QƏRİB DƏNİZİNİN ERMƏNİ «QULDUR»U
Ermənistan prezidentinin istefası: Armen Sarqsyan öz istəyi ilə getdi, yoxsa Nikol Paşinyanın «köməyi» ilə?
Ermənistan prezidenti Armen Sarqsyan bir qədər tez, istefa versəydi, 2020-ci ilin Yeni il müraciətində Cənubi Qafqazda Yeltsinin məşhur «Mən yoruldum, mən gedirəm» bəyanatının yeni versiyası yaşanacaqdı. Amma Armen Sarqsyan, əlbəttə ki, «yorulmayıb». O, istefasını bir qədər paradoksal, amma bir o qədər də gözlənilən şəkildə izah edib: Sarqsyan hesab edir ki, Ermənistanda prezidentin səlahiyyətləri çox məhduddur. Sarqsyan Ermənistan prezidentinin saytında yerləşdirilmiş bəyanatında bildirir ki, o, ölkəsinə kömək etməsinə imkan verən konstitusion alətlərə malik deyil. «Ermənistanda elə vəziyyət yaranıb ki, faktiki olaraq heç bir real alətə malik olmayan prezident dövlətçiliyin qarantı kimi çıxış etməlidir», - deyə bəyanatda vurğulanır. Sabiq prezident bildirir ki, o, «müharibə və ya sülh» məsələlərinə təsir edə, məqsədəuyğun saymadığı qanunlara veto qoya bilmir. Üstəlik, ölkədə prezidentin imkanları üstünlük deyil, ayrı-ayrı siyasi qüvvələr tərəfindən təhdid kimi qəbul olunur.
A.Sarqsyanın qərarından az sonra Nikol Paşinyan növbəti «Facebook konfransı»nda prezidentin onunla istefa məsələsini müzakirə etdiyini təsdiqləyib: «Mən bundan bəyanatın yayılmasından bir neçə saat əvvəl xəbər tutmuşam. O, mənə bəyanatı yaymasından 3,5 saat əvvəl zəng vurub və biz məsələni müzakirə etmişik. Soruşdum ki, mənimlə məsələni müzakirə edirsiniz, yoxsa qərar qəbul etdiyiniz haqda məlumat verirsiniz? Anlamaq istəyirdim ki, məsələni müzakirə etməyə dəyər, yoxsa yox. O, artıq qərar verdiyini dedi».
Prezident vəzifəsinə yeni mümkün namizəd haqda danışan baş nazirin sözlərinə görə, elə qərar tapılmalıdır ki, prezident, hökumət və parlamentdəki çoxluq arasında siyasi harmoniya olsun. «Elə qərarlar verməliyik ki, prezident, hökumət və parlamentdəki çoxluq arasında siyasi harmoniya olsun. Bu, ciddi çağırışlarla üz-üzə olduğumuz indiki dövrdə xüsusilə vacibdir. Düşünürəm ki, parlament, hökumət və prezident ümumi məsuliyyət daşıdıqlarını hiss etməlidir», - deyə N.Paşinyan qeyd edib.
Baş nazir məsələyə bundan artıq aydınlıq gətirməyib. Yeri gəlmişkən, Armen Sarqsyanın istefası ilə bağlı göstərilən rəsmi səbəbə Ermənistanda heç də hamı inanmır.
«Səlahiyyətlərin öyrənilməsi» üçün 4 il?
Armen Sarqsyan Ermənistan prezidenti postunu 2018-ci ildən tuturdu. O zaman ölkədə Konstitusiya islahatları artıq başa çatmışdı. 2018-ci ildə ölkənin üçüncü prezidenti Serj Sarqsyanın səlahiyyət müddəti bitmiş və o, Saakaşvilinin Gürcüstanda həyata keçirdiyi ssenarini Ermənistanda da tətbiq etmək qərarına gəlmişdi. Başqa sözlə, S.Sarqsyan Ermənistanı prezident respublikasından parlament respublikasına çevirmək, əsas idarəçilik səlahiyyətlərini baş nazirə vermək, sonda isə hökumət başçısı olmaq niyyətində idi. Armen Sarqsyanı da prezident vəzifəsinə məhz Serj Sarqsyan dəvət etmişdi və Armen Vardanoviçin yeni Ermənistanda prezidentin daha çox dekorativ xarakter daşıyacağını anlaması üçün, yəqin ki, 4 ilə ehtiyac yox idi.
