BAKIDA UĞURLU ÇIXIŞ!
Azərbaycan paytaxtı Bakı gimnastika üzrə növbəti mötəbər yarışa ev sahibliyi etdi. Bu dəfə Milli Gimnastika Arenasında batut gimnastikası üzrə dünya çempionatı keçirildi.
Yarıdan öncə Milli Gimnastika Arenasında idmançı, məşqçi və hakim heyətinin ədalət prinsiplərinə sadiq qalacaqlarına dair andiçmə mərasimi oldu. İdmançıları Azərbaycan təmsilçisi Mixail Malkin təmsil etdi
Açılış mərasimində çıxış edən gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov ölkəmizin müxtəlif idman növləri üzrə yarışların uğurlu təşkilatçısı kimi tanındığını vurğuladı. Nazir bu tədbirlər arasında gimnastika yarışlarının xüsusi yer tutduğunu söylədi. Qeyd olundu ki, Azərbaycan batut gimnastikası üzrə dünya çempionatına ilk dəfə ev sahibliyi etsə də, bu, gimnastika üzrə Bakıda keçirilən dördüncü dünya birinciliyidir.
Nazir bildirib ki, Azərbaycanda fəaliyyət göstərən müasir idman qurğularındakı şərait, təşkilatçılıq təcrübəsi və xalqımıza məxsus qonaqpərvərlik tədbir iştirakçıları tərəfindən yüksək qiymətləndirilir.
Sonra Beynəlxalq Gimnastika Federasiyası - FIG-nin prezidenti Morinari Vatanabe Bakıda keçirilən batut gimnastikası üzrə 35-ci dünya çempionatında ən yaxşı idmançıların yüksəlişini izləyəcəklərini vurğuladı. O, dünya çempionatı üçün Bakıya yenidən səfər etməkdən məmnunluğunu bildirdi. Bu möhtəşəm məkanda bir çox dünya çempionatlarının təşkil edildiyini, amma batut gimnastikası üzrə mundialın ilk dəfə keçirildiyini vurğulayan M.Vatanabe qonaqlara yaradılan yüksək şərait görə Azərbaycan Gimnastika Federasiyasına təşəkkür etdi.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirildikdən sonra dünya çempionatında yarışlara start verildi. Dörd gün ərzindədünya çempionatında 33 ölkədən 300-dək gimnast iştirak etdi. Çempionatda gimnastlar batut üzərində fərdi və sinxron tullanışlar, tamblinq və ikili minibatut üzrə proqramlarda çıxış etdilər. Bundan əlavə, komanda çoxnövçülüyü, eləcə də hər proqram üzrə komanda hesabında qaliblər müəyyənləşdi.
Batut Gimnastikası üzrə 35-ci Dünya Çempionatında Azərbaycanı tamblinq üzrəAvropa çempionu Mixail Malkin təmsil etdi. Təsnifat mərhələsində mürəkkəb hərəkətləri yüksək peşəkarlıqla nümayiş etdirən idmançımız final mərhələsinə vəsiqə qazanan 8 gimnastdan biri oldu. Tamblinq cığırında keçirilmiş final yarışlarında Mixail hakimlərdən 76.300 xal alaraq fəxri kürsünün 2-ci pilləsinə yüksəldi. Birinci yerdə Rusiya təmsilçisi Aleksand Lisitsin (80.000 xal), üçüncü yerdə isə ABŞ təmsilçisi Kaden Braun (75.400 xal) qərarlaşdı.
Özünə əminlik və sonadək mübarizə
İdmançımız Mixail Malkin dünya çempionatında gümüş medal qazanması barədə danışarkən uğur qazanacağına inandığını deyib: "Medal qazanacağıma əmin idim. Çünki özümü texniki cəhətdən rahat hiss edirdim. Məşqçim dedi ki, medal qazancağına inanmalısan. Dostlarımı pis vəziyyətdə qoymaq istəmədim. Hamısına söz vermişdim. Toparlandım və yekunda 2-ci yeri tutdum".
