AVROPA ÇEMPİONATININ MEDALLARI
2022-ci ildə cüdoçuların ilk böyük yarışı Bolqarıstanın paytaxtında keçirildi. Sofiyada təşkil edilən sayca 71-ci Avropa çempionatında 40 ölkə təmsil olundu. Səfərə 11 cüdoçu ilə yollanan Azərbaycan komandası Vətənə 3 medalla qayıtdı.
Avropa çempionatında iki idmançımız fəxri kürsünün üçüncü pilləsində yer aldı. 73 kq-da çıxış edən Olimpiya Oyunlarının gümüş medalçısı Rüstəm Orucov 14 finalda uduzaraq üçüncü yer uğrunda görüşlərdə iştirak edib. Təsəlliverici görüşlərdə qələbə qazanan Orucov qitə birinciliyində bürünc medal qazanıb. Daha bir bürünc medalı 90 kq-da çıxış edən Məmmədəli Mehdiyev əldə edib. 14 finalda yunan rəqibinə uduzan Mehdiyev Niderland və Macarıstan idmançılarını məğlub etməklə üçüncü yeri tutub.
Azərbaycan komandasının heyətində ən yüksək əyarlı medala Hidayət Heydərov layiq görüldü. Polşa idmançısı Adam Stodolski, Sloveniya cüdoçusu Martin Hocaka, rumın Aleksandr Raiça qalib gələn Hidayət Heydərov yarımfinala adladı. Burada idmançımızı bolqar idmançı Mark Xristov gözləyirdi. Bu görüşdə də qələbə qazanan Heydərov çempionluq üçün İtaliya təmsilçisi Covanni Espozitonu üstələdi. Karyerasında ikinci dəfə Avropa çempionu olan Hidayət Heydərov 73 kiloqramda ən güclü olduğunu sübut etdi.
Obyektiv və qeyri-obyektiv səbəblər
Amma heyətdə yer alan Elmar Qasımov, Uşanqi Kokauri kimi təcrübəli idmançılar Avropa çempionatında mükafatçılar sırasında yer almadı. Ötən il baş tutan Tokio Yay Olimpiya Oyunlarından sonra əksər ölkələr qitə birinciliyində əsas heyətlə mübarizə aparmadı. Bəzi komandalar gənc cüdoçuları sınamaq qərarına gəldi. Məhz belə rəqabətdə Qasımovla Kokaurinin medalsız qalması məşqçilər heyətinin diqqətindən yayınmamalıdır. Uzun müddət məşqlərdən kənarda qalan Elmar Qasımovun ideal formadan uzaq olduğu məlumdur. Uşanqi Kokaurinin uğursuzluğunun səbəbini isə müəyyənləşdirmək çətindir. Komanda hesabında 5-ci yeri tutan milli komandanın nəticəsi Azərbaycan Cüdo Federasiyası tərəfindən müsbət qəbul edildi.
Milli komandanın baş məşqçisi Rixard Trautmann Avropa Cüdo İttifaqının rəsmi saytına Azərbaycandakı işi barədə açıqlama verib: “Almaniyada fərqli fikirlər yarandığı üçün milli komandadan ayrılmalı oldum. Azərbaycanda cüdo olimpiadada böyük ümid bəslənilən üç idman növündən biridir. Təzyiq olsa belə bu, mənim üçün əsl çağırışdır”.
Doğrudur, Avropa çempionatında qazanılan 3 medal yeni baş məşqçinin işinə qiymət verməyə kifayət etmir. Etiraf etmək lazımdır ki, məşqçi işini dəyərləndirmək üçün ən azı bir il lazımdır. İndiki vəziyyətdə alman baş məşqçinin işinə real qiymət Paris Olimpiadasında veriləcək.
