MÜHARİBƏ ÖZ YERİNDƏ, DANIŞIQLAR ÖZ YERİNDƏ…
Artıq iki aydan çoxdur ki, Ukrayna müharibə alovu içərisində yanır. Müharibə hər gün çox sayda insanın həyatına son qoymaqla yanaşı, yalnız Rusiyanın deyil, az qala dünya iqtisadiyyatına milyonlarla ziyan vurur. Dünya artıq həftələrdir ki, Ukrayna böhranının heç olmasa aralıq həllinə imkan verəcək barışığın əldə edilməsini gözləyir. Yaranmış vəziyyət vasitəçiləri qan axıdılmasının qarşısının alınması üçün yolların axtarışını artırmağa vadar edir. Onlar arasında aparıcı yeri isə Türkiyə tutur. Türkiyə rəhbərliyi münaqişə tərəflərinin ali rəhbərliyi arasında birbaşa danışıqların təşkili üçün var qüvvəsi ilə çalışır. Ankaranın bu fəallığı BMT rəhbərliyi tərəfindən də anlayışla qarşılanır və dəstəklənir. İndi bu qurumun rəhbərliyi də gec də olsa, sülhyaratma prosesinə qoşulub.
Müharibə öz yerində, danışıqlar öz yerində…
Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan aprelin 22-də bəyan edib ki, tərəflər arasında birbaşa görüşün təşkili səyləri müəyyən nəticələr verməkdədir. «İrəliləyişlər var. Lakin onlar arzulanandan uzaqdır. Nailiyyətlərə ümid edir, ümidimizi itirmirik», - deyə o, bildirib. Ərdoğan deyib ki, münaqişə tərəflərinin prezidentləri Türkiyənin təklifini qəbul edərlərsə, ali səviyyədə görüş İstanbulda təşkil oluna bilər.
Bu səylərə qoşulmuş BMT-nin baş katibi Antoniu Qutyerreş öz növbəsində, Ankaraya səfər edərək Türkiyə prezidenti ilə müzakirələr aparıb. Tərəflər Ukraynada insanların təxliyəsi üçün humanitar dəhlizlərin açılmasının vacibliyini bildiriblər. Beləliklə, BMT rəhbərliyi Ankaranın Ukraynada sülhə nail olmaq cəhdlərini daha real cəhdlər kimi birmənalı şəkildə qəbul edib ki, bu da Rusiya-Ukrayna dialoqunda Türkiyənin əsas və hələ ki, alternativsiz fasilitator rolunu gücləndirir.
BMT-nin baş katibi daha sonra Moskvaya yollanaraq, orada prezident Vladimir Putin və xarici işlər naziri Sergey Lavrov ilə danışıqlar aparıb. Qutyerreş humanitar dəhlizlərin funksionallığının təmini üçün BMT, Rusiya və Ukrayna nümayəndələrindən ibarət birgə qurumun yaradılmasını təklif edib.
Atəşin dayandırılması, ehtiyacı olan ukraynalılara, ilk növbədə, Mariupol sakinlərinə yardımın göstərilməsi məsələsi BMT rəhbərinin Ukrayna Prezidenti Vladimir Zelenski ilə görüşündə də diqqət mərkəzində olub.
Hazırda bunun beynəlxalq gündəmin ən vacib məsələsi olduğunu son hadisələr də təsdiqləyir.
Müharibədə yeni mərhələ
Ukraynada hərbi əməliyyatların aktivliyi gözlənildiyi kimi, ölkənin şərqinə doğru yerdəyişməyə başlayıb. Xüsusilə Mariupol ətrafında döyüşlər nəzərəçarpacaq dərəcədə şiddətlənib. Xatırladaq ki, bu şəhərin müdafiə qüvvələri müharibənin başladığı ilk gündən iki aydan çoxdur ki, üstünlüyə malik Rusiya qoşunlarına müqavimət göstərir. Ukrayna Prezidenti Ofisinin rəhbərinin məsləhətçisi Aleksey Arestoviç hələ aprelin 18-də bildirmişdi ki, Zelenski Moskvaya bu haqda xəbərdarlıq da edib: «Mariupolun müdafiəçiləri həlak olarlarsa, Ukrayna danışıqlardan birdəfəlik imtina edəcək». Ondan bir neçə gün sonra Zelenski özü Kiyevdə keçirdiyi mətbuat konfransında Kiyevin danışıqlardan imtinasını labüd edəcək daha bir şərti açıqlayıb. Dövlət başçısı deyib ki, Rusiyanın Xersonda referendum keçirilməsi və «Xerson Xalq Respublikası»nın yaradılması təşəbbüsü də Ukraynanın danışıqlardan imtinası üçün əsas ola bilər.
