Ələt AİZ-in yaradılması Azərbaycana iqtisadi artım üzrə ortamüddətli hədəflərə çatmaq imkanı yaradacaq
Son onillikdə dünya iqtisadiyyatının yeni trendlər və modelləri meydana gəlməkdədir. Ən uğurlu modellər sırasında azad iqtisadi zonaların yaradılması və inkişaf etdirilməsidir. Xüsusən də, son 30 il ərzində azad iqtisadi zonaların yaradılması sürətlənib. Azərbaycan da azad iqtisadi zonanın (AİZ) yaradılmasına artıq rəsmən start verdi. Prezident İlham Əliyevin iştirakı ilə Bakı şəhəri Qaradağ rayonunun Ələt qəsəbəsində AİZ-in əsası qoyuldu. Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanının ərazisi daxil olmaqla azad ticarət zonası tipli xüsusi iqtisadi zona ixracyönümlü olmaqla yanaşı, ölkə iqtisadiyyatının müxtəlif istiqamətlərdə drayver rolunu oynayacaq.
Xüsusi üstünlük
«Azərbaycan açıq dənizlərə çıxışı olmayan ölkələrdəndir və belə ölkələrdə azad iqtisadi zonaları yaratmaq daha çətindir. Çünki əlverişli coğrafi vəziyyəti olan ölkələrdə bu zonalar çox böyük uğur qazanıb və ilk növbədə, coğrafi yerləşməyə görə. Ona görə bizə gəldikdə, bu coğrafi vəziyyəti nəzərə alaraq daha da səmərəli işləməli idik və investorlar üçün daha da cəlbedici şərtlər təqdim etməli idik”, - deyə Prezident İlham Əliyev təməlqoyma mərasimində qeyd edib.
Buna görə də Azərbaycan tələsmədən mərhələli şəkildə həm beynəlxalq təşkilatlarla iqtisadi qiymətləndirmə apardı, eyni zamanda investorlara veriləcək güzəştlər paketini, iqtisadi zonanın hüquqi statusunu müəyyən etdi.
Ələtdə azad iqtisadi zonanın yaradılmasını üstün edən əsas cəhət ilk öncə onun yerləşdiyi coğrafi mövqedir. Belə ki, seçilmiş ərazi «Şimal-Cənub», «Şərq-Qərb» nəqliyyat qovşaqlarının kəsişmə məntəqəsində yerləşir. Eyni zamanda Ələtdən 1000 kilometrlik ərazidə 150 milyon insanın məskunlaşdığı və ümumi iqtisadiyyatlarının həcmi 3 trilyon dollardan artıq olan böyük ixrac bazarı mövcuddur. Bu faktın özü AİZ-in effektiv fəaliyyətinin əsas faktorudur.
Eyni zamanda son zamanlar ABŞ-la İran arasında sanksiyaların aradan qaldırılması üçün aparılan danışıqların özü də AİZ-in strateji əhəmiyyətinə müsbət təsir göstərən faktordur. Belə ki, danışıqların uğurla başa çatması İran iqtisadiyyatının artım tempinə müsbət təsir göstərəcək və bəzi təhqiqatlar göstərir ki, optimistik ssenaridə post-sanksiya dövründə İranın ÜDM 4-5% artım tempinə malik ola bilər. Yeni bazarın açılması isə, idxalı sürətləndirəcək. Bu perspektiv baxımından Ələtdə fəaliyyət göstərəcək istehsal sahələrinin İran bazarına sürətli və rəqabətli məhsulla daxil olmaq imkanları mövcud olacaq.
Beynəlxalq təcrübə göstərir ki, müxtəlif idarəetmə modelləri xüsusi iqtisadi zonaların inkişafında uğurlu ola bilər, lakin bu modellərin əksəriyyəti, o cümlədən Mərakeş və Türkiyədəki xüsusi iqtisadi zonalar dövlət-özəl tərəfdaşlığına əsaslanır. Əksər xüsusi iqtisadi zonalar məşğulluğu yüksəltmək, ixracı artırmaq və birbaşa xarici investisiyaları cəlb etməklə, milli iqtisadiyyatın inkişafına ciddi töhfə verir. Məsələn, Asiya və Sakit okean ölkələrində xüsusi iqtisadi zonalar ölkə üzrə məşğulluğun 2,3 faizini və ixracın 41 faizini, Amerikada isə məşğulluğun 1,2 faizini və ixracın 39 faizini təmin edir.
Son illər yeni Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarəti Limanının yaradılması və logistika sahəsində həyata keçirilən işlər Şərq-Qərb, Şimal-Cənub iqtiqamətində Azərbaycan üzərindən yüklərin daşınma həcminin artımına səbəb olub.
