GƏLƏCƏYƏ YÖNƏLMİŞ TURNE
Avropa İttifaqı Şurasının prezidenti Şarl Mişelin Cənubi Qafqaz turnesi «Köhnə dünya»nın əsas strukturunun ən strateji əhəmiyyətli regionlardan biri ilə bağlı iddialarını bir daha ortaya qoyub. Bu, ilk növbədə, Mişelin Azərbaycanla Ermənistana səfərlərinə aiddir. Yeri gəlmişkən, bu səfər İrəvanın təxribatı nəticəsində iki ölkənin həmsərhəd rayonlarında gərginliyin yenidən artması fonunda baş tutub.
Səhv ünvana göndərilən yardım
Avropa İttifaqı Şurası rəhbərinin regiona səfəri çərçivəsində baş çəkdiyi ilk ölkə Ermənistan olub. O, İrəvanda Brüsselin bu ölkəyə 2,6 milyard avro yardım ayırmaq niyyətini təsdiqləyib. Bu, qurumun Azərbaycana ayırmağı düşündüyü yardımın məbləği ilə ciddi təzad təşkil edir – Bakıya cəmi 150 milyon avronun ayrılmasın nəzərdə tutulur. Halbuki, Azərbaycanın 44 günlük müharibə nəticəsində azad etdiyi rayonların necə acınacaqlı durumda olduğu Aİ-yə yaxşı məlumdur. Ermənistanın 30 illik işğal dövründə həmin əraziləri heç bir həyat əlaməti olmayan sahəyə çevirdiyini hər kəs kimi, Brüssel də bilir. Təcavüzkar ermənilərin azğın talançılığı, görünməmiş vandallığı nəticəsində bu ərazilərdə xarabalıqdan və minalı ərazilərdən başqa heç nə qalmayıb. Nəticədə, Azərbaycan işğaldan azad etdiyi ərazilərinin minalardan təmizlənməsinə, bərpasına külli miqdarda vəsait xərcləməlidir. Erməni işğalçılarının bu torpaqlardan qovduğu yüz minlərlə sakinin oraya qayıtması, bölgədə həyatın bərpası üçün bu, vacibdir.
Avropa İttifaqının «yardım paketi»ni bu qədər qeyri-bərabər bölməsi göstərir ki, Azərbaycanın həyata keçirməli olduğu miqyaslı bərpa işləri bu qurumu qətiyyən narahat etmir. Bu gün Aİ-nin və ümumilikdə Qərbin Cənubi Qafqazla bağlı bir prioriteti var – İrəvanda 44 günlük müharibədəki məğlubiyyətin yaratdığı şokdan, antirusiya əhvalının yüksəlməsindən istifadə edərək, Ermənistanı Moskvanın əlindən almaq. Üstəlik, Qərbin bui şin öhdəsindən gəlməsinə Nikol Paşinyanın rəhbərlik etdiyi hökumət də imkan yaradır – o, hər imkandı Aİ ilə NATO-nu regiona dəvət edir.
Nikol Paşinyanın «məxməri inqilabçı» «Vətəndaş müqaviləsi» partiyasının ölkədə keçirilmiş növbədənkənar parlament seçkisində qələbə qazanmasından sonra Aİ İrəvandan gələn «Avropa siqnalları»nı «tutaraq», bu ölkəni stimullaşdırmaq üçün əlindən gələni edir. Odur ki, Brüsselin Ermənistana bu qədər ciddi məbləğdə yardım ayırmaq qərarı təəccüblü deyil. Eyni zamanda Azərbaycana «xala xətrin qalmasın» deyə xeyli kiçik məbləğin ayrılmasına da təəccüblənməyə dəyməz. Çünki Aİ-nin «Şərq tərəfdaşları»ndan olan Azərbaycan sözün əsl mənasında müstəqil, özünü dolandıra bilən dövlətdir. O, qlobal güc mərkəzlərinin geosiyasi döyüş meydanında heç zaman «xırda pul» olmayıb və olmayacaq. Azərbaycanı suveren inkişaf yolundan döndərməyin mümkünsüzlüyünü Aİ də anlayır, bütövlükdə Qərb də. Onlar bilirlər ki, buna ciddi «yardım paketi» ilə də nail ola bilməzlər.
