QƏRİB DƏNİZİNİN ERMƏNİ «QULDUR»U
Ermənistan prezidentinin istefası: Armen Sarqsyan öz istəyi ilə getdi, yoxsa Nikol Paşinyanın «köməyi» ilə?
Ermənistan prezidenti Armen Sarqsyan bir qədər tez, istefa versəydi, 2020-ci ilin Yeni il müraciətində Cənubi Qafqazda Yeltsinin məşhur «Mən yoruldum, mən gedirəm» bəyanatının yeni versiyası yaşanacaqdı. Amma Armen Sarqsyan, əlbəttə ki, «yorulmayıb». O, istefasını bir qədər paradoksal, amma bir o qədər də gözlənilən şəkildə izah edib: Sarqsyan hesab edir ki, Ermənistanda prezidentin səlahiyyətləri çox məhduddur. Sarqsyan Ermənistan prezidentinin saytında yerləşdirilmiş bəyanatında bildirir ki, o, ölkəsinə kömək etməsinə imkan verən konstitusion alətlərə malik deyil. «Ermənistanda elə vəziyyət yaranıb ki, faktiki olaraq heç bir real alətə malik olmayan prezident dövlətçiliyin qarantı kimi çıxış etməlidir», - deyə bəyanatda vurğulanır. Sabiq prezident bildirir ki, o, «müharibə və ya sülh» məsələlərinə təsir edə, məqsədəuyğun saymadığı qanunlara veto qoya bilmir. Üstəlik, ölkədə prezidentin imkanları üstünlük deyil, ayrı-ayrı siyasi qüvvələr tərəfindən təhdid kimi qəbul olunur.
A.Sarqsyanın qərarından az sonra Nikol Paşinyan növbəti «Facebook konfransı»nda prezidentin onunla istefa məsələsini müzakirə etdiyini təsdiqləyib: «Mən bundan bəyanatın yayılmasından bir neçə saat əvvəl xəbər tutmuşam. O, mənə bəyanatı yaymasından 3,5 saat əvvəl zəng vurub və biz məsələni müzakirə etmişik. Soruşdum ki, mənimlə məsələni müzakirə edirsiniz, yoxsa qərar qəbul etdiyiniz haqda məlumat verirsiniz? Anlamaq istəyirdim ki, məsələni müzakirə etməyə dəyər, yoxsa yox. O, artıq qərar verdiyini dedi».
Prezident vəzifəsinə yeni mümkün namizəd haqda danışan baş nazirin sözlərinə görə, elə qərar tapılmalıdır ki, prezident, hökumət və parlamentdəki çoxluq arasında siyasi harmoniya olsun. «Elə qərarlar verməliyik ki, prezident, hökumət və parlamentdəki çoxluq arasında siyasi harmoniya olsun. Bu, ciddi çağırışlarla üz-üzə olduğumuz indiki dövrdə xüsusilə vacibdir. Düşünürəm ki, parlament, hökumət və prezident ümumi məsuliyyət daşıdıqlarını hiss etməlidir», - deyə N.Paşinyan qeyd edib.
Baş nazir məsələyə bundan artıq aydınlıq gətirməyib. Yeri gəlmişkən, Armen Sarqsyanın istefası ilə bağlı göstərilən rəsmi səbəbə Ermənistanda heç də hamı inanmır.
«Səlahiyyətlərin öyrənilməsi» üçün 4 il?
Armen Sarqsyan Ermənistan prezidenti postunu 2018-ci ildən tuturdu. O zaman ölkədə Konstitusiya islahatları artıq başa çatmışdı. 2018-ci ildə ölkənin üçüncü prezidenti Serj Sarqsyanın səlahiyyət müddəti bitmiş və o, Saakaşvilinin Gürcüstanda həyata keçirdiyi ssenarini Ermənistanda da tətbiq etmək qərarına gəlmişdi. Başqa sözlə, S.Sarqsyan Ermənistanı prezident respublikasından parlament respublikasına çevirmək, əsas idarəçilik səlahiyyətlərini baş nazirə vermək, sonda isə hökumət başçısı olmaq niyyətində idi. Armen Sarqsyanı da prezident vəzifəsinə məhz Serj Sarqsyan dəvət etmişdi və Armen Vardanoviçin yeni Ermənistanda prezidentin daha çox dekorativ xarakter daşıyacağını anlaması üçün, yəqin ki, 4 ilə ehtiyac yox idi.
