Sevinc MƏMMƏDOVA: «Azərbaycanda tam şəkildə təhsildə islahatların nəticələrini görmək üçün zaman tələb olunur»
Müəllif: Almaz MAHMUD Bakı-Vaşinqton
Sevinc Məmmədova son iki ildir Corc Vaşinqton Universitetində proqram direktoru olaraq çalışır. Corc Vaşinqton Universitetində «Təhsil siyasəti» üzrə doktorantura təhsili alıb və müdafiə edib. O və onun bir neçə həmkarı Azərbaycanı ABŞ-da layiqincə təmsil edir və bu universitetdə azərbaycanlı tələbələrin oxuması üzrə bir sıra layihələr gerçəkləşdirirlər. “R+”un müxbiri Azərbaycanın dünya təhsil sisteminə inteqrasiyası layihəsinin detalları barədə Sevinc Məmmədova ilə söhbətləşib.
- Planetimiz “COVİD-19” adlı pandemiyanın tüğyan etdiyi bir imtahan qarşısındadır. Bu bəla dünya təhsilinə də sözsüz ki, təsirsiz ötüşməyib və təhsil sahəsində inkişaf indi hansı səviyyədədir? Enmələr baş verirmi?
- “COVİD-19” pandemiyası nəticəsində dünya üzrə təhsil sahəsində çox geriləmələr oldu, onlayn sisteminə uyğunlaşa bilməyənlər də azlıq təşkil etmədi, bir sözlə, geriləmələr oldu, əlbəttə. Ümumiyyətlə, təhsildə baş verən yeniliklər, dəyişikliklər həmişə 10-15 il sonra özünü göstərir. Azərbaycan da dünya təhsilinin bir parçasıdır və deyə bilərik ki, burada da təhsilin inkişafı ləng gedir. Amma onu qeyd etməliyəm ki, Azərbaycanda artıq müsbət dəyişikliklər hiss olunur. Təbii ki, tam şəkildə təhsildə islahatların nəticələrini görmək üçün zaman tələb olunur. Aparılan müşahidələrə əsasən təkrar edə bilərəm ki, inkişafa doğru çox şey dəyişib. Yüksək səviyyəli təhsil sisteminə nail olmaq üçün güclü resurs tələb olunur. Azərbaycanın təhsil sistemi, təhsil siyasəti tam şəkildə müsbət istiqamətə yönəlib. Resursların düzgün idarə edilməsi isə əsas şərtlərdən biridir, düzgün kadrların cəlb olunması və onların ixtisaslarına uyğun proseslərdə iştirakı və s. kimi məsələlər.
- Azərbaycanda təhsilin dünya təhsilinə inteqrasiyası istiqamətində bir sıra layihələr həyata keçirilir, xarici ali məktəblərlə əməkdaşlıq edilir. ABŞ-ın Corc Vaşinqton Universiteti də bu sıradadır. Konkret olaraq sizin təmsil olunduğunuz layihələr üzrə hansı ali təhsil ocaqları ilə əməkdaşlıq edilir?
