İKİLİ STANDARTLARLA “BAILOUT”
Nə donor konfransları, nə də trast fondları: Azərbaycan erməni işğalının dəhşətli nəticələri ilə təkbətək qalıb
Hər bir dövlətin ərazisində aparılan hərbi əməliyyat nəticəsində iqtisadiyyata ziyan dəyməsi heç vaxt insan faciələri ilə müqayisə edilə bilməz. Eyni zamanda unutmaq olmaz ki, istənilən müharibə təkcə iqtisadi inkişafı dayandırmır, həm də ölkəni geri salır. Belə ki, müharibə dövləti dağıntıların aradan qaldırılması və bərpa işlərinin həyata keçirilməsi üçün böyük səy və uzun illər sərf etməyə vadar edir.
Dağıdıcı müharibələrin çətin sınağından keçən dünya birliyi isə müharibə fəlakəti ilə üzləşən ölkələrə yardım göstərməyi öyrənib. Məsələn, belə dövlətlərə müxtəlif beynəlxalq fondlar vasitəsilə faizsiz kreditlər və ya qrantlar verilir. Əgər belə yardımlar “sevilən-sevilməyən uşaq” prinsipi ilə deyil, bütün zərərçəkən ölkələr arasında ədalətli şəkildə bölüşdürülsəydi, çox yaxşı olardı.
Seçici yanaşma ilə “bailout”
İngilis dilində məşhur “bailout” sözü var. Bu söz “iqtisadiyyatı xilas etmək üçün yardım” kimi tərcümə edilir. Tarixdə ilk genişmiqyaslı “bailout” 65 il əvvəl, yəni 1947-ci ildə həyata keçirilib. Söhbət “Marşal planı” adı ilə tanınan ABŞ-ın təqdim etdiyi “Avropanın bərpa edilməsi Proqramı”ndan gedir. Məlum olduğu kimi, İkinci Dünya müharibəsindən sonra “köhnə dünya”nın bir çox ölkələri yarımdağılmış və acınacaqlı vəziyyətdə idilər. Onlar təkbaşına iqtisadi böhrandan çıxmaq iqtidarında deyildilər. Odur ki, ABŞ öz federal büdcəsindən proqramda iştirak edən ölkələrə 4 il ərzində 12,4 milyard dollar (hazırda 600 milyard dollara bərabərdir) maliyyə yardımı ayırıb. Bu vəsait, ilk növbədə, sənaye və infrastrukturun bərpasına və modernləşdirilməsinə, həmçinin xarici borcun ödənilməsinə və əhalinin sosial təminatına istiqamətləndirilmişdi.
Doğrudur, o vaxt SSRİ “ABŞ hegemonluğu”ndan çəkinərək bu yardımdan imtina edib. O, Şərqi Avropa ölkələri və Finlandiyanı da ABŞ-dan maliyyə yardımı almamağa məcbur etmişdi. Lakin bu da “Marşal planı”nın həyata keçirilməsinə mane olmayıb. Üstəlik, onun uğur qazanması belə proqramların davam etdirilməsinə təşviq edib. Ötən illər ərzində həyata keçirilən belə maliyyə yardımı proqramlarına misal olaraq onlarla nümunə göstərmək olar.
Yeri gəlmişkən, hazırda Qərb dövlətləri Ukraynaya yardım göstərmək məqsədilə birləşib. Məsələn, G7 ölkələri beynəlxalq ictimaiyyətlə birlikdə Ukraynaya 2022-ci il və sonrakı illərdə 24 milyard dollardan çox maliyyə yardımı ayıracaqlarını vəd edirlər və artıq bunun icrasına başlanılıb. Bu barədə maliyyə nazirləri və mərkəzi bankların rəhbərlərinin bu yaxınlarda Vaşinqtonda keçirilən iclasından sonra məlumat verilib.
