Çərşənbə axşamı, 06:13
Maya BAĞIROVA: “Mənim çəkdiyim fotolarda Qarabağın xarabalıqlarını görən çox sayda fransalıda bölgəyə səfər etmək və həqiqətləri öyrənmək istəyi yaranıb”
Maya Bağırova gənc azərbaycanlı fotoqrafdır. Beynəlxalq müsabiqələrdə iki qızıl medal qazanan fotoqraf “Jan Larivye” mükafatının sahibidir. Beynəlxalq foto agentliyinin – “Hans Lucas”ın əməkdaşı olan Maya Bağırovanın fotoları Avropanın nüfuzlu nəşrlərində dərc edilib.
O, Üzeyir Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyasının skripka sinfini bitirdikdən sonra 2016-cı ildə uşaqlıq arzusu olan şəhərə – Parisə köçüb. Burada Maya Bağırova Avropanın aparıcı fotoqrafiya məktəblərindən biri olan “Speos”da təhsil alıb. O, 2018-ci ildə “Paris Match” jurnalının təşkil etdiyi müsabiqədə nüfuzlu mükafata layiq görülüb.
Karantin dövründə Maya öz fotolarında Fransa Moda Həftəsini, Paris küçələrindəki həyatı əks etdirib. Bu fotolarda o, həyatı necə qavradığını və bu məkanın varlığı ilə bağlı sirləri insanlara çatdırıb.
2021-ci il isə onun peşəkar fotoqraf kimi fəaliyyətində yeni mərhələ olub. Qeyd edək ki, 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı Maya fotojurnalist kimi cəbhəyə yollanır. Onun topladığı fotomateriallar 4 dildə nəşr olunan “Qarabağ” adlı kitabda dərc edilib. Bu fotolar Vətən müharibəsi və qələbəmizin birinci ildönümünə həsr olunmuş “Le Jardin Noir” (“Qara bağ”) adlı fərdi sərgidə də nümayiş etdirilib. Bu fotoqrafın obyektivinin çəkmədiyi yer qalmayıb: Ağdam, Füzuli, Xudafərin körpüsü yaxınlığındakı ərazilərdən tutmuş Zəngilan və Cəbrayıl rayonlarına qədər. Bu fotolarda 30 il davam etmiş talan, azğınlıq və əzab həkk edilib. “Le Jardin Noir” adlı sərgidə isə Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərindəki acınacaqlı vəziyyəti göstərən 15 foto nümayiş olunub.
- Bizə deyin, fotolarınız vasitəsilə insanlara hansı məsələləri çatdırmağı qərara gəldiniz? Fransalılar Qarabağı təsəvvürlərinə necə gətirirlər?
- Müharibə fotoları – sübut olunmuş sənəddir. Onlar Qarabağda müharibə zamanı və sonra baş verən hadisələri göstərir. Mən öz fotolarımla erməni işğalçılarının torpaqlarımızı nəyə çevirdiyini göstərmək istədim: ucu-bucağı görünməyən xarabalıqlar, yalnız daşların qaldığı dağılmış evlər. Biz zamanlar orada insanlar yaşayırdı...
Bundan başqa, çəkdiyim fotolar vasitəsilə orada yaşamış insanların hiss etdiyi, bu torpaqların canına çəkdiyi əzab və ağrıları göstərə bilmişəm. Bu fotolara  – Qarabağın hazırkı mənzərəsinə sərgini ziyarət edən insanlar da biganə qalmayıblar. Onlar ucadan deyirdilər: “Ruhlar şəhəri!” Fransalılar emosional xalqdır. Odur ki, onlara hər şeyi incəsənət vasitəsilə göstərmək lazımdır. Əslində, onların sərgidən nə gözlədiyini bilmirdim. Amma əminliklə söyləyə bilərəm ki, bu sərgi fransalılarda dərin təəssürat yaradıb. Onlar melanxolik əhvali-ruhiyyədə idilər. Mənə Qarabağda baş vermiş hadisələr haqqında suallar verirdilər. Əlbəttə ki, mən onlara tariximiz haqda danışdım. Ziyarətçilərin əksəriyyətində Qarabağa səfər etmək arzusu yarandı. Parisdəki sərginin Fransadakı Azərbaycan diasporu tərəfindən təşkil olunduğunu qeyd etmək istərdim.
