TAHİR SALAHOV HƏR ŞEYİNİ İNSANLARA MİRAS QOYDU
Bakıdakı Rus Evinin təşəbbüsü ilə Azərbaycan və Rusiyanın görkəmli təsviri incəsənət xadimi, SSRİ xalq rəssamı Tahir Salahovun xatirə gecəsi keçirilib. Tahir Salahovun doğum günrü – noyabrın 29-da onun Ev-Muzeyindəki bu kiçik rahat otağa tanınmış azərbaycanlının pərəstişkarları, sağlığında ustadı tanımaq və onunla görüşmək qismət olanlar toplaşıblar. Ruhu başqa dünyaların axtarışına çıxmasaydı, həmin gün onun 93 yaşı olacaqdı.
Sülh adamı
Tədbirin ana xətti belə idi: incəsənətin sərhədi yoxdur, millətlər və dinlər arasında heç bir ayırıcı cizgi yoxdur. Sülhə, qarşılıqlı anlaşmaya, ortaq qeyri-maddi dəyərlərin, ortaq mədəniyyətin qorunmasına təşəbbüs və təkid var. Sülh insanı Tahir Salahovun tərcümeyi-halı, həyat və yaradıcılığı bunun təsdiqidir.
Gecəni Rusiya Federasiyasının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfirinin müşaviri İqor Yeronin açıb. O, Tahir Salahov haqqında yaradıcılığı Rusiya və Azərbaycanı təkcə təsviri incəsənət sahəsində deyil, həm də ölkələrimizi özünün mənəvi irsi ilə birləşdirən bir şəxsiyyət kimi hərarətlə danışdı. Müşavir bunun təsdiqi kimi Tahir Salahovun kətan və xalça üzərində yerinə yetirilmiş portretlərinə istinad edib. Çıxış edən çox sayda insan rəssamın yaradıcılığı və özü ilə bağlı xatirələrini bölüşməklə yanaşı, sanki onun qət etdiyi yolun məna və önəmini bir daha dərk etdilər - sülh insanı, böyük azərbaycanlı Tahir Teymur oğlu Salahovun yolunu.
Və çox böyük sevinclə belə nəticəyə gəldilər: onun yaradıcılığı - keçmiş, indiki və gələcək dünyaları birləşdirən bir bağdır; bu bağ onun müxtəlif mədəniyyətlərin və millətlərin nümayəndələri ilə dialoqa girən əsərlərini dünyanın ən yaxşı muzeylərində yerləşdirən ölkələri və qitələri birləşdirir, Rəsmin dili hamı tərəfindən başa düşülür və hər kəs üçün əlçatandır, tərcüməyə ehtiyac duymur. Beləcə, Azərbaycanın multikultural dəyərlərinin daşıyıcısı, yerli bakılı Tahir Salahov tərcüməyə ehtiyacı olmayan dildə dünyaya doğma vətəni, xalqı haqqında danışaraq ölkəsinin carçısına çevrilib.
«50-60-cı illərin dahisi»
Rəssam - dünyanın yaradıcısıdır və burada vəyh varlığın ən yüksək gerçəkliyidir. Onun “sərt realizmi” isə bizim – XX-XXI əsrlərin adamlarının kim olmasının sənədli sübutudur. Nəticədə, məlum oldu ki, insanlar hər yerdə insandır. Əgər onun portret rəsmlərinin qəhrəmanlarının sifətlərinə diqqətlə baxsanız, o zaman tamamilə aydın bir fakt üzə çıxacaq: biz hamımız eyniyik. Üzdən deyil, daxilən. Bizi eyni problemlər narahat edir, eyni ehtiraslara, düşüncələrə, duyğulara tabeyik…
“Rossotrudniçestvo”nun Azərbaycan nümayəndəliyinin şöbə müdiri Dmitri Yeqorov tədbir iştirakçılarına xatırladıb ki, Tahir Salahovun yaradıcılığı təkcə Azərbaycana və Rusiyaya məxsus olmaqla qalmır. O, hər kəsə məxsusdur, çünki onun rəsmləri dünya muzeylərini bəzəyir və o, Zurab Seretelinin sözlərindən sitat gətirir: “...Dünya bir neçə nəsil üçün rəssamlar yetişdirmiş nəhəng bir rəssamı itirdi. Tahir Salahovun gedişi ilə 50-60-cı illərin dahilərinin möhtəşəm silsiləsi dünyanı tərk etdi”.
