OPEK ölkələri neft hasilatını daha öncə qəbul edilmiş anlaşmalar çərçivəsində artırmağın vacibliyinə əmindirlər
Avropa qaz bazarında yaranmış böhrandan çıxış yolu tapmağa çalışarkən, Rusiyaya qarşı birbaşa ittihamlar səsləndirilərkən, Şotlandiyanın Qlazqo şəhərində BMT-nin önəmli iqlim konfransı (COP26) keçirilib. Tədbirin iştirakçıları iqlim fəlakətindən qaçmağın ən doğru yolu kimi ənənəvi yanacaqlardan imtina edərək bərpa olunan enerji mənbələrinə üstünlük verilməsinin zəruriliyini müzakirə ediblər.
Elə bununla, demək olar ki, eyni zamanda OPEK+ ölkələri videokonfrans formatında həm özləri, həm də bütün dünya neft bazarı üçün çox önəmli olan problemi həll edirdilər – bundan sonra, daha doğrusu, artıq dekabrda necə davam etməli?
Bu zaman dilemma yaranmışdı - ya neft hasilatını 400 min barel/sutka artırmaqla bağlı ilkin plana sadiq qalmağa, ya da ABŞ-ın təkliflərinə uyaraq limiti iki dəfə - 800 min barel/sutka qaldırmağa üstünlük verilməli idi. Nəticədə, OPEK+ iştirakçıları yaxın aylarda neft hasilatının tədricən artırılması ilə bağlı öz ssenarilərinə əməl etmək qərarına gəliblər.
İqlim yanacağa qarşı
Birləşmiş Ştatlar, Avropa İttifaqı, Kanada və Böyük Britaniya da daxil olmaqla planetin müxtəlif regionlarından olan dövlət maliyyə qurumlarının böyük qrupu bu yaxınlarda öhdəlik götürüblər ki, 2022-ci ilin sonuna qədər xaricdəki hasilat yanacağı layihələrinə hökumətin maliyyələşdirməsini və dəstəyini dayandırsınlar. Noyabrın 4-də 19 ölkə, o cümlədən ABŞ, Kanada, Danimarka, İtaliya, Finlandiya, həmçinin beş inkişaf institutu “tarixi” adlandırmağa nail olduqları sənədə noyabrın 4-də Qlazqoda keçirilən BMT konfransında imza atıblar.
İmzalayan tərəflərin birgə bəyanatında deyilir ki, bu yanacaqlara qoyulan investisiyalar həm sosial, həm də iqtisadi risklər daşıyır. Bununla belə, sənəddə anlaşmanın məcburi olmadığı və istisnaların mümkün olması barədə qeyd də var, «Reuters» qeyd edir. Almaniya bu müqaviləyə qoşulmayıb. Eyni şəkildə Çin, Yaponiya və Cənubi Koreya xaricdəki hasilat yanacağı layihələrinə önəmli sərmayələr ayırırlar.
Bununla belə, «Oil Change International» qeyri-kommersiya təşkilatı aşkar edib ki, təşəbbüsü dəstəkləyən dövlətlər, 2016-cı ildən 2020-ci ilə qədər birlikdə hasilat yanacaqlarının çıxarılmasına hər il, təxminən, 18 milyard dollar (15,5 milyard avro) sərmayə qoyublar.
“Bu, təkcə kömür enerjisinin deyil, həm də neft və qazdan istifadənin maliyyələşdirilməsinin mərhələli şəkildə dayandırılması istiqamətində ilk siyasi öhdəlikdir. Əgər bu təşəbbüs həyata keçirilərsə, ildə 18 milyard dollar hasilat enerjisindən bərpa olunan enerji mənbələrinə yönləndiriləcək”, - deyə ABŞ-ın Biomüxtəliflik Mərkəzinin enerji ədaləti proqramının direktoru Tszin Çju deyib.