- Azad edilmiş ərazilərə səfər etmək və Parisdə sərgi keçirmək ideyası necə yaranıb?
- İkinci Qarabağ müharibəsi zamanı bütün Azərbaycan xalqı kimi mən də çox məyus idim. Parisdə mənim də əməkdaşlıq etdiyim “Hans Lucas” foto agentliyi fəaliyyət göstərir. Bir dəfə Ermənistan tərəfindən gələn fransalı fotojurnalistlərin yalan məlumat yaydıqlarını gördüm. Düşündüm ki, əgər onlar yalnız belə şeylər göstərirlərsə, həqiqəti kim göstərəcək?! Odur ki, fotoagentliyə müraciət etməyə qərar verdim. AFP agentliyi ilə bərabər “Hans Lucas” da mənə çəkiliş icazəsi ilə bağlı məktub yolladı. Üstəlik, Azərbaycanın Fransadakı səfirliyi də mənə müharibə zamanı torpaqlarımıza səfər etmək və real vəziyyəti işıqlandırmaq imkanı yaratdı.
- Ağdam, Füzuli, Cəbrayıl və Zəngilanı öz gözlərinizlə görən zaman nə hiss etdiniz?
- İlk dəfə Füzulidə olan zaman müharibənin son həftəsi idi. Biz cəbhədə idik. Hər tərəfdən bomba və atəş səsləri gəlirdi. Əgər söhbət yaşadığım hiss və təəssüratlardan gedirsə, bunların qarışıq olduğunu söyləyə bilərəm... Torpaqlarımızı belə vəziyyətdə görmək üzücü idi. Amma qəflətən dağıntılar arasında uçan kəpənək gördüm. Bu, Füzulidə idi. O vaxt düşündüm: “Xoşbəxt günlər olacaq!”
Bu arada, “Ağdam” sözü “ağ dam” deməkdir. Televizorda yalnız həyatın qaynadığı, insanların bu şəhərin küçələrində üzlərində gülüşlə gəzdiyi Ağdamla bağlı köhnə kadrlar görmüşəm. Amma orada mən qəddar reallıqla qarşılaşmışdım. Ağdamda nə damlar, nə də ki həyat var idi. Orada heç nə yox idi. Şəhərdəki məscidin ən hündür hissəsinə çıxan zaman bütün Ağdamı ovcumun içi kimi gördüm. Bu, çox təsirli mənzərə idi.
Zəngilan və Cəbrayılda da vəziyyət eyni idi. Bütün bunları görəndən sonra öz-özünə sual verirsən: “Nəyə görə? Bizə niyə belə münasibət göstərilib? Bizim torpaqlarımız niyə “ruhlar şəhəri”nə çevrilib?” Bu sualların cavabı yoxdur. Bu mövzu üzərində düz bir il çalışdım. Daha sonra sərgiyə hazırlaşdım. Üstəlik, “Qarabağ” adlı elektron kitabın yaradılması ilə məşğul oldum. Bir anda Qarabağın bütün ağrılarının mənim emosional vəziyyətimə necə transformasiya etdiyini hiss etdim.
- Hazırkı dünyada müharibə və münaqişələr bitmək bilmir. Bəs fotoqrafiya sahəsinin müharibə dövründə rolu nədir? O, hadisələrin gedişinə hər hansı bir şəkildə təsir göstərə bilərmi?
- Təəssüf ki, bu, belədir. Fotoqrafiya tarixi qoruyan yaddaşdır. Məsələn, indi biz azad edilmiş ərazilərdə dağıdılmış evləri görürük. Sabah isə bizim şəhərlərimiz bərpa olunduqdan sonra keçmişdə baş vermiş hadisələrin sübutu kimi yalnız fotolar qalacaq.
- Məlumdur ki, siz uzun illərdir Parisdə yaşayırsınız. Fransalı “tamaşaçılar”ın Qarabağ məsələsi ilə bağlı düzgün şəkildə məlumatlılığı hansı səviyyədədir?
