Ukrayna üzündən Rusiyaya sanksiyaların tətbiqi Avropa siyasəti və iqtisadiyyatı üçün çətinliklər yarada bilər
Moskva ilə Qərb blokuna daxil olan ölkələr arasında gərginliyin artması son zamanlar Moskvaya qarşı Qərbin kollektiv sanksiyalarının sərtləşdirilməsi məsələsinin yeni aktuallıq qazanması ilə nəticələnib. Bununla yanaşı, indi Rusiyaya total sanksiyaların tətbiqinin həm də Avropa iqtisadiyyatına ciddi zərbə ola biləcəyinə dair fikirlər daha çox eşidilməyə başlayıb.
Eyni zamanda, son zamanlar avropalı siyasətçilər hərbi ssenarinin işə salınmasını istəmədiklərini hər imkanda dilə gətirirlər. Təbii ki, burada da məsələnin iqtisadi tərəfi, daha dəqiq desək, mümkün hərbi ssenarinin yaradacağı iqtisadi fəsadlar ciddi rol oynayır.
Berlin: bizə belə sanksiyalar lazım deyil
Rusiyaya qarşı sanksiyaların sərtləşdirilməsini əngəlləməyə çalışan əsas güc Almaniyadır. Bu isə təsadüf deyil. Aİ ilə Rusiya arasında ticarət dövriyyəsi həcminin dörddə biri məhz Almaniyanın payına düşür. Üstəlik, 2021-ci ildə onun həcmi pandemiyayadək olan dövrlə müqayisədə 25% artıb. Bu, əsasən enerji daşıyıcılarının bahalaşması nəticəsində mümkün olub. Məlum olduğu kimi, son il ərzində enerji daşıyıcılarının qiymət davamlı olaraq artıb.
Almaniya kanslerinin müavini, iqtisadiyyat və iqlimin qorunması naziri Robert Xabek bildirib ki, onun ölkəsi 55% Rusiya qazından asılıdır. Odur ki, Moskva ilə münasibətlərdə istənilən gərginlik, Qərb sanksiyalarının sərtləşdirilməsi ilə bağlı istənilən qərar Avropanın ən nəhəng iqtisadiyyatının əsas göstəricilərinə bilavasitə təsir göstərəcək, bu isə öz növbəsində, bütünlükdə avrozona iqtisadiyyatına zərbə olacaq. Belə bir vəziyyətdə «Şimal axını-2» layihəsi ətrafında gedən söhbətlər problemin yalnız bir hissəsidir. Çünki Almaniya şirkətlərinin Rusiyanın qaz monopolisti ilə əməkdaşlığı bu layihə ilə məhdudlaşmır.
Almaniyanın «Wintershall» konserni «Qazprom»la birlikdə Qərblə Şərqi, eyni zamanda Almaniyanın özünün şimalı ilə cənubunu birləşdirən qaz kəmərlərinin çəkilişinə hələ 1990-cı ildə başlayıb. Onların birgə müəssisəsi olan «Gascade» Almaniyanın «STEGAL», «MIDAL», «WEDAL» və «JAGAL» qaz kəmərlərinin operatorudur. Avropanın birləşdirici «EUGAL» qaz kəmərini də «Gascade» çəkir. «Şimal axını-2» ilə Almaniyaya gələcək qaz Polşa və Cənub-Şərqi Avropa istiqamətində məhz bu kəmər vasitəsi ilə nəql olunmalıdır.