Vətəndaş cəmiyyəti təşkilatlarının nümayəndələri əldə olunan anlaşmaları o qədər də sevinclə qarşılamadılar. İclas gününün sonunda keçirilən mətbuat konfransında Almaniyanın «Urgewald» qeyri-hökumət təşkilatı və «Climate Action Network» birliyi enerji sahəsində mövcud vəziyyətlə bağlı narahatlıqlarını ifadə ediblər. «Urgewald»ın sözlərinə görə, ən azı 506 neft və qaz şirkəti növbəti yeddi il ərzində istehsalat portfelinə 190 milyard barel neft ekvivalenti əlavə etməyi planlaşdırır.
"Qaz və neft istehsalçılarının ən azı 96%-i öz aktivlərini genişləndirmək niyyətindədir. Sahə düşüncəsiz şəkildə genişlənmə kursuna doğru gedir, yeni layihələrin, təxminən, yarısı ən çirkli mədən üsullarına əsaslanır", - deyə təşkilatın nümayəndəsi bildirib.
T. Çju həmçinin iddia edir ki, G20 ölkələri də, təmiz enerji ilə bağlı yüksək bəyanatlarına baxmayaraq, əks istiqamətdə hərəkət edirlər. “2018-ci ildən 2020-ci ilə qədər G20 ölkələri hasilat yanacaqlarının çıxarılmasına 188 milyard dollar ayırıb ki, bu da onların bərpa olunan enerji mənbələrinə qoyduğu sərmayədən 2,5 dəfə çoxdur. Bu, sadəcə, dəhşətdir."
«Hamının maraqlarına uyğun»
Hələ ki, Qlazqo konfransının iştirakçıları 21-ci əsrin sonuna qədər qlobal temperatur artımını 1,5 dərəcə səviyyəsində saxlamaq üzrə, öz nöqteyi-nəzərlərinə uyğun olaraq, düzgün həll yolları axtararkən, bir vaxtlar OPEK+ alyansını yaratmış neft hasil edən 23 ölkə qrupunun isə həll etməli olduğu başqa bir məsələ var idi - dekabr ayı üçün neft hasilatı planı barədə qərar qəbul etməli idilər.
«Bloomberg» agentliyi öz mənbələrinə istinadən qeyd edib ki, ABŞ, Hindistan, Yaponiya və bir sıra digər iri neft istehlakçıları barel üçün 85 dollar həddini keçmiş yüksək qiymətlərlə bağlı narahatlıqları üzündən neft ixrac edən ölkələri “qara qızıl” hasilatını artırmağın zəruriliyinə inandırmaq üçün fəal şəkildə kampaniya aparırlar.
Üstəlik, «Bloomberg» hətta etiraf edib ki, neft hasilatını artırmaq qərarından yeni imtina OPEK+ ilə ABŞ arasında münaqişəyə səbəb ola bilər. Oktyabrın 31-də Birləşmiş Ştatların prezidenti Cozef Bayden yaranmış vəziyyətin doğru olmadığını bildirirək deyib ki, «Rusiya, Səudiyyə Ərəbistanı və digər böyük istehsalçılar daha çox neft çıxarmaq istəmirlər ki, insanlar, məsələn, işə gedib-gələ bilsinlər».
Ancaq nazirlərin növbəti görüşü noyabrın 4-də baş tutub. Yekun qərarın verilmə sürətindən aydın olur ki, OPEK+ sıralarında “fərqli düşünən” olmayıb. Gələn ay neft hasilatının sutkada daha 400 min barel artırılması qərarına yekdilliklə səs verilib. Özü də, neft bazarındakı vəziyyət və “qara qızıl”ın qiymətləri ciddi narahatlıq doğurmur, əksinə işlər yaxşı gedir.
