Azərbaycanın qeyri-xammal ixracının strukturunda qeyri-neft sənayesinin məhsulları aparıcıdır neftdən kənar sənaye öndədir
Əksər ölkələrin pandemiyanın törətdityi mürəkkəb qlobal reallıqların təsiri altında olduğu daha üç rüb başa çatdı. Azərbaycan üçün bu il dirçəliş və işgüzar aktivliyin yüksəlişi ilə əlamətdar oldu. Böhran əleyhinə genişmiqyaslı tədbirlər, Qarabağ bölgəsində infrastrukturun bərpası, habelə yazdan bu yana müşahidə olunan əlverişli xarici ticarət konyunkturu keçənilki ressesiyanın nəticələrini minimuma endirməyə kömək edərək, ümumi daxili məhsulun (ÜDM) 3,6 faiz artımını təmin edib. Eyni zamanda, qeyri-neft ixracının, ilk növbədə, sənaye məhsullarının tədarükünün böyük artım templəri milli iqtisadiyyatın müsbət dinamikasını təyin edən əsas göstəriciyə çevrilib.
Likvidlik trilyonları
Statistikası keçən ilin ən optimist proqnozlarını önəmli dərəcədə üstələyən xarici ticarət əməliyyatlarının bu qədər sürətli bərpasının səbəbləri ilə bağlı bu gün ekspert dairələri arasında yekdil bir fikir yoxdur. Bununla yanaşı, əksər analitiklər artan tələb və təklif arasındakı balansın bu qədər sürətli dəyişməsini ABŞ, Avropa Birliyi, Yaponiya və bir sıra başqa inkişaf etmiş ölkələr tərəfindən keçən ilin ortalarından bu yana görülən önəmli maliyyə tədbirləri ilə izah edirlər.
Özəlliklə, «Bloomberg»in hesablamalarına görə, ABŞ Federal Rezerv Sistemi tərəfindən dövriyyəyə bir neçə trilyon dollar likvid vəsaitin buraxılması, habelə inkişaf etmiş ölkələrin əksəriyyətinin mərkəzi bankları tərəfindən uçot dərəcələrinin son dərəcə aşağı saxlınması ilə Avropa iqtisadiyyatının maliyyə ilə təmin edilməsi qlobal ticarətin dinamikasını artıran hərəkətverici qüvvə rolunu oynayıb. Çin, Koreya Respublikası və Cənub-Şərqi Asiyanın digər ölkələri tərəfindən istehsalın artırılması üzrə görülən tədbirlər də öz rolunu oynayıb.
Bütün bunlar, dünya üzrə xammala tələbatın kəskin artmasına səbəb olaraq, iqtisadiyyatın çarxının hərəkət etməsinə imkan yaratdı: ilk növbədə, enerji daşıyıcıları, neft-kimya məhsulları, əlvan və qara metallurgiya, ərzaq, həmçinin tikinti materialları, mikrosxemlər, avadanlıqlar və s. üzrə tələb artıb.
Digər tərəfdən kütləvi peyvəndlər və karantin məhdudiyyətlərinin ləğvi də qlobal mal və xidmət tələbini artırıb. Üstəlik, gecikmiş tələb üzündən bütün bunlar bütün xammal və yarımfabrikat növləri üzrə  qiymətlərin indiyədək görünməmiş artımına çevrildi. Nəticədə, inkişaf etməkdə olan ölkələrdən bu cür məhsulların daşınmasına olan tələbat xeyli artıb.
Birinci amil - energetika
Mart ayının əvvəlindən etibarən müşahidə olunan əlverişli xarici konyunktur Azərbaycanın baza ixracat sahələrinin bərpasına kömək edib. Bu, ilk növbədə, bu ilin yanvar-avqust aylarında bütün ixracatın, təxminən, 87%-ni təşkil edən enerji resurslarının ixracından əldə olunan gəlirin artmasına təsir etdi.
