Azərbaycanın qeyri-xammal ixracının strukturunda qeyri-neft sənayesinin məhsulları aparıcıdır neftdən kənar sənaye öndədir
Əksər ölkələrin pandemiyanın törətdityi mürəkkəb qlobal reallıqların təsiri altında olduğu daha üç rüb başa çatdı. Azərbaycan üçün bu il dirçəliş və işgüzar aktivliyin yüksəlişi ilə əlamətdar oldu. Böhran əleyhinə genişmiqyaslı tədbirlər, Qarabağ bölgəsində infrastrukturun bərpası, habelə yazdan bu yana müşahidə olunan əlverişli xarici ticarət konyunkturu keçənilki ressesiyanın nəticələrini minimuma endirməyə kömək edərək, ümumi daxili məhsulun (ÜDM) 3,6 faiz artımını təmin edib. Eyni zamanda, qeyri-neft ixracının, ilk növbədə, sənaye məhsullarının tədarükünün böyük artım templəri milli iqtisadiyyatın müsbət dinamikasını təyin edən əsas göstəriciyə çevrilib.
Likvidlik trilyonları
Statistikası keçən ilin ən optimist proqnozlarını önəmli dərəcədə üstələyən xarici ticarət əməliyyatlarının bu qədər sürətli bərpasının səbəbləri ilə bağlı bu gün ekspert dairələri arasında yekdil bir fikir yoxdur. Bununla yanaşı, əksər analitiklər artan tələb və təklif arasındakı balansın bu qədər sürətli dəyişməsini ABŞ, Avropa Birliyi, Yaponiya və bir sıra başqa inkişaf etmiş ölkələr tərəfindən keçən ilin ortalarından bu yana görülən önəmli maliyyə tədbirləri ilə izah edirlər.
Özəlliklə, «Bloomberg»in hesablamalarına görə, ABŞ Federal Rezerv Sistemi tərəfindən dövriyyəyə bir neçə trilyon dollar likvid vəsaitin buraxılması, habelə inkişaf etmiş ölkələrin əksəriyyətinin mərkəzi bankları tərəfindən uçot dərəcələrinin son dərəcə aşağı saxlınması ilə Avropa iqtisadiyyatının maliyyə ilə təmin edilməsi qlobal ticarətin dinamikasını artıran hərəkətverici qüvvə rolunu oynayıb. Çin, Koreya Respublikası və Cənub-Şərqi Asiyanın digər ölkələri tərəfindən istehsalın artırılması üzrə görülən tədbirlər də öz rolunu oynayıb.
Bütün bunlar, dünya üzrə xammala tələbatın kəskin artmasına səbəb olaraq, iqtisadiyyatın çarxının hərəkət etməsinə imkan yaratdı: ilk növbədə, enerji daşıyıcıları, neft-kimya məhsulları, əlvan və qara metallurgiya, ərzaq, həmçinin tikinti materialları, mikrosxemlər, avadanlıqlar və s. üzrə tələb artıb.
Digər tərəfdən kütləvi peyvəndlər və karantin məhdudiyyətlərinin ləğvi də qlobal mal və xidmət tələbini artırıb. Üstəlik, gecikmiş tələb üzündən bütün bunlar bütün xammal və yarımfabrikat növləri üzrə  qiymətlərin indiyədək görünməmiş artımına çevrildi. Nəticədə, inkişaf etməkdə olan ölkələrdən bu cür məhsulların daşınmasına olan tələbat xeyli artıb.
Birinci amil - energetika
Mart ayının əvvəlindən etibarən müşahidə olunan əlverişli xarici konyunktur Azərbaycanın baza ixracat sahələrinin bərpasına kömək edib. Bu, ilk növbədə, bu ilin yanvar-avqust aylarında bütün ixracatın, təxminən, 87%-ni təşkil edən enerji resurslarının ixracından əldə olunan gəlirin artmasına təsir etdi.
Xatırladaq ki, yanvar-avqust aylarında 18,8 milyon tonu keçmiş neft ixracı hasilatın azalması, həmçinin Bakının OPEK+ proqramı çərçivəsində götürdüyü öhdəliklərin icrası səbəbindən keçən ilin göstəriciləri ilə müqayisədə 9,5% azalıb. Bununla belə, il ərzində bu itkilər azalma daha çox yüksək bazar qiymətləri ilə kompensasiya olunub və bunun hesabına neft gəlirləri ilk səkkiz ayda 8,5 milyard dollara yaxınlaşıb,  bu da gəlirlərin 25,1% artmasını təmin edib.