Maraqlıdır ki, Arestoviçin bəyanatından, təxminən, 2 sutka sonra Rusiya Prezidenti Vladimir Putin Mariupoldakı «Azovstal» zavodunun sənaye zonasına hücumun məqsədəuyğun olmadığını bildirərək, onun ləğv edilməsi əmrini verib. Beləliklə, bir yandan Rusiya tərəfi Mariupolun ələ keçirildiyini bildirir, digər yandan rəsmi Kiyev üçün şəhərin müqavimətinin davam etdiyini söyləmək imkanı əldə edir. Demək, hələ ki, danışıqlardan çıxmağa ehtiyac yoxdur. Danışıqlar imkanının davam etməsi isə hər iki tərəf üçün son dərəcə vacibdir. Bununla yanaşı, Kiyevin bəyanatlarından belə təəssürat yaranır ki, Ukrayna ordusu müdafiə mövqelərinin gücləndirilməsi, müqavimətin artırılması ilə hərbi əməliyyatları Rusiya qoşunlarının ölkə ərazisindən mümkün olan maksimum həddə çıxarılmasınadək davam etdirmək əzmindədir. Uzunmüddətli hərbi əməliyyatlar üçün qoşunlarının hazırlığının zəifliyində tənqid olunan Rusiya üçün isə savaşın uzanması yalnız maddi və insan itkisi yox, həm də imic itkisi deməkdir.
Bütün bunların fonunda Moskvadan Ukraynaya dürüst ifadə olunmuş sülh müqaviləsi layihəsinin təqdim olunduğuna dair xəbər gəlib. Məlumatda bildirilir ki, hazırda Rusiya qarşı tərəfin cavabını gözləyir. «Ukrayna tərəfinə təqdim olunmuş sənəd layihəsində son dərəcə konkret formul əks olunub. Top onların tərəfindədir və biz cavab gözləyirik», - deyə Rusiya prezidentinin mətbuat katibi Dmitri Peskov bildirib. O, sənədə nə vaxt cavab veriləcəyinin Ukraynadan asılı olduğunu deyib, lakin bildirib ki, iş dinamikası «arzulanan səviyyədə deyil».
Bunu Kiyevin Moskvanın təklifinə skeptik münasibəti də təsdiqləyir. Bu, onu göstərir ki, Qərb dövlətlərinin dəstəyini getdikcə daha ciddi hiss edən, həmçinin öz potensialına arxalanan Ukrayna tərəfi özü üçün daha əlverişli danışıqlar şəraitinə nail olmağa çalışır. Martın sonunda İstanbulda əldə edilmiş əsas razılaşmalar isə kağız üzərində qala bilər.
Avropa Kiyevlədir
Avropa Komissiyasının rəhbəri Ursula fon der Lyayen ilə Avropa diplomatiyasının başçısı Jozep Borrelin Kiyevə səfərindən 1 həftə sonra – aprelin 20-də Avropa İttifaqı Şurasının prezidenti Şarl Mişel də Ukraynaya baş çəkib. Mişel ilə Zelenskinin görüşündə müzakirə edilmiş əsas mövzulardan biri Ukrayna üçün trast fondunun yaradılması olub. Onu Ukraynanın bərpası fondu da adlandırırlar.
Dünya Bankının Şarl Mişelin Kiyevə səfərindən 2 sutka sonra açıqladığı qiymətləndirməyə görə, müharibə nəticəsində Ukraynanın binalarına və infrastrukturuna dəymiş zərər, təxminən, 60 milyard dollardır. Ukrayna prezidenti isə öz növbəsində bildirib ki, ölkəsinin davam edən müharibə nəticəsində üzləşdiyi iqtisadi itkiləri kompensasiya etməsi üçün ayda 7 milyard dollara ehtiyac var.
