HAMI HƏR KƏS ÜÇÜN VƏ HƏR KƏS ÖZÜ ÜÇÜN
Azərbaycan, İran və Türkmənistan arasında qaz nəqli haqqında saziş regionda enerji təhlükəsizliyinin qorunmasına yönəlib
Müəllif: Nigar VAQİFQIZI
Noyabrın sonunda türkmən qazının İran ərazisindən tranzitlə Azərbaycana nəqli haqqında sazişin üç ölkə prezidentləri tərəfindən imzalanması regiondakı daha öncəki siyasi fona görə çoxları üçün yetərincə gözlənilməz hadisə oldu. Bu baxımdan, Azərbaycan, İran və Türkmənistan prezidentlərinin iştirakı ilə imzalanmış sazişin yetərincə maraqlı çalarlar qazanması təkcə iqtisadi önəmi ilə məhdudlaşmır. Bununla belə, əminliklə demək olar ki, bu, məhz o haldır ki, əldə olunan anlaşmanın iqtisadi önəmi, daha doğrusu, regionda enerji təhlükəsizliyinin qorunmasında həmrəylik nümayiş etdirilməsi, öz vacibliyinə görə, siyasi motivlərdən heç də geri qalmır.
Müddətsiz saziş
Naxçıvan Muxtar Respublikasının ehtiyacları üçün Azərbaycan və İran arasında svop mübadilə) şərtləri əsasında qaz nəqli sahəsində əməkdaşlığın çoxillik tarixi var - 2004-cü ildən sutkada 1-1,3 milyon kubmetr qaz həcmində nəql həyata keçirilir. Tərəflərin heç biri tədarük həcminin artırılması və ya bu əməliyyatlarda regional oyunçuların sayının genişlənməsi ilə bağlı svop sxemində hər hansı dəyişiklik barədə rəsmi açıqlama verməmişdi. Ona görə də Azərbaycan, İran və Türkmənistan arasında qaz sazişinin imzalanmas tam gözlənilməz olub.
Yeni sazişin şərtlərinə görə, İran ərazisindən Azərbaycana ildə 1,5-2 milyard kubmetr həcmində türkmən qazı nəql ediləcək. İRNA-nın məlumatına görə, nəqlin gündəlik həcmi 5-6 milyon kubmetr qaz olacaq. Müqavilə müddətsizdir və müqavilə üzrə faktiki nəql dekabrın 22-də başlayacaq.
Müqaviləyə uyğun olaraq, İran Türkmənistandan qaz alacaq və Astara ilə sərhəddə ona ekvivalent həcmdə qazı Azərbaycana verəcək.
İran prezidentinin aparat rəhbəri Qolamhüseyn İsmaili bildirib ki, yeni müqavilə sayəsində İran Türkmənistan təbii qazını öz ərazisi vasitəsilə Azərbaycana ötürməklə, beş əyalətinin qaza olan ehtiyacını ödəyə biləcək. "Türkmənistan, İran və Azərbaycan arasında qaz sazişi İranın qazla bağlı problemlərinin böyük hissəsini həll edəcək", - deyə İsmaili vurğulayıb.
İranda düşünürlər ki, bu cür “svop” sazişi İranın tranzit ölkə kimi önəmini artıracaq, onu qaz habına çevirəcək və Türkmənistanla, xüsusən də qaz sahəsində ticarətin genişlənməsinə imkan yaradacaq. İranın Türkmənistandan qaz alması 2017-ci il yanvarın 1-dən İslam Respublikasının əvvəlki hökumətinin dövründə dayandırılıb. Bu məsələyə hətta beynəlxalq arbitraj məhkəməsində baxılıb və İranın borcunun dəqiq məbləği müəyyən edilib. İndi üçtərəfli sazişin bağlanması ilə iki ölkə arasında qaz sahəsində münasibətlərdə irəliyə doğru addım atılıb.
Bundan başqa, gələcəkdə “mavi yanacağın” Azərbaycandan keçməklə Xəzər dənizinin şərq sahillərindən Cənub Qaz Dəhlizi (CQD) ilə Türkiyə və Avropaya ixracı üçün böyük imkanlar açılır.
