NƏZARƏT OLUNAN YOXSA LİBERAL?
Azərbaycanın valyuta rejiminin gələcək islahatları ilə bağlı iqtisadçılar arasında fikir ayrılığı var
İlin əvvəlindən başlayaraq, bir çox ölkələrdə iqtisadi fəallıq xeyli bərpa olunub. Qlobal artım perspektivləri ilə bağlı proqnozlar da əhalinin COVID-19-a qarşı genişmiqyaslı peyvənd edilməsi və qlobal bazarın aparıcı tənzimləyicilərinin dəstək tədbirləri sayəsində yaxşılaşıb. Beynəlxalq Valyuta Fondunun (BVF) iyul qiymətləndirməsinə görə, dünya ümumi daxili məhsulunun (ÜDM) artımı 2020-ci ildəki 3,3% azalmadan sonra 2021-ci ildə 6% olacaq. 2022-ci il üçünsə proqnoz 4.9%-ə qədər yaxşılaşdırılıb. Belə şərtlər fonunda qlobal maliyyə bazarlarında nikbin əhval yaranıb. ABŞ-da və bazarları formalaşmaqda olan ölkələrdə fond indeksləri bütün zamanların ən yüksək səviyyəsinə çatıb, neft qiymətləri pandemiyadan əvvəlki səviyyəyə qayıdıb. Bu meyilləri nəzərə alan bəzi ekspertlər Azərbaycanın valyuta bazarında pandemiyadan əvvəl qeyd olunmuş islahatların davam etdirilməsini təklif edirlər.
Qlobal bazarın riskləri
Qlobal maliyyə bazarlarında vəziyyət ümumilikdə dayanıqlı qalsa da, iki amil nəzərə alınmaqla mənfi meyillərin bərpası riskləri hələ də qalmaqdadır. Birincisi, ABŞ -da və digər ölkələrdə qorunan stimullaşdırıcı büdcə siyasəti fonunun təsirləri da daxil olmaqla dünyada inflyasiyanın sürətlənməsi ilə bağlı gözləntilər artır. Bu, 2021-ci ilin əvvəlindən etibarən ABŞ-da Xəzinə istiqrazlarının gəlirlilik göstəricilərinin önəmli dərəcədə artmasına, nəticə etibarilə başqa ölkələrdə də daha yüksək faiz dərəcələrinə səbəb olub.
İkincisi, mart ayının sonundan yoluxma saylarının yenidən artması, bir sıra ölkələrdə (Avropada, bəzi Asiya ölkələrində) məhdudlaşdırıcı tədbirlərin müddətinin uzadılması üzündən qeyri-müəyyənlik artıb. Bununla belə, qlobal maliyyə sisteminin zəiflik amilləri artmaqda davam edir ki, bu da stress dövründə bazarlarda qeyri-sabitliyi artıra bilər.
Bu vəziyyətdə bir çox ölkələr üçün əsas problem pandemiya dövründə yetərincə yüksək dəstək tədbirləri fonunda korporativ sektorda "zombi şirkətlər"in sayının artmasıdır. Müəssisələrin ödəniş qabiliyyətini itirməsi riskləri, aşağı gəlirlilik şəraitində bank sektorunun ciddi itkiləri (əsasən Avropada) sistemli xarakter ala bilər, həmçinin yeni kreditlərin verilməsi imkanları məhdudlaşa bilər.
Kütləvi dəstək tədbirlərinin, ilk növbədə, büdcə xərclərinin başqa bir yan təsiri, aparıcı ölkələrdə inflyasiyanın davamlı sürətlənməsi ola bilər. Bu isə dərəcələrin daha da artması ilə, ümumiyyətlə, iqtisadi siyasətin gələcəyi ilə bağlı qeyri-müəyyənliklə təhdid edir. Bu isə, əlbəttə, maliyyə bazarlarında enib-qalxmalarsız ötüşməyəcək. Bundan başqa, dövlət borcunun həddindən artıq böyüməsi bazar iştirakçılarının dövlət maliyyəsinin dayanıqlılığına inamını sarsıda bilər ki, bu da suveren kredit risklərinin artması ilə nəticələnə bilər.