Xatırladaq ki, OPEK+ ölkələri Covid-19 pandemiyası ilə bağlı məcbur olduqları 9,7 milyon barellik məhdudiyyəti neytrallaşdırmaq üçün 2021-ci il iyulun 18-də avqust ayından başlayaraq hasilatı mərhələli şəkildə aylıq 400 min barel artırmaq qərarına gəliblər. Bu anlaşma 2022-ci ilin sonuna qədər qüvvədədir. Səudiyyə Ərəbistanının energetika naziri şahzadə Əbdüləziz bin Salman neft hasilatının bu cür artırılması qərarını düzgün adlandırıb, çünki proqnozlara görə, kommersiya neft ehtiyatları dekabr ayında artmağa başlayacaq və bu, birinci rüb ərzində davam edəcək. Çünki OPEK+ neft hasilatını artırsa da, qışda, adətən, neftə tələbat azalır. “Fikirləşin, OPEK+ bazara dekabr, yanvar və fevral aylarında sutkada 1 milyon bareldən çox əlavə neft verəcək – bu, artıq tələbatı ödəməyə kifayət edəcək”, - deyə krallığın naziri bildirib.
Küveytin naziri Məhəmməd Əl-Faresin sözlərinə görə, 2022-ci ildə bütün proqnozlara görə, neft bazarında profisit yaranacaq.
BƏƏ-nin energetika naziri Məhəmməd Əl-Mazrui qeyd edib ki, neft bazarında artıq təklif elə 2022-ci ilin birinci rübündə yarana bilər. “Ona görə də dekabr ayında hasilatın bərpa tempini saxlamaq qərarı özünü doğruldur”, - deyə o bildirib.
Rusiya Federasiyası baş nazirinin müavini Aleksandr Novak isə öz növbəsində qeyd edib ki, neft bazarı bərpa olunur, lakin hələ də təzyiq altında qalır, ehtiyatlar artır. O qeyd edib ki, OPEK+ hasilatı artırsa da, qış aylarında tələbatda mövsümi azalma müşahidə olunacaq.
Səudiyyə Ərəbistanının energetika naziri qaz istehlakçılarının neftə olan tələbatının artması ehtimalından da bəhs edib, çünki onlar qiymətlərin həddən artıq yüksək olması üzündən elektrik stansiyalarında mazut, yəni əslində neft yandırmağa başlayırlar.
“Bizim enerji istehsalı sektorunu dəstəkləmək məsələsində imkanlarımız məhduddur. Bir çox analitiklər hesablayıblar ki, neft bazarının enerji sektorunu dəstəkləmək üçün təklif edə biləcəyi maksimum həcm 600 min barel/ sutkadır və artıq bunun 500 min barel/sutkası reallaşdırılıb”, - deyə o bildirib.
Bu arada, ilk uğursuz cəhdinə baxmayaraq, ABŞ hələ də OPEK+u neft hasilatını planda nəzərə tutulduğundan çox artırmağa inandırmaq fikrindən əl çəkmir. Ağ Evin rəhbəri Cozef Bayden noyabrın 6-da keçirdiyi mətbuat konfransında bildirib ki, iri neft ixracatçısı olan ölkələr hasilatı artırmağa məcburdurlar, lakin onların enerji daşıyıcıların yüksək dünya qiymətləri problemini həll etmək üçün bunu lazım olan qədər edəcəklərinə inam yoxdur.
Qiymətlər yüksəklərdədir
Bununla belə, neftin qiyməti artmaqda davam edir, hələ ki, 100 dollar/barelə qədər qalxmaq üçün heç bir ilkin şərt yoxdur, amma “Brent” markalı neftin qiyməti inamla 80 dollar/barelin üzərində dəyişir. Ümumiyyətlə, bu ilin əvvəlindən neftin qiyməti, təxminən, 1,6 dəfə - 50 dollardan 80 dollara qədər artıb ki, bu da təbii ki, “qara qızıl” istehlakçılarının narahatlığına səbəb olub. «Goldman Sachs»ın analitikləri hesab edir ki, ilin sonuna kimi “Brent” neftinin qiyməti 90 dollar/barelə qədər yüksələ bilər. Bankın ekspertləri qeyd edirlər ki, neft bazarında kifayət qədər təklif yoxdur və onun volatilliyinin artacağını gözləmək lazımdır. “OPEK və ABŞ prezident administrasiyası arasında yeni açıq fikir ayrılıqları, SPR-dən (ABŞ-ın strateji ehtiyatlarından – “R+”) neft satışı təhlükəsi, eləcə də İranla danışıqların potensial bərpası yaxın həftələrdə neft bazarının volatilliyini artıracaq. Xüsusilə də, ilin sonuna ticarət aktivliyinin azalması nəzərə alınmalıdır", - deyə «Goldman» analitikləri bildirib.
