Görünən odur ki, vəziyyət əvvəlki dövrlərdən daha qəlizdir və yaxın gələcəkdə çıxış yolu görünmür
Yeni prezident və hökumətin seçilməməsi ilə növbəti siyasi böhran yaşayan İraq yenidən dünyanın diqqət mərkəzindədir. Bu ölkədə silsilə antiterror əməliyyatlarının keçirilməsi də gərginliyi artırır. Xatırladaq ki, bu ilin aprelində Türkiyə İraqın şimalında kürd muxtariyyəti ərazilərində gizlənən PKK terror qruplaşmasına qarşı “Pençe Kilit” adlı növbəti antiterror əməliyyatlarına başlayıb.
Türkiyə ilə eyni vaxtda İraq ordusu da Kərkük, Səlahəddin və Diyala əyalətlərində İŞİD-ə qarşı “Dəmir çəkic” əməliyyatı həyata keçirir. İraq ordusu, federal polis, Həşdi-Şabi qüvvələri və Kərkük Əməliyyatlar Komandanlığının birgə həyata keçirdiyi əməliyyatlar son aylarda İŞİD-in yenidən fəallaşmasının qarşısını almaq məqsədi güdür.
Maraqlıdır ki, bütün bu hadisələr İraqın şimalında istehsal edilən mayeləşdirilmiş qazın Avropa bazarına çıxarılması layihəsinin aktuallaşdığı bir dövrə təsadüf edir. Amma görünən odur ki, İraqda vəziyyət əvvəlki dövrlərdən də mürəkkəbdir və yaxın zamanlarda çıxış yolu görünmür.
İraqda siyasi böhran
2003-cü ildə Səddam Hüseynin 30 ildən artıq davam edən diktaturası ABŞ-ın bu ölkəyə ordu yeritməsi ilə sona çatdı və bu, ölkənin siyasi olaraq yenidən inşası prosesinə start verdi. Nəticədə, İraq tezliklə federal dövlətə çevrildi və ABŞ bu ölkəyə demokratiyanın Şərq variantını tətbiq etməyə qərar verdi: hakimiyyət qolları məzhəblər və etnik əsasda bölündü. Məsələn, yeni qaydalara əsasən, ölkə prezidenti kürd, baş nazir şiə çoxluqdan, parlament sədri isə sünni icmasının təmsilçisi seçilməlidir.
Bu sistem daha əvvəl 1943-cü ildə, yəni Fransanın işğalı dövründə Livanda tətbiq edilib. Amma o, Şərq “ab-havası”nı səthi olaraq əks etdirir.
Belə ki, onun işləmə mexanizmi çox mürəkkəb və ağırdır. Nəticədə, Livanda olduğu kimi, İraqda da hər seçki siyasi böhrana çevrilir: hökumət qurmaq, prezident seçmək (ölkə prezidentini də parlament seçir) bəzən bir neçə il uzanır, hökumət koalisiyalarını qurmaq isə aylarla vaxt aparır.
Yeri gəlmişkən, 2005-ci ildən bu yana hər seçki bu cür böhranlarla müşayiət olunur. Məsələn, 2010-cu ildə İraqda hökumət qurulması prosesi 10 aydan çox vaxt aparmışdı. Bu günə kimi də siyasi partiya və bloklar koalisiya qurmaqda çətinlik çəkir, iqtidarı bölüşə bilmirlər. Nəticədə, aylarla hökumət müzakirələri davam edir. Üstəlik, xarici amil də bu prosesə mənfi təsir göstərir. Qeyd edək ki, İraqda İranın (şiə), eləcə də Səudiyyə Ərəbistanı, Türkiyənin (sünni), ABŞ-ın (sünni, şiə və kürdlər içərisində müəyyən qruplar) siyasi təsiri var. Əlbəttə ki, bu amil koalisiya hökumətinin qurulmasına əngəl yaradır.
Oxşar vəziyyət indi də yaranıb. Hazırda İraq parlamenti çətin vəziyyətlə üzləşib. O, həm prezident seçməlidir, həm də yeni hökuməti formalaşdırmalıdır. Lakin indiki məqamda bu, faktiki olaraq mümkün deyil. Səbəb mövcud siyasi qüvvələrin heç birinin parlament çoxluğuna malik olmamasıdır.