Bu vəsaiti isə yalnız Qərb dövlətləri, məsələn, Avropa İttifaqı ayıra bilər. Yeri gəlmişkən, Rusiyaya tətbiq olunmuş sanksiyalar üzündən onun özü də ciddi zərərlə üzləşib. Bununla yanaşı, Brüsseldə hesab edirlər ki, yaradılacaq fond investisiya və islahatları Ukrayna hökuməti ilə məsləhətləşmələr şəraitində həyata keçirəcək. Qrantlar və kreditlərin necə bölüşdürüləcəyi məlum deyil. Fonda toplanacaq vəsaitin təxmini həcmi haqda da konkret bilgi yoxdur. Güman olunur ki, fonda vəsait toplanılması onilliklər ərzində davam edəcək.
Bu arada, ayrı-ayrı Avropa dövlətləri rəhbərlərinin Kiyevə səfərləri davam edir. Balkan dövlətləri və Polşa rəhbərliyinin ardından Danimarka və İspaniyanın baş nazirləri Mette Frederiksen ilə Pedro Sançes də Ukraynada olublar. Avropa liderləri üçün hərbi əməliyyatların fəsadlarının miqyasını şəxsən görmək, Ukraynanın istər siyasi, istərsə də iqtisadi dəstəyində hansı dərəcədə iştirak edəcəklərini bu yolla müəyyənləşdirmək vacibdir. Hər halda, bu səfərin ardından hər iki ölkə Kiyevə miqyaslı hərbi yardım göstərəcəyini bəyan edib. İspaniya Ukraynaya 200 ton döyüş sursatı və başqa materiallar, o cümlədən yük maşınları və 20 zirehli nəqliyyat vasitəsi göndərəcəyini açıqlayıb. Danimarka isə silah alınması üçün, təxminən, 90 milyon dollar ayırır. Bu, onun Kiyevə göstərəcəyi hərbi yardımla birlikdə 1 milyard Danimarka kronunu aşır.
ABŞ-ın hərbi diplomatiyası
Ukraynaya göstərilən hərbi dəstəyin həcminə görə lider əvvəlkitək ABŞ-dır. Amerikanın əsas proqramı Rusiyanın hərbi potensialının azalması və geostrateji təsir imkanlarının zəiflədilməsinə yönəlib.
Prezident Co Bayden bu yaxınlarda bəyan edib ki, Birləşmiş Ştatların Ukraynaya hərbi yardımının həcmi 3,2 milyard dollara çatır. Söhbət artıq ayrılmış yardımlara daha 800 milyon dolların əlavə olunmasından gedir. Yeni tədarüklər özündə ağır silahları, onlarla habutsanı, taktiki dronları və 144 min ədəd döyüş sursatını birləşdirir. Bundan əvvəl eyni həcmdə edilmiş yardımda artilleriya sistemləri, mərmilər, zirehli texnika və helikopterlər var idi.
Bununla yanaşı, Bayden yardımın praktik əhəmiyyət daşıdığını, konkret olaraq Rusiyanın hərbi kampaniyasının «ikinci mərhələsi»nin qarşısının alınmasına yönəldiyini bildirib.
Ümumilikdə isə Ukraynaya müharibənin başladığı vaxtdan göstərilən xarici yardımların həcmi 20 milyard dollara çata, hətta onu aşa bilər. Ukrayna Milli Bankının rəhbəri Kirill Şevçenko hələ aprelin 8-də bildirib ki, ölkəsi miqyaslı hərbi əməliyyatların başladığı gündən bu yana ümumilikdə 15 milyard dollarlıq maddi, texniki və humanitar dəstək alıb. Bu məbləğin 5 milyardından çoxu birbaşa büdcəyə daxil olub.
Kiyevə iqtisadi yardımın həcminə görə də lider ABŞ-dır. Şevçenkonun sözlərinə görə, Vaşinqtonun Kiyevə ayırdığı əlavə 500 milyon dolları hökumət iqtisadiyyatın sabitləşdirilməsinə, əhalinin dəstəklənməsinə və əməkhaqlarının ödənilməsinə yönəldə bilər.
