BÜTÜN YOLLAR… ROMAYA APARIR
Avro-2020 lap ilk başdan qeyri-adi oldu. Keçmiş UEFA prezidenti Mişel Platini birinci Avropa çempionatının 60 illiyinin şərəfinə bayram keçirmək istəyirdi. Buna görə Avro-2020-nin 12 fərqli ölkədə və şəhərdə keçirilməsinə və beləliklə həqiqi bir Avropa futbol bayramı təşkil edilməsinə qərar verildi. Ancaq bu, pandemiya üzündən keçən il həyata keçirilə bilmədi və 2021-ci ilə təxirə salındı. İstənilən halda, bu, bir və ya iki qonşu ölkənin ərazisində deyil, 10 dövlətin 11 şəhərindəki 11 stadionda keçirilən ilk Avropa çempionatıdır. İlkin siyahıda bir stadion artıq idi, lakin İrlandiya hakimiyyəti turnirdəki paylarını paytaxt Dublində keçirmək fikrindən imtina etdilər. Bundan başqa, Avropa çempionatının İspaniya oyunları əvvəlcə planlaşdırıldığı kimi Bilbaoda deyil, Seviliyada keçirildi.
Pandemiyanın yaratdığı bütün çətinliklərə, o cümlədən stadiondakı azarkeş sayına qoyulan (və hər şəhərdə fərqli olan) məhdudiyyətə baxmayaraq, futbol festivalının uğurlu keçdiyini söyləmək olar. Avro - 2020 parlaq futbolu, möhtəşəm qolları, təkrarsız intriqaları və dramatikliyi ilə yadda qaldı - İspaniya-Xorvatiya və ya İsveçrə-Fransa matçları kimi.
Avro - 2020 başlamazdan öncə çox az sayda mütəxəssis finalda İtaliya-İngiltərə qarşılaşmasının olacağını proqnozlaşdırırdı. Düzdür, hər iki komanda dünya reytinqinin ilk onluğunda yer alsa da (İngiltərə dünya üzrə 4-cü, İtaliya isə 7-ci yer idi), şansları fərqli qiymətləndirilirdi. Əgər İngiltərə millisi əsasən öz evində keçirdiyi Avro-2020-nin favoritlərindən biri hesab olunurdusa (ingilislər 7 oyundan 6-sını Londonda oynamışdılar), İtaliya millisi daha çox “sıçrayış” gözlənilən kölgə süvarisi idi, amma onun sıçrayışının nə qədər tutarlı olacağını kimsə deyə bilmirdi. Roberto Mançininin rəhbərlik etdiyi italyanlar son üç ildə çox dəyişmişdi. Mançini futbol oynadığı zamanlar hücumçu olub və indi bir məşqçi olaraq İtaliya millisinə hücum futbolu aşılamağa çalışırdı. Nəticədə, İtaliya millisi özü üçün yeni bir rekorda imza atdı - məğlubiyyətsiz 34 rəsmi oyun. İtaliya millisinin payızda mütləq rekordçu ola bilməsi üçün İspaniya və Braziliyanın dünya rekorduna (məğlubiyyətsiz 35 oyun) yalnız bir addım qalıb.
İngilislərə gəlincə, əvvəllər müdafiəçi olan Qaret Sautqeytin rəhbərliyi altında İngiltərə nəticəyə yönəlmiş rasional futbol oynamağa başladı ki, bu tərzin adı italyan üslubudur. Sautqeytin rəhbərliyi altında 60-dan çox oyunda İngiltərə yalnız 39 qol buraxıb, 120-dən çox qol vurub. Bu da Avro-2020-də İngiltərə müdafiəsi adı ilə məşhur olub və bir neçə rekord qırıb.
İngilislər komandalarının ilk dəfə Avronu qazana biləcəyinə çox ümid edirdilər. Bundan əlavə, doğma divarlar da kömək etməli idi: 55 il əvvəl 1966-cı ildə evdə keçirilən dünya çempionatında qələbə triumfu oldu. Daha sonra keçirilən 26 böyük turnir – tam məyusluqla keçib. Bu müddət ərzində, ümumiyyətlə, “top” kateqoriyasına daxil olan bütün ölkələr dünya və Avropa çempionu adını qazandılar: Almaniya, İtaliya, Fransa, İspaniya, Hollandiya, Portuqaliya, Argentina, Braziliya. Danimarka və Yunanıstan belə Avropa çempionatını uddular. İngilislər, bütün bu illər ərzində nə Avro, nə də Dünya kubokunun finalına çıxa bilmədi.
