Türkiyə ilə Özbəkistan hansı razılığa gəldilər?
Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan Özbəkistana iki günlük səfər edib. Ankaranın bu hadisəyə hansı əhəmiyyəti verdiyi səfərə yollanmış nümayəndə heyətinin tərkibindən də bəlli idi. Səfər zamanı dövlət başçısını xanımı Əminə Ərdoğanla yanaşı, ədliyyə naziri Bəkir Bozdağ, milli müdafiə naziri Hülusi Akar, əmək və sosial müdafiə naziri Vedat Bilgin, səhiyyə naziri Fəxrəddin Qoca, ticarət naziri Mehmet Muş və Prezident Administrasiyasının Kommunikasiya İdarəsinin rəhbəri Fəxrəddin Altun müşayiət ediblər.
Bu cür ciddi nümayəndə heyətinin səfərinə Özbəkistanda da böyük əhəmiyyət veriblər. Özbəkistan KİV-nin məlumatına görə, Türkiyə prezidenti bu ölkəyə səfərə «Yeni Özbəkistan» parkındakı Müstəqillik monumentini ziyarətlə başlamış ilk xarici liderdir. Bundan sonra bu mərasim Özbəkistana səfər edəcək bütün xarici liderlər üçün ənənəyə çevriləcək. Əvvəllər protokola görə, ali qonaqlar səfər zamanı Özbəkistan paytaxtının mərkəzindəki «Müstəqillik» meydanında yerləşən Müstəqillik və humanizm monumentinin önünə əklil qoyurdular.
Statusu yüksəltmək
Səfər çərçivəsində iki türk dövlətinin liderləri təkbətək də görüşüb, Strateji Əməkdaşlıq Şurasının iclasını da keçiriblər. Onlar hökumətlərarası sazişlərin imzalanması mərasiminə qatılıblar, həmçinin Daşkənd vilayətində istilik enerji stansiyasını işə salıblar, Sırdəryada daha bir belə stansiyanın təməlini atıblar. Hər iki enerji layihəsinin icraçısı Türkiyənin «Cengiz Enerji»şirkətidir.
Səfərin əsas hadisəsi Özbəkistanla Türkiyə arasında Yüksək Səviyyəli Strateji Əməkdaşlıq Şurasının ikinci iclası olub. Toplantının yekununda Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyev ilə Türkiyənin dövlət başçısı Rəcəb Tayyib Ərdoğan birgə bəyanata imza atıblar. Özbəkistan lideri bildirib ki, onlar iki ölkə arasındakı münasibətlərin statusunun «hərtərəfli strateji tərəfdaşlıq» səviyyəsinə yüksəldilməsi haqda razılığa gəliblər. Ərdoğan isə bundan sonra Şuranın iclaslarının iki ildə bir dəfə deyil, hər il keçirilməsini təklif edib. Müzakirələrin sonunda Rəcəb Tayyib Ərdoğan həmkarını Strateji Əməkdaşlıq Şurasının növbəti toplantısında iştirak üçün Türkiyəyə dəvət edib.
Tərəflər, əlbəttə ki, prezidentlərin birgə bəyanatı ilə kifayətlənməyib. Hökumətlər, nazirliklər və qurumlar səviyyəsində iki ölkə münasibətlərini keyfiyyətcə yeni mərhələyə yüksəldəcək daha 9 sənəd imzalanıb. Onların arasında ticarət, logistika, əmək və məşğulluq, məhkəmə ekspertizası, inşaat, səhiyyə və KİV sahələrində əməkdaşlığa dair sənədlər var.
Türkiyə və Özbəkistanın müdafiə nazirlərinin hərbi əməkdaşlığa dair imzaladıqları çərçivə sazişi xüsusi diqqət çəkir. Rəcəb Tayyib Ərdoğanın da dediyi kimi, sənəd həm də müdafiə sənayesi sahəsində əməkdaşlığı nəzərdə tutur. Azərbaycanın İkinci Qarabağ müharibəsindən sonra və Rusiya ilə Ukrayna arasındakı hərbi böhran fonunda Türkiyə hərbi texnikasının populyarlığının kəskin şəkildə artdığını nəzərə alsaq, Özbəkistanla Türkiyə arasında hərbi əməkdaşlığa dair sənədin imzalanması region ölkələrinin ekspertləri arasında qızğın müzakirələrə yol açıb.
«Hərtərəfli strateji tərəfdaşlıq»
Amma tərəflərin əlaqələri gücləndirmək niyyəti bununla da bitmir. Bu kontekstdə prezident Şavkat Mirziyoyevin bir bəyanatı maraqlıdır: o, ölkəsinin Türkiyə ilə çoxplanlı münasibətləri daha da genişləndirməkdə maraqlı olduğunu bildirib.
