Çərşənbə axşamı, 06:55
2021-ci il sona çatır. Artıq bütün sahələrdə olduğu kimi idmanda da ilin yekunlarına nəzər salmaq vaxtıdır. “Region plus” başa çatmaqda olan ilin uğurlu idmançılarından biri barədə danışacaq. 2021-ci il karateçi xanım idmançımız İrina Zaretska üçün unudulmaz qələbələrlə yadda qaldı.
Tokio-2020 Yay Olimpiya Oyunlarında gümüş medal qazanan İ. Zaretska həm də dünya və Avropa çempionatında qələbə sevinci yaşadı. Beləliklə, suallarımızı Olimpiya Oyunlarının gümüş medalçısı, ikiqat dünya və Avropa çempionu İrina Zaretska (68 kq) cavablandıracaq.
- Dubayda keçirilən dünya çempionatında qızıl medal qazanmaqla ölkəmizdə ilin idmançısı adına ən real namizəd oldunuz. Özünüzü ikiqat dünya çempionu kimi necə hiss edirsiniz?
- Bu il dünya çempionu olmaq əsas hədəflərimdən biri idi. İlin son yarışında mübarizə aparmaq, bu kateqoriyada ən yaxşı olduğumu növbəti dəfə sübut etmək və qızıl medal qazanıb, Azərbaycanın himnini səsləndirmək çox gözəl hisslərdir. Dünya çempionu olmaq hər yaşda, hər zaman çox böyük uğurdur. Özümü ikiqat xoşbəxt hiss edirəm.
- Dünya çempionatını xatırlayaq. Ən çətin görüşünüz hansı idmançıya qarşı oldu?
- Dünya çempionatında qarşılaşdığım bütün idmançılar əsasən prinsipial rəqiblər idilər. Yarışda uduzduğum və ya çox vaxt udduğum idmançılar var idi. Ona görə də qələbə qazanmaq üçün görüşlərə köklənmək və düzgün taktika seçmək asan deyildi. Ukraynalı Qalina Melnik və avstriyalı Alisa Buxingerlə döyüşlərim gərgin alındı. Buxingerə 2015-ci ildə Bakıda keçirilən I Avropa Oyunlarının finalında böyük hesabla qalib gəlmişdim. Onunla budəfəki görüşüm də uğurlu alındı və rəqibimi vaxtından əvvəl 10:3 hesabı ilə məğlub etdim. Hətta Buxinger görüşün başa çatmasına 12 saniyə qalmış döyüşməkdən imtina etdi. Çünki heç nə edə bilmirdi.
- Bəs, italiyalı Silviya Semeraroya qarşı final görüşü barədə nə deyə bilərsiniz?
- Əlbəttə, final döyüşü də prinsipial keçdi. Rusiyanın paytaxtı Moskvadakı Karate1 Premyer Liqa turnirində ona uduzmuşdum. Dünya çempionatının startına 1 ay qalmış əvvəlki səhvlərimin üzərində ciddi işlədim və əla döyüşlə finalda qələbə qazandım. Finalda məğlub olmağı heç ağlıma gətirmirdim.
- Adətən, titullu idmançılar olimpiadadan sonra ən azı ilin sonunadək yarışlara qatılmağa yox, daha çox istirahət etməyə üstünlük verirlər. Siz isə Tokio-2020-də gümüş medal qazandıqdan sonra Dünya çempionatında iştirak edərək mükafatın əyarını yaxşılaşdırdınız...
- Bilirsiniz, karate üzrə dünya çempionatı 2 ildən bir keçirilir. Yəni digər idman növlərində olduğu kimi, hər il təşkil edilmir. Belə bir yarışı buraxmaq mənim planlarıma daxil deyildi. Hətta nəzərə alaq ki, sonuncu dəfə 2018-ci ildə Dünya çempionatında iştirak etmişdik. Orada da qızıl medal qazanmışdım. Bir sözlə, 3 ildir mundialsız qalmışdıq. Üstəlik, Tokio olimpiadasında, hesab edirəm ki, qızıl medal əlimdən alındı. Hakimlər olimpiadadan qalib kimi qayıtmağıma mane oldular. Ona görə də Dünya çempionatına daha motivasiyalı getmişdim. Bir daha hər kəsə sübut etdim ki, bu çəkidə ən yaxşıyam. Mən karate tarixində ikiqat dünya çempionu olan ilk qadın idmançıyam.
- Tokioda ikinci olmağın əsas səbəbini nədə görürsünüz?
- İlk olaraq qeyd etmək istərdim ki, olimpiada da istənilən medal uğur sayılır. Gümüş medal pis nəticə deyil. Amma finalda mənə qarşı haqsızlıq oldu. Finalı udmağa hazır idim. Sadəcə, alınmadı. Təəssüf edirəm. Çünki karate olimpiadanın oyun proqramına ilk dəfə daxil edilmişdi. Bundan sonra necə olacağını bilmirik. Tarixdə olimpiya çempionu kimi qalmaq istəyirdim.
