Türkiyə ilə Özbəkistan hansı razılığa gəldilər?
Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan Özbəkistana iki günlük səfər edib. Ankaranın bu hadisəyə hansı əhəmiyyəti verdiyi səfərə yollanmış nümayəndə heyətinin tərkibindən də bəlli idi. Səfər zamanı dövlət başçısını xanımı Əminə Ərdoğanla yanaşı, ədliyyə naziri Bəkir Bozdağ, milli müdafiə naziri Hülusi Akar, əmək və sosial müdafiə naziri Vedat Bilgin, səhiyyə naziri Fəxrəddin Qoca, ticarət naziri Mehmet Muş və Prezident Administrasiyasının Kommunikasiya İdarəsinin rəhbəri Fəxrəddin Altun müşayiət ediblər.
Bu cür ciddi nümayəndə heyətinin səfərinə Özbəkistanda da böyük əhəmiyyət veriblər. Özbəkistan KİV-nin məlumatına görə, Türkiyə prezidenti bu ölkəyə səfərə «Yeni Özbəkistan» parkındakı Müstəqillik monumentini ziyarətlə başlamış ilk xarici liderdir. Bundan sonra bu mərasim Özbəkistana səfər edəcək bütün xarici liderlər üçün ənənəyə çevriləcək. Əvvəllər protokola görə, ali qonaqlar səfər zamanı Özbəkistan paytaxtının mərkəzindəki «Müstəqillik» meydanında yerləşən Müstəqillik və humanizm monumentinin önünə əklil qoyurdular.
Statusu yüksəltmək
Səfər çərçivəsində iki türk dövlətinin liderləri təkbətək də görüşüb, Strateji Əməkdaşlıq Şurasının iclasını da keçiriblər. Onlar hökumətlərarası sazişlərin imzalanması mərasiminə qatılıblar, həmçinin Daşkənd vilayətində istilik enerji stansiyasını işə salıblar, Sırdəryada daha bir belə stansiyanın təməlini atıblar. Hər iki enerji layihəsinin icraçısı Türkiyənin «Cengiz Enerji»şirkətidir.
Səfərin əsas hadisəsi Özbəkistanla Türkiyə arasında Yüksək Səviyyəli Strateji Əməkdaşlıq Şurasının ikinci iclası olub. Toplantının yekununda Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyev ilə Türkiyənin dövlət başçısı Rəcəb Tayyib Ərdoğan birgə bəyanata imza atıblar. Özbəkistan lideri bildirib ki, onlar iki ölkə arasındakı münasibətlərin statusunun «hərtərəfli strateji tərəfdaşlıq» səviyyəsinə yüksəldilməsi haqda razılığa gəliblər. Ərdoğan isə bundan sonra Şuranın iclaslarının iki ildə bir dəfə deyil, hər il keçirilməsini təklif edib. Müzakirələrin sonunda Rəcəb Tayyib Ərdoğan həmkarını Strateji Əməkdaşlıq Şurasının növbəti toplantısında iştirak üçün Türkiyəyə dəvət edib.
Tərəflər, əlbəttə ki, prezidentlərin birgə bəyanatı ilə kifayətlənməyib. Hökumətlər, nazirliklər və qurumlar səviyyəsində iki ölkə münasibətlərini keyfiyyətcə yeni mərhələyə yüksəldəcək daha 9 sənəd imzalanıb. Onların arasında ticarət, logistika, əmək və məşğulluq, məhkəmə ekspertizası, inşaat, səhiyyə və KİV sahələrində əməkdaşlığa dair sənədlər var.
Türkiyə və Özbəkistanın müdafiə nazirlərinin hərbi əməkdaşlığa dair imzaladıqları çərçivə sazişi xüsusi diqqət çəkir. Rəcəb Tayyib Ərdoğanın da dediyi kimi, sənəd həm də müdafiə sənayesi sahəsində əməkdaşlığı nəzərdə tutur. Azərbaycanın İkinci Qarabağ müharibəsindən sonra və Rusiya ilə Ukrayna arasındakı hərbi böhran fonunda Türkiyə hərbi texnikasının populyarlığının kəskin şəkildə artdığını nəzərə alsaq, Özbəkistanla Türkiyə arasında hərbi əməkdaşlığa dair sənədin imzalanması region ölkələrinin ekspertləri arasında qızğın müzakirələrə yol açıb.