Səudiyyə Ərəbistanının energetika nazirinin sözlərinə görə, neftin qiymətinin güclü bahalaşması qaz və kömürün qiymətinin qalxması ilə bağlı olub ki, bu, ona məşhur “İti idarə edən quyruq” filmini xatırladır. Onun sözlərinə görə, neftin bahalaşmasının 28%-i bütövlükdə enerji sektorunda baş verən ani artımla bağlıdır.
O, qeyd edib ki, hazırda dünyada baş verən enerji böhranı qurulmuş infrastrukturun və istehsalın yetərsizliyi, eləcə də müxtəlif məhdudiyyətlərlə bağlıdır. O, həm də enerji mənbələri ilə bağlı qərarlar qəbul edərkən üç prinsipə əməl etməyin vacibliyini vurğulayıb: enerji təhlükəsizliyi, iqtisadi artım və iqlim dəyişikliyinə qarşı mübarizə. “Biz OPEK+ olaraq, hesab edirik ki, etdiyimiz hər şeyi bu üç dirək idarə etməlidir... Əks halda, baş verənləri görməyə davam edəcəyik”,- deyə Əbdüləziz bin Salman bildirib.
Rusiya baş nazirinin müavini A.Novak da öz növbəsində hesab edir ki, hazırda neftin qiymətinin 80 dollar/barel ətrafında olması bazardakı vəziyyəti obyektiv şəkildə əks etdirir. Bununla yanaşı, o hesab edir ki, bazarda qiyməti artıran bir çox amillər, eləcə də, qiyməti aşağı sala biləcək qeyri-müəyyənliklər var: bu, neftə tələbatın mövsümi azalması, kovidin «Delta» ştammının yayılması ilə bağlı tələbə təzyiq, həmçinin bəzi ölkələrin artıq indidən ticari neft ehtiyatlarını artırmasıdır.
Bununla yanaşı, «BofA» ekspertləri gələn il üçün «Brent» neftinin qiyməti üzrə proqnozlarını bir barel üçün 75 dollardan 85 dollara, 2023-cü il üçün isə 65 dollardan 75 dollara qaldırıblar. “Əgər 2022-ci və 2023-cü illərdə neft bazarı nisbətən tarazlaşdırılsa belə, İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatı ölkələrində neft ehtiyatları 2025-2030-cu illərdə durmadan artan tələbatı ödəmək üçün çox kiçikdir”, – deyə «BofA» ekspertləri yazır.
Bununla belə, «Fitch Solutions» proqnozlaşdırır ki, tələbin azalması və ehtiyatların artması gözləntiləri fonunda 2022-ci ilin birinci yarısında “Brent”in qiymətləri düşəcək.
“2022-ci ildən başlayaraq tələb artımının yavaşıması və OPEK+, ABŞ və İran tərəfindən hasilatın potensial artımı üzündən bazar şəraiti daha da çətinləşəcək”,- deyə Agentlik yazır.
«Fitch Solutions»ın hesablamalarına görə, “Brent” neftinin orta qiyməti 2022-ci ildə 72 dollar/barel, 2023-cü ildə isə 73 dollar/barel olacaq.
İqtisadiyyata töhfə
Azərbaycan OPEK+un noyabr iclasında OPEK+ sazişi iştirakçılarının dekabrda neft hasilatının sutkada 400 min barel artırılması planını dəstəkləyib. “Biz hesab edirik ki, bu, sabitliyin qorunması üçün ən optimal həll yoludur”, - deyə Energetika Nazirliyinin rəhbəri P.Şahbazov bildirib.
Onun sözlərinə görə, bu qərar bazarda volatilliyin qarşısını almağa kömək edəcək.
