Azərbaycanın gənc yunan-roma güləşçiləri Plovdiv şəhərində uğurlu nəticələr göstərib
Tokio Yay Olimpiadasından sonra əksər idman növlərində olduğu kimi güləşdə də yeni simalara ehtiyac olduğu qeyd olundu. Milli komandada yeni simalar, adətən, gənclərdən ibarət yığmanın uğurlu çıxışı sayəsində yaranır. 2022-ci ilin ilk böyük yarışında yunan-Roma güləşçilərimiz əsas millinin məşqçi heyətinə ciddi düşünməyə əsas verdi.
Nikbin nəticələr
Bolqarıstanın Plovdiv şəhərində 23 yaşadək güləşçilərin Avropa çempionatında yunan-Roma güləşçilərimiz yığmamızın aktivinə 2 qızıl, 1 gümüş və 2 bürünc mükafat yazdırdı. Təmsilçilərimizdən Xasay Həsənli (77 kq) qızıl medal uğrunda görüşdə gürcü Davit Soloqaşviliylə mübarizə apardı. Görüşün əvvəlindən həmyerlimiz görüşün taleyini elə ilk hissədə həll etdi. Rəqibinə 10:0 hesablı tam üstünlüklə qalib gələn Xasay Avropa çempionu oldu.
63 kq-da çıxış edən Ziya Babaşov da finalda gürcü ilə üz-üzə gəlib. Lakin o, Giorgi Şotadzeyə 0:3 hesabıyla uduzaraq gümüş medalla kifayətləndi. Laçın Vəliyev (87 kq) isə 3-cü yer uğrunda görüşdə erməni Gevorq Tadevosyanla güləşdi. Vəliyev gərgin mübarizə şəraitində keçən bu qarşılaşmanı öz hesabına yazaraq (6:5), Avropa çempionatının bürünc medalını əldə etdi.
Ağır çəkili Sərxan Məmmədov (130 kq) da çıxışını bürünc medalla bitirdi. O, 3-cü yer uğrunda qarşılaşmada yunan Nikolaos Ntuniası 6:1 hesabıyla məğlub etməklə fəxri kürsünün üçüncü pilləsinə qalxdı.
Daha bir yunan-Roma güləşçimiz məşqçilərin ümidini doğrultdu. Nihat Məmmədlinin yüksək ustalığı (60 kq) artıq 1/4 finalda hiss olundu. N.Məmmədli ilk görüşdə macar Kriştian Keçkemetiylə üz-üzə gəldi. Titullu güləşçimiz rəqibini 5:1 hesabıyla məğlub edərək yarımfinala yüksəldi. Məmmədli finala vəsiqə uğrunda erməni Tiqran Minasyanı sınağa çəkdi. Görüşün əvvəlindən sonunadək üstünlüyə sahib olan Nihat rəqibinə heç bir şans tanımadı və tam üstünlüklə qələbə qazandı- 9:0.
O, finalda gürcü İrakli Cimistarişviliylə qarşılaşmada da yüksək performans nümayiş etdirdi. Həmyerlimiz elə ilk hissədə qarşılaşmanın taleyini həll etməyi bacardı. Rəqibinə 10:0 hesabıyla qalib gələn Nihat Avropa çempionu olub.
Azərbaycanın gənclərdən ibarət yığma komandası qitə birinciliyinə böyük məşqçi Rövşən Bayramov, məşqçilər Akif Əliyevlə Həsən Əliyevin rəhbərliyi altında qatılıb. Məsul yarışda mübarizə aparan 6 güləşçimizdən 5-i fəxri kürsüyə qalxıb. Nihat Məmmədli (60 kq) və Xasay Həsənli (77 kq) Plovdivdə himnimizi səsləndiriblər. Ziya Babaşov (63 kq) ikinci, Laçın Vəliyevlə (87 kq) Sərxan Məmmədov (130 kq) isə üçüncü yeri tutub. Bolqarıstanda 2 qızıl, 1 gümüş və 2 bürünc medal qazanan yığmamız 102 xalla komanda hesabında Avropa üçüncüsü olub. Gürcüstan (138) birinci, Türkiyə (133) isə ikinci pillədə qərarlaşıb.
