NƏZARƏT OLUNAN YOXSA LİBERAL?
Azərbaycanın valyuta rejiminin gələcək islahatları ilə bağlı iqtisadçılar arasında fikir ayrılığı var
İlin əvvəlindən başlayaraq, bir çox ölkələrdə iqtisadi fəallıq xeyli bərpa olunub. Qlobal artım perspektivləri ilə bağlı proqnozlar da əhalinin COVID-19-a qarşı genişmiqyaslı peyvənd edilməsi və qlobal bazarın aparıcı tənzimləyicilərinin dəstək tədbirləri sayəsində yaxşılaşıb. Beynəlxalq Valyuta Fondunun (BVF) iyul qiymətləndirməsinə görə, dünya ümumi daxili məhsulunun (ÜDM) artımı 2020-ci ildəki 3,3% azalmadan sonra 2021-ci ildə 6% olacaq. 2022-ci il üçünsə proqnoz 4.9%-ə qədər yaxşılaşdırılıb. Belə şərtlər fonunda qlobal maliyyə bazarlarında nikbin əhval yaranıb. ABŞ-da və bazarları formalaşmaqda olan ölkələrdə fond indeksləri bütün zamanların ən yüksək səviyyəsinə çatıb, neft qiymətləri pandemiyadan əvvəlki səviyyəyə qayıdıb. Bu meyilləri nəzərə alan bəzi ekspertlər Azərbaycanın valyuta bazarında pandemiyadan əvvəl qeyd olunmuş islahatların davam etdirilməsini təklif edirlər.
Qlobal bazarın riskləri
Qlobal maliyyə bazarlarında vəziyyət ümumilikdə dayanıqlı qalsa da, iki amil nəzərə alınmaqla mənfi meyillərin bərpası riskləri hələ də qalmaqdadır. Birincisi, ABŞ -da və digər ölkələrdə qorunan stimullaşdırıcı büdcə siyasəti fonunun təsirləri da daxil olmaqla dünyada inflyasiyanın sürətlənməsi ilə bağlı gözləntilər artır. Bu, 2021-ci ilin əvvəlindən etibarən ABŞ-da Xəzinə istiqrazlarının gəlirlilik göstəricilərinin önəmli dərəcədə artmasına, nəticə etibarilə başqa ölkələrdə də daha yüksək faiz dərəcələrinə səbəb olub.
İkincisi, mart ayının sonundan yoluxma saylarının yenidən artması, bir sıra ölkələrdə (Avropada, bəzi Asiya ölkələrində) məhdudlaşdırıcı tədbirlərin müddətinin uzadılması üzündən qeyri-müəyyənlik artıb. Bununla belə, qlobal maliyyə sisteminin zəiflik amilləri artmaqda davam edir ki, bu da stress dövründə bazarlarda qeyri-sabitliyi artıra bilər.
Bu vəziyyətdə bir çox ölkələr üçün əsas problem pandemiya dövründə yetərincə yüksək dəstək tədbirləri fonunda korporativ sektorda "zombi şirkətlər"in sayının artmasıdır. Müəssisələrin ödəniş qabiliyyətini itirməsi riskləri, aşağı gəlirlilik şəraitində bank sektorunun ciddi itkiləri (əsasən Avropada) sistemli xarakter ala bilər, həmçinin yeni kreditlərin verilməsi imkanları məhdudlaşa bilər.
Kütləvi dəstək tədbirlərinin, ilk növbədə, büdcə xərclərinin başqa bir yan təsiri, aparıcı ölkələrdə inflyasiyanın davamlı sürətlənməsi ola bilər. Bu isə dərəcələrin daha da artması ilə, ümumiyyətlə, iqtisadi siyasətin gələcəyi ilə bağlı qeyri-müəyyənliklə təhdid edir. Bu isə, əlbəttə, maliyyə bazarlarında enib-qalxmalarsız ötüşməyəcək. Bundan başqa, dövlət borcunun həddindən artıq böyüməsi bazar iştirakçılarının dövlət maliyyəsinin dayanıqlılığına inamını sarsıda bilər ki, bu da suveren kredit risklərinin artması ilə nəticələnə bilər.