“Biz bütün ölkələri və beynəlxalq təşkilatları Ukraynanın təcili ehtiyaclarını ödəmək və bu ölkənin gələcəyini bərpa etmək məqsədilə adekvat dəstəyi təmin etmək üçün səylərimizi birləşdirməyə çağırırıq”, - deyə iclas iştirakçılarının bəyanatında bildirilib. Üstəlik, bəyanatda Ukrayna və ona qonşu olan dövlətlərə güclü dəstəyin koordinasiyasının davam etdirilməsinin vacibliyi qeyd olunub.
G7 ölkələrinin nümayəndələri Beynəlxalq Valyuta Fondunun Ukrayna üçün çoxtərəfli donor hesabı açmasını və Avropa İttifaqının (Aİ) Trast Həmrəylik Fondunun yaradılması ilə bağlı bəyanatını alqışlayıb. Üstəlik, “Böyük Yeddilər” ölkələri Dünya Bankının, həmçinin Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının Ukraynanın dayanıqlı inkişafına istiqamətlənmiş maliyyə yardımı paketlərini dəstəkləyib.
Xatırladaq ki, bu yaxınlarda Kiyevdə səfərdə olan Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti Şarl Mişel bildirib ki, Aİ Ukraynaya kömək etmək üçün maliyyə yardımı daxil olmaqla, bütün mümkün imkanlardan istifadə etməkdə qərarlıdır. O, Ukrayna ilə bağlı olan Trast Həmrəylik Fondunun təsis edilməsinə dair hazırlıq işlərinin görüldüyünü açıqlayıb: “Yaxın günlərdə, yəni mayın 5-də keçiriləcək beynəlxalq donor konfransı ilə bu trast fondu fəaliyyətə başlayacaq. Biz bunu Polşa, İsveçlə birlikdə Avropa Komissiyasının, bütün üzv dövlətlərin köməyi və bir çox beynəlxalq oyunçuların dəstəyi ilə təşkil edəcəyik”.
Hazırda müharibənin davam etməsinə və indiyədək Ukraynaya dəyən ziyanın 600 milyard dollardan çox olmasına baxmayaraq, bu ölkənin İnfrastruktur Nazirliyi iddialı hədəf açıqlayıb: azad edilmiş ərazilərdə dağıdılmış infrastruktur cəmi 1-2 il ərzində bərpa ediləcək. Bu ilkin qiymətləndirməni aprelin 27-də Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenski Yerli və Regional Hakimiyyətlər Konqresinin iclasında da açıqlayıb.
Qeyd edək ki, bərpa işlərinə, həmçinin onların maliyyələşdirilməsinə hərbi əməliyyatlar başa çatdıqdan sonra başlamaq planlaşdırılır. Yəni bərpa işlərinə “Marşal planı”nda olduğu kimi üç il gözləmədən start vermək nəzərdə tutulub.
Humanitar fəlakət
Əlbəttə ki, güclü iqtisadiyyata malik olan dövlətlərin Ukrayna daxil olmaqla, müharibə və dağıntılardan əziyyət çəkən ölkələrə yardım etmək istəyi ancaq alqışlana bilər. Azərbaycan da imkanları çərçivəsində belə proqramlarda iştirak edir, humanitar və iqtisadi yardımlar göstərir. Təbii ki, 44 günlük müharibədən “sağ çıxan” və tamamilə dağıdılmış ərazilərinin təcili bərpası zərurəti ilə üzləşən Azərbaycan oxşar problemləri yaşayan başqa dövləti başa düşür və bu məsələ ona çox yaxındır...
Bu məqamda qeyd edək ki, Ermənistanın işğalı nəticəsində Qarabağ və Şərqi Zəngəzurdakı dağıntıların miqyası dəhşətlidir. Bütöv şəhərlər, yüzlərlə kənd faktiki olaraq yer üzündən silinib. Təəssüf ki, Azərbaycan postmüharibə dövründə azad edilmiş ərazilərinin bərpası prosesində yalnız öz imkanlarına arxalanmalıdır. Niyə?
