Azərbaycandan elektrik enerjisi ixracını nəzərdə tutan layihələr büdcyə uzun illər sabit gəlir vəd edir
Avropanın qaz bazarında yaranmış mürəkkəb vəziyyət Avropa Komissiyasını son dərəcə qeyri-adi qərar qəbul etməyə sövq edib: “yaşıl enerji” ilə bağlı layihələr yenidən nəzərdən keçirilib. İndi investorlara təkcə bərpa olunan enerji mənbələrinə deyil, həm də atom enerjisinə və təbii qaza diqqət yetirmək tövsiyə olunur. Avrokomissarlar qaz və atom enerjisini “yaşıl texnologiyalar” siyahısına daxil edilməsi ilə bağlı qərarı bu il fevralın 2-də keçirilmiş iclasda təsdiqləyiblər. Amma bu qərar 4 aydan tez olmayaraq qüvvəyə minəcək. Əlbəttə, əgər Avropa İttifaqı (Aİ) Şurası və Avropa Parlamenti onu bloklamasa...
“Atom”a, hə
Avropa Komissiyasının mübahisəli qərarı artıq ekoloqların, hətta investorların belə, ciddi tənqidinə səbəb olub. Üstəlik, bu qərar Avropanı daxildən parçalayıb. Hətta məhkəməyə müraciət olunacağı ilə bağlı təhdidlər belə, səsləndirilir. Yeri gəlmişkən, Fransa, Polşa və Aİ-yə üzv olan bir sıra dövlətlər atom enerjisindən istifadə edilməsi ilə bağlı təşəbbüsü dəstəkləyir. Lakin Almaniya, Avstriya və Lüksemburq yeni ideyanın əleyhinədir. Hətta Vyana və Lüksemburq bu qərar haqda məhkəməyə etiraz edəcəkləri ilə bağlı təhdidlər səsləndirirlər. Avropa Komissiyası isə atom enerjisi ilə bağlı qərarını onunla əsaslandırır ki, Avropanın hazırkı mərhələdə təbii qaz və atom enerjisi ilə bağlı layihələrə ehtiyacı var və bu ideyanı danmaq reallığı inkar etmək deməkdir. Digər tərəfdən avrokomissarlar bəyan edirlər ki, alternativ enerji sıfır karbon emissiyası ilə bağlı hədəflərə nail olmaqda əsas rol oynasa da, regionun sabit enerji mənbələrinə ehtiyacı var.
Fransa Prezidenti Emmanuel Makron isə əmindir ki, atom enerjisi olmadan onun dövləti və Aİ planlaşdırıldığı kimi, 2050-ci ilə qədər karbon neytrallığına nail ola bilməyəcək. Bundan başqa, Fransa lideri bu ayın əvvəlində ölkədə 2045-ci ilə qədər ən azı 6 ədəd EPR2 tipli nüvə reaktorunun tikintisi ilə bağlı planı elan edib. E.Makron hələ 2017-ci ildə seçkiqabağı proqramında Fransada elektrik enerjisinin istehsalında atom energetikasının payının 75%-dən 50%-dək azaldılacağına söz vermişdi. Amma Fransa lideri son bəyanatı ilə 180 dərəcə dönüş edib.
Nüvə enerjisi İkinci Dünya müharibəsindən sonrakı Fransa iqtisadiyyatının əsasını təşkil edir. Bu ölkə isə Avropada Almaniyadan sonra ikinci ən böyük iqtisadiyyata malikdir. Atom elektrik stansiyaları Fransanın elektrik enerjisinə olan tələbatının 70%-ni ödəyir. Üstəlik, onlar ölkəni ucuz elektrik enerjisi ilə təmin edir. Bundan əlavə, atom elektrik stansiyaları Fransanı ən böyük enerji ixracatçısına çevirib. O, əsasən İtaliya və Böyük Britaniyaya elektrik enerjisi tədarük edir.
Aİ-də Fransadan başqa da atom energetikasını dəstəkləyən dövlətlər var: Çexiya, Slovakiya, Macarıstan, Rumıniya, Polşa və Sloveniya. İttifaqa üzv olmayan Böyük Britaniya da atom elektrik stansiyalarının inşasını davam etdirir.