Almaniya öz neft və qazının çox cüzi hissəsini hasil edir və üstünlüyü idxala verir. Bu gün ölkə neft və qaza olan tələbatının 95%-ni məhz idxal hesabına ödəyir. Bununla yanaşı, təbii resurslarının azlığına baxmayaraq, o, Avropada Rusiya və İtaliyadan sonra üçüncü böyük neft emalçısıdır. Almaniyanın neft emalı zavodları tarixən xam malı Rusiya/MDB-dən (35%), Şimal dənizindən (32%), Yaxın Şərqdən (18%), Şimali və Qərbi Afrikadan (15%) idxal edib. Lakin son dövrlərdə Şimal dənizində hasilatın azalması Almaniyanı uzaq ölkələrdən xam mal almaq məcburiyyətində qoyur, bu isə logistika problemləri və əlavə xərclər deməkdir. Bu məqamda Almaniyanın neft emalı müəssisələrinin köməyinə məhz ruslar, əsasən də «Rosneft» çatır. Hazırda Almaniyanın neft emalı gücünün 12%-dən çoxu «Rosneft»in əlindədir. Bu, onu Aİ-nin ən nəhəng ölkələrindən birində üçüncü böyük analoji şirkətə çevirir.
Eyni zamanda, Rusiyada çoxsaylı alman şirkətləri fəaliyyət göstərir. Onların arasında illik dövriyyəsi 15 milyard avronu aşan nəhəng şirkətlər də var. Pandemiyadan bir il əvvəl Rusiyada alman investisiyası onilliyin ən yüksək həddinə çatmışdı – 3 milyard avrodan çox.
Bununla yanaşı, son illər Rusiya bazarının imkanlarını Almaniyanın kiçik və orta biznesi də anlamağa başlayıb. Almaniyada karantin tədbirləri nəticəsində imkanları məhdudlaşan, eyni zamanda Rusiya bazarını yaxşı tanıyan şirkətlər sanksiyalar və siyasi problemlərdən çəkinməyə başlamağa tələsmirlər.
Belə bir vəziyyətdə Aİ ilə Rusiya arasında iqtisadi münasibətlərə məhdudiyyətlərin tətbiqi şübhəsiz ki, Almaniya şirkətlərinin maraqlarına zərbə olacaq. Demək, dolayısı ilə Almaniya hökuməti Moskvaya yeni sanksiyaların tətbiqini, çətin ki, şövqlə qarşılasın.
Fransa, Niderland, İtaliya da… ağlayır
Ticarət dövriyyəsinin həcminə görə Aİ-nin beşinci tərəfdaşı olan Rusiya həm də ittifaqın əsas alümin, nikel, polad və gübrə tədarükçüsüdür. Avropanın aparıcı konsernlərinin Rusiya ərazisində milyardlarla dəyəri olan investisiya layihələri var. Məsələn, «IKEA», «Volkswagen», «Carlsberg A/S» pivə istehsalı şirkəti və s. Bu mənada, Fransa şirkətləri xüsusi fərqlənir. Rusiyaya fevralın 7-də səfər etmiş Fransa prezidenti Emmanuel Makron məhz bu üzdən Rusiya ilə ikitərəfli ticari-iqtisadi münasibətlərin qorunub saxlanmasında qonşu Almaniyadan heç də az maraqlı deyil.
Məlum olduğu kimi, Rusiya iqtisadiyyatına ən çox investisiya yatıran 5 Avropa ölkəsindən biridir (Aİ-də 4-cü, bütünlükdə Avropada 8-ci). 2021-ci ilin ilk rübünün yekunlarına görə, Rusiya iqtisadiyyatına yatırılmış Fransa investisiyasının həcmi 21,7 milyard avro olub (Rusiyanın Fransa iqtisadiyyatına yatırımı 3,1 milyard dollar). Rusiyada fəaliyyət göstərən ən nəhəng Fransa investorlarından «TotalEnerjis», «Aşan», «Reno», «Danon», «Şneyder Elektrik» və digərlərinin adını çəkmək olar. Bu şirkətlərin rəhbərləri hələ də Rusiyada biznesin inkişafına dair planlar qurur. Belə qurumların Rusiya bazarından əldə etdikləri aşkar qazanc, bu bazarla bağlı ciddi perspektivlər onların mümkün sanksiyalarla bağlı ciddi narahatlıq keçirməsinə səbəb olur.
