GİMNASTİKADA TARİXİ MEDAL
2022-ci ildə Azərbaycanda ilk beynəlxalq yarış batut gimnastikası üzrə Dünya Kuboku oldu. Mötəbər yarışda Azərbaycanı Selcan Maqsudova təmsil etdi.
19 yaşlı idmançımız təsnifat mərhələsində ilk cəhddə 52.720 xala layiq görüldü. İkinci cəhdində 53,100 xal qazanan Selcan qrup lideri kimi finala vəsiqə qazandı.
19 yaşlı Selcan Maqsudova final çıxışına görə 52.780 xal qazanmaqla fəxri kürsüdə yer aldı. Gimnast yalnız Rusiya təmsilçisindən geri almaqla Azərbaycana gümüş medal qazandırdı. Qızıl medalı 53.900 xalla İrina Kundius (Rusiya), bürünc medalı isə 51,820 xalla Corciya Campyeri (İtaliya) əldə etdi.
Tarixdə ilk
Qeyd edək ki, bu, Azərbaycanın batut gimnastikası tarixində qadınlar arasında fərdi növdə qazanılan ilk medaldır. Batut gimnastikası ölkədə 2013-cü ilin sonundan inkişaf etməyə başlayıb. Bu növ üzrə Dünya Kuboku Bakıda artıq beşinci dəfədir təşkil olunur.
Batut gimnastikasında böyüklər arasında qadınların fərdi yarışında ilk medalı qazanan Selcan MMaqsudova”Region plus”a açıqlamasında təəssüratlarını oxucularla bölüşüb: “Fərəhli haldır ki, Dünya kubokunun gümüş medalını qazandım. Yarışlara uzun müddət idi ki, hazırlaşırdım. Sevinirəm ki, əziyyətimin bəhrəsini gördüm. Məşqlər üçün mənə yaradılan şəraitə görə Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının rəhbərliyinə, məşqçilərimə, bu medalın qazanılmasında mənə dəstək olan hər bir kəsə öz minnətdarlığımı bildirirəm”.
Dünya Kubokunun gümüş medalçısı batut gimnastikasında yeni qaydaların tətbiq olunmasına münasibət bildirdi. Selcan yeni qaydalarda çıxış etməyin daha rahat olduğunu söylədi: “Mən deyərdim ki, yeni qaydalar əsasında çıxış etmək daha rahatdır. Çünki indi bizə təsnifat mərhələsində çıxış üçün iki dəfə şans verilir. Bu isə idmançının özünəinamlı çıxış etməsi baxımından bir sıra üstünlüklər yaradır. Məsələn, birinci dəfə çıxışın istədiyin kimi alınmırsa, ikinci dəfə proqramı daha rahatlıqla icra edə bilərsən”.
Gimnast rəqiblərin kifayət qədər güclü olmasına baxmayaraq, medal qazanacağına inandığını dedi: “Əsas rəqiblərim Rusiya və Belarus gimnastları idi.  Buna baxmayaraq, əsas məqsədim öz proqramımı dəqiq yerinə yetirmək və finala yüksəlmək idi.  Finalda isə bütün diqqətimi elementlərin təmiz icrasına yönəltmişdim. Yüksək əzmlə məşq etdiyimə görə medal qazanacağıma inanırdım. Qələbəmi dünyadan köçmüş nənəmə həsr edirəm. Onun mənim böyüməyimdə, idmanı davam etdirməyimdə çox böyük zəhməti olub”.
Yeni qaydalar köməyə gəlir
Batut gimnastikası üzrə Azərbaycan yığma komandasının baş məşqçisi Vladimir Şulikin Selcanın böyüklər yaş qrupunda uğur qazanması üçün çox çalışmalı olduğunu bildirdi: “ Qarşımızda dayanan ilkin vəzifə finala vəsiqə əldə etmək idi. Bu mərhələni adladıqdan sonra diqqətimizi medal qazanmağa yönəltmişdik. Dünya kubokunda idmançılar yeni qaydaları sınaqdan keçirdilər. Mən deyərdim ki, bu qaydaların tətbiqi idmançıların çıxışlarına müsbət təsir göstərdi. Yeni qaydalar bizdən rəqiblərin çıxışlarını diqqətlə izləməyi tələb edir. Rəqibin xallarına əsasən biz idmançımızın daha çətin və ya asan kombinasiya üzrə çıxış etməsinə qərar veririk. Ümumiyyətlə, yarışlar ədalətli keçdi. Selcan gənclərdən böyüklərə yeni keçib. Bu baxımdan, öz  üzərində daha çox işləməlidir. Qarşıda bizi bir sıra dünya kubokları, iyunda İtaliyada keçiriləcək Avropa çempionatı və noyabrda Bolqarıstanda keçiriləcək dünya çempionatı gözləyir. Gələn ildən etibarən isə idmançılar Paris-2024 Olimpiya Oyunlarına lisenziya xalları toplamağa başlayacaqlar. Biz də Paris-2024-ə lisenziyanı təmin etməyə çalışacağıq”.
