İRAQ - YENİ NƏSİL ÖNƏ ÇIXIR
İraq Ali Seçki Komissarlığı oktyabrın 10-da keçirilmiş növbədənkənar parlament seçkisinin ilkin nəticələrini elan edib. Qurumun rəhbəri Bağdadda keçirdiyi mətbuat konfransında bəyan edib ki, 3681 seçki məntəqəsində səslərin əllə sayılması prosesi başa çatıb və alınan nəticələr elektron səsvermə nəticələri ilə üst-üstə düşüb.
Qaliblər və narazılar
İlkin nəticələrə əsasən ruhani lider Müqtəda əs-Sədrin rəhbərlik etdiyi “Sairun” koalisiyası seçkilərin qalibidir. Koalisiya 73 mandat qazanıb.
Digər partiya və blokların nəticələri aşağıdakı kimidir: Parlamentin spikeri, sünni siyasətçi Məhəmməd əl-Halbusinin liderlik etdiyi İraq Mutəqəddim (Təqəddum) Partiyası – 37 mandat; Müstəqillər – 35; Bərzanilərin Kürdüstan Demokrat Partiyası – 33; keçmiş baş nazir Nuri əl-Malikinin Qanun Dövləti – 33; Həşdi-Şabi lideri Hadi əl-Amirinin rəhbərlik etdiyi Fəth Koalisiyası – 16; Kürdüstani Koalisiyası (Talabanilərin Kürdüstan Vətənpərvərlər İttifaqı və Qoran hərəkatı) -16; Sünni siyasətçi və iş adamı Xamis Xəncərin lideri olduğu Azm Hərəkatı – 13. Qalan siyasi qüvvələr nisbətən daha az mandata sahib olublar.
Eyni vaxtda keçirilən Şimali İraq Kürd Administrasiyası parlament seçkilərində Bərzanilərin Kürdüstan Demokrat Partiyası 33, Talabanilərin Kürdüstan Vətənpərvərlər İttifaqı Partiyası 16, Yeni Nəsil 9, İslami Birlik Partiyası – 4, Ədalət Cəmiyyəti - 1 mandat qazanıb.
Seçkilərin bu cür nəticəsi İraq və dünyada ciddi müzakirələrə səbəb olub. Ötən iki il ərzində baş verən etirazlar və narazılıqların fonunda seçkidə iştirak faizi cəmisi 41 olub. Bu da əhalinin seçkili orqanlara və hökumətə olan etimadının azalması kimi yozulur. Lakin ən əsas müzakirə mövzusu seçkilərin nəticəsidir. İlkin nəticələrə əsasən Müqtəda əs-Sədrin koalisiyası 2018-ci il seçkilərində olduğu kimi birinci olub. Lakin Sədr bloku səslərini daha da artırıb. Keçən dəfə 54 mandat qazanan Sədr bu dəfə mandat sayını 73-ə çatdırıb.
Daha bir uğurlu nəticəni Halbusinin partiyası göstərib. 37 mandat qazanan Halbusi İraqın parlayan gənc siyasətçilərindən hesab olunur.
Yeri gəlmişkən, seçkidə uduzan şiə siyasətçilərin bir neçəsi ortaq bəyanat yayaraq seçkilərin saxtalaşdırıldığını bəyan edib. Onlar nəticələrin tanımayacaqlarını bildirirlər. Amma böyük çoxluq nəticələrlə razıdır.
Seçkinin özəllikləri
Qeyd edək ki, 40 milyona yaxın əhalisi olan İraqda 25 milyona yaxın seçici var. ancaq seçkilərin nəticələrinə əsasən yalnız 10 milyondan bir qədər çox insan seçkilərə qatılıb. Bu isə aşağı göstərici hesab olunur. 2003-cü il İraqın işğalından bu yana ən aşağı seçici fəallığıdır.
329 yerlik İraq parlamentində sonuncu dəfə 2018-ci ildə parlament seçkiləri keçirilib. Seçkilərin nəticələrinə əsasən Sədrin lideri olduğu “Sairun” bloku 54 mandat qazanıb. İkinci yerdə gələn Həşd-Şabi liderlərinin Fəth koalisiyası isə 42 mandat qazanıb. Lakin ənənəvi olaraq hökumət qurmaq mümkün olmadığı üçün İraq siyasətində xüsusi yeri olan Ayətullah Əli Sistaninin müraciətindən sonra Adil Əbdülmehdinin rəhbərliyi ilə texnokrat koalisiya hökuməti qurulub.
