İKİLİ STANDARTLARLA “BAILOUT”
Nə donor konfransları, nə də trast fondları: Azərbaycan erməni işğalının dəhşətli nəticələri ilə təkbətək qalıb
Hər bir dövlətin ərazisində aparılan hərbi əməliyyat nəticəsində iqtisadiyyata ziyan dəyməsi heç vaxt insan faciələri ilə müqayisə edilə bilməz. Eyni zamanda unutmaq olmaz ki, istənilən müharibə təkcə iqtisadi inkişafı dayandırmır, həm də ölkəni geri salır. Belə ki, müharibə dövləti dağıntıların aradan qaldırılması və bərpa işlərinin həyata keçirilməsi üçün böyük səy və uzun illər sərf etməyə vadar edir.
Dağıdıcı müharibələrin çətin sınağından keçən dünya birliyi isə müharibə fəlakəti ilə üzləşən ölkələrə yardım göstərməyi öyrənib. Məsələn, belə dövlətlərə müxtəlif beynəlxalq fondlar vasitəsilə faizsiz kreditlər və ya qrantlar verilir. Əgər belə yardımlar “sevilən-sevilməyən uşaq” prinsipi ilə deyil, bütün zərərçəkən ölkələr arasında ədalətli şəkildə bölüşdürülsəydi, çox yaxşı olardı.
Seçici yanaşma ilə “bailout”
İngilis dilində məşhur “bailout” sözü var. Bu söz “iqtisadiyyatı xilas etmək üçün yardım” kimi tərcümə edilir. Tarixdə ilk genişmiqyaslı “bailout” 65 il əvvəl, yəni 1947-ci ildə həyata keçirilib. Söhbət “Marşal planı” adı ilə tanınan ABŞ-ın təqdim etdiyi “Avropanın bərpa edilməsi Proqramı”ndan gedir. Məlum olduğu kimi, İkinci Dünya müharibəsindən sonra “köhnə dünya”nın bir çox ölkələri yarımdağılmış və acınacaqlı vəziyyətdə idilər. Onlar təkbaşına iqtisadi böhrandan çıxmaq iqtidarında deyildilər. Odur ki, ABŞ öz federal büdcəsindən proqramda iştirak edən ölkələrə 4 il ərzində 12,4 milyard dollar (hazırda 600 milyard dollara bərabərdir) maliyyə yardımı ayırıb. Bu vəsait, ilk növbədə, sənaye və infrastrukturun bərpasına və modernləşdirilməsinə, həmçinin xarici borcun ödənilməsinə və əhalinin sosial təminatına istiqamətləndirilmişdi.
Doğrudur, o vaxt SSRİ “ABŞ hegemonluğu”ndan çəkinərək bu yardımdan imtina edib. O, Şərqi Avropa ölkələri və Finlandiyanı da ABŞ-dan maliyyə yardımı almamağa məcbur etmişdi. Lakin bu da “Marşal planı”nın həyata keçirilməsinə mane olmayıb. Üstəlik, onun uğur qazanması belə proqramların davam etdirilməsinə təşviq edib. Ötən illər ərzində həyata keçirilən belə maliyyə yardımı proqramlarına misal olaraq onlarla nümunə göstərmək olar.
Yeri gəlmişkən, hazırda Qərb dövlətləri Ukraynaya yardım göstərmək məqsədilə birləşib. Məsələn, G7 ölkələri beynəlxalq ictimaiyyətlə birlikdə Ukraynaya 2022-ci il və sonrakı illərdə 24 milyard dollardan çox maliyyə yardımı ayıracaqlarını vəd edirlər və artıq bunun icrasına başlanılıb. Bu barədə maliyyə nazirləri və mərkəzi bankların rəhbərlərinin bu yaxınlarda Vaşinqtonda keçirilən iclasından sonra məlumat verilib.
“Biz bütün ölkələri və beynəlxalq təşkilatları Ukraynanın təcili ehtiyaclarını ödəmək və bu ölkənin gələcəyini bərpa etmək məqsədilə adekvat dəstəyi təmin etmək üçün səylərimizi birləşdirməyə çağırırıq”, - deyə iclas iştirakçılarının bəyanatında bildirilib. Üstəlik, bəyanatda Ukrayna və ona qonşu olan dövlətlərə güclü dəstəyin koordinasiyasının davam etdirilməsinin vacibliyi qeyd olunub.