Macarıstan isə tezliklə Pakş-2 atom elektrik stansiyasının tikintisi üçün lisenziya almağa ümid edir. Bu ölkənin baş naziri Viktor Orbanın sözlərinə görə, bu, hakimiyyəti enerji müstəqilliyini təmin etməyə can atan və bunu daha çox iqlim neytrallığı yolu ilə həyata keçirməyə çalışan respublika üçün böyük nailiyyət olardı.
Çexiyaya gəlincə, o, Dukovanı AES-də yeni enerji blokunun tikintisinə başlamağı planlaşdırır. “Atom elektrik stansiyaları bizim üçün mühüm rol oynayır. Respublikada elektrik enerjisi istehsalının, təxminən, 40%-i məhz onların payına düşür”, - deyə Çexiyanın Baş naziri Petr Fiala bildirmişdi. Doğrudur, ölkə rəhbərliyi uzun müddət ərzində bu layihənin maliyyələşdirilməsi ilə bağlı qərar verə bilmirdi. Nəticədə, yeni enerji blokunun inşası təxirə salınırdı. Amma indi Çexiya rəhbərliyi qərara gəlib ki, dəyəri, təxminən, 6 milyard avro olacaq layihəni dövlət maliyyələşdirəcək.
Beləliklə, Avropada atom elektrik stansiyalarına investisiya qoymaq, yaxud onlardan tamamilə imtina etməklə bağlı seçimin edildiyi vaxt Azərbaycan elektrik enerjisinin ixracı məsələsində öz yolu ilə gedir. Eyni zamanda, o, Avropanı enerji tədarükü ilə bağlı perspektivli istiqamətlərdən biri kimi nəzərdən keçirir.
Başqa yol
Azərbaycanda hələ sovet dönəmində Bakı yaxınlığında atom elektrik stansiyasının tikintisi planlaşdırılmış, hətta onun bünövrəsi belə qoyulmuşdu. Lakin 1986-cı ildə Çernobıl AES-də baş vermiş qəzadan sonra bununla bağlı işlər dayandırılıb.
Ölkə müstəqillik qazandıqdan sonra bu məsələ Rusiya və Azərbaycan prezidentlərinin görüşlərində, həmçinin Azərbaycan-Rusiya Hökumətlərarası İqtisadi Komissiyasının iclasları çərçivəsində yenidən müzakirə edilib. 2019-cu ildə “Rosatom”un rəhbəri Aleksey Lixaçev Rusiyanın Azərbaycanda atom elektrik stansiyası tikməyə hazır olduğunu bəyan etmişdi. Onun sözlərinə görə, bu enerji obyektinin istismarı ilə Azərbaycan qaz ixracını artıra bilər. Doğrudur, bu məsələ ilə bağlı qərar verilməyib. Amma Azərbaycanda atom elektrik stansiyasının tikintisi aktuallığını itirməyib.
Yeri gəlmişkən, bu il fevralın 22-də Moskvada keçirilən Rusiya-Azərbaycan sammitinin yekunlarına əsasən iki dövlət arasında imzalanmış müttəfiqlik qarşılıqlı fəaliyyəti haqqında Bəyannamənin müddəalarının birində tərəflərin bununla bağlı razılığa gəldiyi əks olunub: “Tərəflər atom enerjisindən dinc məqsədlərlə istifadə sahəsində qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi imkanlarını nəzərdən keçirəcəklər”.
Bu məsələnin Azərbaycan-Rusiya Hökumətlərarası İqtisadi Komissiyasının bu ilin aprel-may aylarında Bakıda keçiriləcək növbəti iclasında geniş şəkildə müzakirə ediləcəyi istisna olunmur.
Lakin Azərbaycanda hələ də elektrik enerjisi sahəsinin inkişafı ilə bağlı layihələr təbii qaz, həmçinin bərpa olunan enerji mənbələri ilə çalışan yeni generasiya güclərinin yaradılmasına istiqamətlənib.
“Biz elektrik enerjisi infrastrukturuna böyük həcmdə investisiya yatırmışıq və deyə bilərəm ki, Davos Dünya İqtisadi Forumunun qiymətləndirməsinə əsasən, enerjiyə əlçatanlıq reytinqində biz dünyada ikinci yerdəyik. Beləliklə, biz böyük həcmdə vəsait yatırmışıq və elektrik enerjisi xətlərini, demək olar ki, tamamilə müasirləşdirmişik, yeni elektrik stansiyaları tikmişik”, - deyə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev qeyd edir.
