Daşaltıda terror aktı, yaxud Ermənistan terrorçu yuvasına necə çevrilib?
Rusiyanın Dağlıq Qarabağda sülhməramlı əməliyyatlara başladığı ən ilk anlarda əksər ekspertlər burada ən vacib, ən zərif və həssas məsələnin yollar olduğunu deyirdilər. Qarabağ dağlıq-meşəlik ərazidir. Orada yol azdır və bu yollardan həm ermənilər, həm də azərbaycanlılar istifadə edir. Sülhməramlı qüvvələrin məsuliyyət zonasının başladığı əsas yollarda isə birgə postlar quraşdırılıb.
Belə postlardan biri – Daşaltı kəndində yerləşən post bu günlərdə terror hədəfinə çevrilib. Noyabrın 13-də 1975-ci il təvəllüdlü Norayr Mirzoyan adlı bir erməni Xankəndi-Laçın yolu üzərində, Daşaltı kəndində yerləşən nəzarət-buraxılış məntəqəsində xidmət aparan azərbaycanlı və rusiyalı hərbçilərə qumbara atıb. Nəticədə, 3 nəfər, o cümlədən azərbaycanlı hərbçi, çavuş Hafiz Nəsibov yaralanıb. Qumbaranı atmış şəxs rusiyalı sülhməramlılar tərəfindən saxlanılıb.
Hələlik Norayr Mirzoyanın bu əməli təkbaşına törədib-törətmədiyi dəqiq məlum deyil. Üstəlik, Ermənistanın kapitulyasiyasının ildönümü ərəfəsində regionda vəziyyət onsuz da xeyli gərginləşib. Söhbət heç də Ermənistanda getdikcə qızışan mitinqlərdən getmir. Noyabrın 8-də erməni tərəfi qəflətən böyük səs-küy salmağa başlamışdılar: azərbaycanlılar Şuşa şəhəri yaxınlığında su xətti çəkən mülki insanları atəşə tutub!
Bakının iddialara cavabı dərhal gəlib. Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyinin açıqlamasında bildirilir ki, «bu, Ermənistan tərəfinin növbəti təxribatının nəticəsidir. Belə ki, Ermənistan tərəfinin verdiyi açıqlamalarda qeyd olunur ki, bu şəxslər guya 8 noyabr tarixində Xankəndi-Şuşa yolu yaxınlığında su xəttinin təmiri məqsədilə fəaliyyət göstəriblər. Qeyd etmək istərdik ki, adətən, bu ərazidə hər hansı fəaliyyət həyata keçirilmədən öncə Rusiya sülhməramlılarına məlumat verilir və fəaliyyət sülhməramlıların müşayiəti ilə keçirilir. Bu dəfə isə Rusiya sülhməramlılarına hər hansı məlumat verilməyib və fəaliyyət prosesində onların iştirakı olmayıb. Bu isə əlbəttə, ciddi suallar doğurur. Həmçinin, sözügedən tarixdə Azərbaycan Respublikası Prezidenti və dövlət rəsmilərinin iştirakı ilə Şuşada tədbir həyata keçirilirdi və məlumdur ki, belə hallarda ərazidə gücləndirilmiş təhlükəsizlik tədbirləri görülür. Bunu bilərəkdən, əraziyə yaxın məntəqədə hər hansı su xəttinin təmirinin həyata keçirilməsi hər hansı məntiqə sığmır».
Terrorçular qəhrəman ranqına qaldırılarsa
Belə bir yaxşı fikir var ki, sistemi yanlışlıq yox, ona verilən reaksiya xarakterizə edir. Ermənistanda ictimai rəyin Daşaltıda törədilmiş terror aktına reaksiyası bu fikri bir daha təsdiqləyir. Hadisədən dərhal sonra Norayr Mirzoyan sosial şəbəkələrdə və «Telegram» kanallarında qəhrəman elan olunub. Artıq o, sivil dünyanın terrorçu kimi tanıdığı digər belə «qəhrəman»larla eyni cərgəyə qoyulur.