İtaliya millisi isə, əksinə, mütəmadi olaraq hər on ildə bir iri turnirlərin finalında oynayırdı. 1968-ci ildə italyanlar ilk dəfə Avronu qazandılar, 1982-ci və 2006-cı illərdə isə dünya çempionu oldular (1970-ci və 1990-cı illərdə italyanlar da Dünya çempionatının finalında oynadılar, lakin hər iki dəfə Braziliyaya məğlub oldular). 2000-ci və 2012-ci illərdə İtaliya millisi Avro finalına çıxsa da, hər iki dəfə də məğlub oldu.
Həm İtaliya, həm də İngiltərə Avro 2020-nun ən sabit komandaları idi və finala çıxmaları təsadüfi sayıla bilməzdi. Hər iki komanda finala qədər keçirdiyi 6 oyundan 5-də qalib gəlmişdi, heç məğlub olmamışdı. Hər iki komandanın qol fərqi +9 idi (İtaliya 12 vurmuşdu, 3-nü buraxmışdı, İngiltərə 10 qol vurmuşdu və 1-ni buraxmışdı).
11 iyul 2021-ci ilə qədər İngiltərə və İtaliya bir-biri ilə 13 dəfə görüşdü və statistika ingilislərin lehinə deyildi. Hesablarında yalnız 2 qələbə və 7 məğlubiyyət var. Bu iki milli arasındakı son üç oyun qaçılmaz şəkildə heç-heçə ilə nəticələnmişdi. Əsas və əlavə vaxtı 1:1 hesabı ilə başa çatan hazırkı final görüşü də istisna deyildi. İngilislər hesabı çox sürətli açdılar - 2-ci dəqiqədə (Şou), lakin sonra bu sxemi icad edən italyanlarla qarşı «katenaçço» oynamağı qərara aldılar. Tədricən italyanlar təşəbbüsü ələ aldılar və ikinci hissədə oyunu qaytardılar - 67-ci dəqiqədə (Bonuççi). Qalan müddətdə italyanlar qələbəyə daha yaxın idilər, amma nəticədə hər şey penalti seriyasında həll edildi – bu, Avro tarixində ikinci dəfə idi (ilk dəfə 1976-cı ildə olmuşdu).
Son penalti seriyasını Soutqeytin şəxsi faciəsi saymaq olar. 1996-cı ildə İngiltərədə təşkil edilən Avro çempionatında, hazırkı ingilis məşqçi Almaniya ilə yarımfinalda həlledici penaltini vura bilmədi. Soutqeyt 2020-ci ilin sonunda «Anything is Possible» («Hər şey mümkündür») adlı kitab nəşr etdirdi və bu penaltinin nəticələrindən bəhs etdi: “Şübhəsiz ki, Avro-96 yarımfinalında penaltini qaçırmağım karyeramın ən aşağı nöqtəsi oldu. Hər kəsi - özümü, komanda yoldaşlarımı və milləti məyus etdiyimi hiss etdim. Dəhşətli bir hiss idi, amma bu epizod mənim üçün önəmli bir təcrübə oldu: Baş verə biləcək ən pis hadisənin geridə qaldığını hiss etdim".
Lakin belə görünür ki, 25 il sonra, Soutqeyti daha böyük bir məyusluq gözləyirdi - "11 metrlik altında" əvəzetmələri İngiltərə yığmasının uzun müddətdir gözlədiyi hər şeyi korladı. Penalti vuran beş oyunçudan üçü oyunun gedişində meydana çıxarılmışdı - Bukayo Saka, Ceydon Sanço və Markus Reşford. Son ikisi, ümumiyyətlə, 119-cu dəqiqədə meydana çıxmışdı. Beləliklə, indi ingilis məşqçiyə yalnız 1996-cı ili deyil, 2021-ci ili də xatırladacaqlar.