- Fransada çox sayda erməni yaşayır. Bu, bu və ya digər şəkildə fransalıların fikrinə təsir göstərir. Odur ki, fransalıların əksəriyyəti bizdən çox, onları dəstəkləyir. Onlar həqiqətə deyil, yalana inanırlar. Lakin biz öz sözümüzü deməliyik və onun həqiqət olduğunu sübuta yetirməliyik.
- Fransada hər hansı platformada fotolarınızı təqdim edən zaman hansı çətinliklərlə üzləşirsiniz?
- Çətinliklər odur ki, Fransadakı ictimaiyyət real hadisələri dərk edə bilmir. Mətbuatda saxta xəbərlər həddindən artıq çoxdur.Yalnız bir neçə ildən sonra “Le Monde” nəşrində Qarabağla bağlı real faktların olduğu məqalə dərc edilib. Məqalədə mənim çəkdiyim kadrlara da yer verilib.
- İran əsilli fransalı fotoqraf Reza Deqati uzun illərdir ki, Qarabağ müharibəsi ilə bağlı fotolar ərsəyə gətirir. Sizin işlərinizlə onun fotoları arasında təmas nöqtəsi varmı? Siz onunla tanışsınızmı?
- Mən Reza Deqati ilə 14 yaşımda tanış olmuşam. O vaxt fotoqrafiya sənətinə yenicə başlamışdım. O, mənə kitabını hədiyyə etdi. Reza Deqati mənə işıq, portret və sairlə necə işləməyi izah etdi. Hər bir fotoqrafın öz üslubu, reallığı var. Bu mənada fərqli olmağımıza baxmayaraq, uzun illər keçdikdən sonra onun hekayələrini məhz Qarabağda görmək xoş idi.
- 2019-cu ildə Bakıda “Paris” adlı sərgi keçirmişdiniz. Hər kəs Parisi özünəməxsus şəkildə dərk edir. Bəs Paris sizin üçün nədir və fotolarınız vasitəsilə onu necə təsvir etmisiniz?
- Paris mənim uşaqlıq arzum idi. Xalam uzun illərdir ki, bu şəhərdə yaşayır. Onun fransız dilində danışdığını çox eşitmişəm. “Bəs onlar nə haqda belə gözəl danışırlar?” – deyə sual verirdim. Bu, hər zaman mənim üçün sirr idi. Parisdə 6 il yaşadıqdan sonra onun həqiqətən unikal şəhər olduğunu anladım. O, müəyyən mənada məğrur şəhərdir. Hardasa səni öz daxilinə buraxmayacaq. Paris tarixini özündə saxlayır. Mənim Parisimsə yağışlı idi. Mən qarğalarla dost idim. Hər gün insanların həyatını da çəkirdim.
- Sizin fotolarınız əsasən ağ-qaradır. Bunu müsahibələrinizdən birində belə izah edirsiniz: “Mən rəngli fotolar çəkən zaman insanlar onlarda rənglərdən başqa heç nə görmürlər. Lakin ağ-qara fotolar ərsəyə gətirən zaman tamaşaçılar fotonun mənasını görür və başa düşürlər. Bu zaman tamaşaçılar fotoya diqqətlə baxmaq və ideyanın dərinliyi haqda düşünmək istəyirlər”. Bəs həyata gəlincə, rəngarəng rənglər arasında həyatın mənasını anlaya və onun məqsədi haqda düşünə bilirsinizmi?
- Həyat həm müxtəlif rənglərdə, həm də tək rəngdə gözəldir. Onun mənasını anlamaq üçün harmoniyada yaşamağa ehtiyac var. Çətinliklərin necə olduğunu bilmədən, xoşbəxt olmaq mümkün deyil. Rəngi görmədən baş verən hadisələrin dərinliyini və mənasını anlamaq mümkün deyil. Hər şey bir-birinə bağlıdır. Mən uzun illər ərzində həyatın mənası haqda düşünmüşəm. Məncə, həyatın mənası sadədir: yaşamaq lazımdır. Həyatın mənası heç nədən qorxmadan arzularınızı yerinə yetirmək, “qanadlarınızı açaraq uçmaqdır”.