«Hərtərəfli strateji tərəfdaşlıq»
Amma tərəflərin əlaqələri gücləndirmək niyyəti bununla da bitmir. Bu kontekstdə prezident Şavkat Mirziyoyevin bir bəyanatı maraqlıdır: o, ölkəsinin Türkiyə ilə çoxplanlı münasibətləri daha da genişləndirməkdə maraqlı olduğunu bildirib.
R.T.Ərdoğanın sözlərinə görə, 2021-ci ildə Türkiyə ilə Özbəkistan arasında qarşılıqlı ticarət dövriyyəsinin həcmi 72% artaraq, 3,6 milyard dolları ötüb. İl ərzində tərəflər bu göstəricini 5 milyard dollara çatdırmaq niyyətindədirlər. Sonradan rəqəmin 10 milyard dollaradək artırılması planlaşdırılır.
Maraqlıdır ki, Özbəkistanla Türkiyə arasında ticarət balansında saldo sıfıra bərabərdir. Yəni ixracla idxalın həcmi, demək olar ki, eynidir.
Son 3 ildə Özbəkistan iqtisadiyyatına yatırılan Türkiyə investisiyasının həcmi iki dəfə artaraq, 2021-ci ildə 1,2 milyard dollar təşkil edib. Bundan başqa, Türkiyə Özbəkistanda birgə müəssisələrin açılmasına görə Rusiya və Çindən sonra üçüncü ölkədir. Hazırda bu ölkədə Türkiyəyə məxsus 1,5 mindən artıq şirkət fəaliyyət göstərir. Onların arasında «Çalık Holding», «Cengiz Energy», «Aksa Energy», «Akaya İnşaat», «Varnet» və digərləri var. Üstəlik, yeni investisiyaların yatırılması üçün «Anadolu Group», «Eszacıbaşı», «Medicana», «Acıbadem» kimi şirkətlərlə danışıqlar aparılır.
Bu il Türkiyə ilə Özbəkistan arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 ili tamam olur. Ankara SSRİ-nin dağılmasından sonra Özbəkistanın müstəqilliyini tanımış ilk ölkədir. Lakin təqdim olunan statistikadan da görünür ki, iki türk dövləti arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi xüsusilə son illərə, yəni Şavkat Mirziyoyevin prezidentliyi dövrünə təsadüf edir. Bu prosesə hələ 2017-ci ildə, Mirziyoyevin Türkiyəyə ilk səfəri zamanı start verilib. Özbəkistanın təbii və iqtisadi potensialı, regional bazarlara çıxış imkanları, faktiki olaraq dil əngəlinin olmaması və digər vacib amillərlə yanaşı, Şavkat Mirziyoyev hökumətinin təşəbbüsü ilə həyata keçirilən miqyaslı islahatlar da Türkiyə sərmayəçiləri üçün vacib siqnala çevrilib. Prezident Ərdoğanın Ankaranın Mirziyoyevin rəhbərliyi altında həyata keçirilən uğurlu islahatların gedişini maraqla izlədiyinə dair bəyanatı da bunun təsdiqidir.
