Qlobal inflyasiya ikiqat güclə qayıdıb
Pandemiya böhranının sona çatması fonunda müşahidə edilən və hələ Ukrayna-Rusiya münaqişəsindən əvvəl başlayan istehlak mallarının qlobal miqyasda qiymətinin artması qlobal iqtisadiyyatın gələcəyi üçün təhdid yaratmağa başlayıb.
Ekspertlərin qeyd etdiyi kimi, inflyasiya ona görə yüksəlir ki, pandemiya ilə bağlı olan ikiillik məhdudiyyətlərdən sonra dünya ölkələrinin iqtisadiyyatlarında istehlak tələbatı fəal şəkildə özünü göstərməyə başlayıb. Nəticədə, bu, məhsul qıtlığına, qiymət və yaşayış xərclərinin artmasına səbəb olub. Bundan əlavə, pandemiya dövründə dəniz və hava nəqliyyatı ilə beynəlxalq daşımaların məhdudlaşdırılması nəqliyyat xərclərinin artması ilə nəticələnib. Üstəlik, bu, çatdırılma müddəti ilə bağlı qeyri-müəyyənliyin yaranmasına səbəb olub. Buna Ukraynadakı müharibənin – nə qədər davam etməsindən asılı olmayaraq – iqtisadi nöqteyi-nəzərdən fəsadlarını əlavə etsək, vəziyyətin daha da pisləşdiyini, gözləntilərin isə bədbinləşdiyini söyləyə bilərik.
Səbəb və nəticələr
Beynəlxalq Valyuta Fondunun son araşdırmalarına əsasən, 2022-ci ildə qlobal inflyasiya 1,5% artacaq. Fond buna səbəb kimi Ukrayna-Rusiya münaqişəsi və onun nəticələrini, xüsusilə dəniz nəqliyyatı ilə daşımaların kəskin şəkildə artmasını göstərir. Doğrudur, pandemiya üzündən trans-okean ticarət marşrutları üzrə konteynerlərin çatdırılması 2020-ci ilin martından başlayaraq 18 ay ərzində düz 7 dəfə, topdan satılan yüklər isə dəfələrlə çox bahalaşıb.
Beləliklə, Beynəlxalq Valyuta Fondunun hesabatının yekun hissəsində qeyd edilir ki, “istehlak etdikləri məhsulların böyük hissəsini idxal edən ölkələr qlobal təchizat zəncirinə sıx inteqrasiya olunmuş dövlətlər kimi inflyasiyanın daha da yüksəlməsi ilə üzləşir. Buraya daha yüksək nəqliyyat xərcləri ödəyən dövlətlər, məsələn, dənizə çıxışı olmayanlar, aşağı gəlirli və xüsusilə ada ölkələri daxildir”.
Bundan əlavə, böyük iqtisadiyyata malik olan ölkələrdə də işlər heç də yaxşı deyil. Məsələn, bu il ABŞ-da istehlak qiymətləri 7% (proqnozlaşdırılan 4,5%-in əksinə olaraq), Avrozonada 5% (2,6%) və Böyük Britaniyada isə 6,6% (4,5%) artacaq.
Dünyanın ən böyük iqtisadiyyatı olan ABŞ-da bu ilin fevralında inflyasiya 7,9%-ə yüksəlib. Bu, 1982-ci ildən bəri ən yüksək göstəricidir. Oxşar vəziyyət Avropada da müşahidə olunur. Ötən ay Avrozonanın 19 ölkəsində illik inflyasiya 5,9%-ə çatıb. Bu, Avropa Statistika Bürosunun (Avrostat) tarix boyu müşahidə etdiyi ən yüksək göstəricidir (1997-ci ildən). Ötən il Avrozonada illik inflyasiyanın cəmi 0,9% olduğunu qeyd etmək yerinə düşər. Avropa İttifaqına (Aİ) daxil olan 27 dövlətdə fevral ayında illik inflyasiya 6,2%-ə çatıb.