25 yaşlı idmançı 2 ay ərzində yarışa ciddi hazırlaşdığını bildirib: "Sadəcə, çiynimdəki zədəyə görə çətinliklərim oldu. Hər addım, hər medal, hər hadisə sənin üçün yeni təcrübədir. Sadəcə, dişlərini sıxıb, sonadək mübarizə aparmalısan".
Avropa çempionu zədə səbəbindən Bakıda təşkil olunacaq batut gimnastikası üzrə 28-ci dünya yaş qrupları yarışlarına qatılmayacağını söyləyib: "Çiynimdəki zədəni sağaltmaq istəyirəm. Buna görə də qarşıdakı yarışda sadəcə, Milli Gimnastika Arenasına gəlib komanda yoldaşlarıma dəstək olacağam".
Malkin pandemiya dövründə məşq etməyin çətinliklərindən də söz açıb: "Pandemiya vaxtı zala buraxmırdılar. Amma mən həyətdə, küçədə məşq edirdim. Açığı, zal açılandan sonra tullanmağa bir az qorxurdum. Amma sonra gördüm ki, hazırda əvvəlkindən də güclüyəm".
Dünya çempionatında yüksək rəqabətə baxmayaraq Mixail Malkinin gümüş medal qazanması yüksək nəticə kimi qiymətləndirilməlidi. Bu idmançımızın karyerasında dünya çempionatında qazandığı ilk medal oldu. Zədəni sağaldandan sonra Malkinin daha yüksək formada olacağını proznoqlaşdırmaq olar.
Maraqlı məqamlarla yadda qalan yarış
Batut Gimnastikası və Tamblinq üzrə 35-ci Dünya Çempionatının ulduz səfirləri, Olimpiya oyunlarının üçqat mükafatçısı, batut gimnastikası üzrə dünya çempionu Karen Kokbern (Kanada) və batut gimnastikası üzrə dünya və Avropa çempionatlarının qalibi Devid Martin (Fransa) Region Plus-a açıqlamasında yarışların təşkilindən heyran olduqlarını bildiriblər.
Ulduz səfirlər bildiriblər ki, Bakıda çox gözəl Milli Gimnastika Arenası var, burada məşqlər və yarışlar üçün gözəl şərait yaradılıb. Karen Kokbern yüksək təşkilatçılığa görə Yerli Təşkilat Komitəsi və Azərbaycan Gimnastika Federasiyasına təşəkkür edib:  "Dünya çempionatı maraqlı anlarla yadda qaldı. Biz həm məşhur idmançıların, həm də yeni adların çıxışlarını izlədik. Bakıda dünya çempionatında olmaqdan məmnun olduq. Bu cür idman yarışının ulduz səfiri olduğumuz üçün qürur duyuruq. Pandemiyadan sonra istənilən yarışı keçirmək bir qədər çətin olub. Hər zaman olduğu kimi Bakının yüksək təşkilatçılıqla hamını heyran etdiyini deməliyəm. Həm idmançılar, həm də qonaqlar yarışda zövq aldı" deyə, K.Kokbern bildirdi.
Batut gimnastikası üzrə dünya və Avropa çempionatlarının qalibi Devid Martin şəhərimizi xoş xatirlərlə tərk etdiyini dedi: "Azərbaycan Gimnastika Federasiyası yarışları çox gözəl təşkil etdi. İdmançılar üçün gözəl şərait yaradıldı. Milli Gimnastika Arenasında gözəl mühit hökm sürür və biz burada olmaqdan, çempionatın bir hissəsi olmaqdan məmnun olduq. Bakını xoş xatirələrlə tərk etdik”. O əlavə edib ki, gələn il batut gimnastikasının qaydalarında dəyişikliklər olacaq, çalışmaların kombinasiyaları çətinləşdiriləcək.

SUCCESSFUL PERFORMANCE IN BAKU!