G7 ölkələrinin nümayəndələri Beynəlxalq Valyuta Fondunun Ukrayna üçün çoxtərəfli donor hesabı açmasını və Avropa İttifaqının (Aİ) Trast Həmrəylik Fondunun yaradılması ilə bağlı bəyanatını alqışlayıb. Üstəlik, “Böyük Yeddilər” ölkələri Dünya Bankının, həmçinin Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının Ukraynanın dayanıqlı inkişafına istiqamətlənmiş maliyyə yardımı paketlərini dəstəkləyib.
Xatırladaq ki, bu yaxınlarda Kiyevdə səfərdə olan Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti Şarl Mişel bildirib ki, Aİ Ukraynaya kömək etmək üçün maliyyə yardımı daxil olmaqla, bütün mümkün imkanlardan istifadə etməkdə qərarlıdır. O, Ukrayna ilə bağlı olan Trast Həmrəylik Fondunun təsis edilməsinə dair hazırlıq işlərinin görüldüyünü açıqlayıb: “Yaxın günlərdə, yəni mayın 5-də keçiriləcək beynəlxalq donor konfransı ilə bu trast fondu fəaliyyətə başlayacaq. Biz bunu Polşa, İsveçlə birlikdə Avropa Komissiyasının, bütün üzv dövlətlərin köməyi və bir çox beynəlxalq oyunçuların dəstəyi ilə təşkil edəcəyik”.
Hazırda müharibənin davam etməsinə və indiyədək Ukraynaya dəyən ziyanın 600 milyard dollardan çox olmasına baxmayaraq, bu ölkənin İnfrastruktur Nazirliyi iddialı hədəf açıqlayıb: azad edilmiş ərazilərdə dağıdılmış infrastruktur cəmi 1-2 il ərzində bərpa ediləcək. Bu ilkin qiymətləndirməni aprelin 27-də Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenski Yerli və Regional Hakimiyyətlər Konqresinin iclasında da açıqlayıb.
Qeyd edək ki, bərpa işlərinə, həmçinin onların maliyyələşdirilməsinə hərbi əməliyyatlar başa çatdıqdan sonra başlamaq planlaşdırılır. Yəni bərpa işlərinə “Marşal planı”nda olduğu kimi üç il gözləmədən start vermək nəzərdə tutulub.
Humanitar fəlakət
Əlbəttə ki, güclü iqtisadiyyata malik olan dövlətlərin Ukrayna daxil olmaqla, müharibə və dağıntılardan əziyyət çəkən ölkələrə yardım etmək istəyi ancaq alqışlana bilər. Azərbaycan da imkanları çərçivəsində belə proqramlarda iştirak edir, humanitar və iqtisadi yardımlar göstərir. Təbii ki, 44 günlük müharibədən “sağ çıxan” və tamamilə dağıdılmış ərazilərinin təcili bərpası zərurəti ilə üzləşən Azərbaycan oxşar problemləri yaşayan başqa dövləti başa düşür və bu məsələ ona çox yaxındır...
Bu məqamda qeyd edək ki, Ermənistanın işğalı nəticəsində Qarabağ və Şərqi Zəngəzurdakı dağıntıların miqyası dəhşətlidir. Bütöv şəhərlər, yüzlərlə kənd faktiki olaraq yer üzündən silinib. Təəssüf ki, Azərbaycan postmüharibə dövründə azad edilmiş ərazilərinin bərpası prosesində yalnız öz imkanlarına arxalanmalıdır. Niyə?
