Ermənistanda ordu çəkişmələri niyə populyardır və Nikol Paşinyan nədən qorxur?
Ermənistanda yeni prezidentin inauqurasiyası keçirilib. Parlament bu vəzifəni Vaaqn Xaçatryana həvalə edib - o, deputatların ikinci cəhdində prezident seçilib. Prezidentliyə yeganə namizədin ilk turda qələbə qazanmasına 2 səs çatmamışdı. İkinci turda hakim «Vətəndaş müqaviləsi» partiyasının namizədi, nəhayət, dövlət başçısı seçilib. Müxalifətçi «Hayastan» (lideri Robert Koçaryandır) və «Şərəfim var» (Serj Sarqsyanın «respublikaçıları»nı da özündə birləşdirən fraksiyaya Artur Vanetsyan rəhbərlik edir) fraksiyaları səsverməyə qatılmayıblar. Onlar yeni prezidentin inauqurasiya mərasimində də iştirak etməyiblər.
Nəzəri baxımdan bütün bunları «daldan atılan daş» kimi qiymətləndirmək olardı. Nikol Paşinyan hakimiyyətin başından «Qarabağ klanı»nın son nümayəndəsi olan Armen Sarqsyanı da kənarlaşdıraraq, onun yerinə öz adamını gətirib və demək, indi o, hakimiyyətdən istədiyi qədər həzz ala bilər. Üstəlik, müxalifət də hadisələrin gedişinə hər hansı təsir göstərə bilməyib.
Lakin məsələ ondadır ki, Ermənistanda prezident seçkisi yeganə daxili siyasi xətt deyil. Paşinyanla «qarabağlılar» arasındakı mübarizə Ermənistan Ombudsmanının dəyişməsi, eyni zamanda KİV-də «atışma» və digər hadisələrlə, xüsusilə hərbi sahədə davam edən «təmizləmə» əməliyyatı ilə müşahidə olunur.
Müdafiə Nazirliyində «ulduz axını»
«Payızdır. Ulduzlar axır. Çiyinlərdən». SSRİ-nin son dövrlərində hələ tabloidə çevrilməmiş, ciddi, cəsarətli nəşr olan «Komsomolskaya pravda» SSRİ Müdafiə Nazirliyindəki silsilə istefaları belə şərh etmişdi. İndi bənzər «ulduz axını» Ermənistan Müdafiə Nazirliyində yaşanır. Fevralın 24-də Ermənistan Silahlı Qüvvələri Baş Qərargahının rəisi (iki dəfə) Artak Davtyan vəzifəsindən kənarlaşdırılıb. O, bu posta ilk təyin olunduqdan bir müddət sonra vəzifədən kənarlaşdırılmış, lakin sonradan yenidən Baş Qərargahın başına gətirilmişdi. Başqa sözlə, Davtyan bu vəzifədən ikinci dəfədir azad olunur. Bundan əvvəl isə Baş Qərargah rəisinin müavini, Baş Kəşfiyyat İdarəsinin rəhbəri Araik Arutunyan, Silahlı Qüvvələrin arxa cəbhə rəisi Romik Markaryan və digərləri istefaya göndərilmişdilər. Faktiki olaraq bir gündə Ermənistan Müdafiə Nazirliyinin 5 yüksək rütbəli əməkdaşı vəzifədən kənarlaşdırılıb.
Versiyalar çoxdur. Ermənistanda Davtyan və müavinlərinin adlarının istifadəyə yararsız raketlərlə bağlı cinayət işində keçdiyini hər kəs bilir. İrəvanda çoxları iddia edir ki, bu raketlər Müdafiə Nazirliyinin yüksək rütbəli təmsilçiləri tərəfindən alınıb. Başqa məqam da var. Bu günlərdə Ermənistan Silahlı Qüvvələrində əsl sensasiya baş verib: erməni zabitlər düşmənə casusluq edirlərmiş! Azərbaycana! Sən demə, onlar sosial şəbəkələr vasitəsi ilə ələ alınıblarmış. Əslində, belə bir vəziyyətdə, üstəlik, müharibədə alınmış məğlubiyyətdən sonra ordunun «darmadağın» edilməsi gözlənilən idi.