Ancaq qlobal maliyyə göstəricilərinin qeyri-sabitliyinə və kənar çağırışlarla bağlı qeyri-müəyyənliyə, eləcə də yaxın gələcək üçün fərqli-fərqli proqnozlara baxmayaraq, Azərbaycanda vəziyyət nəzarət altında saxlanır. Hökumət vəd edir ki, sabit makroiqtisadi vəziyyət və davamlı artan valyuta ehtiyatları kimi "təhlükəsizlik yastığının" mövcudluğu Azərbaycan iqtisadiyyatının dayanıqlılığının qorunmasına kömək edəcək.
Liberallaşma lazımdırmı?
Bununla belə, Milli Məclisin deputatı Vüqar Bayramlı hesab edir ki, dünya bazarındakı volatillik nəzərə alınmaqla, Azərbaycan Mərkəzi Bankının ölkənin valyuta bazarını tədricən liberallaşdırması məqsədəuyğundur.
O, bunu dünya bazarında ABŞ dollarının əsas valyutalar qarşısında möhkəmlənməsinin davam etməsi ilə izah edir. Son bir ayda dollar avroya nisbətən təxminən 4% bahalaşıb: “Dolların möhkəmlənməsi ABŞ iqtisadiyyatı ilə bağlı müsbət xəbərlərdən və proqnozlardan, həmçinin texnologiya şirkətlərinin səhmlərinin qiymətinin artmasından qaynaqlanır. Digər tərəfdən Amerika Birləşmiş Ştatları əhalisinin yarısından çoxuna peyvənd vurulması da dollara təsir edir".
Dolların möhkəmlənməsi bir sıra strateji mallar bazarından da yan keçməyib. Son bir ayda dünya bazarında qızılın qiyməti 2,8% ucuzlaşıb. Bu gün Azərbaycan həm də qızıl ixracatçısıdır və onun ucuzlaşması ölkənin gəlirlərini azaldır.
Onun sözlərinə görə, Rusiya rublu son bir ayda dəyərinin, təxminən, 3%-ni itirib, halbuki dünya bazarında dolların möhkəmlənməsi fonunda region ölkələrinin bazarlarında ciddi volatillik müşahidə olunmur.
“Azərbaycanda manatın məzənnəsi üzən məzənnə rejiminə tam keçirilmədiyindən, bu, hələ də tənzimləyicinin mövqeyindən birbaşa asılıdır. Ölkəyə xarici valyuta axınında böyük rol oynayan dünya neft qiymətləri kifayət qədər məqbul səviyyədədir", - deyə millət vəkili vurğulayıb.
Hal-hazırda «Brent» markalı neftin bir bareli 74 dollardan yuxarı qiymətə satılır və qlobal peyvəndləşmə ilə bağlı enerji bazarında tələbatın artması müşahidə olunur. Bununla belə, 2021-ci ilin dövlət büdcəsində neftin bir barelinin qiyməti 40 dollar müəyyən olunub. Bununla belə, onun fikrincə, dünya bazarlarında yeni kəskin artıb-azalma riskləri nəzərə alındıqda liberal valyuta bazarı uzunmuddətli dövr üçün daha sığortalı sayılır.
Bununla birlikdə, qeyd etmək lazımdır ki, büdcə qaydalarına görə, neft satışından əldə edilən mənfəət müəyyən edilmiş qiymətdən (hazırda 40 dollardan) yüksək olduğu zaman iqtisadiyyatdan sterilizasiya edilir - büdcə xərclərinə yox, Azərbaycan Dövlət Neft Fonduna göndərilir, buna görə də məzənnəyə ciddi təsir göstərmir.