Sözlərimizin əsassız görünməməsi üçün ermənilər arasında populyar olan, Xankəndidəki erməni separatçılarının rəhbərliyinə yaxın «Telegram» kanallarından birində edilmiş paylaşımlardan bəzilərini nəzərinizə çatdıraq: «Bəli, bir xalqın Teyleryanı və onun lissabonlu yoldaşları varsa, hansısa yeni davranış modelini qəbul etmək çətindir. Lakin «güzəştlər»in sayını nəzərə alsaq, bu gün Norayr Mirzoyan bizə alternativ ssenari təqdim edib. O, hazırda ermənilərdən heç kimin gözləmədiyini edib»; «Norayr kimi insanlar bizim üçün sağlam nümunə ola bilər. Əlbəttə ki, əgər biz hələ də səbir etməyi deyil, özümüzə məxsus olanı geri qaytarmağı istəyiriksə».
«Lissabonlu beşlik» dedikdə, söhbət 1983-cü il iyulun 27-də Türkiyənin Portuqaliyadakı səfirliyinə hücum zamanı ölmüş 5 erməni terrorçudan gedir. Ermənilər arasında onlar az qala müqəddəs şəhid sayılırlar. Solomon Teyleryan isə 1921-ci il martın 15-də Berlində vaxtilə gənc türklər hökumətində daxili işlər naziri işləmiş Tələt Paşanı güllələyib.
Daha bir «parlaq» nümunə kimi, məşhur terrorçu, Qərbi Avropadakı «ASALA inqilabi hərəkatı» qruplaşmasının lideri olmuş Monte Melkonyanı göstərmək olar. O, hələ 1985-ci ildə Fransada 6 il müddətinə azadlıqdan məhrum edilmişdi. 1990-cı ildə azadlığa çıxdıqdan sonra Ermənistana qayıdaraq terrorçuluq fəaliyyətini davam etdirən Melkonyan Azərbaycanın Xocavənd rayonunun işğalı zamanı erməni terrorçularına başçılıq edib. Nəticədə, 1993-cü ildə Dağlıq Qarabağda öldürülüb. Onun İrəvanda keçirilən dəfn mərasimində rəsmi şəxslər, o cümlədən Ermənistan prezidenti iştirak edib. Ermənistan Müdafiə Nazirliyinin diversiya mərkəzlərindən birinə ölkədə milli qəhrəman elan olunmuş bu beynəlxalq terrorçunun adı verilib.
Bütün sadalananlar Ermənistanda terror kultunun hansı səviyyəyə çatdığını göstərir. Ekspertlər isə xatırladır ki, söhbət heç də yalnız sosial şəbəkələrdən və orada paylaşılan fikirlərdən getmir. Ermənistan, həqiqətən, əsl terrorçu yuvasına çevrilir.
«Kadrlar hər şeyi həll edir»
Daşaltıda törədilmiş terror aktından 2 həftədən də az müddət əvvəl Ambik Sasunyan daimi yaşamaq üçün Ermənistana gəlib. Bu, 1982-ci il yanvarın 28-də Los-Ancelesdə işıqforun qırmızı işığında dayanmış türkiyəli diplomat Kamal Arikanı güllələmiş şəxsdir. O zaman ABŞ məhkəməsi bu cinayətinə görə Sasunyanı ömürlük azadlıqdan məhrum etmiş, hətta onun apelyasiya vermək hüququ tanınmamışdı. Sonradan məhkəmə Sasunyanın əfv istəyini iki dəfə – 2006 və 2010-cu illərdə rədd edə etmişdi. Lakin sonradan Amerika «Femida»sı fikrini dəyişib və 2019-cu il dekabrın 27-də Kaliforniya ştatının əfv komissiyası bu şəxsin vaxtından əvvəl azadlığa buraxılması istəyini müsbət cavablandırıb. Doğrudur, ştatın qubernatoru Qevin Nyusom əfv istəyini rədd edib, lakin Los-Anceles dairəsinin Ali Məhkəməsi 2021-ci il fevralın 24-də qubernatorun qərarının əksinə hökm çıxararaq, türkiyəli diplomatın qatilini sərbəst buraxıb. Bundan dərhal sonra Sasunya Ermənistana gəlib və burada… qəhrəman kimi qarşılanıb.