Ancaq Adil Əbdülmehdinin hökuməti ölkədə tüğyan edən korrupsiya, sosial xidmətlərin yetərsizliyi və içməli su, elektrik enerjisi çatışmazlığına etiraz olaraq 2019-cu ilin oktyabrında etirazlar başlayıb. Amma əsas şüarlar sosial xidmətlər və korrupsiya əleyhinə olsa da, müşahidələrə əsasən bu aksiyaların arxasında həm də kəskin ABŞ-İran rəqabəti dayanırdı. Bu aksiyalar sonradan İran əleyhinə çağırışlarla “zənginləşdi”, nəticə etibarı ilə İraqda son illərdə İran əleyhdarlığı, ümumiyyətlə, İraqın xarici ölkələrin rəqabət meydanına çevrilməsi indi bir çoxlarını narahat edir və qəzəbləndirir. Bunların içərisində şiə siyasətçilər də az deyil.
İraq etirazları 2020-ci ilin fevralında yeni hökumətin qurulmasına səbəb olsa da, da narazılıqları aradan qaldırmaq mümkün olmadı. Baş nazir seçilən keçmiş təhlükəsizlik naziri Mustafa əl-Kazımı daha çox regional siyasətdə özünü göstərməyə çalışdı. Daxili problemlər isə həll olunmadı. Bunun nəticəsində əl-Kazımi yeni seçkilərə getdi.
Oktyabrın 10-da keçirilmiş 5-ci çağırış parlament seçkilərində 329 yerlik (320 yer seçkilərlə, 9 yer isə azlıqlara ayrılan kvota – K.R.) Məclisə seçilmək üçün 109 siyasi partiya, 21 seçki koalisiyasında birləşmiş və müstəqillərdən ibarət 3249 namizəd mübarizə aparıb.
İraqda keçirilən 10 oktyabr seçkilərinin əsas diqqət çəkən məqamı İrana yaxın hesab edilən “Həşd-Şabi” koalisiyasının uduzması oldu. Əvvəlki seçkilərdə 42 mandat qazanmış Amirinin lideri olduğu Fəth koalisiyası bu dəfə 16 mandat əldə edə bildi. Düzdür, digər İrana yaxın siyasətçilərdən hesab olunan keçmiş baş nazir Nuri əl-Malikinin koalisiyası səslərini sayını 25-dən 33-ə yüksəltdi, amma ümumilikdə bu nəticə İraqda İrana yaxın qüvvələrin, xüsusən də İraqın perspektivdə “milli qvardiyası” rolunu oynayacaq “Həşd-Şabi” üçün ciddi itki hesab olunur.
Bunun əvəzinə isə Sədr 19 mandat daha çox qazandı. Bu dəyişikliyin səbəbini bilmək üçün ötən 4 ildə baş verənlərə baxmaq lazımdır.
Kənar təsirlərə son
İraqda keçirilən 10 oktyabr seçkisini analiz edəndə qarşımıza maraqlı bir düstur çıxır. İraq xalqı ilk növbədə əsas üstünlüyü ölkənin müstəqilliyi, yada başqa sözlə xarici ölkələrin təsirindən çıxmasını istəyən qüvvələrə verib. Sədr ötən seçkilərdən sonra İranla məsafə saxlamaqla yanaşı Səudiyyə Ərəbistanı ilə yaxınlaşmağa cəhd göstərib. 2018-ci ildə Sədr ər-Riyada səfər edərək ölkənin əsas fiquru olan vəliəhd-şahzadə Məhəmməd bin Salmanla görüşüb. Bundan sonra İraq və Səudiyyə arasında münasibətlər mülayimləşib, diplomatik əlaqələr inkişaf edib. Daha sonra İraq prezidenti Bərhum Saleh və baş nazir Kazımi bir neçə dəfə ər-Riyada səfər ediblər. Bu yaxınlarda isə məlum olub ki, İraq hökuməti Səudiyyə Ərəbistanı və İran arasında əlaqələrin normallaşdırılması prosesində əsas vasitəçi kimi iştirak edir. Bundan başqa Kazımi İordaniya və Misirlə 3-lü ittifaqın bərpası istiqamətində ciddi işlər görüb, İraqın regional siyasətdə rolunu dirçəltməyə çalışıb. Sədr eyni zamanda ABŞ ordusunun da İraqdan çıxması, Vaşinqtonun İraqa təsirinin azaldılması tələbi ilə vaxtaşırı çıxışlar edir.