44 günlük müharibə nəticəsində faktiki olaraq, beynəlxalq münasibətlər sisteminin subyekti statusunu itirmiş Ermənistandan fərqli olaraq, qalib ölkə Azərbaycan Cənubi Qafqazın qeyd-şərtsiz lideridir. Şarl Mişel regiona səfəri çərçivəsində yardım üçün yalvaran Ermənistanla regional fövqəldövlətə çevrilmiş Azərbaycanın potensialı arasındakı fərqə şəxsən şahidlik edib.
Qalibin potensialı
Mişelə Azərbaycana səfəri çərçivəsində reallaşdırılmaqda olan bir sıra perspektivli layihələr təqdim edilib. Belə layihələrdən biri kimi, Azərbaycanın kosmik fövqəldövlətlər «klub»unda yer aldığı qonağın nəzərinə çatdırılıb, Bakının bu sahədə Aİ ilə əməkdaşlıq səviyyəsi nümayiş etdirilib. Şarl Mişel Azərbaycan Respublikasının Kosmik Agentliyinin (Azərkosmos) Əsas Yerüstü Peyk İdarəetmə Mərkəzinə baş çəkib, burada Avropa Geostasionar Naviqasiya Xidmətinə məxsus antenlərin yerləşdirildiyi teleport stansiyası ilə tanış olub.
Azərbaycanın nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Rəşad Nəbiyev «Azerspace-1» və «Azerspace-2» telekommunikasiya peyklərinin orbitə Fransanın «Arianespace» şirkəti tərəfindən buraxıldığını Şarl Mişelin nəzərinə çatdırıb, «Azersky» peykinin «Airbus Defence and Space» şirkətindən alındığını bildirib. Qonaq Bakıda 2023-cü ildə keçiriləcək Beynəlxalq Astronavtika Konqresinə dəvət də olunub.
Şarl Mişel isə Azərbaycanla Aİ arasında tərəfdaşlığı qiymətləndirən zaman bildirib ki, bu tərəfdaşlığın «innovasiyalar, texnoloji mübadilə və iqtisadi əməkdaşlıq sahələrində birgə işlərə əsaslanması» arzuolunandır. Bu isə «Avropa İttifaqının iqtisadi inkişafda prioritet saydığı iki istiqamətə – iqlim dəyişikliyi və rəqəmsal inqilab – tam uyğundur».
Şarl Mişeldə Şamaxıya səfər də böyük maraq yaradıb. Burada o, 743-cü ildə inşa olunmuş Cümə məscidinə baş çəkib. Bundan başqa, avropalı qonaq bu qədim Azərbaycan şəhərində Aİ-nin maliyyə dəstəyi ilə icra edilən «Azərbaycanda Böyük Qafqaz dağlıq ərazilərində icma əsaslı dəyər zəncirinin genişləndirilməsi» layihəsinin təqdimat mərasiminə də qatılıb. Layihənin icrasında məqsəd yerli kənd təsərrüfatı məhsulları istehsalçılarının gəlirlərinin artırılmasıdır.
Şarl Mişel Meysəri kəndində «Şirvan şərabları» MMC-nin fəaliyyəti ilə də tanış olub.
Avropa İttifaqı Şurasının rəhbəri üçün Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanının imkanları ilə bağlı xüsusi hazırlanmış təqdimatı da vurğulamaq lazımdır. Qonağın nəzərinə çatdırılıb ki, bu liman Avropa ilə Asiya arasında, o cümlədən İpək yolu üzərində vacib nəliyyat qovşağıdır. Ona Ələt azad ticarət zonası haqda da məlumat verilib.
Mişelin Azərbaycana səfəri zamanı ikitərəfli tərəfdaşlıqda enerji sahəsində əməkdaşlığın aparıcı yer tutduğu bir daha təsdiqlənib. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Şarl Mişel ilə birgə keçirdiyi mətbuat konfransında ölkənin nəhəng tarixi uğurlarından danışıb, xüsusilə «Cənub Qaz Dəhlizi» layihəsinin icra olunduğunu xatırladıb, Bakı ilə Aİ-nin uzun illərdir Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurasına həmsədrlik etdiklərini yada alıb.
Qonaq isə öz növbəsində, Aİ-nin regional əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsində maraqlı olduğunu deyib. «Bu ismarıcı bu mövzuda səfərbər olunmağa hazır olan bütün tərəflərə və ölkələrə çatdırmaq istəyirik», - deyə o, bildirib.
