İki illik fasilədən sonra Azərbaycanın ağır atletikası yenidən dirçəlir
Pandemiya dövründə Azərbaycan idmanında ən böyük zərbə, yəqin ki, ağır atletikaya dəyib. Məlum olduğu kimi, atletikada uzun müddət məşqsiz qalan idmançılar sonradan ciddi fiziki problemlə üzləşir. Sirr deyil ki, Azərbaycan atletləri son illərdə uğurları ilə deyil, yalnız dopinq qalmaqalları ilə ictimaiyyətin diqqətini cəlb edib. Hətta bir müddət məşhur atletlərimiz əksər mötəbər yarışlarda iştirakdan belə kənarda qalıb. Bundan əlavə, atletlərimiz Tokio Yay Olimpiadasında da lisenziya qazana bilməyiblər. İdmançıların millidən kənarlaşdırılması və məşq prosesinin pozulması ciddi islahatları qaçılmaz edib.
Yeni rəhbərlik
İlk növbədə, Azərbaycan Ağır Atletika Federasiyasında hesabat-seçki konfransı keçirildi. Cahangir Əsgərovun əvəzinə federasiyaya rəhbər postuna kənd təsərrüfatı naziri İnam Kərimov seçildi. Yeni rəhbərlik, ilk növbədə, regionlara diqqət ayırdı. Azərbaycan Ağır Atletika Federasiyasının rəhbər heyəti Qazax və Neftçala rayonunda gənc atletlərlə görüşərək yarışlara hazırlıq səviyyəsini müzakirə etdilər. Görüşlərdə atletlərin məşq etdiyi zalların vəziyyəti, idmançıların hazırlıq səviyyələrinin artırılması üçün görüləcək işlər, ağır atletika idman növünün mövcud potensialı və inkişaf perspektivləri ətrafında müzakirələr aparılıb.Sonra bütün məşqçi və idmançılarla geniş görüş keçirildi. İdmançıların hazırlıq sisteminin təkmilləşdirilməsi, ehtiyat qüvvələrin hazırlanması, yığma komandanın formalaşması, idmançıların Olimpiya Oyunlarında, Dünya və Avropa çempionatlarında, həmçinin digər beynəlxalq yarışlarda müvəffəqiyyətli çıxışlarının təmin edilməsi üçün görülməli işlər barədə fikir mübadiləsi aparıldı.
Qeyd olunub ki, ölkəmizdə ağır atletikanın güclü ənənələri var. Odur ki, bu ənənələrin qorunub-saxlanması və daha da inkişaf etdirilməsi üçün maddi-texniki bazanın genişləndirilməsi son dərəcə vacibdir. Federasiya rəhbərliyi ağır atletikada qadağan olunmuş maddələrin, anaboliklərin və başqa dərman preparatlarının qəbulunun yolverilməzliyini vurğulayıb və bu istiqamətdə geniş təşkilati işlərin aparılacağını, antiidman halları ilə mübarizənin gücləndiriləcəyini bildirib.
Yeni rəhbərlik, ilk növbədə, yığmanın heyətini müəyyən müəyyənləşdirmək üçün Azərbaycan çempionatını keçirməyə qərar verdi. Beləliklə, ikiillik fasilədən sonra, nəhayət, ağır atletika üzrə ölkə çempionatı baş tutdu.
Yeni simalar
Şüvəlan qəsəbəsində yerləşən Ağır Atletika Akademiyasının yarış zalında keçirilən Azərbaycan çempionatında əvvəlcə körpücük üzərinə zərif cinsin nümayəndələri çıxdı. Toplam 187 kq (83+104) çəkinin öhdəsindən gələn Anastasiya Moum 231.80 Sinkleyr xalı ilə qızıl medala layiq görülüb. Toplam 137 kq (61+76) nəticə və 230.06 xalla Nazilə İsmayılova ikinci, toplam 175 kq (75+100) nəticə və 214.20 xalla Elnarə Abbasova üçüncü pillədə qərarlaşdı.
Kişilər arasında körpücük üzərinə ilk olaraq çəkisi 55 kq-a qədər olan idmançılar çıxdı. Toplam 179 kq (82+97) çəkinin öhdəsindən gələn Hacıağa Məmmədov qızıl medala layiq görüldü. Toplam 167 kq (80+97) nəticə ilə Dəniz Cabbarlı ikinci, toplam 165 kq (80+85) nəticə ilə Ramiz Kərimov isə üçüncü oldu.
Çəkisi 61 kq-a qədər olan idmançılarda toplam 250 kq (115+135) çəkinin öhdəsindən gələn Tehran Məmmədov qızıl medala sahib çıxıb. Toplam 226 kq (101+125) nəticə ilə Rüstəm Qasımov ikinci, toplam 222 kq (97+125) nəticə ilə Qasım İsmayılov üçüncü yeri tutub.
Çəkisi 67 kq-a qədər olan idmançılarda 270 kq (125+145) çəkinin öhdəsindən gələn İsa Rüstəmov qızıl medalçı olub. 73 kq-da 297 kq (135+162) çəkinin öhdəsindən gələn Paşa İbrahimli çempionluq sevinci yaşadı. Müxtəlif çəkilərdə Elşad Şərifov, Kamran İsmayılov, Nailxan Nəbiyev, Əli Şükürlü, Dadaş Dadaşbəyli və Rəhman Kazımov qızıl medala sahib çıxıb.