A.Sarqsyan Serj Sarqsyanın Konstitusiya oyunlarının Paşinyanın «kabab inqilabı» vasitəsi ilə pozulmasından sonra da istefa vermək fikrinə düşməmişdi. Bütün bu dövrdə o, kölgədə qalmağa çalışır, adının əsas xəbər başlıqlarında yer almaması üçün «gizlənirdi». Prezident Ermənistanın 10 noyabr 2020-ci ildə kapitulyasiya aktına imza atmasından sonra da istefa verməyi lazım bilməmişdi.
Bəs, birdən-birə nə oldu?
«Sorosçuların hücumu»: epizod 2.0
Bütün bunlarla yanaşı, Armen Sarqsyanın istefasının Ermənistanın daxili siyasətində ciddi canlanmanın olduğu vaxta təsadüf etdiyi ortadadır: Nikol Paşinyan özünün «kadr ekspansiyası»nda ikinci mərhələyə başlayır. Bu gün artıq Ermənistanda, demək olar ki, bütün əhəmiyyətli postları Nikol Paşinyanın silahdaşları, «Sorosçu» dairələrdən çıxmış şəxslər tutur. Bundan başqa, bir müddət əvvələdək müdafiə naziri vəzifəsini peşəkar hərbçi (Gəncə, Bərdə və Tərtərə raket zərbələri planının müəllifi) Vaqarşak Arutunyan tuturdusa, indi bu post da Sorosun «qrant yeyəni», Paşinyana yaxın olan mülki şəxsə – Suren Papikyana həvalə edilib. Ermənistanın xarici işlər naziri Ararat Mirzoyan da «Sorosçu kadr»lardandır. Halbuki indiyədək bu iş təcrübəli diplomatlara həvalə olunurdu – Ara Ayvazyan, Zöhrab Mnatsakanyan və təbii ki, Edvard Nalbandyan kimi.
Beləliklə, Armen Sarqsyan Ermənistanın siyasi rəhbərliyində sanki «sonuncu mogikan» idi – o, əslində Paşinyana Serj Sarqsyandan miras qalmışdı. Və bütün bu müddət ərzində o səssiz-səmirsiz «dözürdü».
Armen Vardanoviç yalnız 44 günlük müharibədən sonra aktiv fəaliyyətə keçmişdi. Əgər əvvəllər o, jurnalistlərə danışıqlar prosesinin son mərhələlərindən xəbərsiz olduğunu deyirdisə, indi Rusiya KİV-də ard-arda müsahibələr verirdi.
Nəhayət, ictimaiyyətə açıq şəkildə söylənilməyən bir məqam da var idi. Armen Sarqsyan Paşinyana qarşı mümkün qiyam halında əsas fiqura çevrilə, hakimiyyətin tranzitində böyük rol oynaya bilərdi. Prezidentin səlahiyyətləri nə qədər məhdud olsa da, dövlət başçısı odur. Bütün bunların fonunda «Qarabağ klanı»nın canlandığı indiki vaxtda (Robert Koçaryan mətbuat konfransı keçirir, Serj Sarqsyan rəhbəri olduğu Respublikaçılar Partiyasının qurultayını təşkil edir) Paşinyanın əsəbləşməsinə səbəblər yox deyildi. O, «Facebook» üzərindən apardığı ənənəvi informasiya savaşında artıq əks-hücumlar edir, Ermənistan diplomatiyasının onun hakimiyyətə gəlməsinədək hansı zərbələri aldığını sadalayırdı. Və belə bir vəziyyətdə Armen Sarqsyan «qəflətən» istefa verir, üstəlik, onun yerini Nikol Paşinyanın daha bir yaxın silahdaşı, sabiq mədəniyyət, elm, təhsil və idman naziri Araik Arutunyanın tuta biləcəyinə dair fikirlər yayılır. Razılaşaq ki, bu, baş nazirin kadr siyasətinin davamına bənzəyir. Prezidentin Karib dənizində yerləşən cırtdan Sent-Kits və Nevis dövlətinin də pasportunu daşıdığının üzə çıxması bu işi sadəcə yüngülləşdirib.
Bəs, söhbət yalnız daxili siyasətdən və klanlararası savaşdanmı gedir?
«Kapitulyasiya qrafiki»
Armen Sarqsyanın istefasının real səbəblərini anlamaq üçün, bəlkə də, onun bəyanatındakı bir fikrə diqqət yetirmək doğru olardı – Armen Vardanoviç bildirir ki, prezidentin «müharibə və sülh məsələləri»nə təsir etmək imkanı yoxdur.