Və teatr…
Teatr-dekorasiya əsərləri o qədər çox olmasa da, amma o qədər ifadəli və heyrətamiz dərəcədə qeyri-adidirlər ki, onları monumental rəsmlərlə eyniləşdirmək olar. Bu barədə sənətşünas, Rəssamlıq Akademiyasının müəllimi Nərgiz Rzayeva danışıb, o, gecə iştirakçılarına rəssamın müəllif üslubunun özəlliklərindən ətraflı danışıb. Böyük Ustadın yaradıcılığında teatr-dekorasiya əsərləri ayrıca araşdırma tələb edən mövzudur. Onun ilk praktik təcrübəsi Azərbaycan Milli Akademik Dram Teatrının səhnəsində V.Şekspirin pyesi əsasında hazırladığı “Antoni və Kleopatra” tamaşası (1964) olub. Sonra “Hamlet” (1968), C.Cabbarlının pyesi əsasında hazırlanmış “Aydın” (1972), “Koroğlu” operası (1973), “Babək” baleti (1985), “Kabinet əhvalatı” və s. olub. Uzun illər sonra, 2010-cu ildə o, F.Əmirovun "1001 gecə" baletinə Moskvanın "Kreml baleti" teatrının səhnəsində fantastik dekorasiya gözəlliyi yaradıb. Premyera 16 aprel 2010-cu ildə Moskvada baş tutub. Moskva tənqidçiləri, teatrın rəhbərliyi və çoxsaylı tamaşaçılar bu işin unikal olmasından danışıblar. Rusiyanın Azərbaycandakı səfirinin müşaviri İqor Yeronin rəssamın yaradıcılığı haqqında xatirələrində bu barədə danışıb. Ustadın son əsəri Maqsud İbrahimbəyovun “Qara paltarlı qadın gəldi” romanı əsasında səhnələşdirilən tamaşanın eskizi olub (səhnələşdirmə V.Neverova məxsusdur, rejissor A.Şarovskidir), premyerası 2022-ci ildə Azərbaycan Dövlət Rus Dram Teatrında gözlənilir.
Tahir Salahov haqqında “Dialoq” kitabının müəllifi Raya Abbasova onun təkcə Bakıdakı və Moskvadakı işlərindən deyil, həm də İtaliyada, Meksikada, ABŞ-da və dünyanın digər ölkələrində gördüyü yaradıcılıq işlərindən danışıb. O, həmyerlilərinin Frensis Bekonun, Rufino Tamayonun, Yanis Kunellisin və başqalarının əsərlərini görməsi üçün hər şey etmiş Ustadın mədəni-maarifçilik fəaliyyətinə xüsusi diqqət yetirib. Tahir Salahovun təşəbbüsü sayəsində Rusiya və Azərbaycan tamaşaçıları Amerika pop-artı və Avropa post-avanqardı ilə tanış olublar.
Ev
Rəssamın həmyerliləri üçün qayğısı həm də onda özünü göstərib ki, İçərişəhərdə İlyas Əfəndiyev küçəsi, 55 ünvanında yerləşən evini doğma şəhərə bağışlayıb.. Bu evdə onun uşaqlığı keçib, onun Rəssamlıq yolu başlayıb, orada onun emalatxanası olub və doğma sahilinə qayıdan bir quş kimi daima ora qayıdıb. İndi onun adını daşıyan ev-muzeydir Bakı sakinləri və şəhərin qonaqları üçün ev. Direktor Səadət Mirzəyevanın rəhbərlik etdiyi və Salahovların ailə dəyərlərini, milli qonaqpərvərlik ənənələrini qoruyub saxlayan ev hər bir qonağın üzünə daim açıqdır. Çünki təsviri incəsənət dilində ünsiyyətin özünəməxsus kod ismarıcları var və bildiyimiz kimi, onun tərcüməyə ehtiyacı yoxdur. Bu dil hamı üçün aydın və başa düşüləndir.
Xatirə gecəsində Niyazi adına Simfonik Orkestrinin simli kvartetinin ifasında AzTV yanında Səsyazma Evi tərəfindən yazılmış musiqi səslənib, həmçinin Vaqif Qurbanov (violonçel) və Nuridə Novruzova (piano), Ceyla Seyidova (skripka) və Zəhra Bədəlbəyli (piano) çıxış ediblər.
