MÜHARİBƏ ÖZ YERİNDƏ, DANIŞIQLAR ÖZ YERİNDƏ…
Artıq iki aydan çoxdur ki, Ukrayna müharibə alovu içərisində yanır. Müharibə hər gün çox sayda insanın həyatına son qoymaqla yanaşı, yalnız Rusiyanın deyil, az qala dünya iqtisadiyyatına milyonlarla ziyan vurur. Dünya artıq həftələrdir ki, Ukrayna böhranının heç olmasa aralıq həllinə imkan verəcək barışığın əldə edilməsini gözləyir. Yaranmış vəziyyət vasitəçiləri qan axıdılmasının qarşısının alınması üçün yolların axtarışını artırmağa vadar edir. Onlar arasında aparıcı yeri isə Türkiyə tutur. Türkiyə rəhbərliyi münaqişə tərəflərinin ali rəhbərliyi arasında birbaşa danışıqların təşkili üçün var qüvvəsi ilə çalışır. Ankaranın bu fəallığı BMT rəhbərliyi tərəfindən də anlayışla qarşılanır və dəstəklənir. İndi bu qurumun rəhbərliyi də gec də olsa, sülhyaratma prosesinə qoşulub.
Müharibə öz yerində, danışıqlar öz yerində…
Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan aprelin 22-də bəyan edib ki, tərəflər arasında birbaşa görüşün təşkili səyləri müəyyən nəticələr verməkdədir. «İrəliləyişlər var. Lakin onlar arzulanandan uzaqdır. Nailiyyətlərə ümid edir, ümidimizi itirmirik», - deyə o, bildirib. Ərdoğan deyib ki, münaqişə tərəflərinin prezidentləri Türkiyənin təklifini qəbul edərlərsə, ali səviyyədə görüş İstanbulda təşkil oluna bilər.
Bu səylərə qoşulmuş BMT-nin baş katibi Antoniu Qutyerreş öz növbəsində, Ankaraya səfər edərək Türkiyə prezidenti ilə müzakirələr aparıb. Tərəflər Ukraynada insanların təxliyəsi üçün humanitar dəhlizlərin açılmasının vacibliyini bildiriblər. Beləliklə, BMT rəhbərliyi Ankaranın Ukraynada sülhə nail olmaq cəhdlərini daha real cəhdlər kimi birmənalı şəkildə qəbul edib ki, bu da Rusiya-Ukrayna dialoqunda Türkiyənin əsas və hələ ki, alternativsiz fasilitator rolunu gücləndirir.
BMT-nin baş katibi daha sonra Moskvaya yollanaraq, orada prezident Vladimir Putin və xarici işlər naziri Sergey Lavrov ilə danışıqlar aparıb. Qutyerreş humanitar dəhlizlərin funksionallığının təmini üçün BMT, Rusiya və Ukrayna nümayəndələrindən ibarət birgə qurumun yaradılmasını təklif edib.
Atəşin dayandırılması, ehtiyacı olan ukraynalılara, ilk növbədə, Mariupol sakinlərinə yardımın göstərilməsi məsələsi BMT rəhbərinin Ukrayna Prezidenti Vladimir Zelenski ilə görüşündə də diqqət mərkəzində olub.
Hazırda bunun beynəlxalq gündəmin ən vacib məsələsi olduğunu son hadisələr də təsdiqləyir.