Yeri gəlmişkən, 2022-ci il fevralın 11-də Azərbaycan liderinin iştirakı ilə yükötürmə gücü 1000 meqavat olan 330/220/110 kilovoltluq “Qobu” yarımstansiyasının və 385 meqavatlıq “Qobu” Elektrik Stansiyasının daxil olduğu, “Qobu” Enerji Qovşağının açılış mərasimi keçirilib.
“Qobu” Enerji Qovşağı ölkədə, xüsusilə Bakı və Abşeron yarımadasında elektrik enerjisinə sürətlə artan tələbatı ödəmək, paytaxtın və yarımadanın regionlardakı elektrik stansiyalarından asılılığını azaltmaq, elektrik enerjisi ilə təchizatın dayanıqlılığını və etibarlılığını maksimum səviyyəyə çatdırmaq, texniki itkiləri azaltmaq, sistem qəzası təhlükəsini minimuma endirmək və digər amillər baxımından olduqca əhəmiyyətlidir.
“Qobu” Enerji Qovşağının enerji sisteminə inteqrasiyası üçün Şirvandakı “Cənub” Elektrik Stansiyasına 108 kilometr məsafədə 330 kilovoltluq ötürücü xətt inşa edilib.
Beləliklə, “Qobu” Elektrik Stansiyasının istismara verilməsi Azərbaycana enerji sisteminin gücünü, təxminən, 8 min meqavata çatdırmağa imkan verib. 2021-ci ildə ölkədə elektrik enerjisinin istehsalı 2020-ci illə müqayisədə 7,9%, istehlakı isə 6,7% artıb.
Azərbaycan liderinin sözlərinə görə, 2021-ci ildə ölkənin elektrik enerjisi ixracı rekord səviyyəyə, yəni 1,6 milyard kilovat/saata çatıb. “Mən, həmçinin demək istərdim ki, bizim elektrik enerjimizə regional bazarda da ehtiyac var, bəlkə də, biz daha uzağa, Avropaya qədər gedə bilərik. Çünki bu gün biz dörd qonşu ölkəyə - Türkiyə, Rusiya, Gürcüstan və İrana elektrik enerjisi ixrac edirik... Mən Qara dənizin dibi ilə Mərkəzi Avropanı bizim regionumuzla birləşdirən elektrik xətlərinin çəkilməsi ilə bağlı müəyyən planlardan xəbərdaram. Azərbaycan Gürcüstanın elektrik enerjisi təchizatçısı olaraq burada iştirak edə bilər. Bizim burada, həqiqətən də, böyük potensialımız var”, - deyə Prezident İlham Əliyev hesab edir.
İxrac marşrutları
İxrac həcminin artırılması və eyni zamanda, Azərbaycan ərazisindən üçüncü ölkələrə elektrik enerjisinin nəqlinin təşkili ilə bağlı məsələlərin həlli iki enerji dəhlizinin inkişafı hesabına planlaşdırılır. Söhbət Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyəni birləşdirən “Şərq-Qərb” və İran, Azərbaycan və Rusiyanı birləşdirən “Şimal-Cənub” layihələrindən gedir.
Sadalanan ölkələrin enerji sistemlərinin birləşdirilməsi ixrac-idxal əməliyyatlarının genişləndirilməsi üçün imkanlar yaradacaq və Azərbaycanın bu sahədə ixracatçı və tranzitçi ölkə kimi mövqeyini gücləndirəcək. Artıq “Şərq-Qərb” enerji körpüsünün yaradılması ilə bağlı hədəfə nail olnub. Belə ki, 2016-cı il fevralın 7-də Azərbaycandan Gürcüstan vasitəsilə Türkiyəyə sutkada, təxminən, 80 meqavat həcmində elektrik enerjisinin ilk tədarükünə başlanılıb.
