UĞURSUZLUQ «NAİLİYYƏT» KİMİ
Futzal üzrə Azərbaycan millisi ilin ən böyük yarışı sayılan Avropa çempionatında çıxışını erkən başa vurdu. Zəif nəticələr göstərən komandamız qrup mərhələsini adlaya bilmədi. İlk oyunda Gürcüstan yığmasına 2-3 hesabı ilə uduzan Joze Alesionun komandası sonra iddialı İspaniya ilə heç-heçə oynadı (2-2). Qrupda son matçda Bosniya və Herseqovina yığması üzərində qələbə qazanan futzalçılarımız (4-2) pley-off ümidlərini doğrultmadı. Buna səbəb paralel keçən digər görüşdə İspaniyanın Gürcüstanı 8-0 hesabı ilə darmadağın etməsi oldu.
Əslində, günahkar futzal üzrə Azərbaycan millisi oldu. Çünki yığma ilk turda böyük önəm daşıyan Gürcüstana qalib gəlməyə borclu idi. Bununla, elə ilk oyundakı məğlubiyyət millinin bütün planlarının üstündən xətt çəkdi.
Səhvlər və digər faktorlar
Azərbaycan yığmasının zəif çıxışının səbəbləri çoxdur. İlk növbədə, pandemiya şəraitində yığma üzvlərinin fiziki formalarını qoruya bilməməsini qeyd etməliyik. Digər tərəfdən Avropa çempionatında virusa yoluxan yığmanın bəzi üzvlərinin milliyə kömək edə bilməməsini yada salaq. Ən böyük problem isə yığmanın mübariz ruhunun olmamasıdır. Futzalçılar hətta Gürcüstanla matçda belə çoxlu sayda səhvə yol verməklə rəqibin qələbə qazanmasına kömək etdi. Zəif oyunla pley-offa vəsiqə qazana bilsəydik yenə də uzağa getmək mümkün olmayacaqdı.
Təəssüf yaradan məqamlardan biri yığmanın milliləşdirilən legioner oyunçulardan ibarət olmasıdır. Avropa çempionatında braziliyalı baş məşqçi Joze Alesio əksər hallarda öz həmyerlilərinə şans verdi, onlar da ümidləri doğrultmadı.
2010-cu ildə Azərbaycan futzalı tarixinin ən yüksək nəticəsini əldə edib. Milli Avropa çempionatında 4-cü yeri tutmaqla azarkeşləri sevindirdi. Ardınca 2016-cı ildə yığma dünya çempionatında 5-ci yeri tutdu. Əldə edilən son nəticə 7 il ərzində futzalda irəliləyişin olmadığını sübut etdi. Milliləşdirilmiş legionerləri yeniləyən millinin məşqçilər heyəti yerli futzalçılara şərait yaratmaq barədə düşünmək istəmir. Qapıçı mövqeyi istisna olaraq digər mövqelərdə legionerlərin çıxış etməsi gənc futzalçılara ciddi zərbə olur. Belə vəziyyətdə gənclərin gələcək inkişafa ümidləri azalır.
Bərabər mübarizə gedirdi, amma...
Millinin qapıçısı Rövşən Hüseynli AVRO-2022 barədə bunları deyib: “Komandamızın Avropa Çempionatına hazırlığı istənilən səviyyədə olmadı. Pandemiya çox böyük maneələr yaratdı. Uzun müddət bir araya gələ, lazımi qədər yoxlama oyunu keçirə bilmədik. Amma millidə geriləmə olduğunu düşünmürəm. Çünki 6-cı dəfə Qitə birinciliyinə vəsiqə qazandıq. Belə görürəm ki, bu azarkeşlər üçün adi hala çevrilib. Bu bizim üçün də xoşdur, milliyə olan inamın göstəricisidir. Gürcüstanla oyuna qədər dörd futzalçının testi müsbət çıxdı. Onlar bizimlə Belçikada keçirilən yoldaşlıq görüşündə də iştirak edə, hazırlıq mərhələsini sona qədər keçə bilmədilər. Bu matçda mən və Qalo oynaya bilmədik. Həmçinin İspaniya ilə qarşılaşmada. Ümumiyyətlə, komandanın istənilən üzvünün kollektivə kömək edə bilməməsi mənfi təsir göstərir. Düzdür, oyuna yaxşı başlamışdıq. Bu qədər çətinliklərə rəğmən, 2:0 hesabda öndə idik. Sadəcə, hesabı sona qədər qoruya bilmədik. Fikrimcə, Gürcüstan bizdən üstün oynamadı, başabaş mübarizə getdi. Sadəcə, təzyiqi üzərimizdən ata bilmədik. Məşqçinin də dediyi kimi, vərəqələrdən, fərqin azalmasından bir qədər ehtiyatlandıq”.