P.Şahbazovun sözlərinə görə, neftin qiymətinin 60-70 dollar/barel səviyyəsində olması Azərbaycan və dünya iqtisadiyyatı üçün məqbuldur. “Bizə çox yüksək qiymətlər lazım deyil. Ola bilsin ki, bu gün qiymətlər bir qədər yüksəkdir, amma gördüyünüz kimi, OPEK+ hər ay hasilatı artırır. Hesab edirəm ki, bu, qiymətlərə təsir edəcək”, - deyə Energetika Nazirliyinin rəhbəri vurğulayıb.
Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (AYİB) qeyd edir ki, neftin yüksək qiymətləri fonunda Azərbaycan iqtisadiyyatının bərpası daha sürətlə gedir.
“2021-ci ilin yanvar-sentyabr aylarında ÜDM-in artım tempi qeyri-neft sektorunun 6,2 faiz artması hesabına 4,8 faiz təşkil edib. Eyni zamanda Azərbaycan OPEK+ sazişi çərçivəsində neft hasilatını tədricən artırır. Bunun hesabına yanvar-sentyabr aylarında neft-qaz sektorunda artım 1,4% təşkil edib. Yüksək neft qiymətləri və onun hasilatının artması iqtisadiyyatı 2021-ci ilin sonuna qədər dəstəkləyəcək”, - deyə bankın icmalında deyilir.
AYİB-in qiymətləndirməsinə görə, neftin əlverişli qiymətləri ölkənin tədiyyə balansının cari əməliyyatlar hesabında profisiti təmin edib.
Şimali Amerika maliyyə konqlomeratı «Bank of America»nın analitikləri proqnozlaşdırırlar ki, “Brent” markalı neftin qiyməti gələn ilin iyul ayının sonuna kimi bir barel üçün 120 dollara çata bilər. Əgər Azərbaycan Dövlət Neft Fondunun gəlirləri baxımından baxılarsa, bu mənzərə çox cəlbedici görünür. Bununla belə, tarix dəfələrlə qiymətlərin bir barel üçün 100 dollara qalxmasından sonra sarsıdıcı enişə çevrilməsini yaxşı xatırlayır. Çox güman ki, qiymətlər daha bir neçə həftə ərzində bir barel üçün 80 dollardan yuxarı səviyyələrdə qalacaq, lakin daha sonra artması inandırıcı deyil. OPEK+un neft hasilatını artırmaqla bağlı sonrakı qərarları nəzərə alınsa, qiymətin həm istehsalçılar, həm də istehlakçılar üçün rahat olan 70-73 dollar/barel səviyyəsinə endirilməsi ssenarisi daha realdır. Ancaq bunun üçün 2022-ci ilə qədər gözləmək lazım deyil.

OPEC member states to increase oil production as agreed previously
While Europe is trying to find a solution to the ongoing gas crisis amid direct accusations against Russia, a key UN climate conference (COP26) was held in Glasgow, Scotland. Participants discussed the urgency to abandon traditional fuels in favour of renewable energy sources as the most effective way to avoid a climate catastrophe.
Meanwhile, the OPEC+ member states were looking for an equally important solution for themselves and the global oil market – follow-up measures after December 2021. They had to make a reasonable choice between the original plan to continue increasing oil production by 400,000 barrels per day (bpd), or agree to US proposal of doubling the production volume up to 800,000 bpd. In the end, OPEC+ decided to follow their own scenario of a gradual increase in oil production in the coming months.
Climate VS fuel
A large group of public financial institutions from different regions, including from the US, the EU, Canada, and Great Britain, recently pledged to end government funding and support for overseas fossil fuel projects by the end of 2022. On November 4, nineteen countries, including the US, Canada, Denmark, Italy, Finland, as well as five development institutions, signed a so-called historical document at the UN COP26 conference in Glasgow.
Investments in agreed projects carry both social and economic risks, the signatories said in a joint statement. The document contains, however, a clause making the agreement not binding and exceptions are possible, Reuters notes. Germany did not join the agreement. Likewise, China, Japan, and South Korea have made significant investments in overseas fossil fuel projects.
At the same time, in 2016-2020, the supporting states have jointly invested almost $18 billion (€15.5 billion) annually in the production of fossil fuels, Oil Change International NGO found out.
