Avropada təbii qaza inanılmaz yüksək tələbat mayeləşdirilmiş təbii qaz bazarından yan keçməyib
Ötən il neft və qaz bazarları üçün gözlənilməz artım ili oldu. Pandemiyalı 2020-ci ildəki tənəzzüldən sonra tələbin bərpası bütün gözləntiləri üstələdi və təklifin azlığı öz növbəsində qiymətləri artırdı. Nəticədə, «Brent» nefti bir ildə orta hesabla 64% bahalaşdı ki, bu da 2000-ci illərin əvvəlindən artım templəri baxımından ən yaxşı nəticədir.
Qaz üçün isə sözün hərfi mənasında "qızıl" il oldu. Avropada mavi yanacağın qiymətləri, demək olar ki, 5 dəfə artıb və dekabra düşən pik nöqtəsində hətta qiymət min kubmetr üçün 2000 dolları keçib ki, bu da 2021-ci ilin əvvəli ilə müqayisədə, təxminən, 8 dəfə çoxdur.
Hələ uzaq 2011-ci ildə Avropada qazın qiyməti min kubmetr üçün 300-350 dollar olduğu bir vaxtda Beynəlxalq Enerji Agentliyi “təbii qazın qızıl dövrü”nü elan edəndə, bu, təbəssüm doğurmuşdu. Həmin an heç kim ciddi şəkildə düşünə bilməzdi ki, “mavi yanacağın” qiyməti qızılın qiymətinə bərabər ola bilər. Hər kəsin su və ya elektrik kimi kommunal resursdan başqa bir şey kimi qəbul etmədiyi qaz «lüks» əmtəəyə çevrilib...
Meylin dəyişməsi
2021-ci il ərzində Avropanın ən böyük qaz qovşağı olan Hollandiya qaz habı TTF-də «bir gün önə» müqavilənin dəyəri bir neçə dəfə tarixi minimum səviyyəsinə çatdı. Sonuncu dəfə bu, dekabrın 21-də baş verib, o zaman hər min kubmetr üçün 2,2 min dollarlıq rekord qiymət qeydə alınıb. Düzdür, sonrakı günlərdə azalma baş verdi və dekabrın 31-də kotirovkalar 800 dollardan aşağı düşdü – bu, noyabrın 10-dan bəri ilk dəfə baş verdi. Bu, Avropada baş verən istiləşmə, ABŞ-dan maye qazın nəqli  və külək stansiyalarının fəaliyyətinin bərpası fonunda baş verib.
Qısamüddətli ucuzlaşmaya baxmayaraq, qiymətlər hələ də yüksək olaraq qalır, kotirovkalar 1000 kubmetr üçün 1000 dollardan bir qədər yuxarı səviyyədə qalır. Qiymətlərə təzyiq həm hava şəraiti, həm də Rusiyanın Avropaya nəql  həcmini artırmaqdan imtina etməsi ilə bağlıdır. Rusiya ilə bağlı hər şey aydındır: Moskva “ventili bağlamaq ” siyasəti yürüdür. Yəni uzunmüddətli müqavilələr üzrə öhdəliklərini yerinə yetirir, amma uzunmüddətli müqavilələr olmadan bazarın cari ehtiyaclarını ödəməyə borclu deyil.
Bundan əlavə, qiymət siyasətinə Rusiya qazının Avropaya ixracı üçün əsas arteriyaya çevriləcək “Şimal axını 2” qaz kəmərinin işə salınması ilə bağlı qeyri-müəyyənlik də təsir edir.
Bazar buna qiymətləri qaldırmaqla reaksiya verir, lakin eyni zamanda nəql daha sərfəli olan digər operatorları da cəlb edir, xüsusən də söhbət mayeləşdirilmiş təbii qazın (LNG) idxalçılarından gedir. 2022-ci ilin yanvarında Avropanın qaz nəqli sisteminə LNG terminallarından qaz ötürülməsi keçən ilin yanvar ayı ilə müqayisədə iki dəfədən çox artıb.