- Hazırda Corc Vaşinqton Universiteti olaraq biz Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti ilə magistr proqramı üzrə ikili diplom proqramı həyata keçiririk. Biz artıq proqramın ikinci ilindəyik və bu, Azərbaycanda ali təhsil ocaqlarının rəqabətliyinin artırılması üzrə dövlət proqramı çərçivəsində reallaşdırılır. İlkin olaraq birinci qrupumuzun artıq keçən ilin sentyabrında qəbulu olub. Həm ötənilki, həm də builki qəbuldan biz 25 nəfər proqrama cəlb etmişik. Proqramın ən böyük məqsədlərindən biri təhsil sahəsində beynəlxalq aparıcı təcrübələri öyrənmək, təhsil siyasətində olan alətlər və strateji yanaşmalar, reformaların həyata keçirilməsi üzrə tələbələr hazırlamaqdır. Bu proqramı bitirdikdən sonra tələbələr təhsil problemlərini və təhsildə olan çətinlikləri daha yaxından analiz edərək öz töhfələrini təqdim etmə qabiliyyətlərinə malik olacaqlar. Proqram təhsil liderləri, təhsildə olan siyasətçiləri hazırlayır. Biz onlara “strateqlər” deyirik. Bu tələbələr təhsildə olan məsələlərin dərinliklərinə gedərək analiz etmə qabiliyyətlərinə malik olacaqlar ki, bu da təhsilin inkişafına birbaşa töhfə deməkdir. Qeyd etdiyim kimi, bu dəfə növbəti 25 nəfər proqrama seçildi. Bu tələbələrlə “Preacademic training”, yəni dərsdən əvvəl təlimləndirmə prosesi başa çatıb. Akademik dərslər başlanıb, ümid edirəm ki, çətinliklə üzləşməyəcəklər. Dərslərimiz sentyabrda başlayacaq.
Bundan başqa demək istərdim ki, bizim proqramın məqsədlərindən biri də yerli universitet yəni Azərbaycan Pedaqoji Universitetinin tədris heyətinə yəni dərs deyən professorlara onların peşəkar inkişafına köməklik etməkdir. Corc Vaşinqton Universiteti birbaşa bu məsuliyyəti öz üzərinə götürüb və çox yaxından əməkdaşlıq edir. Məqsəd beynəlxalq təcrübəni Azərbaycana gətirmək və Azərbaycanda ali təhsil müəssisələrində işləyən professor və müəllim heyətinin bilik və bacarığının daha da möhkəmləndirilməsinə xidmət göstərməkdir. Düşünürük ki, bu 4 il ərzində 4 qrupun (layihə 5 il davam edəcək) yekunda Azərbaycana verəcəyi töhfə əvəzolunmaz olacaq. Onların öyrəndikləri bilik və bacarıqlar Azərbaycan üçün böyük bir əhəmiyyət kəsb edir.
Bizim burada bir neçə universitetlə də əməkdaşlığımız gözlənilir. İkili diplom proqramlarında olmasa da müxtəlif istiqamətlərdə tədris heyətinin peşəkar inkişafı, təlimlərin təşkili və s. kimi əməkdaşlıq nəzərdə tutulur.
- Pandemiya zamanı keçirilən onlayn dərslər nə dərəcədə səmərəli oldu?
- Corc Vaşinqton Universitetinin professorlarının Azərbaycana səfəri gözlənilir. Keçən il biz pandemiya ilə əlaqədar olaraq dərsləri onlayn keçdik. Bu il artıq hər şeyin yaxşı olması, dərslərin üz-üzə keçəcəyi planlaşdırılıb. Təbii ki, bütün layihələrdə olduğu kimi uğurlarla yanaşı çətinliklərimiz də var. Uğurlarımız ondan ibarətdir ki, artıq birinci qrupun ilk ili bitdikdən sonra onlar yay ayları ərzində artıq təcrübə proqramından keçdilər. Müxtəlif təhsil ocaqlarında, təhsil institutlarında bir il ərzində öyrəndiklərinin tətbiqinə başlayıblar. Hətta bizim bir çox tələbələrimiz iş təklifləri alıblar və proqramda beynəlxalq təcrübəni, öyrəndikləri bilik və bacarıqlarını tətbiq etmək üçün ilkin addımlarını atıblar. Ən böyük problemlərimizdən biri pandemiya ilə bağlı dərslərin onlayn keçirilməsi oldu. Azərbaycanla Amerika Birləşmiş Ştatları arasında 9 saat vaxt fərqini nəzərə alsaq, Corc Vaşinqton Universitetindən müəllimlərin və əksər tələbələrin işdən sonra dərslərə onlayn qoşulması çox böyük gərginlik yaradırdı. Ancaq tam əminliklə və fəxrlə deyə bilərəm ki, tələbələrimiz bunun öhdəsindən çox yaxşı gəldilər. Bir il ərzində biz bu çətinliyi dəf etdik və nəticə göstərdi ki, bu proqrama seçilən tələbələr çox güclü, qabiliyyətlidirlər.