Yığmanın təcrübəli futzalçılarından olan Rizvan Fərzəliyev də bəxtsizlikdən gileyləndi: “AÇ-dən öncə 8 ay idi toplaşmırdıq. Oyunlar da keçirilmirdi. Bu üzdən, təbii ki, çox çətin idi. Hər şey mükəmməl ola bilməz. Gürcülərlə oyun komandamız üçün uğurlu başladı. Öndə idik, amma təəssüf ki, hesabı qoruya bilmədik. Buna səbəb qol imkanlarından yararlana bilməməyimiz və hakim səhvləri oldu. Favorit İspaniya ilə görüşdə də hesabda öndə olsaq da, sonda bərabərə qaldıq. Onlarla oyunumuz uğurlu alındı. Son görüşdə Bosniya və Herseqovinanı məğlub etdik. Lakin Gürcüstana məğlubiyyət qrupda qalmağımıza səbəb oldu. Baş məşqçi Alesio ilə yolların ayrılıb-ayrılmayacağı bizim işimiz deyil. Rəhbərliyin qərarıdır. Bizim vəzifəmiz verilən tapşırıqları yerinə yetirməkdir”.
Yığmanın heyətində inamlı təsir bağışlayan və İspaniyaya qol vuran İsa Atayev də futzalda geriləmə olduğunu qəbul etmir: “Futzalımızda geriləmə olduğunu deməzdim. Sadəcə, bəzi oyunçular fərqli klublardan gəlir. Uyğunlaşmaq üçün çox vaxt lazım olur ki, bu da bizdə yox idi. İlk oyuna yaxşı başladıq, iki top üstünlüyümüz var idi. Fərqi artırmaq üçün iki-üç qol vəziyyəti də yaxaladıq. Onlardan yararlana bilsəydik, hər şey fərqli olardı. Ona görə də cəzamızı aldıq”.
Vaxt azdır
Azərbaycan Futzal Federasiyası zəif nəticəni ciddi şəkildə təhlil etməli və nəticə çıxarmalıdır. Bu gün ölkədə futzala maraq böyükdür. Amma millidə yalnız legionerlərə şans verilir. İslahatlar üçün böyük zaman yoxdur. Artıq iyunda dünya çempionatının seçmə mərhələsi başlayacaq. O vaxta qədər isə yığmada dəyişiklik etmək önəmlidir. Baş məşqçi Joze Alesiodan yol verdiyi nöqsanlara görə hesabat tələb olunmalıdır. Bərabər səviyyəli Gürcüstanla matçda 2-0 hesabı ilə irəlidə olduğumuz görüşdə uduzmağımızın səbəbkarı məhz məşqçi heyətidir. Yeri gəlmişkən, azərbaycanlı məşqçi Elnur Qəmbərov Kanadanın yeniyetmələrdən ibarət futzal millisinin baş məşqçisi təyin edilib. Özümüzdə də nəticə qazana bilən məşqçilər var – sadəcə inanmaq və etimad göstərmək lazımdır.

ФИАСКО КАК «ДОСТИЖЕНИЕ»
Сборная Азербайджана по футзалу досрочно завершила свое выступление на крупнейшем соревновании года - чемпионате Европы. Низкий результат не позволил ей выйти из группы. Уступив в первой игре Грузии со счетом 2:3, команда Жозе Алесио сыграла вничью с амбициозной сборной Испании (2:2). В последней встрече футзалисты выиграли у Боснии и Герцеговины (4:2), однако надежды на плей-офф не оправдались. Причина тому - разгром испанцами команды Грузии со счетом 8:0.
Виновницей сложившейся ситуации, по сути, стала сама азербайджанская команда. Она была обязана выиграть первую игру с Грузией. А поражение в первой же игре перечеркнуло все планы.