Ancaq qlobal maliyyə göstəricilərinin qeyri-sabitliyinə və kənar çağırışlarla bağlı qeyri-müəyyənliyə, eləcə də yaxın gələcək üçün fərqli-fərqli proqnozlara baxmayaraq, Azərbaycanda vəziyyət nəzarət altında saxlanır. Hökumət vəd edir ki, sabit makroiqtisadi vəziyyət və davamlı artan valyuta ehtiyatları kimi "təhlükəsizlik yastığının" mövcudluğu Azərbaycan iqtisadiyyatının dayanıqlılığının qorunmasına kömək edəcək.
Liberallaşma lazımdırmı?
Bununla belə, Milli Məclisin deputatı Vüqar Bayramlı hesab edir ki, dünya bazarındakı volatillik nəzərə alınmaqla, Azərbaycan Mərkəzi Bankının ölkənin valyuta bazarını tədricən liberallaşdırması məqsədəuyğundur.
O, bunu dünya bazarında ABŞ dollarının əsas valyutalar qarşısında möhkəmlənməsinin davam etməsi ilə izah edir. Son bir ayda dollar avroya nisbətən təxminən 4% bahalaşıb: “Dolların möhkəmlənməsi ABŞ iqtisadiyyatı ilə bağlı müsbət xəbərlərdən və proqnozlardan, həmçinin texnologiya şirkətlərinin səhmlərinin qiymətinin artmasından qaynaqlanır. Digər tərəfdən Amerika Birləşmiş Ştatları əhalisinin yarısından çoxuna peyvənd vurulması da dollara təsir edir".
Dolların möhkəmlənməsi bir sıra strateji mallar bazarından da yan keçməyib. Son bir ayda dünya bazarında qızılın qiyməti 2,8% ucuzlaşıb. Bu gün Azərbaycan həm də qızıl ixracatçısıdır və onun ucuzlaşması ölkənin gəlirlərini azaldır.
Onun sözlərinə görə, Rusiya rublu son bir ayda dəyərinin, təxminən, 3%-ni itirib, halbuki dünya bazarında dolların möhkəmlənməsi fonunda region ölkələrinin bazarlarında ciddi volatillik müşahidə olunmur.
“Azərbaycanda manatın məzənnəsi üzən məzənnə rejiminə tam keçirilmədiyindən, bu, hələ də tənzimləyicinin mövqeyindən birbaşa asılıdır. Ölkəyə xarici valyuta axınında böyük rol oynayan dünya neft qiymətləri kifayət qədər məqbul səviyyədədir", - deyə millət vəkili vurğulayıb.
Hal-hazırda «Brent» markalı neftin bir bareli 74 dollardan yuxarı qiymətə satılır və qlobal peyvəndləşmə ilə bağlı enerji bazarında tələbatın artması müşahidə olunur. Bununla belə, 2021-ci ilin dövlət büdcəsində neftin bir barelinin qiyməti 40 dollar müəyyən olunub. Bununla belə, onun fikrincə, dünya bazarlarında yeni kəskin artıb-azalma riskləri nəzərə alındıqda liberal valyuta bazarı uzunmuddətli dövr üçün daha sığortalı sayılır.
Bununla birlikdə, qeyd etmək lazımdır ki, büdcə qaydalarına görə, neft satışından əldə edilən mənfəət müəyyən edilmiş qiymətdən (hazırda 40 dollardan) yüksək olduğu zaman iqtisadiyyatdan sterilizasiya edilir - büdcə xərclərinə yox, Azərbaycan Dövlət Neft Fonduna göndərilir, buna görə də məzənnəyə ciddi təsir göstərmir.
Amma V.Bayramlı onda haqlıdır ki, ən azı yaxın bir neçə ildə neftin qiymətinin düşməsindən manatın məzənnəsi üçün heç bir təhlükə gözlənilmir. Üstəlik, neft və qaz layihələrinə qoyulan investisiyaların azalması üzündən, qlobal əmtəə treyderləri neft qiymətlərinin 100 dollar/barelə qayıdacağını gözləyirlər. Ekspertlərin məlumatına görə, kapital qoyuluşları beş il əvvəlki 400 milyard dollardan göstəricisindən hazırda ildə 100 milyard dollar səviyyəsinə düşüb.
