Azərbaycandan elektrik enerjisi ixracını nəzərdə tutan layihələr büdcyə uzun illər sabit gəlir vəd edir
Avropanın qaz bazarında yaranmış mürəkkəb vəziyyət Avropa Komissiyasını son dərəcə qeyri-adi qərar qəbul etməyə sövq edib: “yaşıl enerji” ilə bağlı layihələr yenidən nəzərdən keçirilib. İndi investorlara təkcə bərpa olunan enerji mənbələrinə deyil, həm də atom enerjisinə və təbii qaza diqqət yetirmək tövsiyə olunur. Avrokomissarlar qaz və atom enerjisini “yaşıl texnologiyalar” siyahısına daxil edilməsi ilə bağlı qərarı bu il fevralın 2-də keçirilmiş iclasda təsdiqləyiblər. Amma bu qərar 4 aydan tez olmayaraq qüvvəyə minəcək. Əlbəttə, əgər Avropa İttifaqı (Aİ) Şurası və Avropa Parlamenti onu bloklamasa...
“Atom”a, hə
Avropa Komissiyasının mübahisəli qərarı artıq ekoloqların, hətta investorların belə, ciddi tənqidinə səbəb olub. Üstəlik, bu qərar Avropanı daxildən parçalayıb. Hətta məhkəməyə müraciət olunacağı ilə bağlı təhdidlər belə, səsləndirilir. Yeri gəlmişkən, Fransa, Polşa və Aİ-yə üzv olan bir sıra dövlətlər atom enerjisindən istifadə edilməsi ilə bağlı təşəbbüsü dəstəkləyir. Lakin Almaniya, Avstriya və Lüksemburq yeni ideyanın əleyhinədir. Hətta Vyana və Lüksemburq bu qərar haqda məhkəməyə etiraz edəcəkləri ilə bağlı təhdidlər səsləndirirlər. Avropa Komissiyası isə atom enerjisi ilə bağlı qərarını onunla əsaslandırır ki, Avropanın hazırkı mərhələdə təbii qaz və atom enerjisi ilə bağlı layihələrə ehtiyacı var və bu ideyanı danmaq reallığı inkar etmək deməkdir. Digər tərəfdən avrokomissarlar bəyan edirlər ki, alternativ enerji sıfır karbon emissiyası ilə bağlı hədəflərə nail olmaqda əsas rol oynasa da, regionun sabit enerji mənbələrinə ehtiyacı var.
Fransa Prezidenti Emmanuel Makron isə əmindir ki, atom enerjisi olmadan onun dövləti və Aİ planlaşdırıldığı kimi, 2050-ci ilə qədər karbon neytrallığına nail ola bilməyəcək. Bundan başqa, Fransa lideri bu ayın əvvəlində ölkədə 2045-ci ilə qədər ən azı 6 ədəd EPR2 tipli nüvə reaktorunun tikintisi ilə bağlı planı elan edib. E.Makron hələ 2017-ci ildə seçkiqabağı proqramında Fransada elektrik enerjisinin istehsalında atom energetikasının payının 75%-dən 50%-dək azaldılacağına söz vermişdi. Amma Fransa lideri son bəyanatı ilə 180 dərəcə dönüş edib.
Nüvə enerjisi İkinci Dünya müharibəsindən sonrakı Fransa iqtisadiyyatının əsasını təşkil edir. Bu ölkə isə Avropada Almaniyadan sonra ikinci ən böyük iqtisadiyyata malikdir. Atom elektrik stansiyaları Fransanın elektrik enerjisinə olan tələbatının 70%-ni ödəyir. Üstəlik, onlar ölkəni ucuz elektrik enerjisi ilə təmin edir. Bundan əlavə, atom elektrik stansiyaları Fransanı ən böyük enerji ixracatçısına çevirib. O, əsasən İtaliya və Böyük Britaniyaya elektrik enerjisi tədarük edir.
