«QORXMAĞA VAXT YOX İDİ»
İş adamı Ehtiram Quliyev Vətən müharibəsi boyunca təcili tibbi yardım maşınının sükanı arxasında yaralı daşıyıb
Müəllif: Sabirə ƏLƏKBƏR, Emin ƏLƏKBƏROV
Təvazökarlıq, alicənablıq, Vətənə sərhədsiz sevgi… «Huner Group» şirkətinin təsisçisi bütün söhbətimiz boyu bir fikri durmadan təkrar edirdi: «Əsgərlərimizin etdiklərinin yanında mən heç nə etməmişəm!»
Bu cümlələri oxuyarkən, yəqin ki, söhbətin Azərbaycanın Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş torpaqlarının azad edilməsinə ciddi töhfə vermiş, savaşın gedişində Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinə imkanı daxilində maddi dəstək olmuş iş adamlarından birindən getdiyini anladınız. Elədir ki, var. Lakin 44 günlük müharibə zamanı bu köməyi ilə yanaşı, hər gün təcili tibbi yardım maşınının sükanı arxasına əyləşərək döyüş meydanlarından yaralı daşımış başqa nəhəng holdinq sahibi tapmaq, çətin ki, mümkün olsun. Bizi E.Quliyevdən müsahibə götürməyə vadar edən məhz bu məqam olub. Halbuki o özü əməlində qeyri-adi heç nə görmür.
Ehtiram Quliyev ilə söhbətimiz zamanı onun cəmi bir neçə gün sonra Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin sərəncamı ilə «Hərbi əməkdaşlıq sahəsində xidmətlərə görə» medalı ilə təltif olunacağını nə özü, nə də biz bilirdik. İnsan özünə «Vətən üçün nə edə bilərəm?» sualını verirsə, o, nə medal, nə fəxri ad haqda düşünür. Həmin anda o, həyatını hansı riskə atdığını belə, düşünmür… Müharibə gedir.
Amma bu fədakarlığın diqqətdən kənarda qalmaması da çox yaxşıdır. Belə də olmalı idi. Biz qəhrəmanlarımızı tanımalıyıq.
«Huner Group»da şirkət rəhbərinin müharibədə iştirak etdiyini ictimailəşdirmək haqda düşünmürdülər. Yəqin ki, həmin günlərdə daha bir təcili tibbi yardım maşınının sükanı arxasında qurumun piar departamentinin rəhbəri Nəsimi Paşayev əyləşməsəydi, bu faktdan heç kim xəbər tutmayacaqdı…
«Elə bu gün»
- Siz və Nəsimi Paşayev təcili tibbi yardım maşınlarının sükanı arxasına keçibsinizmiş. Bizim belə adamlarımızın olması hər bir azərbaycanlıda heyranlıq, qürur hissi yaradır. Sizi bilmirəm, mən bu haqda uzun-uzadı danışmaq istəyirəm…
- Düşünürsünüz ki, nəsə qeyri-adi iş görmüşəm? Müharibə vaxtı hər kəs nəsə etmək istəyir, müqəddəs işdə hansısa formada iştirak etməyə çalışırdı. Gənclər, hətta gənc olmayanlar da hərbi komissarlıqlara axışır, könüllü şəkildə cəbhəyə yollanmaq istəyir, hətta onların bu xidmətindən imtina olunduqda inciyir, məyus olurdular. Biz də həmin günlərdə ölkəmizə hansısa formada kömək etmək istəyən adi vətəndaşlar idik.
Məsələ ondadır ki, «Huner Group»a aid tibbi şirkət də var və məhz bu istiqamətdə hansısa işə yaraya biləcəyimizi düşündük. Müdafiə Nazirliyinə yazılı müraciət etdik və 1 sutka sonra zəng gəldi. Bizdən cəbhəyə nə zaman yollana biləcəyimizi soruşurdular. Dedim ki, «elə bu gün». Onda müəyyən təəccüb də gördüm. Həmin an hər gün olduğu kimi, kostyumda, iş başında idim.
Bizə dedilər ki, Gəncədəki hərbi hospitala kömək lazımdır. Murovdağ (şimal-şərq) və Daşkəsən istiqamətindən yaralıları Gəncəyə, oradan isə ehtiyac yaranacağı təqdirdə Bakıya daşımalı idik. İşə başlamaq üçün tibbi personala ilkin hazırlıq keçilməli, təcili tibbi yardım maşınları isə texniki baxışdan keçirilməli idi. Bizim 4 belə avtomobilimiz var idi. Lakin hələlik sürücülərdən kimlərin bu işə yollanacağını bilmirdik.
