Azərbaycan Silahlı Qüvvələri 103 yaşını tarixi qələbə ilə qeyd edir
Silahlı Qüvvələr Günü, şübhəsiz ki, Azərbaycanın dövlət bayramları arasında xüsusi yer tutur. Bu il isə o, ikiqat əhəmiyyətlidir. Bu dəfə Azərbaycan xalqı öz ordusunun yaranmasının 103 illiyini qalib kimi qeyd edir. Qarabağ müharibəsində qazanılmış böyük qələbə Azərbaycan Ordusunun zərbə gücünü ortaya qoyub. Bu, Azərbaycan dövlətçiliyinin vacib milli institutlarından birinin formalaşdırılmasında, güclənməsində iştirak etmiş atalarımız, babalarımızın arzusu idi.
Şərəf yolu
Azərbaycan Ordusunun əsası uzaq 1918-ci ildə hökumətin 26 iyun qərarı ilə ilk hərbi hissənin – Əlahiddə Azərbaycan korpusunun yaradılması ilə qoyulub. O, xalqımızın fiziki mövcudluğunun və təhlükəsizliyinin təminində ciddi rol oynayıb. Bu gün hər birimiz Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin görkəmli xadimlərini və sərkərdələrini dərin minnətdarlıq hissi ilə anırıq. Onlar arasında hərbi nazirlər Xosrov bəy Sultanov və Səmədağa Mehmandarov, Azərbaycan korpusunun komandiri, sonradan hərbi nazirin köməkçisi olmuş Əliağa Şıxlinski, Həbib Səlimov və Baş qərargah rəisi olmuş Məhəmməd Sulkeviç də var. AXC Milli Ordusunun yüzlərlə əsgər və zabitinin adını sadalamaq olar. Onların çoxu Vətənin azadlığı, ərazi bütövlüyü uğrunda döyüşlərdə canlarından keçiblər!
Azərbaycan əsgərləri İkinci Dünya müharibəsində də qəhrəmanlıq, mərdlik, fədakarlıq göstərib, Vətənin nasistlərdən qorunmasında göstərdiyi rəşadətlə yadda qalıb. Keçmiş SSRİ respublikalarından olan hərbçilərlə bir cərgədə dayanan Azərbaycan əsgərləri və zabitləri Qafqazdan Berlinədək döyüş yolu keçib, bir çox Avropa ölkəsinin azad olunmasında iştirak edib, faşizm üzərində Qələbə salnaməsinə öz adlarını yazıblar.
Azərbaycanın dövlət müstəqilliyini bərpa etməsi ilə 1991-ci ildə Milli Ordu quruculuğu gənc respublika üçün həyati əhəmiyyət kəsb etməyə başlayıb. Çünki 1918-1920-ci illərdə olduğu kimi, bu dəfə də o, qonşu Ermənistanın təcavüzü ilə üz-üzə idi. 1991-1994-cü illərdə baş vermiş miqyaslı müharibə nəticəsində minlərlə Azərbaycan əsgər və zabiti Vətənin azadlığı və müstəqilliyi uğrunda canını fəda edib!
Azərbaycanda nizami ordu quruculuğuna faktiki olaraq, 1993-cü ilin sonlarında, dünya miqyaslı görkəmli siyasətçi Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıdışından sonra başlanılıb. Onun əsasını qoyduğu Silahlı Qüvvələrin güclənməsi və modernləşməsi siyasətində əsas strateji məqsəd Ermənistanı Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən çıxmağa vadar etmək idi. Artıq 1994-cü ilin əvvəllərində «Horadiz əməliyyatı» adlı uğurlu əks-hücum nəticəsində Füzuli rayonunun bir hissəsi işğaldan azad olunmuşdu.