R.T.Ərdoğanın sözlərinə görə, 2021-ci ildə Türkiyə ilə Özbəkistan arasında qarşılıqlı ticarət dövriyyəsinin həcmi 72% artaraq, 3,6 milyard dolları ötüb. İl ərzində tərəflər bu göstəricini 5 milyard dollara çatdırmaq niyyətindədirlər. Sonradan rəqəmin 10 milyard dollaradək artırılması planlaşdırılır.
Maraqlıdır ki, Özbəkistanla Türkiyə arasında ticarət balansında saldo sıfıra bərabərdir. Yəni ixracla idxalın həcmi, demək olar ki, eynidir.
Son 3 ildə Özbəkistan iqtisadiyyatına yatırılan Türkiyə investisiyasının həcmi iki dəfə artaraq, 2021-ci ildə 1,2 milyard dollar təşkil edib. Bundan başqa, Türkiyə Özbəkistanda birgə müəssisələrin açılmasına görə Rusiya və Çindən sonra üçüncü ölkədir. Hazırda bu ölkədə Türkiyəyə məxsus 1,5 mindən artıq şirkət fəaliyyət göstərir. Onların arasında «Çalık Holding», «Cengiz Energy», «Aksa Energy», «Akaya İnşaat», «Varnet» və digərləri var. Üstəlik, yeni investisiyaların yatırılması üçün «Anadolu Group», «Eszacıbaşı», «Medicana», «Acıbadem» kimi şirkətlərlə danışıqlar aparılır.
Bu il Türkiyə ilə Özbəkistan arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 ili tamam olur. Ankara SSRİ-nin dağılmasından sonra Özbəkistanın müstəqilliyini tanımış ilk ölkədir. Lakin təqdim olunan statistikadan da görünür ki, iki türk dövləti arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi xüsusilə son illərə, yəni Şavkat Mirziyoyevin prezidentliyi dövrünə təsadüf edir. Bu prosesə hələ 2017-ci ildə, Mirziyoyevin Türkiyəyə ilk səfəri zamanı start verilib. Özbəkistanın təbii və iqtisadi potensialı, regional bazarlara çıxış imkanları, faktiki olaraq dil əngəlinin olmaması və digər vacib amillərlə yanaşı, Şavkat Mirziyoyev hökumətinin təşəbbüsü ilə həyata keçirilən miqyaslı islahatlar da Türkiyə sərmayəçiləri üçün vacib siqnala çevrilib. Prezident Ərdoğanın Ankaranın Mirziyoyevin rəhbərliyi altında həyata keçirilən uğurlu islahatların gedişini maraqla izlədiyinə dair bəyanatı da bunun təsdiqidir.
Mərkəzi Asiya bazarlarına və nəqliyyat yollarına çıxış maraqlarını gizlətməyən Ankara üçün Özbəkistan bu mənada vacib tərəfdaşdır. Maraqlıdır ki, Ərdoğanın rəsmi səfərindən bir neçə gün əvvəl Türk Dövlətləri Təşkilatının Ağsaqqallar Şurasının sədri, Türkiyənin hakim partiyasının sədr müavini Binəli Yıldırım da Daşkənddə olub. Məlumata görə, səfər zamanı Türk Dövlətləri Təşkilatının nümayəndələri Özbəkistan təmsilçiləri ilə nəqliyyat-logistika əlaqələrinin gücləndirilməsi, qarşılıqlı səmərəli logistika marşrutlarının yaradılması məsələlərini müzakirə edib, 2026-cı ilədək türk dövlətləri arasında nəqliyyat və infrastrukturun inkişafı konsepsiyasının icrasının sürətləndirilməsinə dair razılığa gəliblər. Bununla yanaşı, qeyd olunan sahənin inkişafı üçün 2022-2023-cü illəri əhatə edəcək «yol xəritəsi» də hazırlanacaq.
Türk dünyasının inteqrasiyası məsələsi gündəmdə ayrıca mövzu kimi yer alır. «Əcdadlarınızın vətəninin qapıları sizin və bütün türk qardaşlarımızın üzünə hər zaman açıqdır», - deyə Özbəkistan prezidenti türkiyəli həmkarına üz tutaraq bildirib. «Qohumluq bağlarına əsaslanan» münasibətlərdən Rəcəb Tayyib Ərdoğan da danışıb. Bu bəyanatlar Türk Dövlətləri Təşkilatının payızda Daşkənddə keçirilməli olan sammiti ərəfəsində vacib ismarıc kimi qiymətləndirilə bilər.