Elə həmin gün tibb müəssisəmizin əməkdaşlarına xəbər verdim, kimlərin cəbhəyə yollana biləcəyini soruşdum. Onların hərəsi ölkənin bir tərəfində işləyirdi. Çoxlarından müsbət cavab aldım. Amma yenə də özüm getmək qərarına gəldim. Bilavasitə ordu sıralarında xidmət çəkməyə yaşım imkan vermirdi. Odur ki, təcili tibbi yardım maşınının sükanı arxasına keçməyim mənə bu çətin anda Vətənə dəstək şansı yaradırdı. Şirkət rəhbəri kimi yox, sıravi vətəndaş kimi. Mənim üçün vacib olan daha bir iş cəbhəyə kimlərin yollanacağına qərar vermək idi.
Bizə cəbhə bölgəsində işləməyin son dərəcə təhlükəli olduğuna dair xəbərdarlıq etmişdilər. Oktyabrın 26-da artıq Gəncədə idik. Orada işğaldan yeni azad olunmuş Qubadlı rayonuna yola düşməyimizə dair göstəriş aldıq. Orada səyyar hospital yaratmaq əmri almışdıq. Nəsimi də mənimlə getmək istədiyini dedi və mən razılaşdım. Bir daha deyirəm ki, bir çox əməkdaşımız cəbhəyə yollanmaq istəyirdi. Onlar bu arzu ilə alışıb-yanırdılar. Lakin onlardan bəziləri bu işə yaramırdı, bəziləri evli idi, kiminsə körpə uşağı var idi və s. Odur ki, Nəsimi ilə getmək qərarına gəldik. İşçimiz, feldşer Malik Məmmədov da bizimlə birlikdə yola düşdü.
- Sizə elə gəlmir ki, həyat iki hissədən ibarətdir – hansısa anadək və ondan sonra? Ailə, biznes və qəflətən, tamamilə fərqli reallıq…
E.H. - Bəli, elədir. Qubadlıda şərait çox ağır idi. Axşamlar çox soyuq keçirdi, heç bir rahatlıq yox idi. İlk gecəni maşında keçirdik. Amma isinmək üçün avtomobili işlək vəziyyətdə saxlamaq olmurdu, yanacağa qənaət etmək lazım idi.
Qubadlı işğaldan yenicə azad olunmuşdu, düşmən kəşfiyyatı yaxında idi və gecə saatlarında onlar hər an peyda ola bilərdilər. Yaralıları Horadizə (Azərbaycanın Füzuli rayonunda şəhər – red.) daşımağa başladıq. Yolu tanımırdıq, yollar pis vəziyyətdə idi, yolboyu bir dənə də nişan, məlumat lövhəsi yox idi. Bir dəfə yaralını Horadizə çatdırdıqdan sonra gecə saatlarında Qubadlıya qayıtmalı idim. Xeyli vaxt idi yol gedirdik, halbuki bu müddətə artıq ünvana çatmalı idik. Qarşıdan maşın gəlirdi. Düz istiqamətdə gedib-getmədiyimizi soruşmaq üçün onu saxladıq. Bu zaman gördük ki, həmin maşının sürücüsü şübhəli şəkildə geri və ətrafa baxır. Bir anlığa düşündük ki, düşmənin nəzarətində olan əraziyə keçmişik və qarşımızdakı düşmən hərbçisidir. Xoşbəxtlikdən, yanılmışdıq.
N.P. - Səyyar hospital Xanlıq kəndində qurulmalı idi, çünki bu kənd Qubadlı və Laçın istiqamətindən yaralıların qəbulu üçün coğrafi baxımdan daha əlverişli mövqedə idi. Biz kəndə çatar-çatmaz, Ehtiram müəllim yoxa çıxdı. Bilmirdim nə edim. Yarım saat sonra o gəldi və dedi ki, hospitalın yaradılması üçün yaxşı yer tapıb. Oraya yollandıq – ərazidə vaxtilə işğalçı qüvvələrin hərbi obyekt kimi istifadə etdikləri bina var idi. Hərbçilərimiz hospitalı məhz burada yaratmağa razılıq verdilər. Tez bir zamanda əməliyyat otaqlarını qurduq, lazımi şəraiti yaratdıq.
Şuşa. Zəfər yolu ilə
- və Ali Baş Komandan Şuşa şəhərinin azad olunduğunu elan edir…
E.H. - Bu, inanılmaz dərəcədə böyük sevinc idi. Bütün bunlar uşaqlarımızın şücaəti, Azərbaycan xalqının görülməmiş həmrəyliyi, Prezident, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin müdrik siyasəti sayəsində mümkün oldu. Bəxtimiz gətirib ki, ölkəmizə bu cür şəxsiyyət rəhbərlik edir. Ordumuz isə Azərbaycanın böyük nailiyyətidir.