Xatırladaq ki, yanvar-avqust aylarında 18,8 milyon tonu keçmiş neft ixracı hasilatın azalması, həmçinin Bakının OPEK+ proqramı çərçivəsində götürdüyü öhdəliklərin icrası səbəbindən keçən ilin göstəriciləri ilə müqayisədə 9,5% azalıb. Bununla belə, il ərzində bu itkilər azalma daha çox yüksək bazar qiymətləri ilə kompensasiya olunub və bunun hesabına neft gəlirləri ilk səkkiz ayda 8,5 milyard dollara yaxınlaşıb,  bu da gəlirlərin 25,1% artmasını təmin edib.
Təbii qaz, elektrik enerjisi və neft məhsulları ixracı seqmentində daha yaxşı göstəricilər əldə etmək mümkün olub. Burada istehsal və ixrac həcmlərində artım, habelə enerji məhsullarının qiymətinin kəskin artması ilə bağlı gəlirlərin artması qeyd edilib. Dövlət Gömrük Komitəsinin məlumatına görə, yanvar-avqust aylarında Azərbaycan 13,2 milyard kubmetrə yaxın qaz ixrac edib ki, bu da ötən illə müqayisədə 47,2% çoxdur. Dəyər baxımından, ixrac 2.4 milyard dolları keçib ki, bu, 2020-ci ilin uyğun rəqəmləri ilə müqayisədə 38% çoxdur.
Neft və qaz xammalının artan qiymətləri təkcə yanacağın deyil, həm də bütün növ neft-kimya məhsullarının, o cümlədən müxtəlif polimerlərin, metanolun, karbamid gübrələrinin və Azərbaycanda istehsal olunan digər ixrac məhsullarının qiymətlərini artırıb. Nəticədə, bu ilin səkkiz ayında ölkənin neft-kimya məhsullarının xarici bazarlara çatdırılması pul ifadəsi ilə 450 milyon dollara çatıb və 2,1 dəfə artım təmin edilib.
Oxşar proseslər elektrik enerjisi generasiyasında da müşahidə edilib: İES-lərdə elektrik enerjisi istehsalı üçün baza yanacağı olan qazın bahalaşması həm Avropada, həm də bir sıra qonşu bölgələrdə ixrac olunan elektrik enerjisinə tələbatı keyfiyyətcə dəyişib. Bir il əvvəl Azərbaycandan elektrik enerjisi ixracı xeyli azalmışdısa, 2021-ci ilin səkkiz ayında ölkə 971,9 milyon kilovat/saata yaxın elektrik enerjisi ixrac edərək, 17,1%-lik artıma nail olub.
Bununla da, enerji resurslarının bahalaşması amili Azərbaycanın xarici ticarət dövriyyəsinə önəmli təsir göstərib: səkkiz ay ərzində onun toplam həcmi 22,4% artaraq 20,3 milyard dollara çatıb. Eyni zamanda ölkənin xarici ticarətdəki müsbət saldosu artıb - hesabat dövründə 5,6 milyard dollar təşkil edib ki, bu da ötən illə müqayisədə 75,1 faiz yüksəkdir.
İkinci amil – qeyri-xammal ixracı
Ayrıca qeyd etmək önəmlidir ki, xam neft və qaz ixracından fərqli olaraq, neft-kimya məhsullarının və elektrik enerjisinin ixracı sənaye istehsalı seqmentinə aiddir. Bununla da, yüksək əlavə dəyər qatılmış məhsulların ixracını artırmaqdan bəhs edirik ki, bu da, yeni qeyri-xammal sənaye klasteri qurmaq üçün səy göstərən hökumətin islahatlarının əsas məqsədlərindən biridir.
Aqroparklarda, texnoparklarda, sənaye məhəllələrində və yaradılmaqda olan Ələt Azad İqtisadi Zonasında (AİZ) emal olunmuş aqrar və sənaye məhsullarının istehsalının artırılması üzrə həyata keçirilən proqramın məqsədi elə bunlardır. Hökumətin hesablamalarına görə, emal və sənaye qruplarının inkişafı sayəsində beş il ərzində qeyri-neft mallarının illik ixracı iki dəfə artaraq 4 milyard dollara çatacaq.
