Ölkənin ən yaşlı komandası yubileyini qeyd edir
Azərbaycan futbolunun 111 illik tarixinin ən məşhur komandası “Neftçi”nin yubileyidir. Onun 85 yaşı tamam olur.
Mübaliğəsiz deyə bilərik ki, Sovet dövründə “Neftçi” bütün Azərbaycanın komandası idi. Bu komandaya qədər respublikada “Temp”, “Dinamo”, “Komsomolçu”, “Proqress” kimi komandalar olsa da, Azərbaycan futbolunun rəmzinə, flaqmanına məhz “Neftçi” çevrildi. Komandanın yarandığı 1937-ci il Azərbaycan tarixinin çətin dövrünə təsadüf edir. SSRİ Neft Sənayesi Nazirliyi qara qızılın məskəni Bakıda Neftçilərin Həmkarlar İttifaqının nəzdində Neftyannik Könüllü İdman Cəmiyyətini yaratmağa qərar verdi. Nazirlik Moskvada yerləşdiyindən və bütün sənədlər rus dilində hazırlandığından komanda “Neftçi” deyil, məhz “Neftyannik” adlandırıldı. Həmin vaxt Azərbaycanda pambıqçılıq inkişaf etdirilməyə başladığından “Neftçi”nin emblemində həm neft, həm də pambığı əks etdirən rənglər - ağ, qara əksini tapır.
1937-ci ildən SSRİ birinciliyi şəhərlərin yığma komandaları arasında deyil, idman cəmiyyətləri arasında keçirilməyə başlayır. “Neftçi” isə SSRİ Kubokunda debüt etməklə başlayır. Tarixində ilk matçda erməni komandası – İrəvanın “Dinamo”suna qalib gəlir. Komandanın ilk stadionu dənizkənarında indiki Azadlıq meydanı ərazisində olub. Bir neçə il sonra isə indiki Bakıxanov qəsəbəsindəki İsmət Qayıbov adına stadionu özünə məskən seçir. SSRİ çempionatlarında ilk qolun müəllifi isə Qnezdov olur. İlk mövsümü komandamız öz zonasında 12 klub arasında 11-ci yerdə bitirir. İkinci Dünya müharibəsi illərində komanda fəaliyyətini dayandırır. “Neftyannik”in futbolçularından Mirmehdi Ağayev isə döyüşlərdə qəhrəmancasına həlak olur. “Neftçi” 1949-cu ildə SSRİ-nin futbol elitasında çıxış etməyə başlayır. Azərbaycan futbolunun əfsanələri Tofiq Bəhramov və Ələkbər Məmmədov həmin tarixi hadisənin iştirakçıları olub.
SSRİ dövründə “Neftçi”nin ən böyük uğuru 1966-cı ildə qazanılan bürünc medaldır. Bundan başqa, 1976-cı ildə SSRİ çempionatının 1-ci dəstəsində qazanılan gümüş medalı, həmçinin klubun 1988-ci ildə SSRİ Federasiya Kubokunun finalında iştirakını qeyd etmək olar.
Müstəqillik dövründə “Neftçi”nin uğurları hələki əlçatmazdır. Komanda 9 dəfə ölkə çempionu olmaqla, 7 dəfə isə Azərbaycan Kubokunu qazanmaqla hər iki yarışda rekorda imza atıb. 2013-cü ildə Avropa Liqasında qrup mərhələsinə vəsiqə qazanan “Neftçi” bununla Azərbaycan futbolunda ilkə imza atıb. Komanda həmçinin MDB ölkələrinin çempionları arasında ənənəvi keçirilən Birlik Kubokunun qalibi olmaqla yanaşı, bir dəfə də gümüş medalını qazanıb.
Silinməz iz qoyanlar
“Neftçi”nin 85 illik tarixində yaxşı məşqçiləri çox olub. Amma Əhməd Ələsgərov və Böyükağa Hacıyev nəticə baxımından fərqlənir. Məsələn, SSRİ çempionatında Əhməd Ələsgərovun 1966-cı ildə “Neftçi”yə qazandırdığı bürüncün dəyəri danılmazdır. Bundan əlavə, 1992-ci ildə “Neftçi”yə ilk Azərbaycan çempionluğunu da məhz Ələsgərov qazandırıb. O, həm də “Neftçi”də baş məşqçi kimi ən çox matç keçirmiş mütəxəssisdir - 380 oyun.