Bütün ötən il bazar iştirakçıları Avropa (Hollandiyadakı TTF mərkəzi indeksi) ilə  Asiya (Asiya spot indeksi Platts JKM) arasında qiymət duelini izləyiblər. İl Avropanın Pirr qələbəsi ilə başa çatdı: 21 dekabr 2021-ci ildə enerji sənayesinin bütün uğursuzluqları üst-üstə düşdü - Fransada soyuqların düşdüyü və küləyin dayandığı bir zamanda bir neçə atom blokunun işi dayandı. Bunun nəticəsi, həmin gün hərracda qaz qiymətlərinin əvvəllər görünməmiş yüksəkliklərə qalxması oldu. Qiymət o qədər cəlbedici oldu ki, Asiyaya gedən Amerika tankerləri Avropaya istiqamət götürməyə başladılar. Məlumdur ki, dekabrın sonunda ABŞ-dan Asiyaya gedən üç LNG tankeri yolun yarısından dönərək, marşrutunu Avropaya doğru dəyişib.
Düzdür, qaz daşıyanların istiqamətinin dəyişməsini həm də onunla izah etmək olar ki, Çin daxili bazara kömür nəqlinin artması sayəsində ölkədə böhranın öhdəsindən gələ bildi, bununla bağlı, Asiyada qiymətlər düşdü. Uyğun olaraq, Avropa bazarı Asiya bazarından daha cəlbedici oldu. Bununla belə, Avropa elə də aldanmamalı və bütünlüklə Amerika mayeləşdirilmiş təbii qazına arxalanmamalıdır. Asiyada qiymətlərin yenidən qalxmayacağına, gəmilərin yenidən Çin və Asiya bazarlarına üz tutmayacağına zəmanət yoxdur.
«Rystad Energy» konsaltinq şirkətinin baş analitiki Vey Syun əmindir ki, LNG-nin Asiya yolundan döndərilməsi müvəqqəti tədbirdir və sabit boru kəməri təchizatını əvəz edə bilməz.
Bundan başqa, 2021-ci ilin oktyabr ayından etibarən ABŞ ixracatçıları və Çin müştəriləri yeddi iri anlaşma bağlayıblar ki, onların bəziləri bir neçə onilliyi əhatə edir. 2021-ci ilin yanvar-sentyabr aylarında ABŞ Çinə qaz nəqlində ikinci olub və yalnız Avstraliyadan geri qalıb.
Titanların döyüşü
Avropada qaza inanılmaz dərəcədə yüksək tələb ABŞ-dan LNG ixracatını dekabr ayında rekord səviyyəyə çatdırıb. Qlobal maliyyə provayderi «Refinitiv»in və ABŞ Enerji İnformasiyası İdarəsinin məlumatına görə, dekabr ayında ABŞ-dan göndərilmiş mayeləşdirilmiş təbii qazın həcminin təxminən yarısı Avropaya istiqamətlənib – bu, 2021-ci ilin əvvəli ilə müqayisədə 37% çoxdur.
ABŞ hazırda Qətər və Avstraliyadan sonra dünyanın üçüncü ən böyük mayeləşdirilmiş təbii qaz təchizatçısıdır. Amma gözlənilir ki, amerikalılar yaxın gələcəkdə dünya bazarında mövqelərini önəmli dərəcədə gücləndirəcək. «VYGON Consulting»in məsləhətçisi İvan Timoninin fikrincə, artıq bu il ABŞ dünyanın ən böyük LNG ixracatçılarını keçə bilər və təchizat baxımından birinci yerə çıxa bilər.
Lakin ABŞ üçün başlıca çətinlik bu liderliyi qoruyub saxlamaqla bağlı olacaq.
«S&P Global Platts», proqnozlaşdırır ki, 2022-ci ildə Şimali Amerikadan 3-5 yeni LNG ixrac layihəsinə sərmayə qoyulacaq. Ancaq bunun üçün şirkətlərin yeni uzunmüddətli təchizat müqavilələri bağlaması gərəkdir  və bu, çətin  iş ola bilər.
Bundan başqa, LNG layihələri üçün maliyyə cəlb etmək istəyən Amerika şirkətləri yalnız gələcək güclərdən yanacaq nəqli ilə bağlı öncədən sazişlər bağlamaqla qalmamalı, həm də ekoloji gündəliyi nəzərə almalıdırlar. Məsələn, Fransanın «Engie» şirkəti keçən il layların hidravlik qırılması üsulu ilə qaz hasilatı ilə bağlı narahatlıqlar fonunda «NextDecade» ilə birgə layihəni tərk edib. Təbii qazın keçid yanacağı kimi (ekoloji cəhətdən neft və kömürdən daha təmiz, lakin günəş və külək enerjisindən daha çox karbon tullantılı kimi) qeyri-müəyyən perspektivi də potensial alıcıları qısamüddətli müqavilələrə sövq edir ki, bu da banklardan maliyyə dəstəyi almağı çətinləşdirir.