“Şimal-Cənub” enerji körpüsünün yaradılmasına gəlincə, bu istiqamətdə işlər İranın “Monenco Iran” şirkəti tərəfindən həyata keçirilən texniki-iqtisadi əsaslandırmanın hazırlanması mərhələsindədir. Bu layihə də aktuallığını itirməyib. Bunu Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Həşimovun fevralın 21-22-də Dohada keçirilən Qaz İxrac edən Ölkələr Forumunun (GECF) Nazirlər iclası çərçivəsində rusiyalı və iranlı həmkarları – Nikolay Şulqinov və Əli Əkbər Mehrabian ilə enerji dəhlizinin yaradılması üzrə işlərin gedişini müzakirə etməsi göstərir.
“Şimal-Cənub” layihəsi çərçivəsində İran və Rusiyanın enerji şəbəkələrinin məhz Azərbaycan vasitəsilə bir-biri ilə birləşəcəyini qeyd etmək yerinə düşər. İran və Rusiyanın elektrik enerji istehlakının pik dövrləri üst-üstə düşmür. Odur ki, qışda İran Rusiyaya elektrik enerjisi ixrac edə, yayda isə əksinə, bu ölkədən elektrik enerjisi idxal edə bilər. Azərbaycan isə texniki cəhətdən enerji sistemini bu iki ölkə ilə birləşdirməyə hazırdır. Məsələn, hazırda Azərbaycanda “Yaşma-Dərbənd” və “İmişli-Parsabad” elektrik ötürücü xətləri kimi güclü layihələr fəaliyyət göstərir. Bundan əlavə, bizim Rusiya enerji sistemi ilə paralel rejimdə işləmək təcrübəmiz var.
Azərbaycanın qərb hissəsi ilə Naxçıvan Muxtar Respublikasını birləşdirəcək enerji nəqli ilə bağlı infrastrukturun yaradılması ölkənin Türkiyə və İrana elektrik enerjisinin ixracı və tranziti üçün daha bir imkan yarada bilər. Yeri gəlmişkən, Azərbaycan rəhbərliyi belə layihəni həyata keçirmək niyyətinin olduğunu bəyan edib. Belə ki, Zəngəzur dəhlizindən keçəcək elektrik xəttinin çəkilməsi planlaşdırılır.
“İxracla bağlı öz fəaliyyətimizi genişləndirməliyik, yeni ixrac bazarlarına çıxmalıyıq. Bizim bütün dörd qonşu ölkə ilə dediyim kimi, enerji bağlantıları var, yeni bir layihə üzərində biz indi işləyirik. Zəngəzur dəhlizi üzərindən Azərbaycandan Naxçıvan Muxtar Respublikasına, oradan isə Türkiyəyə və İrana yeni xəttin çəkilişi indi artıq planlarımızdadır və mən demişdim ki, Zəngəzur dəhlizi təkcə dəmir yolu, avtomobil yolu, hava nəqliyyatı üçün deyil, eyni zamanda, enerji növlərinin bu dəhliz üzərindən ixrac edilməsi ilə bağlı Zəngəzur dəhlizi öz rolunu oynayacaq”, - deyə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev AZƏRTAC-a müsahibəsində bildirib.
“Azərbaycanın ayrılmaz hissəsi olan Naxçıvan Muxtar Respublikasını elektrik enerjisi ilə təmin etmək üçün və oradan xarici bazarlara çıxmaq üçün və Türkiyədən sonra Avropaya çıxmaq üçün yeni bir xəttimiz olacaq. Bir xətt Gürcüstan-Türkiyə üzərindən keçir (“Şərq-Qərb” enerji körpüsü – R+) və ikinci xətt oradan keçməlidir (Naxçıvan Muxtar Respublikasından – R+). Bunun üzərində biz işləyirik və artan ixracımız həm önəmimizi artıracaq, geosiyasi önəmimizi artıracaq, eyni zamanda, bizə əlavə valyuta gətirəcək. Biz təkcə neftdən, qazdan yox, eyni zamanda elektrik enerjisindən də valyuta qazanacağıq və ölkəmiz daha da firavan yaşayacaq”, - deyə dövlət başçısı vurğulayıb.
Bir sözlə, dünya bazarlarındakı mövcud vəziyyət onu göstərir ki, yanacaq-energetika sahəsi ilə bağlı layihələr hələ uzun illər ərzində uzunmüddətli gəlir əldə etmək nöqteyi-nəzərindən, ən qazanclı layihələr olacaq. Odur ki, Azərbaycan belə böyük təşəbbüslərdə nə qədər çox iştirak edərsə, onun iqtisadiyyatının gələcək dayanıqlı inkişafına olan inamı bir o qədər sabit olacaq.