Eyni sözləri Niderland biznesinin nümayəndələri haqda da demək mümkündür. «Palderlər ölkəsi» 1990-cı illərin əvvəllərindən nəhəng Rusiya şirkətləri üçün (onların arasında «Svyaznoy N.V.», «X5 Retail Group», «Yandex» də var) vergi və maliyyə habı rolunu oynayır. Belə şirkətlər arasında «Gazprom International» kimi dövlət qurumları da var. Mərkəzi Bankın məlumatına görə, 2020-ci ilin oktyabrına Niderlanddan Rusiya iqtisadiyyatına yatırılmış investisiyaların həcmi 37 milyard dollar təşkil edib (onun 30 milyard dollardan çoxu əsas kapitaldır). Bu, ümumi kapital qoyuluşlarının 9,4%-i deməkdir.
Rusiyaya tətbiq olunmuş sanksiyaların sərtləşdirilə biləcəyinə dair xəbərləri Niderland biznesinin necə qarşıladığını təsəvvür etmək çətin deyil. «Rusiyaya gül sata bilməsək, nəhəng partiyalarımız məhv olacaq. Bunun əziyyətini çox çəkəcəyik», - deyə Niderlandın nəhəng gülçülük şirkətlərindən olan «Leeuwis»in rəhbəri Marsel Leuvis bildirib.
Mövzu italiyalı sahibkarlar üçün də ağrılıdır. İtaliya Sənayeçiləri Assosiasiyasının məlumatına görə, 2017-ci ildə Rusiyada 450-dək İtaliya şirkəti və 80 birgə müəssisə qeydiyyatdan keçib. İki ölkə arasında ticarət dövriyyəsinin həcmi 20 milyard dolları ötür.
Avropa ölkələrinin parlamentlərində nüfuzlu sənaye qruplarının maraqlarına lobbiçilik edən deputatlar Rusiyaya yeni sanksiyaların tətbiqinə buna görə belə açıq etiraz edir. Bu mənada, sağçı və qatı sağçı partiyaların təmsilçiləri xüsusi fəallıq göstərir. Çünki onların seçicilərinin verdikləri əsas suallardan biri budur: «Rusiyaya sanksiyaların tətbiqi tərəflərə konkret nə verib? Bu, Ukraynaya necə kömək edib?».
Bizə müharibə lazım deyil
Bununla yanaşı, bir sıra Şərqi Avropa ölkəsinin rəhbərləri son zamanlar NATO-nun Rusiya ilə bağlı hərbi planlarından aşkar şəkildə çəkinməyə başlayıblar. Məsələn, Xorvatiya prezidenti Zoran Milanoviç bildirib ki, Rusiya ilə Ukrayna arasında müharibənin başlayacağı təqdirdə Xorvatiya NATO-nun Şərqi Avropadakı qüvvələrinin sıralarında yer alan hərbçilərini geri çağıracaq. Bununla yanaşı, o, ABŞ-ı NATO-dan öz xarici siyasi hədəflərinə çatmaq üçün istifadə etməkdə təqsirləndirib.
«Xəbərlərdə baxıram ki, NATO – ayrıca hansısa dövlət, ABŞ  yox  - kəşfiyyat gəmiləri göndərir, iştirakını gücləndirir. Biz bu işdə yoxuq və olmayacağıq. Bu zəmanəti sizə mən verirəm. Bunun nə Ukrayna, nə Rusiya ilə əlaqəsi var. Bu, Co Bayden və administrasiyasının daxili siyasəti ilə bağlıdır. Halduki, onu Avropada yalnız mən dəstəkləyirdim… Beynəlxalq təhlükəsizlik məsələlərində təhlükəli davranışlar müşahidə edirəm», - deyə Zoran Milanoviç bildirib.
