Ermənistanda ordu çəkişmələri niyə populyardır və Nikol Paşinyan nədən qorxur?
Ermənistanda yeni prezidentin inauqurasiyası keçirilib. Parlament bu vəzifəni Vaaqn Xaçatryana həvalə edib - o, deputatların ikinci cəhdində prezident seçilib. Prezidentliyə yeganə namizədin ilk turda qələbə qazanmasına 2 səs çatmamışdı. İkinci turda hakim «Vətəndaş müqaviləsi» partiyasının namizədi, nəhayət, dövlət başçısı seçilib. Müxalifətçi «Hayastan» (lideri Robert Koçaryandır) və «Şərəfim var» (Serj Sarqsyanın «respublikaçıları»nı da özündə birləşdirən fraksiyaya Artur Vanetsyan rəhbərlik edir) fraksiyaları səsverməyə qatılmayıblar. Onlar yeni prezidentin inauqurasiya mərasimində də iştirak etməyiblər.
Nəzəri baxımdan bütün bunları «daldan atılan daş» kimi qiymətləndirmək olardı. Nikol Paşinyan hakimiyyətin başından «Qarabağ klanı»nın son nümayəndəsi olan Armen Sarqsyanı da kənarlaşdıraraq, onun yerinə öz adamını gətirib və demək, indi o, hakimiyyətdən istədiyi qədər həzz ala bilər. Üstəlik, müxalifət də hadisələrin gedişinə hər hansı təsir göstərə bilməyib.
Lakin məsələ ondadır ki, Ermənistanda prezident seçkisi yeganə daxili siyasi xətt deyil. Paşinyanla «qarabağlılar» arasındakı mübarizə Ermənistan Ombudsmanının dəyişməsi, eyni zamanda KİV-də «atışma» və digər hadisələrlə, xüsusilə hərbi sahədə davam edən «təmizləmə» əməliyyatı ilə müşahidə olunur.
Müdafiə Nazirliyində «ulduz axını»
«Payızdır. Ulduzlar axır. Çiyinlərdən». SSRİ-nin son dövrlərində hələ tabloidə çevrilməmiş, ciddi, cəsarətli nəşr olan «Komsomolskaya pravda» SSRİ Müdafiə Nazirliyindəki silsilə istefaları belə şərh etmişdi. İndi bənzər «ulduz axını» Ermənistan Müdafiə Nazirliyində yaşanır. Fevralın 24-də Ermənistan Silahlı Qüvvələri Baş Qərargahının rəisi (iki dəfə) Artak Davtyan vəzifəsindən kənarlaşdırılıb. O, bu posta ilk təyin olunduqdan bir müddət sonra vəzifədən kənarlaşdırılmış, lakin sonradan yenidən Baş Qərargahın başına gətirilmişdi. Başqa sözlə, Davtyan bu vəzifədən ikinci dəfədir azad olunur. Bundan əvvəl isə Baş Qərargah rəisinin müavini, Baş Kəşfiyyat İdarəsinin rəhbəri Araik Arutunyan, Silahlı Qüvvələrin arxa cəbhə rəisi Romik Markaryan və digərləri istefaya göndərilmişdilər. Faktiki olaraq bir gündə Ermənistan Müdafiə Nazirliyinin 5 yüksək rütbəli əməkdaşı vəzifədən kənarlaşdırılıb.
Versiyalar çoxdur. Ermənistanda Davtyan və müavinlərinin adlarının istifadəyə yararsız raketlərlə bağlı cinayət işində keçdiyini hər kəs bilir. İrəvanda çoxları iddia edir ki, bu raketlər Müdafiə Nazirliyinin yüksək rütbəli təmsilçiləri tərəfindən alınıb. Başqa məqam da var. Bu günlərdə Ermənistan Silahlı Qüvvələrində əsl sensasiya baş verib: erməni zabitlər düşmənə casusluq edirlərmiş! Azərbaycana! Sən demə, onlar sosial şəbəkələr vasitəsi ilə ələ alınıblarmış. Əslində, belə bir vəziyyətdə, üstəlik, müharibədə alınmış məğlubiyyətdən sonra ordunun «darmadağın» edilməsi gözlənilən idi.
Kadr arxasında nələr var?