Projects to increase power supplies from Azerbaijan can provide stable revenues to state budget
Difficult situation on the European gas market has prompted the European Commission to make a very specific decision by reconsidering its view on green projects. Investors are now encouraged to consider, beyond renewable energy sources (RES)ç nuclear energy and gas. The decision to include gas and nuclear poüer on the list of green technologies was approved by European Commissioners at a meeting held on February 2, 2022. However, it is expected to become effective in the next four months unless it is blocked by the EU Council and the European Parliament.
Green light for nuclear power
The EC’s controversial decision has already sparked fierce criticism from environmentalists and even from investors, and has divided Europe internally reaching threats of court trials. The initiative is supported by France, Poland and a number of other EU countries. Germany, Austria and Luxembourg opposed the new idea; the latter two are even threatening to challenge it in the court. To justify its decision, the EC says that gas and nuclear projects are essential to Europe at this stage, and denying this thesis would be equal to denying reality. Although alternative energy will play an instrumental role in achieving ‘zero emissions’, the region also needs stable energy sources, commissioners say.
French President Emmanuel Macron believes that without nuclear power, France and the EU will not achieve carbon neutrality by 2050 as previously planned. The French leader announced plans earlier this month to build at least six EPR2-type nuclear reactors in the country by 2045. Indeed, this is a U-turn in Macron’s statements, who in 2017, during his election campaign, promised to reduce the share of nuclear power in the country's electricity production from 75% to 50%.
Nuclear power is the backbone of the post-war French economy, the second largest in Europe after Germany. Nuclear power plants cover 70% of France's electricity needs, at low cost, and have made the country a major energy exporter, mainly to Italy and the UK.
In addition to France, the Czech Republic, Slovakia, Hungary, Romania, Poland and Slovenia also support nuclear power generation in the EU. Of the non-EU countries, nuclear power plants continue to be constructed in the UK.
Hungary hopes to receive a licence to build the Paks II nuclear power plant soon. According to Hungarian Prime Minister Viktor Orban, this would be a ‘great achievement’ for the country, where the authorities intend to ensure the country's energy independence and ‘do it in the most climate-neutral way possible’.
The Czech Republic also plans to start building a new power unit at the Dukovany nuclear power plant. “Nuclear power plants play a very important role for us, they generate about 40% of the country's electricity,” Czech Prime Minister Petr Fiala said. The Czech authorities have long been unable to decide on funding the project, so the construction of the power plant has been delayed. It has now been decided that the state will allocate about €6bn for the project.
And while Europe is choosing between investing in nuclear power plants or abandoning them altogether, Azerbaijan is paving its own way in the field of power exports. In doing so, Europe is seen as a promising destination for energy supplies.
A different way
In Azerbaijan, there were plans to build a nuclear power plant near Baku during the Soviet times. The project started but abandoned soon after the 1986 accident in Chernobyl—only the foundations of the plant had been constructed by that time.
After the collapse of the USSR, the issue was discussed at various meetings between the presidents of Russia and Azerbaijan, as well as at meetings of the Azerbaijani-Russian intergovernmental commission on economic cooperation. In 2019, the head of Rosatom, Alexei Likhachev, stated that Russia was ready to build a nuclear power plant in Azerbaijan, noting that Baku could increase its gas exports thanks to this energy facility. No decision has been made yet, but the issue is still relevant. Declaration on Allied Cooperation signed between Russia and Azerbaijan on February 22, 2022, following the Russian-Azerbaijani summit in Moscow, has a separate paragraph where the parties agree “to consider opportunities for mutually beneficial cooperation to ensure the peaceful use of nuclear energy”. It is possible that this issue will be discussed more broadly at the next meeting of the Intergovernmental Commission to be held in Baku in April-May 2022.
In the meantime, all development projects are focused on the construction of new power generation facilities working on natural gas and RES.
“We have made large investments in the power generation infrastructure. According to the Davos World Economic Forum, we rank second in the world in terms of access to energy. We have invested a lot of money in this sector. I can say that we have completely upgraded power lines and built new ones,” President of Azerbaijan Ilham Aliyev said.