Hər iki prezidenti xanımları ilə birlikdə Xivəni ziyarət etmələri də təsadüf deyil. Bu qədim şəhər uzun illər ərzində bir çox türk dövlətinin mərkəzi olub. 2020-ci ildə TÜRKSOY beynəlxalq təşkilatı Xivəni türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı elan edib.
Beləliklə, Türkiyə prezidentinin Özbəkistana səfəri istər ikitərəfli münasibətlərdə yeni mərhələnin başlaması, istərsə də Daşkəndin regional proseslərdə rolunun artması baxımından əlamətdar hadisədir. Bununla yanaşı, analitiklər bu səfərə, əlbəttə ki, Ankaranın beynəlxalq nüfuzunun artması kontekstində də yanaşırlar. Məsələn, demək olar ki, bütün müşahidəçilər diqqəti Ərdoğanın Daşkəndə İstanbuldakı Rusiya-Ukrayna danışıqlarından dərhal sonra yollanmasına diqqət çəkir.
Sonda qeyd etmək lazımdır ki, Türkiyə-Özbəkistan münasibətlərinin inkişafı Azərbaycan üçün də vacib əhəmiyyət daşıyır. Birincisi, Bakının hər iki dövlətlər qardaş və tərəfdaş münasibətləri var. İkincisi, Azərbaycan türk dünyasının inteqrasiyası prosesində mərkəzi rollardan birini oynayır. Üçüncüsü, torpaqlarını erməni işğalından azad etmiş Azərbaycan Avropa ilə Asiyanın kəsişməsində nəqliyyat qovşağı mövqeyini də gücləndirib və bu mənada Bakı gələcəkdə Türkiyə ilə Mərkəzi Asiya ölkələri arasında yerüstü nəqliyyat əlaqəsinin qurulmasına ciddi maraq göstərir. Perspektivdə isə Bakı-Ankara, Bakı-Daşkənd, Daşkənd-Ankara ikitərəfli əməkdaşlığı Bakı-Ankara-Daşkənd üçtərəfli formatına çevrilə bilər. Məlum olduğu kimi, Azərbaycanla Türkiyənin müxtəlif ölkələrlə üçtərəfli formatda əməkdaşlıqla bağlı uğurlu təcrübəsi var.

On agreements between Turkey and Uzbekistan
Given the status of officials in the Turkish delegation, we can assume the visit was a significant one for Ankara. In addition to his wife Emine Erdogan, the Turkish leader was accompanied by Justice Minister Bekir Bozdag, National Defence Minister Hulusi Akar, Labour and Social Security Minister Vedat Bilgin, Health Minister Fahrettin Koca, Trade Minister Mehmet Mus and Fahrettin Altun, head of the Presidential Liaison Office.
Uzbekistan also attached significance to the visit of such a large and impressive Turkish delegation to the country.
According to Uzbek media, President Erdogan was the first foreign leader who visited the Independence Monument in the Yangi Uzbekiston (New Uzbekistan) Park. The ceremony will now become a tradition for all heads of state visiting Uzbekistan. Earlier, according to protocol, the high-ranking guests laid flowers at the Monument of Independence and Humanism at Mustakillik (Independence) Square in the centre of the Uzbek capital, Tashkent.
Raising the status
During the visit, the leaders of two Turkic states conversed in private, held a meeting of the Strategic Cooperation Council, joined the signing ceremony of intergovernmental agreements, launched a thermal power plant in the Tashkent region and another one in Syr-Darya. Both of the energy projects are being implemented by the Turkish company Cengiz Enerji.
The central event of the visit was the second meeting of the High-Level Strategic Cooperation Council between Uzbekistan and Turkey. After the meeting, Uzbek President Shavkat Mirziyoyev and Turkish President Recep Tayyip Erdogan signed a joint statement. According to the Uzbek president, he and Mr. Erdogan agreed to raise the status of relations between the two countries to a "comprehensive strategic partnership". The Turkish leader suggested holding meetings of the council not once every two years, but annually. At the end of the talks, Recep Tayyip Erdogan invited Shavkat Mirziyoyev to Turkey to attend the next meeting of the Strategic Cooperation Council.
Certainly, the joint statement of presidents was not the only document signed between the countries. Nine more documents that will take the relations between Uzbekistan and Turkey to a new level have been signed between the governments, ministries and agencies of Uzbekistan and Turkey. These include documents on cooperation in trade, logistics, labour and employment, forensics, construction, healthcare and media.
