Çərşənbə axşamı, 06:58
Azərbaycan güləşçiləri 2022-ci ildə azarkeşləri yüksək nəticələr ilə sevindirməkdə davam edir. Güləş üzrə daha bir Avropa çempionatını geridə qoyduq və bu yarışda da pəhləvanlarımız bütün rəqiblərini arxada qoydu.
Rekord nəticələr
Macarıstanın paytaxtı Budapeştdə keçirilən qitə birinciliyi Azərbaycan güləşi üçün rekord nəticələrlə əlamətdar oldu. Sərbəst güləşdə baş məşqçi Namiq Abdullayevin rəhbərliyi altında 10 idmançımızdan 7-si fəxri kürsüyə qalxdı. Maqomedxan Maqomedov (97 kq) debütdəcə Avropa çempionu oldu. Əliabbas Rzazadə (57 kq), Hacı Əliyev (65 kq), Əşrəf Aşırov (79 kq) və Abubakr Abakarov (86 kq) gümüş, Turan Bayramovla (74 kq) Osman Nurmaqomedov (92 kq) isə bürünc medal qazandı. Beləliklə, millimiz 159 xalla komanda hesabında Avropa çempionu oldu. Bu, yığmamızın tarixində 3-cü belə tituludur. Daha öncə 2009 və 2017-ci illərdə keçirilən analoji yarışlarda da bu növdə Avropa çempionu kimi yüksək nəticə aktivimizə yazılıb.
Qadın güləşində baş məşqçi əvəzi Rövşən Umudovun rəhbərliyi altında ölkəmizi cəmi 3 idmançı təmsil edirdi. Onların üçü də fəxri kürsüdə yer ala bilərdi. Türkan Nəsirova (50 kq) və Alyona Kolesnik (59 kq) bürünc medal görüşündə məğlub oldusa, Elis Manolova (65 kq) Avropa ikincisi oldu. Bu, Elisin 4-cü AÇ medalı oldu.
Baş məşqçi Aleksandr Tarakanov, böyük məşqçi Rövşən Bayramov və məşqçi Həsən Əliyevin rəhbərliyi altında yarışda iştirak edən yunan-Roma güləşi üzrə millimizin 10 üzvündən 8-i Vətənə medalla qayıtdı.
Qızıl hərflərlə
Eldəniz Əzizli (55 kq) dörd illik fasilədən sonra ikinci dəfə Avropa çempionu oldu. Beləliklə, 6-cı dəfə qitə birinciliyində fəxri kürsüyə qalxan Əzizli güləşin klassik növündə ən çox AÇ medalı olan idmançımız kimi adını tarixə yazdırdı. Eldənizin hesabında 2 qızıl və 4 bürünc medal var. Bu yarışda Rafiq Hüseynov (82 kq) da rekorda imza atdı. 2011 və 2020-ci illərdə AÇ-nin baş mükafatına yiyələnən təcrübəli pəhləvanımız Budapeştdə də fəxri kürsünün ən yüksək pilləsinə qalxdı. Təxminən, 1 aydan sonra 34 yaşı tamam olacaq Rafiq indi yunan-Roma güləşində ən çox Avropa çempionu olmuş idmançımız statusunu daşıyır.
Digər güləşçilərimizə gəlincə, Taleh Məmmədov (63 kq) gümüş, Murad Məmmədov (60 kq), Həsrət Cəfərov (67 kq), Ülvü Qənizadə (72 kq), Sənan Süleymanov (77 kq) və İslam Abbasov (87 kq) bürünc medal qazandı. Komandamız 2 qızıl, 1 gümüş və 5 bürünc medal əldə edərək 165 xal topladı. Tarixində ilk dəfə Avropa çempionu olan yunan-Roma güləşi üzrə millimiz toplanan xallara, medalların sayına və əyarına görə də özünün ən yaxşı nəticəsinə imza atdı.
Yekun nəticələrə əsasən, yarışda ölkəmizi təmsil edən 23 idmançıdan 16-sı fəxri kürsüyə qalxıb. Bunların 3-ü qızıl, 6-sı gümüş, 7-si isə bürünc medal oldu. Həm medalların sayına, həm də əyarına görə Azərbaycan yalnız Türkiyədən geri qaldı. Tarixdə ilk dəfə iki komandamızın eyni vaxtda Avropa çempionu olması diqqətçəkən məqamdır.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Macarıstanda keçirilən güləş üzrə Avropa çempionatında iştirak edən Azərbaycan millisinin üzvlərini qəbul edib. Dövlət başçısının sərəncamına əsasən, Azərbaycan millisinin 2022-ci il Avropa çempionu olması ilə əlaqədar 2022-ci il dövlət büdcəsində nəzərdə tutulmuş Prezidentin ehtiyat fondundan Azərbaycan Güləş Federasiyasına 1 milyon manat ayrılıb.