Amma sevinc öz yerində, işləmək lazım idi. Nəsimi ilə Gəncə hospitalının həkimləri ilə birlikdə Gəncəyə yollanmaq qərarına gəldik. Bu şəhərə ilk yollananlardan olmuşuq və bu mənada, bəxtimiz gətirib.
N.P. - Təcili tibbi yardım avtomobillərimiz dağlıq ərazilərdə idarəetməyə yararsız idi. Dostlarımız sağ olsunlar, hər an köməyə ehtiyacımızın olub-olmadığını soruşurdular. Biz də onlardan yolsuzluq avtomobilləri istədik. İstəyimiz dərhal yerinə yetirildi. Bizə belə bir təcili yardım maşını verdilər. O, ən son tibbi avadanlıqlarla təchiz olunmuşdu. Daha belə bir avtomobilimiz isə əvvəlcədən var idi.
E.H. - Uşaqların Şuşanı necə azad etdiklərini təsəvvürə gətirmək belə, çətindir – praktik olaraq, Qələbəyə aparan yol yalın əllərlə açılıb. Söhbət 53 kilometrlik yoldan gedir. Biz Tağlar kəndindən (Hadrut) çıxdıqdan yalnız 2 sutka sonra Şuşaya çata bildik. Bu yol ilə hərəkət çox çətin idi. Təsəvvür edin, yol o qədər ensizdir ki, ona yalnız bir avtomobil yerləşir. Maşınlar tez-tez yarğandan aşağı düşürdü. Yaralıların həyatı bizdən asılı idi, onlara görə çox narahatlıq keçirirdik. Noyabrın 10-da atəşkəs sənədi imzalansa da, ermənilər hərdən bu yolu atəşə tutur, təxribatlara əl atırdılar. Onlar atəşkəs razılaşmasından sonra bir hərbi həkimimizi də qətlə yetirmişdilər.
- Qorxurdunuz?
E.H. - Sanki qorxmağa vaxt yox idi. Amma xəyalın nə olduğunu ilk dəfə anladım. Bir dəfə avtomobilin sükanı arxasında Zəfər yolu ilə xeyli getdikdən sonra gərginlikdən qarşıda finiş xətti gördüm – üzərində «Finiş» yazılmışdı.
Bir dəfə isə gözümə əyləncə kompleksi göründü. Gördüm ki, üzərində «Disneylend» yazılmış al-əlvan bir kompleksə daxil oluram. Qəribə hissdir.
Şuşada ilk cümə namazı
- Şuşada Gövhər ağa məscidində də olmusunuz?
N.P. - Şuşanı azad edildikdən sonra görən ilk şəxslərdən idik və xoşbəxtliyimizin həddi-hüdudu yox idi. İlk etdiyim iş şəhərin girişində şəkil çəkərək sosial şəbəkədə paylaşmaq oldu. Dərhal bütün radio və televiziya kanallarından zənglər gəlməyə başladı. Onlar üçün video və fotolar çəkməyimizi istəyirdilər.
Amma əsl xoşbəxtliyi Şuşa məscidində ilk cümə namazını qılan zaman hiss etdik. Ağır yaralanmış əsgəri gözləyirdik. Soruşdum ki, onu nə vaxt gətirəcəklər, dedilər, təxminən, 1 saatdan sonra. Bu müddətdə hərbçilərimizlə birlikdə tələsik namaz hazırlıqlarına başladıq. Məscidi təmizləyir, azan oxuyacaq şəxs axtarırdıq. Əsgərlərdən birinin azan oxuya bildiyi məlum oldu. Şuşada ilk cümə namazı məhz belə baş tutdu. Sosial şəbəkələrdə yayılmış məşhur video həmin namazdandır. Allahın köməyi ilə, hər şeyi çatdırdıq. Yaralımız gəldi və yola düşdük.
Həmrəy xalqın gücü
- Müharibədə iştirakdan sonra nə haqda daim danışmaq istəyi hiss edirsiniz?