Uzun illərə söykənən müdafiə siyasətinin ilk ciddi nəticəsi isə özünü 2016-cı ildə baş vermiş dörd günlük müharibədə göstərib. Həmin vaxt Azərbaycan Ordusu ölkənin ərazi bütövlüyünü bərpa etməyə hazır olduğunu əməldə sübut edib – Azərbaycan Silahlı Qüvvələri həyata keçirdiyi əks-hücum əməliyyatı nəticəsində bir sıra strateji yüksəkliklərə nəzarəti geri qaytarıb. 2018-ci ilin yayında isə ordu növbəti uğura imza atıb: Naxçıvan Muxtar Respublikasının 11 min hektardan artıq ərazisi düşmən işğalından azad olunub. Söhbət, ilk növbədə, Şərur rayonunun Günnüt kəndindən və ətrafda yerləşən vacib strateji yüksəkliklərdən gedir.
Günnüt əməliyyatından bir neçə gün sonra Azərbaycan Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı İlham Əliyev Bakıda Milli Ordunun yaranmasının 100 illiyi münasibətilə keçirilmiş təntənəli hərbi paradda demişdi: «Müharibə hələ bitməyib. Müharibənin birinci mərhələsi başa çatıb. Bizim əsas vəzifəmiz ölkəmizin ərazi bütövlüyünü bərpa etməkdir... Biz çox güclü ordu yaratmışıq. Düşmən bilməlidir ki, onun bir dənə də olsun hərbi və ya strateji obyekti yoxdur ki, Azərbaycan Ordusu onu məhv edə bilməsin…»
Dünyanın nüfuzlu hərbi ekspertlərinin, aparıcı strateji mərkəzlərinin hesablamaları hələ 3 il əvvəl Azərbaycan Ordusunun Cənubi Qafqazın ən güclü ordusu, dünyanın ən güclü ordularından biri olduğunu təsdiqləyirdi. Azərbaycan Silahlı Qüvvələri şəxsi heyətinin yüksək döyüş hazırlığı, ölkənin uğurla inkişaf etdirilmiş hərbi sənayesi, həmçinin xaricdən öncül texnologiyalara əsaslanan hərbi texnikanın alınması və s. strateji əhəmiyyətli amillər ölkənin güclü müdafiə potensialının təsdiqi idi. Nəhayət, Azərbaycan Ordusunun ölkənin ərazi bütövlüyünü təmin etməyə hazır olması 2020-ci il sentyabrın sonlarında başlamış və Azərbaycanın qələbəsi ilə bitmiş 44 günlük müharibənin gedişində bir daha təsdiqlənib.
XXI əsrin müharibə qəhrəmanları
Müharibənin ilk günlərində əksər dünya ekspertləri Azərbaycan Ordusunun qısa müddətdə ciddi nailiyyət qazanacağına şübhə ilə yanaşırdılar. Güman edilirdi ki, hərbi əməliyyatların aparıldığı ərazilərin çətin relyefi, Ermənistan ordusunun eşelon-eşelon yerləşdirilmiş müdafiə xətti Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin 2016-cı ilin aprelində olduğu kimi, bir neçə strateji yüksəkliyi azad etməklə kifayətlənməsinə səbəb olacaq.
Lakin müharibənin gedişi bu fikirlərin əsassız olduğunu ortaya qoyub. Azərbaycan Ordusu düşmənə ardıcıl sarsıdıcı zərbələr endirərək onun, təxminən, 30 il ərzində qurduğu tərifli müdafiə xəttini darmadağın edib, onu Qarabağın bir sıra rayonlarından çıxarıb və sonda Şuşanı işğaldan azad edib. Nəticədə, «məğlubedilməz ordu»ya malik Ermənistan kapitulyasiya aktını imzalamağa, hələ də nəzarətində qalan Azərbaycan ərazilərini döyüşsüz geri qaytarmağa məcbur olub.
Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin bu cür parlaq qələbəsi, təbii ki, dəqiq hazırlıq və strateji planlaşdırmanın nəticəsidir. Azərabaycanın əks-hücumunun «üç balinası» kəşfiyyat, uzaqmənzilli atəş və dronlar olub – məhz bunların sayəsində Azərbaycan Ordusu triumf yaşadı. Azərbaycanın həyata keçirdiyi və «Dəmir yumruq» adlandırılan bu əməliyyat dünyanın müxtəlif ölkələrinin aparıcı hərbi akademiyalarının tədris proqramına təsadüfən salınmayıb.