Mərkəzi Asiya bazarlarına və nəqliyyat yollarına çıxış maraqlarını gizlətməyən Ankara üçün Özbəkistan bu mənada vacib tərəfdaşdır. Maraqlıdır ki, Ərdoğanın rəsmi səfərindən bir neçə gün əvvəl Türk Dövlətləri Təşkilatının Ağsaqqallar Şurasının sədri, Türkiyənin hakim partiyasının sədr müavini Binəli Yıldırım da Daşkənddə olub. Məlumata görə, səfər zamanı Türk Dövlətləri Təşkilatının nümayəndələri Özbəkistan təmsilçiləri ilə nəqliyyat-logistika əlaqələrinin gücləndirilməsi, qarşılıqlı səmərəli logistika marşrutlarının yaradılması məsələlərini müzakirə edib, 2026-cı ilədək türk dövlətləri arasında nəqliyyat və infrastrukturun inkişafı konsepsiyasının icrasının sürətləndirilməsinə dair razılığa gəliblər. Bununla yanaşı, qeyd olunan sahənin inkişafı üçün 2022-2023-cü illəri əhatə edəcək «yol xəritəsi» də hazırlanacaq.
Türk dünyasının inteqrasiyası məsələsi gündəmdə ayrıca mövzu kimi yer alır. «Əcdadlarınızın vətəninin qapıları sizin və bütün türk qardaşlarımızın üzünə hər zaman açıqdır», - deyə Özbəkistan prezidenti türkiyəli həmkarına üz tutaraq bildirib. «Qohumluq bağlarına əsaslanan» münasibətlərdən Rəcəb Tayyib Ərdoğan da danışıb. Bu bəyanatlar Türk Dövlətləri Təşkilatının payızda Daşkənddə keçirilməli olan sammiti ərəfəsində vacib ismarıc kimi qiymətləndirilə bilər.
Hər iki prezidenti xanımları ilə birlikdə Xivəni ziyarət etmələri də təsadüf deyil. Bu qədim şəhər uzun illər ərzində bir çox türk dövlətinin mərkəzi olub. 2020-ci ildə TÜRKSOY beynəlxalq təşkilatı Xivəni türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı elan edib.
Beləliklə, Türkiyə prezidentinin Özbəkistana səfəri istər ikitərəfli münasibətlərdə yeni mərhələnin başlaması, istərsə də Daşkəndin regional proseslərdə rolunun artması baxımından əlamətdar hadisədir. Bununla yanaşı, analitiklər bu səfərə, əlbəttə ki, Ankaranın beynəlxalq nüfuzunun artması kontekstində də yanaşırlar. Məsələn, demək olar ki, bütün müşahidəçilər diqqəti Ərdoğanın Daşkəndə İstanbuldakı Rusiya-Ukrayna danışıqlarından dərhal sonra yollanmasına diqqət çəkir.
Sonda qeyd etmək lazımdır ki, Türkiyə-Özbəkistan münasibətlərinin inkişafı Azərbaycan üçün də vacib əhəmiyyət daşıyır. Birincisi, Bakının hər iki dövlətlər qardaş və tərəfdaş münasibətləri var. İkincisi, Azərbaycan türk dünyasının inteqrasiyası prosesində mərkəzi rollardan birini oynayır. Üçüncüsü, torpaqlarını erməni işğalından azad etmiş Azərbaycan Avropa ilə Asiyanın kəsişməsində nəqliyyat qovşağı mövqeyini də gücləndirib və bu mənada Bakı gələcəkdə Türkiyə ilə Mərkəzi Asiya ölkələri arasında yerüstü nəqliyyat əlaqəsinin qurulmasına ciddi maraq göstərir. Perspektivdə isə Bakı-Ankara, Bakı-Daşkənd, Daşkənd-Ankara ikitərəfli əməkdaşlığı Bakı-Ankara-Daşkənd üçtərəfli formatına çevrilə bilər. Məlum olduğu kimi, Azərbaycanla Türkiyənin müxtəlif ölkələrlə üçtərəfli formatda əməkdaşlıqla bağlı uğurlu təcrübəsi var.

СТРАТЕГИЧЕСКИЙ ВИЗИТ
О значимости, которую придавали в Анкаре данному событию, говорил уже сам состав турецкой делегации. Помимо супруги Эмине Эрдоган в ходе визита в Узбекистан турецкого лидера сопровождали министр юстиции Бекир Боздаг, министр национальной обороны Хулуси Акар, министр труда и социальной защиты Ведат Бильгин, министр здравоохранения Фахреттин Коджа, министр торговли Мехмет Муш и глава Управления по связям Администрации президента Фахреттин Алтун.