İraq seçicisi isə məhz Sədrə üstünlük verib. Görünür, indi iraqlılar üçün daha ciddi mövzu ölkənin kənar təsirlərdən qurtulmasıdır. Daha bir maraqlı detal isə Həşd-Şabi koalisiyasının gerilədiyi seçkilərdə Nuri əl-Malikinin irəliləməsidir. Maliki daha əvvəl İranla çox yaxın olsa da, sonradan o da İraqın müəyyən qədər müstəqilliyi üçün çalışdı. Ancaq ciddi korrupsiya və yarıtmaz idarəçilik İŞİD-in ardıcıl qələbələri fonunda Maliki Tehranın da “xeyir-duası” ilə 2014-cü ildə postundan uzaqlaşdıırldı. İndi isə o yenidən parlamentdə ciddi səs almış oldu.
10 oktyabr seçkilərinin daha bir fərqliliyi isə uzun illərdən sonra ilk dəfə qalib partiyanın hökumət quracağını elan etməsi və bununla bağlı siyasi danışıqlara başlamasıdır. Müqtəda əs-Sədr elan edib ki, onun ittifaqı hökumət quracaq və lazımı dəstəyi almaq üçün koalisiya danışıqlarına başlayır.
İraq parlament respublikası olduğu üçün hökuməti formalaşdıracaq siyasi qüvvənin parlamentin yarıdan çoxunun, yəni minimum 165 deputatın dəstəyini almalıdır. Yəni başqa sözlə, Sədr indi bir sıra partiyalarla razılaşıb koalisiyaya getməli olacaq.
İraq seçkilərində ən çox diqqət cəlb edən mövzu kürd regionundakı nəticələrdir. Çünki kürdlər hazırkı İraq siyasi sistemində ciddi yer tuturlar. Ölkənin ABŞ müdaxiləsindən sonra qurulmuş siyasi sisteminə əsasən İraqın prezidenti kürd siyasətçi (baş nazir şiə çoxluğun, məclis sədri isə sünni partiyaların nümayəndələri içərisindən) seçilir.
Bu seçkilərdə kürd partiyaları da səslərini artırıb. Ərbil kürd administrasiyasına rəhbərlik edən Bərzaninin Kürdüstan Demokratik Partiyası 10 oktyabr seçkilərində 33 mandat qazanıb. 2018-ci il seçkilərində bu göstərici 25 idi.
Bərzanilərin əsas rəqibi, keçmiş prezident Cəlal Təlabaninin partiyası olan mərkəzi qərargahı Süleymaniyyədə (ikinci böyük kürd şəhəri) yerləşən Kürdüstan Vətənpərvərlər İttifaqı Partiyası isə səs itirib. Qoran Partiyası ilə ittifaqa girən təlabanilər 16 mandat qazana bilib.
İraqdakı növbədənkənar parlament seçkilərində səs itirən daha bir siyasi qüvvə türkmənlər olub. İlk dəfə olaraq İraq türkmənləri seçkilərə vahid siyahı ilə getsə də, ilkin nəticələrə əsasən İraq Türkmən Cəbhəsi 1 mandat qazanıb.
Qeyd edək ki, ötən 2018-ci il seçkilərində İraq Türkmən Cəbhəsi (İTC) 3, “Türkmən Bloku” isə 5 mandat qazanmışdı.
10 oktyabr seçkilərinin nəticələri göstərir ki, İraq seçicisi 20 ilə yaxındır davam edən xaos və siyasi anlaşmazlıqlardan, ölkə daxilindəki parçalanma, xarici dövlətlərin təsir mübarizəsi və korrupsiyadan yorulub. Nisbətən daha böyük qüvvələrin çox səs alması indi hökumət qurma prosesini tezləşdirəcək və yeni hökumət qurulması prosesi nisbətən daha sürətli olacaq. Üstəlik seçkilərdə önə çıxan qüvvələr Müqtəda əs-Sədr, Məhəmmdə Halbusi kimi ölkənin müstəqilliyini müdafiə edən, nisbətən gənc (Sədr 1974, Halbusi isə 1981-ci il təvəllüdlüdür – K.R.), siyasi intriqa və korrupsiyaya bulaşmamış liderləri önə çıxarır. Bu da qarşıdakı dövrdə İraqda siyasi vəziyyətin nisbətən aydınlanacağını deməyə əsas verir.