A.Sarqsyan Serj Sarqsyanın Konstitusiya oyunlarının Paşinyanın «kabab inqilabı» vasitəsi ilə pozulmasından sonra da istefa vermək fikrinə düşməmişdi. Bütün bu dövrdə o, kölgədə qalmağa çalışır, adının əsas xəbər başlıqlarında yer almaması üçün «gizlənirdi». Prezident Ermənistanın 10 noyabr 2020-ci ildə kapitulyasiya aktına imza atmasından sonra da istefa verməyi lazım bilməmişdi.
Bəs, birdən-birə nə oldu?
«Sorosçuların hücumu»: epizod 2.0
Bütün bunlarla yanaşı, Armen Sarqsyanın istefasının Ermənistanın daxili siyasətində ciddi canlanmanın olduğu vaxta təsadüf etdiyi ortadadır: Nikol Paşinyan özünün «kadr ekspansiyası»nda ikinci mərhələyə başlayır. Bu gün artıq Ermənistanda, demək olar ki, bütün əhəmiyyətli postları Nikol Paşinyanın silahdaşları, «Sorosçu» dairələrdən çıxmış şəxslər tutur. Bundan başqa, bir müddət əvvələdək müdafiə naziri vəzifəsini peşəkar hərbçi (Gəncə, Bərdə və Tərtərə raket zərbələri planının müəllifi) Vaqarşak Arutunyan tuturdusa, indi bu post da Sorosun «qrant yeyəni», Paşinyana yaxın olan mülki şəxsə – Suren Papikyana həvalə edilib. Ermənistanın xarici işlər naziri Ararat Mirzoyan da «Sorosçu kadr»lardandır. Halbuki indiyədək bu iş təcrübəli diplomatlara həvalə olunurdu – Ara Ayvazyan, Zöhrab Mnatsakanyan və təbii ki, Edvard Nalbandyan kimi.
Beləliklə, Armen Sarqsyan Ermənistanın siyasi rəhbərliyində sanki «sonuncu mogikan» idi – o, əslində Paşinyana Serj Sarqsyandan miras qalmışdı. Və bütün bu müddət ərzində o səssiz-səmirsiz «dözürdü».
Armen Vardanoviç yalnız 44 günlük müharibədən sonra aktiv fəaliyyətə keçmişdi. Əgər əvvəllər o, jurnalistlərə danışıqlar prosesinin son mərhələlərindən xəbərsiz olduğunu deyirdisə, indi Rusiya KİV-də ard-arda müsahibələr verirdi.
Nəhayət, ictimaiyyətə açıq şəkildə söylənilməyən bir məqam da var idi. Armen Sarqsyan Paşinyana qarşı mümkün qiyam halında əsas fiqura çevrilə, hakimiyyətin tranzitində böyük rol oynaya bilərdi. Prezidentin səlahiyyətləri nə qədər məhdud olsa da, dövlət başçısı odur. Bütün bunların fonunda «Qarabağ klanı»nın canlandığı indiki vaxtda (Robert Koçaryan mətbuat konfransı keçirir, Serj Sarqsyan rəhbəri olduğu Respublikaçılar Partiyasının qurultayını təşkil edir) Paşinyanın əsəbləşməsinə səbəblər yox deyildi. O, «Facebook» üzərindən apardığı ənənəvi informasiya savaşında artıq əks-hücumlar edir, Ermənistan diplomatiyasının onun hakimiyyətə gəlməsinədək hansı zərbələri aldığını sadalayırdı. Və belə bir vəziyyətdə Armen Sarqsyan «qəflətən» istefa verir, üstəlik, onun yerini Nikol Paşinyanın daha bir yaxın silahdaşı, sabiq mədəniyyət, elm, təhsil və idman naziri Araik Arutunyanın tuta biləcəyinə dair fikirlər yayılır. Razılaşaq ki, bu, baş nazirin kadr siyasətinin davamına bənzəyir. Prezidentin Karib dənizində yerləşən cırtdan Sent-Kits və Nevis dövlətinin də pasportunu daşıdığının üzə çıxması bu işi sadəcə yüngülləşdirib.