Ümumiyyətlə, inflyasiyanın sürətlənməsinin əsas amillərindən biri fevralda enerji resurslarının qiymətinin 31,7% artmasıdır. Qeyd edək ki, son bir ildə təkcə təbii qazın qiyməti 6 dəfə bahalaşıb. Bu, maya dəyərinin 80%-ni “mavi yanacağ”ın təşkil etdiyi azot gübrələrinin qiymətinin artmasına səbəb olub. Məsələn, azot gübrələrinin qiyməti 2020-ci ilin əvvəlindən 4 dəfə artıb. Bu proses digər gübrələrin də qiymətində müşahidə edilir. Məsələn, hesabat dövründə fosforlu və kaliumlu gübrələrin qiyməti düz 3 dəfə artıb. Bu da təbii olaraq, kənd təsərrüfatı məhsullarının maya dəyərinə təsir göstərir. Nəticədə, ötən il dünya bazarında ərzaq məhsullarının qiyməti, orta hesabla, 28% bahalaşıb: buğdanın qiyməti 31,3%, qarğıdalının qiyməti 44,1%, bitki yağının qiyməti 65,8%, şəkərin qiyməti 37,5% və sair.
Bu proses hələ də davam edir və vəziyyətin daha da pisləşəcəyi gözlənilir. BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı (FAO) hesab edir ki, Rusiya və Ukrayna arasındakı münaqişə nəticəsində yaranan qlobal tədarük çatışmazlığı beynəlxalq ərzaq və yem qiymətlərini artıq yüksəlmiş baza səviyyələrindən 8-22% yuxarı qaldıra bilər.
Xatırladaq ki, hərbi əməliyyatlar səbəbindən Ukraynanın bütün dəniz limanlarında kommersiya daşımaları dayandırılıb. Yeri gəlmişkən, ABŞ Dövlət Departamentinin rəsmi nümayəndəsi Vendi Şermanın sözlərinə görə, Rusiya Hərbi Dəniz Qüvvələri dünya bazarı üçün nəzərdə tutulan ərzaq məhsulları olan 94 Ukrayna gəmisinin Aralıq dənizinə daxil olmasına imkan vermir. Rusiyadan kənd təsərrüfatı məhsullarının ixracına sanksiyalar tətbiq edilməsə də, o, beynəlxalq sığorta şirkətlərinin tətbiq etdiyi məhdudiyyətlər üzündən bu məhsulları xarici ölkələrə tədarük edə bilmir.
Qeyd edək ki, indi Yaxın Şərq və Afrika ölkələrində ərzaq məhsullarının qiyməti kəskin şəkildə artıb. Bu regionlara Ukraynadan buğda, qarğıdalı və günəbaxan yağı ixracı 40%, Rusiyadan isə 70% təşkil edirdi. Hazırda alternativ mənbələrdən olan məhsullar daha da bahalaşdığına görə, xüsusilə “üçüncü dünya” ölkələrində aclıqla bağlı vəziyyətin acınacaqlı həddə çatacağı gözlənilir. Əgər Ukraynada müharibə sabah başa çatsa da, bazar nişasının yaxın müddətdə doldurulması ehtimalı azdır. Bu, inflyasiyanın daha da sürətlənəcəyi deməkdir.
FAO-nun Ukrayna və Rusiya tərəfindən taxıl, həmçinin günəbaxan toxumlarının ixracının ani və kəskin şəkildə azaldılmasının potensial təsirini qiymətləndirən hesablamaları göstərir ki, 2022/2023-cü il kənd təsərrüfatı mövsümündə bu çatışmazlıqlar alternativ mənbələr hesabına yalnız qismən kompensasiya edilə bilər. Belə ki, bir çox ixracatçı ölkələrin istehsal və tədarükün miqyasını genişləndirmək imkanları istehsal və giriş haqqı ilə bağlı yüksək xərclər üzündən məhdudlaşa bilər.