Böyükağa Hacıyev isə 2 dəfə Azərbaycan çempionluğu və bir ölkə kuboku ilə klubun tarixə möhürünü vurub. İlk dəfə avrokuboklarda qrup mərhələsinə vəsiqə qazanması isə Hacıyevin adının tarixdə əbədi qalmasını təmin etdi.
“Neftçi” tarixinin 1 nömrəli oyunçusu Anatoli Banişevskidir. O, Avropa və dünya çempionatlarında oynamış “Neftçi” yeganə futbolçusudur. Olimpiya çempionu İqor Ponomaryov, SSRİ-nin bütün müdafiəçiləri üçün əsas təhlükə İsgəndər Cavadov-Maşallah Əhmədov tandemi, qarşısıalınmaz solaxay Yunis Hüseynov, driblinq və texnika ustası Nazim Süleymanov, Bakıdan İspaniyaya qədər gedib çıxmış yeganə futbolçumuz Vəli Qasımov, sürətli Zaur Tağızadə və digərləri... Onların hər biri öz dövrünə görə “Neftçi” azarkeşlərinin sevimlisi olub.
Qalmaqallarla deyil, qələbələrlə
“Region plus” jurnalı 85 yaşlı “Neftçi”nin tarixində önəmli yer tutan məşhur üçlük – İskəndər Cavadov, Maşallah Əhmədov və İqor Ponomaryovun fikirlərini öyrənib. Ağ-qaraların tarixində ən yaxşı futbolçulardan olan İskəndərov Cavadov “Neftçi”nin onun həyatında mühüm rol oynadığını dedi: “Futbol mənim həyatımdır. Bu həyatımda “Neftçi” xüsusi yeri tutur. Biz uşaq olarkən komandanın avtobusunu görəndə həyəcanlanırdıq. Nə vaxtsa bu komandanın üzvü olmağı arzu edirdik. Sevinirəm ki, “Neftçi”nin formasını geyinmişəm. Azərbaycan futbolunu bu komanda olmadan təsəvvür etmək mümkün deyil. Ölkə futbolunun inkişafında “Neftçi”nin rolu danılmazdır. Ürəyim hər zaman ağ-qaraları çempion görməyi arzulayır. Rusiyaya yollananda da məni məhz “Neftçi”dəki oyunumu izləyərək bəyənmişdilər. “Neftçi” Azərbaycan futbolunun brendi kimidir. Ulu öndər Heydər Əliyev hər zaman bu komandanın vəziyyəti ilə maraqlanıb. Biz “Neftçi”nin futbolçusu olanda böyük azərbaycanlının qayğısını hiss etmişik. Məhz Heydər Əliyevin sayəsində “Neftçi”yə qayıtdım. Bizim vaxtlarda “Neftçi”nin oyunlarında boş yer tapmaq çətin idi. Çox istərdim ki, komandanın oyunu yüksəlsin, azarkeşlər qalmaqalları ilə deyil, qələbələrlə sevindirsin. Bu komandanın formasını geyinən hər bir futbolçu məsuliyyəti hiss etməlidi. İstər legioner, istər məşqçi olsun. “Neftçi” üçün yalnız bir nəticə var – birinci yer”.
“Neftçi”nin heyətində hər zaman 11 metrlik penalti zərbələrini dəqiq yerinə yetirməyi bacaran mahir futbolçular olub. Valeri Hacıyev, Əli Rəhmanov və Asif Əliyevi bu kateqoriyaya aid etmək olar. Ancaq İqor Ponomaryov nəinki “Neftçi”nin, bütün SSRİ futbolunun sərrast penalti ustası idi. Onun karyerası ərzində 11 metrlik nöqtədən vurduğu 33 zərbədən 31-i dəqiq olub. Bunlardan 24-nü ardıcıl yerinə yetirib. Məhz bu göstəriciyə görə Ponomaryov “Çernomorets”li Ploskinanı qabaqlayaraq keçmiş İttifaqın rekordçusu olub. Bu müddətdə Viktor Çanov, Otar Qabeliya, Rinat Dasayev və bir çox başqa güclü qapıçılar onun zərbələrindən sonra topu qapılarından çıxarmağa məcbur olublar. Azərbaycan futbolunun ilk və yeganə olimpiya çempionu İqor Ponomaryov bildirib ki, “Neftçi” mənim həyatımda dönüş nöqtəsi olub. Dostlarımı məhz bu komandada tapdım. İndi istənilən klubla müqavilə imzalamaq müəyyən qədər asan görünür. Amma o dövrdə Azərbaycanın “Neftçi” klubuna düşmək çox çətin idi. Çox sevinirəm ki, “Neftçi”də çıxış etmişəm. Bununla fəxr edirəm. Məhz bu klubdakı oyunuma görə SSRİ olimpiya yığmasına dəvət olunmuşam. Sevimli klubuma hər zaman qələbələr arzu edirəm”.