Bu, heç də sadəcə, səs-küylü bəyanat deyil. Cənab Sarqsyan istefa qərarını Qarabağda postmünaqişə nizamlanması prosesində ciddi hadisələrin yaşanması fonunda qəbul edib. Kifayət qədər məlumatlı olmayan şəxslərdə elə təəssürat yarana bilər ki, 44 günlük müharibənin başa çatmasından, Araz vadisinin və Şuşanın işğaldan azad olunmasından, ardınca isə Ermənistanın öz qoşunlarını Ağdam, Kəlbəcər və Laçın rayonlarından çıxarmasından sonra Bakı ilə İrəvanın yalnız «buzları əritməsi» qalır. Lakin hər şey bu qədər sadə deyil. Ermənistan hələ kapitulyasiya aktının kifayət qədər ağır və onun üçün xoş olmayan şərtlərini yerinə yetirməlidir. Bu, heç də təkcə İrəvanın eşitmək belə istəmədiyi Zəngəzur dəhlizinin açılması deyil. Sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyası məsələsi də var. Ermənistan rəhbərliyi bir şeyi yaxşı bilir: Azərbaycanın Zəngilan, Qubadlı, Laçın və Kəlbəcər rayonlarının Ermənistanın işğalı altında olduğu dövrdə Ermənistanla heç kimin tanımadığı «Dağlıq Qarabağ» arasındakı sərhəd Azərbaycan tərəfə «itələnib». Aydındır ki, Bakı həmin əraziləri İrəvana hədiyyə etmək niyyətində deyil. Demək, sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyası prosesi Ermənistan üçün ərazi itkiləri ilə müşayiət olunacaq – Şurnux kəndində olduğu kimi. Əlbəttə, Nikol Paşinyan prosesi uzada, «qoşunların qarşılıqlı şəkildə geri çəkilməsi» təklifi ilə çıxış edə bilər. Amma Azərbaycan nəinki belə təklifləri rədd edir, hətta sərhəddə ayrı-ayrı vaxtlarda yaşananlardan da göründüyü kimi, o, demarkasiya prosesini təkbaşına həyata keçirmək iqtidarında olduğunu nümayiş etdirir.
Belə bir vəziyyətdə Armen Sarqsyan, bəlkə də, davam etməkdə olan kapitulyasiyanın parçasına çevrilmək istəməyib, bəlkə də sadəcə, qorxub. Üstəlik, bütün bunlar ASALA terror qruplaşmasının hədə dolu, kifayət qədər təhlükəli bəyanatları fonunda baş verir.
Bir şey aydındır ki, bütün bu oyunlar İrəvanın kapitulyasiya aktının tələblərindən yayınmasına imkan verməyəcək.

ARMENIAN PIRATE OF THE CARIBBEAN
Had Armenian President Armen Sarkisian resigned a little earlier, he would repeat Boris Yeltsin's famous move, when the latter left the office with the words I'm tired, I'm leaving said in his New Year's address. But Armen Sarkisian is not tired. His explanation of resignation was as paradoxical as expected: he believes he did not have enough authority. As stated in a statement posted on the website of the now former president of Armenia, he lacked the constitutional tools to help his country and there is a "situation in Armenia when the president has to be the guarantor of statehood without actually having any real tools to be so". He is allegedly unable to influence "matters of war or peace", cannot veto legislation which he deems inappropriate. Also, the president's capabilities are regarded not as an advantage, but as a threat from various political forces.
Soon after the resignation of the Armenian president Prime Minister Nikol Pashinyan gave an online conference on Facebook, where he confirmed that Armen Sarkisian had discussed his resignation with him: "I found out about it a few hours before the statement was made public. He called me 3.5 hours before the statement was released and we talked about it. I asked Mr. President if he was discussing the issue with me or just notifying me about his decision. I was trying to understand whether the decision was negotiable or not? After that, he said he had made a decision."
Speaking about a possible presidential candidate, Pashinyan said that it was imperative to find solutions that would ensure political harmony between the president, government and the parliamentary majority. "My understanding is that … it is especially important now when we are facing serious challenges. I think there should be a situation where the parliament, the government and president feel bound by a common responsibility," Pashinyan said.
The Armenian prime minister did not comment on his statement further. By the way, not everyone in Armenia believed the official version of President Sarkisian's resignation.
Four years to "study the powers"?