Amma V.Bayramlı onda haqlıdır ki, ən azı yaxın bir neçə ildə neftin qiymətinin düşməsindən manatın məzənnəsi üçün heç bir təhlükə gözlənilmir. Üstəlik, neft və qaz layihələrinə qoyulan investisiyaların azalması üzündən, qlobal əmtəə treyderləri neft qiymətlərinin 100 dollar/barelə qayıdacağını gözləyirlər. Ekspertlərin məlumatına görə, kapital qoyuluşları beş il əvvəlki 400 milyard dollardan göstəricisindən hazırda ildə 100 milyard dollar səviyyəsinə düşüb.
«Goldman Sachs»ın birja mallarının araşdırılması şöbəsinin müdiri Ceff Karrinnin bununla bağlı dediklərinə görə, əmtəə bazarında yeni bir superdövr gözlənilir. O bildirib ki, neftə olan tələbat artacaq, çünki siyasətçilər sərmayələri iri «yaşıl» infrastruktur layihələrinə yönəldəcəklər: "Biz düşünürük ki, «yaşıl» kapital qoyuluşuna xərclənən hər 2 trilyon dollar neftə, təxminən, 200.000 barel/gün tələbat deməkdir".
Danışan statistika
Azərbaycan Mərkəzi Bankının sədri Elman Rüstəmov da əmindir ki, dünya bazarında neftin qiymətinin artması tədiyyə balansını və gözləntiləri yaxşılaşdırmaqla, valyuta bazarının sabitliyinə müsbət təsir göstərir.
Nəticədə, cari hesab saldosu 627,7 milyon dollar profisit göstərib. 2021-ci ilin birinci rübündə neft-qaz sektorundakı profisit 1,9 milyard dollara çatıb (azalma 19,9% olub), halbuki qeyri-neft sektoru üzrə kəsir 1,3 milyard dollar olub (26,1% azalıb).
2021-ci ilin yanvar-mart aylarında neftin orta qiyməti 52,4 dollar/barel olub, bir il əvvəl isə 58 dollar idi.
Beləliklə, Elman Rüstəmov hesab edir ki, Azərbaycan valyuta bazarının balansını və mövcud makroiqtisadi sabitliyi qorumaq üçün yetərincə resurslara malikdir.
Xatırladaq ki, Azərbaycan Mərkəzi Bankı tərəfindən sonuncu dəfə məzənnə rejiminin liberallaşdırılması qərarı 2020-ci ilin əvvəlində verilib və o, sahibkarların fəaliyyəti üçün mühitin yaxşılaşdırılmasına yönəldilib. Bu dəyişikliklərə görə, idxal olunan mallar üçün əvvəlcədən ödəmələr zamanı malların ölkəyə gətirilməsini təsdiq edən gömrük bəyannaməsinin və ya xidmətlərin göstərilməsinə dair sənədin müvəkkil banklara təqdim edilməsi müddəti 270 gündən 2 ilə qədər uzadılıb. Eyni zamanda idxal olunan mal və xidmətlərin dəyəri 10 min ABŞ dollarına qədər ekvivalentdən artıq olmadıqda, valyuta nəzarəti orqanına məlumat vermək tələbi aradan qaldırılıb.
Yəni ümumi rejimdə yalnız bəzi detallara dəyişiklik edilib. Ancaq hər şeyi əsaslı şəkildə dəyişdirməyin mənası varmı, pandemiya böhranının əslində tamamilə aradan qaldırılmadığı nəzərə alınarsa, bazar yeni şərtlərə uyğunlaşa biləcəkmi?
Pul siyasətinin liberallaşdırılmasının tərəfdarlarından fərqli olaraq, onun əleyhdarları bu prosesin heç də hər zaman müsbət nəticə vermədiyini düşünürlər. Yəni belə bir ciddi qərar verməzdən əvvəl, onun ölkə iqtisadiyyatına bütövlükdə təsir dərəcəsini dəqiq yoxlamaq lazımdır. Əks təqdirdə, bu, ölkədən kapital axını, dollarlaşma dərəcəsinin artması və xarici borcun artması ilə nəticlənə bilər.