Açıq danışsaq, bir qayda olaraq, belə yardımı məhz donor fondları təklif etməlidir. Doğrudur, müxtəlif ölkələrin, beynəlxalq təşkilatlarin nümayəndələri azad edilmiş ərazilərə çox sayda səfərə gəliblər. Bu ərazilərdəki vəziyyət geniş şəkildə işıqlandırılıb, fotolar və video görüntülər isə Azərbaycanın nə qədər bərpa işləri həyata keçirilməli olduğunu göstərir. Hətta bütün bunlara baxmayaraq, Bakıya yardımla bağlı təkliflər daxil olmayıb. Bu haqda danışarkən hələ azad edilmiş ərazilərin minalanmasının ağlasığmaz miqyasını hesaba qatmırıq. Doğrudur, Azərbaycan rəsmi səviyyədə dəymiş ziyanın konkret məbləğini açıqlamayıb. Amma azad edilmiş əraziləri adi gözlə müşahidə edən zaman belə, ziyanın onlarla deyil, hətta yüz milyardlarla dollar olduğu aydınlaşır.
Nə bu illər ərzində, nə ərazilərimizin azad edilməsi uğrunda müharibə dövründə, nə də ondan sonra BMT, Avropa Şurası və digər beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən faktiki olaraq işğalçı kimi tanınan Ermənistan məsuliyyətə cəlb olunmayıb, sanksiyalar və ya beynəlxalq qınaqlarla cəzalandırılmayıb.
Bundan əlavə, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin bu yaxınlarda qeyd etdiyi kimi, İkinci Qarabağ müharibəsi zamanı Ermənistanın 4-4,5 milyard dollar dəyərində hərbi texnikası məhv edilib. Odur ki, bu, məntiqi suallar doğurur.
“Sual olunur: Kasıb ölkədə bu qədər pul haradandır? Bu kreditlər haradandır? Bu kreditlərin sonra pulu qaytarılıbmı, qaytarılmayıbmı? Yoxsa silinib? Əgər o kreditlər verilməsəydi, mən tam əminəm ki, İkinci Qarabağ müharibəsinə ehtiyac qalmazdı. Ermənistan özü gəlib boynunu büküb razılığa gələrdi, necə ki, kapitulyasiya aktını imzaladı, bütün şərtlərimizi qəbul etdi və müharibədən sonra da necə deyərlər, tam başqa mövqe sərgiləyir. Ona görə əgər yenidən Ermənistanın silahlanmasına pul ayrılacaqsa, biz bunu qeyri-dost addım kimi qiymətləndirəcəyik və öz addımlarımızı buna uyğun şəkildə atacağıq”, - deyə Azərbaycanın dövlət başçısı vurğulayıb.
Daha bir məqamı qeyd etmək istərdim: işğalçı dövlət təkcə bir zamanlar işğal altında olan ərazilərin infrastrukturunu tamamilə dağıtmayıb, həm də Azərbaycanın qalan hissəsi üçün problemlər yaradıb. Məsələn, o, transsərhəd çayları çirkləndirib, su anbarlarından suvarma üçün istifadə olunan suyu kəsib, 15 il ərzində Naxçıvana qaz nəql edilməsinə mane olub.
Lakin beynəlxalq təşkilatlar bütün bunlara inadla məhəl qoymayıb. Digər tərəfdən Qarabağın ermənilər yaşayan rayonlarına qaz borusunun zədələnməsi nəticəsində “mavi yanacağ”ın verilməməsi dərhal “humanitar fəlakət” adlandırılıb.
Borc, yoxsa yardım?
İndiyədək Azərbaycana istər beynəlxalq təşkilatlar, istərsə də dünyanın hər hansı bir dövləti humanitar yardım çərçivəsində 1 dollar belə, verməyib. Beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri azad edilmiş ərazilərə səfər edir, dağıntıların miqyasından hiddətlənir və.... vəssalam. İkinci Qarabağ müharibəsinin başa çatmasından düz il yarım keçməsinə baxmayaraq, bu ərazilərin bərpası ilə bağlı hər hansı təklif, ideya irəli sürülməyib. Hələ donor konfranslarının keçirilməsindən belə, bəhs etmirəm.