«Goldman Sachs»ın birja mallarının araşdırılması şöbəsinin müdiri Ceff Karrinnin bununla bağlı dediklərinə görə, əmtəə bazarında yeni bir superdövr gözlənilir. O bildirib ki, neftə olan tələbat artacaq, çünki siyasətçilər sərmayələri iri «yaşıl» infrastruktur layihələrinə yönəldəcəklər: "Biz düşünürük ki, «yaşıl» kapital qoyuluşuna xərclənən hər 2 trilyon dollar neftə, təxminən, 200.000 barel/gün tələbat deməkdir".
Danışan statistika
Azərbaycan Mərkəzi Bankının sədri Elman Rüstəmov da əmindir ki, dünya bazarında neftin qiymətinin artması tədiyyə balansını və gözləntiləri yaxşılaşdırmaqla, valyuta bazarının sabitliyinə müsbət təsir göstərir.
Nəticədə, cari hesab saldosu 627,7 milyon dollar profisit göstərib. 2021-ci ilin birinci rübündə neft-qaz sektorundakı profisit 1,9 milyard dollara çatıb (azalma 19,9% olub), halbuki qeyri-neft sektoru üzrə kəsir 1,3 milyard dollar olub (26,1% azalıb).
2021-ci ilin yanvar-mart aylarında neftin orta qiyməti 52,4 dollar/barel olub, bir il əvvəl isə 58 dollar idi.
Beləliklə, Elman Rüstəmov hesab edir ki, Azərbaycan valyuta bazarının balansını və mövcud makroiqtisadi sabitliyi qorumaq üçün yetərincə resurslara malikdir.
Xatırladaq ki, Azərbaycan Mərkəzi Bankı tərəfindən sonuncu dəfə məzənnə rejiminin liberallaşdırılması qərarı 2020-ci ilin əvvəlində verilib və o, sahibkarların fəaliyyəti üçün mühitin yaxşılaşdırılmasına yönəldilib. Bu dəyişikliklərə görə, idxal olunan mallar üçün əvvəlcədən ödəmələr zamanı malların ölkəyə gətirilməsini təsdiq edən gömrük bəyannaməsinin və ya xidmətlərin göstərilməsinə dair sənədin müvəkkil banklara təqdim edilməsi müddəti 270 gündən 2 ilə qədər uzadılıb. Eyni zamanda idxal olunan mal və xidmətlərin dəyəri 10 min ABŞ dollarına qədər ekvivalentdən artıq olmadıqda, valyuta nəzarəti orqanına məlumat vermək tələbi aradan qaldırılıb.
Yəni ümumi rejimdə yalnız bəzi detallara dəyişiklik edilib. Ancaq hər şeyi əsaslı şəkildə dəyişdirməyin mənası varmı, pandemiya böhranının əslində tamamilə aradan qaldırılmadığı nəzərə alınarsa, bazar yeni şərtlərə uyğunlaşa biləcəkmi?
Pul siyasətinin liberallaşdırılmasının tərəfdarlarından fərqli olaraq, onun əleyhdarları bu prosesin heç də hər zaman müsbət nəticə vermədiyini düşünürlər. Yəni belə bir ciddi qərar verməzdən əvvəl, onun ölkə iqtisadiyyatına bütövlükdə təsir dərəcəsini dəqiq yoxlamaq lazımdır. Əks təqdirdə, bu, ölkədən kapital axını, dollarlaşma dərəcəsinin artması və xarici borcun artması ilə nəticlənə bilər.
Azərbaycanda liberallaşma həqiqətənmi sərmayə fəallığının artması ilə nəticələnəcək və kapitalın axını sərmayəçilərin iqtisadi maraqları ilə tənzimlənəcək? Yoxsa bu, ölkəyə daxil olandan daha çox kapital çıxarılması ilə nəticələnəcək? Axı, istənilən belə bir silkələnmə, xüsusən də xarici iqtisadi konyunkturun pis olduğu illərdə, ölkənin tədiyyə balansı və manatın sabitliyi üçün təhlükəli ola bilər.
AMB-dən verilən məlumata görə, bu ilin ilk üç ayında Azərbaycandan kapital axını 1,3 milyard dollar təşkil edib. Ötən ilin birinci rübündə ölkədən 990 milyon dollar çıxarılmışdı. Yəni göstrilən dövr üçün Azərbaycandan kapital axını 29,1% artıb.