Amma Sasunyan yeganə belə presedent deyil. 1983-cü ilin iyulunda Fransada «Türk Hava Yolları»na məxsus təyyarəyə bomba quraşdırmağa cəhd etmiş Varujan Karapetyan Ermənistana çoxdan qayıdıb. Xatırladaq ki, o vaxt reysi təxirə salmışdılar, lakin bomba «Orli» sərnişin aeroportunda işə düşmüş və 8 nəfərin həyatına son qoymuşdu…
Döyüş təcrübəsinə malik erməni terrorçuların Ermənistana toplaşmağa başladığını Fransa mətbuatı hələ 1980-ci illərin sonlarında yazırdı. Amma onların yerli «məsləkdaş»ları da az deyil – elə həmin Norayr Mirzoyandan tutmuş, Ermənistan parlamentində 1999-cu il oktyabrın 27-də qətliam törətmiş, Nairi Unanyanın başçılıq etdiyi «beşlik» kimi. Bu yerdə «Sasna srar» partiyasının silahlı qruplaşmasının 2016-cı ilin yayında İrəvanda törətdiyi terror aktı da yada düşür – o zaman silahlı dəstə polis bazasını ələ keçirmişdi. Bu hadisə göstərmişdi ki, Ermənistanın güc strukturları belə, terrorçular qarşısında acizdir.
Bu gün bir çox ekspert haqlı olaraq əmindir ki, Ermənistanda terror müharibəsinə başlanılması üçün bütün şərait var.
Terror qisası
Erməni siyasi terroru XIX-XX əsrlərdə yaranıb. 70-80-ci illərdə erməni terroru dalğası pik həddə çatıb. Həmin illərdə 40-dan artıq türk diplomat bu terrorun qurbanı olub. Açıq mənbələrdə ən miqyaslı erməni terrorları ilə bağlı kifayət qədər məlumat var. Erməni terrorçuların özlərini «erməni soyqırımı»na görə «qisasçı» elan etmələrinə, onların Avropadan olan radikal solçu qruplaşmalarla, o cümlədən RAF ilə, hətta radikal islamçılarla fəal əməkdaşlığına dair də çoxsaylı məlumatlara rast gəlmək mümkündür.
XX əsrin 80-90-cı illərində artıq Qarabağ münaqişəsi fonunda Azərbaycan da erməni terroru ilə qarşı-qarşıya qalmışdı. Avtobuslarda, qatarlarda, Bakı metrosunda törədilmiş partlayışları sadalamaqla bitməz.
Erməni terrorundan tez-tez müharibə surroqatı kimi istifadə olunub və bu gün də olunur. Bəs, məğlubiyyətlə bitmiş müharibənin revanşı kimi?
Erməni terrorçular bu gün kimdən qisas alacaq? Mümkün hədəflər arasında yalnız Azərbaycanla Türkiyə yox, məsələn, Rusiya da ola bilər. 1977-ci ildə Stepan Zatikyanın başçılıq etdiyi erməni terrorçuların Moskva metrosunda törətdikləri partlayışlar hər kəsə məlumdur.
Məlumatlı mənbələr xatırladır ki, bu gün Ermənistan ictimaiyyətində yeni antirusiya əhvalı dalğası yaşanmaqdadır. Məsələn, Ermənistan parlamentinin vitse-spikeri Alen Simonyan «Komsomolskaya pravda» qəzetinin müxbiri ilə söhbətində bildirib ki, «erməni ictimaiyyəti Rusiyanın Qarabağı satdığını düşünür!» İrəvanda Rusiya əleyhinə keçirilən mitinqlərə isə «Milli-demokratik qütb» - keçmiş «Sasna srer» rəhbərlik edir.