Azərbaycanda liberallaşma həqiqətənmi sərmayə fəallığının artması ilə nəticələnəcək və kapitalın axını sərmayəçilərin iqtisadi maraqları ilə tənzimlənəcək? Yoxsa bu, ölkəyə daxil olandan daha çox kapital çıxarılması ilə nəticələnəcək? Axı, istənilən belə bir silkələnmə, xüsusən də xarici iqtisadi konyunkturun pis olduğu illərdə, ölkənin tədiyyə balansı və manatın sabitliyi üçün təhlükəli ola bilər.
AMB-dən verilən məlumata görə, bu ilin ilk üç ayında Azərbaycandan kapital axını 1,3 milyard dollar təşkil edib. Ötən ilin birinci rübündə ölkədən 990 milyon dollar çıxarılmışdı. Yəni göstrilən dövr üçün Azərbaycandan kapital axını 29,1% artıb.
2019-cu illə müqayisədə 2020-ci ildə Azərbaycandan çıxarılan kapitalın həcmi də 38,8% artaraq 4,5 milyard dollar təşkil edib. İqtisadçıların fikrincə, ölkədən artan kapital axınının səbəbləri onun Türkiyə və Gürcüstanda daşınmaz əmlaka və biznesə yatırılması ilə bağlıdır ki, son illərdə bu, bir trend halına gəlib.
Valyuta liberallaşmasının necə nəticələnəcəyini müfəssəl proqnozlaşdırmaq olduqca çətindir. Burada tərəzinin bir gözündə Qarabağda dağıdılmış ərazilərin bərpasına böyük kapital qoyuluşları ilə bağlı gözləntilər olmalıdır, ölkədəki valyuta rejimi nəinki daxili, həm də xarici investorlar üçün rahat və proqnozlaşdırıla bilən olmalıdır. Buna görə də, belə görünür ki, xüsusən indiki şəraitdə manatın məzənnəsinə ciddi təsir edə biləcək istənilən dəyişiklik ehtiyatla gerçəkləşdirilməli və mümkün nəticələr hər "millimetr"inə qədər hesablanmalıdır.

ЛИБЕРАЛЬНЫЙ ПРОТИВ КОНТРОЛИРУЕМОГО
С начала года экономическая активность в значительной степени восстановилась во многих странах. Прогнозы относительно перспектив глобального роста также улучшились благодаря началу масштабной вакцинации населения от COVID-19 и мерам по поддержке от ведущих регуляторов глобального рынка. Согласно июльской оценке Международного валютного фонда (МВФ), прирост мирового ВВП в 2021 году составит 6% после снижения на 3,3% в 2020-м. А на 2022 год прогноз улучшен до 4,9%. В этих условиях на глобальных финансовых рынках сформировались благоприятные настроения. Фондовые индексы в США и странах с формирующимися рынками (СФР) достигли новых исторических максимумов, цены на нефть вернулись к значениям до начала пандемии. Учитывая эти тенденции, некоторые эксперты предлагают продолжить в Азербайджане реформы валютного рынка, намеченные до пандемии.
Риски глобального рынка
Хотя ситуация на глобальных финансовых рынках в целом остается устойчивой, риски возобновления негативных тенденций все еще сохраняются с учетом двух факторов. Во-первых, в мире усиливаются ожидания по ускорению инфляции, в том числе на фоне сохранения стимулирующей бюджетной политики в США и других странах. Это привело к существенному росту доходностей казначейских облигаций в Соединенных Штатах с начала 2021 года и, как следствие, росту ставок в других странах.