Təbii qaz, elektrik enerjisi və neft məhsulları ixracı seqmentində daha yaxşı göstəricilər əldə etmək mümkün olub. Burada istehsal və ixrac həcmlərində artım, habelə enerji məhsullarının qiymətinin kəskin artması ilə bağlı gəlirlərin artması qeyd edilib. Dövlət Gömrük Komitəsinin məlumatına görə, yanvar-avqust aylarında Azərbaycan 13,2 milyard kubmetrə yaxın qaz ixrac edib ki, bu da ötən illə müqayisədə 47,2% çoxdur. Dəyər baxımından, ixrac 2.4 milyard dolları keçib ki, bu, 2020-ci ilin uyğun rəqəmləri ilə müqayisədə 38% çoxdur.
Neft və qaz xammalının artan qiymətləri təkcə yanacağın deyil, həm də bütün növ neft-kimya məhsullarının, o cümlədən müxtəlif polimerlərin, metanolun, karbamid gübrələrinin və Azərbaycanda istehsal olunan digər ixrac məhsullarının qiymətlərini artırıb. Nəticədə, bu ilin səkkiz ayında ölkənin neft-kimya məhsullarının xarici bazarlara çatdırılması pul ifadəsi ilə 450 milyon dollara çatıb və 2,1 dəfə artım təmin edilib.
Oxşar proseslər elektrik enerjisi generasiyasında da müşahidə edilib: İES-lərdə elektrik enerjisi istehsalı üçün baza yanacağı olan qazın bahalaşması həm Avropada, həm də bir sıra qonşu bölgələrdə ixrac olunan elektrik enerjisinə tələbatı keyfiyyətcə dəyişib. Bir il əvvəl Azərbaycandan elektrik enerjisi ixracı xeyli azalmışdısa, 2021-ci ilin səkkiz ayında ölkə 971,9 milyon kilovat/saata yaxın elektrik enerjisi ixrac edərək, 17,1%-lik artıma nail olub.
Bununla da, enerji resurslarının bahalaşması amili Azərbaycanın xarici ticarət dövriyyəsinə önəmli təsir göstərib: səkkiz ay ərzində onun toplam həcmi 22,4% artaraq 20,3 milyard dollara çatıb. Eyni zamanda ölkənin xarici ticarətdəki müsbət saldosu artıb - hesabat dövründə 5,6 milyard dollar təşkil edib ki, bu da ötən illə müqayisədə 75,1 faiz yüksəkdir.
İkinci amil – qeyri-xammal ixracı
Ayrıca qeyd etmək önəmlidir ki, xam neft və qaz ixracından fərqli olaraq, neft-kimya məhsullarının və elektrik enerjisinin ixracı sənaye istehsalı seqmentinə aiddir. Bununla da, yüksək əlavə dəyər qatılmış məhsulların ixracını artırmaqdan bəhs edirik ki, bu da, yeni qeyri-xammal sənaye klasteri qurmaq üçün səy göstərən hökumətin islahatlarının əsas məqsədlərindən biridir.
Aqroparklarda, texnoparklarda, sənaye məhəllələrində və yaradılmaqda olan Ələt Azad İqtisadi Zonasında (AİZ) emal olunmuş aqrar və sənaye məhsullarının istehsalının artırılması üzrə həyata keçirilən proqramın məqsədi elə bunlardır. Hökumətin hesablamalarına görə, emal və sənaye qruplarının inkişafı sayəsində beş il ərzində qeyri-neft mallarının illik ixracı iki dəfə artaraq 4 milyard dollara çatacaq.
Növbəti hədəf, uzaq xarici ölkələrin, o cümlədən Yaxın Şərq, Afrika, Cənub-Şərqi Asiya və AB ölkələrinin bazarlarına dayanıqlı girişlə bağlıdır ki, bu, 2030-cu ilə qədər emal olunmuş məhsulların payını ümumi ixracın yarısına çatdırmağa imkan verəcək.
Bu, yetərincə çətin, eyni zamanda tələb duyulan bir işdir. Azərbaycan qeyri-xammal ixracından valyuta gəlirlərinin artmasında maraqlıdır, çünki 10-15 ildən sonra enerji resurslarının ixracından gəlir itkilərini kompensasiya etmək ehtiyacı artacaq. Ekspertlərin fikrincə, qlobal enerji dəyişiminin tətbiqi ilə alternativ enerjiyə keçid, elektrik, hidrogen və digər "yaşıl" nəqliyyat növlərinin kütləvi şəkildə tətbiqi ilə ənənəvi enerji daşıyıcılarına, ilk növbədə, neftə olan tələbat və qiymətlər nəzərəçarpacaq dərəcədə azalacaq.