В Узбекистане визиту столь представительной и внушительной по составу турецкой делегации тоже придали важное значение.
Судя по сообщениям узбекских СМИ, президент Турции стал первым иностранным лидером, визит которого начался с посещения Монумента независимости в парке «Янги Узбекистон» («Новый Узбекистан»). Теперь эта церемония станет традиционной для всех глав государств, совершающих визит в Узбекистан. Ранее, согласно протоколу, высокие гости возлагали цветы к Монументу независимости и гуманизма на площади «Мустакиллик» («Независимость») в центре узбекской столицы.
Повысить статус
В ходе визита лидеры двух тюркских государств переговорили наедине, провели заседание Совета стратегического сотрудничества, приняли участие в подписании межправительственных договоренностей, а также запустили ТЭС в Ташкентской области и дали старт проекту строительства другой такой же станции в Сырдарье. Оба этих энергетических проекта реализуются турецкой компанией Cengiz Enerji.
Центральным событием визита стало второе заседание Совета стратегического сотрудничества высокого уровня между Узбекистаном и Турцией, по итогам которого президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев и президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган подписали совместное заявление. Как заявил президент Узбекистана, они с главой турецкого государства договорились повысить статус отношений двух стран до «всеобъемлющего стратегического партнерства». А турецкий лидер предложил впредь проводить заседания совета не раз в два года, а ежегодно. В завершение же переговоров Реджеп Тайип Эрдоган пригласил Шавката Мирзиёева в Турцию для участия в очередном заседании Совета стратегического сотрудничества.
Конечно, одним совместным заявлением президентов стороны не ограничились. Еще девять документов, выводящих отношения между Узбекистаном и Турцией на качественно новый уровень, были подписаны на уровне правительств, министерств и ведомств. В числе договоренностей документы о сотрудничестве в сферах торговли, логистики, в областях труда и занятости, судебной экспертизы, строительства, здравоохранения и СМИ.
Отдельного внимания заслуживает подписанное министрами обороны Турции и Узбекистана рамочное военное соглашение между двумя странами. Как заявил Реджеп Тайип Эрдоган, соглашение подразумевает в том числе сотрудничество стран в сфере оборонной промышленности. Учитывая резко возросшую популярность турецкой военной техники после Второй Карабахской войны в Азербайджане и на фоне военного кризиса между Россией и Украиной договоренность о военном сотрудничестве между Турцией и Украиной вызвала активные обсуждения в экспертных кругах стран региона.
«Всеобъемлющее стратегическое партнерство»
Но и это не весь перечень сфер, в которых стороны намерены укреплять связи. В данном контексте примечательно заявление президента Шавката Мирзиёева, который обратил внимание на заинтересованность Узбекистана в наращивании многоплановых отношений с Турцией.
Как сообщил Р.Т.Эрдоган, объем взаимной торговли между Турцией и Узбекистаном в 2021 году превысил $3,6 млрд., увеличившись на 72%. В течение года стороны нацелены на доведение данного показателя до $5 млрд. с последующим увеличением до $10 млрд.
Примечательно, что торговый баланс между Узбекистаном и Турцией демонстрирует нулевое сальдо, то есть показатели экспорта и импорта почти равные и ни один из них не доминирует в структуре товарооборота.
Следует отметить и то, что объем турецких инвестиций в экономику Узбекистана удвоился за последние три года, составив по итогам 2021 года $1,2 млрд.  Турция стала также третьей после России и Китая страной по числу открытых в Узбекистане совместных предприятий. Здесь работают более 1,5 тыс. турецких компаний, в числе которых Çalık Holding, Cengiz Energy, Aksa Energy, Akaya İnşaat, Varnet и другие. В настоящее время ведутся переговоры о новых инвестиционных проектах с компаниями Anadolu Group, Eсzacibaşı, Medicana, Ajıbadem.
