XALÇA RƏSMLƏRİNİN GİZLİ HƏYATI
Eldar Hacıyev: «Peşəkarlar və tətbiqi-incəsənət həvəskarları həmişə Azərbaycan xalçalarının xüsusi koloritinin olduğunu deyirlər»
Kiyev sərgisinin ziyarətçiləri onu “Kalımar” deyə çağırırdı - Ukraynada xalça toxuyan rəssamları belə adlandırırlar. Ötən ay Kiyev sakinləri azərbaycanlı xalçaçı-rəssam Eldar Hacıyevin əsərlərini seyr etmək imkanı qazandı. Rəssamın yanvarın 16-da Kiyevdəki Taras Şevçenko adına Milli Muzeydə başa çatmış fərdi sərgisi gözlənildiyindən də böyük marağa səbəb oldu. Bu da təəccüblü deyil. Ən azı ona görə ki, Ukraynada qədim xalçaçılıq ənənəsi yoxdur, bizim sənətkarlarımız isə Tunc dövründən bəri xalçaçılığı inkişaf etdirir.
Belə rəssamlardan biri də Eldar Hacıyevdir. Əslən Şuşadan olan rəssam artıq 20 ildir ki, milli mövzuları əsas götürməklə öz işlərinin Azərbaycan xalqının qədim mədəniyyətinə aid olduğunu vurğulayır və bu yolda heç bir çətinliyə baxmadan əminliklə irəliləyir. Bu, sadəcə sözlər deyil, onun yaşadığı hər günün mənasıdır.Ailə, məişət, toplumdakı yaşam, dostlar və həmkarlarla ünsiyyət, peşəkar həyat, bir sözlə, hər şey bu mənaya tabedir.
Yaradıcı düşüncə daima döyünür. Süjetlərin yaradılmasına səbəb Nizami Gəncəvinin, Mirzə Şəfi Vazehin, Məshəti Gəncəvinin, Ömər Xəyyamın və s.-nin əsərləridir. Bu, klassik ədəbi irsin, tarixi gerçəklərin, xalçaçı əcdadların mədəni irsinin, bədii xalça incəsənəti ənənələrinin bədii yenidən düşünmə prosesidir. Bu, onun həyatının hər anının tabe olduğu ruh və zəka halıdır. Eldar nə işlə məşğul olursa, olsun, nə edirsə, etsin, daimi axtarış prosesindədir: mövzunun, kompozisiyanın xırdalıqlarına qədər işlənməsinin, xalça rəsminin əsasında duracaq süjetin rəng qammasının axtarışında.
- Tunc dövründə belə bir rəng çılğınlığı olmayıb, indiki rəssamlarımızın xalçalarında isə görürük...
- Qədimdə ustalarımız yeddi-səkkiz rəngdən istifadə edərək ipləri təbiət mənşəli təbii rənglərlə boyayırdılar. Bu gün rəssamların ixtiyarında geniş bir palitra var.
Buna görə də öz əsərlərimizlə Avropaya, Rusiyaya, Ukraynaya – hara getsək, Azərbaycanın çağdaş xalça sənəti diqqətdən kənarda qalmır. İstər peşəkar mütəxəssislər olsun, istərsə də sadəcə tətbiqi sənət həvəskarları olsun, milli xalçalarımızın xüsusi koloritinə, kompozisiyasına və icra texnikasına həmişə xüsusi diqqət yetirirlər.
- Siz öz xalça miniatürlərinizdə və rəsmlərinizdə neçə rəngdən istifadə edirsiniz?
- Hər şey xalçanın ölçüsündən və süjetdən asılıdır. Bir qayda olaraq, bu, 30-dan 60-a qədər müxtəlif çalar olur.
- Yun ipləri boyayarkən təbii rəngləyicilərdən istifadə edirsinizmi?
- Bəzən belə də olur. Amma əsasən çox yaxşı alman rəngləyicilərindən istifadə edirəm. Onlar yetərincə geniş rəng çalarları verirlər.