Beləliklə, İlham Əliyevin də dediyi kimi, Şarl Mişelin Azərbaycana səfəri zamanı tərəflər arasında «yaxın tərəfdaşlıq» münasibətlərinin olduğu bir daha təsdiqlənib. Ən önəmlisi isə bu tərəfdaşlığın bərabərhüquqluluq prinsipinə əsaslanmasıdır. Bu isə ilk növbədə, məhz Bakının müstəqil xarici siyasətinin nəticəsi sayılmalıdır.
Gündəmi Bakı müəyyənləşdirir
Bütün bunlarla yanaşı, Aİ Cənubi Qafqazda nüfuzunu artırmaq üçün «Dağlıq Qarabağ meydançası»nın bərpasına çalışdığını gizlətmir – bu, onun regional proseslərə təsir etməsi üçün alətə çevrilə bilər. Hər halda, Şarl Mişel İrəvandakı çıxışı zamanı danışıqlar prosesinin bərpasının vacibliyini əbəs yerə dilə gətirməyib. Üstəlik, o, bildirib ki, danışıqlarda guya «Dağlıq Qarabağın statusu» məsələsi müzakirə olunmalıdır. ATƏT-in Minsk qrupunun himayəsi ilə «danışıqların bərpası»na bəhanə kimi, Ermənistanın Azərbaycan tərəfindən «cəhənnəmə göndərilmiş» status məsələsində, ələ keçirilmiş və ermənilərin himayədarları tərəfindən «əsir» kimi təqdim olunan diversant və terrorçu dəstələri məsələsində ah-zarının bitməməsi göstərilir. Burada bir də Ermənistanla Azərbaycanın dövlət sərhədinin demarkasiyası «problem»i var və İrəvan bu işə də Qərb dövlətlərini cəlb etməyə çalışır.
Lakin aydındır ki, Aİ-nin «danışıqlar» tələbinin aşkar geosiyasi məqsədləri var. Bakının hərbi qələbəsi nəticəsində yaranmış yeni regional reallıq Brüsselin qane etmir və burada söhbət, ilk növbədə, «Dağlıq Qarabağ meydançası»ndan Rusiya ilə Türkiyənin sülhməramlı missiyasının yer almasından gedir.
Lakin Bakıda Şarl Mişel xüsusilə «Dağlıq Qarabağın statusu» kimi incə məsələlərə toxunmağı lazım bilməyib. Səbəb bəllidir: Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev 44 günlük müharibədə qazanılmış qələbədən sonra dəfələrlə bəyan edib ki, «status məsələsi» qapanıb və bu mövzuya qayıdılmayacaq. Dövlət başçısı elə Mişelin səfəri ərəfəsində də demişdi ki, «Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi öz həllini tapıb... Əgər dırnaqarası Dağlıq Qarabağın statusundan söhbət gedirsə, mən demişəm, Azərbaycan ərazisində Dağlıq Qarabağ adlı ərazi vahidi yoxdur. Ümumiyyətlə, bu söz, ifadə işlədilməməlidir. Dağlıq Qarabağ yoxdur, Qarabağ var».
Şarl Mişel ilə görüşündə isə İlham Əliyev postmüharibə dövrünün mahiyyətini konkret ifadə edib: «Azərbaycan ərazilərinin uzun müddət Ermənistan tərəfindən işğalına son qoydu, BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrini özü yerinə yetirdi. Azərbaycan müharibəyə son qoydu. Ona görə də indi sülh barədə düşünmək və səhifəni çevirmək vaxtıdır. Biz buna hazırıq».
Beləliklə, Bakının mesajı aydındır: Azərbaycan ərazilərinin işğalına son qoyulduğundan, onun ərazi bütövlüyü təmin edildiyindən, Ermənistanla «Dağlıq Qarabağ problemi» ilə bağlı hər hansı danışıqlara ehtiyac yoxdur. Bakı İrəvanla yalnız ümumi sülh müqaviləsinin imzalanması ətrafında müzakirələr apara bilər və həmin sənəddə ikitərəfli dövlətlərarası münasibətlərin bərpası da daxil olmaqla, bir çox məsələ əksini tapmalıdır. Söhbət, ilk növbədə, tərəflərin bir-birinin ərazi bütövlüyünü tanımasından gedir.