Akrobatları gözləyərkən
Martda Azərbaycan Gimnastika Federasiyası növbəti mötəbər yarışa ev sahibliyi edəcək. Martın 10-13-də Milli Gimnastika Arenasında gimnastikanın ən maraqlı və həyəcanlı növlərindən biri olan akrobatika gimnastikası üzrə Bakıda ilk dəfə olaraq dünya çempionatı keçiriləcək. Turnirdə 21 ölkədən 190 gimnastın iştirakı gözlənilir. 4 gün davam edəcək yarışlarda idmançılar qadın, kişi və qarışıq cütlükləri, eləcə də qadın və kişi qrupları proqramlarında balans, temp və qarışıq hərəkətlər üzrə çıxış edəcəklər.  Yarışda ölkəmizi gənclər arasında Avropa çempionları Daniel Abbasov, Murad Rəfiyev, beynəlxalq turnirlərin qalibləri Sabir Ağayev, Mehriban Salamova, böyüklər arasında Avropa çempionatının gümüş və bürünc mükafatçıları Ağasif Rəhimov, Raziyə Seyidli təmsil edəcəklər.

Author: Sanan NADIROGLU
The first international competition of 2022 held in Azerbaijan was the FIG World Championship in Trampoline Gymnastics. At this prestigious competition with 52 gymnasts from 13 countries, Azerbaijan was represented by Seljan Maqsudova.
On her first attempt, the 19-year-old Azerbaijani athlete scored 52.720. With a score of 53.100 on her second attempt, Seljan made it to the final stage of the tournament as group leader.
Soon after that, Seljan scored 52.780 for her performance in the final stage and made it to the podium. She won a silver medal and lost to Irina Kundius of Russia (53.900). The bronze medal winner (51.820) was an Italian athlete Giorgia Giampieri.
The first ever
Seljan’s medal was the first ever achievement in the history of Azerbaijani trampoline gymnastics made in an individual competition among women. The development of trampoline gymnastics in Azerbaijan began at the end of 2013. Yet the last world championship in this sport was held in Baku for the fifth time.
Seljan Maqsudova shared her impressions with us: “I am very happy to have a silver medal of the world championship. I've been preparing for this competition for a long time. I want to thank the management of the Azerbaijan Gymnastics Federation, my coaches, everyone who supported me in this competition for the medal.”
The silver medallist also expressed her views on the new rules in trampoline gymnastics: “Performing under the new rules is more comfortable. Now we have two attempts at the qualification stage. This gives some advantages for the athletes to perform more confidently. If the first performance is not satisfactory, we can try in the second attempt.”
Seljan added that she believed in her success despite the strong competition: “Our main rivals were athletes from Russia and Belarus. Our mission was to perform accurately and reach the finals. I have trained a lot and I knew that I could win a medal. I dedicate my victory to the memory of my deceased grandmother. She did a lot for my growth and my sporting career.”
Vladimir Shulikin, head coach of the Azerbaijani national trampoline team, noted that Seljan had worked hard to achieve success in the senior group: "Our first goal was to qualify for the finals. Then we focused on winning a medal. Athletes tried out the new rules at the championship. I think they had a positive impact on performances. Now it is up to us to choose a more difficult or a simpler combination for the second attempt based on the scores of our opponents. Seljan has recently joined the adult team, so she needs to work on herself more. We still have qualification competitions for the world championship, as well as European championship in Italy and the next world championship in Bulgaria in November. Next year the athletes will start earning qualifiaction points for the 2024 Paris Olympic Games. We will also try to get licenced for Paris.”
Waiting for acrobats
Azerbaijan Gymnastics Federation is organising another prestigious competition in March—the world championship on one of the most interesting and exciting types of gymnastics—acrobatic gymnastics. The tournament will be held for the first time in Baku on March 10-13. We expect 190 athletes from 21 countries to attend the event. During four days, they will compete in men's and women's pairs, as well as in the men's and women's programs for balance, dynamic and combined exercises. Azerbaijan will be represented by European junior champions Daniel Abbasov and Murad Rafiyev, international championships Sabir Aghayev and Mehriban Salamova, silver and bronze medallists Aghasif Rahimov and Raziya Seyidli.