Yanvarın ortalarında isə Slovakiya baş nazirinin müavini, iqtisadiyyat naziri Rixard Sulik Krımın Rusiyanın bir hissəsi olaraq qalacağını bildirmişdi. Sulik bildirmişdi ki, onun Moskva ilə bağlı düşüncələrini, Rusiyaya münasibətini Aİ-nin digər ölkələrinin də ali rəhbərliyi bölüşür. Bu bəyanat əslində, Aİ rəhbərliyinin əhvalını ortaya qoyur. Sadəcə, bir çox lider bəlli səbəblərdən «gizlənməyə» üstünlük verir.
Bundan bir qədər əvvəl – 2021-ci ilin noyabrında Bolqarıstan prezidenti Rumen Radev də məsələ haqda açıq danışmışdı. O da Krımın Rusiyaya məxsus olduğunu demiş, Moskvaya qarşı iqtisadi sanksiyaların effektsiz olduğunu söyləmişdi…
Macarıstanın baş naziri Viktor Orban isə Moskvaya fevralın əvvəlində etdiyi səfər zamanı bildirib ki, Aİ-nin sanksiyalar siyasəti onun ölkəsinə Rusiyadan daha artıq ziyan verib. Bununla yanaşı, Orban Rusiya ilə Ukrayna arasında müharibənin baş verəcəyinə şübhə ilə yanaşdığını nümayiş etdirib.
Ukrayna Krımın Rusiyaya məxsusluğu haqda fikirlərə təbii ki, sərt reaksiya göstərir. O, Moskvaya qarşı sanksiyaların yumşaldılması çağırışlarını da müsbət qarşılamır. Lakin maraqlıdır ki, rəsmi Brüssel bu vəziyyətə heç bir reaksiya vermir – sanki yaşananları görmür. Görünən odur ki, Aİ Ukrayna ilə bağlı ziddiyyətləri daxili diskussiyalar, üzvlər arasında münasibətlərin pisləşməsi üçün vacib səbəb saymır.
Bütün bunlar, əlbəttə ki, alternativ fikirlərin, hətta önəmli siyasətçilərin mövqeyinin yekun qərarın qəbulunda həlledici olacağı anlamına gəlmir. Amma vəziyyət göstərir ki, Aİ liderləri məsələnin diplomatik yolla həllinə nail olmaq bütün variantları nəzərdən keçirirlər. Amma bir həqiqət də var ki, NATO və ya Aİ-də Ukrayna ilə bağlı fikir ayrılıqlarının olduğuna dair köhnə mövcud yeni dinamika qazanır, siyasi və ya analitik polemika müstəvisindən aktual siyasət müstəvisinə keçir.
Bütün bunlarla yanaşı, Rusiyanın Ukraynaya mümkün «hücum»u ilə balı adiotaj sonuncunun iqtisadiyyatına son dərəcə ciddi zərbə vurur. Ölkə başçısı Vladimir Zelenski yanvarın 28-də açıq şəkildə bildirmişdi ki, Rusiyanın Ukraynaya mümkün hərbi müdaxiləsinə dair Qərbin açıqlamaları ölkədəki iqisadi vəziyyətə pis təsir edir. Bu ajiotaj davam edərsə, istər xarici, istərsə də yerli investorlar ölkəni tərk etməyə başlayacaq.
Belə bir vəziyyətdə ABŞ-ın Rusiyanın iqtisadi sanksiyalardan, o cümlədən SWIFT ödəniş sistemindən kənarlaşdırılmasınından çəkdiyi əziyyətlər haqda bəyanatları o qədər də əsaslı təsir bağışlamır.
İstənilən halda, belə təəssürat yaranır ki, Rusiya ilə Ukrayna arasında mümkün müharibə mövzusu Avropa siyasəti və iqtisadiyyatı üçün getdikcə daha ciddi problemlər yaradır. Rusiya ilə qarşıdurma nəticəsində iqtisadi zərərin getdikcə artması fonunda siyasətçilərin pasifizmi tam əsaslı görünür.