«Yeni müqavilə – yeni imkanlar»
İranın neft naziri Cavad Ovci bildirib ki, türkmən qazının İrana ixracının bərpası iki ölkə arasında əlaqələrin hərtərəfli inkişafı üçün ilk addım ola bilər, o, həmçinin vurğulayıb ki, İran prezidenti administrasiyasının siyasəti qonşularla, o cümlədən Türkmənistanla ikitərəfli münasibətləri genişləndirmək məqsədi daşıyır.
Bununla yanaşı, nazir həm də İran tərəfinin Türkmənistana texniki və mühəndislik xidmətləri ixrac etməyə hazır olduğunu bildirib və bəyan edib ki, İran neft-kimya, neft emalı, quruda və dənizdə qazma işləri sahəsində böyük potensiala malikdir. İran tərəfi həm də Türkmənistana neft-qaz sənayesi üçün avadanlıq ixrac etməyə hazırdır.
Bundan başqa, C.Ovcinin sözlərinə görə, İran Türkmənistanla qaz borcu ilə bağlı uzanan mübahisənin həllinə doğru irəliləyir, Aşqabad 2017-ci ilin sonunda bildirmişdi ki, verilən qaza görə Tehranın ona 1,8 milyard dollar borcu var. Ovci borcun məbləğini açıqlamayaraq, "Türkmən tərəfinə qaz borcunu ödəmək üçün tezliklə birinci tranşı köçürəcəyik", - deyə bildirib.
İranın cənubunda iri qaz yataqlarına malik olsa da, ölkə 1997-ci ildən şimal əyalətlərini, xüsusilə də qış aylarında təchiz etmək üçün Türkmənistandan qaz idxal edir.
İranın yeni administrasiyası Azərbaycanla qaz svopu ilə yanaşı, neft sahəsində və yataqların işlənməsində əməkdaşlığı inkişaf etdirməyə hazır olduğunu bildirib.
“Baş nazirin müavini Şahin Mustafayevlə Tehranda görüş zamanı konstruktiv danışıqlar aparılıb. İki ölkənin ekspert nümayəndə heyətləri Xəzər dənizində neft və qaz yataqlarının işlənməsini müzakirə ediblər. Bununla bağlı, ilk görüşlər keçirilib”, - deyə nazir bildirib.
Onun fikrincə, Azərbaycan və İran arasında neft-qaz sahəsində olan əməkdaşlıq qarşılıqlı faydalı və səmərəlidir, lakin bu qarşılıqlı əlaqənin dərinləşdirilməsi üçün böyük potensial yenə də var.
Yeri gəlmişkən, İran yaxın on ildə neft sektoruna, təxminən, 90 milyard dollar, qaz yataqlarının işlənməsinə isə xarici və yerli fondlar hesabına, təxminən, 70 milyard dollar cəlb etməyi planlaşdırır – bu barədə «National Iranian Oil Company»in (NIOC) rəhbəri Mohsen Xocastehmehr bildirib.
NIOC hazırda sektorun xarici nümayəndələri ilə neft və qaz yataqlarının birgə işlənməsi üzrə danışıqlar aparır.
Bundan əlavə, qonşu dövlətin planlarına xam neft ixracını və emal gücünü 2018-ci ildə Donald Tramp administrasiyası tərəfindən sanksiyaların tətbiqindən əvvəlki dövrə baxanda 1,5 dəfə artırmaq daxildir. Belə ki, ABŞ-ın Tehrana qarşı sanksiyaları aradan qaldırılarsa, İran hakimiyyəti neft-qaz hasilatı və neft emalı sektorlarında fəal şəkildə xarici investorların axtarışına başlayacaq və Azərbaycan xarici layihələr portfelini genişləndirmək üçün bu bazarı qiymətləndirmək imkanı əldə edəcək. Nəzərə almaq lazımdır ki, tərəflər Xəzər dənizində yataqların birgə işlənməsi ilə ekspert müzakirələrinə başlayıblar, ehtimal etmək olar ki, söhbət mübahisəli strukturlardan da gedə bilər.