ФАНТОМАС РАЗБУШЕВАЛСЯ
Как отмечали многие эксперты с самого начала миротворческой операции России в Нагорном Карабахе, один из самых важных, деликатных и чувствительных вопросов здесь - это дороги. Карабах - регион горно-лесистый, дорог здесь мало, и теми, что есть, пользуются и армяне, и азербайджанцы. А на трассах, особенно там, где начинается зона ответственности миротворцев, стоят совместные посты.
И вот один из таких постов - у села Дашалты и был выбран в качестве точки для теракта. 13 ноября некий Норайр Мирзоян, 1975 года рождения, бросил гранату в азербайджанских и российских военнослужащих на КПП у села Дашалты, на дороге Ханкенди-Лачин. В результате три человека, в том числе азербайджанский военнослужащий, сержант Хафиз Насибов, получили ранения. Нападавшего задержали российские миротворцы.
Пока еще нет четкого ответа на вопрос, действовал Норайр Мирзоян в одиночку или нет. Тем более что обстановка в регионе в годовщину капитуляции Армении изрядно накалилась. Причем дело не только в бушевавших в Ереване митингах. 8 ноября армянская сторона буквально возопила: азербайджанцы застрелили в окрестностях города Шуша мирных водопроводчиков!
В Баку тут же выступили с разъяснениями. Как указывалось в комментарии МИД Азербайджана, «это результат очередной провокации армянской стороны. В заявлениях армянской стороны отмечено, будто бы эти лица 8 ноября занимались ремонтом водопроводной линии вблизи автодороги Ханкенди-Шуша. Хотелось бы отметить, что обычно перед проведением каких-то работ на этой территории об этом сообщают российским миротворцам и эти работы осуществляются под их сопровождением. На этот раз российским миротворцам не было предоставлено никакой информации и они не участвовали в процессе работ. Конечно, это вызывает серьезные вопросы. Кроме того, в указанный день в Шуше проводилось мероприятие с участием Президента и государственных деятелей Азербайджанской Республики. А в таких случаях, как известно, на территории принимаются усиленные меры безопасности. Зная об этом, проведение ремонта водопроводной линии в пункте, расположенном вблизи территории, не вписывается ни в какую логику».
Когда террористов возводят в ранг героев
Есть расхожая фраза, что систему характеризует не ошибка, а реакция на нее. И реакция армянского общественного мнения на теракт в Дашалты это подтверждает. Норайра Мирзояна в соцсетях и ТГ-каналах тут же объявили героем. И причислили к пантеону других таких же «героев», которых в цивилизованном мире называют террористами.
Дабы не быть голословными, приведем отрывки из контента одного из популярных в армянской среде ТГ-каналов, тесно связанного с верхушкой армянских сепаратистов в Ханкенди: «Да, странно для народа, у которого есть Тейлерян и лиссабонские товарищи, воспринимать такие вещи как некую новую модель поведения, но учитывая количество «уступок», Норайр Мирзоян сегодня представил нам альтернативный сценарий. Он сделал то, что от армян сейчас никто не ожидал»; «Такие люди, как Норайр, могут стать здоровым примером для нас. Если, конечно, мы действительно хотим вернуть то, что принадлежит нам, а не терпеть дальше».
«Лиссабонская пятерка» - это пятеро армянских террористов, погибших во время нападения на посольство Турции в Португалии 27 июля 1983 года, которых в армянской среде считают едва ли не святыми мучениками. А Соломон Тейлерян 15 марта 1921 года застрелил в Берлине бывшего министра внутренних дел в правительстве младотурок Талаата-пашу.
В качестве еще одного «яркого» примера можно привести Монте Мелконяна - известного террориста, руководителя группировки «Революционное движение ASALA» в Западной Европе, осужденного еще в 1985 году на 6 лет лишения свободы во Франции. Выйдя на свободу из тюрьмы в 1990 году, он прибыл в Армению для продолжения террористической деятельности. Во время захвата Ходжавендского района Азербайджана Монте Мелконян был командиром армянского террористического отряда и в конечном счете был убит в Нагорном Карабахе в 1993 году. В Ереване на его похоронах присутствовали официальные лица, в том числе и президент Армении. Именем этого международного террориста, объявленного национальным героем Армении, назван один из диверсионных центров министерства обороны Армении.
