GİMNASTİKADA TARİXİ MEDAL
2022-ci ildə Azərbaycanda ilk beynəlxalq yarış batut gimnastikası üzrə Dünya Kuboku oldu. Mötəbər yarışda Azərbaycanı Selcan Maqsudova təmsil etdi.
19 yaşlı idmançımız təsnifat mərhələsində ilk cəhddə 52.720 xala layiq görüldü. İkinci cəhdində 53,100 xal qazanan Selcan qrup lideri kimi finala vəsiqə qazandı.
19 yaşlı Selcan Maqsudova final çıxışına görə 52.780 xal qazanmaqla fəxri kürsüdə yer aldı. Gimnast yalnız Rusiya təmsilçisindən geri almaqla Azərbaycana gümüş medal qazandırdı. Qızıl medalı 53.900 xalla İrina Kundius (Rusiya), bürünc medalı isə 51,820 xalla Corciya Campyeri (İtaliya) əldə etdi.
Tarixdə ilk
Qeyd edək ki, bu, Azərbaycanın batut gimnastikası tarixində qadınlar arasında fərdi növdə qazanılan ilk medaldır. Batut gimnastikası ölkədə 2013-cü ilin sonundan inkişaf etməyə başlayıb. Bu növ üzrə Dünya Kuboku Bakıda artıq beşinci dəfədir təşkil olunur.
Batut gimnastikasında böyüklər arasında qadınların fərdi yarışında ilk medalı qazanan Selcan MMaqsudova”Region plus”a açıqlamasında təəssüratlarını oxucularla bölüşüb: “Fərəhli haldır ki, Dünya kubokunun gümüş medalını qazandım. Yarışlara uzun müddət idi ki, hazırlaşırdım. Sevinirəm ki, əziyyətimin bəhrəsini gördüm. Məşqlər üçün mənə yaradılan şəraitə görə Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının rəhbərliyinə, məşqçilərimə, bu medalın qazanılmasında mənə dəstək olan hər bir kəsə öz minnətdarlığımı bildirirəm”.
Dünya Kubokunun gümüş medalçısı batut gimnastikasında yeni qaydaların tətbiq olunmasına münasibət bildirdi. Selcan yeni qaydalarda çıxış etməyin daha rahat olduğunu söylədi: “Mən deyərdim ki, yeni qaydalar əsasında çıxış etmək daha rahatdır. Çünki indi bizə təsnifat mərhələsində çıxış üçün iki dəfə şans verilir. Bu isə idmançının özünəinamlı çıxış etməsi baxımından bir sıra üstünlüklər yaradır. Məsələn, birinci dəfə çıxışın istədiyin kimi alınmırsa, ikinci dəfə proqramı daha rahatlıqla icra edə bilərsən”.
Gimnast rəqiblərin kifayət qədər güclü olmasına baxmayaraq, medal qazanacağına inandığını dedi: “Əsas rəqiblərim Rusiya və Belarus gimnastları idi.  Buna baxmayaraq, əsas məqsədim öz proqramımı dəqiq yerinə yetirmək və finala yüksəlmək idi.  Finalda isə bütün diqqətimi elementlərin təmiz icrasına yönəltmişdim. Yüksək əzmlə məşq etdiyimə görə medal qazanacağıma inanırdım. Qələbəmi dünyadan köçmüş nənəmə həsr edirəm. Onun mənim böyüməyimdə, idmanı davam etdirməyimdə çox böyük zəhməti olub”.
Yeni qaydalar köməyə gəlir
Batut gimnastikası üzrə Azərbaycan yığma komandasının baş məşqçisi Vladimir Şulikin Selcanın böyüklər yaş qrupunda uğur qazanması üçün çox çalışmalı olduğunu bildirdi: “ Qarşımızda dayanan ilkin vəzifə finala vəsiqə əldə etmək idi. Bu mərhələni adladıqdan sonra diqqətimizi medal qazanmağa yönəltmişdik. Dünya kubokunda idmançılar yeni qaydaları sınaqdan keçirdilər. Mən deyərdim ki, bu qaydaların tətbiqi idmançıların çıxışlarına müsbət təsir göstərdi. Yeni qaydalar bizdən rəqiblərin çıxışlarını diqqətlə izləməyi tələb edir. Rəqibin xallarına əsasən biz idmançımızın daha çətin və ya asan kombinasiya üzrə çıxış etməsinə qərar veririk. Ümumiyyətlə, yarışlar ədalətli keçdi. Selcan gənclərdən böyüklərə yeni keçib. Bu baxımdan, öz  üzərində daha çox işləməlidir. Qarşıda bizi bir sıra dünya kubokları, iyunda İtaliyada keçiriləcək Avropa çempionatı və noyabrda Bolqarıstanda keçiriləcək dünya çempionatı gözləyir. Gələn ildən etibarən isə idmançılar Paris-2024 Olimpiya Oyunlarına lisenziya xalları toplamağa başlayacaqlar. Biz də Paris-2024-ə lisenziyanı təmin etməyə çalışacağıq”.