Açıq danışsaq, bir qayda olaraq, belə yardımı məhz donor fondları təklif etməlidir. Doğrudur, müxtəlif ölkələrin, beynəlxalq təşkilatlarin nümayəndələri azad edilmiş ərazilərə çox sayda səfərə gəliblər. Bu ərazilərdəki vəziyyət geniş şəkildə işıqlandırılıb, fotolar və video görüntülər isə Azərbaycanın nə qədər bərpa işləri həyata keçirilməli olduğunu göstərir. Hətta bütün bunlara baxmayaraq, Bakıya yardımla bağlı təkliflər daxil olmayıb. Bu haqda danışarkən hələ azad edilmiş ərazilərin minalanmasının ağlasığmaz miqyasını hesaba qatmırıq. Doğrudur, Azərbaycan rəsmi səviyyədə dəymiş ziyanın konkret məbləğini açıqlamayıb. Amma azad edilmiş əraziləri adi gözlə müşahidə edən zaman belə, ziyanın onlarla deyil, hətta yüz milyardlarla dollar olduğu aydınlaşır.
Nə bu illər ərzində, nə ərazilərimizin azad edilməsi uğrunda müharibə dövründə, nə də ondan sonra BMT, Avropa Şurası və digər beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən faktiki olaraq işğalçı kimi tanınan Ermənistan məsuliyyətə cəlb olunmayıb, sanksiyalar və ya beynəlxalq qınaqlarla cəzalandırılmayıb.
Bundan əlavə, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin bu yaxınlarda qeyd etdiyi kimi, İkinci Qarabağ müharibəsi zamanı Ermənistanın 4-4,5 milyard dollar dəyərində hərbi texnikası məhv edilib. Odur ki, bu, məntiqi suallar doğurur.
“Sual olunur: Kasıb ölkədə bu qədər pul haradandır? Bu kreditlər haradandır? Bu kreditlərin sonra pulu qaytarılıbmı, qaytarılmayıbmı? Yoxsa silinib? Əgər o kreditlər verilməsəydi, mən tam əminəm ki, İkinci Qarabağ müharibəsinə ehtiyac qalmazdı. Ermənistan özü gəlib boynunu büküb razılığa gələrdi, necə ki, kapitulyasiya aktını imzaladı, bütün şərtlərimizi qəbul etdi və müharibədən sonra da necə deyərlər, tam başqa mövqe sərgiləyir. Ona görə əgər yenidən Ermənistanın silahlanmasına pul ayrılacaqsa, biz bunu qeyri-dost addım kimi qiymətləndirəcəyik və öz addımlarımızı buna uyğun şəkildə atacağıq”, - deyə Azərbaycanın dövlət başçısı vurğulayıb.
Daha bir məqamı qeyd etmək istərdim: işğalçı dövlət təkcə bir zamanlar işğal altında olan ərazilərin infrastrukturunu tamamilə dağıtmayıb, həm də Azərbaycanın qalan hissəsi üçün problemlər yaradıb. Məsələn, o, transsərhəd çayları çirkləndirib, su anbarlarından suvarma üçün istifadə olunan suyu kəsib, 15 il ərzində Naxçıvana qaz nəql edilməsinə mane olub.
Lakin beynəlxalq təşkilatlar bütün bunlara inadla məhəl qoymayıb. Digər tərəfdən Qarabağın ermənilər yaşayan rayonlarına qaz borusunun zədələnməsi nəticəsində “mavi yanacağ”ın verilməməsi dərhal “humanitar fəlakət” adlandırılıb.
Borc, yoxsa yardım?
İndiyədək Azərbaycana istər beynəlxalq təşkilatlar, istərsə də dünyanın hər hansı bir dövləti humanitar yardım çərçivəsində 1 dollar belə, verməyib. Beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri azad edilmiş ərazilərə səfər edir, dağıntıların miqyasından hiddətlənir və.... vəssalam. İkinci Qarabağ müharibəsinin başa çatmasından düz il yarım keçməsinə baxmayaraq, bu ərazilərin bərpası ilə bağlı hər hansı təklif, ideya irəli sürülməyib. Hələ donor konfranslarının keçirilməsindən belə, bəhs etmirəm.