Aİ-də Fransadan başqa da atom energetikasını dəstəkləyən dövlətlər var: Çexiya, Slovakiya, Macarıstan, Rumıniya, Polşa və Sloveniya. İttifaqa üzv olmayan Böyük Britaniya da atom elektrik stansiyalarının inşasını davam etdirir.
Macarıstan isə tezliklə Pakş-2 atom elektrik stansiyasının tikintisi üçün lisenziya almağa ümid edir. Bu ölkənin baş naziri Viktor Orbanın sözlərinə görə, bu, hakimiyyəti enerji müstəqilliyini təmin etməyə can atan və bunu daha çox iqlim neytrallığı yolu ilə həyata keçirməyə çalışan respublika üçün böyük nailiyyət olardı.
Çexiyaya gəlincə, o, Dukovanı AES-də yeni enerji blokunun tikintisinə başlamağı planlaşdırır. “Atom elektrik stansiyaları bizim üçün mühüm rol oynayır. Respublikada elektrik enerjisi istehsalının, təxminən, 40%-i məhz onların payına düşür”, - deyə Çexiyanın Baş naziri Petr Fiala bildirmişdi. Doğrudur, ölkə rəhbərliyi uzun müddət ərzində bu layihənin maliyyələşdirilməsi ilə bağlı qərar verə bilmirdi. Nəticədə, yeni enerji blokunun inşası təxirə salınırdı. Amma indi Çexiya rəhbərliyi qərara gəlib ki, dəyəri, təxminən, 6 milyard avro olacaq layihəni dövlət maliyyələşdirəcək.
Beləliklə, Avropada atom elektrik stansiyalarına investisiya qoymaq, yaxud onlardan tamamilə imtina etməklə bağlı seçimin edildiyi vaxt Azərbaycan elektrik enerjisinin ixracı məsələsində öz yolu ilə gedir. Eyni zamanda, o, Avropanı enerji tədarükü ilə bağlı perspektivli istiqamətlərdən biri kimi nəzərdən keçirir.
Başqa yol
Azərbaycanda hələ sovet dönəmində Bakı yaxınlığında atom elektrik stansiyasının tikintisi planlaşdırılmış, hətta onun bünövrəsi belə qoyulmuşdu. Lakin 1986-cı ildə Çernobıl AES-də baş vermiş qəzadan sonra bununla bağlı işlər dayandırılıb.
Ölkə müstəqillik qazandıqdan sonra bu məsələ Rusiya və Azərbaycan prezidentlərinin görüşlərində, həmçinin Azərbaycan-Rusiya Hökumətlərarası İqtisadi Komissiyasının iclasları çərçivəsində yenidən müzakirə edilib. 2019-cu ildə “Rosatom”un rəhbəri Aleksey Lixaçev Rusiyanın Azərbaycanda atom elektrik stansiyası tikməyə hazır olduğunu bəyan etmişdi. Onun sözlərinə görə, bu enerji obyektinin istismarı ilə Azərbaycan qaz ixracını artıra bilər. Doğrudur, bu məsələ ilə bağlı qərar verilməyib. Amma Azərbaycanda atom elektrik stansiyasının tikintisi aktuallığını itirməyib.
Yeri gəlmişkən, bu il fevralın 22-də Moskvada keçirilən Rusiya-Azərbaycan sammitinin yekunlarına əsasən iki dövlət arasında imzalanmış müttəfiqlik qarşılıqlı fəaliyyəti haqqında Bəyannamənin müddəalarının birində tərəflərin bununla bağlı razılığa gəldiyi əks olunub: “Tərəflər atom enerjisindən dinc məqsədlərlə istifadə sahəsində qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi imkanlarını nəzərdən keçirəcəklər”.
Bu məsələnin Azərbaycan-Rusiya Hökumətlərarası İqtisadi Komissiyasının bu ilin aprel-may aylarında Bakıda keçiriləcək növbəti iclasında geniş şəkildə müzakirə ediləcəyi istisna olunmur.
Lakin Azərbaycanda hələ də elektrik enerjisi sahəsinin inkişafı ilə bağlı layihələr təbii qaz, həmçinin bərpa olunan enerji mənbələri ilə çalışan yeni generasiya güclərinin yaradılmasına istiqamətlənib.
