EMRELİNİN “QIZIL ARZULARI”
Azərbaycanlı legioner fərdi nailiyyətlərə görə heykəlciklərdən daha çox, Polşa çempionatının qızıl medallarına sahib olmağı arzulayır
Sirr deyil ki, Azərbaycan futbolunun əsas problemlərindən biri təmsilçilərimizin legioner həyatı yaşamamasıdı. Bir neçə ay öncə böyük ümid bəslənilən Mahir Emreli nəhayət xarici klubdan gələn təklifi qəbul edərək ölkəmizi Polşada təmsil etməyə başladı. Etiraf edək ki, Emrelinin karyerası uğurlu başladı. Polşa Çempionatı və Kubokunda “Legiya” üçün vacib qollar vuran futbolçu klubun UEFA Avropa Liqasında qrup mərhələsinə vəsiqə qazanmasında da böyük pay sahibi oldu.
“Region Plus” hazırda Polşada olan “Legiya” klubunun və Azərbaycan millisinin futbolçusu Mahir Emrelinin qürbətdəki həyatı ilə maraqlanıb. Beləliklə suallara Mahir Emreli özü cavab verəcək.
- “Legiya”da karyeranız uğurla başladı. Yeni klubunuzda vurduğunuz 10 qolla komandanızın bombardirisiniz. Belə başlanğıc gözlənilməz olmadı?
- Futbolda planlaşdırmaq və ya proqnoz vermək düzgün deyin. lk gəldiyim gündən məndə özümə inam var idi. Bu inamı sonadək qoruyub saxlamağa çalışıram. Sevindirici haldır ki, qollar da vurur, komandama faydalı olmağı da bacarıram.
- İngilis dilini bildiyinizə görə ünsiyyət problem yaranmır. Maraqlıdı Polşada hansısa çətinliklə qarşılaşmısnız?
- Şəhərdə yaşayışla bağlı bir az çətinliyim olub. Varşava böyük şəhərdir və burada çoxlu tıxac olur. Bu da mənim hərdən daha çox evdə oturmağıma səbəb olur. Tıxacda vaxt itirməyi sevmirəm. Ümumilikdə isə hansısa xüsusi çətinliyim olmayıb. Polşalıların bizə bənzəyən cəhətləri var. Çox istiqanlı və emosional millətdirlər.
- Keçmiş klubunuz "Qarabağ"ın oyunlarını izləyirsinizmi. Ağdam təmsilçisi necə təsir bağışlayır?
- "Qarabağ" elə klubdur ki, futbolçuları dəyişsə də, sistem və oyun tərzi dəyişmir. Baş məşqçi Qurban Qurbanov da həmişə bu sxemə uyğun futbolçular axtarır. Hazırkı heyəti əvvəlkilərlə müqayisə edə bilmərəm. Bu mövsüm görürəm ki, kluba çox keyfiyyətli oyunçular gəlib. Komandaya qarşıdakı oyunlarda uğurlar arzulayıram. İnanıram ki, Konfrans Liqasında yüksək nəticələr qazanacaq, çempionatda və ölkə kubokunda da uğurlu çıxı edəcəklər.
- “Qarabağ” Polşa çempionatında oynasaydı hansı yeri tuta bilərdi?
- Bu suala cavab vermək çətindi. Ağdam klubu Polşa çempionatında yüksək hədəflər uğrunda mübarizə aparardı. Sadəcə Polşa çempionatının asan yarış olmadığını deməliyəm. Polşa çempionatına Azərbaycan liqasından daha çox baxılır. Ekstraklasa çox yaxşı təkmilləşib, hər transfer pəncərəsində bir neçə oyunçunu ən yaxşı liqalara verir. Bunun sayəsində Azərbaycan çempionatından daha yüksək nüfuza malikdir. Daha çox potensial alıcıların maraqlandığı bir sərgidir. Avropa menecerləri mütəmadi olaraq Polşa Çempionatındakı futbolçuları izləyir.