Bəs, söhbət yalnız daxili siyasətdən və klanlararası savaşdanmı gedir?
«Kapitulyasiya qrafiki»
Armen Sarqsyanın istefasının real səbəblərini anlamaq üçün, bəlkə də, onun bəyanatındakı bir fikrə diqqət yetirmək doğru olardı – Armen Vardanoviç bildirir ki, prezidentin «müharibə və sülh məsələləri»nə təsir etmək imkanı yoxdur.
Bu, heç də sadəcə, səs-küylü bəyanat deyil. Cənab Sarqsyan istefa qərarını Qarabağda postmünaqişə nizamlanması prosesində ciddi hadisələrin yaşanması fonunda qəbul edib. Kifayət qədər məlumatlı olmayan şəxslərdə elə təəssürat yarana bilər ki, 44 günlük müharibənin başa çatmasından, Araz vadisinin və Şuşanın işğaldan azad olunmasından, ardınca isə Ermənistanın öz qoşunlarını Ağdam, Kəlbəcər və Laçın rayonlarından çıxarmasından sonra Bakı ilə İrəvanın yalnız «buzları əritməsi» qalır. Lakin hər şey bu qədər sadə deyil. Ermənistan hələ kapitulyasiya aktının kifayət qədər ağır və onun üçün xoş olmayan şərtlərini yerinə yetirməlidir. Bu, heç də təkcə İrəvanın eşitmək belə istəmədiyi Zəngəzur dəhlizinin açılması deyil. Sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyası məsələsi də var. Ermənistan rəhbərliyi bir şeyi yaxşı bilir: Azərbaycanın Zəngilan, Qubadlı, Laçın və Kəlbəcər rayonlarının Ermənistanın işğalı altında olduğu dövrdə Ermənistanla heç kimin tanımadığı «Dağlıq Qarabağ» arasındakı sərhəd Azərbaycan tərəfə «itələnib». Aydındır ki, Bakı həmin əraziləri İrəvana hədiyyə etmək niyyətində deyil. Demək, sərhədlərin delimitasiyası və demarkasiyası prosesi Ermənistan üçün ərazi itkiləri ilə müşayiət olunacaq – Şurnux kəndində olduğu kimi. Əlbəttə, Nikol Paşinyan prosesi uzada, «qoşunların qarşılıqlı şəkildə geri çəkilməsi» təklifi ilə çıxış edə bilər. Amma Azərbaycan nəinki belə təklifləri rədd edir, hətta sərhəddə ayrı-ayrı vaxtlarda yaşananlardan da göründüyü kimi, o, demarkasiya prosesini təkbaşına həyata keçirmək iqtidarında olduğunu nümayiş etdirir.
Belə bir vəziyyətdə Armen Sarqsyan, bəlkə də, davam etməkdə olan kapitulyasiyanın parçasına çevrilmək istəməyib, bəlkə də sadəcə, qorxub. Üstəlik, bütün bunlar ASALA terror qruplaşmasının hədə dolu, kifayət qədər təhlükəli bəyanatları fonunda baş verir.
Bir şey aydındır ki, bütün bu oyunlar İrəvanın kapitulyasiya aktının tələblərindən yayınmasına imkan verməyəcək.