Avropa İttifaqının diqqət mərkəzində
Avropa İttifaqının (Aİ) qonşuluq və genişlənmə üzrə komissarı Oliver Varheli bildirib ki, Bakı Limanı davamlı nəqliyyat rabitənin təminatı baxımından Avropa İttifaqının diqqətindədir və təmsil etdiyi qurum limanda fərqli layihələrə sərmayə qoymağa hazırdır, həmçinin rəqəmsallaşma, yaşıl liman istiqamətində də dəstəyini davam etdirəcək. Bu sözlər, əslində, Bakı Limanının Xəzər hövzəsində etibarlı qovşağa çevrilməsini təmin edəcək və AİZ-in investorlar üçün marağını artıracaq prosesin Aİ tərəfindən dəstəklənməsi deməkdir.
Son statistik məlumatlara əsasən, 2021-ci ilin ilk rübündə Bakı Limanının yük dövriyyəsi ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətdə 17 %-ə yaxın artıb. Trans-Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutunun mühüm hissəsi olan limanda, ilk rüb ərzində ümumi yükaşırmanın həcmi 1,4 milyon tondan çox olub ki, bu da 2020-ci ilin müvafiq göstəricisindən 16,7% çoxdur. Bu ilin ilk 3 ayında tranzit yüklərin payı ümumi yükaşırmanın 93%-ni təşkil edib. Ona görə də AİZ-in yaradılması imkan verəcək ki, Azərbaycan əlavə dəyərin yaradılması məntəqəsi kimi çıxış etsin. Başqa sözlə, ölkəyə daxil olan tranzit yüklər AİZ ərazisində əlavə dəyər zəncirindən keçirilməklə həm həcmini, həm də dəyərini artırmaq mümkündür.
Ələtdə Azad İqtisadi Zonanın yaradılması Prezident İlham Əliyevin 2 fevral Sərəncamı ilə təsdiq edilən “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”in ruhuna uyğundur. Müəyyən edilən prioritetlərdən iqtisadiyyatda dayanıqlı artım; insan kapitalının dəyərinin artırılması ilə müasir innovasiyalar üçün əlverişli məkan yuxarıda sadalanan hədəflərin reallaşmasına müsbət təsir edəcək.
Göstərilənlərlə yanaşı, azad iqtisadi zonanın inkişafı üçün vacib stimullaşdırıcı amillərdən biri də güzəşt sistemləridir. Hər bir investor istənilən kapital qoyuluşu etməzdən əvvəl onun sərəncamında olan güzəştləri və şəraiti diqqətlə öyrənir. Hər bir dövlət və ya onun bu və ya digər regionu azad iqtisadi zona yaradarkən öz güzəşt yığımlarını müəyyən edir. Bu zaman təcrübə göstərir ki, azad iqtisadi zonalarda yaradılan güzəştlər sistemi kifayət qədər individualdır və həmin dövlətin və ya regionun ərazisində həyata keçirilən proqram və layihələrlə sıx bağlıdır. Ələt Azad Ticarət Zonasının yaradılması ilə bağlı beynəlxalq məsləhətçi şirkət, Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin “DP World” şirkətinin seçilməsi isə prosesin beynəlxalq təcrübənin ən mütərəqqi nümunələrinin tətbiqi ilə həyata keçirilməsinə imkan verir. Bununla paralel Azərbaycanın digər regionlarınında servis şəhərləri kimi iqtisadi realizə imkanları genişlənəcək.
2021-ci ildən sonra qurulacaq yeni iqtisadi modelin ana xətti qeyri-neft sənayesində istehsal zəncirinin qurulmasından ibarət olacaq. AİZ kimi sənaye infrastrukturunun qurulması xammal ixracından yarımfabrikat və son məhsul ixracına qədər istehsalı genişləndirməyə imkan verir. Aparılan təhqiqatlar da göstərir ki, AİZ-in yaradılması artıq 2050-ci ilə qədər Azərbaycan iqtisadiyyatı üçün müstəqil ssenarilər üzrə 20-50 mlrd. dollar həcmində əlavə dəyər formalaşdırmağa imkan verəcək.