Rəssam danışdıqca biz də xalça rəsmlərində canlanmış obrazların üzlərinə, fiqurlarına nəzər saldıq. Rənglərin və boyaların coşqusu heyrətləndirir, ovsunlayır və qürur hissi oyadırdı. Çünki bu, bizim incəsənətimizdir, biz çoxlarının bacarmadığın edə bilirik, əcdadlarımızın qədim Təbrizdən, əsrlərin dərinliyindən göndərdiyi şifrələnmiş ismarıcları həm yaşayır, həm inkişaf edir, həm də beynəlxalq tətbiqi sənət məkanında mövqelərini möhkəmləndirir. Məsələn, bu xalça miniatürünü müəllif “Məhsəti Gəncəvi” adlandırır. Kompozisiyada hər şey nəzərə alınıb: həm məkan, həm də şübhəsiz ki, şeirin ilahəsi və incəsənətin hamisi olan Məshəti Gəncəvinin yaradıcılığı ilə bağlı olan hər şey. Şairə burada sanki istedadlı rejissor kimi həm musiqi, həm rəqs və təbii ki, poetik sözün bayramını idarə edir. Onun yaradıcılığı Həyatın və onun müxtəlif təzahürlərində sonsuz tərənnümdür: duyğuların, həssaslığın, həzzin və ... sevincin tərənnümüdür! XI əsr şairəsinin və XXI əsr rəssamının yaradıcılığında ifadə olunan gündəlik anların sevinci.
Bu da “Novruz” əsəri. Burada yazın bütün əlamətləri, həmçinin baharın gəlişinin, həyatın oyanmasının gözəl və şən bayramının bütün qədim ənənələri var. Bu bayram 2010-cu ildə BMT Baş Assambleyasının qərarı ilə Beynəlxalq Novruz Günü elan edilib, ondan bir qədər əvvəl - 2009-cu ildə isə UNESCO tərəfindən Bəşəriyyətin Qeyri-Maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil edilib. Budur: personajların üzlərində nə qədər rəng, nə qədər həyat var! Burada həm Xəzərin dalğaları, həm səmanın rəngi, həm adət-ənənəyə uyğun bayram xonçası və gənc atlının əlində yanan məşəl var. Od - günəşin və yeni həyatın rəmzidir.
Rəssam daha iki xalça kompozisiyasının süjet xəttinə xüsusi cazibə bəxş edib. "Nar yığan qızlar ". Hətta gözucu baxsanız belə, xalça sizi buraxmayacaq. Nar tutan qızların üzünə, gözlərinə, əllərinə dönə-dönə baxacaqsınız. Birinin əllərində narın paraları var. Paraların hər birini əlində qayğıyla qoruyur. Qızların üzlərindəki ifadədə və narların özündə izaholunmaz bir cəlbedici qüvvə var.
"Şuşalı qızlar". Çoxuşaqlı Qarabağ ailəsində səhər belə başlayıb: xalçaların və yastıqların üzərində. Gənc qızlar üzərində çay və şirniyyatlar olan, armudların qoyulduğu xalçanın ətrafına yığışıb bir-birləri ilə söhbət edirdilər. Burada müəllif bizə təxəyyül üçün qeyri-məhdud yer buraxır. Əsas xalça və kilimlərin naxış simfoniyasına, Qarabağ qadınlarının ənənəvi geyimlərinə diqqətlə baxmaq, rənglərin harmonik birləşməsindən estetik həzz almaqdır. Rənglərin bu çılğınlığı öz ekspressivliyi sizi yormur. Yox! O, əsl bayramın sakit sevinci ilə sizin üzərinizə yağır: qızlar üçün - Novruzun, bizim üçün isə – İncəsənətin sevinci ilə.
- Sizin valideynləriniz əslən Şuşadandır...