Zərif idmançılarımız da fəxri kürsüdən kənarda qalmadı. Qadın güləşin mövcud problemləri nəzərə alaraq qazanılan medallar yüksək nəticə hesab edilməlidir. Qitə birinciliyində Elnurə Məmmədova (55 kq) finala qədər məğlubiyyətsiz irəlilədi. Onun 1/4 finalda zədələnən Mariya Martinçuk (Slovakiya) üzərində qələbəsi xüsusilə yadda qalıb. Belə ki, final fitindən sonra Məmmədova rəqibini çiyninə qaldıraraq onu döşəyin kənarına aparıb. Lakin finalda rumıniyalı Andrea Beatriçe Ana ilə bacarmayan güləşçimiz gümüş medalla kifayətlənməli oldu.
Nigar Mirzəzadə (68 kq) isə bürünc medal uğrunda qarşılaşmada ispan Marta Navarroyla mübarizə apardı və rəqibini 6:3 hesabıyla məğlub edərək Avropa çempionatının bürünc medalına sahib çıxdı.
Bu arada, gənc və perspektivli Nihat Məmmədlini ayrıca qeyd etmək istərdim. 20 yaşlı Nihat Məmmədli yeniyetmələr arasında dünya və Avropa çempionatının qalibidir. Odur ki, onun uğurlu karyera sahibi olacağına inam böyükdür.
Qələbə gözəl hisslər yaradır
Nəşrimizə açıqlama verən Nihat Məmmədli qitə birinciliyinə olan hazırlığın çətin keçdiyini bildirdi: “Çox adam zədəmin olduğunu bilmir. Müəyyən müddət zədədən əziyyət çəkdim. Sonra yaxşı forma toplamışdım. Təəssüflər olsun ki, yaxşı formaya malik olduğum günlərdə qabırğam sındı. İki aya yaxın məşqdən uzaq qaldım. Sonra o 2 ayı bərpa etmək çox vaxtımı aldı. Yeni özümə gəlirdim ki, sağ dirsəyim çıxdı. Təxminən, 40 gün də ona görə məşqdən uzaq qaldım. Zədələr səbəbindən 2021-ci ildəki U-23 Avropa və dünya çempionatlarını buraxmalı oldum. Özümə söz vermişdim ki, 2022-ci ildə iştirak etdiyim turnirlərdə çempion olmalıyam. Qələbə gözəl hisslər yaşadır. Amma sabah yenidən uğur qazanmaq üçün davamlı çalışmaq lazımdır. 2-3 günlük istirahətdən sonra yenidən məşqlərə başlayacam. Arzum milli komandada ölkəmizə yüksək əyarlı medallar qazandırmaqdır”.
Əlbəttə, tanınmış pəhləvan Rövşən Bayramovun böyük məşqçisi olduğu gənclərdən ibarət yığmanın Avropa çempionatında çıxışı yüksək qiymətə layiqdir. Sözsüz, mötəbər yarışdakı nəticəmizə iddialı Rusiya və Ukrayna güləşçilərinin olmaması da təsirsiz ötüşməyib. Bununla belə, güləşçilərdə olan inam və ustalıq məşqçilər heyətinin işinə məsuliyyətlə yanaşdığını göstərir. Avropa çempionatında rəqib tanımayan Nihat Məmmədli və Xasay Həsənli gələcəkdə yunan-Roma güləşində yüngül çəkilərdə olan boşluğu unutdura bilər. Əksər idman növlərində olduğu kimi güləşdə də gənclərdə uğur qazanan idmançılar müəyyən səbəblərdən böyüklər kateqoriyasına gec qoşulur və sonradan idmandan ayrılır. Ümid edirik ki, Nihat Məmmədli və Xasay Həsənli kimi idmançılara tezliklə əsas milli komandada şans veriləcək.

Молодые азербайджанские борцы греко-римского стиля показали хорошие результаты в Пловдиве
После летних Олимпийских игр в Токио в борьбе, как и в большинстве видов спорта, отмечалась потребность в новых лицах. Таковые, как правило, появляются в национальной команде благодаря успешным выступлениям спортсменов из юношеской сборной. И участие азербайджанских борцов греко-римского стиля в первом крупном соревновании 2022 года дало тренерам повод для серьезных размышлений.
Результаты оптимистичны
На проходившем в болгарском Пловдиве чемпионате Европы среди борцов до 23 лет национальные борцы греко-римского стиля записали в актив сборной 2 золотые, 1 серебряную и      2 бронзовые награды. В схватке за «золото» Хасай Гасанлы (77 кг) боролся с грузином Давитом Сологашвили и, завладев инициативой, решил судьбу встречи в первом же раунде. Победив соперника со счетом 10:0, Гасанлы стал чемпионом Европы.