“Biz elektrik enerjisi infrastrukturuna böyük həcmdə investisiya yatırmışıq və deyə bilərəm ki, Davos Dünya İqtisadi Forumunun qiymətləndirməsinə əsasən, enerjiyə əlçatanlıq reytinqində biz dünyada ikinci yerdəyik. Beləliklə, biz böyük həcmdə vəsait yatırmışıq və elektrik enerjisi xətlərini, demək olar ki, tamamilə müasirləşdirmişik, yeni elektrik stansiyaları tikmişik”, - deyə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev qeyd edir.
Yeri gəlmişkən, 2022-ci il fevralın 11-də Azərbaycan liderinin iştirakı ilə yükötürmə gücü 1000 meqavat olan 330/220/110 kilovoltluq “Qobu” yarımstansiyasının və 385 meqavatlıq “Qobu” Elektrik Stansiyasının daxil olduğu, “Qobu” Enerji Qovşağının açılış mərasimi keçirilib.
“Qobu” Enerji Qovşağı ölkədə, xüsusilə Bakı və Abşeron yarımadasında elektrik enerjisinə sürətlə artan tələbatı ödəmək, paytaxtın və yarımadanın regionlardakı elektrik stansiyalarından asılılığını azaltmaq, elektrik enerjisi ilə təchizatın dayanıqlılığını və etibarlılığını maksimum səviyyəyə çatdırmaq, texniki itkiləri azaltmaq, sistem qəzası təhlükəsini minimuma endirmək və digər amillər baxımından olduqca əhəmiyyətlidir.
“Qobu” Enerji Qovşağının enerji sisteminə inteqrasiyası üçün Şirvandakı “Cənub” Elektrik Stansiyasına 108 kilometr məsafədə 330 kilovoltluq ötürücü xətt inşa edilib.
Beləliklə, “Qobu” Elektrik Stansiyasının istismara verilməsi Azərbaycana enerji sisteminin gücünü, təxminən, 8 min meqavata çatdırmağa imkan verib. 2021-ci ildə ölkədə elektrik enerjisinin istehsalı 2020-ci illə müqayisədə 7,9%, istehlakı isə 6,7% artıb.
Azərbaycan liderinin sözlərinə görə, 2021-ci ildə ölkənin elektrik enerjisi ixracı rekord səviyyəyə, yəni 1,6 milyard kilovat/saata çatıb. “Mən, həmçinin demək istərdim ki, bizim elektrik enerjimizə regional bazarda da ehtiyac var, bəlkə də, biz daha uzağa, Avropaya qədər gedə bilərik. Çünki bu gün biz dörd qonşu ölkəyə - Türkiyə, Rusiya, Gürcüstan və İrana elektrik enerjisi ixrac edirik... Mən Qara dənizin dibi ilə Mərkəzi Avropanı bizim regionumuzla birləşdirən elektrik xətlərinin çəkilməsi ilə bağlı müəyyən planlardan xəbərdaram. Azərbaycan Gürcüstanın elektrik enerjisi təchizatçısı olaraq burada iştirak edə bilər. Bizim burada, həqiqətən də, böyük potensialımız var”, - deyə Prezident İlham Əliyev hesab edir.
İxrac marşrutları
İxrac həcminin artırılması və eyni zamanda, Azərbaycan ərazisindən üçüncü ölkələrə elektrik enerjisinin nəqlinin təşkili ilə bağlı məsələlərin həlli iki enerji dəhlizinin inkişafı hesabına planlaşdırılır. Söhbət Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyəni birləşdirən “Şərq-Qərb” və İran, Azərbaycan və Rusiyanı birləşdirən “Şimal-Cənub” layihələrindən gedir.