«Dostluq» naminə
Türkmənistana gəlincə, Azərbaycanın svop sxemi üzrə alacağı qazın dəyəri açıqlanmır. Azərbaycan bu qazdan Naxçıvan Muxtar Respublikasının ehtiyacları ilə yanaşı, həm də qış vaxtı artan daxili istehlakı təmin etmək üçün istifadə edə biləcək. Sərbəst qalan həcminin bir hissəsi Türkiyədə və ya təbii və maye qazın svop tədarükü qiymətlərinin hələ də 1000 kubmetr üçün 1000 dollardan yuxarı olduğu Avropada satıla bilər. Azərbaycanla svop əməliyyatları çərçivəsində qaz satışından əldə olunan gəlirlərlə yanaşı, Türkmənistan həm də öz “mavi yanacaq” həcmlərinin ixracı üçün yeni marşrut əldə edir və bununla da, ixrac coğrafiyasını genişləndirir. Düzdür, bu heç bir halda Trans-Xəzər qaz kəmərinin tikintisi layihəsinin önəmini azaltmır, əksinə Xəzərdən birbaşa ixrac üçün quru yolu ilə alternativi yaradır. Ancaq bunun yaxşı alternativ olub-olmaması məsələsi diqqətli araşdırma tələb edir. Həqiqətən də, Türkmənistandan böyük həcmdə qazın İrandan keçməklə Cənub Qaz Dəhlizi ilə ötürülməsi üçün müvafiq infrastruktur tələb olunur. Ən əsas məsələ isə həmin türkmən qazının öz ərazisindən Türkiyəyə nəqlinə qarşı çıxan İranın razılığının alınmasıdır. Bəlkə də, ola bilsin ki, Azərbaycanla bağlı məsələdə Türkmənistan qazının daha sonra Cənub Qaz Dəhlizi ilə ixracında tranzitlə bağlı heç bir etiraz olmayacaq. Çünki bu, ciddi qıtlıq yaşayan və Rusiya “mavi yanacağ”ından asılılığını azaltmağa çalışan Avropaya təbii qaz nəqli zəncirində İranın rolunu artıracaq.
Digər tərəfdən “Dostluq” yatağının işlənməsi üzrə Azərbaycan-Türkmənistan birgə layihəsinin gerçəkləşdirilməsi çıxarılan xammalın sahilə, daha sonra isə satış bazarlarına çatdırılması məsələsinin həlli tələb ediləcək. Bu, o deməkdir ki, iki ölkəni birləşdirən dəniz nəqliyyatı infrastrukturunun tikintisi, sadəcə olaraq, qaçılmazdır. LUKoil-un timsalında Rusiya şirkətinin bu layihədə iştirakı sualtı kəmərin çəkilməsi məsələsini xeyli asanlaşdıracaq.
Türkmənistanda təbii qazın ümumi ehtiyatları 50 trilyon kubmetr həcmində qiymətləndirilir. Hazırda ölkə Çin və Rusiya Federasiyasına təbii qaz ixrac edir. Türkmənistan – Əfqanıstan – Pakistan - Hindistan qaz kəmərinin tikintisi də davam etdirilir.
Bununla yanaşı, Türkmənistan uzun illərdir ki, Azərbaycan, Türkiyə, Gürcüstan və Avropa İttifaqı ilə ildə 10-30 milyard kubmetr qaz ötürmə qabiliyyətinə malik Trans-Xəzər qaz kəmərinin tikintisi imkanlarını müzakirə edir. Avropa İttifaqı Trans-Xəzər qaz kəmərini perspektivli layihələr siyahısına daxil edib. Moskva və Tehran uzun müddət onun tikintisinə qarşı olub. Lakin 2018-ci ilin avqustunda Qazaxıstanın Aktau şəhərində Rusiya, Qazaxıstan, Azərbaycan, Türkmənistan və İran prezidentləri Xəzər dənizinin hüquqi statusu haqqında Konvensiyanı imzalayıblar. Sənədə əsasən, Xəzər dənizinin dibi ilə boru kəmərinin çəkilməsi üçün bütün Xəzəryanı ölkələrin razılığı tələb olunmur, onun tikintisi məsələsi yalnız kəmərin keçəcəyi dövlətlər tərəfindən razılaşdırılır. Trans-Xəzər qaz kəməri məsələsində bunlar Azərbaycan və Türkmənistandır.