Azərbaycan antiterror əməliyyatları, humanitar layihələr daxil olmaqla, beynəlxalq aləmin işlərində fəal iştirak edir, Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində mühüm rol oynayır, regional layihələr həyata keçirir. Odur ki, o, tərəfdaşlarından öz humanitar problemlərinə adekvat münasibət gözləyir və yuxarıda qeyd edilən məsələlərə görə Azərbaycanın buna əsası da var. Xüsusən də sadalanan problemlərin həlli təkcə Azərbaycan üçün deyil, həm də regionda davamlı sülhün və iqtisadi inteqrasiyanın bərqərar olması nöqteyi-nəzərindən mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Ölkəmizin həm beynəlxalq maliyyə təşkilatlarının üzvü, həm də bu qurumların donoru olduğunu qeyd etmək yerinə düşər. Azərbaycan sabit, özünü təmin edən və bütün dünyada mühüm əhəmiyyət kəsb edən böyük layihələrdə etibarlı tərəfdaş olan ölkə kimi tanınır. Üstəlik, o, yaxşı investisiya reytinqlərinə də malikdir. Bəs problem nədir?
“Mən hələ də ümid edirəm, beynəlxalq təşkilatlar, böyük fondlar, xeyriyyəçiliklə məşğul olan beynəlxalq qeyri-hökumət təşkilatları bir nəzər yetirəcəklər. Ağdam Qafqazın Xirosimasıdır. Bunu mən yox, beynəlxalq mütəxəssislər deyir. Ağdam kimi bütün şəhərlər ermənilər tərəfindən yerlə-yeksan edilib. Biz heç kimdən bir manat almamışıq. Ancaq bu ədalətsizliklə barışmaq da olmaz. Mən hesab edirəm ki, bizim qurumlarımız, hökumət, Prezident Administrasiyası, nazirliklər, hərə öz xətti ilə bu məsələ ilə bağlı gərək ciddi fəaliyyət göstərsin. Yardım göstərmək istəmirlərsə, desinlər ki, biz sizə yardım etməyəcəyik. Biz də işimizi bilək. Yəni müharibədən, təxminən, bir il yarım keçibdir. Bir fond belə bizə heç bir yardım göstərməyib”, - deyə Prezident İlham Əliyev hökumətin son iclasında bildirib.
Yeri gəlmişkən, Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda bir il ərzində düz 2,2 milyard manat dəyərində investisiya layihələri həyata keçirilib. Bu vəsaitlər həm ölkə iqtisadiyyatına, həm də dövlət büdcəsinə yük olmasın deyə mərhələli şəkildə ayrılır. Bu vəziyyətdə istənilən təmənnasız dəstək – texnologiyalar, avadanlıqlar və sair nöqteyi-nəzərdən çox faydalı olardı. Azərbaycana ən azı ərazilərinin minalardan təmizlənməsinə yardım göstərilə bilər.
“Müharibədən sonra 200-dən çox insan ya həlak olub, ya da ki ağır yaralanıb. Dünyada bu məsələ ilə məşğul olan o qədər fondlar var, QHT-lər var. Nə ilə məşğuldurlar? Gəlsinlər, kömək göstərsinlər. Bizim fiziki cəhətdən gücümüz çatmır. Biz nə lazımdırsa, almışıq. Maşın, mexanizm almışıq, texnika almışıq, hətta dronlar almışıq ki, o minalarla çirklənmiş yerləri təsbit edir. Ancaq bizdə mütəxəssis çatışmır, bizdə işçi qüvvə çatışmır. Ona görə, heç olmasa, bu sahədə bizə kömək göstərsinlər”, - deyə bu yaxınlarda Prezident İlham Əliyev bəyan edib.
Bəli, Azərbaycan ərazilərinin işğal altında qaldığı illərdə belə desək, ikili standartlara öyrəşib. Amma aşkar ədalətsizliklə barışmaq mümkün deyil və alınmır.
Bu arada, Azərbaycanın maliyyə naziri Samir Şərifovun qeyd etdiyi kimi, dövlət başçısı İlham Əliyevin çıxışlarından sonra Avropa İttifaqı iki bank - Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı, Avropa İnvestisiya Bankı  vasitəsilə Azərbaycana 2 milyard avro dəyərində borc verməyi planlaşdırdığını açıqlayıb.
Digər tərəfdən başqa beynəlxalq maliyyə qurumları, ilk növbədə, yenidənqurma işlərində böyük təcrübəyə malik olan Dünya Bankı öz kredit xətlərini təklif edir. Bundan başqa, Asiya İnkişaf Bankı Azərbaycan hökumətinin təqdim etdiyi proqramlar əsasında kifayət qədər böyük həcmlərdə borc ayırmağa hazırdır.