- Yəqin “Legiya”ni seçməkdə əsas məqsəd daha güclü futbol çempionatlarındakı klubların diqqətini cəlb etməkdi?
- “Legiya”ya keçmək qərarına gəlməyimin ilk səbəbi budur. Mən Polşa klubu ilə daha yüksək səviyyəyə çatmaq üçün müqavilə bağladım. Yaxın insanlarla, hətta “Qarabağ”ın baş məşqçisi ilə birlikdə başqa variantları təhlil etdim. “Legiya”nın bizə daha çox uyğun olduğunu müəyyənləşdirdik. Komanda hər oyunda dominantlıq edir, çoxlu vəziyyətlər yaradır. Bu da hücumçu üçün çox vacibdir.
- “Legiya”ya müsbət cavab verməzdən öncə başqa hara keçmək variantınız var idi?
- Yalnız onu deyə bilərəm ki, Belçika, Avstriya, Portuqaliya klublarından ciddi maraq var idi.
- Hər bir hücumçu çempionatın bombardiri olmağı arzulayar. Yəqin siz də Polşada bombardir olmaq istərdiniz…
- Mən Polşa çempionluğunu xəyal edirəm. Əgər Ekstraklasanın bombardiri olsam və ya ən yaxşı futbolçusu seçilsəm, komandamız isə titul qazana bilməsə, fərdi mükafatlar haqda nə demək olar? Yekunda hamımız məğlub olacağıq. Fərdi nailiyyətlərə görə heykəlciklərdən daha çox, Polşa çempionatının qızıl medallarına sahib olmağı arzulayıram.
- Avropa Liqasının qrupundakı rəqibləriniz barədə nə düşünürsünüz?
- Qrupdakı komandalara nəzər yetirəndə düşündüm ki, Çempionlar Liqasının təsnifat mərhələsini keçmişik. Çünki rəqiblər çox güclüdür. Çempionlar Liqasında da belə bir qrupun olması mümkün idi. Hər bir futbolçu üçün güclü rəqiblərlə çıxış etmək məqsədlərdən biridir. Çox çətin rəqiblərimiz var, bunun sayəsində belə görüşlərdə təcrübə toplayaraq inkişaf edə bilərik.
- Səni Polşada çox sevirlər. “Legiya”nın sosial şəbəkə hesablarının hamısında Mahir Emreli ilə bağlı fotolar paylaşırlar. Hətta sənə MaHEROVski deyənlər var?
- Qol vuranda, məşqlərdə şəkillərimizi izləyicilərlə bölüşürlər. Hər kəs mənə çox isti yanaşır. Rəhbərlik, baş məşqçi, oyunçular ilə əlaqələrim çox yaxşıdı. Klubda çalışanlar, adi siravi işçilərlə mehriban davranıram. Amma suala konkret cavab verə bilmərəm. Şəkillərimi paylaşırlar, diqqət göstərirlər, sağ olsunlar. Mən də əlimdən gələni etməyə çalışıram ki, bu diqqətə layiq olum.
- Sanki orada “Qarabağ”dakı çıxışından daha yaxşı oynayasırsan. Hətta millimizdə də oyunun istədiyin kimi alınmır Bunun səbəbi nədi?
- Milli və “Legiya” fərqli səviyyələrdi. Oyun tərzləri fərqli olan komandalardı. Özüm də fərqindəyəm ki, yığmada oyunum alınmır. Həm çoxdandı qol vura bilmirəm, həm də istədiyim şəkildə oyun da keçirməmişəm. Bu barədə özüm də çox düşünürəm. Çalışıram ki, əlimdən gələni edim. Nə qədər alındığını deyə bilmərəm. Amma bəzi fikirlər səslənir. Buna aydınlıq gətirmək istəyirəm. Guya ki, yığmadakı oyunlarda özümü qoruyuram. “Legiya”da oynamağa daha çox üstünlük verirəm. Bu fikirlərlə heç cür razılaşmıram. Milli komanda qürur yerimizdi. Hər bir futbolçunun arzusudu burda oynamaq. O formanı geymək, daşımaq şərəfdi. Çalışırıq ki, əlimizdən gələni edək.