Bununla belə, Amerikanın «Trans Caspian Resources» (TCR) şirkəti bu yaxınlarda Türkmənistana Trans-Xəzər qaz kəməri əvəzinə Azərbaycan istiqamətində daha kiçik qaz kəməri layihəsi – Trans-Xəzər interkonnektoru layihəsini həyata keçirməyi təklif edib.
“Biz Trans-Xəzər qaz kəmərindən daha kiçik iddialı layihə təklif edirik. Bu, Türkmənistanın Xəzərdəki dəniz quyularından Azərbaycanın mövcud infrastrukturuna təbii qazın çatdırılması üçün orta tutumlu bir xətt olacaq”, - deyə TCR-nin həmrəhbəri Allan Mastard bildirib.
İştirakçılar düşünür ki, 500-800 milyon dollar qiymətləndirilən layihə mövcud infrastrukturun potensialını maksimum dərəcədə artırmağa imkan verəcək və Trans-Xəzər qaz kəməri ilə müqayisədə xeyli kiçik investisiyalara ehtiyac duyacaq.
Yeni kəmərlə ildə 12 milyard kubmetrə qədər qaz ötürülə bilər.
"Xəzər interkonnektoru yetərincə sadə layihədir və Türkmənistana cəmi 24 aydan sonra 10-12 milyard kubmetr təbii qaz ixracına zəmanət verə bilər", - deyə TCR-nin həmrəhbəri bildirib.
Bir sözlə, imkanlar yetərincədir, sadəcə seçim etmək qalır. Amma birmənalı olaraq - ilk və ən mühüm addım atılıb: üç Xəzəryanı ölkə hər bir tərəfin maraqlarına hörmətlə yanaşaraq, birgə fəaliyyət barədə razılığa gələ biliblər. Təkcə bu, ümumi mürəkkəb geosiyasi fonda artıq böyük uğurdur.

ОДИН ЗА ВСЕХ И КАЖДЫЙ ЗА СЕБЯ
Договор о своповых поставках газа между Азербайджаном, Ираном и Туркменистаном направлен на сохранение энергетической безопасности в регионе
Подписание в конце ноября договора о своповых поставках туркменского газа в Азербайджан транзитом через иранскую территорию президентами трех стран стало для многих довольно неожиданным событием в силу предшествовавшего политического фона в регионе. В этой связи соглашение, подписанное в присутствии президентов Азербайджана, Ирана и Туркменистана, приобрело довольно интересные оттенки не только в силу своей экономической значимости. Хотя можно с уверенностью сказать, что это именно тот случай, когда экономическая значимость достигнутых договоренностей, а именно демонстрация сплоченности в сохранении энергетической безопасности в регионе, не уступает по важности политическим мотивам.
Бессрочный договор
Газовое сотрудничество между Азербайджаном и Ираном в сфере своповых поставок газа для нужд Нахчыванской Автономной Республики имеет многолетнюю историю - поставки осуществляются с 2004 года в объеме 1-1,3 млн. кубометров газа в сутки. Об изменении схемы свопа в связи с увеличением объема поставок или расширением числа региональных игроков в этих операциях официально не озвучивалось ни одной из сторон. Поэтому подписание газового соглашения между Азербайджаном, Ираном и Туркменистаном стало полной неожиданностью.
По условиям нового контракта, туркменский газ будет поступать в Азербайджан в объеме 1,5-2 млрд. кубометров в год с территории Ирана. Ежесуточный объем поставок, по информации IRNA, составит 5-6 млн. кубометров газа. Договор бессрочный, и фактические поставки в рамках этого соглашения начнутся 22 декабря.
В соответствии с соглашением Иран будет получать газ из Туркменистана и поставлять эквивалентное количество в Азербайджан на границе с Астарой.