- Bütünün hissələrini və canlı ilə cansızın vəhdətini fiksaja salmaq sevgisi necə yaranıb? Siz bu texnika və ya prizma vasitəsilə nə demək istəyirsiniz?
- Əslində, cansızlar canlıların hesabına yaşayır. Canlılar yaşayır, çoxalır, böyüyür və qidalanır. Cansızlar isə illərlə, əsrlərlə dəyişmir. Lakin onlar bir-biri ilə sıx bağlıdır. Onlar ayrı-ayrılıqda mövcud ola bilməz.
- Sizcə, fotoqrafın bacarığı nədən ibarətdir? Baxışdan, düşüncə tərzindən və ya başqa məsələlərdən?
- Arzu, səbir və hərəkətdən.
- Belə bir anlayış var: kadrı tutmaq. Qaçırdığınız və buna görə indiyədək peşman olduğunuz kadr varmı?
- Qaçırılan kadr hər zaman insanın yaddaşında qalacaq. Qaçırılan kadr bunun rəmzidir: bir kadr çox sayda kadrın yaranmasına səbəb ola bilər. Lakin heç nədən peşman olmaq lazım deyil, çünki həyat bunun üçün çox qısadır (gülür).

DESIRE. PATIENCE. MOTION
Maya BAGHIROVA: "After seeing the ruins of Garabagh on my photos, many French want to visit the region and discover the truth”
Author: Salatyn MIRZOYEVA
Maya Baghirova is a young Azerbaijani photographer, winner of two gold medals and the Jean Larivier Prize, and an employee of the internationally recognised photo agency Hans Lucas. Her works have been published in prestigious European publications. After graduating from the Uzeyir Hajibeyov Academy of Music in violin, she moved to her childhood dream city of Paris in 2016, where she studied at one of Europe's leading photography schools, Speos. In 2018, she was received a prestigious award from a competition organised by Paris Match.
Maya has photographed the French Fashion Week, life on the streets of Paris during the lockdown, trying to convey her personal understanding of life and the mystery of being there.
The year of 2021 marks a new stage in Maya’s professional career. During the 44 days of the Patriotic War, she was on the front line as a photojournalist.
The photo footage made during the war were later included in her book Karabakh published in four languages. The same photos have also been demonstrated at Maya’s personal exhibition Le Jardin Noir (The Black Garden) marking the first anniversary of the Patriotic War and our victory. Maya’s lenses have so far visited Aghdam, Fuzuli, the Khudaferin bridge, Zangilan and Jabrayil. Thirty years of looting, thirty years of atrocities, thirty years of pain.
Le Jardin Noir showcased 15 photographs depicting the gloomy state of Azerbaijani lands liberated from occupation.
"Can you tell us what you have decided to convey through your photographs? What was the impression of the French about Garabagh?"
"Photographs from war are sort of an evidence. My photos from Garabagh show what happened there during and after the war. I wanted to demonstrate what the Armenian occupiers had turned our lands into: endless ruins, destroyed houses with only stones left. Empty places where people used to live...
“Through my photographs, I could convey the pain and suffering the people who lived there had went through, permeated the land. These photographs, the current scenery of Garabagh, did not leave my visitors indifferent. You would hear how they called the ruined cities ‘a city of ghosts’. The French are emotional people, so they need to show everything through art. I don't know what they were expecting to see in my exhibition, but I am sure that they were moved deep inside. Visitors were in a melancholic mood, interested in events, and I certainly shared our story. Many of them wished they could visit Garabagh.
“By the way, my personal exhibition in Paris has been organised by the Azerbaijani diaspora in France.”
“How did the idea of visiting the liberated territories and organising an exhibition in Paris come about?”
“During the war, I was in a very depressed state, as were all the Azerbaijani people. There is an agency in Paris called Hans Lucas; I am a member of that agency as well. One day I saw that French photojournalists returning from Armenia were showing nothing but lies. I thought if they were showing such things, who would show the truth? So I decided to write to the agency. Hans Lucas, together with AFP, sent me a letter giving me permission to take pictures. Also the Azerbaijani Embassy in France helped me visit our lands during the war to cover the reality.”
“How did you feel when you saw the state of Aghdam, Fuzuli, Jabrayil and Zangilan with your own eyes?”