Mərkəzi bankların ənənəvi vasitəsi
“Fitch Ratings”in baş iqtisadçısı Brayan Koulton qeyd edir ki, qlobal inflyasiya azı iyirmi illik fasilədən sonra ikiqat güclə qayıdıb. Xarici ekspertlərin fikrincə, inflyasiya tamamilə gözlənilməz deyildi, çünki bu, qismən milli iqtisadiyyatın bərpası üçün görülən tədbirlərlə bağlıdır. Nəticədə, bu, tələbin artmasına, istehsal və təchizat zəncirində isə fasilələrə səbəb olub. Lakin inflyasiyanın daha uzunmüddətli təsir edəcək başqa amilləri də var. Məsələn, VI Pablo Fondunun əməkdaşı Dominqo Suqranyesin qeyd etdiyi kimi, buraya dekarbonizasiya və qiymətlərin həddindən artıq yüksəlməsinə səbəb olan iqtisadi təmərküzləşmə daxildir. Bundan başqa, əlavə amillərə nümunə kimi daşınmaz əmlakın və səhmlərin, həmçinin xammalın qiymətinin artmasını göstərmək olar.
Bu arada, indi mərkəzi banklar faiz dərəcələrini tənzimləməklə vəziyyətin nizamlanmasına çalışırlar. Ekspertlər isə əmindirlər ki, inflyasiyanın gözləniləndən yüksək olması Avropa Mərkəzi Bankını mənfi uçot dərəcəsi dönəmini düşünüləndən tez başa vurmağa məcbur edəcək. Treyderlər artıq Avropa Mərkəzi Bankının ötən ilin dekabrı ilə müqayisədə 2022-ci ilin oktyabrına qədər uçot dərəcəsini iki dəfə dörddə bir bənd artıracağını gözləyirlər.
Bu arada, İngiltərə Bankı martda keçirilmiş iclasının nəticələrinə əsasən uçot dərəcəsini 0,5%-dən 0,75%-dək artırıb. Əksər iqtisadçı və analitiklər bunu gözləyirdi. İngiltərə Bankı ötən ilin dekabrından, həmçinin pandemiyanın başlamasından bəri üçüncü dəfədir ki uçot dərəcəsini ardıcıl artırır.
Bu məqamda qeyd edək ki, ötən ay mərkəzi bankların əksəriyyəti oxşar qərar qəbul ediblər. İndiki vəziyyətdə onların başqa yolu da yoxdur. Amma Türkiyə Mərkəzi Bankı istisnadır. Belə ki, ölkədə istehlak qiymətlərində güclü artımın davam etməsinə baxmayaraq, Türkiyə Mərkəzi Bankı uçot dərəcəsini dəyişməyib. Xatırladaq ki, fevralda Türkiyədə inflyasiya 54,4%-dək yüksəlib. Qeyd edək ki, yanvarda bu ölkədə inflyasiya 48,7% idi. Fevral ayındakı inflyasiya son 20 ilin ən yüksək göstəricisi olub. Beləliklə, Türkiyə Mərkəzi Bankı zəif milli valyuta (lirə) və aşağı uçot dərəcəsi ilə müşayiət olunan “yeni iqtisadi model” konsepsiyasına sadiq qalmağa üstünlük verir.
Azərbaycan: mühafizəkar yanaşma
Monetar siyasətində ənənəvi olaraq konservativ yanaşmaya sadiq qalan Azərbaycan Mərkəzi Bankı martın 18-də uçot dərəcəsini növbəti dəfə 0,25 faiz bəndi artıraraq 7,75%-ə çatdırıb. Mərkəzi Bank bu addımı “yüksək xarici geosiyasi və geoiqtisadi risklərlə bağlı yaranmış şəraitdə inflyasiyanın proqnozlaşdırılması ilə bağlı çətinliklərlə” əsaslandırıb.