Глава аппарата президента Ирана Голамхосейн Исмаили пояснил, что благодаря новому контракту Иран сможет удовлетворить потребности в газе пяти своих провинций, поставляя туркменский природный газ через свою территорию в Азербайджан. «Газовое соглашение между Туркменистаном, Ираном и Азербайджаном решит большую часть проблем с газом Ирана», - отметил Г.Исмаили.
В Иране считают, что такой «своповый» договор повысит значимость Ирана как транзитной страны, превращая его в газовый хаб, и будет способствовать расширению торговли с Туркменистаном, особенно в газовой сфере. Закупки Ираном туркменского газа были приостановлены с 1 января 2017 года при предыдущем правительстве Исламской Республики. Этот вопрос даже рассматривался в международном арбитражном суде, который определил точную сумму долга Ирана. Теперь с заключением трехстороннего соглашения был сделан шаг вперед в отношениях между двумя странами в газовой сфере.
Кроме того, открываются широкие возможности для экспорта в будущем «голубого топлива» с восточного побережья Каспия через Азербайджан в Турцию и Европу по Южному газовому коридору (ЮГК).
«Новый контракт - новые возможности»
Министр нефти Ирана Джавад Овджи отметил, что возобновление экспорта туркменского газа в Иран может стать первым шагом во всестороннем развитии отношений между двумя странами, отметив, что политика администрации президента Ирана заключается в расширении двусторонних отношений с соседями, в том числе с Туркменистаном.
При этом министр также выразил готовность иранской стороны экспортировать технические и инженерные услуги в Туркменистан, заявив, что Иран обладает большими возможностями в области нефтехимии, нефтепереработки, наземного и морского бурения. Иранская сторона также готова экспортировать в Туркменистан оборудование для нефтегазовой промышленности.
Кроме того, Иран, по словам Дж.Овджи, движется к урегулированию затянувшегося спора о газовом долге с Туркменистаном, который в конце 2017 года заявил, что Тегеран должен ему $1,8 млрд. за поставленный газ.
«Мы скоро выплатим первый транш в счет погашения газового долга туркменской стороне», - сказал Дж.Овджи, не назвав сумму задолженности.
Хотя в Иране имеются крупные газовые месторождения на юге страны, он импортировал газ у Туркменистана с 1997 года для распределения в северных провинциях, особенно в зимний период.
С Азербайджаном, помимо свопа по газу, новая иранская администрация выразила готовность развивать сотрудничество также в сфере нефти и разработки месторождений.
«В ходе встречи с вице-премьером Шахином Мустафаевым в Тегеране состоялись конструктивные переговоры. Экспертные делегации двух стран обсудили разработку нефтяных и газовых месторождений в Каспийском море. По этому поводу прошли первые встречи», - пояснил министр.
По его мнению, существующее сотрудничество между Азербайджаном и Ираном в нефтегазовой сфере является взаимовыгодным и плодотворным, но есть большой потенциал для углубления этого взаимодействия.
Кстати, Иран планирует в ближайшие десять лет привлечь около $90 млрд. в нефтяной сектор и порядка $70 млрд. в разработку газовых месторождений от иностранных и внутренних фондов, заявил глава National Iranian Oil Company (NIOC) Мохсен Ходжастехмехр.
В настоящее время NIOC ведет переговоры о совместной разработке нефтяных и газовых месторождений с иностранными представителями сектора.
Кроме того, в планах соседнего государства увеличить экспорт сырой нефти и нефтеперерабатывающие мощности в 1,5 раза по сравнению с периодом до введения санкций администрацией Дональда Трампа в 2018 году. Так что в случае снятия с Тегерана санкций США иранские власти начнут активный поиск иностранных инвесторов в секторах нефте- и газодобычи, нефтепереработки, и у Азербайджана появится возможность оценить и этот рынок для расширения портфеля зарубежных проектов. Учитывая, что стороны начали экспертные обсуждения по совместной разработке месторождений в Каспийском море, можно предположить, что речь может пойти и о спорных структурах.