Все это показатель того, каких масштабов достиг в Армении культ террора. Но эксперты напоминают: речь не только о постах в соцсетях. По сути, Армения превращается в настоящее осиное гнездо террористов.
«Кадры решают все»
Менее чем за две недели до теракта в Дашалты в Армению прибыл на ПМЖ Амбик Сасунян. Тот самый, который 28 января 1982 года застрелил турецкого дипломата Кемаля Арикана, остановившегося у светофора в Лос-Анджелесе. За это преступление суд в США приговорил его к пожизненному заключению без права на апелляцию. Суды дважды - в 2006 и 2010 годах - отклоняли прошение Сасуняна о помиловании. Но затем американская Фемида «передумала». 27 декабря 2019 года комиссия по помилованиям штата Калифорния удовлетворила ходатайство об условно-досрочном освобождении Сасуняна. И хотя губернатор штата Гэвин Ньюсом отклонил это прошение, 24 февраля 2021 года Верховный суд округа Лос-Анджелес в свою очередь отменил решение губернатора и убийца турецкого дипломата вышел на свободу. А затем он перебрался в Армению, где его встретили как героя.
Сасунян - не единственный такого рода прецедент. В Армению уже давно перебрался Варужан Карапетян, который в июле 1983 года пытался заложить бомбу в пассажирский самолет «Турецких авиалиний» во Франции. Напомним, тогда рейс отложили, бомба сработала в парижском аэропорту «Орли» и унесла жизни восьми человек…
О том, что в Армению перебираются армянские террористы с боевым опытом, французские СМИ писали еще в конце восьмидесятых. Причем местных последователей у них предостаточно - от того же Норайра Мирзояна и до «пятерки» во главе с Наири Унаняном, которые учинили бойню в армянском парламенте 27 октября 1999 года. Заставляет задуматься и теракт со стороны вооруженной группировки партии «Сасна црер», захватившей полицейскую базу в Ереване летом 2016 года. Он продемонстрировал, кроме всего прочего, что противостоять террористам армянские силовики просто не в состоянии.
И сегодня, не без оснований уверены многие эксперты, в Армении сложились все условия для начала террористической войны.
Террористический реванш
Армянский политический террор появился на рубеже XIX-XX веков. Впечатляющая волна армянского террора приходится на 70-80-е годы - его жертвами стали более 40 турецких дипломатов. В открытых источниках предостаточно сведений о наиболее крупных армянских терактах. Есть множество публикаций и о том, что армянские террористы объявляли себя «мстителями» за «геноцид армян», что они активно сотрудничали со своими «коллегами» из европейских леворадикальных группировок, включая RAF, и даже с радикальными исламистами.
В 80-90-х годах ХХ века, уже на фоне конфликта из-за Карабаха, с волной армянского террора столкнулся и Азербайджан. Перечислять взрывы, совершенные в автобусах, поездах, в Бакинском метро, можно долго.
Армянский террор очень часто использовался и используется поныне как этакий суррогат войны. А еще - как средство реванша за проигранную войну.
Кому будут мстить армянские террористы сегодня? Среди возможных мишеней не только Азербайджан и Турция, но и, к примеру, Россия. В 1977 году армянские террористы во главе со Степаном Затикяном уже устроили взрывы в Московском метро.
Сегодня, напоминают осведомленные источники, в армянском обществе наблюдается новая волна антироссийских настроений и обид на Россию. Так, Ален Симоньян, вице-спикер парламента Армении, в беседе с корреспондентом «Комсомольской правды» заявил, что «у армянского общества есть понимание, что это Россия сдала Карабах!» А антироссийскими митингами в Ереване рулит, напомним, «Национально-демократический полюс» - бывшая «Сасна црер».