NEW GENERATION, NEW PERSPECTIVES
Victory of Muqtada al-Sadr and Muhammad al-Halbusi in the parliamentary elections may signal Iraq's transition to a new era
The Iraqi High Election Commission announced the preliminary results of early parliamentary elections held on October 10, 2021. During a press conference in Baghdad, the head of the body announced that the process of manual counting of votes at 3681 polling stations was over and the results match those obtained from electronic voting.
Winners and ranters
According to preliminary estimates, the Alliance for Reforms (Sa'irun) led by the religious leader Muqtada al-Sadr won the election and took 73 seats in the country's parliament.
Distribution of seats among the main political parties and blocs is as follows. Taqaddum (Progress) party led by former speaker of the parliament and Sunni politician Muhammad al-Halbusi has 37 mandates. Independent candidates won 35 seats, while the Kurdistan Democratic Party (KDP) led by Massoud Barzani and the State of Law coalition led by former Prime Minister Nouri al-Maliki – 33 mandates each. The Fatah Alliance led by the leader of the Popular Mobilisation Forces coalition, Hadi al-Amiri, and the Kurdistani coalition, which includes the Patriotic Union of Kurdistan (PUK) led by B. Talabani and the Movement for Change (Gorran), each received 16 mandates.
The rest of the political movements received a relatively small number of votes.
At the same time, parliamentary elections organised by the administration of Iraqi Kurdistan were held in the north of the country. According to results, KDP received 33, PUK – 16, New Generation movement – 9, Islamic Unity Party – 4, and Kurdistan Justice Group (Komal) – one seat only.
The outcome of the vote sparked serious debates both in Iraq and beyond. Due to protests and popular discontent growing over the past two years, the turnout in the last vote was only 41%. This expectedly led to a decline in public confidence in the election bodies and the government. Meanwhile, the main topic of discussion is the results of elections themselves. As in 2018, the coalition of Muqtada al-Sadr also took the first place according to preliminary estimates, increasing the number of parliamentary mandates from 54 to 73.
The elections were also successful for progressists of Taqaddum run by Muhammad al-Halbusi, one of Iraq's brightest young politicians, which won 37 seats in the parliament.
Several losing Shiite politicians issued a joint statement on electoral fraud. But, apparently, the overwhelming majority are satisfied with the voting results.
Peculiarities
The total number of voters in Iraq is almost 25 million of 40 million population of the country. However, just over 10 million people cast their votes, which is considered a rather low indicator. Moreover, it is the lowest since the invasion of Iraq in 2003.
Last parliamentary elections for the 329-seat parliament of Iraq were held in 2018. Then Sa'irun of Muqtada al-Sadr received 54 seats. It was followed by the Hashd al-Shaabi coalition with 42 mandates. But since the attempt to form a new government failed as usual, only after the personal appeal of Ayatollah Ali al-Sistani, who occupies a special place in Iraqi politics, a technocratic coalition government headed by Adil Abdul Mahdi was formed in Iraq.
However, in October 2019, protests against the Abdul Mahdi cabinet began as a result of popular discontent with rampant corruption, as well as the shortage of social services, drinking water and electricity. While the main slogans of protesters showed their outrage at the quality of social services and corruption, the protests had an unambiguous association with the ongoing US-Iran rivalry. Thus, anti-Iranian rhetoric followed the later stages of the protest movement. But anti-Iranian sentiments in Iraq and its being a battleground for foreign powers have worried and outraged many people in recent years, including a large number of Shiite politicians.
The new government, formed in February 2020 after a protest movement has not been able to change the situation in the country. The former Iraqi security minister, Mustafa al-Kazimi, elected as a new prime minister, showed himself more in regional politics, leaving internal problems unresolved. Therefore, his government had no other choice but announce new elections.