“This is the first political commitment to phasing out funding not only for coal, but also for oil and gas production. If this initiative is implemented, $18 billion will be redirected from fossil energy to renewable energy sources annually,” Jing Zhu, director of the US Center for Biodiversity's Energy Equity Program, said.
Civil society organisations, however, do not look enthusiastic about the agreements. At a press conference, German NGO Urgewald and Climate Action Network expressed their concerns about the current situation in the energy market. At least 506 oil and gas companies plan to add 190 billion barrels of oil equivalent to their production portfolios over the next seven years, according to Urgewald. “At least 96% of gas and oil producers intend to expand their assets. The industry is holding to a course of reckless expansion, with about half of new projects based on the dirtiest methods of extraction,” added a representative of the organisation.
Jing Zhu also argues that G20, despite loud statements about clean energy, is also moving in the opposite direction. “In 2018-2020, G20 member states provided $188 billion for the production of fossil fuels, which is 2.5 times more than they invested in renewable energy sources. And it's just awful.”
“In everyone’s interest”
While the participants of the Glasgow summit were looking for proper solutions to keep the global temperature rise at 1.5 degrees by the end of the century, a group of 23 oil-producing countries, OPEC+ member states, had to decide on a plan for oil production in December.
Bloomberg noted that the US, India, Japan, and a number of other large oil consumers are actively campaigning to convince oil exporting countries to increase oil production due to concerns about high prices that already passed $85 per barrel.
Moreover, Bloomberg even admitted that a new refusal to increase oil production could lead to a conflict between OPEC+ and the US. On October 31, the US President Joe Biden called the state of affairs wrong, in which "Russia, Saudi Arabia, and other major producers are not going to pump more oil so that people have gasoline, for example, to get to work."
However... The next meeting of the OPEC+ ministers took place on November 4. Judging by how quick they adopted the final decision, there were no ‘dissidents’ among the OPEC+ members. They unanimously agreed to increase oil production by another 400,000 bpd next month. After all, the situation on the oil market and prices for oil do not cause serious concern, rather the opposite.
On July 18, 2021, OPEC+ agreed to gradually increase production by 400,000 bpd monthly, starting from August, in order to neutralise the restrictions of 9.7 million bpd agreed previously amid the COVID-19 pandemic. The agreement is valid until the end of 2022. The Saudi Minister of Energy, Prince Abdulaziz bin Salman, called the decision to increase oil production correct because, according to forecasts, commercial oil reserves will begin to grow in December, which will continue throughout the first quarter. After all, OPEC+ will increase oil production, and in winter the demand for oil usually slows down. “Just think about it – OPEC+ will add more than 1 million bpd in December, January, and February, which will be enough to cover the demand,” said bin Salman.
According to Kuwaiti Minister Mohammed Al-Fares, in 2022, according to all forecasts, the oil market will be in surplus.
UAE Energy Minister Mohammed Al-Mazroui noted that an oversupply in the oil market could become noticeable as early as in 1Q2022. “Therefore, our decision to maintain the pace of the production recovery starting from December is justified,” he said.
Deputy Prime Minister of the Russian Federation, Alexander Novak, noted that the oil market is recovering, but still remains under pressure, while the reserves are growing. He noted that although OPEC+ is increasing production, there will be a seasonal decline in demand in the winter months.
The Saudi Minister of Energy also commented on the possibility of increasing the demand by gas consumers, who, due to too high prices for it, begin to burn fuel oil at power plants. “We are limited in supporting the power generation sector. Many analysts calculated that the maximum that the oil market can offer to support the energy sector is 600,000 bpd, of which 500,000 bpd have already been provided,” minister said.
Meanwhile, despite the first unsuccessful attempt, the US is still determined to convince OPEC+ to increase oil production beyond the plan. At a press conference on November 6, Joe Biden said that large oil-exporting countries will inevitably increase production, but he could not promise they would do this sufficiently to solve the problem of high global energy prices.