- Bəli. Atam - Azərbaycanın tanınmış dermatoloqu, professor Rasim Hacıyev Şuşa rayonunun Malıbəyli kəndində anadan olub, orada ən gözəl xalçalardan biri – eyniadlı «Malıbəyli» xalçası toxunur. O, Şuşadan Ağdama köçüb, sonra Moskvaya oxumağa gedib. O, Bakıda yaşamağa başladığı illərdə mən anadan olmuşam. Ana tərəfdən ulu babam Qasım bəy Behbudov Şuşanın özündən olub, şəhərin hörmətli adamlarından sayılıb, orada böyük mülkü olub. Heydər Əliyev Fondunun təşkilatçılığı ilə keçirilən Xarıbülbül Musiqi Festivalı üçün Şuşaya səfərim zamanı böyük həyəcan və sevinclə bu yerləri görməyə nail oldum. Əcdadlarımın torpağını görəndə, ürəyimdən keçən bütün duyğuları sözlə ifadə edə bilmirəm. Gözlərimdən sevinc yaşları axırdı... Axı, onların obrazı yaddaşımda ancaq uşaqlıq xatirələrim kimi qalıb.
Ulu babamın torpaq sahələrini mənə Şuşa tarixinin yorulmaz tədqiqatçısı, jurnalist-publisist, “Şuşa” qəzetinin redaktoru Vasif Quliyev göstərib. O, yarım əsrə yaxındır ki, bu qədim diyarın və bütövlükdə bütün Qarabağın tarixini öyrənir. Bu, inanılmaz, unudulmaz an idi. Bütün bunlar isə 44 günlük Vətən müharibəsində Azərbaycan Prezidenti, müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin müdrikliyi, Azərbaycan ordusunun şəxsi heyətinin şücaəti sayəsində baş verib. Şəhidlərimizin ruhu şad olsun!
- Sosial şəbəkələrdəki çoxsaylı məqalələrə və rəylərə görə, Kiyevdəki fərdi sərginiz çox yüksək bədii və təşkilati səviyyədə keçib. Necə olmuşdu ki, Ukraynaya getmişdiniz?
- Bir az bəxtim gətirmişdi, bir az uğur rast gəldi...
- ... və istedadınız...
- Həm də mənim işlərimə Azərbaycanın Ukraynadakı səfiri Elmira Axundovanın diqqətini “çəkən” xoş təsadüf. Onun peşəkar yanaşması və təşəbbüsü, eləcə də Azərbaycanın Ukraynadakı səfirliyinin dəstəyi sayəsində 14 rəsm əsərim və 5 xalçam Kiyevə aparıldı. Nüfuzlu muzeylərdən birinə - Taras Şevçenko adına muzeyə.
- Siz ilk dəfə deyil ki, əsərlərinizlə xaricdə olursunuz. Ukraynadakı günlərlə bağlı təəssüratınız necədir?
- Ən isti və həyəcanlı günlər oldu. Səfirliyimizin, Ukrayna Mədəniyyət Nazirliyinin diqqəti, peşəkarların və təsviri incəsənətin sadə həvəskarlarının marağı böyük yaradıcı düşüncə enerjisi, yaratmaq və yaratmaq həvəsi verdi...
- Bəs, praktiki təkliflər olmadı?
- Ukraynalı həmkarlarımdan iki təklif almışam. Onlardan biri bu il Dubayda keçiriləcək birgə sərgidə iştirakla bağlıdır. Digəri «Malyuy.UA» adlı IV Beynəlxalq Rəsm Festivalının münsiflər heyətinin işində iştirak etməklə bağlı təklifdir.
- Festival müsabiqədir?
- Bəli. Fevralın 14-dən 28-dək onlayn keçiriləcək. ABŞ-dan Çinə qədər dünyanın 14 ölkəsindən gənc rəssam və heykəltəraşlar öz əsərlərini Kiyevə göndərəcəklər. Onlar Kiyevdəki İvan Kavaleridze muzeyində sərgilənəcək. Münsiflər heyətində Azərbaycanı təmsil etmək üçün dəvət almışam.