Növbəti hədəf, uzaq xarici ölkələrin, o cümlədən Yaxın Şərq, Afrika, Cənub-Şərqi Asiya və AB ölkələrinin bazarlarına dayanıqlı girişlə bağlıdır ki, bu, 2030-cu ilə qədər emal olunmuş məhsulların payını ümumi ixracın yarısına çatdırmağa imkan verəcək.
Bu, yetərincə çətin, eyni zamanda tələb duyulan bir işdir. Azərbaycan qeyri-xammal ixracından valyuta gəlirlərinin artmasında maraqlıdır, çünki 10-15 ildən sonra enerji resurslarının ixracından gəlir itkilərini kompensasiya etmək ehtiyacı artacaq. Ekspertlərin fikrincə, qlobal enerji dəyişiminin tətbiqi ilə alternativ enerjiyə keçid, elektrik, hidrogen və digər "yaşıl" nəqliyyat növlərinin kütləvi şəkildə tətbiqi ilə ənənəvi enerji daşıyıcılarına, ilk növbədə, neftə olan tələbat və qiymətlər nəzərəçarpacaq dərəcədə azalacaq.
Buna görə də, mümkün riskləri qabaqlayan Azərbaycan öz iqtisadiyyatını və ticarətini tədricən gələcək tələbata uyğun şəkildə yenidən qurur. Bu vacib öhdəliklərin gerçəkləşdirilməsində önəmli irəliləyiş əldə edilib. Məsələn, ixrac olunan qeyri-neft məhsullarının həcmi 2021-ci ilin əvvəlindən başlayaraq bir qədər artıb və hazırda ölkənin ümumi ixracatının, təxminən, 13%-ni təşkil edir. Xüsusilə də, bu ilin səkkiz ayı ərzində qeyri-neft ixracatında 2 milyard dollar həddinə yaxınlaşılıb və 37 faiz artım qeydə alınıb.
Ən əsası isə, qeyri-xammal ixracatının ənənəvi strukturu, ilk növbədə, qeyri-neft sənayesinin artan rolu ilə bağlı dəyişir. Əgər bir neçə il əvvəl qeyri-neft ixracının 2/3 hissəsini aqrar sektor təşkil edirdisə, bu gün onun payı çətinliklə 1/3 hissəyə çatır. Eyni mənzərə faraş meyvə və tərəvəz məhsullarının ixracında da yaşanır - bütün qeyri-neft xarici ticarətdə payı 1/4-dən azdır. Mövcud vəziyyət qismən yerli aqrar sənayemizin əsas satış bazarı olan Rusiyada yaradılan fitosanitar məhdudiyyətlərindən və digər maneələrdən qaynaqlanır.
Bunun fonunda, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin məlumatına görə, qeyri-neft sənayesi məhsullarının ixracı seqmentində dəfələrlə artım qeydə alınıb. Əlavə dəyəri yüksək olan emal olunmuş kənd təsərrüfatı və sənaye məhsullarının statistikası xüsusilə ürəkaçandır. Özəlliklə, bu ilin yeddi ayında şəkər ixracı 2,3 dəfə, pambıq lifi ixracı 2,8 dəfə, qara metallar və onlardan hazırlanan məhsulların ixracı 2,4 dəfə və s. artıb. Bir sözlə, xaricə ixrac olunan yarımfabrikatların və hazır məhsulların çeşidində nəzərəçarpacaq dərəcədə artım var.
Başa çatmaqda olan 2021-ci ilin statistik məlumatları da düşünməyə əsas verir ki, keçənilki ressesiyanı aşan Azərbaycanın qeyri-neft iqtisadiyyatında keyfiyyət dəyişiklikləri və prioritetlərin dəyişməsi müşahidə olunur. Azərbaycan müəssisələri xammal asılılığından uzaqlaşır və əlavə dəyər səviyyəsi daha yüksək olan emal məhsullarının ixracını artırır.

ДОБАВЛЕННАЯ СТОИМОСТЬ
Завершились три квартала текущего года, когда большинство стран мира находилось под влиянием сложнейших факторов глобальной постпандемической реальности.