В этом году отмечается 30-летие со дня установления дипломатических связей между Узбекистаном и Турцией. Анкара является первой столицей, признавшей независимость Узбекистана после распада СССР. Однако, как видно из приведенной статистики, ощутимый рост показателей взаимного сотрудничества между двумя тюркскими государствами приходится на последние годы, то есть на период президентства в Узбекистане Шавката Мирзиёева. Заявку на наращивание сотрудничества с Турцией президент Узбекистана сделал еще в 2017 году в ходе своего первого визита в Турцию. Помимо богатого природного и экономического потенциала Узбекистана, возможностей выхода на региональные рынки, фактического отсутствия языкового барьера и многих других благоприятствующих факторов важным сигналом для турецких инвесторов стали масштабные реформы, инициированные правительством Шавката Мирзиёева с целью улучшения инвестиционного климата в стране. Подтверждением этого стало также заявление президента Эрдогана о том, что в Анкаре с интересом следят за ходом реформ, успешно осуществляемых под руководством президента Мирзиёева.
Для Анкары, не скрывающей своей заинтересованности в выходе на среднеазиатские рынки и транспортные пути, Узбекистан является важным партнером в данном направлении. Обращает на себя внимание то, что за несколько дней до официального визита Эрдогана в Ташкенте побывал председатель Совета старейшин Организации тюркских государств (ОТГ), зампред правящей партии Турции Бинали Йылдырым.
Сообщается, что представители ОТГ и Узбекистана обсудили укрепление транспортно-логистических связей и создание новых взаимовыгодных логистических маршрутов, договорились ускорить разработку концепции развития транспорта и инфраструктуры тюркских государств на период до 2026 года. Также будет разработана отдельная «дорожная карта» по развитию данной сферы на 2022-2023 годы.
Отдельным пунктом в повестке стоят вопросы интеграции тюркского мира. «Двери Родины ваших предков всегда открыты для вас и всех наших турецких братьев», - подчеркнул президент Узбекистана, обращаясь к своему турецкому коллеге. Об отношениях, «основанных на родственных узах», заявил и президент Турции. Эти заявления лидеров можно расценить как важные послания в преддверии очередного саммита Организации тюркских государств, который намечается провести осенью в Ташкенте.
Не случайно и то, что президенты Турции и Узбекистана вместе с супругами побывали и в Хиве. В течение долгих лет этот древний город являлся центром многих тюркских государств. В 2020 году Международная организация ТЮРКСОЙ объявила Хиву культурной столицей тюркского мира.
Таким образом, визит президента Турции в Узбекистан стал знаковым как с точки зрения открытия нового этапа в двусторонних отношениях между этими странами, так и в плане возрастающей роли Ташкента в региональных процессах. Ну и, конечно, не в последнюю очередь аналитики рассматривают данный визит в контексте стремительного роста международного авторитета Анкары. В частности, почти все наблюдатели обратили внимание на то, что глава турецкого государства отправился в Ташкент сразу после личного участия в открытии российско-украинских переговоров в Стамбуле.
В заключение стоит отметить, что развитие отношений между Турцией и Узбекистаном имеет важное значение и с точки зрения Азербайджана. Во-первых, у Баку братские и партнерские отношения с обоими государствами. Во-вторых, Азербайджан играет одну из центральных ролей в процессе интеграции тюркского мира. В-третьих, освободив свои земли от армянской оккупации, Азербайджан укрепил также свои позиции в качестве транспортного узла на перекрестке Европы и Азии,  и поэтому Баку проявляет неподдельный интерес к налаживанию наземного транспортного сообщения между Турцией и странами Средней Азии в будущем. В перспективе же форматы двустороннего сотрудничества между Баку и Анкарой, Баку и Ташкентом, Ташкентом и Анкарой можно расширить до трехстороннего Баку-Анкара-Ташкент. Тем более что у Азербайджана и Турции уже имеется успешный опыт сотрудничества с различными странами в трехстороннем формате.