Sadalanan ölkələrin enerji sistemlərinin birləşdirilməsi ixrac-idxal əməliyyatlarının genişləndirilməsi üçün imkanlar yaradacaq və Azərbaycanın bu sahədə ixracatçı və tranzitçi ölkə kimi mövqeyini gücləndirəcək. Artıq “Şərq-Qərb” enerji körpüsünün yaradılması ilə bağlı hədəfə nail olnub. Belə ki, 2016-cı il fevralın 7-də Azərbaycandan Gürcüstan vasitəsilə Türkiyəyə sutkada, təxminən, 80 meqavat həcmində elektrik enerjisinin ilk tədarükünə başlanılıb.
“Şimal-Cənub” enerji körpüsünün yaradılmasına gəlincə, bu istiqamətdə işlər İranın “Monenco Iran” şirkəti tərəfindən həyata keçirilən texniki-iqtisadi əsaslandırmanın hazırlanması mərhələsindədir. Bu layihə də aktuallığını itirməyib. Bunu Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Həşimovun fevralın 21-22-də Dohada keçirilən Qaz İxrac edən Ölkələr Forumunun (GECF) Nazirlər iclası çərçivəsində rusiyalı və iranlı həmkarları – Nikolay Şulqinov və Əli Əkbər Mehrabian ilə enerji dəhlizinin yaradılması üzrə işlərin gedişini müzakirə etməsi göstərir.
“Şimal-Cənub” layihəsi çərçivəsində İran və Rusiyanın enerji şəbəkələrinin məhz Azərbaycan vasitəsilə bir-biri ilə birləşəcəyini qeyd etmək yerinə düşər. İran və Rusiyanın elektrik enerji istehlakının pik dövrləri üst-üstə düşmür. Odur ki, qışda İran Rusiyaya elektrik enerjisi ixrac edə, yayda isə əksinə, bu ölkədən elektrik enerjisi idxal edə bilər. Azərbaycan isə texniki cəhətdən enerji sistemini bu iki ölkə ilə birləşdirməyə hazırdır. Məsələn, hazırda Azərbaycanda “Yaşma-Dərbənd” və “İmişli-Parsabad” elektrik ötürücü xətləri kimi güclü layihələr fəaliyyət göstərir. Bundan əlavə, bizim Rusiya enerji sistemi ilə paralel rejimdə işləmək təcrübəmiz var.
Azərbaycanın qərb hissəsi ilə Naxçıvan Muxtar Respublikasını birləşdirəcək enerji nəqli ilə bağlı infrastrukturun yaradılması ölkənin Türkiyə və İrana elektrik enerjisinin ixracı və tranziti üçün daha bir imkan yarada bilər. Yeri gəlmişkən, Azərbaycan rəhbərliyi belə layihəni həyata keçirmək niyyətinin olduğunu bəyan edib. Belə ki, Zəngəzur dəhlizindən keçəcək elektrik xəttinin çəkilməsi planlaşdırılır.
“İxracla bağlı öz fəaliyyətimizi genişləndirməliyik, yeni ixrac bazarlarına çıxmalıyıq. Bizim bütün dörd qonşu ölkə ilə dediyim kimi, enerji bağlantıları var, yeni bir layihə üzərində biz indi işləyirik. Zəngəzur dəhlizi üzərindən Azərbaycandan Naxçıvan Muxtar Respublikasına, oradan isə Türkiyəyə və İrana yeni xəttin çəkilişi indi artıq planlarımızdadır və mən demişdim ki, Zəngəzur dəhlizi təkcə dəmir yolu, avtomobil yolu, hava nəqliyyatı üçün deyil, eyni zamanda, enerji növlərinin bu dəhliz üzərindən ixrac edilməsi ilə bağlı Zəngəzur dəhlizi öz rolunu oynayacaq”, - deyə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev AZƏRTAC-a müsahibəsində bildirib.