Тем не менее для Азербайджана этот год однозначно проходит под знаком возрождения и подъема деловой активности. Масштабные антикризисные меры, восстановление инфраструктуры в Карабахском регионе, а также наметившаяся с весны благоприятная внешнеторговая конъюнктура помогли минимизировать последствия прошлогодней рецессии, обеспечив 3,6-процентный рост ВВП. В то же время ключевым маркером, определяющим позитивную динамику развития отечественной экономики, стали беспрецедентные темпы роста ненефтяного экспорта, в первую очередь поставки промышленной продукции.
Триллионы ликвидности
Сегодня в экспертном сообществе нет единого мнения относительно причин столь быстрого восстановления внешнеторговых операций, статистика которых заметно опередила самые оптимистичные прошлогодние прогнозы. Вместе с тем большинство аналитиков связывают столь стремительное изменение баланса между растущим спросом и не всегда поспевающим за ним предложением беспрецедентными финансовыми мерами, предпринимаемыми с середины прошлого года в США, Евросоюзе, Японии и ряде других развитых стран мира.
В частности, по оценкам Bloomberg, роль драйвера, повысившего динамику глобальной торговли, сыграли вливания нескольких триллионов долларов ликвидности от Федеральной резервной системы США, а также накачка финансами европейской экономики при сохранении предельно низкого уровня учетной ставки большинством центробанков развитых государств. Свою лепту внесли также принятые в Китае, Республике Корея и других странах Юго-Восточной Азии меры по наращиванию производства. Все это позволило раскрутить маховик экономики, способствуя резкому увеличению мирового спроса на сырье: прежде всего энергоносители, продукцию нефтехимии, цветной и черной металлургии, продовольствие, а также стройматериалы, микросхемы, оборудование и т.д.
С другой стороны, массовая вакцинация и снятие карантинных ограничений также увеличили глобальный спрос на поставки товаров и услуг. Причем из-за отстающего предложения все это обернулось беспрецедентным ростом цен на все виды сырья и полуфабрикаты. В итоге на порядок выросла потребность в поставках такой продукции из развивающихся стран.
Фактор первый - энергетический
Наблюдаемая с начала марта благоприятная внешняя конъюнктура способствовала восстановлению базовых экспортных отраслей Азербайджана. В первую очередь это сказалось на увеличении прибылей от экспорта энергоресурсов, на долю которых в январе-августе текущего года пришлось порядка 87% всех внешних поставок.
Следует отметить, что экспорт нефти, превысивший в январе-августе 18,8 млн. тонн, сократился на 9,5% относительно прошлогодних показателей из-за снижения добычи, а также обязательств страны по программе ОПЕК+. Однако в течение года эти потери во многом компенсировались высокими рыночными ценами, благодаря чему за те же восемь месяцев выручка от продажи нефти приблизилась к $8,5 млрд., что обеспечило 25,1-процентный рост доходов.
Еще лучших показателей удалось добиться в сегменте поставок природного газа, электроэнергии и нефтепродуктов. Здесь зафиксированы рост объемов производства и поставок, а также увеличение доходов в связи с резким подорожанием энергетических продуктов. В итоге, согласно данным Государственного таможенного комитета, в январе-августе Азербайджан экспортировал без малого 13,2 млрд. кубометров газа, что на 47,2% больше прошлогодних показателей. В стоимостном выражении поставки превысили $2,4 млрд., увеличившись на 38% по сравнению с соответствующими цифрами 2020 года.
Подорожавшее нефтегазовое сырье взвинтило цены не только на топливо, но и на все виды продуктов нефтехимии, в том числе различные полимеры, метанол, карбамидные удобрения и другую производимую в Азербайджане экспортную продукцию. В результате поставки на внешние рынки отечественной нефтехимии в денежном выражении достигли $450 млн., обеспечив рост в 2,1 раза за восемь месяцев этого года.
Схожие процессы наблюдались и в секторе генерации электроэнергетики: многократно подорожавшие цены на газ - базовое топливо для выработки электричества на ТЭС - качественно изменили спрос на экспортируемую электроэнергию как в Европе, так и ряде соседних регионов. Если год назад электроэнергетический экспорт в Азербайджане ощутимо снизился, то за восемь месяцев 2021 года страна увеличила поставки электроэнергии на 17,1%, экспортировав 971,9 млн. кВт.ч.