Qeyd edək ki, ötən ilin oktyabrında İraqda keçirilən parlament seçkiləri zamanı heç bir siyasi partiya və ya seçki ittifaqı hökumət qurmaq üçün kifayət edəcək mandat qazana bilməyib. O vaxt 329 yerlik İraq parlamentində ən çox yeri (73) şiə din xadimi Müqtəda Əs-Sədrin rəhbərlik etdiyi “Sairun” ittifaqı qazanıb. İkinci yerdə İraq parlamentinin hazırkı sədri Məhəmməd Halbusinin rəhbərlik etdiyi “Təqqədüm” partiyası 38 mandat, üçüncü yerdə isə 37 mandat qazanmış keçmiş Baş nazir Nuri Əl-Malikinin rəhbərlik etdiyi “Qanuni dövlət” koalisiyası qərarlaşıb.
Hazırda İraq parlamentində 3 əsas siyasi qrup mövcuddur: “Əs-Sədr Hərəkatı” və Məsud Bərzaninin lideri olduğu Kürdüstan Demokrat Partiyasının birləşdiyi “Vətənin Xilası” ittifaqı, sünni siyasətçilər Məhəmməd Halbusi və Xamis Xəncərin birləşdiyi “Suverenlik İttifaqı” və müxalif şiə bloku.
Aprelin əvvəlində “Vətənin Xilası” və “Suverenlik İttifaqı”nın prezidentliyə namizədi kürd əsilli Reber Əhməd 3 cəhdə seçilə bilmədikdən sonra Əs-Sədr geri addım ataraq hökumət qurmaq təşəbbüsünü müxalif şiə qruplarına təklif edib və onlara 40 gün, yəni 2022-ci il mayın 11-nə qədər vaxt verib.
İraq qanunlarına əsasən, parlamentin prezidenti seçə bilməsi üçün deputatların 2/3-si parlamentin iclasında iştirak etməlidir. Lakin hələlik Əs-Sədr və müttəfiqləri bu çoxluğu təmin etmək iqtidarında deyil.
Əs-Sədr və müttəfiqlərinə qarşı olan əsas qrup İrana yaxınlığı ilə bilinən “Koordinasiya Qrupu” adlı blok və eləcə də “Kürdüstan Vətənpərvərlər İttifaqı” partiyasıdır. Müxalif şiə blokunda isə “Həşdi Şabi” komandiri Hadi əl-Amirinin rəhbərlik etdiyi “Fəth” koalisiyası və “Qanuni dövlət” koalisiyası təmsil olunur. Amma “Koordinasiya Qrupu”nun yeni prezidenti seçə biləcəyi çox şübhəlidir.
Əgər martdan aprelin 6-dək müddətdə daha çox səs və geniş koalisiyaya malik Əs-Sədr və müttəfiqləri bunu bacarmadısa, nisbətən azlıqda qalan şiə-kürd qrupundan ibarət olan Talabani blokunun uğur qazanacağına ümid etməyə əsas yoxdur. Hazırkı Əs-Sədr və müttəfiqlərinin 200-dən bir qədər çox mandatı var. Amma prezident seçmək və hökumət formalaşdırmaq üçün mandat sayı 220-dən çox (329 mandatın üçdə ikisi qədər) olmalıdır.
Beləliklə, mayın əvvəlində güman ki, parlament yeni prezidenti seçə və hökuməti formalaşdıra bilməyəcək. Bundan sonra qarşıda iki yol var. Birincisi, daha əvvəllər olduğu kimi, İraqda maraqları toqquşan qüvvələr razılaşaraq siyasi qüvvələrin qarşılıqlı güzəştinə nail olacaq. Dini liderlərin də müdaxiləsi ilə texnokrat və ya kənardan gətirilən baş nazirin rəhbərlik etdiyi koalisiya hökuməti qurulacaq.
İkinci ssenaridə isə, İraq Ali Federal Məhkəməsi parlamenti buraxıb yeni seçkilər elan edəcək. Amma məsələ ondadır ki, yeni seçkilərin vəziyyəti dəyişəcəyi ehtimalı da çox zəifdir. Çünki 2005-ci ildən bu yana heç bir siyasi qüvvə təkbaşına hökumət quracaq qədər mandat əldə edə bilməyib. Buna görə də bu proses İraqın ictimai-siyasi həyatı üçün ağır yükdür. Üstəlik, bu proses hər dəfə aylarla uzanır.