E.H. - Həmrəy Azərbaycan xalqının gücü haqda. Mehribanlıq, qayğıkeşlik, fədakarlıq haqda. Bu müharibə cəmiyyətimizi tamamilə yeniləyib. İnanın ki, Gəncədən Bakıyadək dəfələrlə yol getməyimizə baxmayaraq, bir manat da xərcləməmişəm. İnsanlar bizi pulsuz yedirir-içirir, lazım olan hər şeylə təmin edirdilər. Elə gün olub ki, iki dəfə Gəncədən Bakıya yaralı gətirmişəm. Hospitala, təxminən, 100 yaralı daşımışam. Hər reysdə 6-7 insan aparırdıq. Belə halların birində Kürdəmirə yaxınlaşırdıq, uşaqlar acdıqlarını dedilər. Pandemiya dövrü olduğundan, bütün iaşə obyektləri bağlı idi. Bilmirdim onlara yeməyi haradan alım. O anda Kürdəmirdə yaşayan dostum yadıma düşdü və ona zəng edib vəziyyəti dedim. Dostum dərhal uşaqlara yemək hazırlamaq üçün kafe tapdı. Dedim ki, dayana bilməyəcəyik, bu üzdən elə yemək hazırlayın ki, özümüzlə götürə bilək. Anında qərar vermək lazım idi. Protokola hər an əməl etmək olmurdu. Elə vəziyyət yaranmışdı ki, dayanmaya bilmirdik, əsgərlər ac idilər. Amma çox dayana da bilməzdik, çünki ağır yaralılarımız var idi…
Sonradan həmin kafe elə işləyirdi ki, biz hər dəfə ora yaxınlaşaraq yaralılar üçün yemək götürə bilək. Bütün bunlar təmənnasız edilirdi. Biz də öz növbəmizdə, əlimizdən gələni edirdik. Bəzən əsgərlərə pul verir, deyirdik ki, guya dövlətin ayırdığı vəsaitdir. Bilirsiniz, cəmiyyətimiz göstərdi ki, oturub hər şeyi dövlətdən gözləmək olmaz. Biz də dövlətə kömək etməliyik. Belə də oldu.
N.P. - Bir dəfə yaralıları Horadizdəki hospitala gətirən zaman qapıda bizi böyük insan kütləsi qarşıladı. Onlar ümumi işə hər hansı kömək göstərmək üçün toplaşmışdılar. Maşından düşməyə macal tapmadım ki, bizi dövrəyə aldılar – hər kəs yaralıların hospitala daşınmasına kömək etmək istəyirdi. Kimsə yaralının əlindən tutur, kimsə xərəkdən yapışırdı. Bəziləri yaxınlaşır və deyirdilər ki, «Qubadlıya qayıdacaqsınızsa, isti geyim, yemək verək, əsgərlərə çatdırın». Hospitalda həkimlər gecə-gündüz fasiləsiz işləyirdilər. Amma onların heç biri şikayətlənmirdi. Orada çalışan qadınlar səhər tezdən hospitalın ərazisini təmizləyir, samovar qalayır, stol açırdılar. Biz yaralıları gətirən zaman onlara çay verir, qulluq edir, ac olanları yedizdirirdilər. Müharibə günlərində hospitalda və onun ətrafında hökm sürən həmrəyliyi, birliyi sözlə ifadə etmək mümkün deyil.
Müharibədən sonra Kəlbəcərdə işlədik, dekabrın 10-da isə Müdafiə Nazirliyinin rəsmi qərarı ilə missiyamız başa çatdı.
Yaralı əsgər «Necəsən, oğlum?» sualına «Sadəcə, super!» deyə cavab verdi
- Müharibə dövrünə aid ən parlaq təəssüratınız nədir? Hər halda, həmin günlərdə əsgərlərlə həyatlarının ən dramatik anlarında söhbətləşmək imkanınız olub…
N.P. - Azərbaycan əsgərinin döyüş ruhunu heç nə ilə sındırmaq mümkün deyildi. Nə öldürməklə, nə ağır yaralamaqla. Bunu sözlə ifadə etmək olmur. Yaralı əsgərlər həkimlərdən onları mümkün qədər tez ayağa qaldırmalarını tələb edir, yenidən cəbhəyə qayıtmaq istəyi ilə alışıb-yanırdılar. Onlar, həqiqətən, şəhid olmaq istəyirdilər. İzah edə bilmirdik ki, əvvəl sağalmaq lazımdır. Deyirdilər ki, «dostlarımız şəhid olub, biz niyə qalmışıq?»
E.H. - Hərbçilər bir daha geri dönməyəcəkləri tapşırıqlara gedə bilərdilər. Amma heç kim bu tapşırığın onun üçün sonuncu ola biləcəyini düşünmürdü. Belə qəhrəmanlardan biri Camal Alxasov idi. Şükür ki, o, sağdır və biz hələ də əlaqə saxlayırıq. Döyüşdə o, hər iki ayağını itirmişdi, vəziyyəti kritik idi. Həqiqətən, ölüm ayağında idi. Onu yola salan yoldaşları deyirdilər ki, «bəxtin gətirdi, sən şəhid olacaqsan». İnanılmaz qələbə, qəhrəmanlıq atmosferi var idi.