Bəzi ekspertlər bildirir ki, Ermənistanın 44 günlük müharibədəki kapitulyasiyasından sonra ölkədə zabitlər, həmçinin ordu ilə bu və ya digər formada əlaqəli şəxslərlə bağlı istintaq əməlləri, məhkəmə prosesləri həndəsi silsilə ilə artır. Sabiq müdafiə naziri David Tonoyanla bağlı istintaq aylardır davam edir. Sabiq nazir və daha bir neçə nəfər, o cümlədən yerli silah baronu sayılan David Qalstyan («patron Davo») silahların alınması və müasirləşdirilməsi üçün nəzərdə tutulmuş vəsaiti mənimsəməkdə təqsirləndirilirlər. Deyilənə görə, «patron Davo» özü üçün yaxşı biznes qurubmuş. Necə? KTMT üzvü olan Ermənistan üçün Rusiyadan daxili qiymətlərlə silah-sursat alınır, sonradan onlar bazar qiyməti ilə üçüncü dövlətlərə satılırmış. Halbuki silah alqı-satqısı ilə bağlı müqavilələr təkrar ixracı qadağan edir.
Ümumiyyətlə, son vaxtlar Ermənistanda zabitlər müntəzəm şəkildə mühakimə olunur. İttiham tərəfi onları döyüş tapşırıqlarını yerinə yetirməməkdə, tabeliyində olan əsgərləri ataraq xidmət yerini özbaşına tərk etməkdə günahlandırır, bildirir ki, məhz belə hallar ucbatından hərbçilər arasında ciddi itkilər baş verib, ərazilər itirilib və s.
«Döyüş ruhu», «döyüşçü xalq», «kilsələri, xaçkarları qorumaq əzmində olan polad ürəkli aslanlar» kimi ştampları bir kənara qoyaq. Peşəkar hərbi ekspertlər hələ 44 günlük müharibə zamanı bildirirdilər ki, «Bayrakdar»ların raket zərbələri ətrafındakı beton istehkamları yerlə-yeksan edirsə, döyüş ruhunu qoruyub saxlamaq çox çətindir.
Zabitlər üzərində gedən bu məhkəmə proseslərində əsas məqsəd Ermənistanın son müharibədə darmadağın olmasının əsl səbəblərinin gizlədilməsi, diqqətin «yuxarılar»da baş verənlərdən yayındırılması ilə, hər şeyin ayrı-ayrı zabitlərin «qeyri-peşəkarlığı»na bağlanılması istəyidir. Bu məhkəmə prosesləri ictimaiyyətin «poqonlular»a növbəti hücum üçün ictimaiyyət arasında təbliğat vasitəsi də ola bilər.
Erməni politoloqlar, əlbəttə ki, Ermənistan ordusunda islahatların aparıldığı haqda danışa bilər. Lakin burada söhbət yenidən formalaşmadan yox, bərpadan gedə bilər. Son müharibə nəticəsində Ermənistan zirehli texnika parkının böyük hissəsini, zabitlər korpusunu itirib, yerlə-yeksan olmuş imic də öz yerində. Məğlubiyyətin müxtəlif formaları var. Düşünmək olar ki, belə vəziyyətdə salamat qalmış zabitləri həbsxanalara doldurmaq ən azı məntiqsizdir. Lakin görünən odur ki, Paşinyan ölkənin təhlükəsizliyi məsələsində kənar güclərə bel bağlayır - Rusiya və KTMT-yə. Bununla da o, daxili siyasətdə qarşısında duran vəzifələrin öhdəsindən gəlməyə çalışır.
Ordunun salamat qalmış hissəsi ilə… Paşinyan döyüşür?
Ermənistan Müdafiə Nazirliyində yaşanmaqda olan növbəti istefa dalğasının Nikol Paşinyanın «Qarabağ klanı» ilə mübarizəsinin növbəti mərhələsi olduğu şübhə doğurmur. Məlum olduğu kimi, bu klanın üzvləri orduda hələ də ciddi nüfuza malikdirlər. Paşinyan indiyədək ordu sıralarının onlardan təmizlənməsi üçün bir neçə cəhd etsə də, prosesi sona çatdıra bilməyib. İndi isə baş nazir ordu rəhbərliyinə daha geniş cəbhədə «hücum»a keçib. Müdafiə naziri postunu Ermənistanda «sorosçu» kimi tanınan Suren Papikyan tutur. O, sırf mülki şəxsdir. Belə bir vəziyyətdə tezliklə növbənin Baş Qərargaha çatacağı gözlənilən idi.