- Polşaya gedəndən sonra Qurban Qurbanovla əlaqə saxlamısan?
- Qurban müəllimlə hər oyundan sonra əlaqə saxlayırıq. “Legiya” qələbə qazananda, mən qol vuranda, “Qarabağ” qalib gələndə, onlar Konfrans Liqasının qrupuna vəsiqə qazananda əlaqə saxlamışdıq. Uğurlarıma görə məni təbrik edir, məsləhət verir. Həmişə deyir ki, dayanmayım. Qollarımın davamının gəlməli olduğunu bildirir. Yaxşı oyunumu davam etdirməli, ancaq bu barədə düşünməli olduğumu qeyd edir. O deyir ki, bu gün fikrim futboldusa, sabah da ancaq bu olmalıdı. Həmişə də onun dəstəyini hiss edirəm. Bunu sırf “Legiya”dayam deyə demirəm. Bilirəm ki, bundan daha yaxşı yerlərə belə getsəm, arzuladığım top-klublarda çıxış etsəm də, həmişə Qurban Qurbanovun məsləhətinə və dəstəyinə ehtiyac duyacam.
- Polşada boş vaxtların necə keçir?
- Varşava çox böyük şəhərdi. Bacım indi yanımdadı. Boş vaxtım olanda birgə şəhərə çıxırıq, harasa gedirik, yemək yeyirik. Ancaq məşqlərim olan gün fərqli olur. Vaxt olanda komanda yoldaşlarımla harasa çıxırıq. Sadəcə, burda yollar uzundu, tıxaclar çox olur. Ona görə də heç çox vaxt halım da olmur çölə çıxım. Bu səbəbdən də çalışıram ki, məşqdən çıxıb, evə gəlim. Məşqlərimiz səhər olur. Gərək saat 8-də oyanım. Hardasa 45 dəqiqəlik məsafə qət edirəm ki, bazaya çatım. Saat 11-də isə məşq başlayır. Səhər yeməyi, həkim, fizioterapevt müayinəsi və sair vaxt alır. Günüm ancaq belə keçir.

GOLDEN DREAMS OF EMRELI
Azerbaijani football player dreams of winning the Polish championship instead of awards for personal achievements
It is no secret that one of the problems of Azerbaijani football is the lack of its own legionnaires. Just a few months ago, famous Azerbaijani footballer Mahir Emreli accepted an invitation from one of the Polish clubs and began to represent Azerbaijan abroad. Emreli's debut began well. He has already scored important goals for Legia in the Polish Championship and the Polish Cup, and also made a significant contribution to his club getting qualified for the group stage of the UEFA Europa League.
We asked the player of Legia and the Azerbaijani national team Mahir EMRELI a few questions about his life in Poland.
"Your career at Legia began successfully. With ten goals scored, you are the club's scorer. Was it unexpected?"
"It is wrong to plan and predict in football. I believed in myself from day one. I’ll try to keep this faith till the end. I am glad that I was able to score goals and be useful to the team."
"Perhaps, you have no problems communicating with the team, since you speak English. In general, are there any difficulties with getting accustomed to the Polish way of living?"
"There were some difficulties with city life. Warsaw is a huge city and there are a lot of traffic jams there. That’s why I often do not even leave home. I don't want to waste time on traffic jams. In general, I had no particular problems. Poles have similarities with us. They’re very responsive and emotional."
"Do you follow the progress of your former club Garabagh? What are your impressions?"
"Garabagh is a club where the system and manner of playing do not change even when players change. Head coach Gurban Gurbanov is always looking for footballers who meet this scheme. I can't compare the current line-up with the previous ones. I see that this season the club has added a few very high-quality players. I wish the team every success in the upcoming season. I believe that the guys will hit high scores in the UEFA Conference League and will successfully perform in the national championship and Cup of Azerbaijan."