Camal çox ağır yaralanmışdı. Amma onun nümayiş etdirdiyi dözüm, həqiqətən, heyrətamizdir. Öz-özümə dedim ki, bu əsgər sağ qalsa, onun həyatını necəsə asanlaşdırmaq üçün ona əlimdən gələn köməyi edəcəyəm. Bakıya gedərkən yolda Camal atası ilə danışmaq istədiyini dedi. Yanımızdakı həkim bunun əleyhinə idi. Çünki istənilən həyəcan yaralının vəziyyətini daha da ağırlaşdıra bilərdi. Lakin əsgər israr etdi və mən dözə bilməyib telefonumu ona verdim. Camalın atası ilə dialoqu məni heyrətə saldı. O, atasının «necəsən, oğlum?» sualına gülümsəyərək «sadəcə, super!» deyə cavab verdi. Bunu deyən adamı qan aparırdı. O, partlayış nəticəsində ayaqlarının qoparaq ətrafa düşdüyünü görmüşdü. Bu sözlərdən sonra yol gözümdə yayınmağa başladı. Hər xırda səbəbdə şikayətlənir, həyatdan narazılıq edirik. Camal Alxasov mənə heç vaxt unuda bilməyəcəyim dərs verdi. Və ordumuzda belə oğullar çox idi. İstər hərbçi, istər həkim.
«Nəfəs»
- Müharibədən sonra «Nəfəs» adlı ictimai birlik də yaratmısınız. Səbəb nə idi?
N.P. - Müharibənin ilk günlərində «Huner Group» Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinə Yardım Fonduna 50 min manat köçürmüşdü. Bundan başqa, biz ordunun ehtiyaclarının ödənilməsi üçün İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyinə, təxminən, 70 min manatlıq tibbi preparatlar vermişik. Rəhbərimiz bu işlər haqda KİV-ə danışmaqdan imtina edir. Amma mən hər zaman deyirəm ki, belə əməllər nümunədir. Bu, başqa iş adamları üçün nümunə ola bilər. Açığı, belə də oldu. Mən ordu üçün əlindən gələni etmiş çox sahibkar tanıyıram. İndi isə biz «Nəfəs» ictimai birliyini yaratmışıq.
E.H. - Ali Baş Komandan və ordumuz Vətən müharibəsində parlaq qələbə qazanıb. İndi bizim növbəmizdir. Dövlətə müraciət etdik və «Nəfəs» ictimai birliyini yaratdıq. Müharibə veteranlarına, şəhid ailələrinə hərtərəfli yardım göstərməyə hazırıq. Fondumuz tərəfindən müharibə veteranlarının tələbatlarının ödənilməsinə hər ay 15 min manat ayrılır. İndi yeni layihəmiz də var. Şəhid və veteran övladlarının hazırlıq kurslarının pulunu ödəyirik. Belə uşaqların hazırlıq keçmələri üçün artıq təhsil ocaqlarından biri ilə razılığa gəlmişik. Dostlarıma müraciət edir, onları da şəhid və veteran ailələrinə yardım göstərməyə çağırıram. Çox şadam ki, onlar mənim bu çağırışımı müsbət qarşılayır, belə ailələrə böyük ruh yüksəkliyi ilə yardım göstərirlər. Məsələn, mənə gəng edir, Fondun bank hesabını istəyir, müharibə iştirakçılarının ailələrinə yardım məqsədi ilə həmin hesaba pul köçürürlər. Bir dəfə kimsə Fonda anonim şəkildə 40 manat köçürmüşdü. Məbləğ böyük olmasa da, bir insanın bunu anonim etməsi bizə çox xoş təsir bağışladı.
N.P. - Fondun fəaliyyəti şəffafdır. Saytımızda onun fəaliyyəti, neçə veterana yardım göstərildiyi, nə qədər pul xərcləndiyi və s. haqda hesabat var. Biz Yaşat Fondu ilə də fəal əməkdaşlıq edirik.
«Huner Group» və Hünər
- «Huner Group» inşaat işləri ilə məşğuldur. Azad olunmuş ərazilərin bərpasında iştirak etmək niyyətiniz varmı?
- Bu məsələ ilə bağlı dövlətə müraciət etməmişik. Biz yaşayış evləri tikirik. Dövlət şirkətimizi bu prosesə cəlb etməyi lazım bilərsə, təklifi fəxrlə qəbul edər, əlimizdən gələni əsirgəmərik. Sizə bir şeyi deyim – cənab Prezident Xocavənd rayonunun kəndlərindən birinin adını dəyişib. İndi o, Hünər adlanır. Biz Prezident Administrasiyasına müraciət edərək, bu kəndin şirkətin hesabına tam bərpa etmək istəyimizi bildirmişik. Çünki kəndin adı şirkətimizin adı ilə eynidir. Bizə dedilər ki, kəndin bərpası qərarı verilən zaman təklifimizə baxacaqlar.