С грузином в финале встретился и боровшийся в категории 63 кг Зия Бабашов. Но он уступил Георгию Шотадзе (0:3) и довольствовался серебряной медалью. А в схватке за третье место Лачин Велиев (87 кг) боролся с армянином Геворгом Тадевосяном. Записав прошедшую в напряженной борьбе схватку в свой актив (6:5), Велиев стал обладателем бронзовой медали первенства Европы.
С бронзовой наградой завершил свое выступление и тяжеловес Сархан Мамедов (130 кг). В борьбе за эту медаль он одолел грека Николаоса Нтуниаса (6:1).
Оправдал надежды тренеров и Нихат Мамедли (60 кг). Его превосходство проявилось уже в 1/4 финала. В первой встрече его противником был венгр Криштиан Кечкемети, победив которого со счетом 5:1 азербайджанский титулованный борец вышел в полуфинал. В схватке за выход в финал Мамедли не оставил никаких шансов и армянину Тиграну Минасяну - 9:0. В финале он встретился с грузином Ираклием Джимистаришвили и, продемонстрировав высокое мастерство, в первом же раунде (10:0) стал чемпионом Европы.
Юношеская сборная Азербайджана участвовала в первенстве континента под руководством старшего тренера Ровшана Байрамова, тренеров Акифа Алиева и Гасана Алиева. Пять из боровшихся на авторитетном турнире борцов поднялись на пьедестал почета. В честь Нихата Мамедли (60 кг) и Хасая Гасанлы (77 кг) в Пловдиве прозвучал Государственный гимн Азербайджана. Зия Бабашов (63 кг) занял второе, а Лачин Велиев (87 кг) и Сархан Мамедов (130 кг) - третье места. С двумя золотыми, одной серебряной и двумя бронзовыми медалями в активе сборная набрала 102 очка и заняла третье место. Первое место в турнире у сборной Грузии (138), второе место досталось Турции (133).
Не остались в стороне и представительницы женской сборной Азербайджана по борьбе. Если учесть, что она переживает далеко не лучшие времена, то завоеванные в Пловдиве медали можно оценить довольно высоко. Без поражений до финала вела борьбу в первенстве континента Эльнура Мамедова (55 кг). Особо запомнилась ее победа в четвертьфинале над Марией Мартынчук (Словакия), которая получила травму. После финального свистка Мамедова взяла соперницу на плечи и отнесла к краю ковра. Но в финале она не справилась с румынкой Андреа Беатриче Ана и довольствовалась «серебром».
А Нигяр Мирзазаде (68 кг) стала бронзовым призером Европы, обыграв испанку Марту Наварра (6:3).
Отдельно хочется отметить молодого и перспективного Нихата Мамедли. 20-летний Нихат является победителем чемпионатов мира и Европы среди юношей. И вера в успешную карьеру спортсмена в будущем достаточна крепка.
Победа дарит прекрасные ощущения
В интервью Region Plus Нихат Мамедли отметил достаточно сложный период подготовки к чемпионату Европы: «Многие не знают о моей травме, в одно время она просто замучила меня. Потом смог набрать хорошую форму, но, к сожалению, именно в этот момент сломал ребро. Не тренировался почти два месяца. Потребовалось длительное время, чтобы наверстать упущенное. Только пришел в себя - вывихнул локоть. Вновь остался без тренировок почти на 40 дней. Был вынужден пропустить из-за травм первенства Европы и мира U-23 в 2021 году. Обещал самому себе стать чемпионом на всех турнирах 2022 года, в которых приму участие. Победа дарит прекрасные ощущения. Но чтобы побеждать и завтра, надо постоянно трудиться. После 2-3-дневного отдыха снова стану тренироваться. Моя мечта - завоевывать для нашей страны в составе сборной медали только высшей пробы».
Выступление юношеской сборной под руководством прославленного спортсмена Ровшана Байрамова на чемпионате Европы достойно самой высокой оценки. Безусловно, влияние на достигнутый на авторитетном соревновании результат оказало отсутствие амбициозных борцов из России и Украины. Тем не менее уверенность и мастерство азербайджанских спортсменов свидетельствуют об ответственном подходе тренеров к своей работе. Золотые медалисты чемпионата Европы Нихат Мамедли и Хасай Гасанлы могут в будущем заполнить в греко-римской борьбе пустующую нишу в легких весовых категориях. В борьбе, как и в большинстве видов спорта, спортсмены, добившиеся в юношеском периоде успеха, поздно присоединяются к категории взрослых. Причем в силу определенных причин довольно часто покидают спорт рано. Надеемся, что таким спортсменам, как Нихат Мамедли и Хасай Гасанлы, скоро будет предоставлен шанс и в основной национальной сборной.