Çərşənbə axşamı, 06:58
Azərbaycan güləşçiləri 2022-ci ildə azarkeşləri yüksək nəticələr ilə sevindirməkdə davam edir. Güləş üzrə daha bir Avropa çempionatını geridə qoyduq və bu yarışda da pəhləvanlarımız bütün rəqiblərini arxada qoydu.
Rekord nəticələr
Macarıstanın paytaxtı Budapeştdə keçirilən qitə birinciliyi Azərbaycan güləşi üçün rekord nəticələrlə əlamətdar oldu. Sərbəst güləşdə baş məşqçi Namiq Abdullayevin rəhbərliyi altında 10 idmançımızdan 7-si fəxri kürsüyə qalxdı. Maqomedxan Maqomedov (97 kq) debütdəcə Avropa çempionu oldu. Əliabbas Rzazadə (57 kq), Hacı Əliyev (65 kq), Əşrəf Aşırov (79 kq) və Abubakr Abakarov (86 kq) gümüş, Turan Bayramovla (74 kq) Osman Nurmaqomedov (92 kq) isə bürünc medal qazandı. Beləliklə, millimiz 159 xalla komanda hesabında Avropa çempionu oldu. Bu, yığmamızın tarixində 3-cü belə tituludur. Daha öncə 2009 və 2017-ci illərdə keçirilən analoji yarışlarda da bu növdə Avropa çempionu kimi yüksək nəticə aktivimizə yazılıb.
Qadın güləşində baş məşqçi əvəzi Rövşən Umudovun rəhbərliyi altında ölkəmizi cəmi 3 idmançı təmsil edirdi. Onların üçü də fəxri kürsüdə yer ala bilərdi. Türkan Nəsirova (50 kq) və Alyona Kolesnik (59 kq) bürünc medal görüşündə məğlub oldusa, Elis Manolova (65 kq) Avropa ikincisi oldu. Bu, Elisin 4-cü AÇ medalı oldu.
Baş məşqçi Aleksandr Tarakanov, böyük məşqçi Rövşən Bayramov və məşqçi Həsən Əliyevin rəhbərliyi altında yarışda iştirak edən yunan-Roma güləşi üzrə millimizin 10 üzvündən 8-i Vətənə medalla qayıtdı.
Qızıl hərflərlə
Eldəniz Əzizli (55 kq) dörd illik fasilədən sonra ikinci dəfə Avropa çempionu oldu. Beləliklə, 6-cı dəfə qitə birinciliyində fəxri kürsüyə qalxan Əzizli güləşin klassik növündə ən çox AÇ medalı olan idmançımız kimi adını tarixə yazdırdı. Eldənizin hesabında 2 qızıl və 4 bürünc medal var. Bu yarışda Rafiq Hüseynov (82 kq) da rekorda imza atdı. 2011 və 2020-ci illərdə AÇ-nin baş mükafatına yiyələnən təcrübəli pəhləvanımız Budapeştdə də fəxri kürsünün ən yüksək pilləsinə qalxdı. Təxminən, 1 aydan sonra 34 yaşı tamam olacaq Rafiq indi yunan-Roma güləşində ən çox Avropa çempionu olmuş idmançımız statusunu daşıyır.
Digər güləşçilərimizə gəlincə, Taleh Məmmədov (63 kq) gümüş, Murad Məmmədov (60 kq), Həsrət Cəfərov (67 kq), Ülvü Qənizadə (72 kq), Sənan Süleymanov (77 kq) və İslam Abbasov (87 kq) bürünc medal qazandı. Komandamız 2 qızıl, 1 gümüş və 5 bürünc medal əldə edərək 165 xal topladı. Tarixində ilk dəfə Avropa çempionu olan yunan-Roma güləşi üzrə millimiz toplanan xallara, medalların sayına və əyarına görə də özünün ən yaxşı nəticəsinə imza atdı.