Qəhrəman Azərbaycan Ordusu XXI əsrin yüksək texnologiyalı müharibəsinə imza atıb. Bu savaşın əsas xüsusiyyəti müasir silahlardan indiyədək görünməmiş miqyasda istifadə olunmasıdır. Pilotsuz uçuş aparatlarının aparıcı rolu, ümumilikdə hədəflərin yüksək dəqiqliklə məhvinə imkan verən vasitələrdən istifadə dünyanı zirehli texnikaların əhəmiyyətinə yenidən baxmaq məcburiyyətində qoyub. Üstəlik, Azərbaycan Ordusunun düşmənə məxsus HHM sistemləri və canlı qüvvənin məhvi taktikası da ciddi diqqətə səbəb olub.
Amma Azərbaycanın qələbəsində əsas amil, əlbəttə ki, onun döyüşçüləridir. Azərbaycan xalqının işinin haqq işi, Vətənin azad olunması kimi müqəddəs missiya olduğunu bilən əsgərlər və zabitlər döyüş meydanlarında misilsiz qərhəmanlıq nümayiş etdiriblər. Bütün şəhidlərimizin parlaq ruhu qarşısında baş əyirik. Azərbaycan xalqı bu böyük qələbəni onların fədakarlığı sayəsində qazanıb. Xalq öz ləyaqətini onların canı hesabına geri qaytarıb.
Gücləndirmə prosesi davam edir
Qələbənin qazanılmasında, əlbəttə ki, ölkə başçısı, Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin Ali Baş Komandanı İlham Əliyevin şəxsi rolu da son dərəcə böyükdür. Ordu quruculuğu məhz onun rəhbərliyi ilə uğurla inkişaf etdirilib, ölkənin Silahlı qüvvələri müasir və effektiv silahlarla təmin olunub, kadr potensialı artırılıb, yalnız hərbi deyil, iqtisadi, siyasi, diplomatik, informasiya-təbliğat işlərində də ciddi nəticələr əldə edilib. Bütün bunlar isə sonda böyük qələbənin əsasına çevrilib. Bunlar İlham Əliyevin strategiyasının nəticəsidir. O strategiyanın ki, son hədəf düşmən işğalında olan Azərbaycan torpaqlarının azad edilməsi idi…
Bu gün dünyada Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin Cənubi Qafqazın ən güclü ordusu olduğuna heç kimin şübhəsi yoxdur. Dünya miqyasında döyüş qabiliyyəti ən yüksək ordulardan birinin məhz Azərbaycan Ordusu olduğu da artıq hamı tərəfindən qəbul edilir. Lakin Qarabağ savaşındakı qələbə Azərbaycanın Silahlı Qüvvələrini daha da gücləndirməsi üçün stimul rolunu da oynayır. Bu prosesin tərkib hissəsi kimi, əlbəttə ki, yaxın müttəfiqlər və tərəfdaşlarla strateji əməkdaşlıq davam etdiriləcək, o cümlədən birgə hərbi təlimlər intensivləşdiriləcək, hərbi-texniki əlaqələr dərinləşdiriləcək. Bütün bunlar isə Azərbaycanın müdafiə qabiliyyətinin daha da güclənməsinə, onun regional fövqəldövlət statusunun möhkəmlənməsinə imkan verəcək, hələ də regional sülhə nail olunması istiqamətində əhəmiyyətli addımlar atmaqdan boyun qaçıran Ermənistan üzərində əbədi strateji üstünlüyünü təmin edəcək. Söhbət, ilk növbədə, Azərbaycana qarşı ərazi iddialarından imtinadan gedir.