Rusiya Qərbin Kiyevə hərbi və iqtisadi dəstəyini tənqid edir, bunu müharibənin davam etməsinin, demək həm də onun humanitar fəsadlarının əsas səbəbi sayırsa, Qərb özü bu dəstəyə yalnız Kiyevə yardım vasitəsi kimi baxmır. Moskvanın geosiyasi iddialarının qarşısının alınması üçün ona mümkün qədər böyük hərbi, iqtisadi və siyasi zərbə vurmaq istəyirlər.
Ukrayna prezidenti Kiyevdə aprelin 23-də keçirdiyi mətbuat konfransında bildirib ki, Qərbin onlara silah tədarükünə Rusiyanın necə yanaşdığı onu maraqlandırmır. Bundan başqa, dövlət başçısı deyib ki, Kiyevə ehtiyacı olan silahların tədarükü davam edərsə, o, bütün torpaqlarını azad etmək üçün mübarizə aparacaq. Söhbət, güman ki, həm də Krımdan gedir.
Kiyev Bakını başa düşür
Maraqlıdır ki, Ukrayna prezidenti bu yaxınlarda keçirdiyi mətbuat konfransında Azərbaycanın ölkəsinə göstərdiyi yardımdan da söz açıb. «Əliyev Ukraynanı dəstəkləyir. Silah məsələsində Azərbaycanın Ukraynaya yardım etməsi çətindir. Bu, həqiqətdir və bunu anlamaq olar. Çünki onların da Qarabağı var», - deyə Zelenski bildirib. Prezident bildirib ki, Ukrayna Bakının məsələyə daha çox cəlb olunmasını istəyərdi, amma bunu tələb etmir. «Bu, neytrallıq balansını anladığımız azsaylı dövlətlərdəndir. Çünki onların özlərində də müharibə qızışa bilər. Amma daha çoxunu gözləyirik və uzun müddət anlayış göstərə bilmərik. Çünki bizim üçün çətin olacaq», - deyə o, qeyd edib.
Kiyevin dost ölkədən ciddi dəstək gözləntisini, əlbəttə ki, başa düşmək olar. Lakin bu halda Zelenskinin özünün də dediyi kimi, yeni münaqişəyə imkan verməmək, Cənubi Qafqazda sabitliyin, dayanıqlı sülhün təmini üçün Azərbaycanın özünün dəstəyə ehtiyacı var. Bakının «3+3» formatında regional dialoq qurmaq cəhdlərinin əsas səbəbi də budur. Bununla yanaşı, Bakı münaqişənin fəsadlarını nəzərə alaraq, Ukraynaya ciddi humanitar dəstəyi davam etdirir.
Zelenski NATO ölkələrini qınayır
Bu arada, Ukrayna lideri NATO ölkələrini ölkəsinin alyansa qəbulu məsələsində cəsarətsizlik göstərməkdə təqsirləndirir. Zelenski hesab edir ki, Rusiyanın Ukraynaya hücumu məhz bu üzdən mümkün olub. Bununla yanaşı, prezident bildirib ki, bəzi ölkələr Rusiyaya sanksiya tətbiq etmək istəməyib, buna ehtiyacın olmadığını düşünüb. Çünki onlar Ukraynanın 3 günə Rusiyanın nəzarətinə keçəcəyini düşünüb. Bu bəyanatda Moskva ilə dialoqa tərəfdar olan əsas ölkələr – Fransa və Almaniyanın ünvanına gizli ittiham hiss olunur.
Hazırda Kiyev Vaşinqton, London və Varşava, həmçinin Baltikyanı dövlətlər və bir sıra digər ölkələrlə dialoqa üstünlük verir. Çünki onlar Paris və Berlinlə siyasi əlaqələri inkişaf etdirməkdənsə, Moskvaya qarşı daha sərt mövqe tutmağa üstünlük verirlər. Yeri gəlmişkən, sonuncular Ukraynaya ehtiyac duyduğu hücum silahlarının tədarükünə hələ də lüzum görmür.