Azərbaycan antiterror əməliyyatları, humanitar layihələr daxil olmaqla, beynəlxalq aləmin işlərində fəal iştirak edir, Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində mühüm rol oynayır, regional layihələr həyata keçirir. Odur ki, o, tərəfdaşlarından öz humanitar problemlərinə adekvat münasibət gözləyir və yuxarıda qeyd edilən məsələlərə görə Azərbaycanın buna əsası da var. Xüsusən də sadalanan problemlərin həlli təkcə Azərbaycan üçün deyil, həm də regionda davamlı sülhün və iqtisadi inteqrasiyanın bərqərar olması nöqteyi-nəzərindən mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Ölkəmizin həm beynəlxalq maliyyə təşkilatlarının üzvü, həm də bu qurumların donoru olduğunu qeyd etmək yerinə düşər. Azərbaycan sabit, özünü təmin edən və bütün dünyada mühüm əhəmiyyət kəsb edən böyük layihələrdə etibarlı tərəfdaş olan ölkə kimi tanınır. Üstəlik, o, yaxşı investisiya reytinqlərinə də malikdir. Bəs problem nədir?
“Mən hələ də ümid edirəm, beynəlxalq təşkilatlar, böyük fondlar, xeyriyyəçiliklə məşğul olan beynəlxalq qeyri-hökumət təşkilatları bir nəzər yetirəcəklər. Ağdam Qafqazın Xirosimasıdır. Bunu mən yox, beynəlxalq mütəxəssislər deyir. Ağdam kimi bütün şəhərlər ermənilər tərəfindən yerlə-yeksan edilib. Biz heç kimdən bir manat almamışıq. Ancaq bu ədalətsizliklə barışmaq da olmaz. Mən hesab edirəm ki, bizim qurumlarımız, hökumət, Prezident Administrasiyası, nazirliklər, hərə öz xətti ilə bu məsələ ilə bağlı gərək ciddi fəaliyyət göstərsin. Yardım göstərmək istəmirlərsə, desinlər ki, biz sizə yardım etməyəcəyik. Biz də işimizi bilək. Yəni müharibədən, təxminən, bir il yarım keçibdir. Bir fond belə bizə heç bir yardım göstərməyib”, - deyə Prezident İlham Əliyev hökumətin son iclasında bildirib.
Yeri gəlmişkən, Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda bir il ərzində düz 2,2 milyard manat dəyərində investisiya layihələri həyata keçirilib. Bu vəsaitlər həm ölkə iqtisadiyyatına, həm də dövlət büdcəsinə yük olmasın deyə mərhələli şəkildə ayrılır. Bu vəziyyətdə istənilən təmənnasız dəstək – texnologiyalar, avadanlıqlar və sair nöqteyi-nəzərdən çox faydalı olardı. Azərbaycana ən azı ərazilərinin minalardan təmizlənməsinə yardım göstərilə bilər.
“Müharibədən sonra 200-dən çox insan ya həlak olub, ya da ki ağır yaralanıb. Dünyada bu məsələ ilə məşğul olan o qədər fondlar var, QHT-lər var. Nə ilə məşğuldurlar? Gəlsinlər, kömək göstərsinlər. Bizim fiziki cəhətdən gücümüz çatmır. Biz nə lazımdırsa, almışıq. Maşın, mexanizm almışıq, texnika almışıq, hətta dronlar almışıq ki, o minalarla çirklənmiş yerləri təsbit edir. Ancaq bizdə mütəxəssis çatışmır, bizdə işçi qüvvə çatışmır. Ona görə, heç olmasa, bu sahədə bizə kömək göstərsinlər”, - deyə bu yaxınlarda Prezident İlham Əliyev bəyan edib.