Во имя «Дружбы»
Что касается Туркменистана, то стоимость газа, который Азербайджан будет получать по своповой схеме, не оглашается. Этот газ Азербайджан в зимнее время сможет использовать, помимо нужд Нахчыванской АР, также и для обеспечения растущего внутреннего потребления. Часть же освободившихся собственных объемов можно реализовать в Турции или в Европе, где цены на своповые поставки природного и сжиженного газа все еще превышают отметку в $1 тыс. за 1000 кубометров. Кроме доходов от продажи газа в рамках своповых операций с Азербайджаном Туркменистан получает и новый маршрут для экспорта собственных объемов «голубого топлива», расширяя тем самым географию поставок. Правда, это нисколько не умаляет значимости проекта строительства Транскаспийского газопровода, но создает сухопутную альтернативу прямому экспорту через Каспий. А вопрос, хорошая это альтернатива или нет, требует тщательного изучения. Ведь для доставки больших объемов газа из Туркменистана через Иран по Южному газовому коридору потребуется соответствующая инфраструктура. И самое главное, согласие Ирана, который выступает против поставок того же туркменского газа через свою территорию в Турцию. Хотя, возможно, в случае с Азербайджаном в вопросе транзита туркменского газа для последующего экспорта по ЮГК возражений не будет. Ведь это только повысит роль Ирана в цепочке поставок природного газа в Европу, испытывающую сильнейший дефицит и стремящуюся к снижению зависимости от российского «голубого топлива».
С другой стороны, реализация совместного азербайджано-туркменского проекта по разработке месторождения «Достлуг» потребует решения вопроса доставки добытого сырья на берег и далее на рынки сбыта. А это значит, что строительства морской транспортной инфраструктуры, соединяющей две страны, просто не избежать. Участие российской компании в лице ЛУКОЙЛа в этом проекте значительно облегчит вопрос прокладки подводного трубопровода.
Общие запасы природного газа в Туркменистане оцениваются в 50 трлн. кубометров. В настоящее время страна экспортирует природный газ в Китай и Российскую Федерацию. Ведется также строительство газопровода Туркменистан-Афганистан-Пакистан-Индия.
Вместе с тем Туркменистан уже много лет обсуждает с Азербайджаном, Турцией, Грузией и ЕС возможность строительства Транскаспийского газопровода мощностью от 10 до 30 млрд. кубометров газа в год. ЕС включил Транскаспийский газопровод в список перспективных проектов. Долгое время Москва и Тегеран были против его строительства. Однако в августе 2018 года в казахстанском Актау президенты России, Казахстана, Азербайджана, Туркменистана и Ирана подписали Конвенцию о правовом статусе Каспийского моря. Согласно документу, для прокладки трубопровода по морскому дну Каспия согласие всех каспийских стран не требуется, вопрос его строительства согласовывают только те государства, по чьим участкам пройдет трубопровод. В случае Транскаспийского газопровода это Азербайджан и Туркменистан.
Между тем американская компания Trans Caspian Resources (TCR) недавно предложила Туркменистану вместо Транскаспийского газопровода реализовать проект Транскаспийского интерконнектора - меньшей по мощности газотранспортной магистрали в направлении Азербайджана. «Мы предлагаем менее амбициозный проект, чем Транскаспийский газопровод. Это линия средней мощности для доставки природного газа из морских скважин Туркменистана на Каспии к уже существующей инфраструктуре Азербайджана», - сказал соруководитель TCR Аллан Мастард.
По замыслу создателей, проект, который оценивается в $500-800 млн., позволит максимально задействовать потенциал действующей инфраструктуры и предусматривает гораздо меньшие инвестиции по сравнению с Транскаспийским газопроводом.
По новой магистрали ежегодно может прокачиваться до 12 млрд. кубометров газа. «Каспийский интерконнектор - это довольно простой проект, который может гарантировать Туркменистану экспорт 10-12 млрд. кубометров природного газа всего через 24 месяца», - считает соруководитель TCR.
Одним словом, возможностей достаточно, остается только сделать выбор. Но определенно - сделан первый и самый важный шаг: три прикаспийские страны смогли договориться о совместных действиях при соблюдении интересов каждой стороны. Одно это уже огромный успех на общем сложном геополитическом фоне.