Yekun nəticələrə əsasən, yarışda ölkəmizi təmsil edən 23 idmançıdan 16-sı fəxri kürsüyə qalxıb. Bunların 3-ü qızıl, 6-sı gümüş, 7-si isə bürünc medal oldu. Həm medalların sayına, həm də əyarına görə Azərbaycan yalnız Türkiyədən geri qaldı. Tarixdə ilk dəfə iki komandamızın eyni vaxtda Avropa çempionu olması diqqətçəkən məqamdır.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Macarıstanda keçirilən güləş üzrə Avropa çempionatında iştirak edən Azərbaycan millisinin üzvlərini qəbul edib. Dövlət başçısının sərəncamına əsasən, Azərbaycan millisinin 2022-ci il Avropa çempionu olması ilə əlaqədar 2022-ci il dövlət büdcəsində nəzərdə tutulmuş Prezidentin ehtiyat fondundan Azərbaycan Güləş Federasiyasına 1 milyon manat ayrılıb.
Güləşmək üçün gücün qalması haqda
Avropa çempionatında qızıl medal qazanan yunan-Roma güləşçisi Eldəniz Əzizli “Region plus” jurnalına açıqlamasında xoşbəxt olduğunu deyib və Prezident İlham Əliyevlə görüşü xüsusi vurğulayıb: “Avropa çempionatlarında ən çox medal qazanan idmançı oldum. Çempion olduğum üçün çox xoşbəxtəm. Ölkə başçısının bizi qəbul etməsi  güləşçilərə əlavə güc verdi. Biz də bu dəstəkdən ruhlanır, həvəslənir və yarışlara daha yaxşı hazırlaşırıq. Dövlət başçısının səni şəxsən tanıması, nailiyyətlərini bilməsi və izləməsi bizim üçün böyük fəxrdir. Fəxr edirik ki, bizi - idmançıları başa düşən Prezidentimiz var”.
Üçqat Avropa çempionu olan Rafiq Hüseynov isə hazırda karyerasını bitirmək barədə düşünmədiyini bildirib. 34 yaşlı pəhləvan karyerasında üçüncü dəfə qitə çempionluğu əldə etməsinin onu həvəsləndirdiyini deyib: “Bu uğura imza atdığım üçün çox xoşbəxtəm, çünki Azərbaycan xalqını, yaxınlarımı, dostlarımı və ailəmi sevindirmişəm. Tək özümə yox, komanda yoldaşlarıma görə də sevinirəm. İdmanda yüksəliş olduğu kimi, eniş də var. Sadəcə, sevdiyim işlə məşğulam. Bu gün Avropa çempionu olmuşamsa, o demək deyil ki, qarşıdakı dünya və Avropa çempionatlarında güləşəndə mütləq çempion olmalıyam. İdmanda bəzən hər şey istədiyin kimi olmur. Nəticə vermişəm və hələlik döşəkdəyəm. Bundan sonra şərait olsa, sağlamlığım imkan versə, karyeramı davam etdirəcəyəm”.
Avropada 8-ci yer
Budapeştdəki nəticələrdən sonra Avropa çempionatlarında medallarımızın sayı 173-ə çatdı. 52 qızıl, 41 gümüş və 80 bürünc medalla qitədə 8-ci yerdəyik. Macarıstandakı uğurlu çıxış Azərbaycanı 9-cu pillədəki Polşadan (38-66-102) daha da uzaqlaşdırıb, 7-ci pillədəki Ukraynaya (59-82-117) bir qədər də yaxınlaşdırdı.
Xatırladaq ki, aprelin 9-da Azərbaycan Güləş Federasiyasının növbədənkənar seçkisi - Ümumi Yığıncağı keçirilib. Federasiyanın prezidenti Mikayıl Cabbarovun sədrliyi altında keçirilən tədbirdə Azərbaycan Güləş Federasiyasının İcraiyyə Komitəsinə yeni üzvlər səsvermə yolu ilə seçilib. Sərbəst güləş üzrə olimpiya çempionu Namiq Abdullayev, yunan-Roma güləşi üzrə olimpiya çempionu Fərid Mansurov və Vasif Məmmədov İcraiyyə Komitəsinə üzv seçilib. Beləliklə, Azərbaycan Güləş Federasiyasının İcraiyyə Komitəsinə 5 nəfər, o cümlədən Mikayıl Cabbarov və Namiq Əliyev (vitse-prezident) daxildir.

Azerbaijani wrestlers’ impressive success at European championship in Hungary
Azerbaijani wrestlers continue to please their fans with great results this year. They left behind yet another European championship, where they have excelled all their opponents.