- Azərbaycanda ilin idmançısı seçilməyə əsas namizədlərdən biri hesab olunursunuz. Özünüzü bu mükafata layiq görürsünüz?
- Həyatımda son 3 il Tokio-2020 Yay Olimpiya Oyunlarına hazırlığa həsr olunub. Gündə 2 dəfə olmaqla, ciddi rejimdə məşq edirdim. Həmçinin qida və yuxu rejimimə də riayət edirdim. Özümü bütövlükdə idmana həsr etmişdim. Bu il həmçinin Avropa çempionu olmuşam. Əgər seçilsəm, deməli, layiqəm.
- Bəzən idmançılar böyük uğurlardan sonra karyerasını başa vurmağı düşünür. Qələbələr sizə necə təsir edir?
- Mənə yüksək motivasiya verir. Hələ gəncəm, karyeramı davam etdirəcəyəm. Karate yenidən Olimpiada proqramına daxil edilsə, mütləq ora da gedəcəyəm. Baş məşqçimə də demişdim, Tokio Olimpiadasından sonra heç nədən həyəcanlanmıram, qorxmuram. Bu, ən yüksək səviyyə idi. Bundan sonra elə özünəinam hissi gəlir ki, gedib tatamidə istənilən rəqibə qalib gəlmək mümkündür. Olimpiada yadıma düşəndə qeyri-adi hisslər yaşayıram. Sanki yarımçıq qalan işim var.
- Karate ilk və çox güman ki, sonuncu dəfə Olimpiada proqramına daxil oldu. Məşğul olduğunuz idman növünün proqramdan kənarda qalması sizə ağır gəlir?
- Hər bir idman növü vaxt və güc tələb edir. Karateni Olimpiya Oyunlarında gördükdə, başa düşdüm ki, çox gözəl və baxımlı idman növümüz var. Çox təəssüf ki, Parisdə karate olmayacaq. İnanıram ki, 2028-ci ildə Los-Ancelesdə karate yenidən Olimpiadaya qayıdacaq. Fikrimcə karate olimpiadaya əlavə maraq gətirir.
- Xanım idmançılara həmişə münasibət fərqli olur. Tanımayanlar sizin karate üzrə Olimpiya mükafatçısı olduğunuzu öyrənəndə ilk reaksiya necə olur?
- İnsanlar karateni tam dəqiq bilmir. Bəziləri düşünür ki, karatedə biz hələ də başımızla taxta parçası sındırırıq. Bu, artıq spesifik şərq döyüş növü deyil, müasir idmandır. Karatedə cəld və tez olmalısan. O ki qaldı insanların ilk reaksiyasına, müxtəlif münasibət görmüşəm. Bəzən dünya və Avropa çempionu olduğumu eşidəndə təəccüblənirlər. Bəziləri qadını döyüş idman növündə təsəvvür etmir.
- Gələcəklə bağlı planlarınız nədən ibarətdir?
- Nəhayət, özümə istirahət verəcək, yaxşıca dincələcəyəm. Yeni ildən sonra isə gələn yay keçiriləcək "SportAkkord" Ümumdünya Döyüş Sənəti Oyunlarına hazırlaşacağam. Artıq həmin yarışa lisenziya qazanmışam. Hesab edirəm ki, Azərbaycan Milli Karate Federasiyası orada iştirakım və ölkəyə növbəti qızıl medalı gətirə bilməyim üçün mümkün olan hər şeyi edəcək.

Ирина ЗАРЕЦКАЯ: «Чувствую себя вдвойне счастливой»
Завершается 2021 год. В спорте, как и во всех областях, пора подводить итоги. Мы расскажем об одной из самых успешных азербайджанских спортсменок уходящего года. Для каратистки Ирины Зарецкой 2021 год ознаменовался незабываемыми победами.  Так, она завоевала не только серебряную медаль летних Олимпийских игр «Токио-2020», но и пережила радость победы на чемпионатах мира и Европы. Итак, на наши вопросы отвечает серебряный призер Олимпийских игр, двукратный чемпион мира и Европы в категории 68 кг Ирина ЗАРЕЦКАЯ.
- Завоевав золотую медаль на чемпионате мира в Дубае, вы стали самым реальным кандидатом на звание лучшего спортсмена года в Азербайджане. Как себя чувствуете в ранге двукратной чемпионки мира?
- Стать чемпионкой мира было одной из главных моих целей в этом году. Бороться в последнем соревновании года, доказать в очередной раз, что ты самая лучшая в данной категории и озвучить гимн Азербайджана - прекрасные ощущения. Стать чемпионкой мира - огромный успех в любом возрасте, в любое время.
- Вспомним чемпионат мира. С кем была самая сложная схватка?