Prezident İlham Əliyev Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin yaranmasının 103-cü ildönümü münasibəti ordu rəhbərliyində təmsil olunmuş hərbçilərlə görüşündə əbəs yerə deməyib ki, biz müharibədən sonra da güclənəcəyik və Ermənistanı bunu dərk etməlidir. «Müharibədən sonra artıq müvafiq göstərişlər verildi, yeni kontraktlar imzalandı, yeni silahların, texnikanın, müasir texnologiyaların əsasında texnikanın alınması prosesi başlandı. Deyə bilərəm ki, Silahlı Qüvvələrimizin, Ordumuzun say tərkibi artırılacaq. Biz İkinci Qarabağ müharibəsinin nəticələrini və gedişatını düzgün təhlil edərək, əlbəttə ki, öz hərbi gücümüzü artıracağıq. Ermənistanın isə, əgər onlar yenə də bizə qarşı düşmənçilik siyasətindən əl çəkməsələr, nəinki hərbi gücünü, nəinki dağılmış, məhv edilmiş ordusunu bərpa etmək imkanı olmayacaq, eyni zamanda iqtisadi fəallığı bərpa etmək imkanları da çox məhduddur», - deyə İ.Əliyev bildirib.

ARMY OF THE 21ST CENTURY
The Army Day undoubtedly has a special place among the state holidays of Azerbaijan. This year it is doubly significant, since the Azerbaijani people celebrated the 103rd anniversary of their army as a winner. The great victory in the Garabagh war demonstrated the strength and power of the Azerbaijani army, which meets the aspirations of our grandfathers, all those who stood at its origins and contributed to strengthening of one of the most instrumental institutions of the statehood of Azerbaijan.
Glorious path
The official history of the Azerbaijani army begins on June 26, 1918, when the government of Azerbaijan Democratic Republic created the first military unit – the Separate Azerbaijani Corps, which later played an invaluable role in ensuring the physical existence and security of our people. Today we are grateful to the outstanding figures and commanders of the Azerbaijan Democratic Republic (ADR), including the military ministers Khosrov-bey Sultanov and Samedagha Mehmandarov, the commander of the Azerbaijan corps, Deputy Minister of War Aliagha Shikhlinsky, Habib Salimov and the Chief of the General Staff Magomet Sulkevich. We can list the names of thousands of officers and soldiers of the ADR National Army, many of whom gave their lives on the battlefields for the freedom and territorial unity of Azerbaijan.
Demonstrating miracles of heroism, courage and self-sacrifice, Azerbaijani soldiers continued the line of their grandfathers by liberating our lands and the whole world from Nazis during the Second World War. Together with the soldiers from other republics of the former USSR, Azerbaijani soldiers and officers covered a long distance from the Caucasus to Berlin as part of the heroic national divisions and took part in the liberation of many European countries, hence inscribing their names in the glorious annals of victory over fascism.
After regaining its independence in October 1991, the construction of a national army in Azerbaijan became a vital necessity for the young republic, which again, as in 1918-1920, suffered from the Armenian aggression. During the large-scale hostilities in 1991-1994, thousands of Azerbaijani soldiers and officers sacrificed their lives for the freedom and independence of the motherland!
The actual construction of the regular Azerbaijani army dates back to the end of 1993, when the outstanding politician of the global scale Heydar Aliyev returned to the country's leadership. The key strategic goal of his policy of comprehensive strengthening and modernization of the Armed Forces was aimed at forcing Armenia to withdraw from the occupied lands of Azerbaijan. At the beginning of 1994, as a result of the successful Horadiz counter-offensive, the Azerbaijani army liberated part of the Fuzuli district.
It was not until April 2016 when the Azerbaijani army demonstrated the first success of its long-term defense policy and its readiness to restore the territorial integrity of the country. As a result of the four-day counter-offensive, Azerbaijan regained control of a number of strategic heights. In the summer of 2018, the army achieved another success: over 11,000 hectares of land in the Nakhchivan Autonomous Republic were liberated from the Armenian occupation, including the village of Gunnut in the Sharur district and the important strategic heights around.
A few days after the Gunnut operation, President and Supreme Commander of the Armed Forces of Azerbaijan Ilham Aliyev said in his speech at the solemn military parade held in Baku on the occasion of the 100th anniversary of the National Army: “The war is not over yet. It was only its first stage. Our objective is to restore the territorial integrity of Azerbaijan... We have created a very strong army. Let the enemy know that it does not have a single military or strategic facility that the Azerbaijani army could not destroy..."