Müsbət təsir
AİZ-lərin yaradılmasından danışarkən onların ölkənin əmək bazarına təsirini də unutmaq olmaz. Ümumiyyətlə, bütün postmüharibə iqtisadiyyatlarının tarixinə nəzər saldıqda uğurlu inkişafın məhz fabriklərin yaradılması ilə müşahidə edildiyini görmək olar. Beləliklə, bu, tədricən insan resurslarının həm keyfiyyət, həm də dəyər artımına təsir edir. Yüksək dəyər təşkil edən sahələrdə daha keyfiyyətli kadr təminatına ehtiyyac formalaşdıracaq ki, bu da öz növbəsində Azərbaycanda orta peşə təhsilinin əhəmiyyətini artıracaq və biznes-təhsil sektoru arasında əlaqələri dərinləşdirəcək. İstehsalın genişləndirilməsi, eyni zamanda əmək qüvvəsinin cəlbi üçün ciddi rəqabət mühiti formalaşdırır. Ekspertlərin fikrincə, ümumiyyətlə, AİZ-in yaradılması yaxın gələcəkdə Azərbaycanda xidmət, birbaşa istehsal sahəsində 30-40 min yeni iş yerinin yaradılmasına səbəb olacaq.
Dərin istehsal sahələrinin yaradılması isə müxtəlif şəhərlərin daha sürətli inkişafını, orada maliyyə, sığorta, xidmət sektorunun keyfiyyətinin artımını şərtləndirir. Bu da inklüziv cəmiyyət quruculuğu üçün vacibdir.
Ələtdə Azad İqtisadi Zonanın yaradılması, eyni zamanda daxili miqrasiya baxımından önəmlidir. Son illər böyük sənaye mərkəzlərinin Bakı və Abşeronda cəmləşməsi regionlardan mərkəzə miqrasiya prosesini sürətləndirib. Yeni iqtisadi dönəmdə işğaldan azad edilmiş ərazilərlə yanaşı, Ələtin sənaye potensialının artması əks miqrasiya prosesinə təsir edə bilər.
Bir sözlə, azad iqtisadi zonanın yaradılması iqtisadi məqsədlərlə yanaşı, sosial və elmi məqsədlərin də reallaşdırılmasına imkan verəcək. Daha dəqiq desək: ticarət dövriyyəsi artacaq; investisiya və sərmayələrin yatırılması sürətlənəcək; regionlarda məşğulluq güclənəcək, yeni iş yerləri açılacaq; milli iqtisadiyyatın dünya iqtisadiyyatı sisteminə inteqrasiyası sürətlənəcək; ixtisaslı kadrların təhsil və peşə təcrübələrinin artırılması imkanları genişlənəcək.
Ümumiyyətlə, Strateji Yol Xəritəsində 2025-ci ilə qədər ÜDM-də 3 faizdən çox orta illik real artım və əlavə olaraq da 450 mindən çox yeni iş yerinin yaradılması nəzərdə tutulur. Bu baxımdan, Azad İqtisadi Zonanın yaradılması həm ortamüddətli hədəfin reallaşdırılması, eyni zamanda 2025-ci ildən sonrakı dövr üçün əsas hədəf olaraq müəyyənləşdirilən sosial rifah halının yaxşılaşdırılması və insan inkişaf indeksinin ən yüksək səviyyəyə çatdırılması hədəfinin reallaşdırılmasına müsbət təsir edəcək.

ALAT FREE ECONOMIC ZONE
Development of the Alat FEZ will make it possible to achieve medium-term goals of economic growth of Azerbaijan
The last decade has seen the emergence of new trends and management models in the global economy. Among the most successful of them is the creation and development of free economic zones (FEZ). Azerbaijan also joined this trend and officially launched its own free economic zone project in the Alat settlement of the Garadagh district of Baku. The groundbreaking ceremony of the Alat FEZ was held in early July with the attendance of President Ilham Aliyev.
Created on the territory of the new Baku International Sea Trade Port, the Alat FEZ is designed to play an instrumental role in boosting the export potential of the national economy, and becoming the main driver of its development in various directions.
A special advantage
"Azerbaijan is one of the countries that do not have access to open seas. Therefore, the development of free economic zones in such countries is much more difficult... That’s why we needed, given Azerbaijan’s geographical location, to work even more efficiently and offer investors more attractive conditions," President Ilham Aliyev said at the groundbreaking ceremony of the new free economic zone. That is why Azerbaijan did not rush to launch the SEZ, but first carried out a phased economic assessment of the project with international organisations, and also determined a package of benefits for investors and the legal status of the zone.
The main advantage of creating a free economic zone in Alat is, first of all, the geographical position of the zone, its location at the intersection of the North-South and East-West transport corridors. At the same time, there is a large export market with a population of 150 million people and a gross economy of more than $3 trillion within a 1000 km radius from the settlement. This can be considered a key factor in the effective operation of the SEZ.
Another important incentive that increases the strategic importance of the Alat FEZ is the growing dynamics of the negotiation process between the US and Iran to lift off the sanctions on the latter. The success of these negotiations will contribute to the growth of the Iranian economy: some studies show that in a favourable scenario, Iran's GDP can grow by 4-5% in the post-sanction period. And the opening of a new sales market will accelerate imports into the country. Thus, thanks to the production facilities of the Alat FEZ, it will be possible to quickly and competitively access the Iranian market.