Bəli, Azərbaycan ərazilərinin işğal altında qaldığı illərdə belə desək, ikili standartlara öyrəşib. Amma aşkar ədalətsizliklə barışmaq mümkün deyil və alınmır.
Bu arada, Azərbaycanın maliyyə naziri Samir Şərifovun qeyd etdiyi kimi, dövlət başçısı İlham Əliyevin çıxışlarından sonra Avropa İttifaqı iki bank - Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı, Avropa İnvestisiya Bankı  vasitəsilə Azərbaycana 2 milyard avro dəyərində borc verməyi planlaşdırdığını açıqlayıb.
Digər tərəfdən başqa beynəlxalq maliyyə qurumları, ilk növbədə, yenidənqurma işlərində böyük təcrübəyə malik olan Dünya Bankı öz kredit xətlərini təklif edir. Bundan başqa, Asiya İnkişaf Bankı Azərbaycan hökumətinin təqdim etdiyi proqramlar əsasında kifayət qədər böyük həcmlərdə borc ayırmağa hazırdır.
Əlbəttə ki, bütün bunlar müsbət siqnallardır. Kreditlər müəyyən layihələrin icrası üçün güzəştli şərtlərlə verilir. Lakin borc başqa, yardım isə fərqli məsələdir. Dosta yardım edilir. Əvəzində o, imkan və resursları olarsa, kömək göstərəcək.

«BAILOUT» С ДВОЙНЫМИ СТАНДАРТАМИ
Ни донорских конференций, ни трастовых фондов: Азербайджан оставлен один на один с ужасающими последствиями армянской оккупации
Экономический ущерб от военных действий на территории любого государства, конечно, не сравним по масштабам с людскими трагедиями. Вместе с тем не стоит забывать, что любая война не только приостанавливает экономическое развитие, но и отбрасывает страну на порядок назад, вынуждая тратить много сил и долгие годы на процесс устранения разрушений и восстановление. Мировое сообщество, испытавшее горький опыт разрушительных войн, научилось помогать терпящим подобные бедствия странам, выделяя им беспроцентные ссуды или гранты из различных международных фондов. И все бы ничего, если бы подобная помощь распределялась справедливо между всеми пострадавшими, а не по принципу «любимого-нелюбимого ребенка».
Выборочный «bailout»
Есть известное английское понятие  «bailout», переводимое как «помощь для спасения экономики». Первый в истории крупномасштабный «bailout» начал осуществляться 65 лет назад - в 1947 году была одобрена американская «Программа восстановления Европы» (European Recovery Program), более известная как «план Маршалла». Как мы знаем, многие страны Старого Света после Второй мировой войны находились в полуразрушенном и бедственном положении и самостоятельно выбраться из экономического кризиса были не способны. Тогда за четыре года США безвозмездно выделили участникам программы из федерального бюджета $12,4 млрд. (около $600 млрд. в современных ценах). Средства шли, прежде всего, на восстановление и модернизацию промышленности и инфраструктуры, а также погашение внешнего долга и социальную поддержку населения.
СССР тогда отказался от помощи, опасаясь «американской гегемонии», и принудил к тому же восточноевропейские государства и Финляндию. Однако это не помешало его реализации.
Успешность «плана Маршалла» сподвигла на продолжение подобной программы, чему есть десятки примеров за прошедшие годы.
Сегодня западные страны сплотились для помощи Украине. Участники G7 вместе с международным сообществом обещают и уже предоставляют ей дополнительную поддержку в размере более $24 млрд. на 2022 год и далее, как сообщили недавно министры финансов и главы центробанков по итогам заседания в Вашингтоне.
«Мы призываем все страны и международные организации объединить наши усилия для обеспечения адекватной поддержки Украины в удовлетворении ее неотложных потребностей и восстановлении ее будущего», - говорится в заявлении участников заседания, где также отмечена важность продолжения тесной координации поддержки Украины и соседних с ней стран.