Əvəzində, Ukraynanın bəzi avropalı tərəfdaşlarından fərqli olaraq, Yaponiya münaqişənin ilk günlərindən sərt antirusiya mövqeyi tutur. Yaponiyanın Xarici İşlər Nazirliyi 2003-cü ildən bu yana ilk dəfə Cənubi Kurili «Rusiya tərəfindən qeyri-qanuni işğal olunmuş ərazi» adlandırıb. 2011-ci ildən bu tərəfə isə bu adaların ilk dəfə «Yaponiya ərazisi olduğu» bəyan edilib.
Beləliklə, Tokio göstərir ki, ərazi dəyişikliklərinin geosiyasi reallığa çevrildiyi şəraitdə o, Kurilə iddiasını açıq şəkildə ortaya qoymaqla, bu prosesdə iştirak etməyə hazırdır.
Ukraynada müharibənin davam etdiyi bir vaxtda beynəlxalq münasibətlərin müxtəlif aktorları öz maraqlarını reallaşdırmaq üçün yeni imkanlardan yararlanmağa çalışırlar.

ВОЙНА ВОЙНОЙ, А ПЕРЕГОВОРЫ ПО РАСПИСАНИЮ
Уже более двух месяцев Украина полыхает в пламени войны, уносящей многие жизни каждый день и приносящей многомиллионные убытки не только ей самой и России, но и всему остальному миру. Вот уже которую неделю мир ожидает достижения перемирия, которое может стать отправной точкой для хотя бы промежуточного решения по Украине.
Это обстоятельство заставляет посредников активизировать усилия для поиска путей прекращения кровопролития. Среди них ведущая роль принадлежит Турции, руководство которой настойчиво добивается проведения прямых переговоров между высшим руководством конфликтующих стран. И подобная активность Анкары находит понимание и поддержку у руководства ООН, которое хотя и достаточно поздно, но все же подключилось к процессу миротворчества.
Война войной, а переговоры по расписанию
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган 22 апреля заявил, что усилия по организации такой встречи дают определенные результаты. «Подвижки есть. Однако они далеки от желаемого. Надеемся на прогресс. Не теряем надежды», - сказал турецкий лидер. Он отметил, что если президенты конфликтующих сторон примут приглашение Турции, то встреча на высшем уровне может состояться в Стамбуле.
Подключившийся к этим усилиям генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш прибыл в Анкару и обсудил с президентом Турции необходимость гуманитарных коридоров в Украине для эвакуации людей. Таким образом, руководство ООН однозначно признало усилия Анкары по достижению мира в Украине в качестве наиболее действенных, что закрепляет за Турцией роль основного и пока безальтернативного фасилитатора российско-украинского диалога.
Генеральный секретарь ООН затем вылетел в Москву, где провел переговоры с президентом России Владимиром Путиным и главой МИД Сергеем Лавровым. Гутерриш предложил создать совместную группу из представителей ООН, России и Украины для обеспечения функционирования гуманитарных коридоров.
Тема прекращения огня и оказания помощи нуждающимся украинцам, прежде всего жителям Мариуполя, была в центре внимания переговоров руководителя ООН и президента Украины Владимира Зеленского.
О том, что это сегодня, пожалуй, наиболее важный вопрос международной повестки, говорят и события последних недель.
Новый этап войны
Как и предполагалось, активность военных действий в Украине стала перемещаться на восток страны. Заметно ужесточились бои и вокруг Мариуполя, где сопротивление обороняющих город превосходящим российским войскам продолжается на протяжении более двух месяцев со дня начала военных действий.
По словам советника главы Офиса президента Украины Алексея Арестовича, прозвучавшим 18 апреля, Зеленский предупредил Москву: «Если погибнут защитники Мариуполя, Украина окончательно выходит из переговоров». Спустя несколько дней, выступая на пресс-конференции в Киеве, президент Украины добавил, что еще одним условием возможного выхода Украины из переговорного процесса является инициирование российской стороной возможного референдума в Херсоне и провозглашения «Херсонской Народной Республики». Примечательно, что спустя почти двое суток после заявления Арестовича президент России Владимир Путин назвал нецелесообразным штурм промышленной зоны завода «Азовсталь» в Мариуполе, где остаются украинские военные, и приказал отменить его. Таким образом, с одной стороны, российская сторона заявляет о взятии Мариуполя, с другой - для официального Киева сохраняется возможность утверждать, что сопротивление в городе остается, а значит, в выходе из переговоров пока нет нужды.
