adı hallanan şəxslərdən biri də İbrahim Rəisidir. Ancaq hətta bu olmasa belə, Rəisi İslam hüququnun dərin bilicisi, məhkəmə sistemindən gəlmiş və mühafizəkar xəttin – inqilab ideologiyasının sadiq nümayəndəsi kimi ölkənin birinci şəxsinin seçimini, yəni başqa sözlə dini-siyasi hakimiyyət keçidini təşkil etməli ola bilər.
Amma bu keçid və ümumiyyətlə, mövcud çətin vəziyyətdən çıxmaq üçün İbrahim Rəisi qarşısında ciddi çətinliklər var. ABŞ-ın ağır sanksiyaları nəticəsində İranın iqtisadiyyatı ağır zərbələr alıb, ölkənin milli valyutası kəskin şəkildə ucuzlaşıb. Əhalinin sosial-iqtisadi vəziyyəti pisləşib. Seçkilərdə iştirak faizinin (ölkə üzrə ümumi olaraq 48 faiz, bəzi regionlarda, o cümlədən paytaxt Tehranda daha aşağı – K.R.) aşağı olması bununla izah olunur. Düzdür, İbrahim Rəisi sələfi Həsən Ruhani kimi böyük iqtisadi yüksəliş (seçki vədləri sırasında əhaliyə birbaşa maddi yardım, yerli valyutanın dəyərinin dollara nisbətdə sabitləşməsi və sair – K.R.) vəd etməyib, amma istənilən halda hər kəs başa düşür ki, yaxın iki ildə ölkə iqtisadiyyatında durğunluq aradan qalxmasa, sosial vəziyyət yaxşılaşmasa ən yaxşı halda mühafizəkar qanad nüfuzunu itirəcək. Üstəlik, narazılığın daha da artması, kütləvi etirazlara səbəb olması riski də yüksək olaraq qalacaq. Bu səbəbdən, indi cənab Rəisi üçün əsas hədəf yaxın aylarda ölkə daxilində sosial-iqtisadi vəziyyəti düzəltməkdir. Bunun üçünsə, güman ki, o, “ən yaxşı bildiyi” sahədən, yəni korrupsiya ilə mübarizədən başlayacaq. Bu, yaxın bir dövr ərzində sosial-iqtisadi narazılığı yatırmaq, büdcə oğurluğunun qarşısını almaq üçün vacib amildir. Seçki debatlarında da Rəisi məhz bu istiqamətə daha çox vurğu edib.
Bundan başqa, əsasən yeri istehsalın inkişafı və yeni bazarlara çıxışı əsas iqtisadi inkişaf prioriteti elan edən mühafizəkar baxış indi Cənubi Qafqazda, xüsusən də Azərbaycanla əlaqələrin yaxşılaşmasına çalışacaq. Çünki ortada Şimal-Cənub dəhlizi layihəsi, həmçinin işğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpasında İran şirkətlərinin iştirakı kimi, rasional iqtisadi layihələr var. Tehran Cənubi Qafqazda yeni hərbi-siyasi reallıqda Türkiyə və Azərbaycan ittifaqına yaxınlaşacaq, birgə iqtisadi layihələrə qoşulacaq.
Əlbəttə, mühafizəkar Rəisinin zamanında İsraillə münasibətlər daha da gərginləşə və bu regiona öz təsirini göstərə bilər. Amma yuxarıda qeyd olunan praqmatik iqtisadi maraqlar və yeni reallıqlar özünü qabarıq göstərəcək.

After almost 30 years, conservatives take hold of all the branches of government in the Islamic Republic of Iran
The winner of the recent presidential election in Iran held on June 18 was Seyyid Ibrahim Raisi. Many experts predicted his victory, while the events preceding the election day clearly indicated that the sixty-year-old Chief Justice of the Islamic Republic of Iran will be the next president of the country.
As a result of the election, Ibrahim Raisi was popularly elected as the eighth president of the country, significantly ahead of his rivals with 62% of the vote and a 48% turnout. The main rival from the reformers – the former Chairman of the National Bank of Iran, Abdolnaser Hemmati, received only 2.4 million votes, which is 7 times less than that of Raisi.
As previously reported, the eighth president of Iran represents the conservative wing of the political spectrum. Now, for the first time in nearly 30 years, all branches of government in Iran are concentrated in the hands of conservatives. By the way, both the Supreme Leader of Iran, Ali Khamenei, and Ibrahim Raisi are descendants of the Prophet Muhammad, hence they both can be called seyyids.
Prior to the election, all branches of the Iranian government, as a rule, were divided between reformers and conservatives. Currently, the conservatives, who took control of 70% of the legislature in the parliamentary elections held on February 21, have also won the presidency. It is safe to say that the coming years will become a period of independent rule in Iran by supporters of the conservative line. This is important for the current Iranian government for a number of reasons, which we will discuss later.
Who is he?
The new President of Iran, Seyyid Ibrahim Raisi, or Ibrahim Rais al-Sadati, was born on December 14, 1960 in the city of Mashhad into a priest's family. After his initial education in Mashhad, Raisi moved to Qom, where he received his religious education from prominent Shiite scholars. In some sources, Raisi is referred to as hujat al-Islam, while in others his title is listed as ayatollah, which is higher in the hierarchy.
Raisi joined the protests against the Shah while studying in Qom, and was in close relations with the revolutionary clergy. This explains his entry to the judicial system of the country after the victory of the Islamic revolution.
At the beginning of his career, Raisi worked in the village of Mesjid Suleiman in the province of Abadan. However, in subsequent years, he quickly moved up the career ladder. In 1981, he became a prosecutor in the city of Karaj near Tehran, and then in Hamadan. He was appointed deputy prosecutor of Tehran in 1985, and prosecutor of Tehran four years later.