- Bizim azərbaycanlı tələbələri Corc Vaşinqton Universitetində təhsil alan tələbələrlə müqayisə etsək, hansı üstünlüklər və çatışmazlıqlar diqqəti çəkə bilər?
- Böyük fəxr hissi ilə deyə bilərəm ki, bizim azərbaycanlı tələbələr daha güclü və iradəlidirlər. Ola bilsin ki, yanaşma, fikir və düşüncələrinə görə azərbaycanlı tələbələr bəzən çətinliklərlə qarşılaşırlar, amma bu onları əzmək əvəzinə, daha da möhkəmləndirir. Azərbaycanlı tələbələr daha güclü, açıq fikirlidirlər və mən onları müqayisə etdikdə görürəm ki, onların fəaliyyəti Amerika mühitində daha yüksək qiymətləndirilir, müsbət görünür. Təəssüflər olsun ki, əməkdaşlıq etdiyimiz tələbələr Azərbaycanda təhsil alırlar, yəni onların Amerikada təhsil almaları, hələ ki, proqramda nəzərdə tutulmayıb. Bu, gələcəkdə müzakirə olunacaq. Bəlkə, bir neçə tələbə Amerikaya səfər edəcək və orada da təcrübə qazanacaq. Hal-hazırda tədris prosesi Azərbaycanda keçirilir.
Amerikanın yüksək reytinqli universitetlərdə işləyən azərbaycanlı mütəxəssislərimiz, professorlarımız da var. Həmçinin Corc Vaşinqton Universitetində, məsələn, mən proqram direktoru işləyirəm. Bundan əlavə başqa bir xanım tədqiqat assistenti kimi çalışır və bir neçə azərbaycanlı tələbələr orada müəllim-assistentdirlər.
Düşünürəm ki, Azərbaycanı layiqincə təmsil edirlər. Corc Vaşinqton Universitetindən başqa digər universitetlərdə çalışan azərbaycanlı professorlarımız və işçi heyətləri var ki, onlar da Azərbaycanı öz işləri ilə yüksək səviyyədə təmsil edirlər.
- Bəs, Azərbaycan dövlətçiliyi naminə olan tədbirlərdə necə, bizim azərbaycanlılar fəaldırlar?
- Biz müəyyən tədbirlərdə, akademik görüşlərdə oluruq. Azərbaycanı bacardığımız qədər təmsil edirik. kompakt şəkildə aksiyalar keçirir, lazımı addımlar atırıq.

Sevinj MAMMADOVA: "It will take time to see the results of educational reforms in Azerbaijan"
Sevinj Mammadova has been a program director at George Washington University for the past two years. She is a doctor of sciences in Education Policy. She and several of her colleagues adequately represent Azerbaijan in the United States and are implementing a number of projects to train Azerbaijani students at this university. We have a conversation with Sevinj MAMMADOVA about the details of their project to integrate Azerbaijan into the global education system.
“Our planet is still suffering from the pandemic, which has not left the global education unaffected either. How would you assess the current level of development in education? Do you agree that there is a decline in education?”
“Indeed, the COVID-19 pandemic has caused many failures in education internationally. Many people yet to adapt to the online learning system. There were failures, of course. In general, the innovations and changes in education give fruits in 10-15 years. Since Azerbaijan is also part of the global educational system, the development of education in the country is progressing slowly. Nonetheless, we can already feel positive shifts in this direction in Azerbaijan. Of course, it will take time to see the full results of educational reforms. Observations show that a lot of things are changing. Building a high quality education system requires powerful resources. The educational system and policies of Azerbaijan are progressing in full. One of the main conditions is the appropriate management of resources and the attraction of the select employees who will be involved in the transformation processes in accordance with their specialisation, etc.”