Сохранение возможности продолжения переговоров крайне важно для обеих сторон. Тем не менее, по заявлениям Киева создается впечатление о решимости в условиях усиления оборонительных позиций украинской армии и повышения сопротивляемости продолжать военные действия до максимально возможного вытеснения российских войск с территории Украины.
Для России, которая сталкивается с критикой относительно слабой подготовленности своих войск к ведению длительных военных действий в Украине, продолжение военной кампании чревато не только материальными, людскими, но и имиджевыми потерями.
На этом фоне из Москвы прозвучала информация о том, что Украине передан проект мирного договора с четкими формулировками и ожидается ответ Киева. «Украинской стороне передан наш проект документа, который включает абсолютно четкие выработанные формулировки. Мяч на их стороне, ждем ответа», - заявил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков. Сроки ответа зависят от Украины, однако динамика работы Киева «оставляет желать лучшего», отметил он.
Это подтверждается скептическим отношением Киева к предложениям Москвы и свидетельствует о том, что украинская сторона, чувствуя растущую поддержку западных государств, а также рассчитывая на свой потенциал, будет добиваться более благоприятных для себя переговорных условий. А основные договоренности, достигнутые в Стамбуле в конце марта, могут так и остаться на бумаге.
Европа с Киевом
20 апреля, спустя неделю после визита в Киев главы Еврокомиссии Урсулы фон дер Ляйен и главы европейской дипломатии Жозепа Борреля, украинскую столицу посетил глава Совета Европейского Союза Шарль Мишель. Одним из центральных вопросов, которые обсуждались на встрече Мишеля и Зеленского, были создание и функционирование трастового фонда для Украины. Его еще именуют фондом восстановления Украины.
Согласно оценкам Всемирного банка, озвученным спустя двое суток после визита главы Евросоюза в Киев, физический ущерб зданиям и инфраструктуре Украины в результате войны уже достиг примерно $60 млрд. В свою очередь президент Украины заявил, что стране нужно $7 млрд. в месяц, чтобы компенсировать экономические потери, вызванные продолжающимися военными действиями.
Эти средства могут предоставить только западные страны, в частности Евросоюз, который, к слову, сам достаточно ощутимо пострадал от введенных против России санкций. При этом в Брюсселе считают, что создаваемый фонд будет финансировать инвестиции и реформы в консультации с украинским правительством. Как будет вестись разделение между грантами и кредитами, неизвестно, как и примерный объем средств, сосредоточенных в фонде. Предположительно, средства на счет фонда будут поступать на протяжении десятилетий.
Важно отметить, что практика визитов отдельных руководителей европейских государств в Киев получила свое развитие. Вслед за главами балканских государств и Польши Киев посетили премьер-министры Дании Мэтте Фредериксен и Испании Педро Санчес. Лидерам европейских стран важно воочию убедиться в масштабах последствий военных действий и оценить степень своего участия в поддержке Украины - как политической, так и экономической. Обе страны объявили о масштабной военной помощи украинской стороне. Так, Испания выделяет 200 тонн боеприпасов и других материалов, включая грузовики и 20 бронированных транспортных средств. Дания же выделяет около $90 млн. на оружие, что с ее общим военным вкладом превышает 1 млрд. датских крон.
Военная дипломатия США
Лидером в военной поддержке Украины по-прежнему являются США. Они реализуют программу по сокращению ее военного потенциала, направленную на геостратегическое сдерживание Москвы.
Президент Джо Байден недавно объявил, что объем военной помощи США Украине достигнет $3,2 млрд. Речь идет о выделении военной помощи еще на $800 млн., в дополнение к уже осуществленным вливаниям. Новые поставки будут включать в себя тяжелое вооружение, десятки гаубиц, тактические дроны и 144 тыс. единиц боеприпасов. При этом прошлый пакет на ту же сумму включал в себя артиллерийские системы, снаряды, бронетранспортеры и вертолеты.