Qıtlıq, yoxsa terrorizm
Amma İraqın indi yeganə problemi seçkilər və hökumətin qurulmaması deyil. Artıq yerli siyasətçilər və iqtisadiyyat mütəxəssisləri İraq üçün ciddi xəbərdarlıq edirlər. Xüsusən ötən illərdə yay aylarında müşahidə olunan elektrik enerjisi və su çatışmazlığı bu il də gözlənilir.
İraq hökuməti ölkədə su ehtiyatlarının ötən illə müqayisədə düz iki dəfə azalacağı ilə bağlı əhaliyə xəbərdarlıq edib. Bu problemin səbəblərindən biri bu il yağıntının az olmasıdır. İkinci səbəb isə qonşu ölkələrdən gələn çayların suyunun həcminin kəskin azalmadır. Dəclə və Fərat İkiçayarasının ən böyük çaylarıdır. Onlar İraqın əsas içməli su mənbələridir. Dəclə və Fərat çayları Türkiyə və Suriya ərazisindən keçərək İraqa qədər uzanır. Qeyd edək ki, sadalanan iki ölkənin də şirin suya ciddi ehtiyacı var. Bu səbəbdən də, İraqa gələn suyun həcmi hər il azalır.
Ərzaq qiymətlərinin bahalaşması və qıtlıq riskini də nəzərə alsaq, İraq üçün qarşıdakı ilin çox çətin keçəcəyini söyləyə bilərik. Bundan əlavə, vəziyyəti daha da qəlizləşdirən başqa problem isə uzun illərdir həlli mümkün olmayan terror təşkilatlarıdır.
Güman ki, hazırda terrorizm digər problemlərlə müqayisədə daha ciddi təhdid yaradır. Əslində, İraqda təhlükəsizliyin və sülhün təmin edilməsi Səddam Hüseynin devrilməsindən sonra xüsusilə ciddi məsələyə çevrilib. Terrorizm təhlükəsinin pik nöqtəsi İŞİD-in fəallaşdığı dövrdə, yəni 2004-2006-cı illər və 2014-2017-ci illərdə olub. 2017-ci ildə İraq hökuməti rəsmi şəkildə İŞİD-ə qalib gəldiyini elan etsə də, terrorizm amili İraqın üzərində “Damokl qılıncı” kimi asılı qalıb. Xüsusən də son aylarda İŞİD İraqda yenidən fəallaşıb. Terror təşkilatı bu ilin aprelində Ənbar, Səlahəddin və Kərkükdə bir neçə nəfəri qaçırıb. Əslində, İraqda terrorizm ölkənin siyasi həyatının barometridir. Mərkəzi hakimiyyətin zəifləməsi, sosial-iqtisadi problemlərin artması, siyasi intriqaların dərinləşməsi, ilk növbədə, terrorun artması ilə müşayiət olunur. Bir sözlə, 2021-ci ilin oktyabrında keçirilən seçkilərdən sonra davam edən qeyri-müəyyənlik, siyasi qüvvələr arasında anlaşılmazlıq nəticə etibarilə İŞİD və əsasən kürd bölgəsində məskunlaşan PKK-nın fəallaşması ilə müşayiət olundu.
Terrorla mübarizə
Aprelin 18-də Türkiyə Milli Müdafiə Nazirliyi İraq ərazisindəki PKK düşərgələrinə qarşı “Pençe Kilit” əməliyyatına başladığını elan etdi. Əməliyyat İraq kürd muxtariyyəti ərazisində Metina, Zap və Avaşin-Basyan rayonlarında başladı. Ankara bəyan edib ki, PKK-nın yazın gəlməsi ilə Türkiyədə aktivləşməsi barədə məlumat əldə edib. Nəticədə, onun ordusu İraq ərazisinə daxil olub və burada yeni düşərgə-postlar qurulub. Bununla da, kürd separatçılarının Türkiyə ərazisinə keçid yollarını nəzarətdə saxlamaq mümkün olacaq. Yeri gəlmişkən, daha əvvəl 2014-2015-ci illərdə Türkiyə ordusu İŞİD-ə qarşı mübarizə aparan İraqın yerli tayfa qüvvələrini dəstəkləmək məqsədi ilə bu ölkədə 30-dan çox hərbi düşərgə və ya post qurmuşdu. Qərb mediası isə Türkiyə ordusunun yenidən İraq ərazisində bazalar quracağını yazıb. Hələlik Ankara bu məlumatı təkzib etməyib.