“There are a number of projects being implemented in Azerbaijan to ensure its integration into the global education system; active cooperation with foreign universities is developing. One of such higher education institutions is the George Washington University. Which higher educational institutions in Azerbaijan you are cooperating specifically on your projects?”
“Our university and the Azerbaijan State Pedagogical University (ASPU) have joined forces to implement a program for double certification of post-graduate students. The program has been implemented for the second year under the state program to improve the competitiveness of higher education in Azerbaijan. In September 2020, we admitted the first group of students. Based on the results of last year's and current admissions, 25 people have been admitted to the program. One of the main objectives of our program is to study international best practices in education, and make sure that the students are able to apply different tools and strategic approaches in educational policy and implementation of reforms. Upon completion of the program and after a thorough analysis of the existing problems and difficulties in education, they can submit their best practices to improve the situation. The program is designed to prepare educational leaders and policymakers. We call them strategists. In the future, these students will be able to do an in-depth analysis of problems in education, making their direct contribution to the development of education in Azerbaijan. As I said, this time 25 people were selected for the program. They have already completed the pre-academic training program and began academic studies. I hope they won't have any difficulties. Classes will begin in September.
“As part of our program, we are trying to help the teaching staff of ASPU as well. George Washington University has fully assumed this responsibility and works very closely with ASPU. Our goal is to bring international experience to Azerbaijan and strengthen the knowledge and skills of professors and teachers working in Azerbaijani universities. We think that four groups of students will make an invaluable contribution to the development of education in Azerbaijan over these four years (the project is designed for five years). The knowledge and skills they have acquired are of great importance for our country. We expect to cooperate with several more Azerbaijani universities. May be not in the program of double certification, but in other programs to improve the qualifications of teaching personnel in various areas, the organization of trainings, etc.”
“How effective were online classes during the pandemic?”
“We expect a group of professors from the George Washington University to visit Azerbaijan. Last year, due to the pandemic, we conducted lessons online. This year we plan that everything will go well and the lessons will be offline. Of course, as in all projects, along with successes, there are also difficulties. Our success is that after the first year of study, students from the first group have already completed a summer internship. They have already begun to apply what they have learned over the year in various educational institutions of the country. Many of our students even received job offers and took the first steps to apply the international experience, knowledge and skills acquired through our program. One of the biggest challenges was conducting online classes, given the nine-hour time difference between Azerbaijan and the US. It’s been indeed challenging to get the teachers from our university and most of the students connected to the online classes after work hours. But with complete confidence and pride, I can say that our students did a very good job. We have been able to solve the problem during this year, and the results showed that our students were very strong and talented.”
“If we compare Azerbaijani students with their peers from your university, what advantages and disadvantages can you mention?”
“I can say with confidence that Azerbaijani students are stronger and more determined. Perhaps this is because they have found themselves in difficult situations related to the approaches, voicing their ideas and thoughts, etc. more than their foreign peers but these difficulties, on the contrary, have strengthened them. Azerbaijani students express their thoughts more clearly, and when I compare, I can see that their work is highly valued in the American environment. Unfortunately, the students we work with study in Azerbaijan, since the program does not yet provide for their study in the US. This issue will be discussed in the future. Perhaps a few students will travel to the US and gain experience there. Currently, the educational process is taking place in Azerbaijan. There are also Azerbaijani specialists and professors working at prestigious American universities. For example, I work as a program director at the George Washington University. Another colleague of mine works there as a research assistant, and several Azerbaijani students are working as assistants. I think that they represent Azerbaijan with dignity. A few more Azerbaijani professors and specialists work in other US universities, who also represent Azerbaijan at a high level.”
“How active are Azerbaijanis living and working in the US in activities to support the Azerbaijani statehood?”
“We attend certain events and academic meetings, representing Azerbaijan as much as possible. We hold compact promotional campaigns and take other necessary steps to represent our country.”