АРМЯНСКИЙ «ПИРАТ» КАРИБСКОГО МОРЯ
Отставка президента Армении: уволился Армен Саркисян по собственному желанию или ему в этом «помог» Никол Пашинян?
Случись отставка президента Армении Армена Саркисяна немного раньше - и на Южном Кавказе получился бы ремейк знаменитого ельцинского «Я устал, я ухожу» в новогоднем обращении 2020 года. Армен Саркисян, конечно, не «устал». Свою отставку он объяснил насколько парадоксально, настолько же и ожидаемо: президенту, считает он, не хватает полномочий. Как указывается в размещенном на сайте теперь уже бывшего президента Армении его заявлении, он не обладает конституционными инструментами, чтобы помогать своей стране. По мнению Армена Саркисяна, в Армении сложилась «ситуация, когда президенту приходится быть гарантом государственности, фактически не имея никаких реальных инструментов». Он не может влиять «на вопросы войны или мира», накладывать вето на законы, которые считает нецелесообразными. Да тут еще возможности президента воспринимаются не как преимущество, а как угроза со стороны различных политических сил.
Уже очень скоро прошла Facebook-конференция Никола Пашиняна, где премьер-министр подтвердил, что Армен Саркисян обсуждал с ним свою отставку: «Я узнал об этом за несколько часов до того, как заявление было обнародовано. Он позвонил мне за 3,5 часа до публикации заявления, и мы поговорили об этом. Я спросил президента, он обсуждает со мной этот вопрос или сообщает мне, что принял решение? Я пытался понять, подлежит решение обсуждению или нет? После этого он сказал, что принял решение».
Говоря о возможном кандидате на пост президента, премьер-министр заявил, что необходимо найти такие решения, чтобы между президентом, правительством и парламентским большинством существовала политическая гармония. «Могу сказать свое заключение, что мы должны идти к таким решениям, чтобы была гармония между президентом, правительством и парламентским большинством. Особенно сейчас, когда мы сталкиваемся с серьезными вызовами. Думаю, что должна быть такая ситуация, когда парламент, правительство и президент чувствуют себя связанными общей ответственностью», - сказал Пашинян.
Большей ясности армянский премьер не внес. Кстати, в официальную версию отставки Армена Саркисяна поверили в Армении далеко не все.
Четыре года на «изучение полномочий»?
Пост президента Армении Армен Саркисян занял в 2018 году. К этому моменту в Армении уже завершалась конституционная реформа. У третьего президента РА Сержа Саргсяна в 2018 году истекал второй срок, и он задумал повторить в Армении то, что пытался реализовать в Грузии Саакашвили. Саргсян хотел превратить страну из президентской республики в парламентскую, передать основные управленческие полномочия премьер-министру, а затем пересесть из президентского кресла в премьерское. Армена Саркисяна на должность президента приглашал именно Серж Саргсян, и вряд ли Армену Вардановичу понадобилось аж четыре года, чтобы понять, что в сегодняшней Армении президент - фигура скорее декоративно-представительская, но никак не реальный «хозяин страны».
Когда конституционные игры Сержа Саргсяна обернулись «шашлычной революцией» Пашиняна, Армен Саркисян не стал подавать в отставку. И даже старательно держался в тени, стараясь поменьше «отсвечивать» и не попадать в новости. Не стал подавать в отставку и после капитуляции Армении 10 ноября 2020 года.
Так что же произошло сейчас?
«Атака соросят»: эпизод 2.0
Между тем нельзя не заметить, что отставка Армена Саркисяна совпала с показательными подвижками во внутренней политике Армении: Никол Пашинян начинает второй этап своей «кадровой экспансии». Сегодня практически все значимые посты занимают уже сподвижники Никола Пашиняна и выходцы из околосоровских кругов. Более того, если еще недавно министерство обороны возглавлял профессиональный военный (и автор плана ракетных ударов по Гяндже, Барде и Тертеру) Вагаршак Арутюнян, то теперь на этом посту Сурен Папикян, человек сугубо гражданский, соросовский грантополучатель и близкий соратник Никола Пашиняна. МИД Армении возглавляет сейчас Арарат Мирзоян. Он тоже «соросовский кадр» - в отличие от своих предшественников, карьерных дипломатов Ары Айвазяна и Зограба Мнацаканяна, не говоря уже об Эдварде Налбандяне.