Представители G7 приветствовали открытие многостороннего донорского счета МВФ для Украины и заявление ЕС о создании Трастового фонда солидарности (Solidarity Trust Fund), а также поддержали пакеты поддержки Украины Всемирным банком и устойчивости ЕБРР.
Председатель Европейского совета Шарль Мишель, посетивший недавно Киев, сообщил, что ЕС полон решимости использовать все возможные инструменты, включая финансовые, для помощи украинской стороне. Он объявил, что готовится запуск Фонда солидарности с Украиной. «В ближайшие дни, 5 мая, стартом этого трастового фонда станет международная донорская конференция. Мы организуем это вместе с Польшей, Швецией при помощи Европейской комиссии, всех государств-членов, а также при поддержке многих международных игроков», - сказал Ш.Мишель.
На этом фоне Министерство инфраструктуры Украины заявило об амбициозной цели восстановить разрушенную инфраструктуру на освобожденных территориях за год-два, хотя размер нанесенного войной ущерба достигает $600 млрд., а война еще продолжается. Такие предварительные оценки озвучил 27 апреля президент Украины Владимир Зеленский на заседании Конгресса местных и региональных властей.
Причем восстановительные работы, равно как и их финансирование, планируется начать сразу же после окончания военных действий, а не ждать три года, как это было с «планом Маршалла».
Гуманитарная катастрофа
Стремление стран с сильной экономикой оказать помощь Украине, как и любой другой стране, пострадавшей в результате войн и разрушений, можно только приветствовать. По мере своих возможностей в этих программах участвует и официальный Баку, оказывая гуманитарную, экономическую помощь. Азербайджану, совсем недавно пережившему 44-дневную войну и столкнувшемуся с необходимостью срочного восстановления полностью разрушенных территорий, аналогичные проблемы другого государства вполне понятны и близки…
Масштабы разрухи, которые оставила после себя армянская оккупация в Карабахе и Восточном Зангезуре, ужасающие. Целые города, сотни сел фактически стерты с лица земли. Но, к сожалению, Азербайджану в процессе поствоенного восстановления освобожденных территорий приходится надеяться только на собственные возможности. Почему?
Откровенно говоря, как правило, такого рода помощь должна предлагаться со стороны донорских фондов. В Баку таких предложений не поступало, несмотря на многочисленные визиты делегаций из разных стран, всевозможных международных организаций на освобожденные территории, широкое освещение ситуации в медиа, фото и видеокадры, наглядно показывающие, какой объем восстановительных работ предстоит выполнить Азербайджану. И это, не считая немыслимых  масштабов минной загрязненности освобожденных земель. Конкретная сумма ущерба на официальном уровне пока не озвучена, но то, что речь идет не о десятках, а сотнях миллиардов долларов, видно невооруженным глазом.
При этом ни за эти годы, ни в дни освободительной войны, ни после нее Армения не была призвана к ответу, не наказана санкциями или международным порицанием, хотя фактически была признана оккупантом на уровне ООН, Совета Европы и прочих организаций. Более того, как недавно заметил Президент Азербайджана Ильхам Алиев, во время Второй Карабахской войны была уничтожена военная техника Армении стоимостью около $4-5 млрд., что не может не вызывать логичных вопросов. «Спрашивается: откуда у бедной страны столько денег? Откуда эти кредиты? Были ли возвращены впоследствии эти кредиты? А может, списаны? Абсолютно уверен, что если бы эти кредиты не были предоставлены, то необходимости во Второй Карабахской войне не оставалось бы. Армения сама покорно согласилась бы, так же как подписала акт о капитуляции, приняла все наши условия, и после войны, как говорится, демонстрирует совершенно иную позицию. Поэтому если вновь будут выделяться деньги на вооружение Армении, то мы расценим это как недружественный шаг и будем действовать сообразно этому», - подчеркнул глава Азербайджана.