Ошибки и факторы
Причин слабого выступления сборной Азербайджана много. Отметим в первую очередь неумение спортсменов сохранять физическую форму в условиях пандемии. С другой стороны, напомним, что некоторые члены сборной не смогли поддержать команду на чемпионате Европы из-за заражения коронавирусом. Самая же большая проблема - отсутствие у сборной боевого духа. Допустив множество ошибок в игре с Грузией, наши футзалисты сами способствовали победе соперников. Даже пробившись в плей-офф, с такой неудовлетворительной игрой уйти далеко мы бы не смогли.
Еще один вызывающий сожаление момент - сборная состоит из натурализованных легионеров. На чемпионате Европы главный тренер бразилец Жозе Алесио сделал ставку в основном на своих земляков, которые не оправдали надежд. В 2010 году азербайджанский футзал добился самого высокого результата в своей истории - сборная порадовала болельщиков, заняв четвертое место на первенстве континента. Затем в 2016 году мы были на пятом месте. Последний результат свидетельствует об отсутствии прогресса в футзале за последние семь лет. Обновляя состав натурализованных легионеров, тренерский состав не желает создавать условия для местных футзалистов. Превалирование легионеров, за исключением голкипера, наносит серьезный удар по молодым игрокам, которые лишены даже надежд на будущее развитие.
Шла равная борьба, но...
Вот что рассказал о Евро-2022 вратарь сборной Ровшан Гусейнли: «Подготовка команды к ЧЕ оказалась не на должном уровне. Пандемия создала большие препятствия. Долгое время мы не могли собраться, провести достаточно контрольных игр. Не думаю, что в сборной имеет место регресс. Мы в шестой раз завоевали путевку на ЧЕ. Видимо, для болельщиков это уже в порядке вещей. Нам это также приятно и является показателем веры в команду. До игры с Грузией положительные тесты на ковид были обнаружены у четырех игроков. Они не смогли сыграть в товарищеском матче с Бельгией и довести до конца этап подготовки. Не смогли сыграть в этом матче я и защитник сборной Гало. Во встрече с Испанией тоже. Негативное влияние оказывает отсутствие поддержки команде со стороны любого ее члена. Правда, начали мы игру хорошо. Несмотря на столько сложностей, повели со счетом 2:0. Однако не смогли сохранить его до конца. Думаю, Грузия играла не лучше нас, шла равная борьба. Просто мы не сумели сбросить напряжение. Как сказал тренер, остерегались карточек, сокращения разрыва в счете».
Посетовал на невезение и один из самых опытных игроков сборной Ризван Фарзалиев: «Перед чемпионатом Европы мы не собирались целых восемь месяцев, не проводили игры. Поэтому, естественно, было очень сложно. Не бывает все совершенным. Игра с грузинами началась для команды удачно. Были впереди, но сохранить счет, к сожалению, не смогли. Причина тому - неумение реализовать голевые моменты и судейские ошибки. Были впереди и в игре с фаворитом - сборной Испании, но завершили встречу вничью. Встреча была успешной. В последней игре нанесли поражение Боснии и Герцеговине. Однако поражение Грузии не позволило нам выйти из группы. Разойдутся ли пути с главным тренером Жозе Алесио, не нам решать. Это дело руководства, а наша задача - выполнять поставленные задачи».
Отрицает негатив в отечественном футзале и Иса Атаев, который смотрелся уверенно в составе сборной и даже забил мяч испанцам: «Я бы не сказал, что в нашем футзале имеет место регресс. Некоторые игроки представляют разные клубы. Необходимо больше времени на адаптацию, а у нас его не было. Первую игру мы начали хорошо и имели преимущество в два очка. Чтобы увеличить разницу, пытались создать несколько голевых моментов, реализация которых могла бы привести к другому результату… Но за это поплатились».
Времени мало
Федерация футзала Азербайджана должна серьезно проанализировать столь слабый результат и сделать необходимые выводы. Интерес к футзалу в стране велик, однако шансы в сборной предоставляют почему-то только легионерам. Времени для реформ мало, уже в июне стартует отборочный этап чемпионата мира. Важно успеть произвести изменения до этого срока. Может, стоит потребовать у главного тренера Жозе Алесио отчета о проведенной работе? Именно тренерский состав виновен в поражении с равной по силам сборной Грузии при счете 2:0 в нашу пользу.
Кстати, азербайджанец Эльнур Гамбаров назначен главным тренером юношеской сборной Канады по футзалу. У нас есть и свои тренеры, добивающиеся высоких результатов. Просто надо поверить в них и оказать доверие.