International experience shows that the success of special economic zones can be guaranteed by the introduction of various management models. However, most of these models, including those used in the FEZs of Morocco and Turkey, are based on public-private partnerships. Most of the special economic zones make a significant contribution to the development of national economies by increasing employment and exports, as well as attracting foreign direct investment. For example, in the Asia-Pacific region (APR), FEZs provide 2.3% of jobs and 41% of exports, and in the USA – 1.2% and 39%, respectively.
Thanks to the new Baku International Sea Trade Port and the relevant logistical works, it is now possible to increase the volume of cargo transportation in the East-West and North-South directions through Azerbaijan.
On the EU focus
The port of Baku is in the focus of the EU in terms of ensuring sustainable transport supplies, and the organization it represents is ready to continue investing in various projects carried out in the port, including digitalization and green projects, said EU Commissioner for Enlargement and Neighborhood Policy Oliver. Varkheli. This means that the EU supports the processes aimed at turning the Baku port into a reliable transport hub in the Caspian Sea, which will increase the attractiveness of the Alat FEZ for investors. According to the latest statistics, the cargo turnover of the Baku port in the first quarter of 2021 increased by about 17% compared to the same period last year. The total volume of transit cargo in the port, which is an important part of the Trans-Caspian international transport route, for the same period of this year amounted to more than 1.4 million tons, which is 16.7% more than in 2020. In the first three months of this year, the share of transit cargo amounted to 93% of the total port turnover. In other words, the creation of a FEZ will increase both the volume and the cost of transit cargo entering the country through the value chain in the Alat FEZ.
The development of the Alat FEZ is also in line with the National Priorities for Socio-Economic Development: Azerbaijan 2030 approved by the presidential decree on February 2, 2021. Priorities such as sustainable economic growth, increasing the value of human capital and introducing innovation will have a positive impact on the implementation of the above goals.
As well, one of the important factor for the development of FEZs are systems of benefits and preferences. Before making any investment, every investor carefully examines the investment benefits and conditions provided to him by the hosting country. Each state or region willing to create a FEZ determines the amount of its concession fees. Practically, the system of benefits provided by the FEZ can be determined individually and be closely linked with programs and projects implemented on the territory of a particular state or region. In this sense, the choice of the international consulting company DP World (UAE) as a consultant for the development of the Alat FEZ will allow this process to be carried out using the most advanced international experience. In parallel, Alat FEZ will contribute to the expansion of opportunities in other regions of Azerbaijan in the context of their economic potential.
The main direction of the new economic model, which will become effective after 2021, will be the creation of a production chain in the non-oil industry. The construction of an industrial infrastructure like a FEZ will make it possible to expand the production from the export of raw materials to the export of semi-finished and finished products. Studies based on various scenarios show that the development of FEZs will help the Azerbaijani economy create an added value of $20-50 billion by 2050.
Positive contribution
As to other advantages of free economic zones, they will also influence the country's labour market. In general, if we look at the history of all post-war economies, we can notice that their successful development was possible thanks to the creation of factories and plants. This process gradually and positively affects both the quality and the value of human resources. As a result, this requires better staffing of capacious sectors of the economy, which, in turn, will increase the significance of secondary vocational education in Azerbaijan and deepen ties between business and education. The expansion of production also creates a strong competitive environment for attracting labour. According to experts, in the near future FEZs will create of 30,000-40,000 new jobs in the service and manufacturing sectors of Azerbaijan.
In addition, the development of knowledge-intensive industrial zones determines the accelerated development of various cities, improving the quality of their financial, insurance and service sectors. This is essential for building an inclusive society.
The development of the Alat FEZ is also important for the internal migration. The concentration of large industrial centres in Baku and the Absheron Peninsula in recent years has accelerated the process of migration from regions to the centre. In the new economic period, the increasing industrial potential of Alat and the liberated territories in and around Garabagh may have a reverse effect on the migration process.
In a nutshell, Alat FEZ will make it possible to materialise not only economic, but also social and scientific goals: to increase trade turnover; to accelerate the process of investments; to increase the level of employment in other regions of the country; to accelerate the integration of the national economy into the world economy; to expand opportunities for improving the level of education and professional experience of qualified personnel.
By the way, the Strategic Roadmap approved by the government of Azerbaijan provides for an average annual real GDP growth of more than 3% by 2025 and the creation of more than 450,000 new jobs. Thus, the development of the Alat FEZ will have a positive effect on both the implementation of medium-term goals and the improvement of the social well-being of the population and the achievement of the highest human development index, which is the main goal of the Azerbaijani government for the period after 2025.