“My first visit to Fuzuli was in the last week of the war. We were at the front line. We could hear the sounds of bombs and gunshots from everywhere. I had mixed feelings and experiences... It was sad to see our lands in such a state. Suddenly, in the midst of this devastation, I noticed a butterfly fluttering about. It was in Fuzuli. Then I thought to myself that the happiness will definitely come to this place too! The word Aghdam means white roofs. I had only seen old images of Aghdam on TV, a city teeming with life, smiling people walking on the streets… But when I was there personally, I found myself face to face with the harsh reality. No rooftops, no life... There was absolutely nothing. Climbing to the top of the mosque, you can see the whole of Aghdam. It is a very touching picture.
“It is the same in Zangilan and Jabrayil. You look at all this and wonder Why? Why have we been treated like this? Why have our lands looked like a nightmare? But there are no answers to these questions. I have worked on this story for a year. Then I prepared for the exhibition and worked on my e-book Karabakh. At one point I felt all the pain of Garabagh transformed into my emotional state.”
"The world today is going through wars and conflicts. What is the role of photography during war. Can photos have any impact on the course of events?"
"Unfortunately, this is true. Photography is a memory that preserves history. For example, today we see destroyed houses in liberated lands, but tomorrow, when our cities are reconstructed, only photographs will remain as evidence of what happened."
"You have lived in Paris for a long time. How well is the French viewer aware of the Garabagh conflict?"
"There are many Armenians living in France, who have a varying degree of influence on the French opinion. The French mostly support them rather than us; they believe in lies rather than the truth. But we have to say our word and prove its truth."
"What kind of difficulties you have when presenting your works on a particular French platform?"
"The truth is that the French public does not perceive real events. There is too much false information in the media. After so many years, it was the first time that Le Monde wrote real facts about Garabagh. And my footage accompanied the published material."
"Reza Deghati is a French photographer of Iranian origin who has been photographing the Garabagh war for many years. Have you been in touch with him in terms of your joint business? Do you know him?"
"I met Mr. Deghati when I was 14 years old. I just started to take photographs at that time. He gave me his book and explained to me how to work with light, portraits, etc. All photographers have their own style, their own reality. Even though he and I are different in that respect, it was nice to see his stories in Garabagh after so many years."
"In 2019, you held an exhibition in Baku called Paris. Everyone perceives Paris differently. What is Paris like for you and how have you expressed your feelings in your works?"
"Paris was a childhood dream for me. My aunt has lived in Paris for a long time. I often heard French from her. It had always been a mystery to me. I wondered what they were talking about in such a beautiful language? After living in Paris for six years, I have realised that the city is indeed peculiar. It is a bit proud of itself. It is sometimes demanding. It likes keeping some of its stories to itself. My Paris was rainy. I was friends with crows and was taking pictures of life and people every day."
"Your photographs are mostly in black and white. In one of your interviews you said: ‘When I take colour photos, people see only colours and nothing else. When I take photos in black and white, people see the meaning and understand it; they want to reflect on them and think about the depth of meaning’. What about life: can you guess the meaning of life among so many colours?"
"Life is beautiful, whether in colour or monochrome. To guess the meaning, you have to live in harmony. You cannot be truly happy without tasting the difficulties of life. Without seeing colours, it is impossible to penetrate the meaning and depth of what is happening. Everything is interconnected. For years I have been thinking about meaning of life, and it turns out that everything is very simple - you have to live. To fulfil your dreams without fearing anything. Spread your wings and fly."
"Where did you get the idea of capturing parts of the whole and combine the living objects with the inanimate ones. What exactly do you want to express through this kind of technique or prism?"
"Non-living objects live thanks to the living ones. The living beings live, multiply, grow and feed; the non-living beings remain unchanged for years, centuries. But they are all closely related to each other. And their existence is impossible in isolation."
"How can you explain a photographer's skill... Through his looks, mindset, or something else?"
"It’s all about our desire, patience and motion."
"Is there a missed shot that you regret?"
"Our memory will always have such missed shots of life. A missed shot is like a symbol—it can help make many shots come true. Don't regret anything, life is too short for that (smiles)."