Müharibədə yeni mərhələ
Ukraynada hərbi əməliyyatların aktivliyi gözlənildiyi kimi, ölkənin şərqinə doğru yerdəyişməyə başlayıb. Xüsusilə Mariupol ətrafında döyüşlər nəzərəçarpacaq dərəcədə şiddətlənib. Xatırladaq ki, bu şəhərin müdafiə qüvvələri müharibənin başladığı ilk gündən iki aydan çoxdur ki, üstünlüyə malik Rusiya qoşunlarına müqavimət göstərir. Ukrayna Prezidenti Ofisinin rəhbərinin məsləhətçisi Aleksey Arestoviç hələ aprelin 18-də bildirmişdi ki, Zelenski Moskvaya bu haqda xəbərdarlıq da edib: «Mariupolun müdafiəçiləri həlak olarlarsa, Ukrayna danışıqlardan birdəfəlik imtina edəcək». Ondan bir neçə gün sonra Zelenski özü Kiyevdə keçirdiyi mətbuat konfransında Kiyevin danışıqlardan imtinasını labüd edəcək daha bir şərti açıqlayıb. Dövlət başçısı deyib ki, Rusiyanın Xersonda referendum keçirilməsi və «Xerson Xalq Respublikası»nın yaradılması təşəbbüsü də Ukraynanın danışıqlardan imtinası üçün əsas ola bilər.
Maraqlıdır ki, Arestoviçin bəyanatından, təxminən, 2 sutka sonra Rusiya Prezidenti Vladimir Putin Mariupoldakı «Azovstal» zavodunun sənaye zonasına hücumun məqsədəuyğun olmadığını bildirərək, onun ləğv edilməsi əmrini verib. Beləliklə, bir yandan Rusiya tərəfi Mariupolun ələ keçirildiyini bildirir, digər yandan rəsmi Kiyev üçün şəhərin müqavimətinin davam etdiyini söyləmək imkanı əldə edir. Demək, hələ ki, danışıqlardan çıxmağa ehtiyac yoxdur. Danışıqlar imkanının davam etməsi isə hər iki tərəf üçün son dərəcə vacibdir. Bununla yanaşı, Kiyevin bəyanatlarından belə təəssürat yaranır ki, Ukrayna ordusu müdafiə mövqelərinin gücləndirilməsi, müqavimətin artırılması ilə hərbi əməliyyatları Rusiya qoşunlarının ölkə ərazisindən mümkün olan maksimum həddə çıxarılmasınadək davam etdirmək əzmindədir. Uzunmüddətli hərbi əməliyyatlar üçün qoşunlarının hazırlığının zəifliyində tənqid olunan Rusiya üçün isə savaşın uzanması yalnız maddi və insan itkisi yox, həm də imic itkisi deməkdir.
Bütün bunların fonunda Moskvadan Ukraynaya dürüst ifadə olunmuş sülh müqaviləsi layihəsinin təqdim olunduğuna dair xəbər gəlib. Məlumatda bildirilir ki, hazırda Rusiya qarşı tərəfin cavabını gözləyir. «Ukrayna tərəfinə təqdim olunmuş sənəd layihəsində son dərəcə konkret formul əks olunub. Top onların tərəfindədir və biz cavab gözləyirik», - deyə Rusiya prezidentinin mətbuat katibi Dmitri Peskov bildirib. O, sənədə nə vaxt cavab veriləcəyinin Ukraynadan asılı olduğunu deyib, lakin bildirib ki, iş dinamikası «arzulanan səviyyədə deyil».
Bunu Kiyevin Moskvanın təklifinə skeptik münasibəti də təsdiqləyir. Bu, onu göstərir ki, Qərb dövlətlərinin dəstəyini getdikcə daha ciddi hiss edən, həmçinin öz potensialına arxalanan Ukrayna tərəfi özü üçün daha əlverişli danışıqlar şəraitinə nail olmağa çalışır. Martın sonunda İstanbulda əldə edilmiş əsas razılaşmalar isə kağız üzərində qala bilər.
Avropa Kiyevlədir
Avropa Komissiyasının rəhbəri Ursula fon der Lyayen ilə Avropa diplomatiyasının başçısı Jozep Borrelin Kiyevə səfərindən 1 həftə sonra – aprelin 20-də Avropa İttifaqı Şurasının prezidenti Şarl Mişel də Ukraynaya baş çəkib. Mişel ilə Zelenskinin görüşündə müzakirə edilmiş əsas mövzulardan biri Ukrayna üçün trast fondunun yaradılması olub. Onu Ukraynanın bərpası fondu da adlandırırlar.