Avro - 2021 Romada 11 iyunda İtaliya və Türkiyə milli komandaları arasında bir oyunla başladı və 11 iyulda Londonda sona çatdı. İlk dəfə Avro finalına çıxmış ingilislər üçün turnir “Futbol evə gəlir” şüarı altında keçirildi. Ancaq çempionluq kuboku İtaliyanın paytaxtına getdi. Yəni "bütün yollar Romaya aparır..."
Avro məyusluğu
Əgər İtaliya hazırkı Avronun triumfatorudursa, bu çempionatdan daha çox şey gözləyən bir sıra komandalar isə, açıqcası, məyus oldular. Bunların arasında Türkiyə xüsusilə fərqlənir. Futbol ekspertlərinin çoxu, Türkiyə millisinin bu Avroda uğur qazanacağını düşünürdülər, ehtimal edirdilər ki, türk futbolçular Türkiyənin bürünc medallar qazandığı 2002-ci il Dünya Çempionatında və 2008-ci il Avropa Çempionatında qazandıqları müvəffəqiyyəti təkrarlaya biləcəklər. Bunun üçün ön şərtlər var idi - ilk dəfə Türkiyə millisində yüksək (İtaliya, İngiltərə, Fransa, İspaniya) çempionatlarında oynayan çox sayda (17) legioner çıxış edirdi. Bundan başqa, Türkiyə millisi qrup mərhələsində keçirilən 3 oyundan 2-ni Bakıda, yəni sözün həqiqi mənasına evdə keçirdi. Ancaq Türkiyə millisi bu Avronun ən böyük məyusluğu oldu - üç matçda üç məğlubiyyət qeydə alındı. Üstəlik, bütün məğlubiyyətlər "variantsız " kateqoriyasında baş verdi, dəhşətli statistikadır - yalnız 1 vurulan qol və buraxılan 8 qol, buna görə turnirdə sonuncu 24-cü yer nəsib oldu.
Başqa bir məyusluq isə Almaniya millisi sayıla bilər - gələcək finalçı İngiltərəyə məğlub olaraq 1/8 finaldan kənarlaşdırıldı. Almaniya qrup mərhələsində Fransaya uduzdu, eyni zamanda İngiltərəyə qarşı oyunda heç bir şansı olmadı, qrupdakı son matçını Macarıstanla çətinliklə heç-heçə etdi. Almaniyanın hesabında yalnız bir qələbə - Portuqaliya üzərində (4: 2) var, lakin bu, ən böyük futbol turnirlərinin yarımfinalına və finalına çıxan milli komanda üçün açıq-aşkar yetərli deyil. İndiki Avro çempionatı Bundestim tarixinin ən uğurlu məşqçisi adlandırıla bilən Yoahim Levin Almaniya millisi üzərində 13 illik rəhbərliyinin üstündən xətt çəkdi. Komanda onun rəhbərliyi altında iştirak etdiyi, demək olar ki, bütün turnirlərdə medal qazanırdı. Almaniya millisindəki böhran artıq 2018-ci ilin Dünya kubokunda görünürdü (Almaniya qrupdan çıxa bilmədi), lakin sonra Alman Futbol İttifaqının liderləri Levə daha bir şans verdilər və o, bundan istifadə edə bilmədi. İndi Almaniyada yeni məşqçi olacaq və komandanı bəzi yenidənqurma işləri gözləyir.
Fransa millisini də bu turnirdəki məyusluqlar sırasına aid etmək olar. Qüvvədə olan dünya çempionu, evində keçirilmiş əvvəlki Avronun vitse-çempionu bütün mütəxəssislər tərəfindən yekdilliklə Avro 2020-nin favoritləri sırasına aid edilirdi. Fransızların dubl etmək və (1998, 2000) uğurlarını təkrarlamaq - Dünya Çempionatını qazandıqdan sonra Avronu qazanmaq üçün hər bir şansı var idi.
Fransa millisi Almaniyaya qarşı start oyununda çox güclü və inamlı oynadı, ancaq daha sonra "heç-heçə xəstəliyinə" tutuldu - Macarıstanla 1: 1, Portuqaliya ilə 2: 2 və İsveçrə ilə 1/8 finalda 3:3 (penaltilərə görə mübarizədən kənarlaşdı). İsveçrə ilə oyunun ikinci hissəsinin ortalarında fransızlar inamla 3: 1 hesabı ilə öndə idilər, amma sonunda iki qol buraxdılar və dünyanın ən bahalı gənc futbolçusu (Mbappe) həlledici penaltini vura bilmədi.