Akrobatları gözləyərkən
Martda Azərbaycan Gimnastika Federasiyası növbəti mötəbər yarışa ev sahibliyi edəcək. Martın 10-13-də Milli Gimnastika Arenasında gimnastikanın ən maraqlı və həyəcanlı növlərindən biri olan akrobatika gimnastikası üzrə Bakıda ilk dəfə olaraq dünya çempionatı keçiriləcək. Turnirdə 21 ölkədən 190 gimnastın iştirakı gözlənilir. 4 gün davam edəcək yarışlarda idmançılar qadın, kişi və qarışıq cütlükləri, eləcə də qadın və kişi qrupları proqramlarında balans, temp və qarışıq hərəkətlər üzrə çıxış edəcəklər.  Yarışda ölkəmizi gənclər arasında Avropa çempionları Daniel Abbasov, Murad Rəfiyev, beynəlxalq turnirlərin qalibləri Sabir Ağayev, Mehriban Salamova, böyüklər arasında Avropa çempionatının gümüş və bürünc mükafatçıları Ağasif Rəhimov, Raziyə Seyidli təmsil edəcəklər.

В Баку состоялся Кубок мира по батутной гимнастике
Первым международным соревнованием 2022 года в Азербайджане стал Кубок мира FIG по батутной гимнастике. Азербайджан на этом авторитетном соревновании с участием 52 гимнастов из 13 стран представляла Сельджан Махсудова.
Первая попытка 19-летней спортсменки была оценена в 52.720 балла. Набрав во второй попытке 53.100 балла, Сельджан завоевала путевку в финал в статусе лидера группы.
Получив за выступление в финале 52.780 балла, Сельджан поднялась на пьедестал почета. Она принесла Азербайджану серебряную медаль, уступив Ирине Кундиус из России (53.900). Обладательницей бронзовой медали с 51.820 балла стала итальянка Джорджия Джампьери.
Первая в истории
Отметим, что это первая в истории батутной гимнастики Азербайджана медаль, завоеванная в индивидуальных соревнованиях среди женщин. Батутная гимнастика стала развиваться в нашей стране с конца 2013 года. А Кубок мира по этому виду спорта проводится в Баку уже в пятый раз.
Сельджан Махсудова, завоевавшая первую медаль в индивидуальных соревнованиях среди взрослых в женском зачете, поделилась своими впечатлениями с R+: «Очень рада, что завоевала серебряную медаль на Кубке мира. Готовилась к соревнованиям давно. Хочу поблагодарить за созданные для тренировок условия руководство Федерации гимнастики Азербайджана, своих тренеров, всех, кто поддерживал меня в этой борьбе за медаль».
Серебряный призер Кубка мира выразила отношение и к новым правилам в батутной гимнастике: «Я бы сказала, что выступать по новым правилам более удобно. Теперь у нас на квалификационном этапе две попытки. Это дает некоторые преимущества для более уверенного выступления спортсменов. Если первое выступление не удовлетворит, можно выполнить программу во второй попытке».
Гимнастка сказала, что верила в успех, несмотря на достаточно сильную конкуренцию: «Основными соперницами были спортсменки из России и Беларуси. Нашей главной задачей были точное исполнение программы и выход в финал. Я много тренировалась и поэтому верила, что смогу завоевать медаль. Посвящаю победу памяти скончавшейся бабушки. Она сделала очень много для моего роста и продолжения спортивной карьеры».
Новые правила в помощь
Главный тренер сборной Азербайджана по прыжкам на батуте Владимир Шуликин отметил, что Сельджан много трудилась для достижения успеха в старшей возрастной группе: «Первой нашей задачей была путевка в финал. Преодолев этот этап, сосредоточили все внимание на завоевании медали. Спортсмены опробовали на Кубке мира новые правила. Думаю, их применение оказало положительное влияние на выступления спортсменов. Выбрать для второй попытки более сложную или простую комбинацию мы решаем, исходя из набранных соперниками очков. Сельджан недавно перешла в когорту взрослых, поэтому должна больше работать над собой. Впереди нас ждут соревнования на Кубок мира, чемпионат Европы в Италии и чемпионат мира в Болгарии в ноябре. А со следующего года спортсмены начнут набирать лицензионные очки на Олимпийские игры 2024 года в Париже. Мы тоже постараемся обеспечить лицензию на «Париж-2024».
В ожидании акробатов
В марте Федерация гимнастики Азербайджана организует проведение очередного авторитетного соревнования. 10-13 марта в Баку впервые пройдет чемпионат мира по одному из самых интересных и волнующих видов гимнастики - акробатической. Ожидается участие в турнире 190 спортсменов из 21 страны. В соревнованиях, которые продлятся четыре дня, они выступят в мужских и женских парах, а также в женских и мужских программах по балансовым, динамическим и комбинированным упражнениям. Азербайджан представят чемпионы Европы среди юниоров Даниэль Аббасов и Мурад Рафиев, победители международных турниров Сабир Агаев и Мехрибан Саламова, серебряный и бронзовый призеры чемпионата Европы среди взрослых Агасиф Рагимов и Разия Сеидли.