Dünya Bankının Şarl Mişelin Kiyevə səfərindən 2 sutka sonra açıqladığı qiymətləndirməyə görə, müharibə nəticəsində Ukraynanın binalarına və infrastrukturuna dəymiş zərər, təxminən, 60 milyard dollardır. Ukrayna prezidenti isə öz növbəsində bildirib ki, ölkəsinin davam edən müharibə nəticəsində üzləşdiyi iqtisadi itkiləri kompensasiya etməsi üçün ayda 7 milyard dollara ehtiyac var.
Bu vəsaiti isə yalnız Qərb dövlətləri, məsələn, Avropa İttifaqı ayıra bilər. Yeri gəlmişkən, Rusiyaya tətbiq olunmuş sanksiyalar üzündən onun özü də ciddi zərərlə üzləşib. Bununla yanaşı, Brüsseldə hesab edirlər ki, yaradılacaq fond investisiya və islahatları Ukrayna hökuməti ilə məsləhətləşmələr şəraitində həyata keçirəcək. Qrantlar və kreditlərin necə bölüşdürüləcəyi məlum deyil. Fonda toplanacaq vəsaitin təxmini həcmi haqda da konkret bilgi yoxdur. Güman olunur ki, fonda vəsait toplanılması onilliklər ərzində davam edəcək.
Bu arada, ayrı-ayrı Avropa dövlətləri rəhbərlərinin Kiyevə səfərləri davam edir. Balkan dövlətləri və Polşa rəhbərliyinin ardından Danimarka və İspaniyanın baş nazirləri Mette Frederiksen ilə Pedro Sançes də Ukraynada olublar. Avropa liderləri üçün hərbi əməliyyatların fəsadlarının miqyasını şəxsən görmək, Ukraynanın istər siyasi, istərsə də iqtisadi dəstəyində hansı dərəcədə iştirak edəcəklərini bu yolla müəyyənləşdirmək vacibdir. Hər halda, bu səfərin ardından hər iki ölkə Kiyevə miqyaslı hərbi yardım göstərəcəyini bəyan edib. İspaniya Ukraynaya 200 ton döyüş sursatı və başqa materiallar, o cümlədən yük maşınları və 20 zirehli nəqliyyat vasitəsi göndərəcəyini açıqlayıb. Danimarka isə silah alınması üçün, təxminən, 90 milyon dollar ayırır. Bu, onun Kiyevə göstərəcəyi hərbi yardımla birlikdə 1 milyard Danimarka kronunu aşır.
ABŞ-ın hərbi diplomatiyası
Ukraynaya göstərilən hərbi dəstəyin həcminə görə lider əvvəlkitək ABŞ-dır. Amerikanın əsas proqramı Rusiyanın hərbi potensialının azalması və geostrateji təsir imkanlarının zəiflədilməsinə yönəlib.
Prezident Co Bayden bu yaxınlarda bəyan edib ki, Birləşmiş Ştatların Ukraynaya hərbi yardımının həcmi 3,2 milyard dollara çatır. Söhbət artıq ayrılmış yardımlara daha 800 milyon dolların əlavə olunmasından gedir. Yeni tədarüklər özündə ağır silahları, onlarla habutsanı, taktiki dronları və 144 min ədəd döyüş sursatını birləşdirir. Bundan əvvəl eyni həcmdə edilmiş yardımda artilleriya sistemləri, mərmilər, zirehli texnika və helikopterlər var idi.
Bununla yanaşı, Bayden yardımın praktik əhəmiyyət daşıdığını, konkret olaraq Rusiyanın hərbi kampaniyasının «ikinci mərhələsi»nin qarşısının alınmasına yönəldiyini bildirib.