Buna görə də, mümkün riskləri qabaqlayan Azərbaycan öz iqtisadiyyatını və ticarətini tədricən gələcək tələbata uyğun şəkildə yenidən qurur. Bu vacib öhdəliklərin gerçəkləşdirilməsində önəmli irəliləyiş əldə edilib. Məsələn, ixrac olunan qeyri-neft məhsullarının həcmi 2021-ci ilin əvvəlindən başlayaraq bir qədər artıb və hazırda ölkənin ümumi ixracatının, təxminən, 13%-ni təşkil edir. Xüsusilə də, bu ilin səkkiz ayı ərzində qeyri-neft ixracatında 2 milyard dollar həddinə yaxınlaşılıb və 37 faiz artım qeydə alınıb.
Ən əsası isə, qeyri-xammal ixracatının ənənəvi strukturu, ilk növbədə, qeyri-neft sənayesinin artan rolu ilə bağlı dəyişir. Əgər bir neçə il əvvəl qeyri-neft ixracının 2/3 hissəsini aqrar sektor təşkil edirdisə, bu gün onun payı çətinliklə 1/3 hissəyə çatır. Eyni mənzərə faraş meyvə və tərəvəz məhsullarının ixracında da yaşanır - bütün qeyri-neft xarici ticarətdə payı 1/4-dən azdır. Mövcud vəziyyət qismən yerli aqrar sənayemizin əsas satış bazarı olan Rusiyada yaradılan fitosanitar məhdudiyyətlərindən və digər maneələrdən qaynaqlanır.
Bunun fonunda, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin məlumatına görə, qeyri-neft sənayesi məhsullarının ixracı seqmentində dəfələrlə artım qeydə alınıb. Əlavə dəyəri yüksək olan emal olunmuş kənd təsərrüfatı və sənaye məhsullarının statistikası xüsusilə ürəkaçandır. Özəlliklə, bu ilin yeddi ayında şəkər ixracı 2,3 dəfə, pambıq lifi ixracı 2,8 dəfə, qara metallar və onlardan hazırlanan məhsulların ixracı 2,4 dəfə və s. artıb. Bir sözlə, xaricə ixrac olunan yarımfabrikatların və hazır məhsulların çeşidində nəzərəçarpacaq dərəcədə artım var.
Başa çatmaqda olan 2021-ci ilin statistik məlumatları da düşünməyə əsas verir ki, keçənilki ressesiyanı aşan Azərbaycanın qeyri-neft iqtisadiyyatında keyfiyyət dəyişiklikləri və prioritetlərin dəyişməsi müşahidə olunur. Azərbaycan müəssisələri xammal asılılığından uzaqlaşır və əlavə dəyər səviyyəsi daha yüksək olan emal məhsullarının ixracını artırır.

Non-oil products dominate in non-mineral resource exports of Azerbaijan
We have left behind three quarters of this year – a period when much of the world experienced the most complex factors of the global post-pandemic reality.
Nevertheless, for Azerbaijan this year is definitely associated with the revival and growth of business activities. Large-scale anti-crisis measures, restoration of infrastructure in Garabagh, as well as a favourable situation in foreign trade since spring helped to impede the consequences of last year's recession thanks to a 3.6% GDP growth rate. In parallel, the unprecedented growth rates of non-oil exports, primarily the supply of industrial products, has become a key marker determining the positive dynamics of the local economy.
Trillions of liquidity
Today, there is no consensus in the expert community regarding the reasons behind such a rapid recovery of foreign trade operations. Statistical data for this period is significantly different than the most optimistic forecasts of last year. At the same time, most analysts believe such a rapid change in the balance between the growing demand and supply with unprecedented financial measures taken since the middle of last year in the US, the EU, Japan, and a number of other developed countries.
In particular, according to Bloomberg estimates, it was the injection of several trillion dollars to the American economy by the US Federal Reserve System, as well as pumping the European economy with finances while maintaining an extremely low level of discount rates by most central banks of the developed countries that played an instrumental role in increasing the dynamics of global trade. Measures taken in China, South Korea and other Southeast Asian countries to increase production also contributed to this. It was therefore possible to revive the economy, contributing to a sharp increase in global demand for raw materials: primarily energy, petrochemical products, non-ferrous and ferrous metal works, food, as well as building materials, microcircuits, equipment, etc.
On the other hand, mass vaccinations and the lifting of lockdown restrictions have also increased the global demand for the supply of goods and services. Moreover, due to the lagging supply trend, all these measures caused an unprecedented rise in prices for all types of raw materials and semi-finished products. As a result, the demand for the supply of such products from the developing countries has increased ten times.