Другой момент - оккупант не только полностью разрушил инфраструктуру на захваченных территориях, но и создавал проблемы для остальной части Азербайджана - загрязнял воду в трансграничных реках, перекрывал подачу оросительной воды из водохранилищ, 15 лет перекрывал поступление газа в Нахчыван. И все это упорно не замечалось международными организациями, тогда как сбои в подаче газа в армянонаселенные районы Карабаха из-за неполадок в «трубе»  сразу же были названы гуманитарной катастрофой.
Долг или помощь?
До сих пор Азербайджан так и не получил в качестве международной помощи ни единого доллара как от международных организаций, так и от какой-либо страны мира. Представители организаций приезжают, возмущаются масштабом разрушений и на этом дело заканчивается. Каких-либо предложений, идей, ни тем более донорских конференций за прошедшие с момента окончания войны полтора года не было.
Участие Азербайджана в международной жизни, в том числе антитеррористических операциях, гуманитарных проектах, роль в обеспечении энергетической безопасности Европы, реализуемые региональные проекты дают полное основание ожидать от партнеров адекватного отношения к собственным гуманитарным проблемам. Тем более когда решение этих проблем важно не только с позиции Азербайджана, но и с точки зрения установления прочного мира и экономической интеграции в регионе.
Азербайджан является не только членом, но и донором международных финансовых организаций. Баку утвердил за собой имидж стабильного, самодостаточного и надежного партнера по крупнейшим проектам мировой значимости, страны с хорошими инвестиционными рейтингами. Так в чем же проблема?
«Я все еще надеюсь, что международные организации, крупные фонды, международные неправительственные организации, занимающиеся благотворительностью, обратят на это внимание. Агдам - это Хиросима Кавказа. Это говорю не я, а международные специалисты. Все города, как и Агдам, разрушены армянами до основания. Мы ни у кого не получили ни единого маната. Но нельзя и мириться с такой несправедливостью. Считаю, что наши структуры, правительство, Администрация Президента, министерства, каждый по своей линии, должны проводить серьезную работу в связи с этим вопросом. Если не хотят помочь, пусть скажут, что не будут помогать. Мы будем знать, что делать. То есть, после войны прошло почти полтора года. Ни один фонд не оказал нам никакой помощи», - сказал Президент Ильхам Алиев на последнем совещании правительства.
Инвестиционная программа по Карабаху и Восточному Зангезуру на первый год ее реализации оценивается в 2,2 млрд. манатов - эти средства выделяются постепенно, чтобы они не легли нагрузкой на бюджет и экономику Азербайджана в целом. В этой ситуации любая безвозмездная поддержка - технологии, оборудование и т.д. - была бы очень кстати. Можно же  оказать помощь хотя бы в разминировании. «После войны более 200 человек погибли или получили тяжелые ранения. В мире столько фондов, НПО, занимающихся данным вопросом. Чем они занимаются? Пусть помогут. У нас физически не хватает сил. Мы приобрели все, что необходимо, - машины, механизмы, технику, даже дроны, обнаруживающие загрязненные минами места. Но у нас не хватает специалистов, рабочей силы. Поэтому пусть помогут нам хотя бы в этом деле», - заявил недавно Президент Ильхам Алиев.
Да, Азербайджан за все годы оккупации, можно сказать, привык к двойным стандартам. Но мириться с очевидной несправедливостью невозможно и не получается.
Как сообщил министр финансов Самир Шарифов, только после ряда выступлений главы государства Европейский Союз озвучил планы предоставить Баку долг в размере 2 млрд. евро посредством двух банков - Европейского банка реконструкции и развития и Европейского инвестиционного банка. Кроме того, другие международные финансовые структуры, в первую очередь Всемирный банк, обладающий большим опытом работ по реконструкции, также предлагают свои кредитные линии. Азиатский банк развития тоже готов выделить заимствование в достаточно большом объеме на основе представленных правительством Азербайджана программ.
Это, конечно, позитивные сигналы. Кредиты предусмотрены с льготными условиями на определенные проекты. Тем не менее, одно дело - долг, другое - помощь. Помощь другу, который поддержит в ответ, имея на это ресурсы и возможности.