In 1994, Raisi became the head of the General Inspectorate of Iran. After ten years in this position, in 2004 Raisi was appointed Deputy Chairman of the Supreme Court of the country. In 2012, he was also elected as a judge of the Qom-based Iranian Religious Court, the only body empowered to judge the country's religious leaders.
Since 2014, Raisi has served as Attorney General of Iran. Two years later, by the decision of Supreme Leader Ali Khamenei, Raisi was appointed head of the Astani Qudsi Razawi Foundation. Popularly known as Bonyad, the foundation is one of the largest religious organisations in Iran and the Middle East thanks to its multi-billion dollar budget, manufacturing facilities, hospitals and relief agencies.
During the 2017 elections, Raisi ran for president of the country, but lost to Hassan Rouhani. Two years later he was appointed the Chief Justice of Iran. This demonstrated the special support and trust of Supreme Leader to Raisi’s personality. Known for his tough temper, Raisi often criticised the government during his tenure in senior government positions. Hussein Feridun, brother of the incumbent President Hassan Rouhani, was arrested on suspicion of corruption shortly after Raisi was appointed Chief Justice.
In November 2019, the US government added Ibrahim Raisi to the sanctions list. The eighth president of Iran is part of the inner circle of Ali Khamenei, and is also known as a conservative and a supporter of the hard line against the West. International human rights organisations accuse him of the involvement in the mass executions of opposition figures in 1988 and of his tough stance against the protests following the 2009 presidential elections.
What is the future of relationship between Iran and the US?
Many are trying to answer this question. Namely, what steps will Ibrahim Raisi take after Hassan Rouhani, who signed a nuclear deal with the US and supported the corresponding foreign policy line?
During the elections in Iran, Iranian officials held nuclear negotiations with the representatives of the six countries in Vienna, thanks to the mediation of the EU. However, the fate of the talks on Iran's nuclear program is still highly questionable. During his first post-election press conference, Raisi answered negative when asked whether he was ready to meet with the US President if the sanctions are lifted.
At the same time, Mr. Raisi called on the US leadership to fulfil the obligations under the nuclear agreement signed in 2015 by his predecessor and to lift the sanctions. He also underlined that Washington's two main conditions on the nuclear deal – cessation of ballistic missile production and aid to armed groups in the Middle East – are unacceptable.
In fact, this was an expected statement from a conservative president, since the Supreme Leader of Iran had previously voiced the same position on the same issue. And Raisi's similar position is quite natural. However, his statement also means that Washington does not have a chance to reach an agreement with Tehran in the near future, since the latter will not accept the two above-mentioned US conditions on the new nuclear deal.
Incidentally, the US put forward the same conditions back in 2018, when President Donald Trump completely abandoned the nuclear deal signing instead a pack of new sanctions against Tehran. Many observers believe that Washington is very concerned with these two issues with regard to the Iranian nuclear program. However, for conservative circles in Iran, assistance to armed Islamist groups abroad is one of the main leitmotifs of their revolutionary ideology. For this reason, it seems incredible that the conservative wing of Iranian politicians, in particular Supreme Leader Khamenei, would abandon their position.
After that, Washington and Tehran can continue negotiations only on the nuclear issue. And only time will tell how pleased Washington will be with the outcome of the talks.
New Supreme Leader
However, the newly elected President of Iran will face difficult days. Conservatives had special reasons to opt for Raisi, since the coming years could be decisive for Iran. Raisi has serious chances to become a new supreme leader of the country. Perhaps, the Iranian government chose Raisi as president because he is one of the possible candidates to be the supreme spiritual leader of the Islamic Republic. But even if their plan fails, the president may have to organise elections for the country's first person. In other words, it is better to entrust the transfer of religious and political power to a deep scholar of Islamic law, a person from the judiciary system and a loyal representative of the conservative revolutionary ideology.
But Ibrahim Raisi faces serious difficulties in carrying out his mission and getting out of the current difficult situation in general. Tough US sanctions have seriously hit the Iranian economy and the national currency. Socio-economic situation of population has worsened. This explains the low turnout (48% in total, and even lower in some regions, including Tehran) during the elections. Raisi, like his predecessor Rouhani, did not promise large economic growth such as direct financial assistance to the population, stabilisation of the exchange rate of the local currency, etc. But in any case, everyone understands that if his government fails to overcome the economic stagnation and to improve the social situation in the next two years, the conservative wing of the government will, at best, lose its prestige. Moreover, the risks associated with the growth of public discontent and mass protests will increase. Therefore, the main goal of President Raisi now is to improve the socio-economic situation in the country in the coming months. To do this, he is likely to start in the area he knows best – the fight against corruption. If he succeeds in the near future, the Raisi government will be able to suppress the popular discontent with the socio-economic situation and to prevent the budget milking. During the pre-election debates, Raisi emphasized precisely this aspect of his future activities as the new president of the country.
In addition, by focusing on the development of local production and access to new markets as a key priority for the country’s economic development, Iranian conservatives will direct part of their efforts to improve relations with the countries of the South Caucasus, especially with Azerbaijan. Because they have a rational view of the economic projects implemented in the region, including the construction of the North-South international transport corridor, as well as the involvement of Iranian companies in the restoration of the liberated territories of Azerbaijan. In the new military-political reality emerging in the South Caucasus, Tehran will try to get closer to Ankara and Baku through the involvement in joint economic projects together with these long-standing allies.
Certainly, under a conservative president, Iran's relations with Israel may become even more tense, which will affect the situation in the region as a whole. But the above-mentioned pragmatic economic interests and new realities will prevail.