Divarları hələ də yiyəsini xatırlayan otaqda bir dəqiqəlik nurlu kədər çökdü. Amma sonra Yerə yağış olub tökülən bulud kimi yoxa çıxdı. Yer kürəsinə İnsan və Rəssam istedadı bəxş etmiş Tahir Teymur oğlu Salahov hər şeyi: yaradıcılığını, insanlara mehriban münasibətini, pedaqoji-maarifçilik fəaliyyətinin bəhrələrini və özünü insanlara miras qoydu. O getdi, amma ona, Rəssama və Şəxsiyyətə olan sevgi və isti münasibət qaldı. Nə qədər ki, qohumları, dostları, tələbələri, həmyerliləri onu xatırladıqca, qalacaq.
Onun izi soyumayıb və Yer kürəsini tərk etməyib. Böyük Rəssam və Böyük İnsan olmaq bacarığına görə Bakı sakini Tahir Salahov dəfələrlə müxtəlif ölkələrin mükafatları ilə təltif edilib: Qırmızı Əmək Bayrağı (1971), Oktyabr İnqilabı (1976), I dərəcəli Kiril və Mefodi (Bolqarıstan, 1979), Xalqlar Dostluğu (1981), Lenin (1989), II və III dərəcəli “Vətənə xidmətə görə” (2003, 1998), “Müstəqillik” (Azərbaycan, 1998), “Heydər Əliyev” (Azərbaycan, 2008), Fəxri Legion (Fransa, 2015) və s. ordenlərini alıb. Ədəbiyyat, incəsənət və memarlıq üzrə SSRİ Dövlət Mükafatı (1968), Ədəbiyyat və incəsənət üzrə Rusiya Federasiyasının Dövlət Mükafatı (2012) laureatıdır. Rusiya Federasiyası Prezidentinin Fəxri Fərmanı ilə (2019) təltif olunub.

ТАИР САЛАХОВ ВСЕ ОСТАВИЛ ЛЮДЯМ
В Доме-музее Таира Салахова по инициативе Русского дома в Баку (РИКЦ) был проведен вечер памяти азербайджанского и российского художника, народного художника СССР, бакинца Таира Салахова. В небольшой уютной комнате собрались поклонники творчества знаменитого азербайджанца и те, кому посчастливилось знать и встречаться с мастером при жизни. Поводом для воспоминаний о человеке и художнике стал его день рождения - 29 ноября. День, когда ему бы исполнилось 93 года, если бы 21 мая 2021 года его Душа не отправилась на поиски иных миров.
Человек мира
Основополагающая мысль мероприятия: нет границ у искусства, нет разделяющей черты между национальностями и религиями. Есть стремление и воля к миру, взаимопониманию, сохранению общих нематериальных ценностей, общей культуры. Биография, жизнь и творчество человека мира Таира Салахова тому подтверждение.
Вечер открыл советник Чрезвычайного и Полномочного Посла РФ в Азербайджане Игорь Еронин. Он с душевной теплотой говорил о Таире Салахове как о человеке, чье творчество объединяет Россию и Азербайджан не только в пространстве изобразительного искусства, но и в пространстве нравственного и духовного наследия наших стран. В подтверждение этому советник сослался на портретные работы Таира Салахова, выполненные на холстах и коврах. Выступающие, а их было немало, не просто делились своими мыслями о творчестве Художника и воспоминаниями о нем, но как будто заново постигали и смысл, и значение Пути, которым шел в этом мире Художник, человек мира, уроженец Баку - Таир Теймур оглу Салахов. И с величайшей радостью приходили к выводу: его творчество - это связующая нить между мирами прошлого, настоящего, будущего; нить между странами и континентами, где в лучших музеях мира размещены его работы, вступающие в диалог с людьми разных культур и национальностей. Язык живописи понятен и доступен всем и не требует услуг переводчика. Вот и получается, что носитель азербайджанских мультикультурных ценностей, коренной бакинец Таир Салахов стал для своей страны глашатаем, повествующим миру о своей родной земле и ее людях языком, не требующим перевода.
«Гений 50-60-х годов»
Художник - творец мира, где откровение - это наивысшая правда бытия. А его «суровый реализм» - это документальное свидетельство того, какими были мы - люди XX-XXI вв. И в результате оказалось, что люди - везде люди. И если внимательно всмотреться в лица героев его портретной живописи, то вскроется вполне очевидный факт: мы все похожи. Не внешне, но внутренне. Нас волнуют одни и те же проблемы, мы подвержены одним и те же страстям, мыслям, эмоциям…
Дмитрий Егоров - начальник отдела представительства Россотрудничества в Азербайджане - напомнил присутствующим, что творчество Таира Салахова принадлежит не только Азербайджану и России. Оно принадлежит всем, ибо его полотна украшают музеи всего мира, и процитировал высказывание Зураба Церетели: «…Мир потерял гигантского художника, воспитавшего художников для нескольких поколений. С уходом Таира Салахова ушла из жизни великолепная плеяда гениев 50-60-х годов».