Bununla belə, Qətər LNG tədarükü üzrə dünya biriciliyini buraxmaq niyyətində deyil. «S&P Global Platts»ın analitiki Ross Vaynonun fikrincə, Qətərin LNG istehsalına xərcləri dünya üzrə ən aşağı qiymətdir və ölkə bazar payını qorumaq üçün ABŞ-a qarşı qiymət müharibəsi tətbiq edə bilər. 2027-ci ilə qədər Fars körfəzindəki Şimal yatağının genişləndirilməsi layihələri sayəsində Qətərin LNG istehsal gücünün 77 milyon tondan 126 milyon tona qaldırılacağı gözlənilir.
Bütünlükdə, «Qatar Energy»nin qlobal mayeləşdirilmiş təbii qaz tələbatı ilə bağlı proqnozu bir çox analitiklərin gözləntilərindən daha nikbindir. Şirkət hesab edir ki, 2050-ci ilə qədər tələb aktiv şəkildə artmağa davam edəcək və öz investisiya proqramını buna uyğun olaraq qurur.
Bununla yanaşı, “İndependent” qəzeti müəyyən edib ki, Böyük Britaniya fasiləsiz qaz təchizatı məsələsində Qətərə arxalanır. «Ölkə daxilində qaz saxlama güclərinin məhdud olması fonunda (2021-ci ilin 4-cü rübü – «R+») Böyük Britaniya qaz təchizatının fasiləsizliyini təmin etmək üçün Qətərlə qeyri-rəsmi anlaşma bağlayıb və 2022-ci ildə tamformatlı strateji tərəfdaşlıq sazişi bağlamağa hazırlaşır”,- deyə nəşr yazır. Bu tədbir İngiltərənin Norveç və ABŞ təchizatından asılılığını azaltmağa kömək etməlidir.
Qaz Böyük Britaniyada elektrik enerjisi istehsalının, təxminən, 40%-ni təşkil edir və evlərin  çoxunun qızdırılmasında istifadə olunur. Ölkənin 2050-ci ilə qədər tullantıları sıfıra endirmək istəyinə baxmayaraq, onun əsas yanacaq mənbəyi olaraq qalacağı gözlənilir.
Qiymət pessimizmi
Boru kəməri layihələrinin çoxçeşidliliyinə baxmayaraq, mayeləşdirilmiş təbii qaza qlobal tələbat artmaqda davam edəcək. «VYGON Consulting» ekspertlərinin fikrincə, cari gözləntilərə görə, onun qlobal istehlakı 2025-ci ilə qədər, təxminən, 442 milyon tona çatacaq. Yəni 2021-ci ilə baxanda, artım, demək olar ki, 70 milyon ton olacaq.
LNG-yə qlobal tələbatın illik artımı 2012-ci ildən bu ana müşahidə olunur, yalnız son beş ildə artım 40% olub.
Təbii qazın qiymətində azalma gözlənilmir, çünki qış davam edir və Avropanın yeraltı anbarlarında ehtiyatların səviyyəsinin yetərli olmaması problemi qalmaqdadır. Rusiya qazının Avropaya əlavə nəqli ilə bağlı məsələnin həll edilməməsi və “Şimal axını 2” qaz kəmərinin işə salınmasının gecikməsi nəzərə alınarsa, əsas diqqət alternativ variantlara yönələcək. Bu, mayeləşdirilmiş təbii qazın nəqlinin artırılması, yaxud təbii qaz və elektrik enerjisinin digər regionlara satışını məhdudlaşdırılması deməkdir. Məsələn, ötən ilin oktyabrında Serbiya prezidenti Aleksandr Vuçiç “insanların evlərində isti olması” üçün elektrik enerjisi ixracının dayandırılmasının mümkünlüyü barədə xəbərdarlıq etmişdi. Vəziyyətin əlverişsiz inkişafında soyuq qış sənaye müəssisələrinin, ilk növbədə, metallurgiya və kimya müəssisələrinin işini dayandırmağa məcbur edəcək. Bu, müəyyən dərəcədə tələbi azalda və qiymətə təsir edə bilər, amma yenə də istənilən effekti verməyəcək.
Norveçdə «Rystad Energy»nin baş analitiki Kauşal Rameş qısa müddətdə qaz qiymətlərinin aşağı düşməsi üçün nələrin kömək edə biləcəyini görmür.