Energy is primary factor
Favourable external factors observed since the beginning of March contributed to the restoration of basic export industries in Azerbaijan. Primarily, we have increased profits from the export of energy resources, which reached about 87% of all the export volume in January-August 2021.
Compared to last year's indicators, oil exports of Azerbaijan (more than 18.8 million tons in January-August) decreased by 9.5% due to the production decline, as well as Azerbaijan’s obligations under the OPEC+ deal. However, during the year, Azerbaijan has covered the loss largely thanks to high market prices, which brought oil revenues closer to $8.5 billion during eight months (+25.1%).
We have even better indicators in the supply of natural gas, electric power, and oil products. Azerbaijan has set a new record due to the increased production and supply volumes bringing in more income due to a sharp rise in the price of energy products globally. According to the State Customs Committee, in January-August Azerbaijan exported nearly 13.2 billion cubic meters of gas, which is 47.2% more than last year. In value terms, deliveries exceeded $2.4 billion (+38% compared to the corresponding period of 2020).
The increased prices for oil and gas have inflated prices not only for fuel, but also for all types of petrochemical products, including various polymers, methanol, urea fertilizers and other export products made in Azerbaijan. As a result, deliveries to foreign markets of domestic petrochemicals in monetary terms reached $450 million (increased more than twice during the eight months of 2021).
A similar situation was observed in the power generation sector: prices for natural gas, which is the base fuel type for generating electrical power, increased several times and changed the demand for exported electricity both in Europe and in other neighbouring regions. While the power supply from Azerbaijan significantly decreased last year, then during eight months of 2021 Azerbaijan increased the power supply to 971.9 million kWh (+17.1%).
Thus, the rising prices of energy resources had a significant positive effect on Azerbaijan's foreign trade turnover in the last eight months, pushing it up to $20.3 billion (+22.4%). During the same period, the positive balance of Azerbaijan’s foreign trade increased to $5.6 billion (+75.1%).
Secondary factor: Non-resource exports
It is worth mentioning that in comparison with purely raw oil and gas exports, the supplies of petrochemicals and electricity are considered part of the industrial production. This means that Azerbaijan increased the export of products with added value, which has been one of the main goals of the government reforms to build a new non-resource industrial cluster in the country.
These include the increased production of processed agricultural and industrial products in agricultural parks, technoparks, industrial districts and the new Alat Free Economic Zone (FEZ). According to government estimates, due to the development of processing and industrial clusters, in five years, the annual export of non-oil goods will double, reaching $4 billion.
The next target is a sustainable access to the markets of non-CIS countries, including in the Middle East, Africa, Southeast Asia, and the EU. This will make it possible to bring the share of processed products to half of total exports of Azerbaijan by 2030.
This is an extremely difficult, yet a necessary mission. Azerbaijan is interested in the growth of foreign exchange profits from non-resource exports, since in 10-15 years it will need to compensate for the increasing lost of income from the supply of energy resources. According to experts, with the implementation of the global energy transition, massive introduction of alternative energy, electric, hydrogen and other ‘green’ means of delivery, the demand and prices for traditional energy carriers, primarily oil, will noticeably decrease.
Therefore, to avoid possible risks, Azerbaijan is gradually rebuilding its economy and trade for the future demand. Significant progress has been made so far to implement these critical tasks. For example, the volume of exported non-oil products has slightly increased since the beginning of 2021 and currently reaches almost 13% of Azerbaijan’s total exports. In particular, for eight months of 2021, Azerbaijan has recorded a 37% increase in non-oil exports, very close to hit the $2 billion mark.
Most importantly, the traditional structure of non-resource mineral exports is changing, primarily due to the growing role of the non-oil industry. If a few years ago the share of agricultural sector was the ⅔ of the volume of non-oil exports, today it barely reaches ⅓. The same is true for the supply of fresh fruit and vegetable – less than ¼ of all non-oil foreign trade. The current situation is partly due to phytosanitary and other restrictions in Russia, the main sales market for Azerbaijan’s agricultural industry.
According to the Centre for Analysis of Economic Reforms and Communications, the export of non-oil industrial products recorded a multiple growth. Statistics on processed agricultural and industrial products with a high level of added value are especially encouraging. In particular, over the seven months of 2021, the export of sugar increased by 2.3 times, cotton fibre by 2.8 times, ferrous metals and products by 2.4 times, etc. In short, there is a noticeable increase in the range of semi-finished and finished products for export.
Statistical data for 2021 also confirms significant changes in the priorities of the Azerbaijani non-oil economy, which is recovering from the recession observed last year. Azerbaijani companies become less dependent on raw materials and increase the supply of processed products with a higher margin of added value.