А Армен Саркисян, напомним, в армянской политической верхушке был этаким «последним из могикан» - Пашинян «унаследовал» его, по сути, от Сержа Саргсяна. И в лучшем случае молча терпел.
Именно во время и сразу после 44-дневной войны Армен Варданович развернул бурную деятельность. Если прежде президент Армении вполне мог заявить журналистам, что он не в курсе последних событий на переговорах, то теперь Армен Саркисян активно раздавал интервью российским СМИ.
Наконец, есть и такое неафишируемое обстоятельство. Армен Саркисян вполне мог бы оказаться ключевой фигурой в случае антипашиняновского путча и последующего транзита власти. Какими бы урезанными ни были полномочия у президента Армении, главой государства является все же он. И сегодня, когда «карабахский клан» пришел в движение - Роберт Кочарян провел свою пресс-конференцию, а Серж Саргсян - съезд своей Республиканской партии, у Пашиняна, без сомнения, есть повод нервничать. Премьер-министр уже повел свое информационное контрнаступление и рассказывает на своих Facebook-конференциях, сколько ударов пропустила армянская дипломатия до его прихода к власти. И если теперь «вдруг» подает в отставку Армен Саркисян, а на его место прочат еще одного близкого соратника Никола Пашиняна, бывшего министра культуры, науки, образования и спорта Араика Арутюняна, это похоже на продолжение обозначенного кадрового тренда. А то, что у президента Армении отыскался паспорт крошечного островного государства Сент-Китс и Невис в Карибском море, только облегчило задачу.
Но только ли о внутренней политике и межклановой войне идет речь?
«График капитуляции»
Возможно, для понимания ре-альных причин отставки Армена Саркисяна нелишне обратить внимание на одну фразу из его заявления - ту самую, где Армен Варданович жалуется, что у президента нет влияния на «вопросы войны и мира».
А это не просто громкая фраза. В отставку господин Саркисян подал на фоне весьма показательных событий в постконфликтном урегулировании в Карабахе.
У непосвященных может сложиться впечатление, что после окончания 44-дневной войны, освобождения долины Араза и города Шуша, а затем вывода войск Армении из Агдамского, Кяльбаджарского и Лачинского районов Баку и Еревану осталось только «топить лед».
Но не все так просто. И Армении еще предстоит выполнять тяжелые и уж точно малоприятные условия своей капитуляции. И это не только открытие Зангезурского коридора, о чем в Ереване не желают и слышать. Есть еще делимитация и демаркация границ. Причем в армянской верхушке прекрасно осведомлены: за то время, пока сопредельные с Арменией Зангиланский, Губадлинский, Лачинский и Кяльбаджарский районы Азербайджана находились под армянской оккупацией, границу между Арменией и никем не признанным «Нагорным Карабахом» бесцеремонно продвигали на азербайджанскую территорию. Понятно, что дарить эти земли Еревану в Баку не намерены. А значит, процесс демаркации и делимитации будет сопровождаться для Армении территориальными потерями, как это уже было в селе Шурнух. Никол Пашинян может, конечно, пытаться затянуть процесс и предлагать «зеркальный отвод войск». Но в Азербайджане не просто отвергают такие косметические меры. Как показывают события на границе, ему вполне по силам провести демаркацию в одностороннем порядке.
И в такой ситуации Армен Саркисян мог не только не захотеть быть частью продолжающейся капитуляции, но и банально испугаться. Тем более после появления в информационном пространстве угрожающего и довольно опасного заявления армянской террористической группировки АСАЛА.