- На чемпионате мира в основном все соперники принципиальны. Были и такие, кому я уступала в соревнованиях или у кого выигрывала в большинстве случаев. Поэтому было не так легко настроиться на победу и выбрать верную тактику. Напряженными получились схватки с украинкой Галиной Мельник и австрийкой Алисой Бухингер. У последней я выиграла с крупным счетом в финале I Европейских игр в Баку в 2015 году. Удачно сложилась для меня и нынешняя встреча с ней, в которой я одержала досрочную победу со счетом 10:3. Соперница даже отказалась бороться за 12 секунд до истечения времени схватки, так как не могла ничего сделать.
- А что вы можете сказать о финальной встрече против итальянки Сильвии Семераро?
- Естественно, финальная встреча также была принципиальной. Я проиграла ей на проходившем в столице России турнире Karate1 Premier League. За месяц до старта чемпионата мира я серьезно поработала над своими ошибками и добилась победы в финале. О проигрыше я даже не задумывалась.
- Обычно после Олимпиады титулованные спортсмены предпочитают не участие в соревнованиях, а в основном отдых, и как минимум - до конца года. Вы же после серебряной медали в Токио приняли участие в чемпионате мира и улучшили пробу очередной медали…
- Знаете, в отличие от других видов спорта чемпионаты мира по каратэ проводятся раз в 2 года. Пропустить подобное соревнование в мои планы не входило. К тому же в последний раз мы приняли участие в чемпионате мира в 2018 году. Там я тоже завоевала золотую медаль. Одним словом, мы были без медалей уже три года. Вдобавок считаю, что на Играх в Токио меня лишили золотой медали. Расстаться с Олимпиадой в ранге победительницы мне помешали судьи. Поэтому на чемпионат мира я отправилась более мотивированной. Еще раз доказала всем, что в этой весовой категории я - самая лучшая. Я первая в истории каратэ спортсменка, ставшая двукратной чемпионкой мира.
- В чем вы видите главную причину того, что стали второй в Токио?
- На Олимпиаде любая медаль считается успехом. Но в финале в отношении меня была допущена несправедливость. Я тогда была готова выиграть. Просто не получилось, сожалею. Каратэ впервые было включено в программу Олимпиады. Как сложится в будущем, не знаю. Хотела остаться в истории как чемпионка Олимпийских игр.
- Вы считаетесь одним из главных кандидатов на звание лучшего спортсмена года в Азербайджане. Считаете ли себя достойной этого титула?
- Последние три года моей жизни были посвящены подготовке к летним Олимпийским играм «Токио-2020». Тренировалась в серьезном режиме дважды в день. Соблюдала также режим питания и сна, посвятила всю себя спорту. В этом году стала также и чемпионкой Европы. Если выберут, значит, достойна.
- Иногда после крупных успехов спортсмены задумываются о завершении карьеры. Как повлияли победы на вас?
- Они еще более мотивируют меня. Я еще молода, продолжу карьеру. Если каратэ вновь будет включено в программу Олимпийских игр, то обязательно поеду на них. Говорила об этом и своему главному тренеру - после Олимпиады в Токио меня ничто не волнует, не пугает. Это был высочайший уровень. После него появляется такое чувство уверенности в себе, что можно выиграть на татами у любого соперника. При воспоминании об Олимпиаде меня не покидает ощущение, будто я не довела что-то до конца.
- Каратэ было включено в программу Олимпиады в первый и, скорее всего, последний раз. Вас не угнетает, что любимый вид спорта окажется вне программы соревнований?
- Каждый вид спорта требует времени и усилий. Увидев соревнования по каратэ на Олимпийских играх, я поняла, что у нас очень красивый и зрелищный вид спорта. Крайне жаль, что на Играх в Париже каратэ уже не будет. Верю, что в 2028 году в Лос-Анджелесе каратэ вновь вернется в программу Олимпиады, повышая  интерес к ней.
- Отношение к каратисткам не всегда однозначно. Какой бывает первая реакция, когда узнают, что вы - олимпийский призер по каратэ?
- Люди не имеют полного представления о каратэ. Некоторые думают, что мы все еще головой ломаем доски. Но это уже не специфическое восточное единоборство, а современный вид спорта. В каратэ необходимы быстрота и ловкость. Что же касается первой реакции людей, то она разная. Иногда, услышав, что я чемпионка мира и Европы, удивляются. Некоторые не представляют женщину в боевом виде спорта.
- Каковы планы на ближайшее будущее?
- Наконец-то позволю себе хорошенько отдохнуть. А после Нового года начну готовиться к Всемирным играм боевых искусств SportAkkord, которые пройдут следующим летом. Я уже завоевала лицензию на эти соревнования. Думаю, Национальная федерация каратэ Азербайджана сделает все для моего участия в них и завоевания золотой медали.