Во-вторых, возросла неопределенность из-за того, что с конца марта снова наметился рост числа заражений, в ряде стран были продлены ограничительные меры (в Европе, в отдельных странах Азии). При этом уязвимость глобальной финансовой системы продолжает накапливаться, что может усилить нестабильность на рынках в периоды стресса.
Ключевой проблемой в данном случае для многих стран является увеличение числа так называемых «зомбикомпаний» в корпоративном секторе на фоне значительных мер поддержки в период пандемии. Риски неплатежеспособности предприятий, серьезные потери банковского сектора при низкой прибыльности (главным образом в Европе) могут приобрести системный характер, а также ограничить возможности предоставления новых кредитов. Другим побочным эффектом массовых мер поддержки, прежде всего бюджетных расходов, может стать устойчивое ускорение инфляции в ведущих странах. А это уже грозит дальнейшим ростом ставок, неопределенностью относительно будущего экономической политики в целом. Ну и, естественно, не обойдется без всплесков волатильности на финансовых рынках. Кроме того, чрезмерное увеличение госдолга может подорвать доверие участников рынка к устойчивости госфинансов, что будет чревато ростом суверенных кредитных рисков.
Однако, несмотря на нестабильность глобальных финансовых показателей и неопределенность в отношении внешних вызовов, а также весьма неоднозначные прогнозы на ближайшее будущее, в Азербайджане ситуация находится под контролем. Как обещает правительство, стабильная макроэкономическая ситуация и наличие «подушки безопасности» в виде продолжающегося роста валютных резервов будут содействовать сохранению устойчивости азербайджанской экономики.
Нужна ли либерализация?
Между тем депутат Милли Меджлиса Вюгар Байрамлы считает, что с учетом волатильности на мировом рынке Центральному банку Азербайджана целесообразно поэтапно либерализовать валютный рынок страны.
Он объясняет это тем, что на мировом рынке доллар США продолжает укрепляться по отношению к основным валютам. За последний месяц он подорожал почти на 4% по отношению к евро: «Укрепление доллара связано с позитивными новостями и прогнозами по экономике США, а также с ростом стоимости акций технологических компаний. С другой стороны, вакцинация уже более половины населения Соединенных Штатов также влияет на курс доллара».
Укрепление доллара не обошло стороной и рынок ряда стратегических товаров. За последний месяц цены на золото на мировом рынке упали на 2,8%. А Азербайджан сегодня тоже является экспортером золота, удешевление которого сокращает доходы страны.
По его словам, российский рубль за последний месяц потерял около 3% стоимости, хотя на фоне укрепления доллара на мировом рынке не наблюдается серьезной волатильности на рынках стран региона.
«Поскольку курс маната в Азербайджане не полностью переведен на плавающий валютный курс, то он все еще напрямую зависит от позиции регулятора. Мировые цены на нефть, играющие основную роль в поступлении валюты в страну, на достаточно приемлемом уровне», - считает депутат.
В настоящее время нефть марки Brent торгуется выше $74 за баррель, а на энергорынке наблюдается рост спроса из-за глобальной вакцинации. В то же время в госбюджете на 2021 год заложена цена на нефть в $40 за баррель, Несмотря на это, по его мнению, либеральный валютный рынок на долгосрочный период считается более застрахованным, если учитывать риски новых скачков на мировых рынках.
Однако надо заметить, что сверхдоходы от продажи нефти выше цены отсечения по бюджетному правилу (сейчас - более $40/барр.), стерилизуются из экономики - они направляются не в расходы бюджета, а в Госнефтефонд Азербайджана и поэтому не так серьезно влияют на курс.
Но В.Байрамлы прав в том, что опасности для курса маната от падения цен на нефть, как минимум в перспективе ближайших нескольких лет, не ожидается. Более того, глобальные сырьевые трейдеры ожидают возврата цены на нефть к $100/барр. из-за сокращения инвестиций в нефтегазовые проекты. По данным экспертов, капзатраты сократились с $400 млрд. (пять лет назад) до $100 млрд. в год.