“Fevralın sonlarından başlayaraq birja əmtəələrinin qiymətlərinin kəskin yüksəlməsi Azərbaycanla tərəfdaş olan əsas ölkələrdə inflyasiya təzyiqlərini daha da yüksəltməkdədir”, - deyə Mərkəzi Bankın qərarında deyilir. Azərbaycan Mərkəzi Bankı yaxın aylarda monetar siyasətinin sərtləşdirilməsini istisna etməyib.
Amma Azərbaycanda ev təsərrüfatları arasında aparılan sorğuya əsasən, onların 24%-dən çoxu ölkədə inflyasiyanın sürətlənəcəyini gözləyir. Son məlumatlara əsasən, 2022-ci ilin fevralında Azərbaycanda inflyasiya 1,1% təşkil edib. Ötən ilin fevral ayı ilə müqayisədə qiymətlər 11,9% artıb. Bu, idxal olunan məhsulların bahalaşması ilə əlaqədardır.
“BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatının (FAO) hesablamalarına görə, ötən il dünyada ərzaq 23% bahalaşıb. Azərbaycanda da ərzağın qiyməti artıb. 2021-ci ildə ümumi inflyasiyanın 60%-i ərzaq inflyasiyasının payına düşüb”, - deyə Baş nazir Əli Əsədov Milli Məclisin plenar iclasında – hökumətin 2021-ci ildəki fəaliyyəti ilə bağlı hesabatı təqdim edərkən bildirib. O, əlavə edib ki, antiinflyasiya siyasəti hazırda Azərbaycan hökumətinin mühüm fəaliyyət istiqamətlərindən biridir.
Eyni zamanda Azərbaycan Mərkəzi Bankı əmin edir ki, “tərəfdaş ölkələrin bəzilərində milli valyutaların kəskin ucuzlaşması bu ölkələrdə inflyasiyanın Azərbaycana idxalını məhdudlaşdırır”. Bundan əlavə, Azərbaycanın əsas ixrac mallarının, yəni neft və təbii qazın bahalaşması manatın sabitliyini təmin edir və bu, makroiqtisadi sabitliyin yarıdan çoxunu təşkil edir.
Gözləmək və ümid etmək
Bir sıra beynəlxalq analitiklər hesab edirlər ki, qiymət artımını cilovlamaq üçün istifadə edilən ənənəvi alətlər mövcud inflyasiya təzyiqini dayandırmaq üçün kifayət etməyə bilər. Odur ki, dünyada yüksək inflyasiyanın uzun müddət ərzində davam edəcəyini gözləmək olar.
“Bəzi təsirlər uzun illərdən sonra tam üzə çıxacaq. Amma bu müharibə və onun təsirləri nəticəsində əsas məhsulların qiymətinin artması bəzi dövlətlərin rəhbər orqanlarına inflyasiyanın qarşısının alınması ilə pandemiyadan sonra iqtisadiyyatın bərpa edilməsinin dəstəklənməsi arasında incə tarazlıq yaratmaq məsələsində çətinlik törədəcəyi ilə bağlı aydın əlamətlər görünür”, - deyə Beynəlxalq Valyuta Fondunun analitikləri qeyd edirlər.
Qiymət artımı fonunda meydana gələn əsas problem isə insanların, xüsusilə orta gəlirli əhalinin alıcılıq qabiliyyətinin aşağı düşməsidir. Axı, işəgötürənlər işçilərin əməkhaqqını inflyasiyaya uyğunlaşdırmağa hər zaman hazır olmur. Bəs nə baş verir? İnsanlar artıq əvvəlki kimi alıcılıq qabiliyyətinə malik olmur, istehsal şirkətləri artıq tam gücü ilə istehsal etməyə ehtiyac duymur, onların mənfəəti azalır. Son nəticədə bütün bunlar iqtisadi tənəzzülə gətirib çıxarır.
Hətta ekspertlər qiymət artımının bəzi ölkələrdə sosial gərginliyə səbəb ola biləcəyini belə düşünürlər. Məsələn, sosial müdafiə sisteminin zəif olduğu, işlə təmin edilmə imkanlarının aşağı olduğu, büdcə ilə bağlı məhdudiyyətlərin olduğu və geniş dəstəyə malik olmayan hökumətin başçılıq etdiyi dövlətlərdə.