Güləşmək üçün gücün qalması haqda
Avropa çempionatında qızıl medal qazanan yunan-Roma güləşçisi Eldəniz Əzizli “Region plus” jurnalına açıqlamasında xoşbəxt olduğunu deyib və Prezident İlham Əliyevlə görüşü xüsusi vurğulayıb: “Avropa çempionatlarında ən çox medal qazanan idmançı oldum. Çempion olduğum üçün çox xoşbəxtəm. Ölkə başçısının bizi qəbul etməsi  güləşçilərə əlavə güc verdi. Biz də bu dəstəkdən ruhlanır, həvəslənir və yarışlara daha yaxşı hazırlaşırıq. Dövlət başçısının səni şəxsən tanıması, nailiyyətlərini bilməsi və izləməsi bizim üçün böyük fəxrdir. Fəxr edirik ki, bizi - idmançıları başa düşən Prezidentimiz var”.
Üçqat Avropa çempionu olan Rafiq Hüseynov isə hazırda karyerasını bitirmək barədə düşünmədiyini bildirib. 34 yaşlı pəhləvan karyerasında üçüncü dəfə qitə çempionluğu əldə etməsinin onu həvəsləndirdiyini deyib: “Bu uğura imza atdığım üçün çox xoşbəxtəm, çünki Azərbaycan xalqını, yaxınlarımı, dostlarımı və ailəmi sevindirmişəm. Tək özümə yox, komanda yoldaşlarıma görə də sevinirəm. İdmanda yüksəliş olduğu kimi, eniş də var. Sadəcə, sevdiyim işlə məşğulam. Bu gün Avropa çempionu olmuşamsa, o demək deyil ki, qarşıdakı dünya və Avropa çempionatlarında güləşəndə mütləq çempion olmalıyam. İdmanda bəzən hər şey istədiyin kimi olmur. Nəticə vermişəm və hələlik döşəkdəyəm. Bundan sonra şərait olsa, sağlamlığım imkan versə, karyeramı davam etdirəcəyəm”.
Avropada 8-ci yer
Budapeştdəki nəticələrdən sonra Avropa çempionatlarında medallarımızın sayı 173-ə çatdı. 52 qızıl, 41 gümüş və 80 bürünc medalla qitədə 8-ci yerdəyik. Macarıstandakı uğurlu çıxış Azərbaycanı 9-cu pillədəki Polşadan (38-66-102) daha da uzaqlaşdırıb, 7-ci pillədəki Ukraynaya (59-82-117) bir qədər də yaxınlaşdırdı.
Xatırladaq ki, aprelin 9-da Azərbaycan Güləş Federasiyasının növbədənkənar seçkisi - Ümumi Yığıncağı keçirilib. Federasiyanın prezidenti Mikayıl Cabbarovun sədrliyi altında keçirilən tədbirdə Azərbaycan Güləş Federasiyasının İcraiyyə Komitəsinə yeni üzvlər səsvermə yolu ilə seçilib. Sərbəst güləş üzrə olimpiya çempionu Namiq Abdullayev, yunan-Roma güləşi üzrə olimpiya çempionu Fərid Mansurov və Vasif Məmmədov İcraiyyə Komitəsinə üzv seçilib. Beləliklə, Azərbaycan Güləş Federasiyasının İcraiyyə Komitəsinə 5 nəfər, o cümlədən Mikayıl Cabbarov və Namiq Əliyev (vitse-prezident) daxildir.

Азербайджанские борцы добились впечатляющего успеха на чемпионате Европы в Венгрии
В этом году азербайджанские борцы продолжают радовать болельщиков высокими результатами. Позади еще один чемпионат Европы, на котором наши богатыри снова опередили всех соперников.
Рекордные итоги
Прошедшее в венгерской столице первенство континента ознаменовалось рекордными результатами. В вольной борьбе 7 из 10 спортсменов под руководством главного тренера Намига Абдуллаева поднялись на пьедестал почета. Чемпионом Европы стал дебютант Магомедхан Магомедов (97 кг). Алиаббас Рзазаде (57 кг), Гаджи Алиев (65 кг), Ашраф Аширов (79 кг) и Абубакар Абакаров (86 кг) завоевали серебряные, а Туран Байрамов (74 кг) и Осман Нурмагомедов (92) - бронзовые медали. Набрав в общем зачете 159 очков, сборная Азербайджана стала чемпионом Европы. Это уже третий подобный титул в истории сборной страны. Ранее в этом виде борьбы такой высокий результат был записан в актив азербайджанских борцов в 2009 и 2017 годах.