- Ekspozisiyanın açılmasından bir həftə ərzində orada olmusunuz. Maraqlı hallar olubmu?
- Bir dəfə xalçalara baxandan sonra bir kiyevli qadın mənə yaxınlaşdı. O, xalçaçılığın erməni mənşəli qədim incəsənət növü olub-olmaması ilə maraqlandı. Bir dəfə, kifayət qədər uzun müddət əvvəl o, Qarabağda ekskursiyada olub və erməni millətindən olan bələdçi xalçaların erməni xalqının “ixtira”sı olduğunu iddia edib. Milli xalçamızın yaranmasının gerçək hekayəsini çox diqqətlə dinlədi. Hekayə onda elə təəssürat yaratmışdı ki, Azərbaycan xalçalarının etnik zonalara uyğun bədii xüsusiyyətləri ilə yaxından tanış olmaq istəyirdi.
Bakılı rəssam Eldar Hacıyevin xalça rəsmlərinin özünəməxsus fərdi üslubu var ki, bu üslub bir çox rəssam nəsillərinin çoxəsrlik ənənələrini qoruyub saxlamaqla yanaşı, çox müasir səslənir. Onun istedadının tam səsi ilə səslənir. Söhbət yalnız xalçalardan gedir. Bu, heç də o demək deyil ki, onun dəzgah rəsmləri diqqətəlayiq deyil. Yox. Sadəcə olaraq, xalça üzərində süjet obrazı ilə işləmək ölkəmizdə nadir olmasa da, unikal hadisədir.
- Yaxın zamanlar üçün yaradıcılıq planlarınıza nələr daxildir?
- Prezidentimiz bu ili “Şuşa ili” elan edib. Mən bununla bağlı 2,5 x 3,5 m ölçülü xalça fikirləşmişəm. Bu xalçada hər şey olmalıdır: Şuşanın öz memarlıq abidələri, atlar, ənənəvi Qarabağ motivləri ilə birlikdə.
Emalatxanada hər şeyə yaradıcılıq hopub. Ətrafa baxanda adama elə gəlir ki, Nizaminin qəhrəmanları Fitnə, Bəhram Gur və onların atlı dostları addım-addım sizi izləyir. Bu da “Qarabağ atları və xalçaları” silsiləsindən bir əsər. Od saçan at: o, tam sürətlə qaçır, çaparaq, halsız bədheybət bir ilanı tapdalayır...
Bura xalça miniatürləri ilə rəsm personajlarının rahat bir yerdə yaşadığı incəsənət fəzasıdır. Adam buranı tərk etmək istəmir. Rəng harmoniyasının ilkin gözəlliyi və xalçaçı rəssamın yaradıcılığının həyat eşqi verən gücü buradadır. Uşaqlıqda olduğu kimi, qəfildən ağla belə bir fikir gəlir: bəs, bütün bu atlar, insanlar, xalılar, xalçalar, çiçəklər və naxışlar, sehrli nağıllarda olduğu kimi, gecə yarısı öz nağıl həyatlarını yaşamağa başlasalar, nə olar?

SECRET LIFE OF CARPET CANVAS
Eldar Hajiyev: “Professionals and fans of applied art always note special colours of Azerbaijani carpets”.
Visitors of exhibition in Kiev called him Kalymar. This is a Ukrainian name for artists who create carpets. The exhibition with the unforgettable works of the Azerbaijani artist, master of carpet painting Eldar Hajiyev was open for a whole month. The artist's personal exhibition, which ended on January 16 in the Kiev National Taras Shevchenko Museum, was immensely popular. And it is not surprising. Ukraine has no ancient tradition of carpet weaving, which the Azerbaijani masters have developed since the Bronze Age.