Ümumilikdə isə Ukraynaya müharibənin başladığı vaxtdan göstərilən xarici yardımların həcmi 20 milyard dollara çata, hətta onu aşa bilər. Ukrayna Milli Bankının rəhbəri Kirill Şevçenko hələ aprelin 8-də bildirib ki, ölkəsi miqyaslı hərbi əməliyyatların başladığı gündən bu yana ümumilikdə 15 milyard dollarlıq maddi, texniki və humanitar dəstək alıb. Bu məbləğin 5 milyardından çoxu birbaşa büdcəyə daxil olub.
Kiyevə iqtisadi yardımın həcminə görə də lider ABŞ-dır. Şevçenkonun sözlərinə görə, Vaşinqtonun Kiyevə ayırdığı əlavə 500 milyon dolları hökumət iqtisadiyyatın sabitləşdirilməsinə, əhalinin dəstəklənməsinə və əməkhaqlarının ödənilməsinə yönəldə bilər.
Rusiya Qərbin Kiyevə hərbi və iqtisadi dəstəyini tənqid edir, bunu müharibənin davam etməsinin, demək həm də onun humanitar fəsadlarının əsas səbəbi sayırsa, Qərb özü bu dəstəyə yalnız Kiyevə yardım vasitəsi kimi baxmır. Moskvanın geosiyasi iddialarının qarşısının alınması üçün ona mümkün qədər böyük hərbi, iqtisadi və siyasi zərbə vurmaq istəyirlər.
Ukrayna prezidenti Kiyevdə aprelin 23-də keçirdiyi mətbuat konfransında bildirib ki, Qərbin onlara silah tədarükünə Rusiyanın necə yanaşdığı onu maraqlandırmır. Bundan başqa, dövlət başçısı deyib ki, Kiyevə ehtiyacı olan silahların tədarükü davam edərsə, o, bütün torpaqlarını azad etmək üçün mübarizə aparacaq. Söhbət, güman ki, həm də Krımdan gedir.
Kiyev Bakını başa düşür
Maraqlıdır ki, Ukrayna prezidenti bu yaxınlarda keçirdiyi mətbuat konfransında Azərbaycanın ölkəsinə göstərdiyi yardımdan da söz açıb. «Əliyev Ukraynanı dəstəkləyir. Silah məsələsində Azərbaycanın Ukraynaya yardım etməsi çətindir. Bu, həqiqətdir və bunu anlamaq olar. Çünki onların da Qarabağı var», - deyə Zelenski bildirib. Prezident bildirib ki, Ukrayna Bakının məsələyə daha çox cəlb olunmasını istəyərdi, amma bunu tələb etmir. «Bu, neytrallıq balansını anladığımız azsaylı dövlətlərdəndir. Çünki onların özlərində də müharibə qızışa bilər. Amma daha çoxunu gözləyirik və uzun müddət anlayış göstərə bilmərik. Çünki bizim üçün çətin olacaq», - deyə o, qeyd edib.
Kiyevin dost ölkədən ciddi dəstək gözləntisini, əlbəttə ki, başa düşmək olar. Lakin bu halda Zelenskinin özünün də dediyi kimi, yeni münaqişəyə imkan verməmək, Cənubi Qafqazda sabitliyin, dayanıqlı sülhün təmini üçün Azərbaycanın özünün dəstəyə ehtiyacı var. Bakının «3+3» formatında regional dialoq qurmaq cəhdlərinin əsas səbəbi də budur. Bununla yanaşı, Bakı münaqişənin fəsadlarını nəzərə alaraq, Ukraynaya ciddi humanitar dəstəyi davam etdirir.
Zelenski NATO ölkələrini qınayır
Bu arada, Ukrayna lideri NATO ölkələrini ölkəsinin alyansa qəbulu məsələsində cəsarətsizlik göstərməkdə təqsirləndirir. Zelenski hesab edir ki, Rusiyanın Ukraynaya hücumu məhz bu üzdən mümkün olub. Bununla yanaşı, prezident bildirib ki, bəzi ölkələr Rusiyaya sanksiya tətbiq etmək istəməyib, buna ehtiyacın olmadığını düşünüb. Çünki onlar Ukraynanın 3 günə Rusiyanın nəzarətinə keçəcəyini düşünüb. Bu bəyanatda Moskva ilə dialoqa tərəfdar olan əsas ölkələr – Fransa və Almaniyanın ünvanına gizli ittiham hiss olunur.