Bakıda bizim apteklər şəbəkəmiz də var və Şuşada aptek açmaq xahişi ilə hökumətə müraciət etmişik. Aydındır ki, indi orada o qədər də çox insan yoxdur. Odur ki, aptekin rentabelli işləyəcəyini gözləmək olmaz. Amma biz bunu qazanc üçün etmirik. Təklifimiz müsbət qarşılanıb və bu gün Şuşada aptekimiz fəaliyyət göstərir.

"WE HAD NO TIME TO GET SCARED"
Businessman Ehtiram Guliyev joined the Patriotic War as an ambulance driver to save the lives of the wounded soldiers and officers
Modesty, decency, boundless love for the homeland... Throughout our conversation, the founder of Huner Group, Ehtiram Guliyev (EG), kept repeating: "Compared to what our soldiers did, I did nothing!"
After reading these lines, you have probably guessed that we were going to tell you a story of one of the many Azerbaijani businessmen who made a significant contribution to the liberation of the occupied lands, providing material support to the Azerbaijani Army during the war. That’s a right guess. However, it is hardly possible to find another owner of a large holding, who, among other things, personally spent 44 days driving an ambulance car, taking out the wounded troopers from the combat zone. Therefore, we kindly asked Mr. Guliyev for an interview, although he does not see anything unusual in what he did.
Neither we, nor Mr. Guliyev knew that in a few days the President of Azerbaijan Ilham Aliyev would award him for the medal "For the military cooperation services”. When a person asks himself what he can do for the homeland, he does not think about medals and titles. Nor does he think about the associated risks... There is a war.
But it's good that Mr. Guliyev’s dedication did not go unnoticed. It should be so, because we must know our heroes.
Huner Group did not advertise the participation of their chief in the war. Perhaps no one would have known about this had not the head of the company's PR department Nasimi Pashayev (NP) joined the war as another ambulance driver...
"Even today"
“You and Nasimi Pashayev were ambulance drivers. On behalf of all the Azerbaijanis, we feel proud of you. I don't know about you, but I want to talk about it endlessly...”
“Do you think I did something special? But during the war, everyone wanted to do something, to take at least some part in this sacred matter. Both young and old people went to the military registration offices to sign up as volunteers. They were even upset when they were refused. We are just ordinary citizens of this country, who, like everyone else, wanted to provide some kind of assistance to the country during those days.
“You know, there is a medical company under Huner Group. We realised that this was a kind of assistance we could provide to the front. We have applied to the Ministry of Defense. A day later they called us and asked when we could go to the front. I said: "Even today." They were a little surprised. At that moment I was in my office, in a suit. Everything was as usual.
“We were told that the military hospital in Ganja needed support. We had to deliver the wounded soldiers from Murovdagh and Dashkesan to Ganja, and then, if necessary, to Baku. To get started, it was necessary to have the preliminary training of the medical staff and technical inspection of ambulances done. We had four ambulances. But we didn’t know yet which of the drivers would go.
“On the same day, I told about this to our paramedics and asked them if they wanted to join me. By the way, they all worked in different parts of the country. Many of them agreed. But then I decided that I would go myself. But since I could not be enlisted to the army because of my age, I thought I had a chance to work as an ambulance driver. And help my country not as the head of the company, but as an ordinary citizen.
“We have been warned that it was very dangerous to work in a war zone. On October 26, when we were already in Ganja, they ordered us to move to the newly liberated Gubadli district. We had to build a field hospital there. Nasimi volunteered to go with me, and I supported his candidacy. I repeat again – many of our employees wanted to join us. But some of them were not married yet, some had young children, and so on. That’s why I decided that Nasimi, Malik Mammadov, one of our paramedics, and I would go.”
“Don't you think that your decision was a dividing line in your life – your life before and after the war? You had a family, business and then suddenly you found yourself in a completely different reality...”
EG: “Indeed. There were difficult conditions in Gubadli. It was very cold in the evenings, no amenities. We spent the first night in the car. But it was impossible to keep the car running all the night to heat it. We had to to save fuel. Since Gubadli had just been liberated, the enemy reconnaissance kept close and could safely reach us at night.
“We initially delivered the wounded to Horadiz (a city in the Fuzuli district of Azerbaijan. - R+). We did not know the road, it was difficult to drive on a dirty road, a there was not a single road sign along the way. Once, when I delivered a wounded man to Horadiz, I had to return to Gubadli late at night. We drove for a very long time, although we should have arrived to the destination long ago. Then we saw a car approaching to us. We stopped it to ask if we were driving in the right direction. The driver looked behind and around suspiciously. At that moment, we thought that we had trespassed the enemy territory and the driver in front of us was an Armenian military. Fortunately, we were wrong.”