“Azərbaycanın ayrılmaz hissəsi olan Naxçıvan Muxtar Respublikasını elektrik enerjisi ilə təmin etmək üçün və oradan xarici bazarlara çıxmaq üçün və Türkiyədən sonra Avropaya çıxmaq üçün yeni bir xəttimiz olacaq. Bir xətt Gürcüstan-Türkiyə üzərindən keçir (“Şərq-Qərb” enerji körpüsü – R+) və ikinci xətt oradan keçməlidir (Naxçıvan Muxtar Respublikasından – R+). Bunun üzərində biz işləyirik və artan ixracımız həm önəmimizi artıracaq, geosiyasi önəmimizi artıracaq, eyni zamanda, bizə əlavə valyuta gətirəcək. Biz təkcə neftdən, qazdan yox, eyni zamanda elektrik enerjisindən də valyuta qazanacağıq və ölkəmiz daha da firavan yaşayacaq”, - deyə dövlət başçısı vurğulayıb.
Bir sözlə, dünya bazarlarındakı mövcud vəziyyət onu göstərir ki, yanacaq-energetika sahəsi ilə bağlı layihələr hələ uzun illər ərzində uzunmüddətli gəlir əldə etmək nöqteyi-nəzərindən, ən qazanclı layihələr olacaq. Odur ki, Azərbaycan belə böyük təşəbbüslərdə nə qədər çox iştirak edərsə, onun iqtisadiyyatının gələcək dayanıqlı inkişafına olan inamı bir o qədər sabit olacaq.

Проекты, направленные на рост экспорта электроэнергии из Азербайджана, способны на долгие годы обеспечить стабильные доходы в госбюджет
Непростая ситуация, сложившаяся на европейском газовом рынке, подтолкнула Еврокомиссию к весьма неординарному решению: пришлось пересмотреть свой взгляд на «зеленые» проекты. Теперь инвесторам рекомендуют обратить внимание не только на возобновляемые источники, но и на атом и газ. Решение внести газовую и атомную энергетику в список «зеленых» технологий еврокомиссары утвердили на своем заседании 2 февраля. Однако вступит оно в силу не ранее чем через четыре месяца, если его не заблокируют Совет ЕС и Европарламент.
Добро на «атом»
Спорное решение Еврокомиссии уже вызвало бурную критику экологов и даже самих инвесторов, а также раскололо Европу изнутри - вплоть до судебных угроз. Инициативу поддерживают Франция, Польша и ряд других стран ЕС. Противниками новой идеи выступили Германия, Австрия и Люксембург - две последние даже грозятся оспорить это решение в суде. В Еврокомиссии свое решение оправдывают тем, что газовые и атомные проекты обязательно требуются Европе на данном этапе, и отрицать подобный тезис означало бы отрицать реальность. Хотя ключевую роль в достижении чисто нулевого уровня выбросов должна сыграть альтернативная энергетика, региону нужны и стабильные источники энергии, заявляют еврокомиссары.
Президент Франции Эмманюэль Макрон убежден, что без атомной энергетики его страна и ЕС не смогут добиться углеродной нейтральности к 2050 году, как это было запланировано ранее. Французский лидер в начале этого месяца анонсировал планы по строительству на территории страны как минимум шести атомных реакторов типа EPR2 к 2045 году. Это поворот на 180 градусов в заявлениях Э.Макрона, который в 2017 году в своей предвыборной программе обещал сократить долю атомной энергетики в производстве электричества в стране с 75 до 50%.
Ядерная энергетика - основа послевоенной французской экономики, второй по размерам после немецкой в Европе. АЭС на 70% покрывают потребности Франции в электричестве, причем дешевом, и сделали эту страну крупнейшим экспортером энергии, в основном в Италию и Великобританию.
Кроме Франции в ЕС у атомной энергетики есть и другие сторонники - Чехия, Словакия, Венгрия, Румыния, Польша и Словения. Из не входящих в союз государств АЭС продолжают строить в Великобритании.
Венгрия надеется в скором времени получить лицензию на строительство АЭС «Пакш-2». По словам премьер-министра Виктора Орбана, это будет «большим достижением» для республики, власти которой стремятся обеспечить энергонезависимость страны и «сделать это наиболее климатически нейтральным путем».