Record-breaking results
The continental championship in Budapest went down in history with another set of records. In freestyle wrestling, 7 of 10 athletes coached by Namig Abdullayev made it to the podium. A debutante of the tournament, Magomedkhan Magomedov (97kg), became a European champion. Aliabbas Rzazade (57 kg), Haji Aliyev (65 kg), Ashraf Ashirov (79 kg) and Abubakar Abakarov (86 kg) won silver medals, while Turan Bayramov (74 kg) and Osman Nurmagomedov (92) got the bronze ones. With total 159 points, the Azerbaijani team became a European champion. It is the third such title in the history of the national team. Previous ones were recorded back in 2009 and 2017.
In women's wrestling, only three athletes represented Azerbaijan under the acting head coach Rovshan Umudov. All could have done well, but Turkan Nasirova (50kg) and Alena Kolesnik (59kg) lost their bouts for bronze medals, while Alice Manolova (65kg) took the silver one, being her fourth medal at European championships.
The Greco-Roman wrestling team competed under the guidance of head coach Alexander Tarakanov, head coach Rovshan Bayramov and coach Hasan Aliyev. Eight of ten members of the team returned home with medals.
In golden letters
After a four-year break, European champion Eldaniz Azizli (55kg) is back. He was on the podium for the sixth time in European championships and entered the history of Azerbaijani wrestling as an athlete with the most medals in classical wrestling: 2 gold and 4 bronze.
Rafig Huseynov (82kg) was also the record holder at this event. European champion in 2011 and 2020, he became the first in Budapest as well. Rafig, who will turn 34 soon, is a record-holder now for the number of European titles among the other Greco-Roman wrestlers from the national team.
Taleh Mammadov (63 kg) won a silver medal, while Murad Mammadov (60 kg), Hasrat Jafarov (67 kg), Ulvi Ganizade (72 kg), Sanan Suleymanov (77 kg) and Islam Abbasov (87 kg) won bronze medals.
With two gold, one silver and five bronze medals, the Azerbaijani team scored 165 points. It is the first-in-history achievement of Azerbaijan as a European champion, also showing its best ever result in terms of points, as well as the number and value of medals.
As a result, 16 of 23 Azerbaijani athletes made it to the podium, with 3 gold, 6 silver and 7 bronze medals. Azerbaijan is only behind Turkey in terms of the number and value of medals. For the first time, two Azerbaijani wrestling teams became European champions.
On its return from Budapest, the national team was received by President of Azerbaijan Ilham Aliyev. He signed a decree allocating from the Reserve Fund of the President of Azerbaijan ₼1 million for the achievements of the Azerbaijan Wrestling Federation.
Still strong
In his interview with R+, gold medalist Greco-Roman wrestler Eldaniz Azizli said he was happy and shared his impressions on his meeting with President Aliyev: "I won the most medals at various European championships. I am very happy for becoming a champion. Our meeting with President Aliyev has encouraged our wrestlers. This support inspires and encourages us, making us prepare for competitions even better. It is a pleasure to learn that our president knows us personally, knows about our achievements and keeps track of them. It is a great honour for all of us. We are proud that we have a president who understands athletes.”
Three-time European champion Rafig Huseynov (34) said he was not planning to end his career for now. He added that winning the championship for the third time in his career has encouraged him: "I am extremely happy. After all, I made the Azerbaijani people, my relatives, friends and family happy. I am also happy for my teammates. Today I am a European champion. But tomorrow I can fail at world or other continental championships. Not everything works as intended sometimes, especially in sports. I was successful this time and I'm still going to compete. I will continue my career as long as I am healthy.”
Eighth best in Europe
After a successful performance in Budapest, the number of medals won by Azerbaijani athletes at European championships has reached 173. With 52 gold, 41 silver and 80 bronze medals, Azerbaijan ranks eighth on the continent. The result achieved in Hungary has further increased the gap between our closest rivals on the podium—Poland (38-66-102) and Ukraine (59-82-117).
On April 9, Azerbaijan Wrestling Federation (AWF) held an extraordinary general meeting. The event chaired by AWF President Mikayil Jabbarov saw the election of new members of the AWF Executive Committee, including Olympic freestyle wrestling champion Namig Abdullayev, Olympic Greco-Roman wrestling champion Farid Mansurov and Vasif Mammadov. AWF Executive Committee already has five members, including Mikayil Jabbarov and Namig Aliyev (AWF Vice-President).