2019-cu illə müqayisədə 2020-ci ildə Azərbaycandan çıxarılan kapitalın həcmi də 38,8% artaraq 4,5 milyard dollar təşkil edib. İqtisadçıların fikrincə, ölkədən artan kapital axınının səbəbləri onun Türkiyə və Gürcüstanda daşınmaz əmlaka və biznesə yatırılması ilə bağlıdır ki, son illərdə bu, bir trend halına gəlib.
Valyuta liberallaşmasının necə nəticələnəcəyini müfəssəl proqnozlaşdırmaq olduqca çətindir. Burada tərəzinin bir gözündə Qarabağda dağıdılmış ərazilərin bərpasına böyük kapital qoyuluşları ilə bağlı gözləntilər olmalıdır, ölkədəki valyuta rejimi nəinki daxili, həm də xarici investorlar üçün rahat və proqnozlaşdırıla bilən olmalıdır. Buna görə də, belə görünür ki, xüsusən indiki şəraitdə manatın məzənnəsinə ciddi təsir edə biləcək istənilən dəyişiklik ehtiyatla gerçəkləşdirilməli və mümkün nəticələr hər "millimetr"inə qədər hesablanmalıdır.

LIBERAL OR CONTROLLED?
Economies of many countries have largely recovered since the beginning of the year. Forecasts for global growth have also improved thanks to the launch of large-scale vaccination campaigns against COVID-19 and support measures from the leading regulators of the global market. According to the July estimate of the International Monetary Fund (IMF), global GDP growth in 2021 will be 6% after declining by 3.3% in 2020. The forecast for 2022 has been improved to 4.9%. In these conditions, global financial markets show favourable trends. Stock indices in the US and emerging markets (EME) have reached new all-time highs, oil prices returned to pre-pandemic levels. Considering these trends, some experts suggest continuing the reforms of the foreign exchange market in Azerbaijan set to be realised even before the pandemic.
Global market risks
Although the situation in the global financial markets remains generally stable, the risks of a resumption of negative trends still persist because of the following two factors. First, the expectations for accelerating inflation are growing globally, given the continued stimulation of budgetary policies in the US and other countries. This has significantly increased the treasury bond yields in the US since early 2021 and, as a result, boosted the rates in other countries.
Secondly, uncertainty has increased since the end of March, when the number of infection cases increased again, followed by the extension of restrictive measures in a number of countries in Europe and Asia. In parallel, there is a growing vulnerability of the global financial system, which can increase volatility in the markets during periods of stress.
The key problem for many countries in this case is the increasing number of the so-called zombie companies in the corporate sector amid the significant material support measures introduced during the pandemic. Risks of insolvent companies, serious losses in the banking sector with low profitability (mainly in Europe) can become systemic in nature and limit the possibilities of providing new loans. As another side effect, massive support measures, primarily budgetary spending, may accelerate the inflation in leading countries. This may further increase the interest rates, and uncertainties about the future of economic policy in general. Certainly, it may burst volatility in the financial markets. In addition, an excessive increase in public debt may undermine the confidence of market participants in the stability of public finances, which may in turn increase sovereign credit risks.
However, despite the instability of global financial indicators and uncertainty about external challenges, as well as very ambiguous forecasts for the near future, the situation in Azerbaijan is under control. The government promises that a stable macroeconomic situation and the presence of a safety buffer thanks to the growing foreign exchange reserves will help maintain the stability of the national economy.
Do we need liberalisation indeed?
Meanwhile, the deputy of the Milli Mejlis Vugar Bayramli believes that given the volatility in the global market, the Central Bank of Azerbaijan is advised to gradually liberalise the national currency market.
He believes it is possible as the US dollar in the global market continues to strengthen compared to other major currencies. Over the past month, dollar’s exchange rate has risen by almost 4% against euro: “Strengthening of the dollar is associated with positive news and forecasts for the US economy, as well as with the increasing value of the shares of technology companies. On the other hand, the vaccination of for more than half of the US population is also affecting dollar’s exchange rate.”
The strengthening of dollar did not pass unnoticed for a number of strategic goods. Over the past month, global gold prices fell 2.8%. As an exporter of gold, this trend reduces Azerbaijan’s gold revenues.
According to Mr. Bayramli, Russian rouble has lost about 3% over the past month, although amid the strengthening position of the US dollar in the world market, there is no serious volatility in the markets of the regional countries.