Bütün bunlara baxmayaraq, ekspertlər inflyasiyanın qarşısını almaq üçün tədbirlərdən sui-istifadə etməməyə çağırırlar. Buraya, xüsusilə dövlət subsidiyalarının artırılması daxildir. Belə ki, bu, zəif olan dövlət büdcəsinin yüklənməsinə səbəb ola bilər.
Bəs onda nə etmək lazımdır? Təəssüf ki, bununla bağlı dəqiq həll yolları yoxdur, çünki bir çox məsələni Ukraynadakı hərbi əməliyyatlarla bağlı olan hadisələrin nəticəsi həll etməlidir. Odur ki, analitiklərin əksəriyyəti dünyada inflyasiya proseslərinin inkişafı ilə bağlı hər hansı proqnoz və ya tövsiyə verməyə can atmırlar. Onlar sadəcə qısa cümlə səsləndirməyə üstünlük verirlər: “Gözləmək lazımdır”.

Глобальная инфляция вернулась с удвоенной силой
Глобальный рост цен на потребительские товары, наблюдающийся на фоне завершения пандемического кризиса и начавшийся еще до украинско-российского конфликта, стал принимать угрожающий характер для будущего мировой экономики.
Как отмечают эксперты, инфляция растет, потому что после двух лет ограничений, связанных с пандемией, потребительский спрос стал активно проявляться во всех экономиках мира. Как следствие, это привело к нехватке товаров, более высоким ценам и росту стоимости жизни. Свертывание международных морских и авиаперевозок во время пандемии способствовало повышению транспортных расходов и неопределенным срокам поставок. Если добавить к этому экономические последствия войны в Украине, какой бы продолжительной она ни была, то картина становится еще более мрачной, а ожидания - пессимистичнее.
Согласно последнему исследованию Международного валютного фонда (МВФ), глобальная инфляция подскочит на 1,5% в 2022 году из-за украинско-российского конфликта и связанных с ним последствий, в частности резкого роста стоимости морских перевозок. Хотя из-за пандемии доставка контейнеров по мировым трансокеанским торговым маршрутам и так подорожала в 7 раз за 18 месяцев после марта 2020 года, а оптовых грузов - еще больше.
Выводы МВФ показали, что «страны, которые импортируют больше того, что они потребляют, испытывают больший рост инфляции, как и те, которые теснее интегрированы в глобальные цепочки поставок. Точно так же обстоит дело и со странами, которые обычно платят более высокие транспортные расходы, - это те, которые не имеют выхода к морю, страны с низким уровнем дохода и особенно островные государства».
Впрочем, не лучшим образом обстоят дела и в больших экономиках. Так, повышение потребительских цен в США в этом году ожидается на уровне 7% (против спрогнозированных ранее 4,5%), в еврозоне - 5% (2,6%), в Великобритании - 6,6% (4,5%).
В Соединенных Штатах, крупнейшей экономике мира, инфляция ускорилась до 7,9% в феврале. Это самый высокий показатель с 1982 года. Аналогичная ситуация наблюдается и в Европе. Годовая инфляция в 19 странах еврозоны в прошлом месяце достигла 5,9%. Это рекорд за всю историю наблюдений Евростата (с 1997 года). Следует отметить, что год назад инфляция в Еврозоне составляла всего 0,9% в год. В 27 странах ЕС годовой рост цен в феврале достиг 6,2%.
Одним из главных факторов ускорения инфляции называется рост цен на энергоносители в феврале - на 31,7% в годовом исчислении. За последний год цена на природный газ выросла почти в шесть раз, что автоматически привело к удорожанию азотных удобрений, 80% себестоимости которых формируется за счет «голубого топлива». С начала 2020 года удобрения подорожали в четыре раза. Этот процесс наблюдается и в стоимости всех остальных удобрений. Цены на фосфорные и калийные удобрения выросли за отчетный период в три раза, что, естественно, отражается на себестоимости сельскохозяйственной продукции. В результате мировые цены на продовольствие в прошлом году в среднем выросли на 28%: на пшеницу - на 31,3%, кукурузу - на 44,1%, растительное масло - на 65,8%, сахар - на 37,5% и т.д.