Строительство нового энергоблока на АЭС «Дукованы» планирует начать и Чехия. «АЭС играют для нас очень важную роль, они вырабатывают около 40% всей электроэнергии в республике», - заявил чешский премьер-министр Петр Фиала. Власти страны долго не могли определиться с финансированием проекта, поэтому строительство энергоблока откладывалось. Сейчас уже решили, что финансировать проект стоимостью около 6 млрд. евро будет государство.
А пока в Европе выбирают между необходимостью инвестирования в атомные электростанции или полного отказа от них, Азербайджан прокладывает собственный путь к экспорту электроэнергии. При этом Европа рассматривается в качестве одного из перспективных направлений для энергопоставок.
Другой путь
В Азербайджане еще в советское время планировалось строительство АЭС под Баку и даже был заложен фундамент атомной станции. Однако после аварии на Чернобыльской АЭС, произошедшей в 1986 году, работы в этом направлении были прекращены.
После обретения независимости этот вопрос вновь стал обсуждаться и на встречах президентов России и Азербайджана, и в рамках заседаний азербайджано-российской межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству. В 2019 году глава «Росатома» Алексей Лихачев заявил о готовности России осуществить строительство атомной электростанции на территории Азербайджана, отметив, что за счет деятельности этого энергообъекта страна может увеличить экспорт газа. Решение по этому вопросу не принято до сих пор, но актуальности он не потерял. В Декларации о союзническом взаимодействии между РФ и Азербайджаном, подписанной 22 февраля по итогам российско-азербайджанского саммита в Москве, отдельным пунктом отражена договоренность сторон «рассматривать возможности развития взаимовыгодного сотрудничества в области мирного использования атомной энергии». Не исключено, что этот вопрос будет более широко обсуждаться в ходе предстоящего в апреле-мае в Баку очередного заседания Межправкомиссии.
Ну а пока все проекты по развитию сектора электроэнергии сосредоточены на сооружении новых генерирующих мощностей, работающих на природном газе, а также на возобновляемых источниках энергии.
«Мы вложили крупные инвестиции в электроэнергетическую инфраструктуру, и могу сказать, что по оценке Давосского всемирного экономического форума мы занимаем второе место в мире в рейтинге доступности энергии. Таким образом, мы вложили крупные средства и, можно сказать, полностью модернизировали линии электропередачи, построили новые электростанции», - отмечает Президент Азербайджана Ильхам Алиев.
Кстати, 11 февраля этого года с участием азербайджанского лидера состоялось открытие энергетического узла «Гобу», который включает 330/220/110-киловольтную подстанцию c передаваемой мощностью 1000 МВт и 385-мегаваттную электростанцию.
Энергетический узел «Гобу» очень важен с точки зрения удовлетворения растущих потребностей в электроэнергии в Азербайджане. В частности в Баку и на Абшеронском полуострове, снижения зависимости столицы и полуострова от региональных электростанций, доведения до максимального уровня устойчивости и надежности электроснабжения, сокращения технических потерь, сведения до минимума угрозы системных аварий и других факторов.
Для интеграции узла «Гобу» в энергосистему до электростанции «Джануб» в Ширване проложена 330-киловольтная передающая линия протяженностью 108 км.
Ввод в эксплуатацию электростанции «Гобу» позволил довести мощность энергосистемы Азербайджана почти до 8 тыс. МВт.
В 2021 году объем производства электроэнергии в Азербайджане увеличился по сравнению с 2020 годом на 7,9%, объемы потребления - на 6,7%.
Экспорт электроэнергии, по оценке азербайджанского лидера, в 2021 году достиг рекордного показателя - 1,6 млрд. кВт/ч. «Также хотел бы сказать, что потребность в нашей электроэнергии есть и на региональном рынке, и, возможно, мы можем пойти еще дальше, дойти до Европы. Сегодня мы экспортируем электроэнергию в четыре соседние страны - Турцию, Россию, Грузию и Иран (…). Мне известно об определенных планах, связанных с прокладкой линий электропередачи по дну Черного моря, соединяющих Центральную Европу с нашим регионом. Азербайджан, как поставщик электроэнергии в Грузию, может принять в этом участие. Здесь у нас действительно есть большой потенциал», - считает Президент И.Алиев.