Maraqlıdır ki, Ankara və Bağdadın İraqın şimalında hərbi əməliyyatlara başlaması eyni dövrə təsadüf edir. Amma onların hədəf və məqsədləri fərqlidir. Xatırlatmaq lazımdır ki, mart ayında İran gözlənilmədən İraq kürd muxtariyyətinin paytaxtı Ərbili raket atəşinə tutub. O vaxt iranlılar raket atəşinin Ərbildəki Mossad qərargahını hədəf aldığını bəyan etmişdi.
Amma daha sonra “Reuters” agentliyi vurulan binanın enerji məhsulları ticarəti ilə məşğul olan kürd iş adamına məxsus olduğu və bu evdə İraq kürd regionundan çıxan mayeləşdirilmiş qazın Avropaya daşınması barədə amerikalı və israilli mütəxəssislərin iştirakı ilə toplantı keçirildiyi barədə xəbər yaydı. Bu xəbəri kürd rəsmilər də təkzib etmədi. Əksinə, muxtariyyətin baş naziri Məsrur Bərzani Dubaydakı enerji konfransında bəyan etmişdi ki, kürd qazı Avropanın enerji təminatında rol oynaya bilər. Adıçəkilən xəbər agentliyinin məlumatına əsasən, iranlıları daha çox narahat edən məsələ məhz kürd qazının Avropa bazarına çıxarılması olub.
Yeri gəlmişkən, Türkiyə İraqın şimalında antiterror əməliyyatlarına başladıqdan dərhal sonra kürd muxtariyyətinin baş naziri Məsrur Bərzani Londona səfər edərək Böyük Britaniyanın müdafiə və daxili işlər nazirləri ilə görüşüb. Bu görüşlərin əsas mövzusu regional təhlükəsizlik, kürd silahlı gücü olan Peşmərgənin dəstəklənməsi və sair olub.
Görünən odur ki, yaxın dövrdə İraq (kürd) nefti və qazının Avropa bazarına çıxarılması prosesi sürətlənəcək. Buna görə hazırda İraq və bu ölkə ətrafında cərəyan edən hadisələr məhz bu yeni vəziyyətə hazırlıq məqsədi daşıyır.
Bir sözlə, hazırda Türkiyə regionda əsas sabitləşdirici qüvvə olaraq qalır. Layihənin uğurla həyata keçirilməsi isə Avropanı Rusiya qazına alternativ olan Yaxın Şərqin enerji resursu ilə təmin edəcək. Söhbət təkcə İraqın şimalından çıxan neft və qazdan (İraq neftinin 40%-i ölkənin şimalında hasil olunur) deyil, həm də Yaxın Şərqdən başlayacaq böyük enerji dəhlizinin yaradılmasından gedir. Avropaya uzanacaq bu dəhlizin hələ 2020-ci ildə Suriya və kürd regionları üzərindən yaradılması planlaşdırılırdı. Amma “Ərəb baharı” və arxasınca başlayan müharibələr bu planı təxirə saldı. Görünən odur ki, hazırda bu meqalayihə yenidən aktuallaşır. Bu dəfə başlanğıc nöqtəsi İraq olmalıdır.

Iraq is in the world's spotlight once again. Once again, it is the result of another political crisis after a failed attempt to elect a new president and government. A series of anti-terrorist activities have also heightened the level of public tension in the country. In April 2022, Turkey launched yet another military operation, Pençe Kilit (Strong Claw) against the Kurdistan Workers' Party (PKK) terrorist militias hiding in the Kurdish Autonomous Region in northern Iraq.
In parallel with Turkey, the Iraqi army is conducting Operation Iron Hammer against ISIS in the northern provinces of Kirkuk, Salah ad-Din and Diyala. The military action, involving federal police, the Popular Mobilisation Force (Hashd al-Shaabi), as well as the Kirkuk Operational Command, is aimed at preventing the activation of ISIS observed in recent months.