Процесс все еще продолжается, и ситуация, вероятно, ухудшится.
Так, Продовольственная и сельскохозяйственная организация ООН (FAO) считает, что глобальный дефицит предложения, возникающий из-за конфликта между Россией и Украиной, может привести к росту мировых цен на продовольствие и корма на 8-22% по сравнению с их и без того повысившимися базовыми уровнями.
Напомним, что во всех портах Украины из-за военных действий приостановлено коммерческое судоходство. По словам официального представителя Госдепартамента США Венди Шерман, ВМФ России не позволяет 94 украинским кораблям с продовольствием, предусмотренным для мирового рынка, заходить в Средиземное море. Хотя экспорт сельхозпродукции из России не подпадает под санкции, она не может поставлять ее за границу из-за ограничений, введенных международными страховыми компаниями.
Сегодня цены на продукты питания резко выросли на Ближнем Востоке и в Африке. Экспорт пшеницы, кукурузы и подсолнечного масла в этот регион с Украины составлял 40%, а из России - 70%. Поскольку альтернативные источники становятся все более дорогими, ожидается, что ситуация с голодом достигнет плачевного уровня, особенно в странах третьего мира. Даже если война в Украине закончится, скажем, завтра, вряд ли рыночная ниша будет заполнена в короткие сроки. Это означает, что инфляция ускорится.
Расчеты FAO, оценивающие потенциальные последствия внезапного и резкого сокращения экспорта зерна и семян подсолнечника двумя странами, показывают, что эти недостатки могут быть лишь частично компенсированы альтернативными источниками в течение 2022/2023 сельхозсезона. Способность многих стран-экспортеров наращивать объем производства и поставки могут быть ограничены высокими производственными и входными затратами.
Традиционный инструмент центробанков
Как отмечает главный экономист Fitch Ratings Брайан Коултон, глобальная инфляция вернулась с удвоенной силой после отсутствия, по меньшей мере, в течение двух десятилетий.
По мнению зарубежных экспертов, инфляция не была совсем уж неожиданной, поскольку она частично связана с мерами, принятыми для восстановления национальной экономики. Это привело к увеличению спроса и сбоям в цепочках поставок и производства.
Однако существуют и другие факторы инфляции, которые могут оказаться более долгосрочными. Они включают, как указывает Доминго Суграньес из Фонда Пабло VI, декарбонизацию и экономическую концентрацию, допускающую чрезмерное ценовое влияние. Дополнительными факторами являются повышение цен на недвижимость и акции, а также рост цен на сырье.
Между тем центробанки пытаются внести свою лепту в урегулирование ситуации посредством корректировки учетных ставок. Эксперты уверены, что более высокие, чем ожидалось, показатели инфляции заставят Европейский центральный банк (ЕЦБ) закончить эру отрицательных ставок раньше, чем предполагалось ранее. Трейдеры ожидают, что ЕЦБ дважды поднимет ставки на четверть пункта к октябрю по сравнению с предыдущими ставками на декабрь.
Тем временем Банк Англии по итогам мартовского заседания принял решение повысить базовую процентную ставку с 0,5 до 0,75%, как и ожидало большинство аналитиков и экономистов.
Это уже третий раз подряд с декабря, а также в третий раз с начала пандемии коронавируса.
Надо сказать, что к аналогичному решению прибегли в последний месяц очень многие центробанки - в принципе, это единственное, что остается им делать в создавшейся ситуации.