“Neftçi”nin tərkibində inadkar və əzmkar futbolçulardan biri Maşallah Əhmədov idi. Bir zamanlar SSRİ-nin “33 ən yaxşı oyunçusu” siyahısına daxil edilmiş Maşallah Əhmədov “Neftçi”yə olan sevgisini belə şərh etdi:
“Bütün klublarımızın uğuru bizə əzizdir. Amma “Neftçi” başqadır. Bu komanda yaxşı oynamayanda çox pis oluruq. Veteranlar hər zaman yığışanda ilk olaraq “Neftçi”ni müzakirə edir. Bu komandanın heç-heçəsi belə bəzən məğlubiyyət kimi qəbul edilir, çünki “Neftçi”yə ancaq qələbə və çempionluq yaraşır. “Neftçi” məni Azərbaycana tanıdıb, Cavadov-Əhmədov-Ponomaryov triosunu yaradıb. Bu komandanı həyatımın sonuna qədər unutmayacağam. “Neftçi”siz Azərbaycan futbolundan danışmaq mümkün deyil. Arzu edirəm 90, 100 yaşında titullarının sayı artsın”.

Легендарная азербайджанская футбольная команда отмечает юбилей
Самый знаменитый в 111-летней истории азербайджанского футбола клуб «Нефтчи» отмечает юбилей - ему исполняется 85 лет.
Не будет преувеличением сказать, что в период СССР «Нефтчи» был командой всего Азербайджана. Хотя до него в республике и были такие команды, как «Темп», «Динамо», «Комсомолец», «Прогресс», символом и флагманом азербайджанского футбола стал именно «Нефтчи». Год рождения команды - 1937-й приходится на самый сложный период истории Азербайджана. Министерство нефтяной промышленности СССР приняло решение об учреждении добровольного спортивного общества в Баку - центре добычи «черного золота». Министерство находилось в Москве, все документы подготавливались на русском языке и, соответственно, команду назвали не «Нефтчи», а «Нефтяник». А так как в тот период в Азербайджане начало развиваться хлопководство, на эмблеме «Нефтчи» отразились два цвета - черный и белый, символизировавшие нефть и хлопок.
С 1937 года первенство СССР стали проводить среди футбольных команд не городов, а спортивных обществ. «Нефтчи» дебютировал в соревнованиях СССР по футболу с розыгрыша Кубка страны. В первом в своей истории матче он победил армянскую команду «Динамо» из Еревана. Первый стадион клуба располагался рядом с морем, на территории нынешней площади Азадлыг. А через несколько лет команда обосновалась на стадионе имени Исмета Гаибова в нынешнем поселке Бакиханова. Автором первого гола в чемпионатах СССР стал А.Гнездов. Первый сезон азербайджанская команда завершила в своей зоне на 11-м месте среди 12 клубов. Вторая мировая война прервала деятельность «Нефтчи», а один из ее игроков Мирмехди Агаев героически погиб на фронте. С 1949 года он стал выступать уже в футбольной элите СССР. Участниками того исторического события были легенды азербайджанского футбола Тофиг Бахрамов и Алекбер Мамедов.
Самым большим достижением «Нефтчи» в эпоху СССР была завоеванная в 1966 году в высшей лиге бронзовая медаль. Можно отметить второе место в I лиге и выход в высшую (1976), а также право играть в финале Кубка Федерации СССР в 1988 году.
Успехи «Нефтчи» на республиканских чемпионатах в период независимости Азербайджана пока недостижимы для других местных команд. Став 9-кратным чемпионом страны и 7-кратным обладателем Кубка Азербайджана, команда является рекордсменом этих соревнований. В 2013 году «Нефтчи» завоевал путевку на групповой этап Лиги Европы, став первопроходцем азербайджанского футбола на международной арене. Команда также становилась победителем и серебряным призером традиционного турнира среди чемпионов стран СНГ - Кубка Содружества.
Оставившие неизгладимый след
За 85-летнюю историю у «Нефтчи» было много хороших тренеров, но два специалиста - Ахмед Алескеров и Беюкага Гаджиев стоят особняком в плане результативности. Ценность завоеванных в 1966 году под руководством Ахмеда Алескерова бронзовых медалей чемпионата СССР бесспорна. Первое звание чемпиона Азербайджана в 1992 году «Нефтчи» завоевал также под его началом. Кроме того, Алескеров является специалистом, под руководством которого «Нефтчи» сыграл наибольшее количество матчей - 380.