“Since the Azerbaijani manat is not floated completely, its exchange rate still directly depends on the position of the regulator. Global oil prices, which play an instrumental role in the flow of foreign currency into the country, are at a fairly acceptable level,” Bayramli said.
Currently, Brent crude is trading above $74 per barrel, and the energy market is seeing a growing demand due to global vaccinations. At the same time, in the state budget for 2021, the oil price is set at $40 per barrel, Nevertheless, Bayramali believes, the liberal foreign exchange market is safer in the long term, if we take into account the risks of new surges in global markets.
It is worth noting that according to a relevant budgetary rule, which set the current minimum oil price at $40 per barrel, the government sterilises the national economy from excess foreign currency inflow from oil sales by channelling this amount not to the budget, but to the State Oil Fund of Azerbaijan. Therefore, this money does not seriously affect the exchange rate of manat.
But V. Bayramli righteously noted that there was no expected risk from falling oil prices to the exchange rate of manat, at least in the next few years. Moreover, global commodity traders expect oil prices to return to $100 per barrel due to reduced investments in oil and gas projects. According to experts, capital expenditures of oil companies fell from $400 billion (five years ago) to $100 billion a year.
According to the head of research department of commodities for Goldman Sachs, Jeff Curry, a new supercycle is expected in the commodity market. He noted that the demand for oil will grow as politicians direct investments in large green infrastructure projects: “We believe that every $2 trillion spent on green capital investment means about 200,000 bpd of demand for oil".
Statistical data
Elman Rustamov, Chairman of the Central Bank of Azerbaijan, is also convinced that the upward trend in global oil prices has a positive effect on the stability of the foreign exchange market, improving the balance of payments and expectations.
As a result, the current account balance shows a surplus of $627.7 million. Surplus in the oil and gas sector in the first quarter of 2021 reached $1.9 billion (a decline of 19.9%), while the deficit in the non-oil sector was $1.3 billion. (down 26.1%).
The average oil price in January-March 2021 was $52.4 per barrel against $58 a year earlier.
Thus, Elman Rustamov believes that Azerbaijan has enough resources to maintain the balance of the foreign exchange market and current macroeconomic stability.
Last time, the Central Bank decided to liberalise the exchange rate of manat at the beginning of 2020 to improve the business environment for entrepreneurs. According to these changes, with advance payments for imported goods, the period for submitting to authorised banks a customs declaration confirming the import of goods into Azerbaijan, or a document on the provision of services, was extended from 270 days to 2 years. At the same time, the requirement to inform the foreign exchange control body has been eliminated if the cost of imported goods and services did not exceed the equivalent of up to $10,000.
In other words, there are only few changes in the general mode of manat’s exchange rate. But does it really make sense to change everything completely? Will the market be able to adapt to the new conditions, given that we have not recovered from the pandemic completely?
Unlike the supporters of liberalisation of monetary policy, the other camp believe that this process does not always have a positive outcome. Before making such a serious decision, it is necessary to clearly control the degree of its influence on the national economy. Otherwise, this may cause the outflow of capital from the country, increase the level of dollarisation and the country’s external debt.
Can liberalisation in Azerbaijan really increase the investment activity so that the capital will be regulated by the economic interests of investors? Or maybe it causes a greater outflow of capital? After all, any such extremities, especially in years of poor external economic conditions, can be dangerous for the country's balance of payments and the stability of manat.
According to the CBA, in the first three months of 2021, capital outflow from Azerbaijan reached $1.3 billion. In the first quarter of last year, it was $990 million. In other words, the capital outflow from Azerbaijan for the specified period increased by 29.1%.
The volume of capital outflow between 2019 and 2020 also showed an increase of 38.8%, reaching $4.5 billion. According to economists, the reasons for the growing capital outflow are associated with its investments in real estate and business in mainly Turkey and Georgia, which has become a trend in recent years.
It is rather difficult to reliably predict the consequences of currency liberalisation. To do this, one should take into account the expectations of large capital investments in the restoration of destroyed territories in Garabagh, the mode of currency exchange rate, which should be comfortable and predictable both for internal and external investors. Therefore, it seems that any changes that can seriously affect the rate of manat, especially in the current conditions, should be made with caution in order to avoid any possible negative consequences.