Armen Sarkisian became the President of Armenia in 2018. Constitutional reforms in Armenia were already over by that time. The second term of the third president of Armenia, Serzh Sargsyan, was expiring in 2018 and he wanted to do in Armenia what Mikhail Saakashvili tried to do in Georgia. Sarkisian wanted to transform the country from a presidential to a parliamentary republic, transfer the main administrative powers to prime minister, and then change the president’s office to that of prime minister. It was Serzh Sargsyan that invited Armen Sarkisian to the post of president. And it is unlikely that it took the latter four years to understand that in today's Armenia the president is more of a decorative and representative figure, but not the real ruler of the country.
When Serzh Sargsyan's constitutional games turned into Pashinian's "kebab revolution", Armen Sarkisian did not resign. He even tried to keep a low profile, trying to stay out of the headlines. Nor did he resign after Armenia's capitulation on November 10, 2020.
But what happened now?
Attack of Soros minions: Episode 2.0
Meanwhile, it is interesting that Armen Sarkisian's resignation coincided with a remarkable shift in Armenia's domestic politics, as Nikol Pashinyan began the second stage of his initiative to expand the staff. Today, almost all significant posts in the government are held by Pashinyan's associates and Soros boys. Moreover, while the Ministry of Defence was headed by Vagharshak Harutyunyan, a professional soldier (and the man behind missile attacks on Ganja, Barda, and Terter of Azerbaijan), now this post is taken by Suren Papikyan, a purely civilian, a Soros grantee and a close associate of Nikol Pashinyan. The Armenian Foreign Ministry is now headed by Ararat Mirzoyan. He too is a member of Soros’s team, unlike his predecessors, the career diplomats Ara Ayvazyan and Zohrab Mnatsakanyan, not to mention Edvard Nalbandian.
Armen Sarkisian was the so-called last man standing in the Armenian political elite — Pashinian inherited him, in fact, from Serzh Sargsyan. And he tolerated him in silence, at best.
It was during and immediately after the 44-day war that Sarkisian became very active. While he would previously tell journalists that he was not aware of the latest developments in the Garabagh negotiations, now President Sarkisian was actively giving interviews to the Russian media.
Finally, there is another aspect in this case too. Armen Sarkisian could well become a key figure in case of an anti-Pashinian coup and the subsequent transfer of power. After all, he was still the head of state even with limited powers. And today, with the Garabagh Clan getting increasingly active (Robert Kocharian held a press conference, while Serzh Sargsyan organised the congress of his Republican Party), Pashinyan has reasons to be nervous. He has already launched sort of a counter-offensive, criticising on his Facebook account the Armenian diplomacy for the blows it had suffered from before he came to power. And when Armen Sarkisian ‘suddenly’ resigns and another close associate of Nikol Pashinyan, former Minister of Culture, Science, Education and Sports Araik Harutyunyan, is supposed to replace him, it looks like a continuation of the staffing trend. The fact that the now former Armenian president was the holder of passport of a tiny island state in the Caribbean Sea only made the shift easier.
But are domestic politics and inter-clan warfare the only reasons behind the incident?
"Capitulation schedule"
Perhaps it is worth considering one phrase from Armen Sarkisian’s statement to understand the real reasons for his resignation—the one where he complains about his inability to influence the "issues of war and peace".
This is not just a catchphrase. Mr. Sarkisian resigned amid highly demonstrative developments in the post-conflict settlement in Garabagh.
For the uninitiated, Baku and Yerevan have only ‘to break the ice’ after the end of the 44-day war, the liberation of the Araz Valley and the city of Shusha followed by the withdrawal of Armenian troops from the districts of Aghdam, Kalbajar, and Lachin.
But it is not that simple. Armenia has yet to comply with difficult and unpleasant terms of its surrender. It concerns not only the opening of the Zangezur Corridor, which Yerevan does not want to hear about. Another issue on the agenda is the delimitation and demarcation of state borders. Armenian leadership knows very well that when the districts of Zangilan, Gubadli, Lachin, and Kalbajar of Azerbaijan were under the Armenian occupation, their fellow compatriots have shamelessly moved the borderline between Armenia and the unrecognided Nagorno-Karabakh Republic toward the Azerbaijani territory. Certainly, Baku does not want these lands controlled by Yerevan. This means that the processes of demarcation and delimitation will be accompanied by territorial losses for Armenia, as was the case in the village of Shurnukh. Nikol Pashinyan may, of course, try to delay the process and propose a "mirror withdrawal of troops". But Azerbaijan does not simply reject such cosmetic measures. As events on the border show, Baku is perfectly capable of demarcating the borders unilaterally.
Under such a situation, it is possible that Armen Sarkisian did not want to be part of the ongoing surrender, or was just afraid. Especially after a threatening and rather dangerous statement by the Armenian terrorist group ASALA that appeared in the media.