“Tələb - təklif balansı elədir ki, qiymət yetərincə yüksəkdir. Düşünürəm ki, 2022-ci ildə də yüksək səviyyədə olacaq”, - deyə Rusiya baş nazirinin müavini Aleksandr Novak bildirib.
Onun sözlərinə görə, Avropaya qaz idxalı səviyyəsinin ildə 250-300 milyard kubmetr həcmində olmasını nəzərə alaraq, "onun haradan gələcəyini anlamaq lazımdır". “Və ilk növbədə, mənim fikrimcə, uzunmüddətli müqavilələrə etibar etmək lazımdır. Rusiya öz siyasətində və münasibətlərində həmişə uzunmüddətli müqavilələrin tərəfdarı olub”, - deyə baş nazirin müavini vurğulayıb.
«Bizim hesablamalarımıza görə, 2022-ci ildə qaz bazarı satıcının bazarı olacaq»,- deyə «VYGON Consulting»in tədqiqatlar üzrə direktoru Mariya Belova bildirib.
Bütünlükdə, bazar iştirakçıları hesab edirlər ki, Avropa və Asiya - Sakit okean regionunda spot qaz qiymətlərinin min kubmetr üçün 1000 dollardan aşağı olması 2022-ci ilin ikinci yarısından tez gözlənilmir. «Şimal axını-2»nin istismara verilməsi isə qiymətləri daha da aşağı sala bilər.

Incredibly high demand for natural gas in Europe affects the liquefied natural gas market
Last year was a year of unpredictable growth in the oil and gas markets. Recovery of demand from the low levels as a result of the Covid spread in 2020 exceeded all expectations, while supply constraints fuelled prices. As a result, Brent crude gained around 64% on average over the year, the best growth rate since the early 2000s.
It has literally been a golden year for the gas industry. Natural gas prices in Europe rose almost fivefold and even exceeded $2,000 per thousand cubic meters at the peak in December, which is about 8 times more than at the beginning of 2021.
Back in 2011, when the International Energy Agency (IEA) proclaimed the "golden age of natural gas" when the gas price in Europe was around $300-350 per thousand cubic metres, it made us smile. At the time, no one seriously thought that the price of gas could equal the price of gold. Gas, which everyone had long regarded as any other type of utility resource like water or electricity, became a luxury commodity...
Change of course
In 2021, the day-ahead contract price at Europe's largest gas hub, TTF, hit the all-time low several times. A record price of $2,200 per thousand cubic metres was recorded for the last time on December 21. However, there was a decline in the following days. On December 31, quotations fell below $800 for the first time since November 10. This took place amid the warming weather in Europe, LNG supplies from the US, and the reopening of wind farms.
Despite the short-term drop, prices are still high, with quotations at just above $1,000 per thousand cubic metres. The pressure on prices comes from both weather conditions and Russia's refusal to increase supplies to Europe. The latter can be explained simply by Russia continuing the policy of tightening the screws. In fact, Russia fulfils its obligations under long-term contracts, but is not obliged to cover current market needs without new long-term contracts.
Furthermore, uncertainty about the launch of Nord Stream 2, which is supposed to be the main supplier of the Russian gas to Europe, also affects the prices.
Market is reacting to this by increasing prices, but at the same time it is also attracting other operators for whom deliveries become more profitable, in particular importers of liquefied natural gas (LNG). Gas supplies from the LNG terminals to the European grid more than doubled in January 2022 compared to January 2021.
Over the past year, market participants have watched a price duel between Europe (TTF hub index in the Netherlands) and Asia (Platts JKM Asian spot index). The year ended in a pyrrhic victory for Europe: on December 21, 2021 all the ills of the energy sector came together, when the cold weather and doldrums in France put several nuclear power generation units to a halt. As a result, trading that day saw gas prices soar to unprecedented heights. The price was so attractive that American tankers travelling to Asia switched direction to Europe immediately. In late December, three LNG tankers bound for Asia from the US turned around halfway through and diverted to Europe.
However, the change of direction of gas carriers can also be explained by China having increased coal supplies to the domestic market to resolve the crisis in the country, which eventually caused prices in Asia fall. Accordingly, the European market has become more attractive than the Asian one. However, Europe should not get encouraged to rely solely on the American LNG. There is no guarantee that prices in Asia will not go up again and ships will not turn towards China and other Asian markets.
Wei Xiong, Senior Analyst at Rystad Energy, believes that the diversion of the LNG tankers from Asia is a temporary measure and cannot replace stable pipeline supplies.