Interestingly, all these events take place in parallel with the increasingly developed project on the export of liquefied natural gas from Iraqi Kurdistan to the European market. But it is clear that the overall situation in Iraq is much more complex than it was before. And there is no way out in the near future.
Political crisis in Iraq
The 2003 US invasion of Iraq put an end to more than three decades of Saddam Hussein's dictatorship and triggered a process of political restructuring in the country. Iraq has soon become a federal state and Washington decided to introduce an Oriental version of democracy, dividing the branches of power along religious and ethnic lines. Thus, according to the new rules, a Kurdish national would be elected president, a Shiite majority representative would be elected prime minister and a Sunni candidate from the Iraqi Sunni community would be elected speaker of parliament. The system tested earlier during the French occupation of Lebanon in 1943, in fact only superficially reflects the ‘spirit of the East’, with its mechanism of operation being very convoluted and complex. Therefore, as in Lebanon, every election in Iraq results in a political crisis: the forming of a government and election of a president by the parliament take several years, while creating coalition blocs may take months.
This has been true since the introduction of the present electoral system adopted back in 2005. In 2010, for example, it took more than ten months to form a government in Iraq. To this day, political parties and blocs struggle to form coalitions and cannot agree on power sharing. As a result, discussions on the composition of the new government take months, while external influences only add to the negative consequences of the current situation. Thus, Iraq is subject to political influence from Iran (Shiites), Saudi Arabia, Turkey (Sunnis) and the US (certain groups among Sunnis, Shiites and Kurds). Undoubtedly, this factor prevents political forces from joining the coalition government.
A similar situation is observed today, with the Iraqi parliament facing the daunting task of forming a new government and electing a president. But this is virtually impossible, as none of the existing political forces has gained a parliamentary majority.
Lack of seats for any political party or bloc can be explained by the outcome of parliamentary elections held in last October. The Sadrists from the Alliance for Reforms (As-Sayirun) led by Shiite cleric Muqtada al-Sadr won the most seats (73) in the 329-seat Iraqi parliament. They were followed by the Movement for Reforms and Development (Taqaddum) led by the current speaker of the Iraqi parliament, Muhammad al-Halbousi (38), and the State of Law coalition of the former Iraqi prime minister Nouri al-Maliki (37).
Currently, there are three main political groups in the Iraqi parliament: the Homeland Salvation coalition (a tandem of As-Sayyirun and the Kurdistan Democratic Party) led by Massoud Barzani, the Sovereignty coalition of Sunni politicians Muhammad al-Halbousi and Khamis al-Khanjar, and the opposition Shia bloc.
In early April, after three failed attempts by a single presidential candidate, ethnic Kurdish Ribera Ahmed from the Homeland Salvation and Sovereignty coalitions, Al-Sadr handed over the initiative to form the government to the opposition Shiite blocs, giving them forty days to do so - until May 11, 2022.
Under Iraqi law, presidential elections are considered valid if two-thirds of deputies are present during a parliamentary vote. But so far al-Sadr and his political allies have been unable to secure such a majority.
The main bloc against al-Sadr and his allies is the Coordination Group known for its proximity to Iran, and the Patriotic Union of Kurdistan party. The opposition Shiite bloc includes the Fath coalition led by Hadi al-Amiri, commander of Hashd al-Shaabi, and the State of Law. However, it is highly unlikely that the Coordination Group will be able to elect a new president. If al-Sadr and his allies, who have a large number of votes and a broad parliamentary coalition, were unable to do so before April 6, 2022, it is unexpected to expect this from a relatively small Shiite-Kurdish bloc of Talabani anyway. Al-Sadr and his allies now have just over 200 mandates, but by no means more than 220 (two-thirds of the 329) needed to elect a president and form a government.
Parliament is unlikely to be able to elect a new president and form a government in early May. It will have to choose between two options. Firstly, the opposing political forces will, as before, agree among themselves and come to a compromise. As a result, and thanks to the intervention of religious leaders, it is likely that a coalition government headed by yet another technocrat or an outsider prime minister be formed.