Sürpriz komandalar
Hər Avroda Sindirella taleyi yaşayan komandalar ortaya çıxır, onlardan çox şey gözlənilmir, lakin sonda onlar turnirin kəşfinə çevrilirlər. İndiki Avroda bu adı əminliklə Danimarka millisinə vermək olar . İlk görüşdə danimarkalılar əsas ulduzlarını - Kopenhagendə Finlandiya ilə oyunda ürək problemləri üzünən huşunu itirmiş Kristian Erikseni itirdilər. Nəticədə, finlərlə qarşılaşma bir neçə saatlıq fasilədən sonra davam etdi, qarşılaşma zamanı danimarkalılar tam üstünlük əldə etdilər, zərbələrin nisbəti onların xeyrinə 23: 1 oldu, lakin finlərin bu tək zərbəsi təsirli oldu. Vəziyyət Belçika ilə ikinci oyunda da təkrarlandı - yenə danimarkalılar rəqibin qapısında krujeva toxudular, daha çox zərbə vurdular, ancaq 1: 2 hesabı ilə məğlub oldular. Bunu daha sonra üç qələbə izlədi - Rusiya ilə (4: 1), Uelslə (4: 0) və Çexiya ilə (2: 1). Beləliklə, Danimarka 1992-cı il Avropa çempionatındakı tarixi qələbəsindən sonra tarixində ilk dəfə böyük bir turnirin yarımfinalına çıxdı. Bəziləri danimarkalılar üçün bu çempionatlar arasında müəyyən paralellər görürlər. Ancaq İngiltərəyə qarşı yarımfinalda danimarkalılar, demək olar ki, bütün oyun boyu müdafiədə oldular, əlavə vaxta qədər getdilər və çox mübahisəli bir penaltilərdən sonra uduzdular. Əlavə vaxtın son 15 dəqiqəsində danimarkalılar ümumiyyətlə oyunu on nəfərlə başa vurdular, oyunçulardan biri zədələndi və əvəzetmələr etmək artıq mümkün olmadı. Hər halda Danimarka millisi parlaq hücum futbolu ilə yadda qaldı və azarkeşlərinin sayını artırdı.
Daha bir xoş sürpriz Macarıstan millisi oldu. Başlanğıcda, macarların bəxti gətirmədi - Fransa, Almaniya və Portuqaliya ilə yarışacaqları "ölüm qrupu"na düşdülər. Ancaq çəkinmədilər və futbol nəhəngləri ilə döyüşdülər, fransızlarla və almanlarla heç-heçə oynadılar. Portuqaliya ilə matçda da macarlar heç-heçəyə ümid edə bilərdi, anjaq 84-cü dəqiqədə təsadüfi bir rikoşet məğlubiyyətə apardı. Macarıstan kapitanının Almaniyaya qarşı matçdan əvvəl soyunma otağında duyğusal çıxışı ümumiyyətlə həmkarları və tərəfdaşları igidliyə necə həvəsləndirməklə bağlı dərsliklərə daxil edilə bilər.
Turnirin kəşflərindən biri də çex millisi oldu, bu komandanın son uğurları sırasında Avro-1996 var və həmin il finaldakı əlavə vaxtdan sonra Almaniyaya məğlub olduğu, bu sıraya üçüncü yeri tutdğu Avro-2004 də var. Heç bir ulduzu olmayan indiki Çexiya millisi, yenə də 1/4 finala yüksəldi və turnirin gedişində 1/8 finalda Hollandiyanı inamla məğlub etdi. Çexiya millisinin 5 matçda 5 qol vuran hücumçusu Patrik Şik turnirin bombardirlərindən biri oldu.
