Suqovuşan gölündə ilk dəfə beynəlxalq yarış təşkil edən Azərbaycan azad olunmuş torpaqlardan dünyaya daha bir ismarıc göndərib
Azərbaycan Kanoe və Avarçəkmə Federasiyasının (AKAF) təşkilatçılığı ilə Qarabağ ərazisində ilk beynəlxalq yarış keçirildi. Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 99-cu ildönümünə həsr edilən avarçəkmə üzrə “Prezident Kuboku-2022” beynəlxalq reqatası mayın 6-7-də təşkil edildi. Yarışı əhəmiyyətli edən əsas məqam onun ilk dəfə olaraq işğaldan azad olunmuş ərazilərdə təşkil edilməsi olub.
5 ölkədən 100 idmançı
Azərbaycanla yanaşı, Gürcüstan, Moldova, Türkiyə və Özbəkistandan 100-dən artıq idmançının qatıldığı turnirin ilk günündə Mingəçevir şəhərində komandaların rəsmi paradı təşkil edildi. Amma “Prezident Kuboku-2022” reqatasının rəsmi açılışı və ilk yarışlar 44 günlük şanlı Vətən müharibəsi zamanı işğaldan azad edilən Suqovuşanda start götürdü. Açılış mərasimində Azərbaycan Prezidentinin Qarabağ iqtisadi rayonuna daxil olan işğaldan azad olunmuş ərazilərdə (Şuşa rayonu istisna olmaqla) xüsusi nümayəndəsi Emin Hüseynov, gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov, AKAF-ın prezidenti Vüqar Əhmədov, Türkiyə Avarçəkmə Federasiyasının İdarə Heyətinin üzvü Bülent Eren, həmçinin Gürcüstan Kanoe və Avarçəkmə Federasiyasının prezidenti Zaza Nadiradze çıxış edib. Onlar Qarabağda təşkil olunan və böyük qayıdışı simvolizə edən ilk idman tədbirinin əhəmiyyətindən, Prezident İlham Əliyevin idmana və idmançılara qayğısından danışdılar. Azərbaycan Dövlət Sərhəd Xidmətinin hərbi orkestrinin ifasında dövlət himni səsləndirdikdən sonra tədbirin bədii hissəsi incəsənət nümayəndələrinin çıxışları və su üzərində ecazkar şou ilə davam edib.
İlk yarış günündə idmançılar Suqovuşan su anbarında kayak və kanoe növlərində mübarizə aparıblar. 5 yaş kateqoriyasında təşkil olunan yarışlarda Azərbaycan komandası 7 qızıl, 10 gümüş və 8 bürünc medala sahib olub.
Reqatanın ikinci günündə isə iştirakçılar Mingəçevirdəki “Kür” Olimpiya Tədris-İdman Mərkəzində akademik avarçəkmə növündə mübarizə aparıblar. Azərbaycan milli komandası 3 yaş kateqoriyasında yarışlarda 2 qızıl, 2 gümüş və 4 bürünc medal qazanıb.
Ümumi komanda hesabında akademik avarçəkmə yarışlarında Azərbaycan, kayak və kanoe yarışlarında isə Türkiyə idmançıları birinci olublar. Qaliblərə çempionluq kuboku təqdim olunub. Ümumi nəticədə Azərbaycan komandası reqatada 9 qızıl, 12 gümüş və 12 bürünc medal əldə edib.
“Prezident Kuboku-2022” reqatasının bağlanış mərasimi olduqca maraqlı alınıb. Mingəçevirdəki “Kür” Olimpiya Tədris-İdman Mərkəzində təşkil olunan tədbirdə ulu öndərin həyat və fəaliyyətinə həsr edilən videoçarx su üzərində 3D effektli şou ilə təqdim edilib. Sonra flaybordların möhtəşəm çıxışı şəhər sakinləri tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb, idmançılar tərəfindən səmaya dilək şarları buraxılıb.