Üçü birində
Azərbaycan çempionatında ən gərgin mübarizə 109 kq çəki dərəcəsində yaşanıb. Bu çəkidə yarışan Dadaş Dadaşbəyli 3 Azərbaycan rekordunu qıraraq tarixi nəticəyə imza atıb. Atlet birdən qaldırma hərəkətində 170 kq-ın öhdəsindən gəlib və hazırkı Azərbaycan rekordu – 165 kq-ı 5 kq üstələyib. Ardınca Dadaşbəyli təkanla qaldırma hərəkətində də rekord qırıb. 203 kq-ı başı üzərinə qaldıran qobustanlı atlet, Azərbaycan rekordu olan 202 kq-ı 1 kq arxada qoyub. Bununla yanaşı, toplam 373 kq (170+203) nəticə toplayan Dadaş Dadaşbəyli bu günə qədər mövcud olan rekordu – 367 kq-ı 6 kq yeniləyib.
Qeyd edək ki, gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov ölkə çempionatında ikinci yarış gününü canlı izləyib. Qaliblərin mükafatlandırma mərasimində çıxış edən nazir yarış iştirakçılarına uğurlar arzulayıb, ikiillik fasilədən sonra keçirilən Azərbaycan çempionatının yüksək səviyyədə təşkil olunduğunu qeyd edib. Qaliblərə mükafatı nazir Fərid Qayıbov, nazir müavini Mariana Vasilyeva və Azərbaycan Ağır Atletika Federasiyasının prezidenti İnam Kərimov təqdim ediblər.

Perhaps it was the Azerbaijani weightlifting that were hit the most during the coronavirus pandemic. It is well known that athletes making prolonged pauses in training face serious physical problems later. At the same time, it is no secret that Azerbaijani athletes have often attracted public attention due to doping scandals, with a number of renowned athletes having been banned from prestigious competitions. Neither could they win a licence for the Summer Olympics in Tokyo. Exclusion of athletes from the national team and pause in training have made serious reforms in weightlifting inevitable.
New management
First of all, the reporting and election conference of the Azerbaijan Federation for Weightlifting (AFW) was held. Minister of Agriculture Inam Kerimov was elected head of the federation instead of Jahangir Askerov. New leadership is primarily focused on regions. During the meeting with young athletes in Gazakh and Neftchala, AFW leadership discussed their level of preparation for competitions. Participants have also discussed the condition of sport halls for training, planned measures to improve training level, as well as the existing potential and development prospects of athletes. This was followed by a broader meeting with all coaches and athletes. Participants exchanged views on improving the training system, forming national teams, ensuring that athletes perform successfully at the Olympic Games, world and European championships and other international competitions.
They noted that weightlifting has strong traditions in Azerbaijan. Therefore, it is extremely important to expand the material and technical base of clubs to preserve and develop these traditions. AFW leadership stated the inadmissibility of using banned substances, anabolics and other medicines, hence declaring that it was preparing a set of organisational works in this direction and strengthening the fight against unsporting phenomena.
To determine the composition of the national team, the new management decided to hold men's and women's weightlifting championships in Azerbaijan. It took place in early April  2022, after a two-year break.
New faces
Women athletes were the first to compete at the Weightlifting Academy in Shuvalan, Baku. Anastasia Moum lifted in total 187kg (83+104) in biathlon and received a gold medal with Sinclair's ratio of 231.80. Second best was Nazila Ismayilova - 137kg (61+76) with 230.06 points. Bronze medallist of the championship was Elnara Abbasova with 175kg (75+100) and 214.20 points.
Among the men under 55kg, Hajiagha Mammadov scored a total of 179kg (82+97) and received the gold medal of the tournament. He was followed by Deniz Jabbarly (177kg, 80+97) and Ramiz Kerimov (165kg, 80+85).
In the 61-kg weight category, Tehran Mammadov won a gold medal with 250 kg (115+135). Rustam Gasimov (226.101+125) and Gasim Ismayilov (222.97+125) were awarded silver and bronze medals, respectively.
With a total of 270kg (125+145), Isa Rustamov became the gold medallist (67kg) of the tournament. Pasha Ibrahimli (73kg) also became a champion with a score of 297kg (135+162). Elshad Sharifov, Kamran Ismayilov, Nailkhan Nabiyev, Ali Shukurlu, Dadash Dadashbeyli and Rahman Kazimov also won gold medals in different weight categories.
Three in one
The toughest competition of the Azerbaijani championship was in the 109kg category. Thus, Dadash Dadashbeyli went down in history after updating three records of the country at once. In the snatch, he lifted 170 kg, adding 5 kg to the previous record (165 kg). In clean and jerk, Dadash lifted 203 kg, adding 1 kg to his previous record. With this, Dadash Dadashbeyli also updated Azerbaijan's record with a total of 373 kg (+6).
The second day of the championship was also attended by Youth and Sports Minister Farid Gayibov. Speaking at the awards ceremony, he wished success to athletes and noted the high organizational level of championships held after two years break in Azerbaijan. The awards were presented by Farid Gayibov, deputy minister Mariana Vasileva and AFW president Inam Kerimov.