Bakı bayramın təşkilatçıları arasında
Sonda qeyd etmək lazımdır ki, Avro-2020 oyunlarına ev sahibliyi edən şəhərlərdən biri də Azərbaycan paytaxtı oldu. Bakıda dörd oyun, o cümlədən dörddəbir finalı da baş tutdu və bu qələbə Danimarkanın bürünc medala birbaşa yolunu açdı. Ölkənin olimpiya arenasının fəxri qonaqları arasında həm Azərbaycan və Türkiyə prezidentləri İlham Əliyev və Rəcəb Tayyib Ərdoğan, həm də dünya futbolunun UEFA və FİFA prezidentləri ilə təmsil olunan ən yüksək liderləri vardı. Aleksander Çeferin və Canni İnfantino Avro 2020-nin Bakıda təşkil olunmasını yüksək qiymətləndirdilər. Azərbaycanlı azarkeşlər isə özlərini böyük futbol bayramının bir hissəsi kimi hiss etdilər. Yalnız ümid etmək qalır ki, Azərbaycan millisinin oyunçuları da Avro 2024-də turnir atmosferini hiss edəcəklər.

ALL ROADS LEAD TO ROME
Euro 2020 was an extraordinary event from the very beginning. Former UEFA President Michel Platini wished to celebrate the 60th anniversary of the first European Championship. Therefore, it was decided to hold Euro 2020 in 12 different countries and cities and thus arrange a real European football holiday. However, due to the pandemic, it was postponed to 2021. Therefore, it was the first European Championship held on 11 stadiums in 11 cities of 10 states. The original list included one more stadium, but the Irish authorities abandoned the idea to hold one of the games of the tournament in Dublin. In addition, the Spanish matches of the championship were not held in Bilbao, as originally planned, but in Seville.
Despite all the difficulties caused by the pandemic, including restrictions on the number of fans at stadiums (they were different in each city), we can confidently say that the football holiday was a success. Euro 2020 was remembered for vivid football, fancy goals, unique intrigue and drama – like the matches Spain-Croatia or Switzerland-France.
Final
Before the start of the tournament, only few experts forecast the final game between Italy and England. Although both teams are in top 10 in the world rankings (England and Italy being the 4th and the 7th strongest teams, respectively), their chances were assessed differently. While the England national team was considered one of the favourites of Euro 2020 also because it played 6 of 7 games in London, Italy was, rather, a dark horse of the competition capable of surprising the many. But it was difficult to say how effective of a game it would demonstrate. The Italian team coached by Roberto Mancini has changed dramatically over the past three years. Since Mancini himself was a forward in the past, he, as a coach, tried to make the team show attacking type of football. As a result, his team set a new record with 34 official games without defeat. Now they are only one step behind the world record of Spain and Brazil (35 games without defeat) to become the absolute record holder.
As for Britons of Gareth Southgate, who was a defender himself, England demonstrated rational type of football aimed at the score, that the Italian type of performance. In more than 60 games under Southgate's leadership, England has conceded only 39 goals, while scoring over 120 goals. And in this tournament, England became famous for its defense potential, setting several records.
The English team hoped very much that they would be able to win the Euro for the first time in history, also because of the native stadiums it would play on. The last triumph of the team was 55 years ago at the 1966 World Championship. The following 26 major tournaments were a series of sheer disappointment. During this period, all countries usually classified as the best of the best have already secured the title of world and European champions, including Germany, Italy, France, Spain, the Netherlands, Portugal, Argentina, and Brazil. Even Denmark and Greece were European champions. Yet for all these years the English team could not reach the final stage of either the Euro or the World Cup.
Conversely, the Italian national team regularly played in the final stage of major tournaments every decade. In 1968, the Italians won the Euro Cup for the first time; in 1982 and 2006 they became world champions; in 1970 and 1990, the Italians also played in the final stage of the world championship, but lost both times to Brazil. In 2000 and 2012, the team reached the Euro finals but both times lost.
Both Italy and England were the most stable teams in Euro 2020, and their entry to the final stage of the tournament can hardly be considered accidental. Both teams won 5 of 6 matches before this stage. The goal difference for both teams was +9 (Italy scored 12 with 3 conceded goals, England scored 10 and missed 1).
Until July 11, 2021, England and Italy met each other 13 times, and the statistics were not in favour of the British with only 2 wins and 7 defeats on their account. The last three games between these teams have invariably ended in a draw. The final match of the recent tournament was no exception, with the main and extra times ending with a score of 1:1. The British scored the first goal very quickly – in the 2nd minute (Shaw), but then decided to play catenaccio against the Italians, who ‘invented’ the scheme. Gradually, the Italians seized the initiative and hit back in the second half – in the 67th minute (Bonucci). In the remaining time, the Italians were closer to victory, but in the end the fate of game had to be decided in a penalty shootout - for the second time in Euro history (first time in 1976).