Beləliklə, Bakının dünya ictimaiyyətinə daha bir ismarıcı ondan ibarətdir ki, Azərbaycanla Ermənistan arasında danışıqlar yalnız sülh müqaviləsinin imzalanması ətrafında aparıla bilər və xarici güc mərkəzlərini razı salmaq naminə danışıqlar aparılmayacaq. Şarl Mişelin səfəri çərçivəsində bu fikir öz əksini İlham Əliyevin Aİ-yə təklifində də tapıb. Dövlət başçısı Aİ-ni postmünaqişə dövründə regionun inkişafında iştiraka çağırıb, onu «geniş regional əməkdaşlığın təməlini qoymağa» dəvət edib. Azərbaycan Prezidenti əminliklə bildirib ki, bu prosesdə «Avropa İttifaqı çox vacib rol oynayır və oynayacaq».
İlham Əliyev xüsusilə vurğulayıb ki, postmünaqişə dövrü üçün son dərəcə vacib amillərdən biri Cənubi Qafqazda kommunikasiyaların açılmasıdır və bu, 2020-ci ilin 10 noyabr bəyannaməsində də öz əksini tapıb. «Biz Ermənistandan müsbət cavab almalıyıq», - deyə o, bildirib: «Bundan sonra regionda proqnozlaşdırılma, sabitlik və təhlükəsizlik artıq reallığa çevriləcək. Bizim istədiyimiz budur».
İlham Əliyevin sözləri Ermənistan baş nazirinin səlahiyyətlərini icra edən Nikol Paşinyanın yalanlarını bir daha ifşa edib. Paşinyan Aİ-ni inandırmağa çalışır ki, guya Bakı İrəvanın «Ermənistan-Gürcüstan-Azərbaycan dəmir yolu dəhlizindən istifadəsinə imkan vermir». İlham Əliyevin bu sayıqlamanı inkar etməsi həm İrəvana, həm də Ermənistana himayədarlıq etməyə çalışan Aİ-yə ismarıc olmaqla yanaşı, həm də postmünaqişə dövründə sülh və əməkdaşlığın əsas elementi olan, Naxçıvanı Azərbaycanın digər ərazisi ilə birləşdirəcək Zəngəzur dəhlizinin açılmasının qaçılmazlığına dair siqnaldır.
Nəhayət, Avropa İttifaqı anlamalıdır ki, o, Cənubi Qafqazdakı geosiyasi mövqeyini yalnız Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin başa çatdığı regiondakı yeni reallıqları nəzərə almaqla qoruya bilər – bu, Brüsselin özünün də maraqlarına uyğundur. Hər halda, Şarl Mişelin turnesi çərçivəsində Aİ-nin Cənubi Qafqazdakı strateji maraqları bir daha təsdiqlənib. Bu, özünü, ilk növbədə, onun Gürcüstana səfəri zamanı göstərib. Mişel Gürcüstana səfəri zamanı Batumidə «Avropa İttifaqının cəlbetmə qüvvəsi və regionun transformasiyası» mövzusunda təşkil edilmiş konfransa qatılıb, orada assosiativ üçlük olan Gürcüstan, Ukrayna və Moldovaya «görünməmiş maliyyə yardımı» vəd edib. Beləliklə, Brüsselin «Şərq tərəfdaşlığı» proqamının iştirakçıları arasına yalnız Azərbaycanla münasibətləri hərtərəfli, bərabərhüquqlu əməkdaşlığa əsaslanır. Mişelin özünün də dediyi kimi, bu, «əsasən maliyyə dəstəyinə əsaslanan əməkdaşlıq deyil».

EU probes its interests in the new post-war realities of the South Caucasus
President of the European Council Charles Michel has recently made a tour to the South Caucasus, which confirmed the ambitions of the key European body regarding one of the strategically important regions. This concerns, in particular, Michel's visits to Azerbaijan and Armenia, which took place amid the escalation of tension provoked by Yerevan in the border regions.
Wrong assistance
The first stop of Mr. Michel was Yerevan, where he confirmed Brussel’s decision to provide 2.6 billion euros as a financial assistance to Armenia. This amount is significantly different than that provided to Azerbaijan (only 150 million euros), although the EU is well aware of the difficult condition of the Azerbaijani territories liberated during the 44-day war, which have been almost ruined after 30 years of Armenian occupation. The brutal plunder and unprecedented vandalism of the Armenian aggressors on these territories left nothing there except ruins and minefields. And now Azerbaijan has to spend huge funds to restore and demine the liberated lands in order to revive life and return hundreds of thousands of residents expelled by the Armenian occupiers.