Even three years ago the renowned military experts and global strategic centres stated that the army of Azerbaijan is the strongest in the South Caucasus. The high level of combat readiness, the successful development of the military industry of Azerbaijan, coupled with the purchase of the most advanced military equipment from abroad - these and other factors of strategic importance determined the country's defense potential. Its readiness to restore the territorial integrity of Azerbaijan was confirmed at the end of September 2020, with the start of the 44-day victorious war.
War heroes of the 21st century
During the first days of the war, many world experts were skeptic that the advancing Azerbaijani army would be able to achieve significant success in a relatively short period of time due to the complex relief of the territory and the deeply echeloned defense line of the Armenian army. It was suggested that Azerbaijan would be satisfied, as in April 2016, only by recapturing several strategically important heights.
However, the course of the war refuted the validity of such judgments. Consistently crushing the enemy, the Azerbaijani army completely destroyed the defense system of Armenian occupiers that had been created for almost three decades, squeezed them out of a number of regions of Garabagh and, to put a full-point at the end of the counter-offensive, liberated Shusha. The defeated Armenia with its "invincible army" was forced to surrender and peacefully return the Azerbaijani territories still under its control.
Such a brilliant victory of the Azerbaijani Army was a result of careful preparation and strategic planning. The three pillars that ensured the triumph of the modern Azerbaijani counteroffensive operation were reconnaissance, long-range fire damage and drone strikes. It is no coincidence that Azerbaijan's military operation Iron Fist has been later introduced in the training program of leading military academies around the world.
The heroic Azerbaijani army demonstrated a high-tech war of the 21st century, the main distinguishing feature of which was the unprecedented use of modern weaponry. The key role of drones, in general, means high-precision destruction of targets and raised a question of revising the importance of armoured vehicles in modern military. In addition, the tactics of the Azerbaijani army to eliminate the enemy, particularly its air defense system, deserve close attention.
However, the main factor in the victory of Azerbaijan is, undoubtedly, the Azerbaijani soldier himself. Soldiers and officers aware of the just cause of the Azerbaijani people - the sacred mission of liberating the Motherland, displayed unparalleled heroism on the fields of war. We bow our heads before the blessed memory of all the martyrs, whom we owe our Great Victory.
Azerbaijan continues to improve its army
President and Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces of Azerbaijan Ilham Aliyev played an instrumental personal role in achieving the victory. Thanks to his leadership, it was possible to successfully develop the army, to provide it with modern and effective weapons, to conduct intensive work on the appropriate training of officers, army personnel, as well as to approve not only the military, but also the economic, political, diplomatic, information and propaganda foundations of the Great Victory. All this is a result of Ilham Aliyev’s strategy primarily targeted to the liberation of the Azerbaijani lands.
Today, no one in the world has any doubts that the army of Azerbaijan is the strongest in the South Caucasus and one of the most efficient in the world. Meanwhile, the victory in the Garabagh war provided Azerbaijan with a significant incentive to further strengthen its Army and the country's defense potential. Part of this process will undoubtedly be the continuation of strategic cooperation with closest allies and partners, including the intensification of joint military exercises and the deepening of military-technical ties. In general, everything that will further enhance the defense potential of Azerbaijan, consolidate its position as a regional power, as well as ensure its eternal strategic superiority over Armenia, which still refuses to take decisive steps towards achieving regional peace, especially the rejection of territorial claims against our country.
Therefore, President of Azerbaijan Ilham Aliyev, on the day of the celebration of the 103rd anniversary of the creation of our Armed Forces, meeting with the leadership of the Azerbaijani army, called on Armenia to realize that we will certainly strengthen after the war. For “after the end of the war, appropriate instructions were given, new contracts were signed, the process of purchasing new weapons based on modern technologies began. I can say that the number of army personnel will be increased. After the appropriate analysis of the results and course of the Second Garabagh War, we will, of course, build up our military power. If Armenia does not abandon its hostile policy towards Azerbaijan, then it will not have a chance to restore not only the destroyed army, but also its economic activity."