"What place could Garabagh take if they played at the Polish championship?"
"It is a difficult question. They would compete for a high place definitely. The Polish championship is not an easy competition at all. It is followed more than the Azerbaijani league. Extra Class (the highest league of the Polish football championship) is improved constantly, with each transfer window several players move to the best leagues at once. That’s why it is more prestigious than the Azerbaijani championship. It is like an exhibition visited by potential buyers interested in buying new players. European managers periodically monitor the players in the Polish championship."
"Perhaps the main reason why chose Legia was your intention to get the attention of clubs from stronger leagues..."
“Yes, but only one of the reasons why I joined Legia. I signed a contract with a Polish club to achieve a higher level. I analysed other options with people close to me and even with the head coach of Garabagh. We came to the conclusion that Legia was more acceptable to us. The team dominates every game, creates a lot of scoring situations. And this is extremely important for me as a forward.”
"Did you have an option to transfer to another club before you gave affirmative to Legia?"
"I can only say that a few clubs from Belgium, Austria, and Portugal were seriously interested."
"Every forward dreams of becoming the top scorer of the championship. Perhaps, you also want to become a high scorer in Poland..."
"I dream of becoming the champion of Poland. If I become a scorer of Extra-Class and am chosen as the best footballer, but my team fails to win the title, then individual awards do not matter. Ultimately, we all will fail. My dream is to get the gold medal of the championship, not awards for individual achievements."
"What do you think about your opponents in the Europa League?"
"Looking at the teams in the group, I thought that we had already moved to the classification stage of the Champions League. Very strong rivals indeed. Such a group could have formed in the Champions League. One of the goals of every footballer is to play against strong opponents. We have very strong players, hence we can gain experience and develop in such matches."
"They love you very much in Poland. All social pages of Legia share your photos. Some even call you MaHEROvski."
"Yes, they share the photos where I score goals or do my training. Everyone treats me very warmly. I have a very good relationship with the head coach and the players. I am friendly with the ordinary employees of the club as well. But I can't answer your question in detail. I’d like to thank them for sharing my photos, for their attention. I will do my best to deserve their attention."
"It seems that you are playing better than in Garabakh and the national team. Why?"
"The national team of Azerbaijan and Legia are different. These are teams with different playing manners. I know that I can't play well in the national team. I have not been able to score for a long time. I can’t play the way I want. I try to do my best. But I cannot say how much I am successful. But I hear some comments here and there and I would like to clarify this. They think that when I play for the national team I try to take care of myself, thinking of playing for Legia. I categorically object this. The national team is our pride and every footballer dreams of playing for it. It is a great honour to wear this uniform. I try to do my best."
"Do you keep in touch with your former coach Gurban Gurbanov after leaving for Poland?"
"We contact him after each game. We talked after the victories of Legia, my goals scored for the team, victories of Garabagh, the team’s advance to the League of Conferences. Gurban Gurbanov congratulates me on my successes and gives advice. He always advises, he says not to stop where I am presently. He hopes to see more goals scored by me and wishes that I could continue to play well. He says that I should focus on my performance. He says that I should think about football today and tomorrow. I constantly feel his support. I don’t say these words because I am in the Legia. If I play for the top clubs of my dreams, I will always need advice and moral support from Gurban Gurbanov."
"How do you spend your free time in Poland?"
"Warsaw is a huge city. I live there with my sister. When we have free time, we go out for a walk in the city, visit somewhere, have lunch together. But when I am training, everything is completely different. Sometimes we walk with our teammates. There are very long streets in Warsaw, hence traffic jams are a frequent thing. Sometimes I simply don’t want to leave home. I try to return home immediately after training. Since we train in the morning, I have to get up at 8 am. The road to the training base takes about 45 minutes. The actual training starts at 11 am. Breakfast, medical tests and examinations take some time. This is how I spend my days there."