One of such masters is Eldar Hajiyev. The well-known Azerbaijani artist is originally from Shusha. For more than 20 years he has been faithful to his credo of using national themes in his works, always underlining his national affiliation to the ancient culture of the Azerbaijani people. These are not just words. This is the meaning that fills his every day life. The meaning, which dominates over everything: his family, everyday life, communication with friends and colleagues, life in professional circles. It is the works of Nizami Ganjavi, Vazeh, Mashati Ganjavi, Omar Khayyam, etc. that encourage him to create his own works. Eldar’s creative thought is constantly pulsating. Same as the process of artistic rethinking of our classical literary heritage, historical truth, cultural heritage of ancient carpet-makers, and traditions of art carpet-making. It is a state of mind and soul that dominate every moment of the artist’s life. And whatever Eldar is doing, whatever he is engaged in, he is always in search of new themes, detailed compositions, new colour schemes for the plot that will form a basis of the pattern.
“In the Bronze Age, there was no such rave of colour as we see on the carpets of our artists today...”
“In ancient times, masters used seven or eight colours, applying natural dyes to threads. Today, artists have a huge palette at their disposal. Therefore, no matter where we exhibit our works, be it Europe, Russia or Ukraine, contemporary Azerbaijani carpet art does not go unnoticed. Both professionals and amateurs of applied art always note special colours, composition, and technique of our national carpets.”
“How many colours do you use in your carpet miniatures and paintings?”
“It all depends on the size of the carpet and the subject matter. As a rule, it is between 30 and 60 different tones.”
“Do you use natural dyes for woollen threads?”
“Yes, sometimes. But I mostly use good German dyes. They give a fairly wide range of colour shades.”
The master spoke while we gazed into the faces and figures of characters living their own lives on his carpets. The rave of colours is mesmerising, filling us with a sense of pride. For this is our art, what we can create only, they bear and improve the encoded messages of our ancestors coming all the way through the depth of centuries from the ancient Tabriz, strengthening the positions of local applied art internationally. Here is a miniature composition called Mahsati Ganjavi, which reflects everything: both the space and the event, which is undoubtedly associated with one of the works of the priestess of Azerbaijani poetry, Mahsati Ganjavi. The poetess, as a talented director, governs a festival of music, dance, and poetry. Her art is an endless chanting of Life in the diversity of its manifestations: feeling, sensuality, pleasure, and joy! The joy of everyday moments of being, expressed in the work of the 11th century poetess and the artist of the 21st century.
Here is another work titled Novruz. It bears all the signs of spring and the ancient tradition of beautiful and joyful festival of spring celebrating the awakening of life. A holiday which was declared the International Day of Novruz by a respective resolution of the UN General Assembly in 2010 and a few years earlier in 2009 was included by UNESCO in the Representative List of Intangible Cultural Heritage of Humanity. Just look at how much colour and life is on the faces of these characters! Here one can see the waves of the Caspian, blue sky colour, a traditional khnocha, a burning torch held by a young rider. Fire is a symbol of sun and new life.
Two other compositions of the artist also radiate a special kind of magnetism. One of them is Girls Collecting Pomegranates. Even a quick glance at the carpet will not let you go, making you gaze at the faces, eyes and hands of the girls holding pomegranates. One of them holds the halves. Each of the halves rests gently in the palms of her hands. There is something inexplicable about the appealing power of the girls' expressions and the pomegranates.
Girls from Shusha. This is how mornings started in a Garabagh family with many children: on carpets and cushions. Young girls would sitting on the rug with glasses and sweets to drink tea and chat to each other. And here the author leaves us unlimited space for imagination. The main thing is to look closely into the ornamental symphony of carpets and rugs, traditional clothes of Garabagh women to get aesthetic pleasure from the harmonious fusion of different colours. This rave of colours is not gaudy and doesn’t impose its expressiveness on you. No, it spills over you with quiet joy of a true celebration – Novruz for girls and Art for us.
“Your parents are from Shusha...”