İdman yarışları azad edilmiş əraziləri əhatə edəcək
Gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov Suqovuşanda təşkil edilən avarçəkmə üzrə “Prezident Kuboku-2022” turnirinin qısa zamanda reallaşdırıldığını qeyd edərək yarışın böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb: “Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 99-cu ildönümü münasibətilə Suqovuşanda keçirilən avarçəkmə üzrə “Prezident Kuboku-2022” reqatası Qarabağda təşkil edilən ilk yarışdır. Buna görə də bir nazir kimi mənim üçün çox sevindirici gündür. Bu mühüm turnir tərəfdaşlar və bütün könüllülər tərəfindən ən yüksək səviyyədə təşkil olunub. Bu münasibətlə bütün Azərbaycan idman ictimaiyyətini təbrik edirəm. Bu gün burada olmağımızın başlıca səbəbi Müzəffər Ali Baş Komandanımız İlham Əliyevin və rəşadətli Azərbaycan Ordusunun qazandığı Qələbə sayəsində torpaqlarımızın işğaldan azad olunmasıdır”.
Nazir bildirib ki, turnirdə 5 ölkənin komandası – Azərbaycan, Özbəkistan, Gürcüstan, Türkiyə və Moldova təmsil olunub. Onun sözlərinə görə, buna səbəb yarışın təşkili barədə qərarın qısa müddət ərzində qəbul olunması idi. O, növbəti illərdə iştirakçı komandaların sayının artacağına şübhə etmədiyini vurğulayıb.
Nazir məlumat verib ki, Azərbaycan Avarçəkmə və Kanoe Federasiyası ilə işğaldan azad olunan digər ərazilərdə də turnirlərin keçirilməsini müzakirə edir: “Federasiya ilə birlikdə bunu müzakirə edirik. Artıq müəyyən işlər görülür”.
Dostluq münasibətlərinin gücləndirilməsi və təcrübənin artırılması
Gürcüstan Kanoe və Avarçəkmə Federasiyasının prezidenti Zaza Nadiradze “Region plus” jurnalına müsahibəsində yarışın mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini qeyd edib: “Azərbaycanda mütəmadi olaraq turnirlərdə iştirak edirik. Budəfəki turnirin əhəmiyyəti çox böyükdür, çünki yarış işğaldan azad olunmuş ərazidə təşkil olunub. Bu yarışda iştirak etməkdən çox məmnunuq. Uzun illər Azərbaycan torpaqlarının işğal altında olması barədə məlumatlı idim. Yarışa böyük olmayan heyətlə qatılmışıq. Amma əsas məsələ dostluq əlaqələrinin möhkəmlənməsidir. İnanıram ki, sıx dostluğumuz bundan sonra da inkişaf edəcək”.
Gürcüstanın avarçəkmə üzrə milli komandasının baş məşqçisi Kaxaber İlxanaşvili isə növbəti ildə keçiriləcək yarışa daha böyük heyətlə qatılacaqlarını vurğulayıb: “Gələn il Azərbaycanın ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunacaq yarışa daha böyük heyətlə qatılacağıq və heyətdə daha güclü idmançılar yer alacaq. Ümid edirəm ki, idmançılarımız mükafatçılar sırasında yer almağı bacaracaqlar. Bu yarışın idmançıların peşəkarlıq səviyyəsinin artırılması və təcrübə qazanması istiqamətində əhəmiyyəti böyükdür”.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Kanoe və Avarçəkmə Federasiyası 2022-ci ilin payızında növbəti beynəlxalq yarış təşkil edəcək. Yaxın aylarda isə azad olunan torpaqlarımızda başqa yarışlar keçiriləcək.

FIRST TIME IN GARABAGH
First international tournament on the Sugovushan Lake is yet another message from Azerbaijan from the liberated lands
Azerbaijan Canoeing and Rowing Federation (ACRF) organised the first international competition in Garabagh. International regatta President's Cup-2022 dedicated to the 99th anniversary of the national leader Heydar Aliyev was held on May 6-7, 2022. The competition was significant because it was for the first time held in the territories liberated from the Armenian occupation.