Rising prices
Meanwhile, oil prices continue to rise. Although it is not expected that they rise to $100 per barrel yet, the price of Brent still remains above $80 per barrel. In general, since the beginning of the year, the oil price has increased by about 1.6 times - from $50 to $80 per barrel, which is a matter of concern among consumers. Goldman Sachs believes that by the end of the year, the price of Brent may rise to $90 per barrel. They note that there is not enough supply on the oil market and an increase in volatility is expected. “New differences of opinion between OPEC and the US presidential administration, threat of sales from the US Strategic Reserves, as well as the potential resumption of negotiations with Iran will increase the volatility of the oil market in the coming weeks, especially given the decline in trading by the end of the year,” said Goldman Sachs statement.
According to the Saudi Minister of Energy, the significant rise in oil prices was caused by the rise in the price of gas and coal, which reminds him of the famous feature film Wag the Dog. According to him, 28% of the rise in oil prices is caused by a general sudden increase in the entire energy sector.
He noted that the current global energy crisis is caused by the lack of infrastructure, production, as well as various restrictions. He emphasised the need to follow three principles when making decisions on energy sources: energy security, economic growth, and counteraction to climate change. “We, OPEC+, believe that these three pillars should govern everything we do... Otherwise, we will continue to see what is going on now,” Abdulaziz bin Salman said.
Alexander Novak believes that the current oil price (around $80 per barrel) is an objective reflection of the market situation. He also believes that there are many factors on the market that raise the price, as well as uncertainties that can lower it, including seasonal decrease in oil demand, pressure on demand due to the spread of the Delta strain of COVID, and increase in commercial oil reserves in some countries.
Meanwhile, BofA experts raised their forecast for Brent quotations next year from $75 to $85 per barrel and in 2023 - from $65 to $75 per barrel. “Even if the oil market is relatively balanced in 2022 and 2023, oil reserves in the OECD countries are very small to meet the steadily growing demand in 2025-2030,” BofA experts stated.
Meanwhile, Fitch Solutions predicts a fall in Brent prices in 1H2022 amid expectations of a slowdown in demand and an increase in stocks next year. "From 2022, market conditions will become more difficult due to a slowdown in demand growth and a potential increase in production by OPEC+, the US, and Iran," the agency stated.
According to Fitch Solutions, the average Brent price will be $72 per barrel in 2022 and $73 per barrel in 2023.
Contribution to economy
At the November summit of OPEC+ Azerbaijan supported the plan of the member states to increase oil production in December by 400,000 bpd. “We believe that this is the most optimal solution for maintaining stability,” explained the Azerbaijani Minister of Energy Parviz Shahbazov. According to Mr. Shahbazov, this decision will help prevent volatility in the market.
He added that the oil price at $60-70 per barrel is acceptable for Azerbaijan and for the global economy. “We don't need too high prices. Prices may be high today, but OPEC+ is increasing production every month. I think this will affect prices,” Mr. Shahbazov said.
Amid high oil prices, the recovery of the Azerbaijani economy is proceeding faster, the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) notes.
“The GDP growth rate in January-September 2021 reached 4.8% due to the growth of the non-oil sector by 6.2%. At the same time, Azerbaijan is gradually increasing oil production as part of the OPEC+ deal. Therefore, the growth in the oil and gas sector in January-September reached 1.4%. High oil prices and the increasing oil production will support the national economy until the end of 2021,” EBRD review said.
EBRD estimated that favourable oil prices provided a current account surplus in Azerbaijan’s balance of payments.
Analysts of Bank of America predict that the price of Brent crude by the end of July next year may reach $120 per barrel. This seems quite a lucrative figure, as it can help the State Oil Fund of Azerbaijan, for example, increase its profit. However, we still remember the cases when the rise of prices to $100 per barrel turned into a crushing fall soon afterward. Most likely, the quotations will remain above $80 per barrel for a few more weeks, but further growth looks unlikely. Given the subsequent decisions of OPEC+ to increase oil production, the scenario of price reduction to a comfortable level for both producers and consumers at $70-73 per barrel is more realistic. However, this should not be expected until 2022.