В женской борьбе страну под руководством и.о. главного тренера Ровшана Умудова представляли всего три спортсменки. Все они могли показать хорошие результаты, однако Тюркан Насирова (50 кг) и Алена Колесник (59 кг) проиграли в своих схватках за бронзовые медали, а Элис Манолова (65 кг) стала серебряным призером, завоевав за свою карьеру четвертую награду на ЧЕ.
Сборная по греко-римской борьбе выступала под руководством главного тренера Александра Тараканова, старшего тренера Ровшана Байрамова и тренера Гасана Алиева. Из 10 ее членов 8 вернулись на родину с медалями.
Золотыми буквами
После 4-летнего перерыва снова стал чемпионом Европы Эльданиз Азизли (55 кг). Он в шестой раз поднялся на пьедестал почета на ЧЕ и вписал свое имя в историю азербайджанской борьбы как спортсмен, в активе которого наибольшее количество медалей в классической борьбе - 2 золотые и 4 бронзовые.
Рекордсменом на этом соревновании стал и Рафиг Гусейнов (82 кг). Чемпион Европы 2011 и 2020 годов назван первым в Будапеште. Теперь Рафиг, которому через месяц исполнится 34 года, имеет среди наших борцов греко-римского стиля статус рекордсмена по количеству титулов чемпиона Европы.
Что касается других наших спортсменов, то Талех Мамедов (63 кг) завоевал «серебро», а Мурад Мамедов (60 кг), Хасрат Джафаров (67 кг), Ульви Ганизаде (72 кг), Санан Сулейманов (77 кг) и Ислам Аббасов (87 кг) стали обладателями бронзовых наград.
С двумя золотыми, одной серебряной и пятью бронзовыми медалями сборная Азербайджана набрала 165 очков. Впервые она стала чемпионом Европы, показав также лучший в своей истории результат как по набранным очкам, так и по количеству медалей и их достоинству.
В итоге на пьедестал почета поднялись 16 из 23 представлявших нашу страну атлетов. В их активе 3 золотые, 6 серебряных и 7 бронзовых медалей. По количеству и достоинству медалей Азербайджан отстал только от Турции. Знаменательно также, что впервые сразу две азербайджанские команды по борьбе стали чемпионами Европы.
По возвращении на родину членов сборной Азербайджана, участвовавших в чемпионате Европы в Венгрии, принял Президент Ильхам Алиев. Указом главы государства за достигнутые успехи Федерации борьбы Азербайджана (ФБА) выделен 1 млн. манатов из Резервного фонда Президента Азербайджана, предусмотренного в государственном бюджете на 2022 год.
Про порох в пороховницах
В интервью R+ борец греко-римского стиля Эльданиз Азизли, завоевавший золотую медаль, сказал, что счастлив, особо подчеркнув встречу с Президентом Ильхамом Алиевым: «Я стал спортсменом, завоевавшим наибольшее количество медалей на чемпионатах Европы. Очень счастлив, что стал чемпионом. Встреча с главой государства придала дополнительные силы борцам. Эта поддержка воодушевляет нас, поощряет, мы готовимся к соревнованиям еще лучше. То, что глава государства знаком с тобой лично, знает о твоих достижениях и следит за ними, - огромная честь для нас. Гордимся тем, что у нас есть Президент, который понимает спортсменов».
Трехкратный чемпион Европы Рафиг Гусейнов заявил, что пока не думает о завершении карьеры. 34-летний богатырь заявил, что завоевание чемпионства в третий раз за карьеру воодушевило его: «Крайне счастлив. Ведь я обрадовал азербайджанский народ, своих близких, друзей и семью. Рад не только за себя, но и за товарищей по команде. Если я сегодня стал чемпионом Европы, это не значит, что обязательно должен стать чемпионом и на предстоящих первенствах мира и континента. Иногда в спорте не все происходит так, как того желаешь. Я добился результата и пока выхожу на ковер. Продолжу карьеру, если будут на то условия, позволит здоровье».
Восьмое место в Европе
После успешного выступления в Будапеште количество медалей азербайджанских спортсменов на чемпионатах Европы достигло 173. Имея в активе 52 золотые, 41 серебряную и 80 бронзовых наград, Азербайджан занимает восьмое место на континенте. Достигнутый результат в Венгрии еще более увеличил отрыв от занимающей девятое место (38-66-102) Польши и приблизил к находящейся на седьмом месте Украине (59-82-117).
Отметим, что 9 апреля состоялось внеочередное общее собрание Федерации борьбы Азербайджана. В мероприятии под председательством президента федерации Микаила Джаббарова путем голосования были избраны новые члены Исполкома ФБА, а именно олимпийский чемпион по вольной борьбе Намиг Абдуллаев, олимпийский чемпион по греко-римской борьбе Фарид Мансуров и Васиф Мамедов. Таким образом, в состав Исполкома ФБА уже входят пять человек, в том числе Микаил Джаббаров и Намиг Алиев (вице-президент федерации).