И театр…
Пусть театрально-декорационных работ не так уж и много, зато они настолько выразительны и потрясающе необыкновенны, что их можно приравнивать к монументальным полотнам. Об этом упоминала и Наргиз Рзаева - искусствовед, педагог Академии художеств, которая подробно рассказала участникам вечера об особенностях авторского стиля художника. Сценография в творчестве Великого Мастера - это тема, которая требует отдельного исследования. Первым его практическим опытом стал спектакль Азербайджанского национального академического театра драмы «Антоний и Клеопатра» по пьесе В.Шекспира (1964). Затем были «Гамлет» (1968), «Айдын» по пьесе Дж.Джаббарлы (1972), опера «Кёроглу» (1973), балет «Бабек» (1985), «Кабинетная история» и др. Много лет спустя, в 2010 году он создал для балета Ф.Амирова «1001 ночь» московского театра «Кремлевский балет» фантастической красоты декорации. Премьера состоялась в Москве 16 апреля 2010 года. Об уникальности этого творения говорили московские критики, руководство театра и многочисленные зрители. О чем и рассказал в своих воспоминаниях о творчестве Художника советник посла РФ в Азербайджане Игорь Еронин. Последней работой Мастера стал эскиз к спектаклю по роману Максуда Ибрагимбекова «Приходила женщина в черном» (инсценировка В.Неверова, режиссер А.Шаровский), премьера которого ожидается в Азербайджанском государственном академическом русском драматическом театре в 2022 году.
Рая Аббасова - автор книги о Таире Салахове «Диалог» - рассказала о его работе не только в Баку и Москве, но также в Италии, Мексике, США и других государствах мира. Особое внимание она уделила культурно-просветительской деятельности Мастера, который сделал все, чтобы соотечественники смогли увидеть работы таких мастеров мирового уровня, как Фрэнсис Бэкон, Руфино Тамайо, Янис Кунеллис и др. Благодаря инициативам Таира Салахова российские и азербайджанские зрители познакомились с американским поп-артом и европейским поставангардом.
Дом
Забота Художника о соотечественниках выразилась и в том, что он передал в дар городу свой дом в Ичеришэхэр по улице Ильяса Эфендиева, 55. Дом, где прошло детство, начинался его путь Художника, где была его мастерская и куда он постоянно возвращался, как птица к родному берегу. Теперь это Дом-музей его имени. Дом для бакинцев и гостей города. Дом, где сотрудники во главе с директором Саадат Мирзоевой, сохраняя семейные ценности Салаховых и традиции национального гостеприимства, всегда рады любому гостю. Потому что общение на языке изобразительного искусства имеет свои кодовые послания, которые, как мы знаем, не требуют перевода. Этот язык ясен и понятен всем.
На протяжении всего вечера воспоминаний в комнате звучала музыка в исполнении струнного квартета симфонического оркестра Ниязи Дома звукозаписи при АзТВ, а также Вагифа Курбанова (виолончель) и Нуриды Новрузовой (фортепьяно), Джейлы Сеидовой (скрипка) и Захры Бадалбейли (фортепьяно).
Светлая грусть на минуту поселилась в комнате, стены которой все еще помнят своего хозяина. Но потом растаяла, как облако, пролившееся дождем на Землю. Таир Теймур оглу Салахов, одаривший Землю талантом Человека и Художника, всё оставил людям: свое творчество, доброе отношение к людям, плоды педагогической и просветительской деятельности и самого себя. Он ушел, а любовь и теплое отношение к нему, к Художнику и Человеку остались. И будут жить, пока его помнят родные, друзья, ученики, соотечественники. Его след не остыл и не покинул Землю. За умение быть Великим Художником и Великим Человеком бакинец Таир Салахов многократно был отмечен наградами разных стран: орденами Трудового Красного Знамени (1971), Октябрьской Революции (1976), Кирилла и Мефодия I степени (Болгария, 1979), Дружбы народов (1981), Ленина (1989), «За заслуги перед Отечеством» II и III степеней (2003, 1998), «Независимость» (Азербайджан, 1998), Гейдара Алиева (Азербайджан, 2008), Почетного легиона (Франция, 2015) и др. Он лауреат Государственной премии СССР в области литературы, искусства и архитектуры (1968), Государственной премии РФ в области литературы и искусства (2012), отмечен Почетной грамотой президента РФ (2019).