Disproportionate distribution of "aid packages" by the European Union proves that the union is by no means concerned with the large-scale reconstruction problems that Azerbaijan must solve. The EU and, in general, the West now have only one priority in South Caucasus – to isolate Armenia from Russia seizing the shock of defeat in the 44-day war and the growth of anti-Russian sentiments in the country. Moreover, the Armenian government led by Nikol Pashinyan, who openly invites the EU and NATO to the region, is trying to assist in the implementation of this task as much as possible.
After the victory of Pashinyan's "revolutionary" party Civil Contract in the early elections in Armenia, the EU subtly captured the pro-European signals emitted from Yerevan and now is encouraging the country in every possible way. So, is there any reason to be surprised at such an impressive amount that Brussels decided to transfer to Armenia as financial assistance? Certainly not. We should not be surprised at the comparatively small amount allocated to Azerbaijan ‘just for the record’ either. After all, Azerbaijan, one of the “eastern partners” of the EU, is a truly independent, self-sufficient state that has never been and will never be a bargaining chip in the geopolitical battles of global power centres. And the West, in particular the EU, is well aware that it will not be possible to turn Azerbaijan off the path of sovereign development however impressive the amount of "aid packages" are.
Unlike Armenia, which has actually lost its subjectivity in the system of international relations after the 44-day war, Azerbaijan acts as a victorious state, the undisputed leader of the South Caucasus. During his visits to these countries, Charles Michel was personally convinced of the difference between the potential of Armenia begging for salvation and Azerbaijan, which has established itself as a regional power.
Winner’s potential
While in Azerbaijan, Mr. Michel has been presented a number of promising and ongoing projects. One of them is Azerbaijan’s contribution to the so-called club of space powers as a member state and cooperation between Baku and the EU in this area. Mr. Michel visited the Main Ground Control Centre for satellites of the Azerbaijan Space Agency (Azerkosmos) and visited the teleport station hosting the antennas of the European Geostationary Navigation Service. Minister of Transport, Communications and High Technologies of Azerbaijan Rashad Nabiyev reminded him of the launch of telecommunication satellites Azerspace-1 and Azerspace-2 by the French company ArianeSpace, as well as the acquisition of the Azersky satellite from Airbus Defense and Space. Mr. Michel received an invitation to take part in the 2023 International Astronautics Congress in Baku.
It is not surprising that, assessing the partnership between Azerbaijan and the EU, Mr. Michel underlined that it was based "on the desire to work together in the areas of innovation, technological exchange and economic cooperation." This is in line with "two priorities recognised by the EU in terms of economic development – climate change and the digital revolution."
Charles Michel's visit to the city of Shamakhi, where he visited one of the oldest mosques in the world – the Juma Mosque built in 743 – aroused great public interest. In this ancient Azerbaijani city, President of the European Council took part in the presentation of the EU-funded Community-based Value Chain Enhancement in the Greater Caucasus Mountains Area (COVCHEG) project. The goal is to increase the income of local farmers. Mr. Michel also visited Shirvan Vines LLC in the village of Meyseri. It is also worth mentioning the presentations specially prepared for the President of the European Council on the potential of the Baku International Sea Trade Port, which plays an instrumental role as an important transportation hub between Europe and Asia, as well as along the Silk Road and in the Alat Free Economic Zone.
During Michel's visit to Azerbaijan, the key factor of cooperation in the energy sector was confirmed as a priority area of bilateral partnership. At a joint press conference with the head of the European Council, President of Azerbaijan Ilham Aliyev noted major historical successes, in particular, the completion of the Southern Gas Corridor project, the Consultative Council of which was co-chaired both by Baku and the EU. Michel, in turn, expressed the interest of the EU in further efforts to expand regional cooperation – "it’s a message to all countries ready to mobilise on this issue."
Thus, as President Aliyev put it, Charles Michel's visit to Azerbaijan confirmed the close partnership between both sides. But it is particularly noteworthy that this partnership is based on the principle of equality, mainly as a result of Baku's independent foreign policy strategy.