Hazırda Kiyev Vaşinqton, London və Varşava, həmçinin Baltikyanı dövlətlər və bir sıra digər ölkələrlə dialoqa üstünlük verir. Çünki onlar Paris və Berlinlə siyasi əlaqələri inkişaf etdirməkdənsə, Moskvaya qarşı daha sərt mövqe tutmağa üstünlük verirlər. Yeri gəlmişkən, sonuncular Ukraynaya ehtiyac duyduğu hücum silahlarının tədarükünə hələ də lüzum görmür.
Əvəzində, Ukraynanın bəzi avropalı tərəfdaşlarından fərqli olaraq, Yaponiya münaqişənin ilk günlərindən sərt antirusiya mövqeyi tutur. Yaponiyanın Xarici İşlər Nazirliyi 2003-cü ildən bu yana ilk dəfə Cənubi Kurili «Rusiya tərəfindən qeyri-qanuni işğal olunmuş ərazi» adlandırıb. 2011-ci ildən bu tərəfə isə bu adaların ilk dəfə «Yaponiya ərazisi olduğu» bəyan edilib.
Beləliklə, Tokio göstərir ki, ərazi dəyişikliklərinin geosiyasi reallığa çevrildiyi şəraitdə o, Kurilə iddiasını açıq şəkildə ortaya qoymaqla, bu prosesdə iştirak etməyə hazırdır.
Ukraynada müharibənin davam etdiyi bir vaxtda beynəlxalq münasibətlərin müxtəlif aktorları öz maraqlarını reallaşdırmaq üçün yeni imkanlardan yararlanmağa çalışırlar.

WAR’S NO LIMIT TO TALKS
Availability of opportunities to agree on peace extremely important for the parties to the Ukrainian conflict
Ukraine has been in a state of war for more than two months now. The war that is claiming many lives every day and costs millions of dollars not only to Ukraine and Russia, but to the rest of the world. For several weeks, the world has been waiting at least for a ceasefire, which could be the starting point for an interim solution for the Ukrainian conflict.
This makes the mediators intensify their efforts to find ways to end the bloodshed. Among them, the leading role belongs to Turkey, whose leadership insists on direct negotiations between the top leaders of the conflicting countries. Ankara's efforts are understood and supported by the UN leadership, which has joined the peacebuilding process, albeit rather late.
War is no limit to negotiations
On April 22, Turkish President Recep Tayyip Erdogan said that efforts to organise such a meeting were yielding some results. "There is some progress. However, they are far from what we want. We hope for real progress. We are not giving up hope," the Turkish leader said. He noted that if the presidents of the conflicting sides accept Turkey's invitation, the summit could be held in Istanbul.
UN Secretary-General António Guterres, who joined these efforts, arrived in Ankara and discussed with the Turkish president the need for humanitarian corridors in Ukraine to evacuate people. Thus, the UN leadership explicitly acknowledged Ankara's efforts to achieve peace in Ukraine as the most effective, thus securing Turkey's role as the main and so far non-alternative facilitator of the Russian-Ukrainian dialogue.
The UN Secretary General then flew to Moscow, where he held talks with Russian President Vladimir Putin and Foreign Minister Sergey Lavrov. Guterres proposed setting up a joint team of UN, Russian and Ukrainian representatives to make the humanitarian corridors work.
The subject of the ceasefire and assistance to Ukrainians in need, especially the residents of Mariupol, was the focus of talks between the UN chief and Ukrainian President Vladimir Zelensky.
The events of recent weeks also confirmed that this is probably the most important issue on the international agenda today.