Kadr arxasında nələr var?
Bəzi ekspertlər bildirir ki, Ermənistanın 44 günlük müharibədəki kapitulyasiyasından sonra ölkədə zabitlər, həmçinin ordu ilə bu və ya digər formada əlaqəli şəxslərlə bağlı istintaq əməlləri, məhkəmə prosesləri həndəsi silsilə ilə artır. Sabiq müdafiə naziri David Tonoyanla bağlı istintaq aylardır davam edir. Sabiq nazir və daha bir neçə nəfər, o cümlədən yerli silah baronu sayılan David Qalstyan («patron Davo») silahların alınması və müasirləşdirilməsi üçün nəzərdə tutulmuş vəsaiti mənimsəməkdə təqsirləndirilirlər. Deyilənə görə, «patron Davo» özü üçün yaxşı biznes qurubmuş. Necə? KTMT üzvü olan Ermənistan üçün Rusiyadan daxili qiymətlərlə silah-sursat alınır, sonradan onlar bazar qiyməti ilə üçüncü dövlətlərə satılırmış. Halbuki silah alqı-satqısı ilə bağlı müqavilələr təkrar ixracı qadağan edir.
Ümumiyyətlə, son vaxtlar Ermənistanda zabitlər müntəzəm şəkildə mühakimə olunur. İttiham tərəfi onları döyüş tapşırıqlarını yerinə yetirməməkdə, tabeliyində olan əsgərləri ataraq xidmət yerini özbaşına tərk etməkdə günahlandırır, bildirir ki, məhz belə hallar ucbatından hərbçilər arasında ciddi itkilər baş verib, ərazilər itirilib və s.
«Döyüş ruhu», «döyüşçü xalq», «kilsələri, xaçkarları qorumaq əzmində olan polad ürəkli aslanlar» kimi ştampları bir kənara qoyaq. Peşəkar hərbi ekspertlər hələ 44 günlük müharibə zamanı bildirirdilər ki, «Bayrakdar»ların raket zərbələri ətrafındakı beton istehkamları yerlə-yeksan edirsə, döyüş ruhunu qoruyub saxlamaq çox çətindir.
Zabitlər üzərində gedən bu məhkəmə proseslərində əsas məqsəd Ermənistanın son müharibədə darmadağın olmasının əsl səbəblərinin gizlədilməsi, diqqətin «yuxarılar»da baş verənlərdən yayındırılması ilə, hər şeyin ayrı-ayrı zabitlərin «qeyri-peşəkarlığı»na bağlanılması istəyidir. Bu məhkəmə prosesləri ictimaiyyətin «poqonlular»a növbəti hücum üçün ictimaiyyət arasında təbliğat vasitəsi də ola bilər.
Erməni politoloqlar, əlbəttə ki, Ermənistan ordusunda islahatların aparıldığı haqda danışa bilər. Lakin burada söhbət yenidən formalaşmadan yox, bərpadan gedə bilər. Son müharibə nəticəsində Ermənistan zirehli texnika parkının böyük hissəsini, zabitlər korpusunu itirib, yerlə-yeksan olmuş imic də öz yerində. Məğlubiyyətin müxtəlif formaları var. Düşünmək olar ki, belə vəziyyətdə salamat qalmış zabitləri həbsxanalara doldurmaq ən azı məntiqsizdir. Lakin görünən odur ki, Paşinyan ölkənin təhlükəsizliyi məsələsində kənar güclərə bel bağlayır - Rusiya və KTMT-yə. Bununla da o, daxili siyasətdə qarşısında duran vəzifələrin öhdəsindən gəlməyə çalışır.
Ordunun salamat qalmış hissəsi ilə… Paşinyan döyüşür?