Thus, a total of 109 political parties and 3,249 candidates represented in 21 coalitions and independent candidates competed for 329 seats (320 allocated for elections, and 9 for representatives of minorities. R+) in the 5th parliamentary elections held on October 10.
Remarkably, Hashd al-Shaabi coalition considered close to Iran lost the election. Fatah led by Hadi al-Amiri won only 16 parliamentary seats (42 in 2018). Although the coalition run by the former prime minister and another pro-Iranian politician Nouri al-Maliki increased the number of mandates from 25 to 33, in general, this result indicates a significant loss for pro-Iranian forces in Iraq. In particular, for Hashd al-Shaabi, which was supposed to become the ‘national guard’ of Iraq.
Instead, al-Sadr’s Alliance for Reforms received an additional 19 seats in the parliament. To understand the reason for these changes, it is necessary to review the chronology of events over the past four years.
Down with external influence!
Interestingly, the October 10 vote showed that Iraqi people preferred to support the forces advocating for the preservation of the country's independence and fighting against external influence. After previous elections, al-Sadr made an attempt to distance himself from Iran by drawing closer to Saudi Arabia. Thus, in 2018 he visited Riyadh and met with the crown prince of the kingdom, Mohammad bin Salman, who is a key figure in the country. After that, relations between Iraq and Saudi Arabia softened and contributed to the development of diplomatic relations. Later, Riyadh was visited several times by the president and prime minister of Iraq –  Barham Saleh and Mustafa al-Kazimi. It’s also reported that the Iraqi government acted as the main mediator in the process of normalising relations between Saudi Arabia and Iran. In addition, al-Kazimi has made significant contribution to the restoration of trilateral alliance with Jordan and Egypt, as well as through demonstrating his intention to restore the role of Iraq in regional politics. He also called for the withdrawal of American troops from the country and a decrease in Washington's influence in Iraq.
Iraqi voters preferred al-Sadr. It seems that they see ridding the country of external influence as the most relevant task of the present time. It is also interesting that al-Maliki’s State of Law coalition left Hashd al-Shaabi behind. Despite his earlier closeness with Iran, al-Maliki achieved some independence for Iraq. However, due to growing corruption, poor governance and the ISIS success in the country, al-Maliki was removed from office in 2014, also thanks to Tehran's approval. Now he is back in the parliament.
Another difference of the October 10 elections is that for the first time in many years, the winning party announced its intention to form a new government through political talks and consultation with the rest of the blocs to secure their support. This intention was stated personally by Muqtada al-Sadr.
Since Iraq is a parliamentary republic, political force authorised to form a government must secure the support of more than half of the parliament, that is, not less than 165 deputies. In other words, now al-Sadr will have to get the consent of several parties to form a new coalition government.
Probably one of the main features of the recent elections is the results in the Kurdish region, since Kurds occupy an important place in the current political system of Iraq, which emerged after the US invasion. Under this system, a Kurdish politician is elected president of Iraq, while the prime minister and speaker of parliament are selected among the representatives of the country's Shiite majority and Sunni minority, respectively.
Kurdish parties of Iraq also increased the number of parliamentary seats after this election. Thus, Democratic Party of Kurdistan with Massoud Barzani, which leads the Kurdish administration in Erbil, won 33 seats, as opposed to 25 seats won in the 2018 election.
At the same time, Barzani's key rival, Patriotic Union of Kurdistan established by the former president Jalal Talabani, lost votes. Allied with the Gorran movement, Talabani supporters received only 16 mandates this time.
Another political force that lost its votes in the early parliamentary elections was that of the Turkmen minority of Iraq. Although they applied for the first time presenting a single list of candidates, the Iraqi Turkmen Front (ITF) still secured one seat in the parliament. In 2018, though, ITF and Turkmen blocs received 3 and 5 seats, respectively.
Outcome of the latest early parliamentary elections in Iraq show that Iraqis are tired of almost twenty years of chaos, political turmoil, internal strife, struggle of foreign powers for influence, and corruption. Their support to relatively large forces in the recent elections will likely speed up the process of forming a new government led by relatively young political leaders (al-Sadr was born in 1974, Halbusi in 1981, R+), who support Iraq’s independence and are not wrapped up in political intrigues and corruption. This is indicative of clarity expected in the Iraqi political situation in the near future.