The second scenario involves the dissolution of the Iraqi parliament by the Supreme Federal Court and the announcement of new elections. However, it is unlikely to change the current state of affairs. Since 2005, no political force has been lucky to win enough parliamentary seats to form a government on its own. That is why the process is a heavy burden for Iraq's social and political life, dragging on for months each time.
Shortage or terrorism?
But presidential elections and the lack of a government are not Iraq's only problems. Local politicians and economists are warning about electricity and water shortages expected in 2022. They are mainly observed in the summer season and have threatened Iraq in previous years. Iraqi authorities have already warned the population of a twofold reduction in the country's water resources compared to last year. One reason is the low rainfall this year. Another is the drastic reduction of river water flowing into Iraq from neighbouring countries. The Tigris and Euphrates are known to be the two major rivers of Mesopotamia and the main sources of drinking water in Iraq. Both pass through Turkey and Syria, which are also in need of fresh water, hence resulting in an annual drop in Iraq’s water supply.
Given the risk of rising food prices and shortages, the coming season is likely to be a major challenge for Iraq. However, the developing situation is complicated by another long-standing and still unresolved problem - terrorist organisations operating in the country.
Perhaps terrorism is an even more urgent threat than the other ones. The issue of security and peace in Iraq has been particularly relevant since Saddam Hussein's ouster. The terrorist threat peaked in 2004-2006 and 2014-2017, periods of ISIS activation. Despite the Iraqi government's official declaration of total victory over ISIS in 2017, the terrorism factor has remained relevant in Iraq. ISIS has been particularly active in recent months, following the kidnapping of several people in Anbar, Salah ad-Din and Kirkuk provinces in April. Terrorism in Iraq is something of a barometer of the country's political life. Thus, the increasing number of acts of terror is directly proportional to the weakening of central authority, growing socio-economic problems and deepening political intrigue. Uncertainty and misunderstanding between political forces after the October 2021 elections have also been accompanied by the rise of ISIS and PKK, the latter being mainly based in the Kurdish autonomy of Iraq.
Fighting against terror
On April 18, the Turkish Ministry of Defence announced Operation Strong Claw against PKK camps in Iraq. The operation began in the districts of Metin, Zap and Avasin-Basyan located in Iraqi Kurdistan. Ankara said it has received intel of PKK activation in Turkey this spring. Turkish troops have already entered the Iraqi territory and set up checkpoints and camps there, allowing them to control the movement of Kurdish separatists into Turkey. Incidentally, the Turks established more than 30 military bases or checkpoints in Iraq in 2014-2015 to support local tribal armed groups fighting against ISIS. Western media have reported that the Turkish army will rebuild these bases in Iraq. Ankara has yet to deny this information.
Interestingly, the deployment of Turkish and Iraqi troops in northern Iraq is running hand in hand, although the goals and objectives of the two sides are different. Erbil, the capital of Iraq's Kurdish autonomy, came under a surprise Iranian missile attack in March. Iranians stated the missile was aimed at the Israeli Mossad control room in Erbil. Reuters later reported that the building actually belonged to a certain Kurdish energy trader who provided it to US and Israeli experts for discussions on transporting liquefied gas from Iraqi Kurdistan to Europe. Kurdish officials have not denied this information. But the autonomy's prime minister, Masrour Barzani, said at a recent energy conference in Dubai that Kurdish gas could play a role in Europe's energy supply. According to the news agency, it is the supply of Kurdish gas to the European market that makes Iranians concerned.
Immediately after the start of the anti-terrorist operation in northern Iraq, Prime Minister Barzani visited London and met with the British defence and interior ministers. Key topics of bilateral discussions were regional security, support for Kurdish Peshmerga, etc.
It seems that Iraqi (Kurdish) oil and gas exports to the European market will accelerate in the near future. And the ongoing events in and around Iraq is a kind of preparation for the new reality.
Turkey remains a major stabilising force in the region. A successful project would provide Europe with a Middle Eastern alternative to Russian gas. It is not just about volumes of oil and gas from northern Iraq (40% of Iraqi oil), but also about creating a major energy corridor starting in the Middle East. In fact, there were plans to create such a corridor to Europe back in 2020 - through the Kurdish regions and Syria. But the Arab Spring and the ensuing wars put this plan on hold. It seems that another mega-project is becoming relevant again. This time Iraq should become the starting point of the expected energy route.