Причем Байден дал понять, что помощь имеет практическое значение и выделяется конкретно на цели противодействия «второму этапу» военной кампании, осуществляемой Россией.
В целом же общая сумма иностранной помощи Украине с момента начала военных действий может вплотную приблизиться к отметке $20 млрд. и даже превысить ее. Еще 8 апреля глава Национального банка Украины Кирилл Шевченко заявлял, что с начала масштабных боевых действий Украина получила международную финансовую, техническую и гуманитарную поддержку на общую сумму $15 млрд. Из этих денег более $5 млрд. поступило в бюджет сразу. Лидером в оказании экономической помощи Киеву выступают США. По словам Шевченко, выделяемые ими дополнительно $500 млн. правительство сможет использовать для стабилизации экономики, поддержки населения и выплаты зарплат.
Если российская сторона прямо упрекает Запад в военной и экономической поддержке Украины, видя в этом основную причину продолжения войны, а значит, и ее гуманитарных последствий, то сам Запад рассматривает свою поддержку не только как возможность помощи Киеву. Москве для обуздания ее геополитических амбиций хотят нанести как можно больший военный, экономический и политический урон.
Выступая на пресс-конференции в Киеве 23 апреля, президент Украины заявил, что его не интересует мнение России о поставках вооружения со стороны Запада. Более того, он добавил, что в случае дальнейших поставок необходимого вооружения Киев продолжит освобождение всех своих земель. По всей видимости, подразумевается также Крым.
Киев понимает Баку
Примечательно, что в рамках недавней пресс-конференции президент Украины затронул и тему помощи Украине со стороны Азербайджана. «Алиев поддерживает Украину. С точки зрения вооружения Азербайджану сложно оказывать помощь Украине. Это правда и это можно понять, потому что у них есть Карабах», - заявил он. По его словам, Украина хотела бы большей вовлеченности Баку, но не требует этого.
«Это одна из немногих стран, по которой мы понимаем баланс нейтральности, потому что у них может разгореться война. Но ждем большего и долго понимать не сможем, потому что нам будет сложно», - пояснил полушутя президент Украины.
Конечно, ожидание Киевом большей поддержки от дружественных стран понять можно. Но в данном случае, как выразился сам Зеленский, Азербайджан и сам нуждается в поддержке для недопущения нового конфликта и установления стабильного, прочного мира на Южном Кавказе. Именно этим большей частью и продиктовано стремление Баку форсировать региональный диалог в формате «3+3».
В то же время, учитывая последствия конфликта, Баку продолжает оказывать посильную гуманитарную поддержку Украине.
Зеленский упрекает страны НАТО
Украинский лидер тем временем обвинил страны НАТО в нерешительности относительно приема Украины в НАТО, что, по его мнению, сделало возможным нападение России. Вместе с тем Зеленский отметил, что некоторые страны не собирались вводить санкции против России, полагая, что в этом не будет необходимости, поскольку за три дня Украина будет полностью под контролем России. В этом заявлении чувствуется скрытое обвинение властей Германии и Франции - основных государств, выступавших за диалог с Москвой.
В настоящее время украинская сторона предпочитает вести диалог с Вашингтоном, Лондоном и Варшавой, а также странами Балтии и рядом других государств, выступающих с жестких позиций по отношению к Москве, нежели развивать политические контакты с Парижем и Берлином. Кстати, последние до сих пор не торопятся предоставлять Киеву то наступательное оружие, на поставку которого украинская сторона надеется.
Зато в отличие от некоторых европейских партнеров Украины Япония с первых же дней конфликта заняла жесткую антироссийскую позицию. Впервые с 2003 года МИД Японии обозначил Южные Курилы как «незаконно оккупированные» Россией территории. Также впервые с 2011 года эти острова названы «принадлежащей Японии территорией».
Таким образом, Токио дает понять, что в условиях, когда территориальные изменения становятся геополитической реальностью, Япония готова поучаствовать в них, открыто заявив о своих правах на Курилы.
Пока война в Украине продолжается, различные акторы международных отношений пытаются использовать новые возможности для реализации своих интересов.