Introduction of anti-Russian sanctions over Ukraine can add unnecessary complexity to European politics and economics
Due to the rising tension between Moscow and the West the increasingly popular rhetoric on collective sanctions against Russia develops in the new course. Meanwhile, we can frequently hear statements that the introduction of total sanctions can severely damage not only the Russian economy, but also the European one.
There have been an increasing number of messages based from European politicians against the escalation of the military scenario, not the least due to economic rationale.
Berlin: ‘We do not need such sanctions’
Germany is a principal actor involved in the policy of containment of tougher sanctions against Russia. This is quite natural, as Germany accounts for a quarter of the EU-Russia trade turnover, which exceeded the pre-pandemic indicator by 25% in 2021 mainly due to higher energy prices throughout the year.
According to Robert Habeck, German Vice Chancellor and Minister of Economic Affairs and Climate Protection, Russsia provides about 55% of Germany’s natural gas imports. Any worsening of relations with Moscow, any tightening of Western sanctions will directly affect the key economic indicators of Europe's largest economy, which in turn will have a negative impact on the economy of the Eurozone as a whole. And the talks on Nord Stream 2 are only a tip of the iceberg of accumulated problems, for German companies' interaction with the Russian gas monopoly is not limited to this project only.
Back in 1990, German Wintershall, together with Gazprom, began the construction of pipelines running through the whole territory of Germany. A joint venture of these companies, Gascade, is an operator of German pipelines STEGAL, MIDAL, WEDAL and JAGAL. Gascade is also behind the construction of European interconnector EUGAL, which will carry gas from Nord Stream 2  across Germany to Poland and South-Eastern Europe.
Germany produces very little of its own oil and natural gas. Hence it mainly relies on imports of hydrocarbons to cover 95% of its demand. Despite the lack of natural resources, the country is the third largest oil processor in Europe after Russia and Italy.
German refineries have historically relied on crude oil from Russia/CIS (35%), the North Sea (32%), the Middle East (18%) and North and West Africa (15%). However, the recent production decline in the North Sea urges Germany to buy crude oil from more distant locations, which brings along logistical problems and additional costs.
And this is where Russian companies, mainly Rosneft, come to the rescue of German refiners. Rosneft now owns more than 12% of Germany's refineries, making it the third largest in the country and one of the largest in the EU.
In turn, German companies operate in Russia, including those representing large businesses with an annual turnover in excess of €15 billion. In 2019, German investment portfolio in Russia reached its highest level in a decade—more than €3 billion.
In recent years, German small and medium-sized businesses have stepped into the Russian market. Amid dwindling opportunities at home due to the effect of lockdowns, companies that know the Russian market well do not have to fear sanctions and political problems.
In this case, any tightening of economic ties between the EU and Russia hurts the interests of German companies and indirectly the German government, which are unlikely to enjoy a new package of sanctions.
France, the Netherlands, Italy... are also crying
As the EU's fifth largest trading partner, Russia is also one of the largest suppliers of aluminium, nickel, steel and fertilizers. Leading European companies have multi-billion dollar investment projects in Russia, including IKEA, Volkswagen, Carlsberg A/S and so on.
French companies are particularly worth mentioning. That is why the French President Emmanuel Macron, who met with his Russian counterpart on February 7, had as perplexed feelings as his German colleague about maintaining the level of bilateral trade and economic relations with Russia.
In fact, France is one of the five key European investors in the Russian economy (4th in the EU and 8th among all countries). The accumulated volume of French investments in Russia in 1Q2021 reached $21.7 billion (Russian investments in France were $3.1 billion). The largest French investors include TotalEnergy, Auchan, Renault, Danone, Schneider Electric, etc.
The management of these companies are still interested in doing business in Russia. Obvious profits and serious prospects in the Russian market have a major impact on their stress tolerance amid possible sanctions.