Əlbəttə ki, bütün bunlar müsbət siqnallardır. Kreditlər müəyyən layihələrin icrası üçün güzəştli şərtlərlə verilir. Lakin borc başqa, yardım isə fərqli məsələdir. Dosta yardım edilir. Əvəzində o, imkan və resursları olarsa, kömək göstərəcək.

BAILOUT WITH DOUBLE STANDARDS
Economic damage caused by warfare has never been comparable to the scale of human tragedies. However, we should be mindful that any war not only impedes economic development, but also sets a country back an order of magnitude, forcing it to spend much effort and many years to recover from the consequences of hostilities.
Based on its bitter experience of devastating wars, the world community has learned to help countries suffering similar disasters by providing them with interest-free loans or grants from various international funds. And it would be all right if such assistance were distributed fairly among all those affected, not only between the ‘favourite’ ones.
Selective bailout
Bailout is a well-known English term meaning material assistance to failing economy to save it from collapse. The first ever large-scale bailout was launched 65 years ago, in 1947, with the approval of the American European Recovery Program better known as the Marshall Plan. Many European countries after the Second World War were in a dilapidated and impoverished state, unable to escape the economic crisis on their own. For four years, the US donated $12.4 billion from the federal budget to the program participants (about $600 billion today). The funds were spent primarily on the restoration and upgrade of industry and infrastructure, as well as on repayment of foreign debt and social support for the population.
The USSR then refused assistance for fear of American hegemony and forced the Eastern European states and Finland to do the same. However, this did not prevent the implementation of the Marshall Plan.
The success of the plan prompted the continuation of similar programmes, of which there are dozens over the years.
Today, Western countries are rallying to help Ukraine. G7 members together with the international community are promising and providing Ukraine with more than $24bn in additional support for 2022 and beyond, as finance ministers and central bank governors announced recently following a meeting in Washington.
"We call on all countries and international organisations to join efforts to ensure adequate support for Ukraine to meet its urgent needs and rebuild its future," said a final statement from the meeting, which also noted the importance of continuing close coordination of support to Ukraine and its neighbouring countries.
G7 welcomed the opening of an IMF multi-donor account for Ukraine and the EU's announcement of a Solidarity Trust Fund, and supported the World Bank and EBRD sustainability packages for Ukraine.
President of the European Council Charles Michel, who recently visited Kiev, said that the EU was determined to use all possible instruments, including financial ones, to help the Ukrainian side. He announced the preparations to launch the Solidarity Trust Fund for Ukraine. "In the coming days, on May 5, we will launch the fund at an international donor conference. We will organise it together with Poland, Sweden with the help of the European Commission, all member states, and with the support of many international players," Michel said.
Meanwhile, the Ukrainian Ministry of Infrastructure has announced an ambitious goal to rebuild the destroyed infrastructure in the liberated territories within a year or two, although the amount of war damage reaches $600bn with the war is still ongoing.  These preliminary estimates were voiced by Ukrainian President Vladimir Zelensky at a meeting of the Congress of Local and Regional Authorities on April 27.
It is planned to launch reconstruction works and funding immediately after the end of hostilities, rather than waiting three years, as was the case with the Marshall Plan.
Humanitarian disaster
We can only welcome the desire of strong economies to assist Ukraine, as well as any other country affected by war and destruction. Baku is also involved in these programmes as much as possible, providing humanitarian and economic aid. For Azerbaijan, which just recently went through a 44-day war and is faced with the urgent need to restore its completely destroyed territories, similar problems of another state are quite understandable and close...
The scale of devastation that the Armenian occupation has left behind in Garabagh and eastern Zangezur is appalling. Entire towns, hundreds of villages have in fact been wiped off the face of the earth. But unfortunately, Azerbaijan has to rely only on its own ability to rebuild its liberated territories. Why?
As a rule, it is the donor funds that should offer this kind of assistance. No such offers have been made to Baku, despite numerous visits to the liberated territories by delegations from various countries and international organisations of all kinds, extensive media coverage of the situation, and photographs and video footage which clearly show the scale of restoration works to be carried out by Azerbaijan. Let alone the considerable scale of mine contamination on the liberated lands. The specific amount of damage has not been announced officially, but it is probably not less than hundreds of billions of dollars.