Paşinyanın qorxusu birgünlük deyil. 44 günlük müharibədəki kapitulyasiyadan dərhal sonra Baş Qərargahın ovaxtkı rəisi Onik Qasparyanın ölkədə hərbi qiyama cəhd etdiyini xatırlatmaq kifayətdir. Doğrudur, o zaman qiyam baş tutmadı, lakin generallardan hansınınsa bir daha belə addım atmayacağına zəmanət varmı? Üstəlik, o, buna xaricdən ciddi dəstək də alaraq gedərsə?
Bütün bunlar, əlbəttə ki, Ermənistanın daxili işləridir. Vacib olan başqa məqamdır. İlk baxışdan, orduda bu cür «təmizləmə» ölkə ictimaiyyəti arasında revanşinstlərin mövqelərinə ciddi zərbə vurur, Paşinyan və tərəfdarlarının xeyrinə işləyiir. Amma Paşinyanı «sülh göyərçini» kimi qiymətləndirmək olarmı? Unutmayaq ki, Araik Arutunyanın «inauqurasiya» mərasiminin Şuşada keçirilməsi, Cıdır düzündə sərxoş vəziyyətdə edilmiş rəqslər, «Qarabağ Ermənistandır və nöqtə!» bəyanatları məhz onun «aktiv»indədir. 44 günlük müharibə zamanı Gəncəyə, Tərtərə, Bərdə və Mingəçevirə raket zərbələrinin endirilməsi də öz yerində…
Bununla yanaşı, İrəvan Ermənistandakı daxili siyasi qeyri-sabitlikdən üzərinə götürdüyü öhdəliklərin icrasını uzatmaq üçün də istifadə edə bilər. Paşinyan belə manevrə artıq bir dəfə əl atıb - Düşənbədə hələ müharibədən əvvəl keçirilmiş görüş zamanı…

Почему в Армении популярны армейские разборки и чего боится Никол Пашинян?
В Армении прошла инаугурация нового президента страны. На эту должность парламент Армении избрал Ваагна Хачатряна - со второй попытки. Для победы в первом туре единственному кандидату на пост главы государства от правящей партии «Гражданский договор» не хватило двух голосов. Но во втором туре президента все же благополучно избрали. Оппозиционные фракции «Айастан» (лидер Роберт Кочарян) и «Честь имею» (Артур Ванецян вместе с примкнувшими к нему «республиканцами» Сержа Саргсяна) в голосовании не участвовали. Они проигнорировали и церемонию инаугурации нового главы государства.
Теоретически это все напоминало бы брошенный вдогонку камень. Никол Пашинян «выпихнул» из властной верхушки последнего представителя «карабахского клана» - Армена Саркисяна, привел на его место своего ставленника и теперь может наслаждаться властью. Оппозиция же, по сути, при этом не смогла ничего противопоставить данному маневру.
Но вопрос в том, что выборы президента Армении - далеко не единственный внутриполитический вектор, события на котором можно рассматривать как пробу сил между Пашиняном с одной стороны и «карабахцами» - с другой. Это и страсти вокруг смены омбудсмена Армении, и перепалки в СМИ, и многое другое, в особенности военные «чистки».
«Звездопад» в министерстве обороны
«Весна. Падают звезды. С плеч». На излете СССР «Комсомольская правда», тогда еще не таблоид, а серьезное, острое и смелое издание, именно так прокомментировала серию отставок в Министерстве обороны СССР. Теперь такой же «звездопад» в минобороны Армении. 24 февраля освобожден от должности дважды начальник генштаба ВС Армении Артак Давтян. То есть после утверждения в первый раз через какое-то время его освободили от должности, однако затем вновь назначили и вот теперь уволили во второй раз. Еще раньше в отставку были отправлены заместитель начальника генштаба, руководитель главного управления разведки Араик Арутюнян и начальник тыла вооруженных сил Ромик Маркарян и другие. Фактически за один день лишились своих мест пять высокопоставленных сотрудников минобороны Армении.
Версий хватает. В Армении не забыли, что имена Давтяна и его заместителей упоминаются в уголовном деле о непригодных ракетах, которые, как утверждают многие в Иреване, были закуплены для армии высокопоставленными чинами минобороны. Вспомнили и другое. Недавно в ВС Армении произошла сенсация: армянские офицеры шпионили на противника! То есть на Азербайджан! Причем завербовать их удалось по социальным сетям. Казалось бы, на фоне такого неблагополучия в армии, да еще с учетом проигранной войны, кадрового разгрома следовало ожидать.