New stage of the war
As expected, intensity of military operations in Ukraine has begun to shift to the east of the country. Fighting has also intensified primarily around Mariupol, where the defendants of the city have continued to fight against the superior Russian forces for more than two months since the start of hostilities.
According to the adviser to the Ukrainian president, Alexei Arestovich, President Zelensky warned Moscow on April 18 that "if the defenders of Mariupol die, Ukraine will finally withdraw from the negotiations". A few days later, speaking at a press conference in Kiev, the Ukrainian president added that another condition for Ukraine's possible withdrawal from the negotiating process was the initiation by the Russian side of a possible referendum in Kherson and the proclamation of the Kherson People's Republic.
Remarkably, almost two days after Arestovich's statement, Russian President Vladimir Putin called the storming of the industrial zone of the Azovstal plant in Mariupol with the remnants  of Ukrainian military inappropriate and ordered to cancel it. Thus, on the one hand, the Russian side claims the capture of Mariupol, while on the other hand, Kiev can argue that resistance remains in the city and, therefore, there is no need to withdraw from the negotiations for now.
Maintaining the possibility of continuing negotiations is crucial for both sides. Nevertheless, Kiev's statements give an impression of determination, with the Ukrainian army strengthening its defensive positions and increasing resistance, to continue military action until Russians are pushed out of Ukrainian territory as far as possible.
For Russia criticised for ill-preparedness for a prolonged military campaign in Ukraine, the campaign can result in not only material, human, but also image losses.
Moscow stated that a draft peace agreement with clear wording had been handed over to Ukraine and Kiev's response was expected. "Our draft document, which includes absolutely clear expressions, has been handed over to Ukraine. The ball is in their court, we are waiting for an answer," spokesman to the Russian president Dmitry Peskov said. Timing of the response depends on Ukraine, but Kiev's reaction "leaves much to be desired", Peskov said.
This is confirmed by Kiev's scepticism towards Moscow's proposals and indicates that the Ukrainian side, sensing the growing support of Western states as well as relying on its own potential, will push for more favourable negotiating conditions for itself. Basic agreements reached in Istanbul at the end of March may remain on paper.
Europe with Kiev
On April 20, a week after European Commission President Ursula von der Leyen and European High Representative for Foreign Policy Josep Borrel visited Kiev, the head of the European Council, Charles Michel, visited the Ukrainian capital. One of the central issues that were discussed at the meeting between Michel and Zelensky was the establishment and operation of a trust fund for Ukraine also called the Ukraine Recovery Fund.
According to World Bank estimates announced two days after the EU chief's visit to Kiev, the physical damage to Ukrainian buildings and infrastructure caused by the war has already reached around $60bn. In turn, the Ukrainian president said that the country needs $7bn a month to compensate for the economic losses caused by the ongoing hostilities.
These funds can only be provided by Western countries, in particular the European Union, which, by the way, has itself suffered quite significantly from the sanctions imposed on Russia. At the same time, Brussels believes that the proposed fund will provide investments and reforms in consultation with the Ukrainian government. It is unknown how the grants and loans will be distributed, as is the approximate amount of funds. Presumably, financing will be deposited into the fund’s account over a period of decades.
It is interesting to observe a new practice of recurrent visits of individual European leaders to Kiev. Following the leaders of the Balkan states and Poland, Prime Ministers of Denmark Matte Frederiksen and Spain Pedro Sanchez visited Kiev. It was important for European leaders to see for themselves the scale of consequences of the hostilities and to assess the extent of their involvement in supporting Ukraine, politically and economically. Both countries have announced large-scale military assistance to Ukraine. Thus, Spain is contributing 200 tonnes of ammunition and other materials, including trucks and 20 armoured vehicles. Denmark, on the other hand, is allocating about $90 million for weapons, which with its total military contribution exceeds 1 billion Danish kroner.
US military diplomacy
Leader in military support to Ukraine is still the US. Washington has launched a programme to reduce its military potential aimed at geostrategic containment of Moscow.