Ermənistan Müdafiə Nazirliyində yaşanmaqda olan növbəti istefa dalğasının Nikol Paşinyanın «Qarabağ klanı» ilə mübarizəsinin növbəti mərhələsi olduğu şübhə doğurmur. Məlum olduğu kimi, bu klanın üzvləri orduda hələ də ciddi nüfuza malikdirlər. Paşinyan indiyədək ordu sıralarının onlardan təmizlənməsi üçün bir neçə cəhd etsə də, prosesi sona çatdıra bilməyib. İndi isə baş nazir ordu rəhbərliyinə daha geniş cəbhədə «hücum»a keçib. Müdafiə naziri postunu Ermənistanda «sorosçu» kimi tanınan Suren Papikyan tutur. O, sırf mülki şəxsdir. Belə bir vəziyyətdə tezliklə növbənin Baş Qərargaha çatacağı gözlənilən idi.
Paşinyanın qorxusu birgünlük deyil. 44 günlük müharibədəki kapitulyasiyadan dərhal sonra Baş Qərargahın ovaxtkı rəisi Onik Qasparyanın ölkədə hərbi qiyama cəhd etdiyini xatırlatmaq kifayətdir. Doğrudur, o zaman qiyam baş tutmadı, lakin generallardan hansınınsa bir daha belə addım atmayacağına zəmanət varmı? Üstəlik, o, buna xaricdən ciddi dəstək də alaraq gedərsə?
Bütün bunlar, əlbəttə ki, Ermənistanın daxili işləridir. Vacib olan başqa məqamdır. İlk baxışdan, orduda bu cür «təmizləmə» ölkə ictimaiyyəti arasında revanşinstlərin mövqelərinə ciddi zərbə vurur, Paşinyan və tərəfdarlarının xeyrinə işləyiir. Amma Paşinyanı «sülh göyərçini» kimi qiymətləndirmək olarmı? Unutmayaq ki, Araik Arutunyanın «inauqurasiya» mərasiminin Şuşada keçirilməsi, Cıdır düzündə sərxoş vəziyyətdə edilmiş rəqslər, «Qarabağ Ermənistandır və nöqtə!» bəyanatları məhz onun «aktiv»indədir. 44 günlük müharibə zamanı Gəncəyə, Tərtərə, Bərdə və Mingəçevirə raket zərbələrinin endirilməsi də öz yerində…
Bununla yanaşı, İrəvan Ermənistandakı daxili siyasi qeyri-sabitlikdən üzərinə götürdüyü öhdəliklərin icrasını uzatmaq üçün də istifadə edə bilər. Paşinyan belə manevrə artıq bir dəfə əl atıb - Düşənbədə hələ müharibədən əvvəl keçirilmiş görüş zamanı…

Armenia has a new president. The parliament elected Vahagn Khachatryan to this post, albeit at the second attempt. The only candidate from the ruling Civic Agreement party was just two votes short of victory in the first round. But in the second round, Khachatryan was safely elected president. The opposition faction Hayastan led by Robert Kocharian and I Have Honour led by Arthur Vanetsian together with Serzh Sargsian's republicans did not take part in the voting. They also ignored the inauguration ceremony of the new head of state.
Theoretically, this would look like throwing punches when the fight is over. Nikol Pashinyan has thus managed to kick the last member of the so-called Garabakh Clan, Armen Sarkisian, out of power and replace him with his protege. The opposition, in fact, was unable to oppose Pashinyan’s manoeuvre.
But the point is that the Armenian presidential election is not the only vector of domestic politics limited to a test of strength between Pashinyan and his archrivals from the Garabakh Clan. This also includes squabbling over a new ombudsman, media clashes, and many other things, especially the purges in the army.
Purges in the Ministry of Defence
Spring. Stars falling from shoulders. This is how Komsomolskaya Pravda, not a tabloid as it is now but a serious newspaper with bold articles, commented on the series of resignations in the USSR Ministry of Defence soon before the collapse of the USSR. Now there is a similar starfall in the Armenian Ministry of Defence. On February 24, Artak Davtyan, Chief of General Staff of the Armenian Armed Forces, was dismissed twice. Soon after being approved on his new position for the first time, he was dismissed, reappointed but later dismissed for the second time. Earlier dismissals included Araik Harutyunyan, Deputy Chief of the General Staff and Director of the Main Intelligence Directorate, and Romik Margaryan, head of the ministry’s department for rear operations, and others. In fact, five high-ranking officials of the Armenian Ministry of Defence lost their jobs in a single day.