Беюкага Гаджиев оставил след в истории клуба - при нем «Нефтчи» дважды становился чемпионом Азербайджана и один раз завоевал Кубок страны. Он также навечно вписал свое имя в историю тем, что впервые вывел команду из Азербайджана в групповой этап еврокубков.
Игроком №1 в истории «Нефтчи» является Анатолий Банишевский, он единственный футболист «Нефтчи», кто играл на чемпионатах Европы и мира. Олимпийский чемпион Игорь Пономарев, главная угроза всех защитников в СССР - тандем Искендер Джавадов и Машаллах Ахмедов, неудержимый левша Юнис Гусейнов, мастер дриблинга и техники Назим Сулейманов, единственный наш футболист, добравшийся аж до Испании, Вали Гасымов, стремительный Заур Тагизаде и другие… Каждый из них был в свое время любимцем болельщиков.
Не скандалами, а победами
Регион плюс побеседовал с прославленной троицей в истории 85-летнего «Нефтчи» - Искендером Джавадовым, Машаллахом Ахмедовым и Игорем Пономаревым.
Один из лучших футболистов «черно-белых» Искендер Джавадов отметил важную роль «Нефтчи» в своей жизни: «Футбол - моя жизнь. «Нефтчи» занимает особое место в этой жизни. В детстве мы волновались при одном лишь виде автобуса команды. Мечтали стать когда-то ее членами. Рад, что надевал форму «Нефтчи». Азербайджанский футбол невозможно представить без этой команды. Роль ее в развитии футбола в стране неоспорима. Всегда мечтаю видеть «черно-белых» в ранге чемпионов. В России меня приняли после просмотра матчей «Нефтчи». Это бренд азербайджанского футбола. Общенациональный лидер Гейдар Алиев всегда интересовался состоянием нашей команды. В бытность свою в составе «Нефтчи» мы ощущали заботу великого азербайджанца. В команду я вернулся именно благодаря Гейдару Алиеву. В наше время найти свободное место на матчах «Нефтчи» было сложно. Очень хочется, чтобы команда повысила качество игры, привлекала внимание не скандалами, а победами. Каждый надевший форму «Нефтчи» должен понимать свою ответственность. И легионер, и тренер. Для «Нефтчи» существует только одна цель - первое место».
В составе «Нефтчи» всегда были футболисты, отлично выполнявшие 11-метровые. К ним  могут быть отнесены Валерий Гаджиев, Али Рахманов и Асиф Алиев. А Игорь Пономарев был мастером пенальти не только «Нефтчи», но и всего советского футбола. Из пробитых за карьеру 33 пенальти 31 поразило цель. 24 из них - подряд. По этому показателю Пономарев стал рекордсменом в бывшем СССР, опередив Плоскину из команды «Черноморец». Доставать мяч из сетки своих ворот после его ударов были вынуждены такие прославленные вратари, как Виктор Чанов, Отар Габелия, Ринат Дасаев и многие другие.
Первый и единственный чемпион Олимпийских игр в азербайджанском футболе Игорь Пономарев: «Нефтчи» стал поворотным моментом в моей жизни. Именно в этом клубе я нашел друзей. Ныне кажется, что заключить контракт с любым клубом не так уж и трудно. Тогда же было крайне сложно попасть в «Нефтчи». Очень рад, что мне довелось играть в его составе. Горжусь этим. Я был приглашен в олимпийскую сборную СССР именно за свою игру в этом клубе. Желаю любимому «Нефтчи» только побед».
Машаллах Ахмедов был одним из самых упорных и решительных футболистов в составе «Нефтчи». Вот что сказал о своей любви к клубу этот футболист, включенный в свое время в число «33 лучших игроков СССР»: «Нам дороги успехи всех наших клубов. Однако «Нефтчи» совсем другое дело. Нам становится не по себе, когда эта команда играет плохо. Собираясь вместе, ветераны первым делом обсуждают «Нефтчи». Иногда даже ничья этой команды воспринимается как поражение. Ведь ей к лицу только победа и чемпионство. «Нефтчи» прославил меня в Азербайджане. Создал знакомое всем трио Джавадов - Ахмедов - Пономарев. Не забуду эту команду до конца жизни. Говорить об азербайджанском футболе без «Нефтчи» невозможно. Желаю команде умножить количество титулов к 90-летию, 100-летию».