US President Joe Biden recently announced that US military aid to Ukraine will reach $3.2 billion. It is about allocating another $800 million in military aid to Ukraine, in addition to the funds already allocated for this purpose. New supplies will include heavy weapons, dozens of howitzers, tactical drones and 144,000 pieces of ammunition. The last package for the same amount included artillery systems, shells, armoured personnel carriers and helicopters.
Biden made it clear that the aid was practical and allocated specifically for the purpose of countering the "second phase" of Russia's military campaign.
Overall, the total amount of foreign aid to Ukraine since the outbreak of hostilities may come close to or even exceed the $20bn mark. As early as April 8, the governor of the National Bank of Ukraine, Kirill Shevchenko, said that since the start of large-scale hostilities, Ukraine has received international financial, technical and humanitarian support totalling $15bn. Of this amount, more than $5bn has gone straight to the budget.
Leader in economic assistance to Kiev is also the US. According to Shevchenko, the government will be able to use the additional $500m to stabilise the economy, support the population and pay salaries.
While the Russian side directly reproaches the West for military and economic support to Ukraine, seeing it as the main reason for the continuation of the war and thus its humanitarian consequences, the West itself sees its support not only as an opportunity to help Kiev. They want to inflict as much military, economic and political damage as possible on Moscow to curb its geopolitical ambitions.
Speaking at a press conference in Kiev on April 23, the Ukrainian president said that he was not interested in Russia's opinion on arms supplies from the West. He added that in case of further supplies, Kiev would continue to liberate all its lands. Apparently, Crimea was also implied in this statement.
Kiev understands Baku
Remarkably, during a recent press conference, the Ukrainian president also touched on Azerbaijan's assistance to Ukraine. "Aliyev supports Ukraine. In terms of arms supplies, it is difficult for Azerbaijan to provide assistance to Ukraine. This is true and it is understandable, because they have Garabagh," he said. According to him, Ukraine would like more involvement of Baku, but does not demand it.
"It's one of the few countries where we understand the balance of neutrality because they can have a war. But we expect more and we can't tolerate the situation for longer, because it will be difficult for us," the Ukrainian president explained half-jokingly.
Certainly, Kiev's expectation for more support from friendly countries is understandable.  But in this case, as Zelensky himself put it, Azerbaijan itself needs support to prevent a new conflict and to establish a stable, lasting peace in the South Caucasus. This is precisely what motivates Baku's intention to force a regional dialogue using the '3+3' formula.
At the same time, given the consequences of the conflict, Baku continues to provide feasible humanitarian support to Ukraine.
Zelensky blames NATO states
Meanwhile, the Ukrainian president accused NATO states of being indecisive about Ukraine's admission to NATO, which, in his opinion, made Russia's attack possible. Zelensky noted that some countries were not going to impose sanctions against Russia, believing that it would not be necessary since Ukraine would be completely under Russian control in three days. This statement is indicative of an implicit accusation of the German and French authorities, the key states advocating dialogue with Moscow.
Currently, the Ukrainian side prefers to engage in dialogue with Washington, London and Warsaw, as well as the Baltic states and a number of other states with tough positions on Moscow, rather than develop political contacts with Paris and Berlin. Incidentally, the latter are still in no hurry to provide Kiev with the offensive weapons that the Ukrainian side is hoping for.
In contrast to some of Ukraine's European partners, Japan adopted a tough anti-Russian stance from the very first days of the conflict. For the first time since 2003, the Japanese Foreign Ministry designated the Southern Kurils as "illegally occupied" by Russia. It is also the first time since 2011 that the islands have been called "territories owned by Japan".
Thus, Tokyo makes it clear that with territorial changes becoming a geopolitical reality, Japan is ready to engage in them by openly asserting its rights to the Kuril Islands.
With the ongoing war in Ukraine, various international actors try to exploit new opportunities to pursue their own interests.