Baku sets the agenda
Meanwhile, the EU admits that in the context of further strengthening its influence in the South Caucasus, it is willing to contribute to the revival of the Daghlig Garabagh platform as an instrument of influencing regional processes. It is no coincidence that Charles Michel stated in Yerevan about the need to resume negotiations on the ‘status’ of Daghlig Garabagh. Apparently, a pretext for the "resumption of negotiations" under the OSCE Minsk Group is Armenia's never-ending ranting about the ‘status’ of Daghlig Garabagh sent "to hell" by Azerbaijan, and saboteurs and terrorists detained in Azerbaijan ruefully presented to the world community as POWs by the patrons of Armenia. This also includes the "problem" of demarcation of the Armenian-Azerbaijani border, which the Armenians want the Western powers get involved in as well.
However, it is obvious that the EU's demand for negotiations has a pronounced geopolitical background. Brussels is dissatisfied with the realities emerged in the region after Baku's military victory, including, first of all, the fact of Russian-Turkish peacekeeping on the "Daghlig-Garabagh platform".
Nevertheless, in Baku, Charles Michel refrained from talking about such "subtle matters", primarily regarding the status of Daghlig Garabagh. It is understandable why: President Ilham Aliyev has repeatedly stated after the end of the war that the issue of status has been closed completely and irrevocably. On the eve of Michel’s visit to Azerbaijan, Mr. Aliyev once again stated: “The Armenian-Azerbaijani conflict was solved... As to the status of Daghlig Garabagh, I have already said that Azerbaijan did not have such a territorial unit. Therefore, this expression should not be used. There is no Daghlig Garabagh; there is Garabagh.”
At the meeting with Mr. Michel, Mr. Aliyev clearly outlined the essence of the post-war situation: “Azerbaijan put an end to the long-term occupation of our territories by Armenia in line with the resolutions of the UN Security Council. The conflict is over, so now is the time to think about peace. We are ready for this."
Thus, Azerbaijan makes it clear that since the occupation of Azerbaijani lands is not an issue anymore and the territorial integrity of the country has been restored, there is no reason for negotiations with Armenia on the alleged Daglig Garabagh problem. Azerbaijan is ready to start negotiations with Armenia only to sign a comprehensive peace treaty, which will reflect a number of important issues that pave the way for the establishment of bilateral interstate relations, the first of them being the mutual recognition of each other's territorial integrity.
Another message from Baku to the world community is that negotiations between Azerbaijan and Armenia, which are possible only for the purpose of concluding a peace treaty, will not be held to satisfy the interests of external power centres. During Mr. Michel's tour, this was reflected in Ilham Aliyev's proposal to the EU to take part in the development of the post-conflict region, "to lay the foundation for broad regional cooperation." President Aliyev expressed his confidence that "the EU plays and will play a very important role in this process."
Mr. Aliyev also underlined the significance of opening the all communication lines in the South Caucasus in line with the trilateral statement signed of November 10, 2020 as an extremely important factor in the post-conflict period. “We need a positive response from Armenia,” Mr. Aliyev said. He added that "after that, stability and security in the region will become a reality, and this is what we want."
Ilham Aliyev's statements were refuted by another pack of false statements by the acting Prime Minister of Armenia Pashinyan, who earlier tried to convince the President of the European Council that Baku allegedly refused to provide Yerevan with "a corridor for using the Armenia-Georgia-Azerbaijan railway." The refutation of this nonsense by Ilham Aliyev is another signal both to Yerevan and, in this case, the EU trying to patronise the Armenian side. This signal proves that the construction of the Zangezur corridor, which will link the Nakhchivan Autonomous Republic with the mainland Azerbaijan is inevitable in the context of implementing one of the key elements of peace and cooperation in the post-conflict region.
Finally, it is in the interests of the EU to realise that to preserve its geopolitical positions in the South Caucasus, it should only take into account the post-war realities in the region after the ended Armenian-Azerbaijani conflict. In the course of Mr. Michel’s tour, the parties confirmed the strategic interests of the EU in the South Caucasus, in particular during Mr. Michel’s visit to Georgia. He joined there the international conference The Gravity of the European Union and the Transformation of the Region held in Batumi. On the sidelines of the conference, Mr. Michel promised an "unprecedented financial assistance" to the troika of countries – Georgia, Ukraine, and Moldova. But unlike the other countries participating in the EU-backed Eastern Partnership programme, the EU is developing a full-fledged equal cooperation, which, as Michel underlined, "is not cooperation based mainly on financial support", only with Azerbaijan, with all its consequences regarding the true prospects of the EU presence in South Caucasus.