The framework military agreement between the two countries signed by the defence ministers of Turkey and Uzbekistan deserves special attention. According to Recep Tayyip Erdogan, the agreement includes cooperation between the two countries in the defence industry. Given the sharply increased popularity of Turkish military equipment after the Second Garabagh War in Azerbaijan and amid the military crisis between Russia and Ukraine, the agreement on military cooperation between Turkey and Ukraine has sparked active discussions in expert circles in the region.
"Comprehensive strategic partnership"
But this is not a complete list of areas that the sides intend to strengthen mutual relations. For example, President Shavkat Mirziyoyev made a noteworthy statement drawing attention to Uzbekistan's interest in building multifaceted relations with Turkey.
According to Erdogan, the volume of mutual trade between Turkey and Uzbekistan exceeded $3.6 billion in 2021 (+72%). During the year, the parties aim to bring this indicator to $5bn, then to $10bn.
Notably, the trade balance between Uzbekistan and Turkey shows a zero balance, i.e. exports and imports are almost equal and neither dominates the structure of trade turnover.
It is also noteworthy that the volume of Turkish investments in the Uzbek economy doubled over the past three years reaching $1.2bn by the end of 2021. Turkey has also become the third country after Russia and China in the number of joint ventures opened in Uzbekistan. More than 1,500 Turkish companies are operating in the country, including Çalık Holding, Cengiz Energy, Aksa Energy, Akaya İnşaat, Varnet and so on. Negotiations on new investment projects with Anadolu Group, Eczacıbaşı, Medicana and Acıbadem are underway.
This year marks the 30th anniversary of the establishment of diplomatic ties between Uzbekistan and Turkey. Ankara was the first to recognise Uzbekistan's independence after the collapse of the USSR. However, the statistics show that the two Turkic states have seen a tangible increase in mutual cooperation in recent years, during Shavkat Mirziyoyev's presidency. The Uzbek president opted for increased cooperation with Turkey back in 2017 during his first visit to Turkey. In addition to Uzbekistan's rich natural and economic potential, opportunities to access regional markets, the absence of a language barrier and many other favourable factors, as well as extensive reforms initiated by the Shavkat Mirziyoyev administration to improve the investment climate in the country have sent important signals to Turkish investors. This has also been confirmed by President Erdogan's statement that Ankara is following with interest the progress of reforms successfully implemented under the leadership of President Mirziyoyev.
For Ankara, Uzbekistan is an important partner in terms of access to Central Asian markets and transport routes. Remarkably, a few days before Erdogan’s official visit, Binali Yıldırım, chairman of the Council of Elders of the Organisation of Turkic States (OTS) and deputy chairman of the ruling party of Turkey, visited Tashkent.
It is reported that representatives of OTS and Uzbekistan discussed strengthening transport and logistics ties and creation of new mutually beneficial logistics routes, as well as agreed to accelerate development of the concept of transport and infrastructure development of the Turkic states up until 2026. The parties also agreed to develop a separate road map for this sphere covering the period of 2022-2023.
A separate item on the agenda is the integration of the Turkic world. "The doors to your ancestral homeland are always open for you and all our Turkish brothers," the Uzbek president said to his Turkish counterpart. The Turkish president also spoke about relations "based on kinship ties". These statements can be considered important messages made on the eve of the next summit of the Organisation of Turkic States slated for this autumn in Tashkent.
It is no coincidence that the presidents of Turkey and Uzbekistan visited Khiva with their spouses. For many years, this ancient city has been the centre of many Turkic states. In 2020, the international organisation TURKSOY declared Khiva the cultural capital of the Turkic world.
Thus, the Turkish president's visit to Uzbekistan was a landmark event in terms of opening of a new stage in bilateral relations between the two countries and Tashkent's increasing role in regional processes. Last but not least, analysts assess the visit in the context of Ankara's rapidly rising international profile. In particular, almost all observers noted that the Turkish president visited Tashkent immediately after his personal participation in the Russian-Ukrainian talks in Istanbul.
In conclusion, it is worth mentioning that the development of relations between Turkey and Uzbekistan is also important for Azerbaijan. First, Baku has fraternal and partnership relations with both states. Secondly, Azerbaijan plays an instrumental role in the integration process of the Turkic world. Thirdly, after the liberation of lands from the Armenian occupation, Azerbaijan has also strengthened its position as a transport hub at the crossroads of Europe and Asia. Therefore, Baku shows genuine interest in the perspective establishment of land transport links between Turkey and Central Asian countries. In the future, bilateral cooperation formats between Baku and Ankara, Baku and Tashkent and Tashkent and Ankara can be extended to the trilateral Baku-Ankara-Tashkent format. In the meantime, Azerbaijan and Turkey already enjoy successful cooperation with various countries in the trilateral format.