“Yes. My father Rasim Hajiyev is a well-known Azerbaijani dermatologist, professor, who was born in the village of Malybeyli in Shusha, where one of the most beautiful eponymous carpets is made. He moved from Shusha to Aghdam, then left it for Moscow for study. I was born when he moved finally to Baku. My maternal great-grandfather, Gasim-bey Behbudov, was from Shusha too. He was one of the respected people of the city where he owned a large estate. I was lucky see these places with great excitement and joy during my trip to Shusha to join the Xarıbülbül music festival organised by the Heydar Aliyev Foundation. I can't describe all my emotions when I saw the land of my ancestors. There were tears of joy in my eyes... After all, I still remember their faces from my childhood. My great-grandfather's estate was shown to me by Vasif Guliyev, a journalist and publicist, who is also the editor of the Shusha newspaper. He has been researching the history of this ancient region and Garabagh for almost half a century. It was an incredible and unforgettable experience. All this happened due to the wise leadership of the President of Azerbaijan, the victorious Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev and the valour of the Azerbaijani army during the 44 days of the Patriotic War. May the souls of our martyrs rest in peace.”
“Your personal exhibition in Kiev, judging by numerous articles and feedback on social networks, was held at a very high artistic and organisational level. How did you get to Ukraine?”
“I was just lucky...”
“...and talented...”
“Not without a chance, which brought our ambassador to Ukraine Elmira Akhundova to my works. Thanks to her attention, professionalism and initiative, as well as the support of our embassy to Ukraine 14 of my paintings and 5 carpets appeared in Kiev. In one of the prestigious museums named after Taras Shevchenko.”
“This is not the first time you travel abroad with your works. What is your impression of Ukraine?”
“I keep the warmest and most enthusiastic impressions. Thanks to the care and attention of our embassy, Ukrainian Ministry of Culture, interest of professionals and simply fans of fine arts I got a tremendous charge of creative energy, a desire to create...”
“Any practical suggestions?”
“I have received two offers from Ukrainian colleagues. One of them is to take part in a joint exhibition to be held in Dubai this year. The other is to take part in the jury of the 4th International Art Festival of Drawing called Malyuy.UA.”
“Is the festival a competition?”
“Yes. It will take place on February 14-28 online. Young artists and sculptors from 14 countries, including from the US to China, will send their works to Kiev. They will be exhibited at the Ivan Kavaleridze Museum in Kyiv. I have been invited to represent Azerbaijan in the jury.”
“You have been there during a week since the opening of the exhibition. Did you encounter any curious incidents?”
“One day, after looking at the carpets, a woman from Kiev approached me wondering if carpet weaving was an ancient form of art practised in Armenia. Long time ago she was on a tour in Garabagh and an Armenian guide claimed that carpets were an invention of Armenians. She listened to the true story of the birth of our national carpet very attentively. The story impressed her and she said she wanted to learn more about the artistic features of Azerbaijani carpets according to their ethnic zones.”
Carpet painting of Eldar Hajiyev has its own unique individual style, which, while preserving the centuries-old traditions of many generations of artists, looks very modern. It is a true representation of his talent. We are only talking about carpets. Not because his easel paintings do not deserve mentioning. No. We simply decided to focus on his carpet works, which is quite a phenomenon in Azerbaijan. Not uncommon, but still unique.
“What are your future plans?”
“Our President declared this year the Year of Shusha. I designed a carpet, which is 2.5 by 3.5 metres. It should have everything: horses, traditional Garabagh motifs, Shusha and its architectural monuments.”
Everything in this workshop is teeming with creativity. It seems that if you look around, you will see Nizami's characters Fitne and Bahram Gur and their fellows following you step by step. And here is a carpet painting from the Garabagh Horses and Carpets series. A very energetic horse trampling on a defeated and very unsympathetic serpent...
We do not want to leave this space of art, where the characters of carpet miniatures and paintings exist so peacefully. There is the pristine beauty of colour harmony and the life-affirming power of the artist and his works. And just like in your childhood you suddenly think: what if at midnight all these horses, people, carpets, flowers and ornaments begin to live their own fairy life?