Baku hosted yet another prestigious competition—the world championship in trampoline gymnastics at the National Gymnastics Arena.
Before the start of the tournament, all athletes, coaches, and referees went through an oath ceremony to remain faithful to the rules fair play. The community of athletes was represented by the Azerbaijani athlete Mikhail Malkin.
In his addressing at the opening ceremony of the event, Azerbaijani Minister of Youth and Sports, Farid Gayibov, said that Azerbaijan was recognised as a successful organiser of competitions in various sports, primarily gymnastics competitions. The minister noted that the country was hosting the world championship in trampoline gymnastics for the first time. He underlined that the attendants highly appreciate the organisation of the competition, modern sports facilities of Azerbaijan, and hospitality.
President of the International Federation of Gymnastics (FIQ) Morinari Watanabe said that at the 35th World Trampoline Gymnastics Championships in Baku, he would be happy to watch the performance of the best athletes. Watanabe also thanked the Azerbaijan Gymnastics Federation for the exemplary conditions created for the guests.
The four-day event was attended by up to 300 athletes from 33 countries. Athletes have demonstrated their skills in individual and synchronised trampoline jumping, tumbling, and double mini-trampoline. The winners were determined in the team all-around, as well as in the team event for each program.
In tumbling, Azerbaijan was represented by the European champion Mikhail Malkin. Thanks to his high performance in complex exercises at the qualification stage, the Azerbaijani athlete became one of the eight athletes who made it to the finals. He received 76.300 points from the referees and became the second strongest athlete of the championship. The first place was awarded to the Russian gymnast Alexander Lisitsyn (80,000). American Kaden Brown (75,400) became the third.
Self-confidence and fight to the end
Commenting on his new achievement at the championship, Mikhail Malkin said that he expected a successful performance: “I was sure that I would win a medal, as I felt myself technically confident. My coach said that I must believe in victory. I didn't want to let my friends down, because they got my word. I braced myself and finished the second."
The 25-year-old athlete told us about his serious preparation for the competition in the last two months: “I had difficulties due to a shoulder injury. Every step, every medal, every event is a new experience. You just have to pick up the pieces and fight to the end."
The European champion said that his injury would not allow him to join the 28th world championship in age groups: “I want to heal my shoulder injury. That’s why, at the upcoming competition, I will simply come to the National Gymnastics Arena to support my teammates."
Malkin also told us about the difficulties with training during the pandemic: “We were not allowed to the gym during the pandemic. I had to do workouts on the street. To be honest, I was a little afraid to jump after the opening of the hall. But then I felt that I was stronger than before."
Malkin's silver medal at the championship, despite the high level competition, is indeed a high result. This is the first medal won by our athlete in his career at the world championship. Hopefully, after the treatment, Malkin will be in even better shape.
Interesting moments
Three-time Olympic medallist, world champion in trampoline gymnastics, Karen Cockburn (Canada), and the winner of the world and European championships in trampoline gymnastics, David Martin (France), said they were truly impressed by the organisation of the event.
Star ambassadors noted that Baku had a wonderful arena, with ideal conditions for training and competitions. Cockburn thanked the local organizing committee and the Azerbaijan Gymnastics Federation for the high level of organisation of the competition: “The world championship had some interesting moments. We watched the performance of both famous and new athletes. We enjoyed the show in Baku. We are proud to be the star ambassadors of such an event. After the pandemic, holding any competition is difficult. I must say that Baku, as always, surprised me with its organisational skills. Both athletes and guests enjoyed the event."
The winner of the world and European championships, David Martin, also said that he was leaving Baku with good impressions: “Azerbaijan Gymnastics Federation organised the competition perfectly. The athletes were provided with excellent conditions. Atmosphere at the National Gymnastics Arena was great and we really enjoyed being here, being part of the championship. We are leaving Baku with good memories." He added that next year there will be changes in the rules of trampoline gymnastics and the combinations in exercises will have an added complexity.