NP: “The field hospital was supposed to be located in the village of Khanlyg, since the village was geographically convenient to receive the wounded from Gubadli and Lachin. When we reached the village, Ehtiram-muallim disappeared. I didn't know what to think. Half an hour later, he came back and said that he had found a good place to build a field hospital. When we looked at this place, we saw a building that was previously a military medical facility of the enemy. Our command agreed to accommodate the hospital there. We quickly equipped the operation rooms and created all the necessary conditions.”
Shusha: On the road to Victory
“So, the Supreme Commander-in-Chief announced the liberation of Shusha. Your impressions?”
EG: “It was such a great joy. This was possible thanks to the courage of our soldiers and officers, the incredible solidarity of the Azerbaijani people, the prudent policy of our President and Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev. We are lucky to have him ruling our country. Our army is the greatest achievement of Azerbaijan. Yes, we enjoyed the news, but then had to go back to our work. Nasimi and I decided to go to Shusha together with the doctors of the Ganja hospital. We are lucky that we were among the first comers in this city.”
NP: “Our reanimation cars were not suitable for driving in mountainous terrain. We thank our friends who always asked if they could help us. We asked them to provide us with SUVs. Our request was fulfilled without delay, and they delivered to us another reanimobile, an off-road vehicle equipped with the latest medical technology. We already had one such car.”
EG: “It is difficult to imagine how our guys liberated Shusha. In fact, they literally paved the path to victory bare handed. The road to Shusha is 53 km long. Nevertheless, we left the village of Taghlar (Hadrut) and could reach Shusha only two days later. The road is very narrow, the width of a car. Often the cars fell to the ravine. We worried about the wounded because their lives depended on us. Despite an armistice agreement signed on November 10, Armenians sometimes shot through this road to make provocations. After the ceasefire agreement, the Armenians killed one of our military doctors.”
“Weren't you scared?”
EG: “We didn’t have time to get scared. But for the first time in my life, I realised what a mirage is. Once, when I was driving a car along the Victory Road for a very long time, I saw a finish line with the word FINISH written on a poster. Another time I had an illusion that I was driving in the amusement park, sort of Disneyland in all bright colours. This is an amazing feeling.”
The first Friday prayer in Shusha
“Could you visit the Govhar Agha mosque in Shusha?”
NP: “We were very happy when we visited Shusha the first time after liberation. The first thing I did was taking a photo on the entrance to Shusha and sharing it on social networks. After that, all radio and TV channels began to call us asking to provide them with video and photo footage. But we really enjoyed our time when we finally could film the first Friday prayer in the Shusha mosque. We were waiting for a badly wounded soldier. I asked how long it would take to deliver him; they said in an hour. During this period, we quickly cleaned up the praying room of the mosque to get it ready for the prayers of our troopers. We then looked for someone who would perform the adhan, calling the believers to perform the prayer. One of the soldiers, who turned out to be a believer, knew how to do this. This is how the first Friday prayer was performed in Shusha. The video footage of the event quickly went viral on social networks. Allah allowed us to do everything in a timely manner. Then we received the wounded brother, and hit the road.”
Strength of solidarity
“What did impress you the most after your time in the war?”
EG: “The strength of the unity of our people. Kindness and responsiveness, self-sacrifice. This war has completely renewed our society. Believe me, I didn’t spend a single manat during my repeated runs between Ganja and Baku. The people provided food to us free of charge, provided everything we needed. Sometimes I had to deliver the wounded from Ganja to Baku twice a day. I took about 100 wounded to hospitals, delivering 6-7 people on each run. Once on the way to Baku, when we were approaching Kurdamir, the guys said they were hungry. Since there was a period of pandemic and all catering points were closed, I did not know where to get food for them. But then I recalled that one of my friends lived in Kurdamir. I phoned and asked him to think what he could do to help us. He quickly found a cafe where they prepared food for our soldiers. I asked to prepare the food as much as we could take away with us, since we could not stop along the road. I had to make decisions on the spot and did not always follow the established protocol. It was impossible to drive without stopping, as the soldiers were hungry. But at the same time, we could not stop for a long time either, since we had seriously wounded people aboard. Later, that cafe worked so that every time we could drive up to them and pick up food for the wounded. And all this was provided to us free of charge. We also tried to do everything we could to help the soldiers. Sometimes we gave them money, saying that it was from the state. Our people showed that we cannot sit and wait until the authorities do everything for us. We must also help our state ourselves. Without waiting for help.”