Azərbaycan Cüdo Federasiyasının baş katibi Rəşad Rəsullu Sofiyada keçirilmiş Avropa çempionatında Azərbaycan cüdoçularının göstərdikləri nəticələri yaxşı kimi qiymətləndirib. Onun sözlərinə görə, yarışda çıxış edən 9 cüdoçudan 6-sı medallar uğrunda mübarizə aparıb: “Cüdoçularımızdan 1-i qızıl, 2-si bürünc medal qazandı, 3-ü isə 5-ci yeri tutdu. 60 və 66 kiloqram çəkilərdəki cüdoçularımız böyüklər arasında Avropa çempionatına ilk dəfə qatılmalarına baxmayaraq, kifayət qədər yüksək səviyyəli cüdo nümayiş etdirdilər. Kəramət Hüseynov (60 kq), Orxan Səfərov (66 kq) və Zelim Kotsoyev (100 kq) zədə səbəbindən yarışda iştirak etmirdilər. Bütün bunları nəzərə alsaq, Avropa çempionatından yaxşı nəticə ilə qayıtdığımızı deyə bilərik. Əsas odur ki, məşqçilər heyətinin işi artıq görülməkdədir. Əminəm ki, bu komanda gələcəkdə daha yüksək nəticələrə imza atacaq”.
Etnik azərbaycanlı doğma ölkəsi üçün mübarizə aparacaq
Cüdoda millimizlə bağlı daha bir xəbər heyətə yeni əcnəbi idmançının cəlb olunması ilə bağlıdır. Beynəlxalq Cüdo Federasiyası (IJF) müxtəlif illərdə İran və Monqolustanın şərəfini qoruyan Səid Mollayinin Azərbaycan bayrağı altında çıxış etməsinə rəsmi razılıq verib. 81 kiloqram çəki dərəcəsində çıxış edən idmançı mayın 2-dən Azərbaycanın adından yarışlarda iştirak edir.
Qeyd edək ki, IJF-in qəbul etdiyi yeni qaydalara əsasən, cüdoçu ölkəni dəyişərkən əvvəllər olduğu kimi, onun reytinq xalları sıfırlanmayacaq. Mollayi hazırda öz çəkisində dünya reytinqində 7-ci pillədə qərarlaşıb.
Yeri gəlmişkən, Rəşad Rəsullu Səid Mollayinin yığmaya cəlb edilməsinə də münasibət bildirib: “81 kiloqram millidə problemli çəki dərəcəsi hesab edilib. Bu çəkidə çoxsaylı ümidverici idmançılarımız olsa da, təəssüf ki, yüksək səviyyəli yarışlarda olimpiya çempionumuz Elnur Məmmədlidən sonra mükafat qazanan olmayıb. Səid Mollayi 81 kiloqramda dünyanın aparıcı cüdoçularından hesab edilir və onun milliyə qatılmağı ilə bu problemi qısa müddət üçün aradan qaldırmağa nail olmağı hədəfləyirik. Hesab edirik ki, onun kimi intizamlı və zəngin təcrübəyə malik olan idmançının komandada olması bu çəkidə rəqabəti artırmaqla yanaşı, istedadlı və gənc cüdoçuların inkişafına da müsbət təsir göstərəcək”.
İrandan olan Azərbaycan əsilli Səid Mollayinin sözlərinə görə, Azərbaycan bayrağı altında çıxış etmək onun ən böyük arzularından biri olub: “Ona görə Monqolustan Cüdo Assosiasiyası ilə müqaviləm bitdikdən sonra özüm ilk təşəbbüsü göstərərək ACF-ə müraciət etdim və Azərbaycan adından çıxış etmək niyyətimi bildirdim. Çox sevinirəm ki, bundan sonra doğma Azərbaycan bayrağı altında yarışlara qatılacağam. Qarşıda bizi dünya və Avropa çempionatları, 2024-cü ildə Paris Yay Olimpiya Oyunları gözləyir. Vaxtımız azdır, əlimdən gələni edəcəyəm ki, yüksək nəticə göstərim və bayrağımızı yüksəklərə qaldırım”.
Qeyd edək ki, Səid Mollayi 2018-ci ildə Bakıda keçirilən Dünya çempionatında qızıl medal qazanıb. Təcrübəli idmançı Tokio-2020 Yay Olimpiya Oyunlarının və Asiya Oyunlarının gümüş mükafatçısıdır. Mollayi həmçinin, 1 dəfə dünya, 3 dəfə isə Asiya üçüncüsü olub. Onun aktivində Asiya çempionatının bürünc medalı da var.

The first major judo competition in 2022 took place in Sofia, Bulgaria. The 71st European Judo Championship held in the Bulgarian capital was attended by forty countries. The Azerbaijani national team with 11 judokas returned home with three medals in total.