Apparently, the penalty shootout was Southgate's personal tragedy. During Euro 1996, which, incidentally, was held in England, Southgate could not score the decisive penalty in the semifinals with Germany. In 2020, Southgate published his book Anything is Possible, in which he described the consequences of the penalty: “Without a doubt, a penalty miss in the Euro 96 semi-finals was the lowest point in my career. I felt that I let everyone down – myself, my teammates and the nation. Eerie feeling, but this episode was an important experience for me: I felt that the worst thing that could have happened was left behind."
However, 25 years later, Southgate was doomed to see an even greater disappointment - his substitutions during the penalty made everything that the English team had been striving for so long worse. Three of five penalty kickers (Bukayo Saka, Jadon Sancho and Marcus Rushford) entered the filed during the match. The last two appeared in the 119th minute. So now the English coach will be remembered not only for Euro 1996, but also of Euro 2020.
Euro 2021 began on June 11 with a match in Rome between the national teams of Italy and Turkey, and ended in London on July 11. For the British, who reached the final stage of the tournament for the first time, Euro 2020 was held under the slogan “Football is going back home”. However, the Cup now will fly to Rome, because all roads lead to Rome...
Disappointing Euro 2020
While Italy is the triumphant winner of Euro 2020, a number of national teams more expected to become winners of the championship, frankly disappointed the fans. One of such teams is the Turkish national team. Many experts expected the team to be successful, suggesting that Turkish athletes would be able to repeat the success of the 2002 World Championships and the 2008 European Championships, when Turkey received bronze medals. After all, for the first time in the Turkish national team, it had a large number of legionnaires (17) playing in the top championships of Italy, England, France, and Spain. In addition, the Turkish national team played 2 of 3 matches in the group stage in Baku, i.e. actually at home. However, the team was the biggest disappointment of this Euro - three defeats in three matches with horrifying statistics - only 1 goal scored and 8 goals conceded and, accordingly, the last, 24th place in the tournament.
Another disappointment was the German national team, which was dropped out during the 1/8 finals losing to England. Germany lost in the group stage to France, the game against England, barely drew the last match against Hungary. Germany had only one victory - over Portugal (4: 2), but this is clearly not enough for the national team, which most often reached the semifinals and finals of major football tournaments. Euro 2020 also put an end to the head coaching career of the 13-year-old German national team leader Joachim Loew, who can be called the most successful coach in the history of the Bundesteam. Under his leadership, the team won medals in almost all tournaments in which they took part. The crisis in the German national team was already visible during the 2018 World Cup, when Germany could not leave the group, but then the leaders of the German Football Union gave Loew another chance, which he did not use. Now Germany will have a new head coach and will go some restructuring.
The French national team was yet another disappointment of the tournament. The reigning world champion, vice-champion of the previous Euro Cup, and unanimously referred by all experts as a favourite of Euro 2020 had every chance to make a double and repeat its success (1998, 2000) - to win the Euro 2020 after winning the World Championship. The team demonstrated a very strong and confident performance in the opening match against Germany, but then caught threw consecutive draws with Hungary (1:1), Portugal (2:2), and Switzerland (3:3) in 1/8 (elimination on penalties). In the match with Switzerland, the French were confidently leading 3:1 in the middle of the second half, but conceded two goals in the end, when the most expensive young football player in the world (Mbappe) could not score the decisive penalty.
Surprise teams
Every Euro Cup reveals the so called surprise teams, which are not expected to succeed but, nevertheless, become a real surprise of the tournament. At Euro 2020, one such a team was the Danish national team. In the first match, the Danes lost their main player Christian Eriksen, who lost consciousness due to heart problems in the game against Finland in Copenhagen. As a result, the match continued after several hours of break. During the match the Danes completely dominated the field with a surprising ratio of hits (23:1), but that single hit of the Finns was effective. We saw the same situation in the second game with Belgium, when the Danes repeatedly hit the opponent's goal, but lost the mage eventually (1:2). This was followed by three victories: over Russia (4:1), Wales (4:0) and the Czech Republic (2:1). So, Denmark reached the semifinals of a major tournament for the first time after a historic victory at the 1992 European Championship. But in the semifinals against England, the Danish team had to show a defensive game almost throughout the entire match. They made it to extra time, but missed a goal after a very controversial penalty. And in the last 15 minutes of overtime, the Danes generally played out with ten players, one of the players was injured, and it was no longer possible to make replacements. In any case, the Danish national team was remembered for its sparkling attacking football, hence increasing the number of its fans.