В этой связи, по мнению руководителя отдела исследований биржевых товаров Goldman Sachs Джеффа Карри, на рынке сырьевых товаров ожидается новый суперцикл. Он отметил, что спрос на нефть будет расти, потому что политики будут направлять инвестиции в крупные проекты «зеленой» инфраструктуры: «Мы утверждаем, что каждые $2 трлн., потраченных на «зеленые» капиталовложения, означают примерно 200 тыс. барр./с спроса на нефть».
Говорящая статистика
Председатель Центробанка Азербайджана Эльман Рустамов также убежден, что тенденция роста мировых цен на нефть положительно сказывается на стабильности валютного рынка, улучшая платежный баланс и ожидания.
В результате сальдо текущего счета показало профицит в размере $627,7 млн. Профицит по нефтегазовому сектору в первом квартале 2021 года достиг $1,9 млрд. (спад на 19,9%), тогда как по ненефтяному сектору дефицит составил $1,3 млрд. (спад на 26,1%).
Средняя цена на нефть в январе-марте 2021 года - $52,4/барр. против $58 годом ранее.
Таким образом, считает Эльман Рустамов, у Азербайджана достаточно ресурсов для поддержания равновесия валютного рынка и текущей макроэкономической стабильности.
Напомним, что в последний раз решение по либерализации валютного режима было принято Центробанком Азербайджана в начале 2020 года, и оно нацелено на улучшение среды для деятельности предпринимателей. Согласно этим изменениям, при авансовых платежах за импортируемые товары срок предоставления уполномоченным банкам таможенной декларации, подтверждающей ввоз товаров в страну, или документа об оказании услуг был продлен с 270 дней до 2 лет. В то же время устранено требование об информировании органа валютного контроля, если стоимость импортируемых товаров и услуг не превышает эквивалент до $10 тыс.
То есть налицо лишь некоторые детализированные поправки к общему режиму. Но есть ли действительно смысл менять все капитально, сумеет ли рынок адаптироваться к новым условиям с учетом того, что пандемический кризис вообще-то и не преодолен полностью?
В отличие от сторонников либерализации валютной политики, ее противники считают, что этот процесс не всегда имеет позитивный исход. И прежде чем принимать столь серьезное решение, необходимо четко выверить степень ее влияния на экономику страны в целом. Иначе это чревато бегством капитала из страны, нарастанием степени долларизации и ростом внешнего долга.
Действительно ли в Азербайджане следствием либерализации станет повышение инвестиционной активности и отток-приток капиталов будет регулироваться экономическими интересами инвесторов? Или же это повлечет за собой все же больший отток капиталов, нежели приток? Ведь любые подобные всплески, особенно в годы плохой внешнеэкономической конъюнктуры, могут быть опасны для платежного баланса страны и устойчивости маната.
По данным ЦБА, за первые три месяца текущего года отток капитала из Азербайджана составил $1,3 млрд. В первом квартале прошлого года из страны было выведено $990 млн. То есть отток капитала из Азербайджана за указанный период увеличился на 29,1%.
Объем выведенного из Азербайджана капитала в 2020 году, по сравнению с 2019-м, также показал рост на 38,8%, составив $4,5 млрд. По мнению экономистов, причины растущего оттока капитала из страны связаны с вложениями его в недвижимость и бизнес в основном Турции и Грузии, что стало трендом последних лет.
Достоверно прогнозировать последствия валютной либерализации довольно сложно. Тут на чаше весов должны присутствовать ожидания крупных капвложений в восстановление разрушенных территорий в Карабахе, валютный режим в стране должен быть комфортен и прогнозируем не только для внутренних, но и внешних инвесторов. Поэтому, думается, любые изменения, которые могут серьезно повлиять на курс маната, особенно в нынешних условиях, должны быть произведены с осторожностью и «миллиметровым» расчетом возможных последствий.