Incidentally, Mr. Aliyev took part at the opening ceremony of the Gobu energy hub, which includes a 330/220/110kV substation with a transmission capacity of 1000MW and a 385MW power station on February 11, 2022.
The Gobu energy hub is very important in terms of meeting the growing electricity demand in Azerbaijan, in particular in Baku and the Absheron peninsula, as it reduces their dependence on regional power plants, maximises the sustainability and reliability of power supply, reduces technical losses, minimises the threat of system accidents and other factors.
A 108 km long 330kV transmission line has been installed to integrate the Gobu hub into the power grid to the Janub power plant in Shirvan.
Commissioning of the Gobu power plant increased the capacity of Azerbaijan's energy system to nearly 8,000 MW.
In 2021, electricity production in Azerbaijan increased by 7.9% compared to 2020, while consumption increased by 6.7%.
Electricity exports, according to the Azerbaijani leader's estimates, reached a record 1.6 billion kWh in 2021. “There is a demand for our electricity in the regional market. Perhaps we can go even further and reach Europe. Today we export electricity to four neighbouring countries, Turkey, Russia, Georgia and Iran (...). I am aware of some plans regarding the construction of transmission lines under the Black Sea connecting Central Europe to our region. Azerbaijan, as a supplier of electricity to Georgia, can participate in this process. We do have great potential here,” believes President Ilham Aliyev.
Export routes
Increasing export volumes and organising the transit of third-country power supplies through Azerbaijan is planned through the development of two energy corridors: East-West between Azerbaijan, Georgia and Turkey and North-South between Iran, Azerbaijan and Russia.
Interconnection of energy systems in these countries will create an opportunity to expand export-import operations and strengthen Azerbaijan's position as a power exporter and transit country.
The construction of the East-West energy bridge is complete—on February 7, 2016, Azerbaijan started the first power supplies to Turkey (about 80MW daily) via Georgia.
As for the North-South energy bridge, the project is in the stage of a feasibility study conducted by Iranian company Monenco Iran. The project is still relevant. On February 21-22, Azerbaijani Minister of Energy Parviz Shahbazov had a chance to discuss the progress of the project with his colleagues from Russia and Iran, Nikolay Shulgin and Ali Akbar Mehrabian, in Doha within the framework of the Gas Exporting Countries Forum.
Under the project, the energy networks of Iran and Russia will be connected through Azerbaijan. Iran and Russia do not have the same peak electricity consumption periods. So, Iran can export electricity to Russia in winter and import it from Russia in the summer season.
Azerbaijan is technically ready to connect its energy grid with that of Iran and Russia. Azerbaijan has powerful energy facilities—Derbent-Yashma and Imishli-Parsabad transmission lines. It also have experience of parallel operation with the Russian energy system.
Another opportunity to increase electricity exports and transit to Turkey and Iran may be the construction of power transmission infrastructure that would connect Azerbaijan with the Nakhchivan Autonomous Republic (NAR). Incidentally, Azerbaijani leadership has already announced its intentions to implement a project for the construction of new power transmission line through the Zangezur corridor.
“We have to expand our export-related activities, enter new export markets. As I said, we have established energy links with all four neighbouring countries. We are now working on a new project. Our plans include the construction of a new line via the Zangezur corridor from Azerbaijan to the Nakhchivan Autonomous Republic, and from there to Turkey and Iran. Zangezur corridor is not designed for railroad, automobile and air transport only. It will also contribute to the export of energy,” President Aliyev said in his interview with AzerTAG.
“We will have a new supply line to Nakhchivan, which is an integral part of Azerbaijan, to reach external markets from there, including Europe after Turkey. One line goes through Georgia and Turkey (East-West energy bridge), the second one should go from Nakhchivan. We are working on it; growing export volumes will increase Azerbaijan’s significance, our geopolitical significance bringing in additional currency. In addition to oil and gas exports, we will earn currency from electricity. Our country will prosper even more,” Mr. Aliyev said.
As the current situation on global markets shows, fuel and energy projects will remain the most profitable in the long term. Therefore, the more Azerbaijan is involved in such major projects, the more confident it will be about the stable development of its economy.