Маршруты экспорта
Решение задачи по наращиванию объемов экспорта и в то же время организация транзита электроэнергии третьих стран через территорию Азербайджана планируются за счет развития двух энергетических коридоров: «Восток-Запад», соединяющего Азербайджан, Грузию и Турцию, и «Север-Юг» (Иран-Азербайджан-Россия).
Объединение энергосистем этих стран создаст возможность для расширения экспортно-импортных операций и усилит позиции Азербайджана в качестве экспортера и транзитера электроэнергии.
На сегодняшний день задача по созданию энергетического моста «Восток-Запад» уже выполнена - 7 февраля 2016 года начались первые поставки электроэнергии из Азербайджана в Турцию через Грузию в объеме около 80 МВт в сутки.
Что касается создания энергетического моста «Север-Юг», то работы в этом направлении пока находятся в стадии подготовки технико-экономического обоснования иранской компанией Monenco Iran. Проект не потерял актуальности, о чем говорит тот факт, что министр энергетики Азербайджана в Дохе в рамках мероприятий Форума стран - экспортеров газа 21-22 февраля нашел возможность обсудить ход работ по созданию энергокоридора со своими коллегами из России и Ирана Николаем Шульгиным и Али Акбаром Мехрабианом.
В рамках проекта энергетические сети Ирана и России будут соединены друг с другом через Азербайджан. Периоды пикового потребления электроэнергии в Иране и России не совпадают, и зимой Иран может экспортировать электроэнергию в Россию, а летом, наоборот, импортировать ее из этой страны.
Технически Азербайджан готов к объединению своей энергосистемы с иранской и российской. В Азербайджане функционируют такие мощные объекты, как ЛЭП Дербент-Яшма и Имишли-Парсабад. У нас также есть опыт работы в параллельном режиме с российской энергосистемой.
Еще одна возможность для наращивания экспорта и транзита электроэнергии в Турцию и Иран может открыться со строительством энергопередающей инфраструктуры, которая соединит Азербайджан с Нахчыванской Автономной Республикой (НАР). Руководство Азербайджана, кстати, уже заявило о намерениях по реализации данного проекта - новую ЛЭП планируется проложить через Зангезурский коридор.
«Мы должны расширять свою деятельность, связанную с экспортом, выходить на новые экспортные рынки. Как я уже сказал, мы наладили энергетические связи со всеми четырьмя соседними странами. Сейчас мы работаем над новым проектом. В настоящее время в наши планы уже входит прокладка по Зангезурскому коридору новой линии из Азербайджана в Нахчыванскую Автономную Республику, а оттуда - в Турцию и Иран. Я говорил, что Зангезурский коридор предназначен не только для железной, автомобильной дороги, воздушного транспорта. Зангезурский коридор одновременно сыграет свою роль в экспорте видов энергии», - заявил Президент И.Алиев в интервью информагентству АЗЕРТАДЖ.
«У нас будет новая линия для обеспечения электроэнергией Нахчыванской Автономной Республики, являющейся неотъемлемой частью Азербайджана, для выхода оттуда на внешние рынки, а после Турции - в Европу. Одна линия проходит через Грузию и Турцию (энергомост «Восток-Запад». - R+), вторая должна проходить оттуда (через НАР. - R+). Мы работаем над этим, растущий экспорт приумножит наше значение, геополитическое значение и в то же время принесет нам дополнительную валюту. Мы будем зарабатывать валюту не только от нефти, газа, но и от электроэнергии, и наша страна станет жить еще более благополучно», - резюмировал глава государства.
Как показывает сегодняшняя ситуация на мировых рынках, топливно-энергетические проекты еще долгое время будут оставаться самыми выгодными с точки зрения долгосрочной доходности. Поэтому чем больше Азербайджан будет задействован в таких крупных начинаниях, тем устойчивее будет уверенность в стабильном развитии его экономики в будущем.