Тем самым фактор подорожания энергоресурсов оказал весомое влияние на внешнеторговый оборот Азербайджана: за восемь месяцев его совокупные объемы достигли $20,3 млрд. с ростом на 22,4%. Одновременно увеличилось положительное сальдо страны во внешней торговле - за отчетный период оно составило $5,6 млрд., что на 75,1% больше прошлогодних показателей.
Фактор второй - несырьевой экспорт
Необходимо также особо подчеркнуть, что в отличие от чисто сырьевого нефтегазового экспорта поставки продукции нефтехимии и электроэнергии относятся к сегменту промышленного производства. Тем самым речь идет об увеличении экспорта продукции с высокой добавленной стоимостью, а это и является одной из главных целей реформ правительства, прилагающего усилия к построению нового несырьевого индустриального кластера.
Именно эти цели преследует программа по наращиванию производства переработанной аграрной и промышленной продукции в агропарках, технопарках, промышленных кварталах и создаваемой Алятской СЭЗ. По оценкам правительства, за счет развития перерабатывающего и индустриального кластеров уже через пять лет годовой экспорт ненефтяных товаров удвоится, достигнув $4 млрд.
Следующая целевая задача - устойчивый выход на рынки дальнего зарубежья, в том числе государств Ближнего Востока, Африки, Юго-Восточной Азии, ЕС, что позволит довести долю переработанных продуктов до половины совокупного экспорта уже к 2030 году.
Это крайне сложная, но в то же время востребованная задача. Азербайджан заинтересован в росте валютных поступлений от несырьевого экспорта, так как через 10-15 лет возрастет необходимость компенсировать будущие потери доходов от поставок энергетических ресурсов. По мнению экспертов, по мере реализации глобального энергетического перехода, массового внедрения альтернативной энергетики, электрического, водородного и иного «зеленого» транспорта спрос и цены на традиционные энергоносители, прежде всего на нефть, заметно снизятся.
Поэтому, упреждая возможные риски, Азербайджан поэтапно перестраивает экономику и торговлю под будущий спрос. В реализации этих важнейших задач наблюдается заметный прогресс. Так, например, объем экспортированной ненефтяной продукции с начала 2021 года чуть возрос и в настоящее время составляет почти 13% от совокупного экспорта страны. В частности, за восемь месяцев текущего года зафиксирован 37-процентный рост ненефтяного экспорта, приблизившегося к отметке в $2 млрд.
Ну а самое главное, меняется традиционная структура несырьевого экспорта, в первую очередь за счет роста роли ненефтяной промышленности. Если несколько лет назад на аграрную отрасль приходилось 2/3 объема ненефтяного экспорта, то сегодня едва достигает 1/3. То же самое с поставками свежей плодоовощной продукции - менее 1/4 всей ненефтяной внешней торговли. Сложившаяся ситуация отчасти объясняется фитосанитарными и иными ограничениями в России - главном рынке сбыта для отечественного агропрома.
На этом фоне, согласно данным Центра анализа экономических реформ и коммуникаций, в сегменте экспорта ненефтяной промышленной продукции зафиксирован многократный рост. Особенно радует статистика по части переработанной аграрной и промышленной продукции с высоким уровнем добавленной стоимости. В частности, за семь месяцев текущего года экспорт сахара увеличился в 2,3, хлопка-волокна - в 2,8, черных металлов и изделий из них - в 2,4 раза и т.д. Словом, налицо заметный рост номенклатуры вывозимых за рубеж полуфабрикатов и готовой продукции.
Статистика близящегося к завершению 2021 года также дает основание утверждать, что в преодолевающей прошлогоднюю рецессию азербайджанской ненефтяной экономике наблюдаются качественные изменения и смена приоритетов. Азербайджанские предприятия отходят от сырьевой зависимости и увеличивают поставки переработанной продукции с более высоким уровнем добавленной стоимости.