However, Armenia has not been called to account, punished with sanctions or international censure neither during the years of occupation, nor during the Second Garabagh War, although it has in fact been recognised as an invader by the UN, the Council of Europe and other organisations. Moreover, as Azerbaijani President Ilham Aliyev recently said, during the Second Garabagh War, Azerbaijan destroyed about $4-5 billion worth of Armenian military equipment, which raises logical questions. "The question is: where did a poor country get so much money? Where did these loans come from? Were these loans repaid later? Or maybe they were written off? It is absolutely clear that had these loans not been provided, there would be no need for the Second Garabagh War. Armenia itself would have obediently agreed, just as it signed the surrender act, accepted all our conditions. But after the war, it demonstrates a completely different position. Therefore, if Armenia continues to receive money again, we will consider it as an unfriendly step and act accordingly," Mr. Aliyev said.
Also, not only did Armenia completely destroy the infrastructure in the occupied territories, but it also created problems for the rest of Azerbaijan by polluting water in transboundary rivers, cutting off the supply of irrigation water from reservoirs, cutting off the gas supply to Nakhchivan for 15 years. All these facts have been stubbornly ignored by international organisations, while the failure to deliver gas to the Armenian-populated regions of Garabagh  due to faulty pipes was immediately labelled as a humanitarian disaster.
Debt or help?
So far Azerbaijan has not received a single dollar in international aid, either from international organisations or from any country in the world. Representatives of organisations visit Garabagh, get outraged by the scale of destruction and… that is it. No proposals, ideas or donor conferences during a year and a half since the end of the war.
Azerbaijan's participation in international life, including in anti-terrorist operations, humanitarian projects, ensuring European energy security and ongoing regional projects give every reason to expect its partners to treat its own humanitarian problems adequately. Especially when the resolution of these problems is important not only for Azerbaijan, but also for the establishment of lasting peace and economic integration in the region.
Azerbaijan is not only a member but also a donor to international financial organisations. Baku has established itself as a stable, self-sufficient and reliable partner in major global projects; a country with good investment ratings. So what is the problem?
"I still hope that international organisations, large foundations, international non-governmental organisations involved in charity will pay attention to this. Aghdam is the Hiroshima of Caucasus. It is not me saying this, but international experts. All cities, just like Aghdam, have been razed to the ground by Armenians. We have not received a single manat from anyone. But this injustice cannot be tolerated. I think that our authorities, the government, the Office of the President, ministries, each of these bodies should work seriously on this issue. If you do not want to help, say it openly. We will know what to do then. No foundation has ever provided assistance to Azerbaijan during almost two years passing since the war," President Ilham Aliyev said at the government meeting.
The investment programme for Garabagh and Eastern Zangezur covering the first year of the recovery operations is estimated at ₼2.2 billion. These funds are allocated gradually to ease the burden to the state budget and the national economy. In this situation, any gratuitous support in the form of technology, equipment, etc. would be very useful. After all, they can at least assist Azerbaijan in demining operations. "More than 200 people have died or been seriously injured after the war. There are so many foundations, NGOs dealing with this issue. What are they doing? Let them help. We are not strong enough to do everything on our own. We have acquired everything we need, including machinery, equipment, even drones detecting mine-contaminated areas. But we don't have enough specialists and manpower. They can helps us at least in this way," President Ilham Aliyev said recently.
Azerbaijan has become accustomed to double standards over the years of occupation. But tolerating this obvious injustice is impossible.
According to Azerbaijani Finance Minister Samir Sharifov, only after a number of speeches made by President Aliyev, the European Union announced plans to provide Baku with a €2bn loan through two banks - the European Bank for Reconstruction and Development and the European Investment Bank. In addition, other international financial institutions, first of all the World Bank, which has extensive experience in reconstruction works, also offer their loan lines. Asian Development Bank is also ready to lend a rather large amount on the basis of programmes presented by the Azerbaijani government.
These are certainly positive signals. Loans are available with favourable conditions for certain projects. Nevertheless, debt and help are two different concepts altogether. Helping a friend who will help you in return, having the resources and capacity to do so.