Yet another pleasant surprise was the Hungarian national team. Initially, the Hungarians were unlucky - they ended up in the ‘death group’ with France, Germany and Portugal. But they did not hesitate and demonstrated a deserving performance against the giants of football, scoring a draw with the French and Germans. With Portugal, the Hungarians could count on a draw again, but an unlucky ricochet in the 84th minute led to the team’s defeat. The emotional speech of the Hungarian captain in the locker room before the match against Germany can confidently be included in the textbooks on how to encourage colleagues and partners.
One of the discoveries of the tournament was the Czech national team, which last succeeded back in Euro 1996, when it lost to Germany in extra time in the final stage, and Euro 2004, when it took the third place. The current Czech national team, having no stars, nevertheless reached the quarterfinals, and in the course of the tournament confidently beat the Netherlands in the 1/8 finals. The forward of the Czech national team Patrick Schik, who scored 5 goals in 5 matches, became one of the top scorers of the tournament.
Baku as one of the organizers of the holiday of football
Incidentally, one of the cities that hosted the Euro 2020 was the capital of Azerbaijan. Four games took place in Baku, including the quarterfinals, which laid a direct path for Denmark to bronze medals. Among the honorary guests in the National Olympic arena were both the presidents of Azerbaijan and Turkey, Ilham Aliyev and Recep Tayyip Erdogan, and the top leaders of world football - presidents of UEFA and FIFA. Alexander Čeferin and Gianni Infantino highly appreciated the organization of Euro 2020 matches in Baku. Azerbaijani fans felt like a part of a big football holiday. We can only hope that the football players of the Azerbaijani national team will feel the atmosphere of the tournament at Euro 2024.
Records and numbers of Euro 2021
· 142 goals scored in 51 UEFA Euro 2020 matches (108 in 2016). The average performance at Euro 2020 was 2.79 goals per match. This is the highest figure in the last 6 European championships held in the 21st century (average performance was 2.12 per match in 2016).
· Portuguese Cristiano Ronaldo and Czech Patrick Schick became the best goalscorers of the tournament - 5 goals each. Swiss Zuber was named the best assistant (4 assists). According to the goal + pass system, Cristiano Ronaldo (5+1) became the top scorer. The Portuguese set a record for the number of goals (21) scored in the finals of the World and European Championships, breaking Michel Platini's record for the number of goals at Euro (13), and also caught up with the world record holder - Iranian Ali Daei - in the number of goals for the national team (109).
· Italy and Spain scored the most in (13 goals each), but Italy scored in all 7 matches.
· England set a European championship record for the number of matches without a goal conceded. The British did not miss in five starting matches, and their goalkeeper Pickford's ‘clean record’ exceeded 700 minutes (including matches before the start of Euro).
· Italy beat France's 1984 UEFA European Championship record by winning all 5 opening matches.
· A record 11 auto-goals were recorded (against 3 at Euro 2016). Not all of them can be considered auto-goals, but UEFA has its own approach. Nevertheless, the fans will remember the auto-goals of the goalkeepers of the Slovak and Spanish national teams, as well as the German defender Hummels.
· A record 16 penalties were awarded, of which 9 were successful. In the France-Portugal game, 3 penalties were awarded, which were successful too. And in the Ukraine-North Macedonia match, each team once had the right to take a penalty kick, but none of them were able to realise it. The Spanish team received the right to break through 2 penalties at the group stage, but both attempts did not bring success.
· Italy was the only national team to win two penalty shootouts (in the semi-finals against Spain and in the final against England). In addition, the Italians beat Austria in extra time in the 1/8 finals (2:1).
· The VAR system was used for the first time.
· For the first time in European championships, both semi-finals and the final fell short of regular time (two penalty shootouts and one extra time).
· Overall, 8 of 15 playoff matches (1/8, 1/4, 1/2 finals and final) ended either in extra time or in a penalty shootout (against 5 such matches in Euro 2016).