The same applies to businesses from the Netherlands. The country has been a tax and financial hub for large Russian companies, including Svyaznoy N.V., X5 Retail Group and Yandex, as well as state-run companies like Gazprom International since the mid-1990s. At the beginning of October 2020, the total volume of direct investment from the Netherlands to Russia, according to the Central Bank, was $37bn of which $30bn was invested in fixed assets. This is 9.4% of the total accumulated investment.
It would be thus interesting to know the reaction of Dutch businesses every time they hear about toughening restrictions against Russia.  "If we can't sell flowers to Russia, we will incur huge losses. We will pay for this for sure," Marcel Leuwis, head of the largest Dutch floriculture company Leeuwis, said.
The situation is no less painful for Italian entrepreneurs.  According to the Association of Italian Industrialists, about 450 Italian companies and 80 joint ventures were registered in the Russian Federation in 2017. The volume of trade turnover between the countries exceeds $20 billion.
That is why MPs lobbying for powerful industrial groups in European parliaments are openly against the sanctions. Particularly active are the representatives of right-wing and far-right parties, whose voters have long been interested to know what exactly the outcome of anti-Russian sanctions to their countries was and how the same sanctions helped Ukraine...
We don't need war
Also, a number of Eastern European leaders have recently begun to openly distance themselves from NATO's military plans against Russia.
For example, Croatian President Zoran Milanovic said that in case of a conflict between Russia and Ukraine, the Croatian authorities would withdraw their soldiers from NATO in Eastern Europe. He actually accused the US of using NATO to pursue its own foreign policy goals.
"I see reports that NATO, not a separate state, not the US, is strengthening its presence, sending reconnaissance ships. We have nothing to do with this and we won't, I guarantee you that. It has nothing to do with Ukraine or Russia; it has to do with the dynamics of US domestic policy led by Joe Biden and his administration, whom I supported as the only one in Europe... But I see dangerous behaviour in matters of international security," Zoran Milanovic said.
In mid-January, Slovak Deputy Prime Minister and Economy Minister Richard Sulik said that Crimea would remain part of Russia. He added that his view and attitude towards Moscow was shared by top officials of other EU countries. This statement may reveal some of the sentiments prevailing in the EU leadership, which, for obvious reasons, have been carefully concealed.
In November 2021, Bulgarian President Rumen Radev publicly spoke out about Crimea as part of Russia and called economic sanctions against Moscow ineffective...
Hungarian Prime Minister Viktor Orban, who visited Moscow in early February, said that the EU sanctions policy had hurt his country more than Russia. At the same time, he was sceptical about the likelihood of a war between Russia and Ukraine.
Certainly, reaction about Crimea’s belonging to Russia is extremely negative in Ukraine, which therefore opposes the easing of sanctions against Moscow. But, interestingly, Brussels has not reacted to the situation in any way. Rather it prefers to turn a blind eye to the ongoing. In the EU, the controversy over Ukraine is not seen as an important reason for internal discussions and for complicating dialogue with member states.
This certainly does not mean that an alternative view, even expressed by prominent politicians, will be a deterrent factor to a final decision. At the same time, we assume that the EU leaders will seize any convenient opportunity to seek diplomatic means to resolve the situation.
The notorious theme of split NATO-EU relations over the Ukrainian crisis is gaining new momentum, moving from political or analytical polemics to actual politics.
Meanwhile, the hype around a likely Russian attack on Ukraine has an extremely negative impact on the latter's economy. On January 28, Ukrainian President Vladimir Zelensky openly complained about the economic losses suffered by the country due to the West's information campaign over a possible Russian invasion. If the hype continues, both foreign and local investors will start to leave the country.
Therefore, the American statements about the damage that harsh economic sanctions, including disconnection from the SWIFT payment system, would inflict on Russia sound increasingly unconvincing.
Either way, it seems that the issue of a possible war between Russia and Ukraine is getting increasingly complex for European politics and economics. Pacifism of politicians is justified by the growing economic costs of confrontation with Russia.