100 of five
The first day of the tournament attended by over 100 competitors from Azerbaijan, Georgia, Moldova, Turkey and Uzbekistan saw a parade of national teams in the city of Mingachevir. But the official opening ceremony of the President's Cup 2022 regatta and the first competition kicked off in the village of Sugovushan, which was liberated during the 44-day Patriotic War. Special Representative of the President of Azerbaijan in the liberated territories of the Garabagh Economic Region (except Shusha) Emin Huseynov, Youth and Sports Minister Farid Gayibov, ACRF President Vugar Ahmedov, Board Member of the Turkish Rowing Federation Bulent Eren and President of the Georgian Canoe and Rowing Federation Zaza Nadiradze addressed the opening ceremony. They emphasized the significance of the event symbolizing the great return to Garabagh of the first sports event, and President Ilham Aliyev's attention to sports and athletes. The event was followed with performances by artists and a stunning water show following the national anthem of Azerbaijan performed by the Military Band of the State Border Service of Azerbaijan.
On the first day of the regatta, athletes competed in kayaking and canoeing at the Sugovushan Reservoir. The Azerbaijani team won 7 gold, 10 silver and 8 bronze medals in the competition held in five age categories.
On the second day, athletes competed in rowing at the Kur Olympic Training and Sports Centre in Mingachevir. The Azerbaijani team won 2 gold, 2 silver and 4 bronze medals in three age categories.
In the rowing team competition, Azerbaijani athletes became the first, while the canoeing competition was won by athletes from Turkey. Winners were awarded cups. The Azerbaijani national team had 9 gold, 12 silver and 12 bronze medals in the overall standings.
The closing ceremony of the President's Cup 2022 regatta was very interesting. At the event organised at the Kur Olympic Training Centre, there was an insteresting video demonstration about the life and work of the national leader accompanied by a water show with 3D effects. This was followed by a majestic fly-boarding performance met with great interest by the residents of the city, after which the athletes launched balloons into the sky.
Sport events to cover liberated land
Minister Farid Gayibov said the tournament was organised in a shortest possible period and emphasised its great importance: "President's Cup 2022 is the first competition organised in Garabagh. Therefore, as a minister, I am very happy to be here on this day. This very important tournament was organised by the partners and volunteers at the highest level. I congratulate all the sports community of Azerbaijan. Today we are here thanks to the liberation of our lands from occupation, as a result of the victory achieved by the Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev and the valiant Army of Azerbaijan.
Only teams from five countries (Azerbaijan, Uzbekistan, Georgia, Moldova and Turkey) were represented in the tournament. According to Mr. Gayibov, this was due to the short period the organisers had. He expressed confidence that the number of participating teams would increase in the future.
Mr. Gayibov said that he was discussing with the Azerbaijan Rowing and Canoe Federation the holding of tournaments in other liberated territories as well: "We have discussed it together with the federation. Some work is already underway.”
Strengthening friendships and improving experiences
In his interview with R+, Zaza Nadiradze, President of the Georgian Canoeing and Rowing Federation, noted the significance of the competition: "We regularly join the tournaments in Azerbaijan. This one was very important because it was organised on the liberated lands of Azerbaijan. We are happy to participate in them. I was aware of the long occupation of Azerbaijani lands. Our national team is small. But the main thing is to strengthen friendly ties. I believe that our close friendship will continue to develop in the future.”
Head coach of the Georgian rowing team Kakhaber Ilkhanishvili said the number of participants in the next competitions will increase: "Next year we will take part in the competition with the expanded team and with more strong athletes. I hope they will be among winners. This competition is of great importance to raise the level of professionalism of athletes and to gain experience."
The Azerbaijan Rowing and Canoeing Federation intends to hold another international tournament in Azerbaijan in autumn 2022. In the coming months, next competitions will also be held on the liberated lands.