In addition, since October 2021, seven major deals have already been concluded between the US exporters and Chinese customers, with some of them spanning several decades. In January-September 2021, the US was the second largest supplier of gas to China, behind only Australia.
Battle of the titans
Unbelievably high demand for gas in Europe led to the American LNG exports reaching record levels in December. According to Refinitiv and the US Energy Information Administration, about half of the liquefied natural gas shipped to the US in December was shipped to Europe—up from 37% in early 2021.
The US is currently the world's third largest supplier of LNG after Qatar and Australia. However, in the near future, the Americans are expected to significantly strengthen their position on the global gas market. According to Ivan Timonin, a consultant with VYGON Consulting, the US may overtake the world's largest LNG exporters as early as this year and become the first in terms of supplies. However, the main challenge for the US will be to hold on to this position.
S&P Global Platts predicts that in 2022 it will adopt a decision on investing in 3-5 new LNG export projects from North America. But to do so, companies need to enter into new long-term supply contracts, which can be a challenge.
In addition, the US companies willing to raise funding for LNG projects must not only make agreements in advance to supply fuel from future facilities, but also consider the environmental agenda. France's Engie, for example, pulled out of a joint project with NextDecade last year amid concerns about fracking gas production. The uncertain outlook for natural gas as a transition fuel (‘greener’ than oil and coal, but with a larger carbon footprint than in solar and wind power) is also pushing potential buyers towards short-term contracts, where it is harder to secure financial backing from banks.
Meanwhile, Qatar clearly has no intention to lag behind the rest of the global LNG suppliers. According to S&P Global Platts analyst Ross Vaino, Qatar's LNG production costs are the lowest in the world and the country can even wage a price war against the US in an attempt to keep its market share. The expansion of production operations in the North field are expected to increase Qatar's LNG capacity from 77m tonnes to 126m tonnes annually by 2027.
Overall, Qatar Energy's outlook for global LNG demand is more optimistic than many analysts expect. The company expects demand to continue to grow strongly through 2050, and is building its investment programme accordingly.
Meanwhile, the Independent has revealed that the UK relays on Qatar to secure its gas supply. "Amid the limited domestic gas storage capacity (in Q4 2021, R+), the UK has agreed on an informal deal with Qatar to ensure security of supply and is preparing to conclude a full strategic partnership in 2022, the Independent reported. This measure should help reduce Britain's dependence on supplies from Norway and the US.
Natural gas accounts for about 40% of the UK's power generation and is used to heat most homes. It is expected to remain the main source of fuel, despite the country's goal of zero emissions by 2050.
Price pessimism
Despite a variety of pipeline projects, the global LNG demand is set to grow. According to current expectations, global consumption will reach around 442 million tonnes by 2025, according to VYGON Consulting. That is an increase of almost 70 million tonnes compared to 2021.
Global LNG demand has been growing annually since 2012, increasing by 40% in the last five years alone.
Natural gas prices are not expected to fall as the winter is still on and problems with insufficient levels of European underground storage remain. Given the unresolved issues of additional Russian gas supplies to Europe and the delayed launch of the Nord Stream 2, the focus will be on alternative resources. These include increasing supplies of LNG or limiting sales of natural gas and electricity to other regions. For example, last October, Serbian President Alexander Vucic warned of a possible suspension of electricity exports to "keep people warm in their homes". If the situation develops adversely, a cold winter will force industrial companies, especially in the metal processing and chemical industries, to shut down. This may reduce demand to a certain extent and affect the price, but it will still not have the desired effect.
Kaushal Ramesh, Senior Analyst at Rystad Energy in Norway, does not see what circumstances could contribute to lower gas prices in the short term.
"The balance of supply and demand is such that the price is quite high. I think it will also remain at high throughout 2022," believes Russian Deputy Prime Minister Alexander Novak.
According to Mr. Novak, with the level of gas imports to Europe at 250-300bn cubic meters annually, "it is necessary to understand where it will come from and rely, first and foremost, on long-term contracts. Russia has always supported long-term contracts in its policy and relations," Mr. Novak said.
"According to our estimates, the gas market will be a seller's market in 2022," said Maria Belova, Research Director at VYGON Consulting.
In general, market participants believe that in Europe and the Asia-Pacific region spot prices for gas below $1,000 per thousand cubic meters should not be expected before 2H2022. And the commissioning of Nord Stream 2 could push quotations even lower.