Что за кадром?
Как отмечает ряд экспертов, в Армении после капитуляции по итогам 44-дневной войны число расследований и судебных процессов в отношении офицеров и лиц, в той или иной степени связанных с армией, растет в геометрической прогрессии. Уже несколько месяцев продолжается расследование в отношении бывшего министра обороны Армении Давида Тонояна. Его и еще нескольких человек, в том числе местного оружейного барона Давида Галстяна, известного также как «патрон Даво», обвиняют в хищениях средств, предназначавшихся для закупки оружия и его модернизации. Циркулируют также слухи, что на самом деле «патрон Даво» наладил неплохую коммерцию. В России по внутренним тарифам как для страны - члена ОДКБ приобреталось оружие, которое затем перепродавалось третьим странам уже по рыночной цене. При этом оружейные контракты, как правило, не допускают реэкспорта.
Следует отметить, что в Армении регулярно судят офицеров, которые, по версии обвинения, не выполнили боевую задачу, бросили своих подчиненных, самовольно оставили место службы, в результате чего подразделение понесло большие потери, позиции были утеряны и т.д.
Оставим в стороне штампы «боевой дух», «народ-воин», «львы со стальными сердцами, готовые защищать свои церкви и хачкары» и т.п. Как констатировали еще во время   44-дневной войны профессиональные военные эксперты, под ударами ракет с «Байрактаров», когда у тебя за спиной рушится стена из фортификационного бетона, трудно сохранять боевой дух. За всей этой волной судов над офицерами явно читается попытка прикрыть коренные причины разгрома Армении ссылками на «непрофессионализм» отдельных офицеров - без анализа «верхушечных» просчетов. Эта волна судов над офицерами вполне может оказаться частью пиара и подготовки общественного мнения к очередной атаке на «людей в погонах».
Армянские политологи могут, конечно, рассуждать о реформах в армянской армии, но тут уже надо говорить не о преобразованиях, а о восстановлении. В результате войны Армения лишилась большей части своего бронепарка, подрастеряла кадровый офицерский корпус, не считая имиджевых потерь. Проигрывать тоже можно по-разному. Казалось бы, в такой ситуации как минимум нелогично «разбрасывать» оставшихся офицеров по тюрьмам. Но Пашинян, по всей видимости, полагается на внешние гарантии безопасности - со стороны России и стран ОДКБ. И решает свои внутриполитические задачи.
С остатками армии воюет… Пашинян?
Не исключено, что нынешняя волна отставок в минобороны Армении - очередной виток борьбы Никола Пашиняна с «карабахским кланом». Который, и это ни для кого не секрет, сохраняет серьезное влияние на армию. Никол Пашинян уже несколько раз пытался устроить здесь «зачистку», но довести дело до конца не удавалось.
Теперь же премьер-министр вновь начал наступление на армейскую верхушку - и на сей раз уже широким фронтом. Пост министра обороны занимает Сурен Папикян - один из тех, кого в Армении непочтительно именуют «соросятами», человек сугубо гражданский. Того, что очень скоро под раздачу попадет верхушка генштаба, следовало ожидать.
Страхи у Пашиняна далеко не эфемерные. Достаточно вспомнить, как по горячим следам капитуляции тогдашний глава генштаба ВС Армении Оник Гаспарян попытался организовать мятеж против своего верховного главнокомандующего. Мятеж, правда, не получился, но где гарантия, что кто-то из генералов не попробует еще раз? Да еще не постарается заручиться для этого серьезной внешней поддержкой?
Все это, впрочем, внутренние дела Армении. Важно другое. На первый взгляд такая армейская «зачистка» нанесет серьезный удар по партии реваншистов в армянском обществе и сыграет на руку Пашиняну и его сторонникам. Но стоит ли принимать за аксиому установку в стиле «Пашинян - голубь мира»? Не будем забывать, что в его послужном списке и перенос инаугурации Араика Арутюняна в Шушу, и пьяные танцы на Джыдыр дюзю, и заявления в стиле «Карабах - это Армения, и точка». Не говоря уже о том, что и 44-дневная война с ракетными ударами по Гяндже, Тертеру, Барде и Мингячевиру тоже началась при нем.
Нет сомнений, что внутренняя нестабильность вполне может быть использована Иреваном как предлог, чтобы затормозить выполнение своих обязательств. Тем более что к такому маневру Пашинян уже прибегал - по итогам еще довоенной встречи в Душанбе.