Two Azerbaijani judokas became the third strongest athletes of the championship. Olympic silver medallist Rustam Orujov (73kg) competed for third place after losing in the quarter-finals and won a bronze medal after a series of consolation bouts. Another bronze medal came from Mammadali Mehdiyev (90kg). After losing in the quarterfinals to his Greek opponent, Mehdiyev defeated athletes from the Netherlands and Hungary and also became the third.
Only Hidayat Heydarov (73kg) was awarded the top gold medal. Defeating the Pole athlete Adam Stodolski, Slovenian judoka Martin Hocak and Romanian Alexander Raic, Heydarov made it to the semi-finals, where he defeated Mark Khristov of Bulgaria. In the bout for the title of the champion, Heydarov defeated Italian Giovanni Esposito and became the double European champion. Thus, Hidayat Heydarov proved that he was the strongest in his weight category.
Objective and non-objective reasons
The national team did not include such experienced athletes as Elmar Gasimov and Ushangi Kokauri. Yet most of the countries participated in the continental championship with their weakest teams. Some decided to test young judokas. Coaches should take into account that Gasimov and Kokauri could not get medals because of such competition. Gasimov, who has not trained for a long time, was not in his best shape. On the other hand, it is difficult to understand why Ushangi Kokauri failed. Meanwhile, the Azerbaijan Judo Federation appreciated the accomplishments (fifth place) of the national team.
Richard Trautmann, head coach of the national team, told the official website of the European Judo Union about his work in Azerbaijan: "I had to leave the German national team due to a controversy. In Azerbaijan, judo is one of the three sports that the country expects Olympic medals from. Despite the pressure, it is a real challenge for me".
Three medals won at the European Championship are not enough to assess the performance of the new head coach appointed in February. We need to wait at least a year. The real accomplishment of the German head coach will be known at the Summer Olympic Games in Paris.
Secretary General of the Azerbaijan Judo Federation, Rashad Rasullu, has appreciated the performance of the Azerbaijani judokas at the Sofia championship. According to him, six of nine athletes from the national team competed for medals. "One of the judokas won a gold medal, two bronze medals and three became the 5th best. Although the European Championship was the first experience for our judokas in the 60 and 66 kg weight categories, they have demonstrated a high level performance. Karamat Huseynov (60kg), Orkhan Safarov (66kg) and Zelim Kotsoev (100kg) missed the competition because of injuries. With all this in mind, the national team returned from the championship with a good result. The main thing is that we could also see the work of the coaching staff. I am sure that the team will achieve better results in the future," Rasullu said.
Ethnic Azerbaijani for home country
There is a new legionnaire in the national team. The International Judo Federation (IJF) has officially approved Said Mollai (81kg), who represented Iran and Mongolia in different years. Mollai has performed under the Azerbaijani flag since May 2, 2022.
According to the new IJF rules, points earned by a judoka will not be nullified if he or she changes the country they represent. Mollai is currently ranked seventh in the world rankings in his weight class.
Rashad Rasullu also commented on Mollai's inclusion in the team: "The team had a problem in this [81kg] weight category, although we have many promising athletes in the same category. But none of them has become a medallist after the success of our Olympic champion Elnur Mammadli. Said Mollai is one of the world's leading judokas in the 81kg category. With his involvement in the national team, we will try to solve the problem as soon as possible. We believe that having such a disciplined and experienced athlete in the team will not only increase competition in this weight category, but will also have a positive impact on the development of young and talented judokas."
Said Mollai is a native of Iran of the Azerbaijani descent. He said that competing for Azerbaijan was one of his greatest desires: "After finishing my contract with the Judo Association of Mongolia, I approached the AJF and expressed my desire to compete for Azerbaijan. I am very happy that from now on I will compete under the flag of my native Azerbaijan. We have many events ahead of us, including the world and European championships and the 2024 Summer Olympic Games in Paris. There is not much time, but I will do my best to show good results and raise our flag high.”
Said Mollai has a gold medal from the 2018 World Championship in Baku. The experienced athlete is a silver medallist of the Tokyo Summer Olympic Games and Asian Games. He is a bronze medallist of the world championship and has three bronze medals of European championships. He was also awarded a bronze medal at the Asian Championship.