NP: “When we delivered the wounded to the Horadiz hospital, a crowd of people approached us ready to provide some sort of help. Even before I could get out of the car, the people would open the rear doors to help us get the wounded out as soon as possible. Someone would take them in their arms, someone would immediately grab the stretcher, some would ask us to take warm clothes and some food for the soldiers on our way back to Gubadli. Doctors at the hospital worked day and night. None of them ever complained about the work schedule. Every morning the nurses of the hospital would clean the territory of the hospital, get the tea and food ready before we delivered a new batch of wounded soldiers to them. It is impossible to find appropriate words to describe the solidarity and unity that reigned in and around the hospital during the days of the war.
“After the war, we also worked in Kalbajar. On December 10, our mission was completed by an official decision of the Ministry of Defense.”
Even the seriously wounded soldiers replied that they felt ‘just super!’ when asked
“You had to communicate with soldiers in the most dramatic moments of their lives...”
NP: “The fighting spirit of our soldiers could not be broken by anything. Neither death nor serious injury. It is impossible to describe this feeling. The wounded soldiers asked the doctors to do whatever possible to get them ready for another round of fight. They wanted to return to the front line as soon as possible. They literally wanted to become martyrs. We could not explain to them that they had to receive appropriate treatment in the first place. They replied: "My friends became martyrs. Why am I not with them?"
EG: “The guys could be sent on a mission, which would be their last one. Nevertheless, no one thought that it could be the last one in their life. Jamal Alkhasov was one of these heroes. Thank God he survived, and we still keep in touch. He lost both legs in the war. His condition was critical. He was dying. Seeing him off, his comrades said: "You are lucky, you will become a martyr." The atmosphere of military victories and heroism was incredible.
“Jamal's wound was very serious. But the way he stoically endured the pains made us admire that. I said to myself that if he survived, I’d do everything to somehow make his further life easier. Jamal said on his way to Baku that he wanted to talk to his father. The doctor accompanying us was against this, because any change in his emotional state could worsen his condition. Yet he asked us to get him to his father. I gave him my phone. His dialogue with his father amazed me. When his father asked him how he was, Jamal said, laughing, that he was just super. You know, at that very moment he was bleeding, his legs were severely damaged due to the explosion. After his words, the road began to blur before my eyes. We complain about every small matter and express our dissatisfaction with life. Jamal Alkhasov taught me an unforgettable lesson. And there were many people like him in the army. Both among the military and the doctors.”
Nefes means breath
“After the war, you also founded a public association Nefes. Why?”
NP: “During the first days of the war, Huner Group transferred ₼50,000 to the Fund for Assistance to the Armed Forces of Azerbaijan. In addition, we handed over almost ₼70,000-worth drugs to the State Agency of Medical Insurance. Our boss always refuses to advertise this in the media, but I believe that such actions are indicative and will become an example for other businessmen. And I'll tell you honestly – that’s exactly what happened. I know many entrepreneurs who have done everything necessary for the army. Now we have created a public association Nefes.”
EG: “Supreme Commander-in-Chief and our army won a brilliant victory in the Patriotic War. Now it's up to us. We applied to the state and founded a public association Nefes. We are ready to provide all kinds of assistance to war veterans and families of martyrs. Every month we provide ₼15,000 to our war veterans. We have a new project now. We pay for preparatory courses for children of martyrs and veterans. We have already agreed with one of the educational institutions where the children will be trained. I also appeal to my friends with a request to help the families of martyrs and war veterans. And I am very glad that they accept my request positively and provide assistance with enthusiasm. For example, they call me and ask me to give the bank account of the fund in order to transfer money there to help the families of the war veterans. Once someone anonymously transferred ₼40 to our account. Although the amount was small, we were happy that he or she did this anonymously.”
NP: “Our activities are transparent. We publish the reports on our website, including the number of veterans who have received assistance, the amount of money spent, and so on. We also actively cooperate with the Yaşat Foundation.”
Huner Group in Huner
“Huner Group is engaged in construction business. Do you have plans to join the restoration of the liberated territories?”
“We did not apply to state authorities on this issue. We are constructing residential buildings. But if the authorities think it is necessary to get our company involved, we will proudly accept their proposal and will do our best. Let me tell you something. Mr. President changed the name of one of the villages in the Khojavend district. It is now called Huner (hünər means courage). We applied to the Office of the President to entrust us the complete restoration of the village entirely on our own, since it is called the same as our company. They told us that they would review our proposal when the issue of the restoration of the village became relevant. We have a network of pharmacies in Baku, and we applied to the government with a request to open another one in Shusha. It is clear that at present there are not many people there to expect profits, but we are not doing this for profit. Our proposal was received positively, and today one of our pharmacies operates in Shusha.”