There are enough versions of the incident. The names of Davtyan and his deputies, who are prosecuted for unserviceable missiles that some claim have been purchased by high-ranking ministry officials, are not forgotten in Armenia. Another sensational incident in the Armenian army was the spying of Armenian officers for the enemy, that is Azerbaijan... And they were recruited through social networks. Thus, a purge in the army might seem indeed necessary and expected amid these troubles, including the defeat in the war.
What's behind the scenes?
According to some experts, the number of investigations and cases against officers and individuals somehow involved in the army has grown exponentially in Armenia since its surrender in the 44-day war. For example, the prosecution of the former Armenian Minister of Defence, David Tonoyan, has been going on for several months now. He and several others, including local arms baron Davit Galstyan, also known as Patron Davo, are accused of embezzlement of funds meant for the procurement and upgrading of weapons. There are rumours that Davo had managed to set up a good business by purchasing weapons from Russia at domestic rates on behalf of an CSTO member state, Armenia. He would then resell them to third countries at market prices. However, the arms contracts usually do not provide for re-export.
There are also regular trials of officers who are accused of not fulfilling their duties in due manner, deserting their subordinates, leaving positions on their own, hence causing units under their command suffer heavy losses, including the loss of positions, etc.
Let's leave aside stock phrases such as ‘Armenian fighting spirit’, ‘warrior people’, ‘lions with hearts of steel ready to defend their churches and crosses’, and so on. As professional military experts pointed out during the 44-day war, it is difficult to keep moral courage under missile attacks from the Bayraktars, when 18-year-old soldiers see concrete fortification walls crumbling in front of their eyes. Behind this wave of trials of officers there is clearly an attempt to cover up the real causes of Armenia's defeat with references to ‘unprofessionalism’ of individual officers, i.e. without analysis of top miscalculations. This may well be part of yet another PR campaign and preparation of public opinion for another attack on the men in uniform.
Certainly, Armenian political analysts can argue about reforms in the Armenian army. But it would be better to replace the term ‘reforms’ with ‘reconstruction’. As a result of the war, Armenia lost most of its armoured vehicles and a whole pool of officers, let alone the loss of reputation. In such a situation, imprisoning the remaining officers seems illogical, to say the least. But apparently Pashinyan relies on external security guarantees from Russia and the CSTO countries to solve his domestic political problems.
Pashinyan against the remnants of his army
Perhaps the current wave of dismissals in the Armenian defence ministry is another round of Nikol Pashinyan's struggle with the Garabakh Clan, which still retains serious influence over the army. Pashinyan has tried several times to do some housekeeping there, but failed.
Now he has restarted an attack on the army hierarchy, this time with in a broader context. Minister of Defence is Suren Papikyan—a civilian official and one of those who are referred to as the Soros minions. But it was expected to see the top brass of the General Staff get a scolding anyway.
Pashinian's fears are not ephemeral at all. It is suffice to recall how after the 2020 surrender the then Chief of Staff of the Armenian Armed Forces, Onik Gasparyan, tried to organise a mutiny against the Supreme Commander-in-Chief. He failed, but who can guarantee that some of the generals will not attempt to do it again, especially after getting backed by serious external support?
Anyway, this is an internal Armenian business. What is important is that the ongoing military purge may seemingly hit the Armenian revanchist faction playing into the hands of Pashinyan and his supporters. But should we consider Pashinyan as a dove of peace? Let us not forget that his track record includes holding Araik Harutyunyan's inauguration in Shusha, and drunken dancing on Cıdır Düzü, as well as statements such as Garabagh is Armenia, period. Let alone missile attacks on the Azerbaijani cities of Ganja, Terter, Barda and Mingechevir during the 44-day war.
Undoubtedly, Yerevan can well use the internal instability as a pretext to slow down the implementation of its commitments. After all, Pashinian has already did such a manoeuvre after the pre-war meeting in Dushanbe.
But today the balance of power is very different. And Baku will not tolerate any more delays by the Pashinyan administration.