Редким исключением стало решение Центробанка Турции, который не стал менять ключевую процентную ставку, несмотря на продолжающийся сильный рост потребительских цен: в феврале инфляция в Турции ускорилась до 54,4% - с 48,7% месяцем ранее. Показатель стал максимальным за 20 лет. Турецкий Центробанк предпочитает придерживаться «новой экономической модели», сопровождающейся слабой национальной валютой (лирой) и низкими процентными ставками.
Азербайджан: консервативный подход
Центробанк Азербайджана, традиционно придерживаясь консервативного подхода в монетарной политике, 18 марта в очередной раз повысил учетную ставку на 0,25-процентного пункта - до 7,75%, обосновав этот шаг «сложностями с прогнозированием инфляции в условиях высоких внешних геополитических и геоэкономических рисков».
«Начиная с конца февраля наблюдается резкий рост цен на сырьевых биржах, который приводит к усилению инфляционных тенденций в основных странах - партнерах Азербайджана», - отметил ЦБА в своем заявлении, не исключив ужесточения монетарной политики в последующие месяцы.
Впрочем, согласно опросу, проведенному среди домашних хозяйств в Азербайджане, свыше 24% из них ожидают ускорения темпов инфляции в стране. Согласно последним данным, в феврале 2022 года инфляция в Азербайджане составила 1,1%. По сравнению с февралем прошлого года цены выросли на 11,9%, что связано с влиянием импортной инфляции.
«По подсчетам FAO, в прошлом году продовольствие в мире подорожало на 23%. В Азербайджане также выросли цены на продукты питания. В 2021 году 60% от общей инфляции пришлись на продовольственную инфляцию», - отметил премьер-министр Али Асадов на пленарном заседании Милли Меджлиса, выступая с отчетом о деятельности правительства в 2021 году. Он добавил, что антиинфляционная политика сейчас составляет одно из важных направлений деятельности азербайджанского правительства.
Между тем ЦБА успокаивает, что существенное удешевление национальной валюты в ряде стран - торговых партнерах приводит к ограничению импортной инфляции оттуда в Азербайджан. Кроме того, рост цен на основные экспортные товары Азербайджана, то есть нефть и газ, обеспечивает устойчивость маната, а это уже как бы больше половины макроэкономической стабильности.
Ждать и надеяться
Ряд международных аналитиков полагают, что традиционных инструментов обуздания роста цен может все же оказаться недостаточно, чтобы обратить вспять текущее инфляционное давление. В этой связи можно ожидать длительного периода высокой инфляции в мире.
«Хотя некоторые последствия могут проявиться в полной мере лишь через много лет, уже имеются явные признаки того, что эта война и вызванный ею скачок цен на основные сырьевые товары усложнят директивным органам некоторых стран задачу установления тонкого баланса между сдерживанием инфляции и поддержкой восстановления экономики после пандемии», - отмечают, в частности, аналитики МВФ.
В результате основной проблемой, которая возникает на фоне роста цен, является снижение покупательной способности людей, в особенности со средним достатком. Ведь далеко не всегда работодатели готовы корректировать размеры заработных плат относительно уровня инфляции. Что происходит? Люди уже не могут покупать в тех объемах, как раньше, у производственных компаний отпадает необходимость производить на полную мощность, их прибыль падает и… в конечном счете все это приводит к экономическому спаду.
Эксперты не скрывают, что рост цен может вызвать социальную напряженность в некоторых странах. Например, «со слабыми системами социальной защиты, немногочисленными возможностями трудоустройства, ограниченным бюджетным пространством и правительством, не пользующимся широкой поддержкой».
Но даже при этом они призывают не злоупотреблять мерами по сдерживанию инфляции, в частности по части увеличения госсубсидий, так как это может создать нагрузку на уже слабые бюджетные счета.
Так что же делать? К сожалению, четких рецептов не имеется, поскольку очень многое должен решить исход событий, связанных с военными действиями в Украине. Поэтому большинство аналитиков не склонны давать каких-либо прогнозов или рекомендаций относительно развития инфляционных процессов в мире, предпочитая оговориться коротко - «нужно подождать…»